PEEL EN MAAS Ysselsteynse pastoor 40 jaar priester 300 Jaar St. Jozefverering Een woongroep 50+: iets voor u??? Vijftig jaar Industriebond FNV in Venray Tweede Worldloppet voor Ad Sulsters Huurdersraad Woningstichting houdt voorlichtingsbijeenkomst over gezond binnenmilieu PEEL EN MAAS Overval in garagebedrijf )p zondag 17 maart zal pastoor Ico Steneker van Ysselsteyn n 40-jarig priesterfeest vieren, ogtepunt van het feest van heni Ie plechtige eucharistieviering hij zal opdragen in de onder i pastoraat gereed gekomen achtige parochiekerk, H. Oda concelebratie. Natuurlijk zal die dienst worden ■eluisterd door de koren van selsteyn en de fanfare. De eucha- ieviering begint om 10.30 uur en afloop zal tijdens de receptie in gemeenschapshuis De Smelehof ereen de gelegenheid krijgen toor Steneker.met zijn priester- st te feliciteren. )e 66-jarige Eelco Steneker werd loren in het Friese Franeker en gdeop 12-jarige leeftijd zijn roe- Igom. in navolging van zijn tien roudere broer, in te treden in de igregatie van de Franciscanen, die dag. die hij nooit zal verge- kwam hij aan in hel klooster ide Franciscanen in Megen. Dal sde dag voordat zijn broer Joop. irofest werd als Franciscaan, lazes jaar opleiding in het klein ninarie van de Franciscanen in igen, trad hij op 19-jarige leeftijd bij de paters in Vlodrop en moest ;n jaar naar Venray. Daar volgde [ijilelaatste opleidingsperiode bij Minderbroeders, in het huidige ikemade. Venray werd vervol- is verruild voor Weert, waar hij II maart 1956 tot priester werd 'ijd. Vervolgens was pater leker werkzaam in Sittard en islricht. de eerste jaren van zijn pries- chap heeft hij ook al kennis taakt met Ysselsteyn. waar hij weekenden pastoor Sjef ssen mocht vervangen. 1976 werd hij benoemd lot pas van de parochie Heugem bij astricht. Een parochie die zich in dagen enorm uilbreidde met de aan grotere steden verbonden blemen. Zijn gezondheidstoe- id ging echter achteruit en hij ist een hernia-operatie onder gaan waarna hij het rustiger aan moest gaan doen. Hij kreeg zelfs het verzoek om naar zijn geboortestreek terug te keren om in hel rustige Makkum pastoor te worden. Maar pastoor Steneker was 'teveel Limburger' geworden. Ysselsteyn zat toen al vijf maanden zonder pas toor. mogelijk was dit een goede plaats om het rustiger aan te doen. Bij de kennismaking met het kerkbestuur werd pastoor Steneker met open armen ontvangen. Het klikte al direkt en in januari 1987 was het zo ver dal Ysselsteyn zijn nieuwe pastoor binnen haalde. Ysselsteyn had weer een Franciscaan terug als zieleherder. want de eers(e zielzorger van Ysselsteyn was pater Tulp. eveneens Franciscaan. WEG ROTTEN DE KERK... Pastoor Steneker belandde letter lijk en figuurlijk een wegrottende kerk waar jaarlijks duizenden gul dens in gestoken moest worden en verval tegen te gaan. Pastoor Steneker en het kerkbestuur hebben vervolgens de schouders gezet onder de realisatie van een nieuw kerkgebouw. Daarvoor verkocht het kerkbestuur o.a. grond en woningen. Op 2 februari 1992 werd verhuisd naar een noodkerk aan de Ysselsteynseweg. Met trots kon om 25 oktober daar op volgend de prachtige nieuwe kerk in gebruik worden genomen, een kerk die ƒ1100.000,- had gekost, maar die wel schuldenvrij kon worden over gedragen. Op dal moment bleek eens te meer dat de betrokkenheid van de Ysselsteyners hecht was. Het mag gerust worden gezegd dat de parochie Ysselsteyn tot de top 10 van het bisdom Roermond behoort, voor wat de kerkelijke bijdrage betreft. 85% van de gezinnen betaalt hun jaarlijkse bijdrage. 'Ik heb erva ren dat Ysselsteyners eerst wat stug overkomen. Dat komt goed uit want dat is bij de Friezen ook zo, maar als eenmaal die verkenning is geweest dan zijn er geen betere parochianen denkbaar dan de Ysselsteyners', zo benadrukt de pastoor. DE LAATSTE PASTOOR??? De Ysselsteyners zijn 'de schok te boven' nadat ze in regio-Dagblad De Limburger de uitspraak van pastoor Steneker hadden gelezen dat hij 'de laatste pastoor van Ysselsteyn zou zijn'. 'In geen geval. Wat ik wel heb gezegd is dal de toekomst voor de parochie mij zorgen baart. Ieder jaar sterven er meer pastoors, dan dat nieuwe priesters worden gewijd. Het pastoraat zal verbonden gaan worden met meerdere parochies. De parochie Ysselsteyn kun je niet samenvoegen met bijvoorbeeld Deurne, want dat is Brabant, of met Vredepeel, Merselo of Veulen. De afstand is daarvoor te groot.. Als zaterdags en zondags nog enkele honderden parochianen naar de kerk komen en als de avondmissen door de week nog door 40-50 personen bevolkt zijn èn dat de inkomsten nog goed zijn, dan geloof ik niet dat ik de laatste pastoor zal zijn', bena drukt pastoor Steneker. Al heeft pastoor Steneker de leef tijd bereikt dat hij met emeritaat kan gaan, daaraan denkt hij nog geen dag. 'Iets anders is het, als mijn parochianen mij graag zouden zien vertrekken. Als ik die signalen bin nenkrijg. dan is dat iets anders. Lichamelijk kan ik het nog goed aan en heb ik steun van mijn priester broer, die al driejaar van zijn emeri taat geniet en van zijn huishoudster, het kerkbestuur en al diegenen die. als er een beroep op hun wordt gedaan, steeds bereid zijn mee te werken. CARILLON Natuurlijk is mij gevraagd wat ik wilde hebben van de parochie voor mijn feest. Dat wil ik bestemmen voor een klokkenfonds voor klok ken van het carillon. Vorige week is er een huis-aan-huis-aktie hiervoor gehouden. De opbrengst daarvan zal op 17 maart aan de pastoor worden aangeboden. Rabobank Ze zijn fantastisch geholpen, maar aan de hypotheekadviseur hadden ze nog het meest. Bij het kopen van een huis komt heel wat kijken. Het is dan ook prettig als u in zo'n spannende tijd op anderen kunt bouwen. Op de hypotheekadviseur van dc Rabobank bijvoorbeeld. Die bekijkt santen met u de vele flexi bele hypothcckvormcn en lage rentetarie ven. En luistert naar uw wensen. Zodat u niet alleen een hypotheek kiest die nu bij u past. Maar ook in de toekomst. Meer weten? Maak dan een afspraak met onze hypotheekadviseur. Met de hypotheekadviseur van de Rabobank sta je er niet alleen voor. Rabobank Meerlo-Wanssum, Venray-Oostrum en Zevenrode tel.nr. (0478) 538 200 530200 en 530520 Internet Privé Onbeperkt Internet vanaf ƒ30,- per mnd Tel. 0478-588454 Venraynaar Ad Sulsters heeft voor de tweede keer in enkele jaren de "Worldloppet" gehaald. Het Worldloppet is een "certifi caat" wat uitgereikt wordt aan langlaufers die een bepaald aantal grote tochten hebben afgelegd. Twee jaar geleden behaalde Ad Sulsters voor het eerst, en als een van de eerste Nederlanders, het Worldloppet. Voor zijn tweede "loppet" deed Ad Sulsters mee aan langlauftochten in Australië. Canada, Amerika en diverse Europese landen. De tochten varieëren in lengte van 42 tot 90 km. Ad Sulsters in aktie tijdens een lang lauftocht in Italié DONDERDAG 7 MAART 1996 Nr. 10 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 'Op weg met St. Jozef Hij heeft een lange weg moeten afleggen, voordat de persen kon den gaan draaien, maar eindelijk is de jarenlange wens van de 'Ongeschoeide Carmeliet' Norbertus Verbeeten in vervulling gegaan. -Zijn' boek over de St. Jozefverering is klaar. Al lang voordat hij rector werd van het enige bedevaartsoord in Nederland, toegewijd aan St. Jozef, had hij een grote verering voor deze patroon van de arbeid en van een goede levensstaat. Toen hij rector werd en de zorg kreeg voor de pelgrims, die de weg wisten te vinden naar Smakt, ging hij zich meer verdiepen in alles wat te maken had met deze heilige. Niet geschiedkundig maar louter en alleen vanuit de wetenschap die hij verzamelde. Toen hij ruim acht jaar in Smakt was kreeg hij het idee om een boekje te gaan schrijven, maar zag niet direkt mogelijkheden tot realisatie daarvan. Hij had de hoop eigenlijk al opgegeven. In 1993 kreeg hij echter hulp in de personen van mevr. D. Wijn en de heren J. Gootzen en H. Vriens terwijl J. Lensen zich met de coördinatie bezig ging houden. Het boek bleek in een behoefte te voorzien, want van St. Jozef was eigenlijk te weinig bekend. Het vijftal wilde licht bren gen in de duisternis. Er kwam vaart in toen er nog enkele sponsors gevonden werden. Jammer genoeg kon de datum van l maart jl. niet gehaald worden om de presentatie van het keurig, met vele onbekende foto's verlucht en door de NLW bedrijven gedrukt boek aan te bieden. Dat zal vrijdag a.s. om 19.00 uur in het Pelgrimshuis gebeuren. Oud-rector Norbertus Verbeeten zal het boekje aanbieden aan enkele sponsors die realisatie mogelijk hebben gemaakt. In de maand maart wordt St. Jozef speciaal vereerd. Dan is de uit 1699 daterende St. Jozefkapel vaak te klein om de vele bedevaartgangers te ontvangen. Gedurende de hele maand komen er bedevaarten naar Smakt. Het aantal pelgrims wordt rond de 40.000 geschat. De vereerders van St. Jozef kun nen dal boekje, dat alleen maar ver krijgbaar is in het klooster, voor 15 gulden aanschaffen. Eindelijk is het zover! In de tuin van het vroegere Sl, Jozef-klooster' is met de bouw van 'onze' toekom stige huisvesting begonnen. Eind dit jaar, begin volgend jaar hoopt de Venrayse 'Woongroep 50+' één van de flatgebouwen te kunnen betrek ken. Misschien vraagt u zich af: 'Wat is eigenlijk een woongroep'? Wat is er de bedoeling van'?' Wel. u weet dal er door de vergrijzing van de Nederlandse bevolking diverse (nieuwe) voorzieningen vooroude ren zijn ontstaan: verzorgings- en verpleeghuizen, woon-zorg-com- plexen. aanleun- en inleunwonin- gen. etc. Voor al die voorzieningen is echter meestal een indicatie nodig van de gemeentelijke indicatie-com missie. die toegekend wordt bij een lichtere of zwaardere mate van hulp behoevendheid. Daarnaast zijn er de laatste tien jaren in heel wat plaat sen in Nederland 'woongroepen' ontstaan, die duidelijk anders zijn. Er is geen indicatie voor nodig. Bij toetreden als lid van een woongroep wordt wel verwacht dat men (rede lijk) gezond is en zich nog zelfstan dig kan redden. Dal laatste wil men graag ook zo lang mogelijk voort zetten. Om voor die zelfstandigheid gunstige voorwaarden te scheppen én om door een sociaal klimaat ver eenzaming tegen te gaan. kan men zich aansluiten bij een zogenaamde 'woongroep'. Ieder lid huurt binnen het 'woon groep-complex' een eigen flat en is daarbinnen bij wijze van spreken 'zo vrij als een vogeltje'. Maar daarnaast kennen woongroepen hun eigen afspraken en voorzieningen. Binnen onze Venrayse woongroep willen we de ouderwetse burenhulp in een aangepaste vorm in ere herstellen. Daardoor proberen we elkaar zo lang mogelijk uit het verzorgings huis te houden. Wat houdt die burenhulp in'? Om te beginnen is ieder lid verantwoor delijk voor eigen welzijn (o.a. via het lidmaatschap van Thuiszorg), en is daarnaast medeverantwoordelijk voor het welzijn van de leden van de groep. In een woongroep kun je niet denken: 'Mijn buren'? - Daar heb ik niets mee te maken.' In geval van nood zul je elkaar helpen. Maar we willen elkaar evenmin overvragen: dan kun je voorkomen als je samen als groep het hulp bieden deelt. Om de onderlinge band te verster ken huren we één flat als gezamen lijke ruimte. Daar kan van alles gedaan worden: kaarten, sjoelen, samen koffie drinken, kranten lezen, of (na reservering) verjaardag vie ren. enz. Daar houden we ook maandelijks onze vergaderingen, waar lopende zaken besproken wor den. Wie komen er nu in aanmerking voor het lidmaatschap van onze woongroep'? Dat zijn 5()-plussers. die zelfstandig het eigen huishouden kunnen runnen, gezond zijn en voor het geschetste groepsverband voe len. We willen met gezonde mensen beginnen, zodat niemand te veel belast wordt inde beginperiode, waarin de groepsvorming nog gaan de is en kinderziekten overwonnen moeten worden. Mensen tussen de 50 en 60 jaar, waarvan de kinderen de deur uit zijn, en die overwegen kleiner te gaan wonen, doen er goed aan deze manier van wonen en leven eens in hun overwegingen te betrek ken. Paren kunnen zich realiseren dat. bij het wegvallen van de part ner, je in een woongroep een aantal bekende mensen om je heen hebt. die je wat kunnen opvangen. In zo'n situatie zul je niet zo snel vereenza men. Ons motto is: 'niets hoeft; (bijna) alles mag!' Toch is het wonen in een woon groep niet geheel vrijblijvend. Je moet er voor kiezen je buren/mede bewoners te leren kennen vóór je er gaat wonen. Als je je toekomstige buren en medebewoners kent en van weerskanten wordt de stad naar het lid-worden gezet, dan zul je eerder geneigd zijn hulp te bieden als dit nodig is. Om elkaar beter te leren kennen hebben we een aktiviteitencommis- sie ingesteld, die regelmatig iets voor de groep organiseert. Zo heb ben we al gezamenlijke fiets- en wandeltochten gemaakt, is er een bowlingavond gehouden en verzorg den we met zijn allen een gezellige Kerstavond. WAAROM LATEN WE U DIT ALLES WETEN? We hebben nog enkele flats beschikbaar voor aktieve 50-plus paren of alleenstaanden die door het voorgaande worden aangesproken: met een groep mensen willen wonen in één complex, maar met ieder een eigen flat - en met als extra pluspunt de mogelijkheid om met elkaar gezellige dingen te doen en in geval van nood op elkaar kunnen rekenen. De genoemde voordelen namelijk iemand in de buurt hebben die in tijd en nood een helpende hand kan uitsteken én de mogelijkheid tot gezelligheid, daaraan toegevoegd de gunstige lokatie, kunnen naar de toekomst toe een veilig gevoel geven. Voelt u iets voor deze vorm van wonen of bent u gewoon nieuwsgie rig geworden en wilt u nadere infor matie. neemt u dan telefonisch kon- takt op. U kunt daartoe de volgende nummers bellen: 510157. 510204 of 583778. Rijden onder invloed In de nacht van vrijdag op zater dag, omstreeks 02.10 uur, was het rijgedrag van een 35-jarige bestuur der van een personenauto op de Langstraat aanleiding voor de poli tie een onderzoek in te stellen. De bestuurder bleek onder invloed van alkohol te verkeren. Hij kreeg een rijverbod van vier uur opgelegd en de aanzegging dat proces-verbaal zal worden opgemaakt. Zondagmorgen omstreeks 05.15 uur hield de politie een routinekon- trole bij een 47-jarige Duitse be stuurder van een personenauto. Ook die bestuurder had teveel alkohol op. Hij kreeg een rijverbod van negen uur, een proces-verbaal en zijn rijbewijs werd ingevorderd. De Huurdersraad van de Woningstichting Noord-Limburg organiseert voor belangstellende huurders een voorlichtingsbijeen komst met als onderwerp 'Gezond Binnenmilieu'. Deze bijeenkomst vindt plaats op maandag I 1 maart a.s. om 20.00 uur in wijkcentrum De Kiosk. Brukske IVenray. Graag nodigen wij alle belangstel lende huurders uit op deze avond aanwezig te zijn. Waarom? Er wordt de laatste tijd veel over milieu en gezondheid geschreven. Daarbij gaat het vooral over de verontreiniging van de bui tenlucht. Omdat de buitenlucht zo vervuild is. lijkt het erop dat we maar beter binnen kunnen blijven. Maar wist u dat dc lucht in huis. het zogenaamde binnenmilieu, door schadelijke stoffen veel ernstiger verontreinigd kan zijn dan de bui tenlucht en we gemiddeld 90% van onze tijd binnenshuis doorbrengen'? Bij een ongezond binnenmilieu heb ben bewoners vaker last van gezondheidsklachten, zoals lucht wegproblemen. allergie, slijmvlies irritatie. sufheid en hoofdpijn. De Gezondheidsdiensten in Limburg krijgen een toenemend aantal klach ten die in verband gebracht worden met de kwaliteit van het binnenmi lieu. De bijeenkomst wordt verzorgd door een voorlichter van het SMVL.. een grote milieuvoorlichtingsorga- nisatie in Limburg. De Venrayse afdeling van de Industriebond FNV bestaat 50 jaar. In september van het vorig jaar was het precies een halve eeuw geleden dat in café Verheugen in de Grotestraat de oprichtingsvergadering plaats vond van deze vakbond. Vrijdagavond wordt het vijftigja rig bestaan gevierd. In de Kiosk in het Brukske is er dan een feest avond met de huldiging van alle jubilarissen. Ook zullen de Venrayse leden worden toegespro ken door Bé v.d. Weg, voorzitter van de Industriebond FNV. Hel vakbondswerk in Venray stamt al uit het begin van deze eeuw. Zo werd in 1909 in Venray de RK Bond van Tabaksbewerkers opge richt. In de jaren daaropvolgend werden di\erse vakbonden opge richt. waarbij de Katholieke invloed nog overduidelijk was. Zo was er St. Paulus voor overheidspersoneel. St. Raphael voor spoorwegpersoneel en de RK Bouw vakarbeidersbond. Direkt na de oorlog kwam hel tot de oprichting van de Katholieke Arbeiders Vereniging. Die vereni ging ging steeds meer de belangen behartigen van diverse bedrijfstak ken. Verder werd direkt na de oorlog de metaalbewerkersbond St. Eloy opgericht. St. Eloy groeide uit lol een van de grootste vakbonden bin nen de Katholieke Arbeidersbeweging in Venray. Met de industrialisatie van Venray groei de St. Eloy verder door. In 1972 werd uiteindelijk de Industriebond NKV opgericht waarin de vakorga- nisaties St. Eloy. St. Willibrordus. St. Lambertus en de mijnwerkers- bond fuseerden. Sinds 1976 opereert deze vakbond onder de Industriebond FNV. Tijdens de jaarvergadering van 1995 zijn twee leden, de hren Luyckx en de Mooy gehuldigd voor hun 50-jarig lidmaatschap van de Industriebond. Dit jaar zullen de heren P. Arts. M. van Houdt. J. Maassen. P. Martens. J. Sehwaghöfer en J. Teyken voor hun 50-jarig lidmaatschap gehuldigd worden. Verder zal ook worden stilgestaan bij het feit dat Jae Versieegen al vijf entwintig jaar bestuurslid is van de Industriebond FNV afdeling Venray. De jubileumavond van de FNV begint om 18.30 uur met een recep tie. elke week nieuws De eigenaar van een garagebedrijf was vrijdagavond omstreeks 19.25 uur met zijn zoon bezig in zijn bedrijf aan de Twistwcg in vrede peel toen enkele mannen (de politie wil in het kader van het onderzoek maar weinig kwijt) de garage bin nen kwamen en van de garagehou der geld eisten. Er ontstond een handgemeen waarbij vader en zoon licht gewond raakten. Dc garage houder gaf het geldbedrag dat hij bij zich had en de mannen verdwenen. Het zou om een bedrag van enkele duizenden guldens gaan. De politie zette met medewerking van de omliggende politiegroepen een onderzoek in maar dat had zon dagavond nog geen resultaat opge leverd.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 11