urr PEEL EN MAAS De Oever investeert in kwaliteit [VN verwelkomt honderdste lid Kan de land- en tuinbouw zonder vrouwen? ity Prijsuitreiking prijsvraag van Versshop van der Pasch Restanten opruiming De helft van de halve prijs PEEL EN MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Open dag in zeugenbedrijf Ysselsteyn Luchtmachtdetachement terug uit Bosnië Snel Betrouwbaar S^MERIJ REINIGING VAN KLEDING EN WONINGTEXTIEL KLEDING REPARATIES Julianasingel 3. 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 nen. Dat betekent dal niet langer iedere bewoner zijn of haar eigen appartement ter beschikking heeft, maar dat er een soort gemeenschap pelijke woonkamer wordt gecreëerd met daar omheen kleinere privé- slaapkamers. Meijs stelt bij voor baat bewoners gerust die bang zijn hun privacy te verliezen. "Het sterke punt van een verzorgingshuis is de privacy en dat moet zo blijven", zegt hij. "Groepswonen is alleen geschikt voor een bepaaalde groep mensen". De directeur denkt daarbij onder meer aan dementerende oude ren. Per saldo neemt het aantal plaatsen voor ouderen door de ver bouwing voor groepswonen niet af. groencursus. Tijdens deze cursus leren mensen kennis te maken met de natuur in Venray en omgeving. Ook hierin zit het nodige "veld werk". Rieky Claessens, het honderdste lid, is via deze cursus bij het IVN terechtgekomen. "Ik ken de streek wel maar wilde daar toch meer over weten. Ook de opzet sprak mij wel aan, eerst het onderwerp bespreken en dan het veld in om het echt te zien". En passant kan Rieky Claessens. leerkracht op de Vlaswei, haar kennis ook nog op school gebruiken. "Maar dat was niet de achterliggende gedachte. Het IVN is een vereniging met weinig verplich tingen. Dat vrijblijvende stond mij ook wel aan" Rieky Claessens, het 100e lid, wordt gehuldigd tijdens de jaarver gadering. gen naar boven hebben gebracht. Daarvoor moesten ze twee lange gangen doorlopen. Ze verkregen toegang tot de kantoorruimte waar ook de kluis verankerd in de vloer aanwezig was. Die hebben ze uit de vloer weten te wrikken. Met dat steekwagentje is die kluis naar de achteruitgang gebracht en daar naar beneden gegooid. Gezien het gewicht van die kluis moeten daar meerdere daders bij betrokken zijn geweest. Met een auto is de kluis verder vervoerd. In die kluis, die een waarde heeft van ƒ10.000,-, zat een bedrag van 5000,- Over wat verder nog in die kluis aanwezig was kon ons in verband met het onderzoek niets worden medegedeeld. Mochten er personen zijn die tussen 17.00 en 22.00 uur iets verdachts hebben gezien in of rond Beukenrode, en zij hun waar nemingen nog inet aan de politie hebben verteld, dan worden zij drin gend verzocht kontakt op te nemen met de politie onder nummer 531111. elke week nieuws Organisatie versterken, gebouwen verbeteren VN staat voor Instituut voor ituur- en Milieu-educatie en is p landelijke organisatie met een wt aantal lokale afdelingen. In jnray en omstreken is dat de Heling Geijsteren-Venray. ïijsteren voorop omdat vanaf lel begin van de oprichting de reniging in dit Maasdorp haar iderkomen heeft. Afgelopen iaandag, tijdens de jaarvergade- l werd Rieky Claessens "bin- mgehaald" als het honderdste id. Met name het laatste jaar inde de IVN een enorme groei, riet doel van het IVN is om men- ii te leren genieten van de natuur, jdens maandelijkse bijeenkomsten f'tTrefpunt te Geijsteren worden ■m leden geïnformeerd over alle fogelijke onderwerpen. Meestal [uit dat onderwerp aan op een Jcursie die een week later gehou- len wordt. Voor deze lezingen en excursies is binnen het IVN voldoende expertise aanwezig. Een grote groep leden heeft zich gespecialiseerd in diverse onderwerpen zoals planten, de Peel, de Maasheggen etc. Incidenteel worden mensen van zustervereni gingen uitgenodigd voor een lezing. Vaak volgt dan ook een excursie naar een stukje natuur in het gebied van die vereniging. Het IVN houdt zich ook bezig met de inventarisatie van natuurgebieden in Venray en omstreken. Alle gege vens over vogels, planten, dieren etc van een bepaald gebied worden in kaart gebracht. Vervolgens wordt in de loop der jaren bekeken hoe de natuur zich in zo'n gebied verder ontwikkeld. Dit soort onderzoek leidde er toe dat men enkele jaren geleden tot de ontdekking kwam dat er in de Geijsterse bossen enorm veel sala- Afgelopen vrijdag 2 februari zijn I Versshop van der Pasch aan het a_ ihouwburgplein nr. 4 in Venray de izen uitgereikt die de winnaars Iden verdiend door de letters die ens de openingsweek op diverse atsen in de winkel hingen in de iste volgorde te zetten en het oord 'Versspecialist' te vormen. 8 eerste prijs is gewonnen door levr. Drabbels uit Venray; de twee- e prijs door mevr. Jeurissen uit sselsteyn en de derde prijs door Pvr. Nabben uit Oirlo. De Versshop, die gerund wordt torOtto en Silvia van der Pasch is iderverdeeld in drie afdelingen. :n brood- en banketafdeling waar onder meer originele Franse stok broden. petit pain e.d. afgebakken worden. Een slagerij met een redelijk assortiment Hollandse en buiten landse kazen, ambachtelijke pro- dukten, maaltijden en specialiteiten. Een groenten- en fruitafdeling met zelfgemaakte verse rauwkostsa- lades, zelfgesneden en verpakte groenten en stamppotten. In de winkel is ook een deel inge richt met zgn. Toko-artikelen, Indische kruiden, specerijen en rijst- tafelprodukten. Alle produkten staan duidelijk aangegeven en overzichte lijk gepresenteerd en.... 'De Versshop heeft altijd een goed idee voor de maaltijd.' manders leven. Iets wat men, als men door deze bossen loopt, niet direct constateert. De gegevens die door de leden van IVN worden ver zameld worden o.a. uitgewisseld met Staatsbosbeheer. Afgelopen jaar stond bij het IVN het project stad en natuur centraal. Dat heeft ertoe geleid dat in het Odapark een natuurwandelroute is aangelegd. Ook voor de VVV is het IVN aktief door het behulpzaam zijn bij de samenstelling van wan del- en Fietsroutes. Verder organiseert het IVN ook nog cursussen. Naast de cursus eco logisch tuinieren, is er een zg. Brutale inbraak in Beukenrode Donderdagavond hebben inbre kers kans gezien om zich tussen 17.00 en 22.00 uur toegang te ver schaffen tot de aan de Beukenlaan gelegen geriatrische inrichting Beukenrode. De dader(s) moet(en) goed op de hoogte zijn geweest, wat ze wisten het ruitje waarachter de centrale sleutel ligt in te slaan. Met die sleutel konden ze alle vertrek ken openen. Zelfs waren ze zo bru taal dat ze via de trap een steekwa- De zorg is in beweging en ook de 4 rg voor de ouderen ontkomt et aan de golven van vernieu- ng en verandering die voortdu- nd tegen de voeten van de nenleving spoelen. De antwoor- n van de individuele instellin- n verschillen op details, maar J n gebaseerd op dezelfde uit- ngspunten: klant- en marktge- :ht werken, van aanbod- naar - aaggeoriënteerde organisatie, rg op maat en efficiënter wer- n. Schaalvergroting is een »isch gevolg van die startpun- n. De fusies in de zorgsector zijn n ook niet van de lucht. In 1989 ook bejaardencentrum juttersveld in Venray gefuseerd it Eldershome in Well. Sinds 1 luari draagt de stichting een juwe naam. Voortaan is het chting De Oever -vanwege de aas- en heten Schuttersveld en dershome niet langer bejaar- ncentra maar zorgcentra. 'Peel Maas' sprak met algemeen recteur Peter Meijs van De ver, die z'n marsroute voor het 2000 toelicht, /aliteitsverbetering van de ;en organisatie staat de eerste 'in voorop. |[door Bert Albers) fersterking van de eigen club is m ijodzakelijk om de vragen die op beide zorgcentra af komen goed kunnen beantwoorden, intgericht werken, kwaliteitsver ering, beter inspelen op de vraag .mde oudere. Het klinkt allemaal il aardig, maar de medewerkers «ten het wel doen. Daarom heeft management van De Oever Icozen om eerst de organisatie CjW te bereiden op al dat nieuws. pVe hebben heel veel goede men- Jj\ zegt Meijs. "Medewerkers met paciteiten. Maar die moeten wel gelegenheid krijgen daar iets mee doen". Stichting De Oever zal dan J kgaan investeren in de kwaliteit ^ai haar medewerkers. Met het oog #pde toekomst, want op korte ter- jn lossen beter geschoolde mede- irkers natuurlijk niets op. "Als we 2 blijven steken in 'meer handen het bed' komen we onszelf over li a twee jaar tegen", is de overtui- ng van directeur Meijs, zelf ;omstig uit de hoek van perso- ïlzaken en organisatie. De komst 4aneen professioneel medewerker ifls er iemand jarig is serveert de l :ok een glaasje wijn aan tafel. P&O geeft ook aan waarheen de stichting met haar 170 personeelsle den wil. Daarnaast signaleert de directeur voorzichtig dat de stichting de laat ste jaren wat heeft stilgestaan op strategisch en tactisch niveau. Over de zorgverlening niets dan goeds, maar als het gaat om beleid dat zich over meerdere jaren uitstrekt, dan was het toch wat mager in de ogen van de nieuwe directie. Ook daaraan wordt volgens Meijs komende twee tot drie jaar hard gewerkt om De Oever op tijd klaar te hebben voor de jaren 2000 en ver der. Voortaan verschijnt elk jaar een actieplan met daarin nauwkeurig de activiteiten die komen gaan en komt er een meerjarenplan. Beide beleids instrumenten worden regelmatig door directie en bestuur getoetst. SERVICEFLAT Als de zaak intern op de rails staat gaat De Oever mogelijk verder op de weg naar één regionale zorgorga nisatie voor ouderen. Er wordt al enige tijd gesproken met partners als Boncura (Beukenrode-Venray, Elzenhorst-Horst en De Wietel) en de stichting Westerholt (Berkele Heem-Horst en Sevenheym, Sevenum). Terwijl de organisatie kwalitatief wordt versterkt gaat De Oever niet met de armen over elkaar zitten. Dit jaar en de twee volgende vinden er aanpassingen aan de gebouwen plaats, eveneens met de bedoeling de kwaliteit van de zorg te verbete ren. Medio dit jaar wordt begonnen met de renovatie van de serviceflat aan de Bergweg. Een heel pakket aanpassingen laat de eigenaar. Woningstichting Noord-Limburg, los op de flat. Een nieuwe entreehal met automatische deuren, liften met schuifdeuren, een verhoogd toilet, aanpassingen aan electra en warm watervoorziening en een vernieuwd alarmsysteem staan op het lijstje van werkzaamheden. Daar staat volgens Peter Meijs tegenover dat de bewo ners een aantal jaren op extra huur verhogingen moeten rekenen. Voor de jaren erna moeten er plannen ontwikkeld om een deel van het huidige verzorgingshuis geschikt te maken voor groepswo- Vereniging afgelopen jaar flink gegroeid DONDERDAG 8 FEBRUARI 1996 Nr. 6 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG Piëlhaze en Piëlhazinne Als de damp is weggetrokken, de nevels zijn verdwenen en 't zaagsel uit de piste van Circus Mök is ver wijderd heb je tijd voor wat overwe gingen. Daar stonden we dan de laatste avond van Mök '96, niets vermoe dend, met de vrouwen en de vereni gingsmedaille om, op de bühne. Langs, achter en opzij alle deelne mers (artiesten) van Mök, de kom missie, prins, vorst, bestuur, garde en niet te vergeten de hofkapel. Schitterend! Maar..... voor ons 500 Haze- en Hazinne die gaan staan en(effe slikke)klappen. Dan 'hangt er' wat wij 't Mök* gevoel noemen. Dan denk je terug aan 1980 toen we begonnen met Circus Mök, aan de Thei Spek Blues, aan Betsie en Truus op de bühne, aan de Hazerock, de Broeders uit 't Zuije; al die diskussies met de kommissie Mök, de gekte in de Hazetent en dat je er ook af en toe eens tussenuit moet. Nu is ook weer even zo'n moment. Jullie horen nog van ons. Hoe dan ook: kommissie, bestuur bedankt, maar vooral Haze en Hazinnegruwelijk bedankt. De Trennesetters (Rene, Hans, Alex en Frans) PS. I. We schrijven maar in 't ABN, anders krijgt 'Ozze Wiel' weer heibel met 't Veldeke! 2. U kunt in 't theehuis lid worden van de 'Stigting Un en Unnen! Opgeven bij 'ozze Wiel'. Venrojs laeve Fijn. Donderdagmiddag; Peel en Maas is er weer en zodoende kan ik weer lezen wat er in ons Venray goed en kwaad te beleven is en was. En met veel plezier kijk ik uit naar de tekening 't Venrojs laeve getae- kend', dikwijls erg leuk gedacht, maar afgelopen week denk ik dat u met deze tekening veel mensen gekwetst hebt en daarom het ver zoek van vooral oudere mensen: laat zoiets in het vervolg achterwege en u doet veel mensen hier een groot plezier mee. H. de Bruijn. Schuttersveld flat 78 Kringloopbedrijf het REUNDJE Chinees rekenen hoef je niet per se te kunnen om het nut van recy cling in te zien. Al zou het kring loopbedrijf enig extra geld van de gemeenschap kosten dan is daar alle begrip voor op te brengen als dat tot een beter milieu leidt. Als de hoe veelheid 'afval' langs betere wegen geleid wordt en dit ook nog extra werkgelegenheid oplevert is zoiets alleen maar toe te juichen. Dat dit moet kunnen is te zien op het milieustation aan de Acaciastraat en ook de 'Winkel van Sinkel' is daar al jaar en dag een sprekend bewijs van. We zijn zeer te spreken over dit voorstel en ook als is fraktie van de Vorle VIERKANT tegen: wij stellen voor dit kringloopcentrum 'HET REUNDJE' te noemen. De gruune vingers (Naam bij de redaktie bekend.) Weer flessen drank gestolen Dinsdagnacht omstreeks 01.00 uur ging het inbraakalarm af bij een slijterij aan de Bleek. Door een ruit te vernielen kon men flessen sterke drank meenemen. Kerkbestuur en carillon In de hoedanigheid van voorzitter van het Comité Kerkbijdrage Parochie St.Petrusbanden wordt ik herhaaldelijk gekonfronteerd met het feit dat mensen, die ik voor een bijdrage benader, in de veronderstel ling verkeren dat het carillon in de Venrayse toren door het kerkbestuur van de St. Petrus Bandenkerk is bekostigd. Voor onze parochianen wil ik hierbij uitdrukkelijk verklaren dat er geen enkele financiële binding bestaat tussen de Stichting Carillon en het kerkbestuur van bovenge noemde kerk. Van een financiële brijdrage is nooit op enigerlei wijze sprake geweest. Drs. W H. Kremer Voorzitter Comité Kerkbijdrage Op dinsdag 13 februari houdt het Maatschap Franken aan de Peel weg 43 te Ysselsteyn een open dag in hun zeugenbedrijf. Tussen 10.00 en 16.00 uur kan men hier de totaal vernieuwde stallen bezichtigen. De uitbreiding van het bedrijf heeft geheel in het teken gestaan van milieumaatregelen. Door die maat regelen kom het bedrijf het aantal zeugen ook uitbreiden van 180 tot 350. Iedereen wordt dan in de gele genheid gesteld om dat met eigen ogen te aanschouwen. De 73 militairen van het Wegtransportdetachement van de Koninklijke Luchtmacht, dat gedurende ruim een maand mate rieel transporteerde voor de IFOR grondtroepen in Bosnië, heeft haar taak volbracht. Het detachement keerde vrijdag van uit Split terug op de vliegbasis Eindhoven. De luchtmachtmilitairen vervoer den vanuit de havenplaats Split materieelkontainers met ondermeer sneeuwschuivers, tenten, sanitaire voorzieningen, schuilbunkers. kle ding en medicijnen naar Bosnische plaatsen als Busovaca, Novitravic. Jajce en Santici. Ook zette de lucht macht bussen in voor vervoer van landmachtpersoneel. In totaal is emt de luchtmachtvoertuigen ruim 200.000 kilometer onder soms barre omstandigheden afgelegd. Het Wegtransportdetachement bestaat uit 53 militairen van de Groep Geleide Wapens De Peel, 20 militairen van de Militaire Transport Groep Koninklijke Luchtmacht van de vliegbasis Soesterberg en meer dan dertig voertuigen.Het detache ment werd 27 december jl. uitge zonden om de Koninklijke Landmacht te ondersteunen bij haar IFOR-taken. Bij de aankomst op vliegbasis Eindhoven werden de militairen verwelkomd door com modore H.T.B. van Dillen. Sous Chef Ondersteunende Operatiën en Diensten van de Direkte Operatiën en commodore C.G.J. Hilderink. Sous Chef Operatiën. Communicatie en Informatiesystemen bij de Defensiestaf. Symposium: De Limburgse Land- en tuinbouwbond (LLTB) bestaat honderd jaar. In het kader van de jubileumviering houdt de Vakgroep Agrarische Vrouwen op 27 februari aanstaande een symposium waar op de volgende vraag centraal staat: 'Kan de land- en tuinbouw zon der vrouwen?' Agrarische vrouwen hebben van oudsher, ieder op haar eigen wijze, een belangrijke bijdrage geleverd in de ontwikkeling van de land- en tuinbouw De viering van het honderdjarig bestaan van de LLTB is een goed moment om niet alleen terug, maar ook vooruit te kijken. Daarbij komen vragen aan de orde zoals: wat is de toekomst van vrouwen in de land- en tuinbouw, wordt hun rol op het bedrijf groter of kleiner en zijn er alternatieven? Een viertal inleiders zal trachten op deze vragen een antwoord te gevgn en er hun visie aan toe te voegen. Deze sprekers zijn: Klaasje Eisses (boe rin, voormalig lid Tweede Kamer en voorzitter van de Centrale van Plattelandsvrouwen). Agnes van Ardenne (lid Tweede Kamer met in haar portefeuille onder meer landbouw), Rome Fasol (burgemeester van de agrarische centrumgemeente Horst) en Anjo Geluk (boer en fruitteler). Op het symposium kunnen de deelnemers in workshops hun eigen mening naar voren brengen. De uitkomsten daarvan worden gepresenteerd in de afsluitende forumdiskussie. In dat forum hebben zitting: J. Mares van de federatie van land- en tuinbouworganisaties (LTO-Nederland). J. Speetjens namens de Limburgse Vrouwenbeweging (LVB), voorzitter E.J. Aalpoel van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK). J. Eijck van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), J. Tindemans als gedeputeerde voor economische zaken van Limburg en S. Ottens namens de LTO-komissie Vrouw en Bedrijf. Het symposium op 27 februari wordt gehouden in de Turfhoeve in Sevenum en voorziet in een middag- en avondprogramma: aanvang 13.00 uur. Gebakjes Vrijdagochten werden alle medewerkers van Inalfa verrast met een gebakje. Dit gebakje, gemaakt door de leer lingen van de banketbakkersopleiding van Scholengemeenschap De Hamert, werd aangeboden door de deelne mende bedrijven aan de manifestatie 'Kies Techniek', die afgelopen zaterdag bij Inalfa plaatsvond. Aanleiding hiervoor is het 50-jarig jubileum van Inalfa dat dit jaar gevierd wordt. De gebakjes werden rondge deeld door de leerlingen van de school. Een bijzonder aardige geste die zeer werd gewaardeerd.

Peel en Maas | 1996 | | pagina 13