Van Gogh zet alles op z'n kop Geslaagde taxatiedag Vierde lustrum Vlakwatercross belooft een topper te worden Muskusrattenbestrijding over naar de Waterschappen Steun voor speeltuin Minder precario voor bouwers PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 25 januari 1996 - Pagina 5 aU&JO IL'I De "Gluhweinaktie" van de ser viceclub Rotaract, eind 1995 heeft dit jaar 300 gulden opgeleverd. Dit bedrag zal a.s. zaterdag wor den overhandigd aan de Stichting Speeltuin Venray om zo bij te dra gen tot de realisatie van een speel tuin in Venray. Het bedrag zal om 13.30 uur worden overhandigd in de speeltuin van de lokatie Noordsingel van het Vincent van Gogh Instituut. Aannemers die tijdelijk gemeentegrond gebruiken, bij voorbeeld voor de opslag van materialen en het plaatsen van bouwketen, hoeven vanaf 1 april daarvoor minder te betalen. Met een aanpassing van de precario- verordening wil de gemeente tij delijke gebruikers van gemeente grond tegemoet komen. Met name bouwers die tussen 26 en 52 weken grond in gebruik hebben, zijn in het vervolg goedkoper uit. Dat staat in een voorstel van het college aan commissie en gemeen teraad. Het college wil voor het eer ste halfjaar alles bij het oude laten en de tweede helft van het jaar met een afkoopsom werken. Dat bete kent dat voor elke m2 gemeente grond die een bedrijf 26 weken of korter in gebruik heeft 88 cent per week moet worden betaald. Voor het tweede half jaar gaat per 1 april een tarief van zes gulden gelden, onge acht het aantal weken dat de grond wordt gebruikt. Na 52 weken begint de cyclus weer van voren af aan. De opslag van 6 gulden per m2 blijft dan echter in het tarief zitten. Het gebruik van gemeentegrond voor bouwactiviteiten wordt door de wijziging in het precariostelsel rela tief goedkoper. In het eerste halfjaar verandert er weliswaar niets, maar daarna daalt het tarief vergeleken bij de huidige regels. Op dit moment bedraagt de vergoeding 88 cent m2 gedurende het eerste jaar en 1,15 per m2 voor de tijd daarna. In een toelichting op het voorstel schrijft het college met de nieuwe tarieven 'mee te willen werken aan het gebruik voor bouwactiviteiten, maar ook grenzen te stellen'. Financieel zijn de gevolgen voor de gemeente naar verwachting gering: uit een intern onderzoek is volgens het college gebleken dat in de afge lopen vier jaar door aannemers slechts twee keer langer dan 26 weken van gemeentegrond gebruik is gemaakt. Behalve de gemeente raad moet ook Gedeputeerde Staten van Limburg het voorstel goedkeu- rem PKFTENMAAS 'n abonnement waard Op 1 januari van dit jaar is de mus kusrattenbestrijding overgegaan van de provincie naar de beide Limburgse Waterschappen, Peel en Maasvallei en Roer en Overmaas. De medewerkers van de provincie zijn daarbij overgegaan naar de twee Waterschappen. Hiermee is een proces afgerond dat sinds januari 1992 in gang is gezet met de beslissing van Gedeputeerde Staten om de aktiviteiten van de provincie nadrukkelijker te richten op de kernta ken. In dit streven is besloten de bestrij ding van de muskusrat over te dragen aan de Waterschappen. Sinds 1951 wordt in Nederland aktie ondernomen tegen de muskusrat, die voor het eerst in 1941 in Noord-Brabant werd gesignaleerd. Het dier is, naar ver luidt, aan het begin van deze eeuw door een Oostenrijkse graaf vanuit Alaska naar Europa geïmporteerd. De graaf wilde de rat fokken voor de jacht. De muskusrat, die in België waterko nijn wordt genoemd en ook wordt gege ten, is een planteneter en leeft in onder grondse nest-kommen langs de water kant. Deze nest-kommen zijn voorzien van een uitgebreid stelsel van toegangs- en vluchtgangen. De toegang tot de nest-kom bevindt zich altijd onder de waterspiegel. Om zo'n nest te kunnen maken moet de muskusrat vaak 1 m3 grond 'verzetten'. Door zijn graafaktiviteiten is de mus kusrat een gevaar voor de dijken. Vandaar dat de rijksoverheid in 1951 een wettelijke voorziening heeft ontwor pen in de vorm van het 'Muskusratten- besluit'. Dit hield in dat het de plicht van iedere burger werd om te melden als men een muskusrat had gezien. Met gebruikmaking van beroepsbestrijders en een premiesysteem, waarbij burgers een premie ontvingen per gevangen dier werd jarenlang jacht gemaakt op de muskusrat. Maar de vangst beantwoord de niet aan de verwachtingen. Daarop heeft het rijk in 1985 besloten om de zorg voor de muskusrattenbestrijding over te dragen aan de provincies. Voor limburg hield dit in dat het rijk 80% van de kosten draagt. De resterende 20% worden gezamenlijk gedeeld door de provincie en de Waterschappen. Sinds 1986 waren er aanvankelijk zes later tien bestrijders in dienst van de provincie. Elke bestrijder heeft een bepaald vanggebied toegewezen gekre gen. Daarnaast is er een medewerker belast met de dagelijkse leiding/begelei ding van de bestrijders. En er is een medewerker belast met de in- en externe coördinatie van de bestrijding. Landelijk zijn ruim 400 mensen dagelijks bezig met de bestrijding van de muskusrat. Het afgelopen jaar zijn in Limburg 7.122 dieren gevangen terwijl het in heel Nederland om 338.954 vangsten gaat. Bij signalering van een muskusrat wordt men verzocht om voortaan kontakt op te nemen met de Waterschappen. 97 miljoen voor nieuwe gebouwen Het Vincent van Gogh Instituut (VvGI) wil komende jaren 97 mil joen gulden besteden aan sloop, nieuwbouw en renovatie van de gebouwen van het instituut. Tot aan 2004 zullen (oude) gebouwen verdwijnen, worden afgestoten of vervangen worden door nieuwe. Het gaat in totaal om 20 projec ten. De operatie heeft ingrijpende gevolgen voor de drie Venrayse lokaties van het instituut. De grootscheepse huisvestingsplan nen van het instituut liggen sinds half december bij het ministerie voor Volksgezondheid. De huisvestingsoperatie is een direct gevolg van de in 1993 tussen zorgverzekeraars, ministerie en het instituut gesloten overeenkomst, waarbij Vincent van Gogh tot aan begin 2004 teruggaat van 1275 (1 januari 1993) naar 644 plaatsen. Voor minder patiënten en minder medewerkers zijn ook minder gebouwen nodig. Het instituut trekt zich terug op de Stationsweg, waar oude gebouwen door nieuwe en meer efficiënte worden vervangen. OUD EN NIEUW Dat laatste is het geval bij de drie kerken\kapellen waarover het insti tuut momenteel beschikt. Zowel de lokatie Noordsingel (St Anna), Stationsweg (Servatius) als Oostrum (Paschalis) hebben een eigen kapel. Die gaan volgens de plannen tegen de vlakte en worden vervangen door één multifunctioneel centrum op de hoek Stationsweg/Oostsingel. Op de plaats van de kapel van Servatius wordt een gezondsheidscentrum gebouwd, met binnen de muren voorzieningen als polikliniek, pri- klab. fysiotherapie, tandarts en der gelijke. De over diverse (oude) gebouwen verspreid zittende activerende thera pieën krijgen nieuwe huisvesting. Samen met een verwarmde kas (ook nieuw) komt het gebouw aan de oostkant van het Servatiusterrein, bij het bestaande activiteitencentrum. In het nieuwe gebouw komt ook een keuken, waar patiënten zich kunnen voorbereiden op een zelfstandig leven buiten het instituut. Ook de loodgieters, timmerman, schilder en andere onderhoudsmen- sen van het instituut komen bij elkaar in één nieuw gebouw. Dat verrijst tegenover de eveneens nieu we centrale keuken, in de zuidoost hoek van het terrein. De keuken maakt ook deel uit van het pakket van 97 miljoen, maar die is in over leg met het ministerie naar voren gehaald. De nieuwe keuken moet eind 1997 in gebruik zijn en gaat 10 miljoen kosten. Op de lokatie Stationsweg wordt op de plaats van Paviljoen D een nieuw gebouw voor forensische De kapel van St. Servatius staat ook op de nominatie om gesloopt te wor den. De Lions club afd. Venray kan terugkijken op een geslaagde taxatiedag. Er werden maar liefst 360 volgnum mers uitgedeeld en ongeveer 400 voorwerpen werden op hun waarde getaxeerd. "Boven verwachting" aldus Rudy de Jong van de Lions club, "Wij hadden op ongeveer de helft gerekend". Voor de taxateurs, die zich voor deze middag om niet beschikbaar hadden gesteld, was er dus volop werk. Schilderijen, keramiek en sie raden vormden de hoofdmoot van de aangeleverde voorwerpen. Daarbij toch veel dingen met een behoorlijke waarden. Schilderijen van 10.000 tot 15.000 gulden vorm den geen uitzondering. Onder de voorwerpen ook een originele schets van Anton Pieck en een partij "schutterij-zilver" dat eigenlijk in een museum thuis hoort. Toch waren er ook teleurstellin gen. Mensen die jaren geleden iets "authentieks" gekocht hadden voor een stevige prijs en nu te horen kre gen dat het om een "goede kopie" gaat. De Lions club heeft voor de vei ling in maart in ieder geval 30 kavels kunnen noteren, die dan onder de hamer komen. "De taxatie dag zullen we volgend jaar in ieder geval herhalen" aldus Rudy de Jong. Wat gaat er weg en wat wordt er tussen 1996 en 2004 nieuw gebouwd bij het Vincent van Gogh Instituut? Oud en nieuw op een rijtje. Afstoten* Stationsweg: Kapel Keuken Poli/laboratorium Paviljoen K Paviljoen D Den kerkdijk Muziektherapie Werkplaats arbeidstherapie Wasserij Ketelhuis Arbeidstherapie (onlangs door brand verwoest) Noordsingel: Alles, met uitzondering van 't Kempke op de Overloonseweg. Oostrum (St. Paschalis): Hoofdgebouw klooster Kapel psychiatrie en intensieve behande ling neergezet. Dat levert in principe veertien nieuwe bedden op. Forensische psychiatrie houdt zich bezig met patiënten die op een of andere manier in contact zijn geweest met justitie. ONTMANTELD In de plannen van het instituut wordt ook de daadwerkelijke ont manteling van het voormalige St. Anna vastgelegd. Daar wordt alles behalve 't Kempke aan de Overloonseweg verkocht of afge broken. Volgens directeur Leon Dorren, die zich onder meer met de huisvesting bezighoudt, is het afhankelijk van de monumentenlijst en het nieuwe bestemmingsplan dat de gemeente voor het gebied maakt, wat er met de gebouwen gaat gebeu ren. Dorren gaat ervan uit dat pro jectontwikkelaars wel interesse heb ben in een aantal monumentale panden, maar zekerheid daarover is er niet. Als eerste aan de beurt komen (in 1997) de boerderij, sport velden en begraafplaats en een deel van de gebouwen langs de Dr. Kortmannweg. Het hoofdgebouw staat gepland voor 1998. Van dit gebouw staan buitengevels en daken Het monumentale paviljoen D zal tegen de vlakte gaan op de monumentenlijst. Op deze lijst staan verder delen van de pavil joens Eugène en Theresia en vier doktersvilla's aan de St. Annalaan. UITBREIDING Lokatie Noordsingel verdwijnt helemaal, op de hoofdlokatie Stationsweg verdwijnen meer gebouwen, bedden en medewerkers dan er bijkomen. Allemaal als uit vloeisel van de eind 1993 gemaakte afspraken. Alleen Paschalis aan de Wanssumseweg wordt mogelijk uit gebreid als gevolg van de plannen van Van Gogh. Behalve nieuwbouw voor de 44 huidige bewoners van de verslavingskliniek wil het instituut nieuwe centra voor verslaafdenzorg inrichten op het terrein. In totaal leveren deze centra 33 bedden extra op. Over de haalbaarheid van de nieuwe centra spreekt ook de pro vincie nog een hartig woordje mee. Het gaat om voorzieningen die bedoeld zijn voor heel Limburg, wat wellicht voor 'Maastricht' aanlei ding is een meer centrale vestigings plaats in de provincie aan te wijzen. De gemeentelijke monumenten lijst staat op de Wanssumseweg mogelijk sloopactiviteiten in de weg: delen van hel klooster (buiten gevels en daken) en koorgang en kapel in z'n geheel staan op de monumentenlijst van de gemeente. COMPENSATIE Bovenstaande projecten, plus de gevolgen voor de huisvesting van het schuiven met bedden en zorg- functies, kosten 97 miljoen. Die wil het Vincent van Gogh Instituut betaald krijgen door het ministerie van Volksgezondheid in het kader van EVI-procedure. EVI staat voor Exploitatie Verlagende Initiatieven, een regeling om de gevolgen van de afbouw van bedden compenseren. Ook een gedeelte van de inrichting van multifunctionele eenheden (MFE's) en RIBW's (regionaal instituut beschermd wonen) in Weert, Roermond, Venlo en Venray. wordt door EVl-betaald. Daarnaast wordt nog eens 43 miljoen uit een ander potje betaald. De totale inves tering in huisvesting beloopt 140 miljoen gulden. De investeringscompensatie heeft volgens directeur Dorren niets te Afstoten betekent op lokatie Stationsweg sloop, op de lokatie Noordsingel is verkoop het uit gangspunt. in Oostrum zijn beide opties mogelijk voor het klooster. De kapel wordt daar gesloopt. De gemeente moet het kader aange ven voor behoud van waardevolle gebouwen en bomen. Nieuwbouw: Stationsweg: Multifunctioneel centrum Gezondheidscentrum Afdeling forensische psychiatrie en intensieve behandeling Facilitair dienstgebouw Centrale keuken Verwarmde kas Oostrum (St Paschalis): Nieuwe gebouwen rondom kloos ter vy maken met de afgesproken compen satie voor het verlies aan werkgele genheid. De komst van een TBS-kliniel naar Venray is de door de investerin gen in gebouwen niet dichterbi gekomen, maar ook niet op de ach tergrond geraakt, aldus de manager van Van Gogh. Bedrij venloop nieuw onderdeel Biesselstrofee zijn al enkele jaren een voltreffer. Vele honderden jon gens en meisjes streden voor hun school in het natuurgebied Vlakwater. De leerlingen van het basisonderwijs komen 28 januari om 09.45 uur in aktie, de leerlingen van het voortgezet onderwijs om 10.45 uur. Om 11.05 uur klinkt het startschot van de grote Rabobank- Trimlopen. De deelnemers kunnen kiezen uit afstanden van 2000,4000, 6000 en 8000 meter. Tegelijk met het startschot voor deze trimlopen, zullen ook de deelnemers aan de Bedrijvenloop Venray e.o. van start gaan voor hun afstand van 4000 meter. Om exact 12.00 uur gaat het KNAU-programma van start. De vrouwen vertrekken om 14.05 uur, de mannen om 14.45 uur. Voor verschillende atleten die de voorbije maanden her en der bij wedstrijden hun visitekaartje hebben afgegeven, is de Vlakwatercross een prima gelegenheid om te excelleren. De toegang tot het evenement is gratis. De prijsuitreiking vindt plaats onmiddellijk na iedere wedstrijd. AV Venray-Regio heeft alle catego rieën ereprijzen in het vooruitzicht gesteld. Bovendien zijn er geldprij zen voor de beste mannen, vrouwen en veteranen waarvan de 5-jaarsin- deling geldt. Alle deelnemers aan deze twintigste Vlakwatercross krij gen als herinnering een T-shirt aan geboden en bovendien worden er prijzen in natura verloot. AV Venray-Regio kan deze jaar lijkse wedstrijd organiseren dankzij de steun van vele vrijwilligers en sponsoren, zoals Rabobank Venray- Veel jeugd ook zondag weer aan de start bij de Vlakwaterloop Oostrum. het Winkelcentrun Venray, Nelissen Van Egteren Inalfa. Envio Tech, Interstyling. Inlichtingen: tel. 0478-584449 o 582842. PROGRAMME Het volledige programma van d' twintigste Vlakwatercross ziet er al volgt uit: 09.45u: scholierenloop basisonder wijs, 1050m. 10.45u: scholierenloop voortgeze onderwijs, I050m. 11.05u: trimlopen. 2000-4000m. 11.05u: bedrijvenloop Venray e.o. 4000m. 12.00u: pupillen C, 1050m. 12.1 Ou: meisjes-Pupillen a/b 1050m. 12.20u: jongens-pupillen a/fc 1050m. 12.30u: meisjes-d, 1050m. 12.40u: jongens-d, I575m. 12.50u: meisjes-c, 1575m. 13.00u: jongens-c, 2625m. I3.20u: meisjes-b, 2625m. 13.40u: jongens-b, 4725m. 14.05u: meisjes-a, 4000m. 14.05u: vrouwen veteranen, 4000m 14.05u: vrouwen, 6000m. 14.45u: jongens-a. 6000m. I4.45u: mannen veteranen, 8000m. I4.45u: mannen, 12000m. Tot ziens op zondag 28 januari elke week nieuws Brandstichting Zondagavond zagen buurtbewc ners dat de personenauto van hu buren aan de Looierijweg in bran stond. Het was voor de eigenaar ee groot geluk dat de buren de begir nende orand door doortastend optrc den konden blussen en de branc weer niet meer in aktie hoefde t komen. Het is onomstotelijk kome vast te staan dat de brand opzettelij is gesticht. Autobanden gaan in mers niet spontaan branden. Doe de tijdige ontdekking bleef de sch< de beperkt maar de politie hoopt d brandstichter te kunnen achterhalei Vuilcontainer in brand Personeel van Cotrans konstatee de maandagmorgen op een bedrij: sterrein aan de Witte Vennenweg d; bedrijfsafval in een container i brand stond. Geassisteerd door pe: soneel van het bedrijf probeerden z de beginnende brand te blussei Hun taak werd later door de branc weer overgenomen. Hoe groot d schade is kon niet worden medegt deeld en ook niet hoe de brand ontstaan. De twintigste editie van de Vlakwatercross belooft weer een topper te worden, de afgelopen jaren trok de grootste en belangrijkste Noordlimburgse veldloop ongeveer 1000 atleten naar het fraaie natuur gebied Vlakwater in Venray. De organiserende vereniging Atletiek Vereniging Venray-Regio verwacht zondag 28 januari een rekord aantal deelnemers te mogen begroeten bij deze cross, die deel uitmaakt van de LimBra-cross waarvan een aantal Limburgse en Brabantse verenigin gen eveneens deelnemer is. Voor AV Venray-Regio betekent dit tevens de viering van het vierde lustrum van de Vlakwatercross. De vereniging zal dit jaar voor het eerst het evenement uitbreiden met de Bedrijvenloop Venray e.o. en deze openstellen voor vertegenwoordi gers van de bedrijven uit Venray en omgeving. Op die manier kunnen bedrijven op sportieve wijze in het strijdperk tredem en tegelijkertijd de onderlinge kontakten verstevigen, de participatie van de bedrijven in de Vlakwatercross is een prima mid del voor de promotie van 'Venray'. In de afgelopen maanden heeft de vereniging veel tijd besteed aan de organisatie. Het parcours is enigs zins aangepast en het zenuwcentrum van de Vlakwatercross is voor de eerste keer gevestigd in het gebouw van Jong Nederland aan de Kempweg, in de onmiddellijke nabijheid van het parcours. In dit gebouw vinden de inschrijvingen plaats, kunnen de deelnemers zich omkleden en douchen en is ook het kantinegebeuren gevestigd. VOLTREFFER De Scholierenloop om de Jo van Oers Memoriaal en de Lex

Peel en Maas | 1996 | | pagina 5