berden TAXATIE HALVE PRIJS Herenkostuums Herenkolberts thomassenfi Onderzoek deugt niet Venray versoepelt kwijtschelding belasting minima Trubbels rondom tuinbeurs Oud-Venrayse promoveert op proefschrift over afslanken Ven ray's Wijnhuis HILHMRil WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Alle winterherenjassen nu Speciale aktie ook in en THOMASSEN KORWGENTOTSO»., KUNST EN CURIOSA KOSTEN ƒ5,- BEL: 0478-514618 EENMALIGE AANBIEDINGEN in onze opruimings etalage iini v.d. Leur TOC op losse schroeven 20 DONDERDAG 18 JANUARI 1996 - Nr. 3 UITGAVE: VAN DEN MUNCKHOF B.V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ Grotestraat 68 - Postadres: Postbus 1, 5800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 HONDERD ZEVENTIENDE JAARGANG Tel. 0478-511510 PEEL EN MAAS Kantoor Venray Deurne Advertentieprijs: ƒ0,39 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar ƒ32,00 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ46,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) n/inncui iic VENRAY Bewoners Brukske boos op gemeente en Rijkswaterstaat De bewoners van het Brukske die vorige week op de hoogte wer den gesteld van het geluidsonder- zoek naar de gevelbelasting van hun woningen, zijn boos op gemeente en Rijkswaterstaat. Op Rijkswaterstaat omdat de ver richtte onderzoeken niet deugen en op de gemeente omdat zij de gegevens "klakkeloos" accepte ren. Cor Koopman, die namens de bewoners de gegevens verzamelt snapt d'r wat dat betreft niets van. In brieven aan de gemeente en Rijkswaterstaat heeft hij namens de bewoners, hun onge noegen bekend gemaakt. Koopman zet ten eerste al vraag tekens bij het gegeven dat Rijkswaterstaat meteen naar de gevelbelasting kijkt. In een brochure van diezelfde Rijkswaterstaat wordt gewag gemaakt van de handelwijze met betrekking tot te nemen maatre gelen. Gevelisolatie komt daarbij als laatste aan bod, als de kosten van een geluidswal te hoog worden. "Rijkswaterstaat kijkt echter meteen naar de gevelbelasting en sluit de mogelijkheden van een geluidswal uit" aldus Cor Koopman. De kosten Dit jaar komen meer mensen in aanmerking voor kwijtschelding van de gemeentelijke belastingen. Het college van B en W stelt de gemeenteraad voor om het kwijt- scheldingsbeleid te verruimen. De verruiming geldt met terugwer kende kracht tot 1 januari 1995. De extra kosten wil Venray via een soort solidariteitsheffing verdelen over alle burgers. Dat betekent dat in 1997 de belastingaanslag van de Venrayse burger gemid deld per belastingplichtige met vier tot vijf gulden stijgt. Dankzij de versoepeling komen meer mensen met een laag inkomen met name mensen met een bij- itandsuitkering, WAO'ers en AOW'ers) in aanmerking voor kwijtschelding. Van het Rijk mogen gemeenten op dit moment maximaal 90% van het inkomen vrijstellen bij de bepaling van de kwijtschelding. De regering heeft voorgesteld dat zogenaamde normbedrag te verho gen naar 95%. Venray wil die verho ging doorvoeren omdat het college vindt dat de gemeente haar verant woordelijkheid voor de mensen met een smalle beurs moet tonen. Voor 1995 komen daardoor 185 Venraynaren meer in aanmerking voor geheel of gedeeltelijke kwijt schelding. In totaal hebben vorig jaar 630 inwoners kwijtschelding aangevraagd. Verruiming van het beleid kost de gemeente voor 1995 60.000 extra. Deze kosten worden verwerkt in de jaarrekening. Naar verwachting leidt de maatregel dit jaar tot een exta kostenpost van 75.000 gulden. Die wil het college laten betalen door alle andere Venraynaren mid dels een opslag op de belastingnota in 1997. Verruiming betekent waarschijn lijk ook dat dit jaar meer mensen een beroep op de regeling zullen doen. De gemeente hoopt het werk door extra efficiënt te werken met de huidige personeelsbezetting aan te kunnen. Op wat langere termijn verwacht de gemeente dat het wordt toegestaan dat mensen die structu reel tot de laagste inkomenscatego rie behoren automatisch vrijgesteld worden van gemeentelijke belastin gen. Gemeente: 'Vervelend, maar ons is niets te verwijten' Organisator: 'Ik ga in andere gemeenten kijken' De exclusieve tuinbeurs Impression wordt eind mei voor de eerste keer gehouden op het terrein van het voormalige combi zwembad aan de Parkweg. Het zou best ook eens de laatste keer kunnen zijn want de gemeente en de organisator P. Reintjes hebben een conflict over de vergunning. Reintjes heeft een vergunning voor vijf jaar gevraagd, maar de gemeente wil daarvan niets weten. Om de handen vrij te houden voor mogelijke ontwikkelingen in het gebied, wil de gemeente de vergunningverlening van jaar tot jaar bekijken. Volgens Reintjes heeft de gemeente hem echter in een eerder stadium toezeggingen gedaan. Op het gemeentehuis is men zich van geen schuld bewust. "Het is ontzettend vervelend als bij Reintjes de indruk is gewekt dat hij een langjarige vergunning zou krijgen, maar we hebben niet het gevoel dat ons echt blaam treft", aldus gemeentevoorlicht ster I. Molenaar. Organisator Reintjes wil voor het begin van de beurs duidelijkheid over 1997. "Anders ga ik op zoek naar een andere gemeente waar ik wel vijf jaar terecht kan". (door Bert Albers.) "Ik ben naar Venray gekomen vanwege de ideale lokatie en de vanwege de continuïteit. Ik heb steeds duidelijk laten merken in de gesprekken met de gemeente dat ik een vergunning voor vijf jaar wilde. Op die basis heb ik ook afspraken met andere partijen gemaakt. Mondeling heeft men mij steeds gezegd dat 'niets een vergunning in de weg stond'. Op 20 november van het vorig jaar heb ik schriftelijk ver gunning aangevraagd, voor een periode van vijf jaar. Ook toen heb ik niets van de gemeente gehoord. Pas toen ik deze week belde met de gemeente, onder meer naar aanlei ding van berichten in de media over plannen in het gebied, kreeg ik te horen dat van een vergunning voor vijfjaar geen sprake is". Aldus de lezing van beursorgani- sator Peter Reintjes. Uit het relaas van gemeentevoorlichtster Ingrid Molenaar blijkt dat de gemeente toch wel een beetje omhoog ziet met de zaak, Het officiële standpunt is "We hebben onszelf niets te verwij ten", maar helemaal zeker van de zaak is de gemeente niet. Volgens de woordvoerster heeft de gemeente van begin af de bedoeling gehad tel kens slechts voor één jaar vergun ning te verlenen. Ergens in het traject is het echter misgelopen, want in de eerste amb- Een uitgelezen ^^eTdèTopmerken Showmodellen v plaats te maken telijke nota van de afdeling Welzijn over de vergunningaanvraag voor de tuinbeurs wordt een termijn van vijf jaar genoemd. Deze nota wordt in oktober door het college aangehou den. Waarom daarna de zaak wordt 'overgenomen' door de afdeling Burgerzaken kan ook de voorlicht ster niet uitleggen, maar in een tweede nota, die in november door B en W worden behandeld, is van een termijn geen sprake meer. In de gesprekken daarna is volgens de gemeente niet, maar volgens Reintjes wél gesproken over de ter mijn van de vergunning. Ook toen in december de officiële aanvraag binnenkwam ging ambte lijk geen lampje branden, terwijl daarin de termijn expliciet is opge nomen. "Dat is het enige wat we onszelf mogen verwijten", aldus de voorlichtster. Inmiddels is de beursorganisatie op de hoogte van het gemeentelijk standpunt. De beurs gaat dit jaar in elk geval door in Vlakwater. Op het omcirkelde terrein in het Vlakwatergebied komt volgend jaar voor het eerst een tuinbeurs. Het is niet uitgesloten dat dit de laatste keer zal zijn van een geluidswal mogen oplopen tot 20 keer de kosten van gevel isola tie. Volgens Koopman liggen de kosten van een geluidswal op factor 10. ONJUIST Verder stelt Koopman dat de gegevens van het onderzoek dat nu gedaan is domweg niet kloppen. "Bij veel woningen waar enkel glas in zit, wordt aangegeven dat er dub bel glas in zit". Verder zijn er bij twee langs elkaar gelegen wonin gen, waarvan een enkel en de ander dubbel glas heeft, dezelfde geluids waardes toegekend. "Ook is er geen rekening gehou den met de aard van de woningen" vervolgt Koopman. 'De muren bestaan uit kalkzandsteen. Deze woningen behoeven een grote venti latie omdat anders ,.ch mmelvor- ming optreed. Dat houdt in dat de dauerluftung continu openstaat en dat de woningen niet voorzien kun nen worden van spouwmuurisola tie". In de rapporten wordt, en dat verbaasd Koopman ook, waarden aan de gevels gegeven die voor zowel geisoleerde als niet-geisoleer- de gevels hetzelfde zijn. Tenslotte is men bij de slaapka- mergegevens uitgegaan van een spouwmuur terwijl de muren daar halfsteens zijn. GEEN METINGEN Het geluidsondezoek is overigens niet gebaseerd op echte metingen maar op berekeningen. "Die bereke ningen zijn dan in ieder geval op foute gegevens gebaseerd" aldus Koopman. Hij heeft dat in de brief aan Rijkswaterstaat laten weten. Verder heeft Koopman ook de gemeente Venray geïnformeerd. Hij verwijt de gemeente dat zij de gege vens uit het onderzoek zomaar aan nemen als zijnde correct en spreekt van grote onzorgvuldigheid. Hij wijst op de eerder genoemde onvol komenheden. Verder wordt de gemeente verwe ten de belangen van de burgers niet te dienen. Vooral de betrokken amb tenaar krijgt in de brief de wind van voren. Koopman stelt dat de gemeente zich in zou moeten zetten om, volgens de voorschriften, te zorgen voor een geluidswal. De woningen aan de Polkastraat, waarvan de metingen niet kloppen. Hotel Restaurant ASTERIA nodigt u uit voor... 1ho"^cZTnZen' I desseris f3?nn Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A. 5804 AD VENRAY INL EN RESERVERINGEN TEL. 04780-I I466 De 28-jarige Kitty Kempen, in Venray en Oostrui i g.'boren en getogen, promoveert a.s. vrijdag af aan de Rijksuniversiteit Limburg. Kity Kempen heeft Gezondheidswetenschappen gestudeerd en is afgestudeerd op Biologische gezondheidskunde. Daarna is heeft zij twee jaar lang een onderzoek gedaan naar gewichtsschommelingen bij men sen. Belangrijkste conclusie uit haar onderzoek is dat afvallen en telkens weer terugkomen op het oude gewicht (in vaktermen jojoën genoemd) ongunstig is voor de energiestofwissel i ng Kitty Kempen deed haar onder zoek bij 63 vrouwen met overge wicht. Na een streng dieet van acht weken vielen de vrouwen gemid deld tien kilo af. Een jaar later was tweederde van de vrouwen weer op hun oude gewicht. Een tweede poging met hetzelfde dieet had tot resultaat dat de vrouwen gemiddeld slechts zes kilo afvielen. De gewichtsschommelingen.heb- ben op lange termijn het gevolg dat het steeds moeilijker zal worden om een lichaamsgewicht te handhaven ofte verminderen. Alleen door extra te sporten zullen de nadelige effec ten van het jojoën grotendeels voor komen kunnen worden. Het onderzoek van Kitty Kempen bevestigd vermoedens die echter nog nooit eerder door onderzoek bij mensen, waren aangetoond. Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray Diefstal Een inwoner van Ysselsteyn deed aangifte van diefstal. Uit zijn in aan bouw zijnde woning aan de Ring weg werd het hang- en sluitwerk, dat nog verwerkt moest worden, ontvreemd. De waarde bedraagt enkele duizenden guldens. foto I video Patersstraat 10, Venray, tel. (0478) 58 44 85 Wethouder Kersten: 'Praten met provincie' "Hartstikke vervelend, om het maar 'ns vriendelijk uit te druk ken". Dat is de reactie van wet houder Kersten van onderwijs op berichten vanuit Brussel dat de Europese Gemeenschap (EG) geen geld zou willen steken in het Technisch Onderwijs Centrum (TOC) in Venray. "Hebben we alles intern op een rij en zijn we bijna bij ons doel, struikelen we over zo'n stom regeltje", zegt Kersten. (door Bert Albers) Hij doelt op de weigering van de EG om het TOC te subsidiëren in het kader van de zogenaamde 5b- gelden uit een fonds voor sociaal- economisch zwakkere gebieden in Europa. Het Venrayse buitengebied voldoet aan de 5b-criteria, maar Venray-kom komt daarvoor niet in aanmerking. De initiatiefnemers waren van die regels weliswaar op de hoogte, maar planden deson danks het TOC in de gebouwen van Jerusalem. In de veronderstelling dat Brussel de regels niet zo strak zou hanteren en met het argument dat de school dan wel niet in het buitengebied zou liggen, maar dat dat veel leerlingen daar wel vandaan komen. De ambtenaren in Brussel gooi den roet in het Noordlimburgse eten door de regels nu eens wel strak te hanteren. Dat werd enkele maanden geleden gemeld en vorige week werden die berichten nog eens bevestigd. Hel ziet er dus niet zo goed uit voor het plan van gemeen te. bedrijfsleven en de provincie om het middelbaar technisch beroeps onderwijs in Venray op een hoger plan te tillen. Volgens wethouder Kersten dringt zich nu de vraag op welke alternatieven er zijn. Een school op industrieterrein Smakterheide is al als oplossing genoemd. Dit terrein valt wel bin nen de 5b-grenzen. "Het probleem bij een andere lokatie is dat het inpassen van het bestaande MBO College (gevestigd in de voormalige Levensschool aan de Bevrijdingsweg. red.) een stuk moeilijker wordt". Daarnaast heeft Venray volgens Kersten het tij een beetje tegen. Landelijk leidt de ten dens tot schaalvergroting tot de con centratie van gigantische scholenge meenschappen in de grotere steden. Het TOC-project heeft bovendien het nadeel van de vele partners, alle maal met hun eigen belangen. "Als gemeente kunnen we autonome schoolbesturen natuurlijk nergens toe dwingen, hoe belangrijk we dit type onderwijs voor Venray en omgeving ook vinden", aldus Kersten. De wethouder wil binnen kort gaan praten met gedeputeerde Tindemans over de te nemen stap pen. Bij aankoop van 1 kilo kaas naar keuze, een punt ±150 gram echte Franse roombrie ook bij u op de markt iedere vrijdag op het Henseniusplein van 9.30 tot 18.30

Peel en Maas | 1996 | | pagina 1