1995 IN VOGELVLUCHT PEEL EN MAAS Donderdag 4 januari 1996 - Pagina 4 JANUARI -Alle Rabo-bankfilialen in Venray namen 2 januari het nieuwe logo officieel in gebruik. Parachutisten brengen een vlag met daarop hel nieuwe logo, waarna vervolgens overal deze vlag in top kon gaan. -SV Venray presenteerde de mascotte in het kader van het 50-jarig bestaansfeest. Hij heet Flip. De naam van de mascotte is ontleend aan een van de meest bekende voetbalfamilies in Venray: Philipsep. Mascotte Flip zal tijdens de jubileumactiviteiten van SV Venray zijn opwachting maken. -Wethouder Driessen krijgt binnen zijn portefeuille financiën, openbare werken en de brede kemtakendiscussie. Driessen werd in december 1994 door de Venray se gemeenteraad benoemd tot wethouder. Hij was door het CDA voor gedragen als opvolger van Joos Truiien, toen deze burgemeester werd van Hunscl. -De provincie Limburg kondigt verkeers regelinstallaties op de Albionstraat in Leunen aan. De 'stoplichten' komen ter hoogte van de Pastoor Strijkerstraat en wor den tijdelijk geplaatst. Het besluit is het gevolg van de sterke toename van gemotori seerd verkeer in Leunen. De verkeerstoena me is een direkt gevolg van de werkzaamhe den aan de A73 tussen Venray en Venlo. De Dorpsraad Leunen had vanwege de toegeno men verkeersintensiteit bij de gemeente en provincie aangedrongen op het aanbrengen van verkeerslichten zodat voetgangers veili ger kunnen oversteken. -Dirigent Jan de Jong gaat Muziek- en Majoretten Showkorps St. Petrus Banden verlaten. Hij wordt opgevolgd door Ton Klinckenberg uit Venray. -Het recherchebijstandsteam Gelderland zoekt getuigen in verband met de moord op de 28-jarige Kathy Thomson uit Zuid- Afrika. Het lijk van de vrouw werd op 9 september 1994 bij de A12 tussen Arnhem en Ede-Bennekom gevonden. De vrouw is in Venray voor het laatst levend gezien, bij de noordelijke afrit van de A73, ter hoogte van Hotel Asteria. Voor de oplossing van de moord is een beloning van 25.000 gulden uitgeloofd. -De Venrayse Run-Bike-Run (duathlon) is opgenomen in het internationale Power(wo)man Circuit. Daarmee heeft de duathlon internationale erkenning gekregen. -De gemeente gaat met ingang van 1 april de trouwmogelijkheden in het Venrayse gemeentehuis verruimen. Vanaf die datum is het mogelijk ook op zaterdag tussen 10.00 en 14.00 uur te trouwen. Dit is overigens wel beduidend duurder (900 gulden) dan trouwen op een werkdag (z50 gulden). -Het ophalen van het groente-, fruit- en tuinafval in Venray gaat vooralsnog met val len en opstaan. Ondanks een uitgebreide voorlichtingscampagne is er bij menig burger onduidelijkheid over wanneer men welk afval aan de straat moet zetten. De begrippen even en oneven weken zijn waar schijnlijk niet bij iedereen even bekend. De gemeente is bezig met het maken van een milieu-kalender waarop staat aangegeven wanneer welk afval opgehaald wordt. -Pfpji js flpg.,helemaal' niet zeker dat Venray in 1996 een TBS.-JUiniek. toegewezen krijgt. Een eer?, dere toezegging van het ministerie van justi tie aan de commissaris van de koningin van Limburg blijkt niet juist te zijn. De commis saris van de koningin liet in juli 1994 weten dat, nadat het kabinet bekendmaakte een TBS-kliniek in Limburg te willen vestigen, de voorkeur zou uitgaan naar Venray. Dit als compensatie voor het groot aantal banen dat in Venray zou verdwijnen. -Parkeercontroleurs van Parcon mogen voortaan bonnen uitdelen aan foutparkeer- ders in Venray. Venray is een van ae proef- gemeenten waar parkeercontroleurs verbali serend mogen gaan optreden. Het projekt duurt tot uiterlijk 1 januari 1996. -Na bijna 25 jaar aktief te zijn geweest in verpleeghuis Beukenrode verlaten de Zusters onder de Bogen Venray. De zusters Giovanni en Rafaêl gaan zich terugtrekken in Zuid- Limburg. In 1970 kwam zuster Rafaêl naar Venray om in De Kruuze te helpen. Zuster Giovanni volgde, elf jaar later. -Hans Thomassen krijgt de bondsonder- scheiding van de Federatie Katholieke Muziekgezelschappen (FKM) bij gelegen heid van z'n 25-jang jubileum als bestuurs lid van harmonie Euterpe. -De commissie huisvesting van de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) heeft kritiek op de huisvesting van ouderen in Venray. Volgens de KBO voldoen ouderen woningen die in de gemeente worden gebouwd lang niet allemaal aan de eisen van huisvesting voor ouderen. Dat is niet in overenstemming met het streven om oude ren zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. -Het nieuwe bedrijfsplan afvalstoffen van de gemeente Venray houdt in zijn geheel geen rekening met de mogelijkheden en onmogelijkheden van gehandicapten. Dat schrijn het Gehandicaptenplatform in een brief aan de gemeente. -Achttien kinderen van groep 7 en 8 van de Mariaschool uit Oirlo brengen een bezoek aan kampeerboerderij Dé Walnoot aan de Koepas. Zij maakten er kennis met een aantal asielzoekers, onder andere afkomstig uit Somalië, dat tijdelijk in De Walnoot verblijft. -De gemeente Vierlingsbeek start met een experiment om hondepoep tegen te gaan. In de gemeente zijn vijf containers geplaatst, waarin hondebezitters de uitwerpselen van hun viervoeters kunnen deponeren. -'Organisatie van het jaar'. Die eer viel de organisatie van Power(wo)man Holland te beurt tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Triathlon Bond. Zijn organisa tie, die vorig jaar nog als Stichting Tnathlon Venray Regio de Run Bike Run in Venray organiseerde, kreeg zo de erkenning voor haar bijzondere verdiensten voor de triathlon- en duath- lonsport. -Achtendertig volkstuinders in Antoniusveld moeten over uiterlijk twee maanden hun tuintje verlaten. De gemeente Venray zegt hen de huur op omdat de grond nodig is voor woningbouw. -Er komt in Venray een opvangklas voor allochtone kinderen. Alle kinderen die in Venray komen wonen, naar de basisschool moeten en de Nederlandse taal niet spreken komen voortaan in een klas terecht. De klas wordt ingericht in openbare basisschool de Flierefluit in de wijk Brukske. -Ter gelegenheid van 50 jaar bevrijding ,van Nederland legde de Stichting Market Garden een krans op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. Gouverneur Van Voorst tot Voorst van Limburg en commissaris Houben van Noord-Brabant en de Duitse ambassa deur woonden de plechtigheid bij. -Bij een ramkraak van een kledingzaak aan de Schoolstraat wordt voor 50.000 gul den aan lederen kleding gestolen. -Jan Arts is de 50e prins van de Piëlhaas. Hij wordt terzijde gestaan door z'n adjudan ten Karei van Daal en Arno Lucassen. Jan Arts (35) is, net als z'n beide adjudanten een echte carnavalist en 'enne Venrodse jong', die zelfs in het dagelijks leven met carnaval van doen heeft: Jan Arts is werkzaam bij Thetru. Prins Jan kwam tevoorschijn uit de kluis van de Piëlhaas, na een act waarbij de gestolen bul moest worden opgespoord. -Anselm Nelissen krijgt de zilveren ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau bij z'n 40-jarig jubileum als koster van Oirlo. -De Venrayse brigadier Krouwel neemt na bijna 35 dienstjaren afscheid van de poli tie. Dirk Krouwel belandde in 1970 in Venray en werd in 1992 naar Venlo overge plaatst. Hij kwam in het nieuws vanwege zijn rol bij de dood van Venlonaar Köksal. Deze overleed in een politiecel kort nadat hij was gearresteerd. Krouwel zou bij de arrestatie te hardhandig te werk zijn gegaan. Hij werd echter door de rechter tot twee keer toe vrijgesproken. -B W van Venray willen 6,6 miljoen gulden beschikbaar stellen voor het planma tig onderhoud van wegen. Met het geld kun nen zeventien wegen, of delen daarvan, (opnieuw) worden geasfalteerd. -Het Maaswater begint langzamerhand ook Noord-Limburg parten te spelen. Hoewel Venray gespaard zal blijven, zijn er in de omliggende gemeenten al hoge waters tanden genoteerd. -In twee produktiehallen van Rank Xerox in Venray vindt de manifestatie Kies Techniek plaats. In totaal meer dan twintig plaatselijke bedrijven en een viertal onder wijsinstellingen in de technische branche presenteren zich die dag. Elk bedrijf demonstreert haar technieken, waarbij bezoekers volop de gelegenheid krijgen om zelf met machi nes te mogen werken en allerlei vernuftighe den in elkaar te sleutelen. -Het water van de Maas blijft stijgen: In Wanssum zijn hulpverleners inmiddels bezig met het aanleggen van nooddijken langs woonwij ken. Een woordvoerder roept ramptoeristen op om thuis te blijven. In de gemeente Vierlingsbeek zijn inmiddels enkele wegen afgesloten. In de gemeente zijn hulpverle ners bezig met het leggen van zand en zand zakken op plaatsen die hel meest acuut in gevaar zijn. -De dependance van medisch kleuterdag verblijf De Kleuterhof in Venray is officieel in gebruik genomen. GS-lid Riet Greweldinger-Beudeker neemt de officië le openingshandeling voor haar rekening. De Kleuterhof is gehuisvest in de voormali ge St. Anna Kleuterschool aan de Westsingel-Whistlerstraat. MDK De Kleuterhof is een nevenvestiging van De Kleutcrhof in Venlo. In Venray kunnen twin tig peuters en kleuters (0 tot 7 jaar) opgenomen wórden' voor dagbehande ling. Het gaat Öm kinderen met onder andere taal- en spraakproblejpen, gedragsproble men, lichamelijke en pedagogische problemen. -De gemeente Venray wil het plein voor de schouwburg officieel als 'Schouwburgplein' gaan benoemen. De Rabobank had bij de gemeente een verzoek ingediend een wijziging van de straatnaam door te voeren. De bank is van mening dat de straatnaam Schouwburgpleinstatusverhogend werkt en bovendien origineler is. -De noodsituatie in Noord-Limburg als gevolg van de hoge waterstand is onverminderd van kracht. Het water heeft het peil van de donkere kerstdagen in 1993 bereikt en stijgt nog steeds. In Wanssum wordt ter bescherming van de wijk de Schoevert een dijk gelegd. Als gevolg van de watersnoodramp zijn in onze provincie in totaal 12.600 mensen geë vacueerd, dat is meer dan tijdens de kerstda gen van 1993. Het telefoonverkeer met de door het hoge water bedreigde gebieden dreigt te stagneren. Sommige streken zijn nauwelijks meer te bereiken. -Met ingang van maart neemt raadslid mevrouw Koster-Maris zitting in de com missie milieu. Ze neemt de plaats in van haar collega raadslid Lei Heidens, die op zijn beurt verhuist naar de commissie openbare werken. Daar gaat hij op de stoel zitten van Jan Driessen, die weer wethouder is geworden. -Rijkswaterstaat verwacht dat in Wanssum het hoogste peil op 15.45 meter uitkomt. Dat is 12 centimeter hoger dan met Kerstmis '93. Volgens de gemeente Meerlo- Wanssum zijn de nooddijken voldoende hoog zijn voor de verwachte stand. De vraag is alleen of de dijken het houden. FEBRUARI -De 92-jarige Frans Derkx van De Rosmolen in Oostrum moet als gevolg van de wolkbreuk die Venray teisterde, zijn woning noodgedwongen verlaten. De Oostrumse Beek, toch al overvol door de hoge waterstanden, kon deze extra watertoe voer niet meer verwerken. -Het beleidsplan verkeer en vervoer komt er toch. Het collegevoorstel om 130.000 gulden voor dit plan uit te trekken werd door de gemeen teraad aangenomen. -Als het op belasting betalen aankomt, zijn de Venrayse burgers niet de meest vlot te. In 1994 gingen in totaal 14.878 gemeentelijke belastingaanslagen de deur uit. Slechts een fraktie daarvan, 2487, werd gelijk betaald. In al de andere gevallen zag de gemeente Venray zich genoodzaakt een betalingsherinnering te sturen. -Het Maaswater in Noord-Limburg daalt langzaam maar zeker naar normale hoogten. De schade kan al in veel gevallen worden opgemaakt, de hulpakties komen weer op gang. Rank Xerox Venray heeft een gift van 100.000 dollar (circa 170.000 gulden) beschikbaar gesteld voor de hulpverlening in het kader van de wateroverlast. -Burgemeester Waals, de wethouders, gemeentesecretaris Ad de Bever en voor lichtster Ingrid Molenaar krijgen mediatrai ning. De bestuurders worden tijdens de trai ning geoefend in het geven van interviews aan kranten en voor radio en televisie. -Circus Mök, de galazitting van de Piëlhaas, is dit jaar een show met weinig dieptepunten. De show werd echter weer gestolen door v/h de Trennesetters, die dit jaar onder de naam showorkest de Amatie's op het podium verschenen. Andere toppers waren Die Wiener Sangerknarre, buutte- reedner Ger Frenken en het Venlose trio Neutjes Rang. Circus Mök wordt voor de laatste keer dat de show gepresenteerd door Hub Clephas, die na vijfjaar stopt als vorst. -B W besluiten het inzetten van meer chemische middelen bij de bestrijding van onkruid terug te draaien. Het blijkt dat deze wijze van bestrijding in 1994 niet de gewenste besparing van 50.000 gulden heeft opgeleverd. -De actiegroep Theuws in Venray vraagt aan de Raad van State om een door de gemeente verleende ontwerpbeschikking aan het bedrijf (gedeeltelijk) te vernietigen. Volgens de actiegroep heeft een onderzoek van de Technische Universiteit Eindhoven uitgewezen dat de ontwerpbeschikking niet voldoet aan de wettelijke voorschriften. Naast dit bezwaar willen de 83 ondertekenaars van het bezwaarschrift aan de Raad van State ook actie gaan ondernemen in het kader van de Arbo- wet. -Er worden in 1995 geen woningen gebouwd op het trapveld aan de Molenklefweg/Hagelweg in Venray. Wethouder Bert Kersten stelt dit in een brief aan de bewoners van deze weg en omliggen de straten. De bewoners hadden fel gere ageerd op hel voornemen van de gemeente om op dit trapveldje woningbouw in de duurdere sector te realiseren. -De Technische Universiteit Delft voert in februari een omvangrijk woningmarkton derzoek uit in de gemeente Venray. Zo'n 800 inwoners worden opgebeld, terwijl er ook een schriftelijke enquete plaatsvindt onder bewoners die de laatste twee jaar ver huisd zijn. De uitkomst van het onderzoek, dat in opdracht van de gemeente Venray en de Woningstichting Noord-Limburg uitge voerd wordt, wordt gebruikt bij de vaststel ling van het toekomstig volkshuisvestings beleid. -Hel pand van slagerij Coenders wordt gesloopt. Een belegger uit Boxmeer heeft het pand gekocht en wil er winkel- en woon ruimte realiseren. -De CDA-fractie in Venray vindt dat de vergoedingen voor het leerlingenvervoer in haar gemeente onaanvaardbaar stijgen. De fraktie schrijft dat in een brief aan de vaste kamercommissie onderwijs en de CDA- fraktie in de Tweede Kamer. In de brief stelt het CDA Venray dat de uitgaven ten bate van het leerlingenvervoer van 1990 tot en met 1994 met ruim 53 procent zijn toegeno men. Het aantal aan de regeling deelnemen de' 'léëflingëri 'ilam in dézé|(flè'j^eriódè slechts toe mét tien procent. -Dejntercitybein die vo(gen^ jqa^op het traject Nijmegen-Roermond gaat rijden, moet ook in Venray stoppen. Die wens heeft de gemeente Venray geuit in een brief aan de Nederlandse Spoorwegen (NS). De gemeente vraagt in het schrijven verder aan dacht voor de snelbusdienst tussen Venray en Helmond. Die trekt veel passagiers omdat de bus in beide eindplaatsen direkt aansluit op de treinen. -In Venray wordt met een registratiepro ject gestart om een inzicht te krijgen in het crimineel gedrag in en rond sportpark de Wieen en sporthal de Wetteling. Mensen die lastig worden gevallen of te maken krijgen met diefstal in of bij het sportpark en de sporthal kunnen op een aantal plaatsen een registratieformulier invullen. Zij hoeven voor een aangifte niet meer naar de politie. -Oud-Venraynaar Gerard Bastiaans (48) is benoemd tot brigadecommandant van de Luchtmobiele brigade in Schaarsbergen. Daarmee is hij de hoogste baas van deze bri gade. De Luchtmobiele brigade wordt door de Verenigde Naties ingezet voor allerlei vredesopdrachten. -De besturen van de Stichtingen Boncura uit Venray-Horsl, Bejaardenvoorzieningen Venray-Well, Westerholt uit Sevenum en de Wietel uit Helden gaan onderzoeken hoe zij nader kun nen samenwerken op het gebied van verple ging en verzorging. In dit samenwerkings verband gaat het voor Venray om verpleeg huis Beukenrode en verzorgingstehuis Schuttersveld. -Er volgt een strafrechtelijk onderzoek tegen een ambtenaar van de gemeente Venray, een 49-jarige Venray naar. De hoofd officier van justitie van Roermond heeft hiertoe opdracht gegeven naar aanleiding van een voorbereidend onder zoek door de rijksrecherche. Dit onderzoek richtte zich op mogelijke malafide handelingen die door de Venraynaar zouden zijn verricht. Het strafrechtelijk onderzoek richt zich op mogelijk gepleegde strafbare feiten door de Venraynaar in de periode van 1980 tot nu. Met name het toeëigenen van gemeentegoe deren voor prive-gebruik komt in het onder zoek ter sprake. In overleg met het college van B W in Venray heeft de ambtenaar zijn funktie in afwachting van het onderzoek neergelegd. -Op het kanaal van de Kabelkrant Venray is de provinciale tv-aktie 'Limburg voor Limburg' te zien. Deze live tv-uitzending heeft tot doel zoveel mogelijk gelden in te zamelen voor de gedupeerden van de water snoodramp 1995. -Er komt een woontoren op het voormali ge hockeyveld aan de Leunseweg. De gemeente Venray en de Woningstichting Noord-Limburg zijn hier over tot een akkoord gekomen. -"De tijd van stofkam en kaasschaaf is voorbij. Nu breekt de periode van het fileer mes aan". Met die woorden zette wethouder Jan Driessen de toon voor de grootse bezui nigingsoperatie die de gemeente Venray te wachten staat. Deze operatie 'KEER-punt' moet een bezuiniging van 3,3 miljoen gul den opleveren. Dit moet onder andere gebeuren door de organisatie zonder gedwongen ontslagen in te krimpen. Daarnaast moet er 2,6 miljoen gulden op tafel komen, waaronder zes ton aan extra belastingen. MAART -In Nijmegen overlijdt L. Timmermans. Timmermans was bijna 30 jaar beheerder van het Duits soldatenkerkhof in Ysselsteyn. Verder was hij medeoprichter van de Partij van de Arbeid in Venray. -Nieuw Spraeland neemt het nieuwe behandelcentrum in gebruik. Het behandel centrum biedt ruimte aan 24 verstandelijk gehandicapten met met psychische en/of gedragsproblemen. Het complex heeft circa 7 miljoen gulden gekost en de bouw heeft tien maanden gevergd. Nieuw Spraeland bestaat verder uit de leefgemeenschap en het dienstencentrum. -Jac Rooijmans is de nieuwe chef van het district Venray van de Regiopolitie Limburg Noord. Per 1 april volgt hij de naar Weert vertrokken Rob Hermans op. -Zeventien Venraynaren zijn woensdag 8 maart kandidaat bij de verkiezing voor Provinciale Staten in Limburg. Ze maken deel uit van acht van de dertien partijen die aan de verkiezingen meedoen. De meeste Venrayse kandidaten maken overigens wei nig kans om in Provinciale Staten gekozen te worden. Alleen CDA-er Jan Houben uit Ysselsteyn komt uiteindelijk op het provin ciale pluche terecht. Houben staat als zesde geplaatst op de Noordlimburgse CDA-Iijst. De grote winnaar van de Statenverkiezingen wordt de WD, die terugkeert in GS. -Met ingang van 1 januari 1997 gaat het Zonnehuis definitief dicht als woonafdeling van het Vincent van Gogh Instituut in Venray. -Operatie 'Keerpunt' leidt niet tot gedwongen ontslagen. Die garantie gaf bur gemeester Waals. Het aantal formatieplaat sen (dus het aantal funkties) zal daarentegen wel verminderen. -De straatnaamgeving in de nieuwe wijk Antoniusveld maakt heel wat los. Het voor stel om de straten te vernoemen naar vrou wen, waarvan er bovendien slechts één uit Venray komt, heeft al geleid tot de nodige reakties en ingezonden brieven in de ver schillende media. -Drie voor de basiseenheid Venray aange stelde politiesurveillanten beginnen hun werk. De politiesurveillanten hebben een toezichthoudende taak. Daarnaast hebben zij een hulpverlenende taak en worden zij ingezet bij snelheids- en alcoholcontroles. -De gemeente kapt 86 bomen langs het fietspad van de Overloonseweg. Het gaat daarbij om 82 essen en vier eiken. Na het kappen van de bómen wordt het fietspad gereconstrueerd. In het najaar worden op dezelfde plaats 86 nieuwe eiken herplant. ..-De,gemeente Venray geeft geen subsidie voor dé i restauratie wan het orgel van de Grote Kerk. Een subsidieverzoek dat daar voor.isiingediend is afgewezen. De subsidie aanvraag van de restauratie van het monu mentale Petrus-beeld is wel gehonoreerd. -Een deel van de inwoners van Leunen is niet gecharmeerd van uitbreiding van uit gaanscentrum De Steeg. Dat bleek tijdens een speciale.dorpsraadvergadering. Van de naar schatting 100 aanwezigen kwamen nagenoeg alleen negatieve reacties. De meeste inwoners vrezen een aanzienlijke overlast na een uitbreiding van De Steeg. Uitbreiding werd door B en W niet toege staan, maar werd weer aktueel nadat de poli tiek het uitgaanscentrum weer op de agenda zette. -Kabelkrant Venray heeft zich in ander-, half jaar tijd een vaste plek verworven bij het Venrayse kijkerspubliek. Dagelijks kijkt 27 van de Venraynaren die aangesloten zijn op de kabel naar Kabelkrant Venray. In cijfers zijn dat ongeveer 9000 Venraynaren van 13 jaar en ouder. Kabelkrant Venray scoort daarmee bijna 10% hoger dan het landelijk gemiddelde. Bovenstaande blijkt uit de pas bekend geworden kijkcijfers over 1994. -In het park van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum Overloon wordt de eerste steen gelegd voor een nieuw te bouwen expositiehal van 3250 vierkante meter. In de nieuwe hal worden uiteindelijk enkele tien tallen kwetsbare militaire objekten als de B25 Mitchell bommenwerper, de VI, de Spitfire, tanks, kanonnen en bijzondere voertuigen ondergebracht in nieuwe presen taties. -De gemeente Venray stelt aan de stich ting Power(wo)man Holland een subsidie van 12.000 gulden beschikbaar voor de organisatie van de duathlonwedstrijd op zondag 2 april in Venray. B W lieten weten dit jaar geen tekort te tolereren. Vorig jaar dekte de gemeente Venray nog een tekort van 1261 gulden. -Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben in een brief staatssecretaris Vondervoort erop gewe zen dat er geen sprake kan zijn van een opdeling van de gemeente Vierlingsbeek tussen Brabant en Limburg. -De veiling van de Lionsclub is opnieuw een succes. In vijf uur tijd kwamen een klei ne 400 artikelen onder de hamer. In totaal 75 procent van de kavels veranderde van eige naar De opbrengst was 15.000 gulden. Met het geld kan een groep gehandicapte kinde ren genieten van een welverdiende vakantie. -In de Kiosk in het Brukske worden op donderdag 6 april de drie nieuwe stadswach ten voor deze wijk officieel geinstalleerd. Het is de bedoeling dat de drie stadswachten wisseldiensten gaan draaien in de wijk. Het drietal is aangesteld in het kader van de sociale vernieuwing in de wijk. -Kiek Bakker gaat de Venrayse gemeente raad weer verlaten. Bakker, nummer vier op de lijst van de Fraktie Van de Vorle, kan zijn werk niet langer combineren met zijn raads lidmaatschap. Hij wordt opgevolgd door Richard de la Roy. -Als het aan burgemeester Waals van Venray ligt, krijgen de dorps- en wijkraden in de gemeente in de toekomst een budget waarmee zij het onderhoud in de eigen woonomgeving kunnen bekostigen. De bur gemeester Venray is van mening dat dit een van de manieren is om de kloof tussen dc burgers en de overheid te verkleinen. -Met de aanhouding van vier personen is de Venrayse drugsscène een gevoelige klap toegebracht. Op verzoek van de Venrayse regiopolitie werden in Rotterdam een 48- jarige Venraynaar en een 42-jarige man uit Rijkevoort aangehouden. Zij waren in het bezit van 100 gram heroine. Verder werden een 47-jarige vrouw en een 34-jarige drugs handelaar uit Venray aangehouden. -De Regiopolitie Kennemerland houdt een 21-jarige Amsterdammer en een 19-jari- ge Zaandammer aang die begin maart twee overvallen pleegden in Venray. Op 1 maart dwong het tweetal een 17-jarige Venraynaar z'n totale banksaldo van 900 gulden bij de pincodeautomaat van de ING-bank aan hen te geven. Een dag later dwongen zij bij de ABN-AMRO-bank een 49-jarige Venraynaar zijn zojuist opgenomen geldbe drag van 300 gulden af te geven. In beide gevallen bedreigden zij het slachtoffer met een mes. -De Wereldwinkel Venray is op zoek naar een ander onderkomen. Het huidige pand aan het Henseniusplein is als gevolg van het steeds omvangrijkere assortiment en de sterk toegenomen omzet te klein geworden. -Nagenoeg de komplete wereldtop ver schijnt aan de start tijdens de Power(wo)man Holland duathlon in Venray. Zo wordt er deelgenomen door de nummers een en twee van de Powerman World-series, Greg Watson en Michel Torbin, de Nederlandse topper Rob Barel en vedetten als Urs Delsberger en Olivier Bernard. Ook bij de dames is de top aanwezig. Het totale prijzengeld voor de wedstrijd in Venray pedraagt minimaal 15.000 dollar. APRIL -De Stichting Kruisen en Kapellen ont vangt een cheque van fl. 10.000,- van de Venrayse. serviceclub Round Table. Via diverse "fund-raising" projecten heeft de serviceclub het geld bij elkaar gekregen. Het geld wordt door Kruisen en Kapellen gebruikt voor de restauratie van Venrayse veldkruisen en -kapellen. Een van die kapel len is de Antoniuskapel aan de Stationsweg, waar de uitreiking plaatsvond. -De 15-jarige Yajaira Marmollejos uit Venray, die sinds 23 februari werd vermist, is weer terecht. De politie treft de 15-jarige na een tip aan in een Venlose privéclub aan de Kaldenkerkerweg te Venlo. -B W van Venray willen een stuk grond van circa 2500 m2 verkopen aan De Witte Vennen BV in Oostrum. De grond is vrijwel direct gelegen achter de toegangspoort van dit recreatie-project aan de Sparrendreef. De Witte Vennen wil het terrein aankopen voor het aanleggen van een verkeersplein. Het Venrayse college heeft geen bezwaar tegen de verkoop yan^e grond die bijna ;15, mjHe moet opbrengen. De Witte Vennen BV mag de grond niet/aap wenden voor zand-,.of grindwinning.' -Voetbalvereniging SV Venray luidt de noodklok voor de gebrekkige accommoda tie. De club klaagt dat het over te weinig velden en kleedlokalen beschikt. De kleed lokalen zijn bovendien kwalitatief onvol doende. SV Venray wil dat de gemeente sportpark De Wieen op korte termijn reno veert en uitbreidt met de velden van het Boschveldcollege en de atletiekbaan. Een andere mogelijkheid is dat de gemeente een compleet nieuw sportpark aanwijst. -In overleg met de gemeente Venray heeft Leo van Scnaijik BV de tarieven van de openbare parkeergarage, gelegen onder de zaak aan ae Wilhelminastraat, verlaagd. Het nieuwe tarief bedraagt nu een gulden per uur. Dat was eerst een gulden per half uur. -Het bestuur van de Stichting Venray- Divinolandia heeft 10.000 gulden in ont vangst mogen nemen van de Woningstichting Noord-Limburg. Het geld was bij elkaar gebracht bij de opening van het vernieuwde kantoor van de woning stichting, die dit jaar het 75-jarig jubileum viert. -Uiteindelijk mag De Steeg in Leunen toch niet uitbreiden. De meerderheid van de commissie, met name de coalitiepartners CDA en PvdA, stemde in met het voorstel van het college om geen uitbreiding toe te staan. Met name het gegeven dat wethouder Kersten niet de garantie wilde geven dat bij uitbreiding de overlast niet zou toenemen, gaf de doorslag. Eerder hadden de meeste commissieleden geen problemen met een uitbreiding van De Steeg. -De gemeente Venray, het Vincent van Gogh Instituut en de provincie Limburg hebben minister Sorgdrager van Justitie nogmaals gewezen op het belang van de vestiging van een TBS-kliniek in Venray. De drie instanties hebben alle een brief geschre ven aan de minister waarin zij hun verzoek opnieuw onderstrepen. Het vorige kabinet gaf te kennen dat de vestiging van een TBS- kliniek in Venray serieus overwogen zou worden. Met name om het verlies van zo'n 700 tot 800 arbeidsplaatsen bij het Vincent van Gogh-instituut gedeeltelijk te compen seren. De gemeente, het Venrayse instituut en de provincie willen met hun brieven hier op minister Sorgdrager nogmaals attende ren. In het bijzonder omdat Sorgdrager op korte termijn het wensenlijstje voor de begroting 1996 moet indienen. -Tot het jaar 2005 worden in de Brabander 1000 nieuwe woningen gebouwd. Het gaat om ongeveer 700 koop- en 300 huurwoningen. In de Brabander moet vooral de relatie tussen stad en land schap naar voren komen. De wijk, gelegen tussen het Loobeekdal en de bebouwde kom, gaat als buffer fungeren tussen de natuurlijke en stedelijke elementen in Venray. -In 1996 wordt gestart met een opknap beurt van de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum. In de weg komen verhoogde plateaus en op alle kruis ingen krijgt verkeer van rechts voorrang. Tot aan de opknapbeurt neemt de gemeente een aantal tijdelijke maatregelen. -Het omstreden kruispunt in Oostrum wordt waarschijnlijk een rotonde. De roton de op de kruising Witte Vennenweg, Mgr. Hanssenstraat en Deumeseweg wordt er één in een ketting van verkeerspleinen in de Deurneseweg. Met de aanleg is een bedrag gemoeid van 1,2 miljoen gulden. De uitvoe ring van de reconstructie staat niet eerder dan 1997 of 1998 op de rol. -B W van Venray nemen in de begro ting van 1996 een nog onbekend bedrag voor de uitbreiding van schouwburg De Beejekurf op. Dat maakte loco-burgemees- ter De Loo bekend tijdens de afscheidsre ceptie van schouwburgdirecteur Cattoir. De geiden zijn bedoeld voor de renovatie van de foyer en dienstruimten en de uitbreiding van de schouwburgzaal met 60 zitplaatsen. De totale kosten van de renovatie bedragen ongeveer 4,3 miljoen gulden. Het is zo goed als zeker dat de provincie in 1996 geld beschikbaar stelt. De bijdrage zal niet leiden tot een extra verhoging van de lasten voor de burger. -Op donderdag 4 mei, de dag van de Dodenherdenking, worden op het kanaal van de Kabelkrant Venray twee wel heel speciale films vertoond. Het gaat om twee videofilms van direct na de bevrijding, onder meer over de actie 'Haarlem helpt Venray'. -De straten in Antoniusveld worden genoemd naar vrouwen die iets voor de vrouwenemancipatie in Nederland hebben betekend. Een motie van de fractie V.d. Vorle om dit te voorkomen haalde het niet in de Venrayse gemeenteraad. -De gemeente Venray neemt voorlopig geen nieuwe personeelsleden van buiten meer aan. Alleen als het om zeer specialisti sche functies gaat wordt een uitzondering gemaakt. Op die manier wil de gemeente ruimte in de personele formatie maken om de verwachte inkrimping als gevolg van de operatie KeerPunt te kunnen opvangen. Naar schatting 20 medewerkers zijn volgend voorjaar overbodig. -Als het aan de Stichting Gedenkteken Kloosters ligt komt er in 1997 een monu ment in het stadspark van Venray. De stich ting ziet dit monument als een dank van de Venrayse bevolking aan de kloostergemeen schappen die in de afgelopen eeuwen in de gemeente gevestigd zijn (geweest). Het monument gaat ongeveer 200.000 gulden kosten. Dit bedrag moet bij elkaar worden gebracht door bijdragen van de bevolking en bedrijven en instellingen en overheidssubsi dies. -Op Koninginnedag zijn in Venray vier koninklijke medailles uitgereikt. Burgemeester Waals reikte de onderscheiding Ridder in de Orde van Oranje Nassau uit aan Herman van de Steeg uit Venray. Verder kreeg Wim Claessens uit Ysselsteyn de eremedaille in goud, terwijl Cor Thijssen uit Venray en Frans de Mulder uit Oirlo verblijd werden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. -Oirlose verenigingen zijn zwaar gedu peerd door een brand in het gemeenschaps huis De Linde in Oirlo. De brand werd zaterdagochtend rond 7.00 uur ontdekt. -Een aantal Brabantse en Limburgse gemeenten, waaronder Venray, weigert werklozen, die geen asperges willen steken te korten op hun uitkering. Daarmee gaan deze gemeenten in tegen het beleid van de minister. Volgens burgemeester Waals heeft het korten geen zin. Venray schreef vorig jaar 300 werklozen aan, slechts 2 gingen steken. MEI -Venray telt meer dan 36,000, inwoners. Dat ofijIf üiVèën bevolkingsovérzicht van de gemeente Venray. Op 1 januari telde Venray nog 35.962 inwoners. Daar kwamen er in dé eerste maand van het jaar 74 mensen bij en werd de 36.000 gepasseerd. Op 31 maart jl. bedroeg het inwoneraantal 36.128. Bij de gemeente verwacht men aan het eind van 1995 een inwoneraantal van 36.430. -De gemeente Venray wil de ontwikke ling van het agrarisch bedrijventerrein bij Ysselsteyn overlaten aan een particulier initiatief. B en W zijn in gesprek met Rabobank Zevenrode en een particulier initiatiefnemer. -De provincies Limburg en Brabant moe ten gezamenlijk de herindeling van Vierlingsbeek ter hand nemen. Dat laat staatssecretaris van de Vondervoort weten in een brief aan beide Gedeputeerde Staten. -Ook in Venray wordt het einde van Tweede Wereldoorlog deze dagen herdacht. De festiviteiten zullen ook worden bijge woond door 33 Britse oud-strijders met hun partners. Op het programma staan onder meer plechtigheden op het Engelse kerkhof, in de Grote Kerk en bij het oorlogsmonu ment. De Britse militairen worden binnen gehaald met authentieke legervoertuigen. Een groot vuurwerk sluit de feestelijkheden af. -Op 5 mei herdenkt Merselo de verzets strijder Frans Michels. Frans was tijdens W.O. II lid van de Landelijke Organisatie en Knokploeg Venray. Hij werd in 1944 opge pakt en gefusilleerd. In 1982 werd aan Frans Michels postuum het verzets-herinnerings- kruis toegekend. Bij de gerestaureerde ingang van de molen wordt een kastje ont huld met de oorkonde, Verzets-herinnerings- kruis en een plaquette met inscriptie. -De Stichting Turkse Gemeenschap te Venray heeft van het Juliana Welzijn Fonds een bedrag toegekend van 10.000,- gulden. Het geld is een bijdrage voor de inrichting van de ontmoetingsruimte van de Stichting. -Zo'n 350 militairen van de Groep Geleide Wapens keren terug op hun thuisba sis De Peel. De militairen hebben een ver blijf van drie weken in de Verenigde Staten achter de rug, waar ze deelnamen aan eem luchtverdedigingsoefening. Het was voor het eerst dat een Europees onderdeel deel nam aan deze Amerikaanse oefening. In totaal deden er 25.000 militairen mee. -De belangstelling voor de jubileumakti- viteiten van SV Venray valt tegen. De jubi leumwedstrijd tegen oud topspelers uit heel Europa trok veel minder toeschouwers dan verwacht. -De originele 'Gouden Leeuw' is woens dagmorgen officieel overgedragen aan het bestuur van museum 't Freulekeshuus. Dat gebeurde tijdens een korte bijeenkomst in het museum. Sinds vorig jaar prijkt een replica van de leeuw boven de ingang van het Gouden Leeuwpad, op de plek waar vroeger de ingang van hotel De Gouden Leeuw lag. -Ook na 1996 blijft de gemeente Venray aangewezen op financiële hulp van het Rijk. Dat is de voornaamste conclusie uit de Voorjaarsnota 1995. Daarin wordt het per spectief van Venray tot het jaar 2000 geschilderd. De gemeente wil onderzoeken of het nodig is om voor de begroting van 1997 eveneens een artikel 12-uitkering aan te vragen. Dit omdat het structureel tekort zo groot dreigt te worden dat reële dekking daarvan door de gemeente zelf onhaalbaar wordt. -Bouwmij Janssen BV in Venray heeft met de gemeente Venray overeenstemming bereikt over verplaat sing van het bedrijf uit het centrum naar bedrijventerrein Keizersveld. In juni wordt gestart met de realisatie van een nieuw kan toor en dé daarbij behorende technische faciliteiten. -De twaalfde Kennedymars zal de geschiedenis ingaan als een rustige editie met weinig bijzonderheden. De stichting Kennedymars Venray toonde zich tevreden, zowel over de opkomst als het verloop van de tocht. De stichting had voorzichtig begroot op ongeveer 600 deelnemers. Dat werden er, mede dankzij het mooie weer, 737. -De gemeente Venray betaalt de renovatie van schouwburg De Beejekurf grotendeels uit eigen zak. Het college van B W heeft daarvoor een ingewikkelde constructie uit de hoge hoed getoverd om de middelen bij elkaar te krijgen. Van het bedrijfsleven ver wachten B W een kleine bijdrage. De pro vincie heeft te kennen gegeven geen geld ter beschikking te stellen. -Steeds meer mensen in Venray raken in de financiÜle problemen. Dat is de voor naamste conclusie uit het jaarverslag 1994 van het Budget-projekt. Voor het eerst ston den meer dan 200 mensen bij het Budget- projekt geregistreerd die voor hulp in aan merking wilden komen. Het aantal cliënten steeg van 166 naar 203. Er werden 134 aan vragen behandeld. JUNI - Vanaf medio juli worden de parochies Paterskerk en Vredeskerk één grote parochie. - Bewoners van de Deken Thielenstraat maken bezwaar tegen het ontwerpbesluit voor een milieuvergunning voor jongeren centrum Dingus. De bewoners, die anoniem willen blijven, vrezen verdergaande geluids overlast door de muziek en luidruchtige bezoekers. - Burgemeester Waals van Venray is van plan om Bundespresident Herzog van Duitsland in oktober in Venray uit te nodi gen. Hij overweegt om officieel een verzoek in te dienen bij de Duitse ambassade. Herzog brengt in oktober een bezoek aan Nederland. - Sinds de start van het registratieprojekt 'De rode kaart voor ongenode gasten' zijn er 19 meldingen binnengekomen van kleine criminaliteit in en rond sportpark De Wieën en sporthal De Wetteling. De meeste mel dingen betreffen fietsen- en autodiefstallen, vandalisme en drugsgebruik. Het totale schadebedrag is een kleine 20 mille. - In scholengemeenschap Marianum in Venray wordt het nieuwe boek 'Literarerariteiten' van Venraynaar Joost Geeraedts gepresenteerd. In een twintigtal verhalen beschrijft Geeraedts de wereldge schiedenis in verschillende genres. - Drieduizend enthousiaste kinderen, ouders en begeleiders staan aan de start van de 37-ste Avondvierdaagse in Venray. - Bouwmij Janssen BV in Venray en Raedts Bouwbedrijf BV in Oostrum willen nog in 1995 komen tot een fusie van beide bedrijven. De directies hebben inmiddels een principe-accoord bereikt. In september moet de fusie?definigestalte krijgen. - De Stichting Behouden:Restauratie van de Beelden van ^G/Ctte^rk ontvangt, qqq cheque van 5000 gulden van de 'Heilige van de,Groete Kerk'. - Per 1 juli komt er op het terrein van de Groep Geleide Wapens De Peel in Venray een nieuwe brigade van de Koninklijke Marechaussee. - Door een bij de gemeente verkeerd ingegeven cijfer in het faxnummer van de Staatscourant mag discotheek De Steeg in Leunen waarschijnlijk toch uitbreiden. Daar waar een lobby van ondernemer en politiek niet het gewenste resultaat opleverde, geeft een foutief faxnummer eigenaar Van Dijck van De Steeg de mogelijkheid z'n plannen toch uit te voeren. - De komst van een TBS-kliniek in Venray is twijfelachtig geworden. Dat stelt Gedeputeerde Staten van Limburg in een reactie op een brief die ze heeft ontvangen van de minister van Justitie. Daarin staat dat voor uitbreiding van de TBS-capaciteit op de eerste plaats wordt gekozen voor uitbrei ding van de bestaande klinieken. - Het voortbestaan van zwemvereniging Spio uit Venray is onzeker. Tijdens de alge mene ledenvergadering treden secretaris, penningmeester en de voorzitters van de vier secties binnen Spio allen af. - De stichting Gedenkteken Kloosters mag een bedrag van 10.000 gulden tegemoet zien van het Vincent van Gogh Instituut. De gift is bestemd voor de oprichting van een monument als herinnering aan de rol die kloosters in het verleden van Venray hebben gespeeld. - Het Poelshuis aan de Raadhuisstraat wordt als eerste Venrayse monument getooid met het monumentenschildje van de gemeente. - Informatiebordjes moeten bezoekers voortaan informatie geven over wegkruisen en veldkapellen in Venray. De Stichting Kruisen en Kapellen heeft inmiddels dc eer ste bordjes geplaatst, onder andere bij het Odakapelletje. - Het dorp Vredepeel neemt het ver nieuwde gemeenschapshuis 'De Kleine Loef' in gebruik. Het gemeenschapshuis is het afgelopen jaar flink onder handen geno men. - De directie van Rank Xerox Venray en de vakverenigingen hebben een principe akkoord bereikt over de verlenging van de in april van dit jaar afgelopen CAO. Ook werd een akkoord bereikt over dc invoering van een flexibele (vroeg)pensioenregeling als vervang van de geldende VUT-regeling. - Ruim 800 mensen bezoeken Jazz '95. De opbrengst wordt geschat op 20 mille. - Er moet zo snel mogelijk een nieuwe faillissementswet komen zodat minima die diep in de schulden zitten een 'fresh start' kunnen maken. Dat schrijft de CDA-fraktie in Venray in een brief aan de vaste Tweede Kamercommissie voor sociale zaken. In de nieuwe wet moet worden vastgelegd dat schulden van mensen die financieel diep in de problemen zijn geraakt, in bepaalde gevallen kwijtgescholden kunnen worden. - De fraktie van D66 Venray maakt zich bezorgd over het besluit van B W van Venray om het adressenbestand van de inwoners van de gemeente beschikbaar te stellen aan het dekenaat Venray. De fraktie schrijft dit in een open brief aan het college. - Op de lokatie Noordsingcl van het Vincent van Gogh Instituut in Venray wordt een monumentale moerascik, die genoteerd staat als de grootste mocraseik van Zuid- Nederland, geveld. - Venraynaar Ed v.d. Zwet onderneemt nog een laatste poging om enkele aanpassin-

Peel en Maas | 1996 | | pagina 4