LII7JE CDA Venray blijft basisziekenhuis houden 'De Flierefluit' van start met 'Verlengde Schooldag' Fusie Rim en RISC Ferry Greevink 2e op internationaal toernooi Zen Voorspoedig 1996 Nieuwe hulpverlening ii evenementen Fusie in de zorg voor mensen met een verstandelijke handicap TAXATIE "Uitleven" bij A&S Buitensport De Rabo Koopsompolis: de moeite waard om naar te informeren Rabobank S.O.S. Telefonische hulpdienst nu ook voor Agrariërs V KUNSTEN CURIOSA KOSTEN ƒ5,- BEL: 0478-514618 2 halen 1 betalen HSEL EN MAAS Donderdag 28 december 1995 - Pagina 5 Uitkleden' van de functie van t Venrayse ziekenhuis is idrukkelijk niet het geval. Dat gt algemeen directeur M. iteman in een reactie op de ief van het Horster Provinciale atenlid P. Geurts. Die is bang jt het met het St. isabethziekenhuis in Venray zelfde kant opgaat als met het orster ziekenhuis in het verle- n en daarom heeft de fractielei- r van de Socialistiese Partij P) een brief geschreven aan het ovinciebestuur. Geurts baseert z'n vrees op een ntal ontwikkelingen in de afgelo- n en komende jaren. Het teruglo- nd aantal specialismen in de jrster polikliniek en de aanleg van A73 leiden er volgens de socia listische statenfractie toe dat de voorsprong die het Venlose St. Maartens Gasthuis heeft op het zie kenhuis in Venray nog wordt ver groot. De plannen om op termijn de ambulancepost in Horst op te heffen versterkt de stroom van patiënten naar Venlo nog, argumenteert Geurts in z'n brief. BEETJE MOE... Directeur Kateman zegt 'een beet je moe' te worden van met de regel maat van de klok verschijnende berichten over het verdwijnen van (delen) van het Venrayse ziekenhuis. Volgens Kateman staat het bij de fusie van de beide Noordlimburgse ziekenhuizen gekozen uitgangspunt, een basisziekenhuis voor de regio Directeur Kateman wordt moe van berichten over afkalving (Venray), gekoppeld aan een groter ziekenhuis met meer specialismen (Venlo), nog steeds overeind. Die filosofie past ook in de huidige gedachten over moderne gezond heidszorg. "Alle voorkomende aan doeningen waarvoor huisartsen in de regio regelmatig naar een zieken huis verwijzen kunnen in Venray behandeld worden. En dat blijft ook zo", zegt Kateman stellig. De ziekenhuisdirecteur noemt afbouw bovendien niet stroken met de renovatie die de afgelopen jaren heeft plaatsgevonden en die in 1996 wordt afgerond met de grootscheep se verbouwing van het beddenhuis. Dat krijgt een compleet nieuwe gevel met ramen, kozijnen en zon wering. Ook de kamers worden aan gepast aan de eisen van de tijd. Ze worden onder meer vergroot en het aantal douches neemt toe. Na de renovatie telt het Venrayse zieken huis daarom ongeveer dertig kamers minder dan nu. In het kader van het vernieuwingsproject van het Venrayse ziekenhuis, kregen eerder de operatiekamers, de poliklinieken, de EHBO-afdeling en de afdeling radiologie een beurt. Ook werd het mortuarium van het ziekenhuis afgestoten aan begrafeniskostenver zekeraar DELA. Het totale project is begroot op 28 miljoen gulden. CATERING Ook de inkrimping van de keuken van het Venrayse ziekenhuis is vol gens Kateman geen signaal voor een algehele sanering. "We moeten altijd kijken hoe we de dienstverle ning aan de patiënt goedkoper en beter kunnen maken. Maar het uit besteden van de voedselbereiding tast onze kernfunctie niet aan. Integendeel". Met ingang van 1 januari 1997 krimpt de keuken van het Venrayse ziekenhuis drastisch in. Het zieken huis gaat voor de bereiding van de warme maaltijden in zee met een cateringbedrijf waardoor twaalf van de bijna twintig arbeidsplaatsen in de keuken op de tocht komen te staan. De directie probeert voor de medewerkers intern ander werk te vinden, maar gedwongen ontslag wordt niet uitgesloten. De inkrimping van de keuken komt niet als een donderslag bij hel dere hemel. Vorig jaar adviseerde een werkgroep al dat er iets moest gebeuren. De prijs van een in de zie kenhuiskeuken gemaakte warme maaltijd is te hoog omdat het aantal maaltijden de laatste jaren steeds daalt. Oorzaak daarvan zijn ontwik kelingen in de gezondheidszorg als meer poliklinische behandeling en een korter verblijf in het ziekenhuis. Door de warme maaltijden uit te besteden bespaart het Venrays zie kenhuis op termijn ongeveer een half miljoen per jaar. 'Stichting Synthese' is de nieuwe naam Het Regionaal Instituut voor aatschappelijke Dienstverlening, M, en het Regionaal Instituut or Welzijnswerk, RISC, hhebben 22 december 1995 definitief isloten de knoop door te hakken, de fusienota, op grond waarvan besluit is genomen, wordt de eerwaarde vanhet samengaan aan- itoond. Deze ligt op het gebied van itere dienstverlening, organisatori- he en financiële winst. Daardoor de nieuwe organisatie beter toege- st om een passend antwoord te ven op de eisen die vanuit een oderne samenleving worden isteld. In de voorbereiding van de sie is intensief overlegd met zowel it personeel als de subsidiërende meenten. De beide idernemingsraden hebben in ivember groen licht gegeven voor fusie. Met de wethouders van de szamenlijke gemeenten is begin ïcember overlegd. Deze toonden ch eveneens voorstander van de sie. Op 14 december jl. zijn de edewerkers van RIM en RISC in n gezamenlijke bijeenkomst finitief geïnformeerd over het siebesluit. Bij de samenvoeging van RIM en [SC is zoveel mogelijk gestreefd iar behoud van werkgelegenheid. Heen in de top van de nieuwe ganisatie. op het gebied van anagement, is sprake van verlies van arbeidsplaatsen. Daarnaast heeft een herverdeling van taken en funk- ties op dit gebied plaats gehad. Als gevolg daarvan komen er in prak tisch alle inanagementsfunkties andere mensen. De huidige direk- teur van RISC, de heer L. de Waal, wordt de nieuwe direkteur van Synthese. De post van adjunkt- direkteur wordt bezet door dë heer K. Molenaar, momenteel teamleider van RIM in Venray. Er zal worden geopereerd vanuit drie werkeenhe den in respektievelijk Venray, Horst/Sevenum/Maasforpen en Gennep/Bergen/Arcen-Velden. In de fusienota wordt Sybthese een onderneming voor maatschappelijke service geneomd. Dit geeft de koers van de nieuwe organisatie aan waar bij de klant centraal komt te staan. Opdrachtgevers, in het bijzonder de gemeenten, bepalen welke produk- ten er uiteindelijk door Synthese zullen worden aangelverd. Dit op grond van de situatie op welzijnsge- bied in elke gemeente. Besturen en direkties van RIM en RISC zijn ervan overtuigd met deze fusie tegemoet te kunnen komen aan de eisen die de moderne samenle ving aan het welzijnswerk oplegt. Meer in het bijzonder zal de omvang en kwaliteit van de dienst verlening van de beide huidige orga nisaties komende jaren op zijn minst gehandhaafd kunnen worden. Op zaterdag 9 dec. jl. heeft ;rry Greevink (2e dan) van taek- indovereniging Tong-il uit inray een welverdiende tweede ijs behaald tijdens het interna- inale taekwondo toernooi om de ïskool Trofee in Oldenzaal. Het Boeskool Toernooi, welk rlijks wordt georganiseerd door ekwondovereniging Hantei in ldenzaal, geldt - samen met de pen Nederlandse ampioenschappen - als het zwaar- e full-contact taekwondo toernooi elk in Nederland wordt georgani- :erd. Dit jaar hadden zich zo'n 250 ip-taekwondoka's uit, behalve ederland. Rusland. Lithouwen. alen, Israël, Turkije. Denemarken, elgië en Duitsland ingeschreven. Zoals wij reeds eerder berichtten aakt Ferry sinds enkele maanden :el uit van de nationale selektie, aarvoor het Boeskool Toernooi als in van de verplichte toernooien :ldl. Ferry streed mee in de junio- n A-categorie +64 kg, waarbij 'erigens moet worden opgemerkt il het de eerste keer was dat Ferry et de junioren aantrad. Reden hier- >or is dal tijdens hel Boeskool )ernooi 1995 voor het eerst de ternationale leeftijdsindeling voor Ie categorieën is gehanteerd, waar- j de junioren-categorie begint bij jaar (was voorheen 15 jaar). Om internationale aansluiting niet is te lopen, worden vanaf 1 icember 1995 ook in Nederland :ze internationale indelingen :hanteerd. Voor Ferry betekende t dus oudere - en dus meer ervaren egenstanders. Ferry haalde echter genadeloos uit en maakte diepe indruk door de eer ste partij al ria enkele sekondeh in zijn voordeel te beslechten; na een enkele schijnbeweging vloerde hij zijn tegenstander met een snoeihar de dollyo-chagi (ronde trap) op het hoofd. Een technisch knock-out dus, waarbij zijn onfortuinlijke tegen stander per brancard van het veld moest worden vervoerd! Ook de tweede partij wist Ferry in zijn voordeel te beslechten door overtui gend op punten te winnen. In de finale-partij kwam Ferry tegenover een van de deelnemers uit Lithouwen te staan welke behalve enkele jaren ouder, ook twee koppen groter was! Ferry overtuigde echter ook hier, en behoefde in punten niet zijn meerdere te erkennen in de Lithouwer. Zelfs de hoekscheids- rechters en de veldscheidsrechter konden geen eenduidige winnaar aanwijzen zodat de hoofdjury het eindoordeel moest vellen. Tot grote teleurstelling van Ferry en de bege leiders wezen zij de Lithouwer als winnaar aan en moest Ferry met een daarom niet minder verdienstelijke tweede prijs huiswaarts keren. Ferry Greevink, die een zeer verdienste lijke tweede prijs behaalde in Oldenzaal Afdeling Venray De Koopsompolis van de Rabobank is één van de meest aantrekkelijke aanbiedingen op dit gebied. Uiteraard is er het fiscale voordeel, maar behalve dat heeft de Rabo Koopsompolis ook een zeer hoog rendement, doordat er weinig kosten mee gemoeid zijn. Wij kunnen u bewijzen dat dit geen loze woorden zijn. Wilt u weten wat een koopsompolis u oplevert? Neem dan snel contact op en u weet precies waar u aan toe bent. Meerlo-tVanssum, Venray-Oostrum en Zevenrode. tel.(0478) 538200, (0478) 530200, (0478) 530440. In januari start de OBS 'De Flierefluit' als eerste school in Venray met naschoolse aktivitei- ten in het kader van de Verlengde Schooldag. Het idee van de VSD is eigenlijk afkomstig uit Amerika, maar wordt in een aangepaste vorm al sinds een aantal jaren met namen in de grote steden op scholen toegepast. Zoals de naam al min of meer aangeeft wordt Ieerlitjgen de moge lijkheid geboden om na de lestijden nog deel te nemen aan een aantal zinvolle aktiviteiten. Er wordt in kleine groepen gewerkt zodat er veel aandacht kan zijn voor de indi viduele leerling. Inhoudelijk worden de aktiviteiten zo gekozen, dat ze het onderwijsaanbod van de school versterken. Datgene wat binnen de- normale lestijden nog onvoldoende aan bod komt, kan in principe in aanmerking komen voor uitvoering binnen het projekt van de VSD. De deelname van de leerlingen aan het projekt moet daarnaast een recre atieve waarde hebben. Het moet een prettige èn zinvolle invulling zijn van hun vrije tijd. In de eerste fase van het projekt zullen voorlope drie 'thema's' in uit voering worden genomen. Dat zijn de onderwerpen techniek, tekstver werking op de computer en sport. Leerlingen kunnen -met toestem ming van de orders- vrijwillig mee doen, maar wie zich aanmeldt is vervolgens wel verplicht om tien weken aan de gekozen aktiviteit mee te blijven doen. als er zich meer leerlingen voor een aktiviteit mel den dan er plaatsen zijn, dan worden die leerlingen op een wachtlijst gezet om voor de volgende periode van tien weken wel in aanmerking komen. De school kan het projekt in uit voering nemen dankzij de medewer king van een aantal vrijwilligers. Dit zijn onder andere drie ex-docenten techniek en handvaardigheid van de voormalige KTS, een elektrotechni cus/ computerdeskundige afkomstig uit het bedrijfsleven, een moedfer met een MTS-opleiding die samen met twee andere dames ook een kur- sus techniek voor leerlingen gaat verzorgen. Daarnaast heeft het bestuur van tafeltennisvereniging Red Stars de medewerking toege zegd om het onderdeel sport mede inhoud té geven. Zónder medewer king van vrijwilligers kan een pro jekt als de Verlengde Schooldag niet gerealiseerd worden. De school is nog op zoek naar aktiviteiten voor de jongere leerlingen en denkt hier bij aan voorleesmiddagen en dansen bijvoorbeeld. Vrijwilligers en ver enigingen die hieraan hun medewer king willen verlenen zijn van harte welkom en kunnen zich melden bij de direktuer van de school, dhr. C. v. Hout, tel. 0478-585977. Bij de Telefonische hulpdienst voor agrariërs (THD-A) werden in de afgelopen drie jaar meer dan dui zend gesprekken gevoerd tussen agrarische bellers en telefoonvrij- willigers. Om deze dienstverlening uit te breiden gaat de THD-A per 1 janu ari samenwerken met de SOS Telefonische hulpdiensten. Dat betekent dat agrariërs voor een ondersteunend (telefonisch) gesprek 24 uur per dag in hun eigen regio terecht kunnen. De SOS Telefonische hulpdienst Noord- en Midden Limburg wordt gebeld over de meest uiteenlopende onderwerpen. In de afgelopen maanden hebben de vrijwilligers zich verdiept in de problematiek van de agrarische sektor om nlensen die hierover willen praten zo goed mogelijk te woord te staan. De ont- wikelingen in land- en tuinbouw geven alle aanleiding voor deze extra aandacht. Veranderende omstandigheden en veranderingen in het leven van men sen maken dat momenten van herbe zinning nodig zijn om niet ten onder te gaan aan die veranderingen. Amgst. onbegrip, schaamte of paniek.... Zwijgen 'lijkt' soms de beste keuze! De vrijwilligers van de SOS Telefonische hulpdienst zijn dan toch beschikbaar om te luisteren naar vragen, zorgen, moeilijkheden of verdriet. Desgewenst anoniem! Niet om oplossingen te geven, maar om samen naar mogelijkheden te zoeken weer verder te kunnen. Want dat er vèel vragen en zorgen in de agrarische sektor zijn is duidelijk. Ook u kunt bellen! SOS Telefonische hulpdienst Noord- en Midden Limburg, tel. 077-3548888, dag en nacht bereikbaar. Telefonische hulpdienst voor agrariërs: telefoonnummer: 038- 4227740, bereikbaar: di. van 08,00- 15,00 en do. van 12.00 tot 22.30 uur. Door samenwerking EHBO en Rode Kruis Bestemd voor uesturen van clubs, verenigingen, stichtingen en ande re organisaties. Sedert medio december zijn EHBO en Rode Kruis in Venray een samen werkingsverband aangegaan. E>it heeft tot gevolg, dat eer èen betere inzet van hulpverleners gewaarborgd kan worden die zoals bekend vanaf 1996 verplicht aanwezig dienen te zijn bij evenementen. U dient hiermee rekening te höuden als u in de toekomst een vergunning aanvraagt voor uw evenement. Voor organisaties die tot heden reeds hun aanvraag indienden bij het Rode Kruis dan wel bij de EHBO-vereniging verandert er eigenlijk niets in zoverre, dat de aanvraag-adressen zijn gewijzigd. Vanaf heden kan men terecht bij een van onderstaande adressen: Peter v.d. Biggelaar. coördinator Rode Kruis afd. Venray, Walstro 1, 5803 LS Venray, tel. 0478-513621 of Gerrit Schoonderbeek, coördinator EHBO-Venray e.o., Pr. Bemhardstraat 5, 5802 BL Venray, tel. 0478- 586274. Wil men verzekerd zijn dat de hulpaanvraag ook gehonoreerd kan wor den dan dient men tenminste zes weken tevoren de aanvraag te hebben ingediend. Bij een latere aanvraag kan niet worden gegarandeerd, dat aan uw hulpaanvraag kan worden voldaan en komt het doorgaan van het evene ment op de tocht te staan. Dank zij getuigen Vorige week woensdagavond omstreeks 22.30 uur kon de politie dank zij getuigen een 21-jarige inwoner aanhouden die net daar voor drie fietsen in brand had gesto ken. Hij werd naar het politieburo overgebracht en ingesloten. Tijdens het verhoor bekende hij uit ballorig- heid de brand te hebben gesticht. Hij zal voor de schade aansprakelijk worden gesteld. Na opmaking van proces verbaal werd hij in de loop van donderdag huiswaart gezonden. Snelheidskontrole's Donderdagmorgen werden weer snelheidskontroles gehouden van 08.00-09.30 uur op de Puttenweg en de Peelweg in Ysselsteyn (80). Daar passeerden 230 voertuigen de kon- trole, waarvan er 28 te snel reden. Hoogste snelheid bedroeg hier 126 km per uur. Van 09.45 tot 12.00 uur werden op de Overloonseweg en de Noordsingel gekontroleerd. Daar passeerden 203 voertuigen de kon- trole (50) en daarvan reden er 75 te snel. De hoogste snelheid bedroeg hier 82 km per uur. Ook vrijdag werden door de poli tie snelheidskontroles gehouden en om het gewetensonderzoek voor de bestuurders te vergemakkelijken vermelden wij de tijdstippen. Van 08.30 tot 10.30 uur werden op de Noordsingel 93 voertuigen gekontroleerd, 34 automobilisten reden te snel en de hoogste snelheid bedroeg 77 km per uur. Van 09.30 tot 10.30 uur werden op de Overloonseweg 59 voertuigen gekontroleerd, 34 reden te snel en de hoogste snelheid bedroeg 88 km per uur; van 10.35 tot 11.00 uur werden er op de Westsingel 56 voertuigen gekontroleerd, daarvan reden er 34 te snel en de hoogste snelheid bedroeg 72 km per uur. Van 11.15-11.40 uur werd op de Horsterweg onder Castenray gekon troleerd, van de 75 passerende voer tuigen reden er 10 te snel; de hoog ste snelheid bedroeg 79 km per uur. Deze wegen hadden allen de maxi mum snelheid van 50 km per uur. Van 11.50-12.30 uur werden op de Peelweg tussen Ysselsteyn en Vredepeel 89 voertuigen gekontro leerd; de maximum snelheid is hier 80 km; de hoogste snelheid hier was echter 117 km per uur door een vrachtwagen! De stichtingen Nieuw Spraeland en Zorgverlening voor Verstandelijk Gehandicapten zijn al heel ver gevorderd in het opheffen van zich zelf. Samen hebben ze een Nieuwe Stichting opgericht, waarin zij wor den opgenomen. De Stichting ZVG beheert dagcentra en gezinsvervan gende tehuizen. Nieuw Spraeland beheert twee voorzieningen, een in Oostrum en een in Horst, voor men sen die 24-uurs zorg nodig hebben. Deze twee fuseren voor 1 januari 2000. Op 20 december ondertekenen medewerkers die gaan werken in de gezamenlijke Nieuwe Stichting hun arbeidsovereenkomst; de direkties en ondernemingsraden onderteke nen het kontrakt voor de overgangs situatie, voor de regeling van de medezeggenschap. Ook wordt de commissie sociale begeleiding, die erop toeziet dat medewerkers geen Militair betrapt bij winkeldiefstal Vrijdagmiddag omstreeks 12.10 uur werd een 20-jarige dienstplich tige militair betrapt in een super markt aan de Bleek toen hij voor ƒ40,- aan goederen mee wilde nemen zonder die te hebben afgere kend. De gewaarschuwde politie droeg de militair over aan de Koninklijke Marechaussee voor de verdere afhandeling. Betrapt Een 15- en een 17-jarige werden op heterdaad betrapt toen ze bezig waren kratten met lege flessen, vanaf een bedrijfsterrein van een supermarkt in het Brukske, te ste len. De bedoeling was om de fles sen bij dezelfde supermarkt weer in te leveren om daarvoor het statie geld te ontvangen. Ze werden aan de politie overgegeven die het tweetal na verhoor weer naar huis stuurde. nadeel ondervinden van deze fusie, geïnstalleerd. WAAROM? De direkteuren van Nieuw Spraeland en ZVG, Jos Nauts en Jef Hendriks, vertellen: 'Onze organisa tie bedienen allebei zorgvragers, die hulp en ondersteuning wensen. Maar die ondersteuning kunnen we vaak maar ten dele bieden, omdat de wet de mogelijkheden van iedere afzonderlijke organisatie beperkt. Om onze cliënten zo goed mogelijk te kunnen bedienen, is het noodza kelijk dat we over die wettelijke grenzen heen springen. Daarom een fusie, want dan kunnen we op ieder individu afgestemde zorg geven'. 'Waar het om gaat, is dat we ook veel vernieuwingen in de zorg voor mensen met een verstandelijke han dicap realiseren', zegt Hendriks. Nauts vult aan: 'We zijn bijvoor beeld samen begonnen met hulpver lening aan ernstig gedragsgestoorde jonge kinderen, om op die manier in een vroeg stadium zowel het kind. als de ouders te helpen op een ande re manier om te gaan met proble men. Zo'n dertig gezinnen en kinde ren zijn al een heel eind op weg geholpen'. Zo ook met thuiszorg en de kort verblijf opvang (logeren door de week, in het weekend, of tijdens vakanties). Deze aktiviteiten worden samen met de andere zorgaanbie ders in Noord-Limburg afgestemd. TOEKOMST De Nieuwe Stichting zal mis schien al in 1998 alle belangrijke onderdelen van Nieuw Spraeland en ZVG omvatten. De direktie: Tn het voorjaar zullen we de naam van onze gezamenlijke Nieuwe Stichting presenteren. Meer zeggen we niet. Het wordt een spetterende presentatie' Venray is een nieuwe sportzaak rijker. Of beter gezegd, een bestaande sportzaak heeft er een tweede vestiging bij. A&S Buitensport is gevestigd aan de Langstraat in de voormalige Seatgarage en richt zich, zoals de naam al aangeeft, op de Buitensport. Wie binnenkomt in deze nieuwe zaak met ongeveer 600m2 vloerop pervlak, waant zich enigszins in Wintersportland. Skiliftjes sieren de zaak en bovendien gaat een van de liften daadwerkelijk op en neer. In een ruim opgezette zaak voeren momenteel de wintersportartikelen de boventoon. Wintersport is een van de buitensporten waar A&S zich op richt. Andere buitensporten zijn wandelen, klimmen, "tracking" en "hiking", in-line skaten etc. "Wij kunnen met deze zaak inspringen op alle nieuwe trends" laat Fons Versteegh van A&S Buitensport weten. Het idee van een Buitensport afdeling is ontstaan door de ruimte lijke situatie bij A&S Intersport in het Schoutenstraatje. "De zaak was veel te klein om nieuwe trends op te pikken. Het vaste assortiment neemt al veel ruimte in beslag". Een twee de reden was de bereikbaarheid van de winkel. "Wie nu met zijn ski's voor onderhoud naar ons toe wilde komen, moest het halve dorp door sjouwen. Hetzelfde geldt voor de montage van ski-boxen op autoda ken. Hier aan de Langstraat is de parkeerplaats voor de deur." A&S Buitensport richt zich niet alleen op de buitensportartikelen. In de zaak staan drie rolbanen waar beginnende en gevorderde ski-ers les kunnen krijgen. De baan is in verschillende standen en snelheden verstelbaar en met aangepaste ski's kan men de "feeling" (weer) krij gen. "Bovendien kunnen klanten zo uitproberen of de skischoenen pas sen" vervolgt Fons Versteegh. Hij heeft er alle vertrouwen in dat de nieuwe zaak gaat lopen. "Outdoor aktiviteiten komen steeds meer in trek".

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5