Vondelingen in Venrays historie (1660-1720) \l \lsl EN PEEL EN MAAS Donderdag 28 december 1995 - Pagir Een kind te vondeling leggen is zo oud als de weg naar Rome of beter gezegd als de Nijl, die langs Caïro stroomt. In de bijbel wordt reeds ver meld, hoe Mozes door zijn ouders in een biezen kistje aan de Nijl werd toevertrouwd in de hoop, dat iemand het pas geboren jon getje zou vinden. Het werd inder daad gevonden door een Egyptische prinses en aan het hof van de Farao opgevoed. Hij werd later hun grote leider van de Israëlieten op hun tocht door de woestijn. Ook de stad Rome moet volgens de overlevering iets met vondelin gen te maken hebben gehad: het zou haar ontstaan te danken heb ben gehad aan het feit, dat op zekere dag een familielid de twee lingzonen van Mars en Rhea Silvia in de Tiber wierp, waarna zij bij de Palatijnse heuvel aan spoelden. Zij werden door een wolvin gezöogd en later door een herder opgevoed. In éen twist doodde Romulus zijn tweelingbroer Remulus, omdat zij het niet eens konden worden over de naamgeving van de door hen gestichte nederzet ting. Romulus noemde de neder zetting Roma, het tegenwoordige Rome, aldus de overlevering. Venray -Hoewel Venray ook zijn vondelin gen heeft gekend, heeft geen van hen het zo ver gebracht, dat het zijn naam aan een nederzetting tussen Maas en Peel gegeven heeft, laat staan, dat men elkaar vermoord zou hebben om 'n naamgeving. Dergelijke twisten braken later wel uit bij straatnaamgevingen, maar toen waren er geen vondelingen bij betrokken, voor zover wij weten. 'n Plaag Hoewel de vondeling vandaag de dag een vrij zeldzaam verschijnsel is geworden, was dat vroeger wel anders en vooral in de grote steden. In sommige periodes zou men haast van een epidemie kunnen spreken. Zo kende de stad Leuven(B) van 27 januari 1789 tot en met 27 december van dat zelfde jaar liefst 39 gevallen van te vondelingleg- g'ng- Vergeleken met Venray, dat in een periode van 60 jaar (1660 tot 1720) maar 3 vondelingen kent, een verba zend hoog aantal. De stad Mechelen(B.) had van 1 november 1792 tot en met 31 okto ber 1793: 42 vondelingen. Deze getallen zullen wel niet veel afwijken van onze grote steden in die tijd, waarbij wel aangetekend moet worden, dat een hausse in een bepaalde stad niet automatisch gevolgd werd door 'n gelijke toena me in een andere stad. Ongetwijfeld heeft de aanwezigheid van buiten landse troepen of een economische malaise daarbij een grote rol gespeeld. Wat Venray betreft, kunnen wij stellen, dat het verschijnsel van de vondelingen gedurende deze 60 jaar niet in de schoenen geschoven kan worden van de maar een korte tijd hier gelegerde Pruisische Dra-gon- ders. Er komen wel meer dan anders meisjes voor. die met een kind van een militair blijven zitten. In de volksmond werd zo'n meisje 'n "hökwew" genoemd. Trouwens de pastoor was er als de kippen bij om in zulke gevallen van de wiesmoe der vroedvrouw) te vernemen, wie de vrouw als verwekker genoemd had. Dat schreef hij dan ook netjes op, alsof hij er zelf bij was geweest. De Naamgeving Bij de naamgeving van de vonde ling moest men wel omzichtig te werk gaan, immers als achternaam kon men geen bestaande familie naam gebruiken, omdat iedereen met zulk een familienaam zich direct aangesproken zou hebben gevoeld. Men week voor de familie naam uit naar fantasienamen, vooral na 1800, als de wereldlijke autoriteit meer greep krijgt op de aanmelding van geboorte, huwelijk en overlij den. Vóór 1800, tenminste wat Venray betreft, schijnt men zich graag te beperken tot het geven van een voornaam, maar toen was het de pastoor, die het alleenrecht had van de opname der gegevens. In 1786 werd in Boxmeer een meisje voor de kerk van het klooster te vondeling gelegd en door de pas toor: Bemardine Kerkdeur gedoopt. In dit rechts op de foto gelegen gasthuys lag Vincent in 1685 met een "quat been Het gasthuys dateert al van vóór 1500. foto: Arthur Rut ten. Överloonscheweg - Venray. Een ambtenaar echter uit Leuven maakt 't in 1789 bij de naamgeving wel erg bont: hij geeft alle opeen volgende vondelingen zulk een familienaam, dat hij daarmee een verhaal kan maken, dat tegelijk een Door Louis Rutten. In dit proces (1719-1721) komt duidelijk tot uitdrukking, hoe rech teloos men als vrouw vroeger in zulke zaken was. Peterken verklaart in dit proces, dat zij wel 25 keer "vleeselijcke sHi. f frf- /rf De "geboorteaankondiging" van Anneke de Vondeling: De 2e september verteert, doen wij( armenmeesters) den Vondelingh verdinght( onderge bracht) hadden bij Derick Thonnisen en de vrouwen dy het kint linwaet brachten en nae de kerk droegen: 2 vaenen(= Uil Uil) byr en 8 roemers quantf - soort bier). Dvto gegeven aen de vrou, dye het kint eenen dach en nacht gesueght(gezoogd) had. foto B. Kruysen. protest was tegen het autoritair optreden van Keizer Joseph II in België. Voor de aardigheid laten wij deze protest-tekst volgen, waarbij elk woord een familienaam voor stelt. Enfin alles gaetom zeep ende mae- gere ratten worden vet metge-stolen goed, zoodat stelen herboots(?), rooven, plunderen, geene zonde meer enis. Helaes onder watti ran- nen leeven wij galges, pruysman, recruet, canon, komtons helpen uytte de slaever-nije vande booze tyran!". Of de betreffende ambte naar er ooit problemen mee gekre gen heeft, weten wij niet, wel dat verschillende namen nog in 1982 in het telefoonboek van Leuven voor kwamen. Onrecht Hoewel het te vondeling leggen door een ongehuwde moeder tot de uitzonderingen behoort, kunnen wij ons toch wel voorstellen, dat er gevallen kunnen zijn, die tot zulk een wanhoopsdaad leiden. Wij denken daarbij aan een meis je, dat het slachtoffer is geworden van loze trouwbeloftes en al haar hoop daar op gevestigd had. Hoewel het niet zo ver is gekomen, had dit wel Peterken Campers uit Swolgen kunnen overkomen, die door Jan Peeten, een notabele uit het dorp, bezwangerd was en niet met haar wilde trouwen. Hoewel zij het kind later niet te vondeling heeft gelegd, zouden wij na het lezen van het daaropvolgend proces er alle begrip voor gehad hebben. conversatie" heeft gehad met Jan Peeten, dat hij overal haar nagelo pen is om met haar "synen willen en vuylen lust" te plegen, tot in de "Gunse weyden" toe en ook aan 't "Wittenackerse vaeren"(= hekken) en wel 10 keer haar te grazen had genomen in de "Bubtsen weyden" "so langhe, tot dat sij bevrught sijn- de ende de vrughte half voldraegen het aan Jan Peeten verteld heeft, waarop hij haar verlaten heeft. Na de geboorte probeert zij via dit proces nog vergoeding te krijgen voor alimentatie en gemaakte onkosten, maar Jan Peeten heeft ondertussen een getuige(?) weten op te scharrelen, die gezien heeft dat Peterken met iemand anders in bed gelegen heeft en daarvoor, zoals zij zelf gezegd zou hebben, ook nog geld gevraagd had. Letterlijk zou zij gezegd hebben: dat sy eenen schelling(= muntsoort) moest heb ben van den sprunck-doen Bewijs dan maar eens, dat het kind van Jan Peeten was. D.N.A.- onderzoek was er toen nog niet, maar voor ons gevoel is Peterken de dupe geworden van een geslepen iemand. Peterken verliest dan ook het proces. De Venrayse Vondelingen I. Vincent Op 14 september 1666 werd in Veltum een kind van het mannelijk geslacht gevonden, dat nog dezelfde dag gedoopt werd. Hij kreeg bij de doop de naam 'Tnnocentius de onschuldige. Peetoom werd Paulus Paderbom, de pas benoemde land- schrijver, die Matthijs Alaerts was opgevolgd. Peettante werd Elisabeth Minten. Omdat er niemand was, die zich over de vondeling wilde ontfermen, zocht het Ellendige Gilde een pleeg gezin voor hem. Dat wordt gevon den bij het gezin van Handrik Engels. Het Ellendige Gilde vergoedt het kostgeld, dat ongeveer tussen 28 en 34 gulden per jaar ligt. Jammergenoeg ontbreekt er een deel van het 't Rekenboeck tussen 1669 en 1678. Blijkbaar hebben de mensen de naam van Innocentius maar raar gevonden, want in 1678 heet hij Vincent en is dan ondergebracht bij Lens Jans, die een boerderij van het Ellendige Gilde had gepacht (Swaenshof geheten). In 1685 ligt hij met een "quaet" been in het Gasthuys (Armenhuizen). Dit was zelfs zo erg, dat men voor of met hem een bedevaart onderneemt. Op 2 december 1694 sterft Vincent de Vondeling en als zodanig staat hij dan ook genoteerd in het Begraafboek. Opvallend is dat hij op deze leeftijd nog steeds zo genoemd wordt; vermoedelijk heeft hij lichamelijk en geestelijk een achterstand gehad, want pas 1688 werd hij bij Jan Martens in de leer gedaan, wat aan lesgeld de somma van f 30,kostte. II. Anneke Anneke werd op 2 semtember 1686 gevonden. De armenmeester van het Ellendige Gilde schrijft pre cies op, wat hij voor haar heeft uit gegeven, als het kind voor de doop naar de kerk gebracht wordt. Ook de vrouw, die het kind "gesueght" gezoogd) heeft, wordt niet vergeten. (4 stuivers). Het kind wordt ondergebracht bij het pleeggezin van Derick Thonissen. Aanvankelijk werd er alleen maar gesproken over de vondeling, maar na enig speurwerk kwamen wij er achter, dat het hier om een meisje(scortel) ging met de naam Anneke. In 1690 wordt zij in het pleegge zin van Sijmon Ruyters in Veltum opgenomen, die echter in 1692 sterft, waarna zijn vrouw Grietien zich verder met de opvoeding belast. Alle rekeningen worden net jes bijgehouden, van de klompen tot de "scortel", van de dokter, die de fiet aan haar vinger moet "meste ren", dwz. behandelen, tot aan schoolgeld dat aan de schoolmeester van de klaene schol betaald moet worden. De dokter zal wel Baltsar van der Linden geweest zijn, die van 1682- 1713 in Venray als barbier werk zaam is en daarnaast ook het vak van dokter uitoefent. Ofschoon wij precies weten wan neer zij gedoopt is, vinden wij haar naam niet vermeld in het Doopboek van de Grote Kerk.(vergeten??). Ook in 1717, als zij komt te overlij den, wordt zij niet in het Begraafboek opgenomen. Wij ver nemen wel uit het Reekenboeck van het Ellendige Gilde: "noch betaelt aan Bernard van Abel voor twee doodskisten: een voor de vondeling en een voor Deric Ansems". Wij vermoeden, dat deze kist voor Anneke bestemd is, omdat er in dat zelfde jaar nog een doodskist gemaakt moest worden voor een andere vondeling: "noch betaelt voor de doodskist van de vondeling en om cransen te maken." Deze laatste notitie lijkt ons meer betrekking te hebben op een jonger iemand dan Anneke, omdat er gekranst wordt. Het kransen komt dus niet alleen bij feestelijke gelegenheden voor, zoals het Venrayse Woordenboek beweert, maar ook bij droevige gebeurtenissen. III. Peter Hij wordt in november 1695 gedoopt. De pastoor schrijft 't in het latijn op. De vertaling daarvan luidt: Gedoopt: Peter. Vader en moeder onbekend, gevonden voor de deur van Franciscus Deckers in Lull. Peettante wordt Aleidis(Alette) Jacobs, de vroedvrouw. Peetoom wordt Franciscus Deckers. Het doet ons wel deugd, dat toch een Venrayse vroedvrou- wennaam tot de straatnaamborden in het "Hollandse Veld" is doorge drongen. al is het alleen maar op grond van naamsgelijkheid. Van de armenmeester vernemen wij uit zijn Rekenboeck, dat: de vondeling, die gevonden is tot Lull aen den Stap, aen Condert Henskens gegeven was v/ onderhoudt. De Stap was de naam van boerderij, die tot het begin van 20e eeuw lag aan de weg, die van de Lullsche Steeg Stationsweg) naar het Brükske. deze boerderij woonde ti Franciscus Deckers, zoals wij uit doopregister kunnen opmaken. Condert Henskens was snij (kleermaker) van beroep en natu lijk familie van de vele Henskens die tijd. Peter en Anneke zijn beiden i in 1717 gestorven. Mogelijk zijn het slachtoffer geworden van i toen heersende pokkenepidemie. Wij hopen later nog eens op ev tuele vondelingen in Venray (19e 20e eeuw) terug te komen. Met dank aan Harry Beurski en Wim Jaegers voor hun bijd; gen en Leo Kleuskens voor z medewerking. Cy Opgedragen aan den aerm\__ sloeber, den in 1745 op én kar 't Lazarushuuske nao de kerkf- gebracht wier". Kerstmis Venray 1995. Velen zijn op belangrijke monn ten in hun leven hier onder ondi door gegaan, ook onze 3 V<?/7/v/Viarijl Vondelingen: Vincent, Anneke (047$ Peter, als ze naar de Grote Kt gedragen werden. Op de achtlïdec grond Hotel de Zwaan, nog zöHt>om| zijn mooie boegbeeld: De Wi\D ei Zwaan. topic tfwe )ver Grote Kerk Deken: J. Coenen, Eindstraat 6, tel. 581275; kapelaan H. de Wit ofm, Whistlerslraat 1, lel. 582385; kape laan R. Woutering, Horsterweg 57, Castenray, tel. 571215 of 580202; kapelaan H. Bouman, Dr. Poelsstraat 4, tel. 511664. Priester in ernstig noodgeval: via balie zieken huis. tel. 522222. Opgeven misin- tenties: Eindstraat 6: ma t/m vr (niet op do) van 9.30-10.30 uur. Zaterdag: 6e dag onder het octaaf van Kerstmis; 9.00 H. Mis ouders Netteson-Custers; 19.00: Hm Mis Sjoerd de Jong; Mien Wismans- Loumen; Karei Cox, echtel. Versteegen-Cox; voor ouders Flinsenberg-Cremers. Zondag: H. Familie, Jezus, Maria, Jozef, zondag onder octaaf van Kerstmis; 09.30: GEEN H. MIS; 11.00: H. Mis voor Piet van Zwamen; Toon Voesten; voor overl. ouders Janssen-Muis; overl. ouders Bertrams-Hendriks; 19.00: Feestelijke H. Mis uit dank baarheid, Riek Bastianen (koll.); Daniel Bouhuijs (koll.); jaard. Harrie Stevens. Maandag: Nieuwjaarsdag. Octaaf van Kerstmis, Heilige Maria, Moeder van God; 09.30: GEEN H. MIS; 11.00: H. is voor Riek Bastianen; Toon Voesten (koll.); Piet Janssen (koll.). Dinsdag: HH. Basilius de Grote en Gregorius van Nazianze, bisschop pen en kerkleraren; 9.00 H. Mis uit dankbaarheid; ouders A. v. Osch- Hebben en zoon Sjef. Woensdag: 9.00 H. Mis Josef Bouten en echtgen. Petronella v. Megen; Cor v. Geffen; Mariet en Marthe Goumans-Janssen; Annie v. Stiphoul-Keyzers: Gerarda Broers. Donderdag: 9.00 H. Mis bijzondere intenties (N.N.); overl ouders v. Pelt-Stumpen en overl. kinderen; Walter Klaassen. Vrijdag: 9.00 H. Mis Willy Beerkens-v. Meyel; Jac. Backus. Dienbeurten: za 19.00: Ties Giacomo, Sanne. Luuk; zo. 09.30: Geen mis; zo 11.00: Daisy, Natasje, Bianca en Nadine; zo. 19/00: Mark, Paul L. en Stefan B. 1996: ma 09.30: GEEN MIS; ma. 11.00: Hoa, Leon. Paul A. en Joost. Lektoren: za. 19.00: W. Bistervels; zo. 11.00: G. de Groot: zo. 19.00: L. Truijen. Vincent van Gogh Instituut St. Servatiuskapel St. Annakapel Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: W. den Hartog; lektor: P. Wittenbols. Vertrek bus om 18.15 vanaf de St. Annakapel. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: W. den Hartog; lektrice: L. Straetmans. Vertrek bus 9.45 vanaf de St. Servatiuskapel. Maandag: Geen viering. Dinsdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Donderdag: 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57, Castenray, tel. 571215 of Leunseweg 5, tel. 580202. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30, Leunseweg 5 of tel. 580202. Misintenties voor de hier navolgen de week dienen bij de pastorie opge geven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12.00 uur voor verering van H. Antonius. Zaterdag: 18.00 Wim v.d. Munckhof en overl. fam.; jrg. overl. ouders Gooren-Mathij; ouders Janssen-Wolbertus; Martien v.d. Brandt (koll); Sjef Ewals. Zondag: Beide ochtendmissen ver vallen, wel H. Mis om 9.30 uur in de Vredeskerk. 18.00 M.m.v. Zangers van St. Frans; overl. fam. Slits. Maandag: Nieuwjaarsdag. De H. Mis van 8.30 vervalt. 10.30 M.m.v. Zonnelied; Gerardus Peters en Elisabeth Derks. Dinsdag: 19.00 Overl. ouders Derickx-Jacobs en Karei; jrg. Eduard Theuvenet; ouders Kleuskens-Achten. Woensdag: 19.00 Voor de parochie. Donderdag: 19.00 Jrg. H. Swüste; jrg. Gertruda Lensen-heesen. Vrijdag: 19.00 Bijz. int. Vredeskerk Opgeven misintenties: Leunseweg 5, ma t/m vr van 09.30 tot 10.30 uur, tel. 580202. Zaterdag: 19.15 Vooravondmis Feest van de H. Familie. Kinderwoorddienst. Voor Wim en Antonet Jakobs-Hanen (koll.); Martinus Pontman en Gijsbertus van Blokland. Zondag:9.30 Feest van de H. Familie. Vpor het Geestelijk en tij delijk welzijn van de parochie; Pierre Thijssen (jaardienst); levende en overleden familie de Haart- Creemers; tot bijzonder intentie (C); overleden ouders Bonants-Jacobs (koll.). Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Piet Verheijen; Giel Vennekens en echtgen. en wederz. fam. Zondag: 8.30 Overl. ouders Jans- Verheggen; Mie Staaks-Hermans. 10.00 Gest. jrd. overl. fam. Van Heijster; Giel Vennekens en echt gen. en wederz. fam., uit dankbaar heid (Gem.koor). 19.00 Oudejaarsavond; uit dankbaarheid voor alle verkregen gunsten in het jaar 1195; voor vrede in de wereld; voor het behoud van het geloof in onze gezinnen; voor priesterroepin gen; voor 'n levende kerk in onze parochie (Koor Harmony). Maandag: Nieuwjaarsdag. 8.30 Om Gods zegen over 1996; uit dankbaarheid overledenen van 1995. 10.00 Voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie; om Gods zegen over het jaar 1996; voor 'n levende kerk in onze parochie' voor het behoud van het geloof in onze gezinnen; voor priesterroepin gen; uit dankbaarheid (Orgelspel). Dinsdag: 9.00 Uit dankbaarheid en tot bijz. int. Woensdag: 9.00 Voor priesterroe pingen (met Rozenkransgebed). Donderdag: 9.00 Uit dankbaarheid t.v. O.L. Vrouw van Oostrum. Vrijdag: le Vrijdag van de maand. 8.30 Uitstelling van het Allerheiligste. 9.00 Uit dankbaar heid en tot bijz. int. 15.00 Uit dank baarheid. Misdienaarsbeurten: za 19.00: Els Basten, Loes Kessels, Auke Reijnders, Dianne v.d. Mortel, Loes Rouwette; zo 8.30: Gebroeders Gloudemans, Frank Frederix; 10.00: Judith Philipsen, Susan Frederix, Susan Janssen, Maud Lepsi; 19.00: Rianne Rijshouwer, Annemiek Moraal, Marlie Schlepers, Mieke Emons; ma 8.30: Marco Janssen, Richard Duyn, Roel van Haeren, Noud v.d. Mortel; 10.00: Jacqueline Engels, Linda Wijnhoven, Erna Goome, Laura op den Camp. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Dameskoor); Zondag: 10.00 Hoogmis (Herenkoor); Harrie en Truus Rongen-v.d. Berg; Thei Classens (Dep. Petersstraat) (jrd.); 19.00: Gez. H. Mis (Dameskoor); als dank voor de in het afgelopen jaar verkregen gunsten. Maandag: Nieuwjaarsdag; 10.00 Hoogmis (Herenkoor); overl. fam. Nelissen-Ewals; Piet en Wiel Verheijen. Woensdag: 9.00 H. Mis Henricus Heidens; Leonardens Heidens en Gertrudis v. Vechel. Vrijdag: 9.00 H. Mis t.e.v. H. Hart van Jesus en voor priesterroepingen; St. Baten-Jeurissen. Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 Avondmis met medewerking van onze jeugdfanfa- re. Jos Verstappen, antoinette Smits en Antonia Verstappen; overl. ouders Verstappen-Verhaag en hun kinderen Riek en Joos; Carolien Philipsen; Chris Houwen (jrd.); Zondag: 19.00 H. Mis uit dank baarheid voor het jaar 1995. Maandag: Nieuwjaarsdag. 10.00 Voor het welzijn van onze parochie in het jaar 1996. Woensdag: 9.00 Overl. fam. Gooren-Dinghs. Misdienaars: za 19.00: Wilma en Sandra; zo 19.00: Rianne en Marian; ma 10.00: Annet en Sjekky. Parochie Leunen Feest van de H. Familie: Jezus, Maria en Jozef. Zaterdag: 19.00 In deze avondmis zingt 'Melody' kerstliederen; lsm. voor overl. fam. Versteegen- Moorrees; Ger Pijpers (vw. fam. Pijpers en de Bruin); Toon Hermans (vw. de buurt); wekd. voor Teng v. Vegchel (2); maandd. voor Harrie Smits; Zondag: 10.00 Hgm. voor Wim Voermans; Wiel Keijsers (vw. Gussenstraat); weekd. Fien Loonen- Duikers (3); 11.15: lsm. Agnes Timmermans-Koenen en overl. fam. (vw. fam. Koenen); Pierre Philipsen en Anna Philipsen-Lenssen. 1996 Maandag: Nieuwjaarsdag. Hoogfeest van Heilige Maria, moe der van God; 10.00: hgm. gest. jrd. voor pater Martin Loenen; 11.15: GEEN MIS. Dinsdag: HH Basilius en Gregorius van Nazianze, bisschoppen en kerk leraren; 19.00: gest. jrd. voor Gerard Woensdag: GEEN AVONDMIS. Donderdag: 19.00 Lsm. voor Grada Heldens-Direks. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand. 19.00 Lsm. t.e.v. H. Hart (vw. Offerblok); Thei Heidens en overl. fam. Misdienaars:.za 19.00: Tom Bos en Joep Jenniskens; zo. 10.00: Inge Smits en Sanneke v.d. Oetelaar; 11.15: Dennis v.d. Heuvel en Geert v. Gorp; Nieuwjaar: ma. 10.00: Jeanne Theunis en Ineke Voermans. Woensdag is er geen avondmis. Lektoren: za 19.00: dhr. Jan Jenniskens; zo. 11.15: mew. Lies v. Bavel; Nieuwjaarsdag, ma. 10.00: mw. Annie Reintjes. Rektoraat Heide Feest van de H. Familie, Jesus, Maria, Jozef, Octaaf van Kerstmis. 9.30 Hoogmis. Misd.: Tom, Gemma, Martijn, Simone, Marjan en Caroline. 19.00 H. Mis. Misd.: Sanne, Karen, Chiel, Niels, René en Jeroen. Maandag: Nieuwjaar, Octaafdag van Kerstmis. 9.30 Hoogmis. Misd.; Gijs, Inge, Koen, Rob, Roy en Rian. Donderdag: 9.00 H. Mis. Rektoraat Veulen Feest van de H. Familie. Zaterdag: 19.00 Hgm. Jacobus Ewals en Maria Ewals-Holtackers. Zondag: 10.30 Hgm. voor de parochie. Maandag: Nieuwjaarsdag. 10.30 H. Mis voor de parochie. Dinsdag: 8.30 H. Mis voor de parochie. Woensdag: 8.30 H. Mis voor de overledenen. Donderdag: 8.30 H. Mis voor de wereldvrede. Vrijdag: le Vrijdag van de maand. 8.30 H. Mis t.e.v. H. Hart t.b.i. Misdienaars: za: Ruud Bexkens en Sjef Classens; zo: Annelie Reintjes en Willem Classens; ma: Tom Derks en Nico Knapen. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 (Samenzang); Kinderwoorddienst; mndd. Tr. Swinkels-Claessens; jrd. P. Spreeuwenberg. Zondag: Feest van de H. Familie. Vandaag is er 's morgens 1 dienst: 9.30 (Gelezen dienst); Wilhelmus Lemmens en echtgen. 19.00 Oudejaarsavondviering; deze dienst wordt muzikaal opgeluisterd door de Smeleblaozers. Int.: Toon Stevens en overl. fam. Maandag: Nieuwjaarsdag. Vandaag alleen een dienst om 11.15 als jrd. pastoor Janssen. Woensdag: 19.00 Geestelijk wel zijn van onze parochie. Vrijdag: 19.00 Ouders Wismans van Vegchel en H. Geurts. Misdienaarsbeurten: zieYNB. Doopschema: (januari) Op de zon dagen 14 en 28 jan. kan in onze kerk het Heilig Doopsel worden toege diend. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 voor de parochie; misd. Ellen van Dijck en Yvonne Koppes. Zondag: 10.00 GEEN H. MIS; 19.00: dankmis, sluiting van het jaar; misd.: Marielle Poels en Sanne Derkx. Maandag: Nieuwjaarsdag, 10.00: Hoogmis; Teng Michels, jgt.; misd.: Ingrid Willems en Patricia Arts. Woensdag: 19.00 Petronella v.d. Zanden-Meijer (6-wekendienst); Henricus v. Helden, jgt. Vrijdag: 8.30 Harrie Versteegen en Paulien Arts, jgt. Kerk poetsen: mevr. Hegger en mevr. v. Enckevort. Rektoraat Smakt En 'tl Zondag: Feest H. Familie. In de Sl Jozefkerk. 10.00 Hoogmis voor JeKp Custers; ouders fam. De Bruijn Jans; Fun Fleuren (buurt): Arnoldu Reijnders. Dienb.: Lieke Koopman' en Natasja Bonants. Maandag: Nieuwjaarsdag. 10.0f== Hoogmis om Gods zegen over he nieuwe jaar. Dienb.: Geert Geurts In de St. Jozefkapel: T.e.v. St. Jozef/"" Woensdag: 9.30 H. Mis tot int. val de aanwezigen. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Zondag 31 december: De diens van 10.00 uur komt te vervallen Ds. W.Ch.P. Weersma zal in he Zonnelied, Kiosk 6 te Venray voor gaan in de Oudejaarsdienst Aanvangstijd is 17.00 uur. Tijden! de dienst is er geen kinderopvang er o kindemevendienst. Pony's op de weg b Zondagmorgen omstreeks 07.0(' e\ uur moest de politie na een meldinjj w in aktie komen voor het vangen var e twee op de Merseloseweg lopendt pony's. Met hun deskundigheid bijV het vangen van loslopend vee ha( de politie ook nu weer sukses ep= konden de pony's, voordat el gevaarlijke situaties ontstonden, ir een weide worden gedreven iri afwachting van de komst van df eigenaar. Diefstal rode Golf In de nacht van donderdag o;^- vrijdag werd de aan d< Wilhelminastraat geparkeerde rod Volkswagen Golf diesel gestolen De benadeelde is een 19-jarig inwoner. De auto, waarin ook no voor duizenden guldens aan gereec schappen lagen, had een waarde vai ƒ14.000,- w >u Vernielingen Er werd aangifte gedaan van vern nielingen aan een aan de Brukske^ Zuidsingel geplaatste kerstboom; Uit die boom waren ook verschilt lende lampen geschroefd. Aan de Ch. Ruijsstraat werd ee^ buitenlamp van een woning verj nield.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 10