PEEL EN MAAS CDA Koninklijke onderscheiding voor mevr. Janssen-Clevers n Uit de raadsvergadering van Meerlo-Wanssum Subsidie Power(wo) man gehalveerd 10% extra korting QeCutffg "Kerstfeest en een Voorspoedig 1995 Gouden broeder Jenneskens blijft zijn Zaïre trouw Botanische tuin moet terug naar af Open dag bij dagverzorging r Geluidsoverlast Brukske indammen" bUdUkiilA College keurt investeringen goed LEO HENDRIKS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Bijeenkomst 'integrale veiligheid' Vanwege het feit, dat zij op 17 december 1995 precies 50 jaar als 'kleine zelfstandige' werkzaam is, leeft mevr. M. Janssen-Clevers op zondagmorgen 17 december uit ïanden van burgemeester J. Waals de Zilveren Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, 19 ontvangen. Kort na de Tweede Wereldoorlog 'nktartten mevr. Janssen-Clevers en ïaar echtgenoot een schoenenzaak n Venray-centrum. Korte tijd later ichter overleed de echtgenoot van nevr. Janssen-Clevers, waardoor zij il op jonge leeftijd weduwe werd. Zij heeft, naast de zorg voor haar ónderen, sindsdien de schoenen wak in haar eentje voortgezet en loet dat ook op haar respektabele eeftijd van 85 jaar tot op de dag van fandaag, samen met haar vijf perso- leelsleden. Voordat de raad van de gemeente leerlo-Wanssum vorige week aan behandeling van de agenda legon, sprak dhr. Ewals uit llitterswijck namens de bewoners an de Veerweg zijn bezorgdheid lit. Tussen de nummers 8 tot en met 4 van die weg zal geen dijk worden angelegd terwijl tijdens de water- nood op die weg een waterhoogte ireikte van meer dan 60 centime- r. De noodkreet werd goed door de aad verstaan. Bij monde van burge- neester Hahn werd alle mogelijke leun toegezegd. Mocht onverhoopt och weer een overstroming dreigen icht hij het de plicht van de emeente de weg zodanig te verho en dat er geen gevaar voor de ewoners bestaat. Maar burgemees- er Hahn had zijn twijfels of er nog lts zal veranderen omdat met de inleg van de dijk al is begonnen, (verleg met de desbetreffende stanties zegde hij wel toe. STRAATNAAMGEVING »De verordening omtrent de straat- iamgeving werd aangepast zodat et alleen de dorpsraden en de mancipatiecommissie zullen wor- Ïn gehoord maar ook de heemkun- vereniging. TOERISTENBELASTING De tarieven van de toeristenbelas- ig en de watertoeristenbelasting iriëren in de gemeenten in Noord- imburg van ƒ0,70 tot ƒ1,25. Met e achtergrond vonden het college i de raad dat die belasting met 5 :nt per overnachting moest worden irhoogd tot 0,90. Dat brengt voor i gemeente ƒ10.325,- per jaar meer INTERNATIONALE BETREKKINGEN De kontakten met de Poolse part ergemeente Wasosz werden verder eïnventariseerd. Door alle aktivi- liten was het beschikbaar gestelde edrag van ƒ5.000,- ver overschre- en. Daarom vroeg het college een anvullend krediet van ƒ11.282,-. >e CDA-fraktie had geen moeite iet de overschrijding van dat edrag, al vond die fraktie het toch fel wat aan de hoge kant. Dé PK-fraktie had ook geen moei- maar vroeg wel om, als het vol- end jaar weer geld wordt uitgege- n, dit eerst goed te onderzoeken. )e GP-fraktie kon de doelstelling 'el onderschrijven maar niet het :it dat de raad achteraf gekonfron- erd wordt met een dergelijke hoge [erschrijding. Het voorstel van de fraktie om het bedrag van 5.000,- per jaar voor dire, jaar te evriezen ging het college en de IS ndere frakties te ver. Wel zegde de oorzitter toe dat hoge overschrij- ingen niet meer voorkomen. Ook net die toezegging ging de vier man Terke GP-fraktie niet over de streep i stemde tegen. I KINDEROPVANG Fel was de GP-fraktie bij monde fen woordvoerder Twan Volleberg, Tgen het voorstel om gedurende de jomende vijf jaar jaarlijks een pdrag beschikbaar te stellen van fJO.000,- om de kinderopvang lerlo-Wanssum, in samenwerking Pet de kinderopvang Duimelot in lenray veilig te stellen. De andere pkties dachten daar echter anders 'er. Immers de kinderopvang heeft lange voorgeschiedenis en de 'A-fraktie vond dat men er goed is uitgekomen terwijl de PK-frak- stelde dat continuïteit moet wor- n gewaarborgd. Niet, zoals de P-fraktie wil, een overeenkomst in jaar tot jaar aangaan. Aan het Ires van de GP-fraktie stelde de aktievoorzitter van het CDA dat de >ta kinderopvang 1990 gedragen erd door de gehele raad en dat dit iar de uitkomst van is. Ook hier stemde de GP tegen maar werd het voorstel toch aange nomen. NIEUWE GRONDPRIJS Bij de vaststelling van de exploi tatie-opzet 'bestemmingsplan Kerkveld' in Swolgen vond het col lege dat nu de tijd gekomen is om een grondprijs voor de vrije sektor- woningen in de gehele gemeente vast te stellen. Die komt op een bedrag van ƒ135,- excl. btw. Aspirant-kopers die een optie heb ben tot 1 januari 1996, kunnen de grond nog voor de prijs van 115,- kopen. Zowel de PK- als de CDA-fraktie stelden dat de grondprijs kostendek kend moest zijn. De prijs van ƒ135,- werd verantwoord genoemd. De GP-fraktie wilde de grondprijs niet hoger dan 123,-. Wethouder Rutten betoogde vervolgens dat de grond prijs in de gemeente goedkoop is vergeleken met omliggende gemeenten maar dat komt dankzij de opgebouwde reserve en het goed koop hebben kunnen aankopen van grond in het verleden. Toen het op stemming aankwam wilde het raadslid Piet Hendrix van het CDA zijn persoonlijke voorkeur niet uitspreken. Hij verliet daarop de raadzaal. Hoofdelijke stemming wees uit dat alleen de vier man ster ke GP-fraktie tegenstemde. Overigens werd voor het woonrijp maken van het bestemmingsplan Kerkveld een bedrag gevoteerd van ƒ1.115.110,-. In dat bestemmings plan zijn zes bejaardenwoningen, negentien vrijstaande en tien geschakelde woningen voorzien. BEZWAARSCHRIFT BEERKENS PAINTS Goed overleg en goede informatie maakten het voorstel van het college om een einde te maken aan het bezwaarschrift ingediend door Beerkens Paints tot een hamerslag. Het bezwaarschrift om de door de provincie Limburg toegekende bij drage in de verplaatsingskosten op nihil te stellen werd ongegrond ver klaard. Het bezwaarschrift om de gemeentelijke bijdrage in de ver plaatsingskosten op nihil te stellen werd wel gegrond verklaard. De bij drage van ƒ375.000,- bleef hierdoor gehandhaafd. Het bezwaarschrift om het reeds betaalde voorschot van ƒ75.000,- op het provinciaal aandeel in de ver plaatsingskosten terug te vorderen werd ook ongegrond verklaard. De verffabriek zou eerst naar Wanssum worden verplaatst. Omdat het bedrijf werd overgenomen door Exochem in Beuningen ging ver plaatsing naar Wanssum niet door. Het bedrijf vertrekt nu naar Beuningen. BJitterswijck is verlost van de overlast en daar had de raad graag geld voor over. De toekomst zal uitwijzen of de grond door de gemeente zal worden aangekocht. Inbraak in personenauto Met grof geweld was het portier- slot uit de personenauto van een 26- jarige inwoner van Overloon getrokken. De auto stond gepar keerd aan de Raadhuisstraat. De dader is wel in de auto geweest maar er werd niets vermist. De scha de bedraagt ƒ450,-. Even op bezoek... Een inwoner van het Duitse Moers parkeerde vrijdagavond omstreeks 18.45 uur zijn Volks wagen Vento op de onverharde par keerplaats bij het ziekenhuis aan de Merseloseweg. Toen hij om 20.10 uur op de parkeerplaats terugkeerde was zijn auto gestolen. Ondanks dat de omliggende eenheden van die diefstal in kennis werden gesteld kon de auto nog niet worden achter haald. Komende jaren verder afbouw Voor 1996 krijgt de stichting Power(wo)man Holland van de gemeente Venray een bijdrage van 19.000 gulden, 3500 gulden min der dan het dit jaar bestede bedrag. De organisatie van de internationale duathlon in Venray had 35.000 gulden gevraagd. Het is bedrag is lager omdat de gemeente heeft aangegeven dat het evenement in de toekomst de eigen financiële boontjes moet doppen. In het 1997 steekt de gemeente nog maar 16.000 gulden in de Power(wo)man-wedstrijd, het jaar daarop 12.500 gulden. Voor dat geld moet de organisatie dan de gemeen te het nodige werk uit handen nemen. Het gaat daarbij om alle werkzaamheden, inclusief het fege- len van het verkeer. Het kale subsi diebedrag daalt komend jaar van 12:000 naar 6500 gulden. In 1997 wordt dat 3500 gulden en een subsi- diebijdrage zit er in 1998 helemaal niet meer in. De gemeente Venray is verder vol lof over het evenement, dat elk jaar organisatorisch goed verloopt. Er waren dit jaar weer meer deelne mers (1040 tegenover 750 in 1994) en naar schatting 10.000 mensen publiek. Voor het eerst werd de wed strijd bovendien op televisie uitge zonden, hetgeen volgens de nota een mooi stukje Venray-promotie heeft opgeleverd. Financieel gezien blijft het echter kwakkelen met de duathlon. Het evenement drijft voornamelijk op de bijdragen van de gemeenten Vierlingsbeek en Venray en de pro vincie Limburg (samen 28.500 gul den subsidie in 1995). De organisa tie haalt te weinig binnen uit sponsoring en de verkoop van hore ca en promotiemateriaal. De stich ting Power(wo)man leed dit jaar een strop van 10.000 gulden, plus teerde 30 mille op de reserves in. Vanwege het sluiten van de krant was het niet meer mogelijk om nog een reactie van de organisatie op het belsuit van het college te vernemen. Ook het beleid van provincie van de gemeente Vierlingsbeek voor komende jaren is niet bekend. ROOKARTIKELEN STAATSLOTEN KRASLOTEN LOTTO-TOTO Sigarenhuis Jansen GROTE MARKT VENRAY (0478) 582196 Het college heeft dinsdag de lijst met vervangingsinvesteringen voor 1996 goedgekeurd. In totaal gaat het om 92.500 gulden. De gemeenteraad heeft de vervangin gen in principe al geaccordeerd bij de behandeling van de begro ting voor komend jaar. Volgend jaar worui de nelft van de telefoons op het gemeentehuis ver vangen. De toestellen zijn verou derd en passen bovendien minder bij de nieuwe telefooncentrale. Vervangen kost in 1996 12.500 gul den. In 1997 wordt de andere helft van de telefoons vervangen. Een nieuwe snijmachine kost 10.000 gulden en er wordt 26.000 gulden besteed aan vervangen van de lec- triever, de rondraaiende paternoster- kast voor de afdeling VROM. Het archief krijgt voor 25.000 gulden verrijdbare archiefkasten, waarmee de ruimte in de keider beter kan worden benut. Voor de kelder is ook 19.000 gul den bestemd. Dat geld is nodig voor het vervangen van het rioolgemaal van het gemeentehuis. Als het gemaal het begeeft loopt de kelder en mogelijk het archief vol met water uit de riolering. In verband met de urgentie is de opdracht voor deze vervanging al verstrekt. Vuurwerk bestellingen t/m 23 dec. Zakkenroller Zondagmiddag werd in het cen trum van Venray uit de broekzak van een 20-jarige Venraynaar zijn portemonnee 'gerold'. Daarin zat wat geld, zijn rijbewijs, persoonlijke bescheiden en enkele pasjes. 'Effe' winkelen Een 41-jarige inwoner van Vierlingsbeek ging zondag winke len in het centrum van Venray. Hij parkeerde zijn personenauto op de parkeerplaats van de Gouden Leeuw om 11.45 uur. Toen hij om 13.15 uur bij zijn auto terugkeerde konstateerde hij dat van zijn auto de lampen gesloopt waren en diepe krassen in het plaatwerk waren aangebracht. Voor hem een scha depost van vele honderden gul dens. Getuigen die de politie kunnen helpen bij het opsporen van de vandalen, worden verzocht kontakt te nemen met het bureau, tel. 131111. Afdeling Venray DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 Nr. 51 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG Afgelopen maandag werd in de kantine van Tennis Club Venray een driedelige cursus reanimatie afgesloten. Veertien leden van de tennisvereniging legden met suc ces een examen af nadat zij drie avonden onder leiding van Wim Manders van de Intensive Care afdeling van het Venlose zieken huis les hadden gehad. De cursus is een initiatief van het bestuur van TCV, nadat vorig jaar een van hun leden op de tennisbaan aan een hartaanval overleed. Het bestuur van TCV is voornemens om volgend jaar opnieuw een dergelijke cursus te organiseren. Bovendien zullen de geslaagden van dit jaar twee keer per jaar een herhalingsavond volgen om de kennis op peil te houden. Het bestuur van TCV hoopt dat ande re sportverenigingen hun initia tief zullen volgen. Op 5 januari herdenkt broeder Harry Jenneskens uit Ysselsteyn het feit dat hij vijftig jaar geleden intrad bij de Paters van de H. Geest en een week later gaat hij terug naar de missie. 'Ik voel me nog best. En ik blijf ginds bij de mensen zolang ik nog kan werken. Als het niet meer gaat kom ik heus wel terug'. Harry Jenneskens (71) voelt zich nog te goed om op zijn lauweren te gaan rusten. In het bisdom Congolo, in het verre Zaïrese achterland, bestiert hij de missieboerderij en heeft hij de zorg over het ossentrak- tieprojekt, ooit opgezet door pater Hafmans, nu pastoor in Kessel-Eik. Dit laatste is een soort 'loonbedrijf' van en voor de boeren. De coöpera tie zorgt voor het africhten van de ossen, die vervolgens worden inge zet voor het ploegen van de landerij en. Op deze manier probeert Jenneskens nog iets te doen aan de levensstandaard van de bevolking. 'Maar vergeleken met dertig jaar geleden is er nog geen vooruitgang geboekt. De hele economie is naar de knoppen, voornamelijk door de corruptie die in het land heerst', zegt de jubilerende broeder. Zo werd hij een tijd geleden gesommeerd bij een paspoortkontrole 80.000 'zaïres' te betalen. Ik heb 5000 zaïres, dat is ongeveer twee gulden, betaald en verder geweigerd. Maar ze proberen het gewoon, het hoort er bij, zeg Jenneskens berustend. Zelf bemoeit hij zich niet meer met die zaken. 'Zwart moet dit maar met zwart regelen' In het gebied waar Harry Jenneskens nu al sinds 1957 werkt, is hij nog maar de enige blanke geestelijke. Dertig jaar geleden wer den twintig van de vijftig paters door regeringstroepen vermoord. De rest van de geestelijken vluchtten. Jenneskens ook, maar hij keerde later terug. En ook nu gaat hij terug, want Harry vindt dat hij nog lang niet klaar is met zijn werk. Zaterdag 5 januari om 17.00 uur wordt in de kerk in Oostrum een H. Mis opgedragen voor zijn jubileum. Om 20.00 uur die avond is er een receptie voor de jubilaris in het jeugdhuis in Ysselsteyn. De Botanische 'Diin in Overloon (BTO) zou moeten worden geli quideerd en vervolgens ten minste in stand gehouden moeten worden tot de opheffing van de gemeente Vierlingsbeek. Dat is in grote lij nen het advies van een commissie, die zich bijna een jaar lang heeft gebogen over de toekomstmoge lijkheden van de BTO. De BTO heeft een totale schuld van 220.000 gulden maar tegelijker tijd ook een lege kas. Liquidatie betekent dat de schuldeisers hun geld niet meer terug zien. Toch vindt de commissie de instandhou ding van de tuin meer dan de moeite waard. Daarom zou, met steun van de gemeente, de tuin tenminste tot de opheffing van de gemeente Vierlinsgbeek in stand gehouden moeten worden. Een nieuwe vereni ging, de "Vrienden van de Botanische Tuin", zou hand en spandiensten kunnen verrichten. De gemeente Vierlingsbeek zou daarbij een coördinerende rol kunnen spe len. Ondertussen zal moeten worden gezocht naar een goede oplossing voor de exploitatie van de tuin. Daarbij zijn diverse mogelijkheden open, ook de overname door een particulier bedrijf. Deze maand is het vijfjaar gele den dat in het Schuttersveld gestart werd met dagverzorging. Dit is een opvangmogelijkheid voor zelfstan dig wonende ouderen. Zij kunnen daarbij een of meerdere dagen per week worden opgevangen. Doel van de dagopvang is o.a. het voorberei den op een plaatsing in het verzor gingshuis, het voorkomen cq. ophef fen van vereenzaming, het ontlasten van de famlie en de omgeving in hun zorg voor de oudere en het uit stellen van opname in een verzor gingshuis. De dagverzorging biedt een aantal diensten aan waaruit de deelnemer kan kiezen. Dagverzorging heeft een groepsgewijze opvang met aan dacht voor de individuele deelne mer. De begeleiding van de dagverzor ging is in handen van een deskundi ge beroepskracht die wordt bijge staan door een vast team van enthousiaste vrijwilligers. Wie eens wat meer wil weten over dagverzorging voor ouderen kan op vrijdag 5 januari op Het Schuttersveld een kijkje komen nemen. Tussen 9.00 en 11.30 uur en tussen 14.00 en 17.00 uur is ieder een welkomt tijdens een open dag, die gehouden wordt in verband met het eerste lustrum. De bewoners van een deel van de wijk Brukske in Venray ondervinden ern stige hinder van de geluidsoverlast die het autoverkeer op de Deumeseweg veroorzaakt. Dit als gevolg van het ontbreken van geluidswerende maatrege len. Dat schrijven het provinciale statenlid Jan Houben (CDA) uit Ysselsteyn en SP- raadslid Paul Geurts uit Horst in een brief aan Gedeputeerde Staten ran Limburg. In hun brief dringen zij aan op maatregelen die de geluidsoverlast moeten indam men. Door de aanleg van de A73 verwachten de bewoners een stijging van het aan tal voertuigen dat per etmaal passeert Nu zijn dat ai 13.000 voertuigen. Doordat de Deumeseweg hoger is komen te liggen en er stoplichten zijn aangebracht bij de op en afritten, wordt een verdere toename van de geluidsproductie gevreesd. De bewoners prefereren een geluidswal/scherm langs de weg boven gevelisola tie. In dat laatste geval vrezen zij met name in de zomermaanden toch aanzienlijke geluidsoverlast Houben en Geurts vragen of de provincie bereid is de verantwoor delijkheid van dit probleem óp zich te nemen en een oplossing aan te dragen door het beschikbaar stellen van (financiële) middelen. Zij willen verder ook weten of de provincie bereid is de andere verkeersproblemen op bijvoorbeeld de kruisingen aan te pakken. De twee vragen in hun brief of de provincie bereid is een gesprek te voeren met de bewoners/vertegenwoordigers en of zij hiertoe het initiatief neemt schoolstraat 18, 5801 bp venray. tel. 0478 588777 Iedereen die iets met openbare veiligheid te maken is vanavond uitgenodigd voor een bijeenkomst over het thema integrale veilig heid. Op het programma staan een tweetal inleidingen en een dis cussie onder leiding van burge meester Waals. De bijeenkomst vindt plaats in het gemeentehuis van Venray en duurt van 19.00 tot 22.00 uur. Integraal veiligheidsbeleid is de naam voor een samenhangende aan pak van lokaal bestuur, politie en justitie en andere maatschappelijke organisaties die tot doel heeft het waarborgen van de openbare orde en veiligheid. Een integrale aanpak is nodig omdat het strafrecht alleen de veiligheid onvoldoende kan garanderen. In het hele verhaal speelt de lokale overheid, het gemeentebestuur, een centrale rol. De discussie zal zich dan ook op die rol, de verantwoordelijkheden en de (financiële) consequenties daarvan toespitsen. Sprekers tijdens de bij eenkomst zijn burgemeester d'Hondt van Nijmegen en A. Lemmen, coördinator criminaliteits preventie van de gemeente Weert. Hofstraat Venray Brisantgranaat gevonden Tijdens graafwerkzaamheden in het Antomusveld kwam een nog intakt zijnde brisantgranaat van Engelse makelij naar boven. De 3 incn granaat werd veilig gesteld. Leren jack gestolen Uit een aan de Schoolstraat geves tigde modezaak werd een leren jack ter waarde van ƒ300,- gestolen. Hoe de diefstal heeft plaats gevonden kon niet worden vastgesteld, wel dat het zaterdag is gebeurd. Jeugd berispt Zaterdagmiddag kwamen er bij de politie meldingen binnen dat drie knapen, waarvan door bewoners van Aan den Dril de signalementen kon den worden doorgegeven, aan het rotzooien waren. De jongens hadden hun fietsen langs de kant van de weg neergezet en te voet verder gegaan. De politie kon de knapen, allen 15 jaar, aanhouden nadat ze eerst twee fietsen onbeheerd hadden aangetroffen. Ze werden over hun gedrag 'onderhouden'. Omdat er geen zichtbare schade kon worden vastgesteld bleef het bij een beris ping.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 13