PEEL EN MAAS Een herberg in de Sandtackerse steenstraete De kerststal komt er aan De Rabo Koopsompolis: Kerstmarkt Focus in teken Afrika Openbare bijeenkomst Ontwikkelingswerk Magnetron voor Venrayse mevrouw Wie wil mij sponsoren? Peel en Maas en de feestdagen Popfestival in Maashees Aktie India in Oirlo de moeite waard om naar te informeren Rabobank Prijsuitreiking Spaarzegelaktie 't Stoepje ROOKARTIKELEN STAATSLOTEN KRASLOTEN LOTTO-TOTO Sigarenhuis Jansen GROTE MARKT VENRAY (0478) 582196 Het lijkt nog ver weg, maar wij willen U reeds nu al laten weten hoe en wanneer Peel en Maas rond Kerstmis verschijnt. Dit jaar valt Kerstmis op maan dag en dinsdag. Peel en Maas zal gewoon op donderdag 28 december verschijnen. In ver band met de produktie van Peel en Maas hebben wij besloten om de aanlevering van kopij (sport- verenigings- en kerknieuws) wel te vervroegen. De "dead line" is dan op donderdagavond 21 december. Voor de verenigin gen is het aan te raden om hun nieuws voor de krant van 28 december tegelijk met het nieuws voor de krant van 21 december aan te leveren. Advertenties kunnen die week gewoon tot woensdagmorgen 27 december 10.00 uur aangele verd worden. De krant van donderdag 4 januari komt ook normaal uit. Het aanleveren van kopij kan in deze week tot maandagavond 1 januari. TARIEVEN Dit jaar zijn wij geconfronteerd geworden met enorme stijgingen van de papierprijzen. Prijzen die doorwerken op onze eigen tarie ven. Zo zullen met ingang van 1 januari a.s. de advertentietarieven verhoogd worden. De losse mm- prijs, waar U als lezer mee te maken heeft, komt dan op ƒ0,39 (excl. b.t.w.) per mm. De prijzen van de kleine advertenties komen op ƒ0.80 per woord (incl. b.Lw.) Ook het abonnementsgeld wordt met ingang van 1 januari 1996 verhoogd. Jaarlijks gaat een abonnement op Peel en Maas kosten. In tegenstelling tot het verleden ontvangt U nu aan het begin van hef jaar een accept girokaart voor het hele jaar. Bij de abonnees die ons gemachtigd hebben om het abon nementsgeld van hun bankreke ning te halen, blijft de incasso halfjaarlijks en blijft ook de kor ting van ƒ0,50 per halfjaar gehandhaafd. te blijven van dit gasten. Jan van Daell nam de herberg over van zijn ouders. Hij schonk in 1681 een glas-in-lood-raam aan de kapel van Veltum. In 1683 kwam de Roermondse bisschop naar Venray het vormsel toedienen. Zoals gebruikelijk overnachtte de bis schop in het klooster Jerusalem. Zijn gevolg logeerde in 'De Drye Croonen'. Jan van Daell stuurde zelf geschreven rekeningen naar de gemeente. Deze archiefstukken laten zien dat het handschrift op zijn oude dag het klassieke beeld ver toonde (tremoren) van de ziekte van Parkinson. Natuurlijk hebben na de Van Daell's nog vele andere families dit huis bewoond. Martin Verdellen had er in de achttiende eeuw een leer looierij en schoenmakerij. Rond de eeuwwisseling was het weer een café-herberg. Vóór de gemeenteraadsverkiezingen werd in deze herberg van 'hupsa' Poels (Poels-Hasenakkers) het kiezersvolk royaal op bier getrakteerd. De kan didaat-raadsleden deden dat uiter aard met duidelijke bijbedoelingen. Misschien is het aardig even te kijken of er nu, anno 1995, nog iets te herkennen is van de oude situatie. Bijzonder weinig natuurlijk. Het vroegere huis en de oude poort zijn verdwenen.. Geen wilde herbergtafe- relén meer, en wildbraad wordt er niet meer aait de 'Heerentafel' geser veerd. Het gebouw van 'De Drye Croonen' huisvest nu drie winkels. Drie generaties lang heeft de familie Verschuurén en zijn charmante medewerksters de fijnste vleeswa ren aangereikt. 'De drye Croonen', drie winkels, drie generaties; in het getal herken nen we nog iets van de oude geschiedenis van een verdwenen herberg. Uit het veldnamenonderzoek door: Gérard Lucassen. Zondagmiddag 17 december spe len vanaf 15.00 uur een zevental bands in het gemeenschapshuis in Maashees. De muziek middag/avond wordt georganiseerd door Wayward 2nd fiddles, 'n Maashese band die onlangs is opgericht en die op deze middag voor het eerst optreedt. De middag/avond wordt georgani seerd om de aktie 'Arno goes America' te steunen en tevens af te sluiten. Deze aktie wordt gehouden om Arno Kersten (22) uit Maashees in de gelegenheid te stellen om zijn droomreis naar Amerika te maken. Arno zit in een rolstoel en heeft spierdystrofie. Hij kan alleen naar Amerika als er naast zijn moeder een verzorgende en een chauffeur meegaan. Om de reis- en verblijf kosten van deze twee vrijwilligers te sponsoren zijn er de afgelopen maanden verschillende akties gehouden. Het streefbedrag. ƒ15.000,- komt in zicht. Daarom spelen vanaf 15.00 uur in hel gemeenschapshuis in Maashees: 15.00u: Die Nakse bananen 16.15u: Wayward 2nd fiddles (de organiserende band) 17.15u: Fasten your seatbelts 18.45u: Mind off my own 19.45u: Hobson's choice 21.00u: Inside 22.30u: Wörtelstemp. Welkom in Maashees, zondag 17 december, aanvang 15.00 uur, gemeenschapshuis 'Geren Leen'. Bestuurder dood achter stuur Vorige week donderdagmorgen kwam omstreeks 09.00 uur bij de politie een melding binnen van een verkeersongeval, in een bocht van de Scheiweg. Toen de politie ter plaatse kwam vonden zij een perso nenauto, die in een bocht rechtdoor was gereden. De bestuurder, een 60- jarige inwoner van Veulen, bleek levenloos achter het stuur van zijn auto te zitten. De dokter konstateer- de dat de man aan een hartstilstand was overleden. In deze tijd dat iedereen zoveel cadeautjes krijgt, gaan de kinderen van de basisschool in Oirlo een aktie houden voor de kinderen in India. Door middel van een groot projekt leren de kinderen over de woon- en leefomstandigheden van de mensen in India. De Venrayse Gerdie Muijsers werkt in een tehuis van Moeder Teresa in Delhi, de hoofdstad van India. Zij heeft de zorg over 50 zeer jonge kinderen die door hun eigen ouders niet gevoed en verzorgd kun nen worden. Enkele van deze kinde ren zijn te vondeling gelegd omdat vooral de zeer jonge moeders geen andere oplossing zagen. In dit tehuis worden de kinderen opgevangen tot dat hun ouders wel in staat zijn ze te verzorgen of er worden nieuwe ouders voor deze kinderen gezocht. Het geld hiervoor wordt enkel gekregen door middel van donaties. Daarom gaan de leerlingen een geldinzamelingsaktie houden om geld voor babyvoeding en medicij nen te kunnen geven aan het tehuis waar Gerdie Muijsers werkt. Al enkele weken wordt er op school gewerkt aan dit projekt met onder andere een wedden-dat aktie in het hele dorp. een workshop en voorlichting over India en Gerdie door allerlei mensen. Woensdagavond 20 december van 18.00 tot 20.30 uur is er een grote aktie-avond in de basisschool. Er worden produkten verkocht die de leerlingen zelf gemaakt hebben en produkten die uit India komen. Ook zijn er drankjes en hapjes, de kinderen kunnen zich laten schmin ken en hun haar in laten vlechten. Er is een film en een mooie tentoon stelling over India. Iedereen is van harte welkom, dus kom kijken in basisschool Maria te Oirlo. ingang aan de Hogeweg. Wilt u het werk van Gerdie Muijsers op een andere manier steu nen? U kunt geld storten op bank nummer 13.32.06.823 ten name van Aktie India Oirlo. Aanhangwagen gestolen Een inwoner van Merselo deed aangifte van diefstal van een eigen- gebouwde aanhangwagen die hij aan het Roozendaai had neergezet. De waarde van de aanhangwagen is niet bekend. PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD DONDERDAG 14 DECEMBER1995 Nr. 50 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De kerstmarkt van Focus, school voor speciaal en voortgezet speciaal onderwijs, heeft dit jaar als thema Afrika. De opbrengst van de markt is bestemd voor een pas gebouwde school in Kampala, de hoofdstad van Uganda. De leerlingen zijn al weken bezig met de voorbereidingen. Het thema wordt door de leerlin gen van Focus uitgebeeld in een aantal sketches en muziekstukjes. Die worden tevoren ingestudeerd onder leiding van Ben en Marij van den Boom. Dit echtpaar uil Breda trekt door heel het land om op scho len en in kerken beter begrip te kwe ken voor Afrika en de cultuur van Afrikaanse volkeren. Zij vertellen hoe kinderen in Afrika leven en besteden aandacht aan Afrikaanse muziek. Leerlingen van Focus hebben de afgelopen"weken allerlei produkten gemaakt die op de kerstmarkt ver kocht kunnen worden. Het assorti ment bestaat onder meer uit kaarsen. J versieringen, kaarten, stalletjes, i guirlandes, een kerstwandskleed en een quilt. In een kerstcafé serveren de leerlingen oliebollen, koffie en chocolademelk. maar ook Afrikaanse hapjes. Van de opbrengst kunnen de kinderen van de Si. Charles Lwanga Kibanga basis school in Kampala allerlei lesboe ken kopen. De kerstmarkt van Focus wordt gehouden op dinsdag 19 december en duiirt van 15.00 tot l8.00 uur.De school voor speciaal en voortgezet speciaal onderwijs ligt aan de St. ursulastraai in Venray. De Koopsompolis van de Rabobank is één van de meest aantrekkelijke aanbiedingen op dit gebied. Uiteraard is er het fiscale voordeel, maar behalve dat heeft de Rabo Koopsompolis ook een zeer hoog rendement, doordat er weinig kosten mee gemoeid zijn. Wij kunnen u bewijzen dat dit geen loze woorden zijn. Wilt u weten wat een koopsompolis u oplevert? Neem dan snel contact op en u weet precies waar u aan toe bent. Meerlo-Wanssum, Venray-Oostrum en Zevenrode. tel.(0478) 538200, (0478) 530200, (0478) 530440. üe Drye Croonen A.s. zaterdag is het weer zover, rijwilligers van schutterij 't andakker Gilde St. Jan zuilen an weer de kerststal opbouwen i de Grote Markt. Dat gebeurt t jaar voor de tiende keer op rij ider de supervisie van de VVV. e schutterij zorgt ervoor dat de al 's avonds gereed is. Op zondagmiddag om 13.00 uur iedereen welkom om bij de offi cie ingebruikname van de stal aan- ezig te zijn. Dat gebeurt door deken Koenen, samen met het kin derkoor de Bandeliertjes. Bovendien zullen drie kinderen van drie basisscholen een kerstverhaaltje voorlezen. In en om de stal zullen naast de traditionele beelden ook veel dieren vertoeven. Dieren die verzorgd en bewaakt worden door twee vrijwilli gers, Harry Arts en Marcel Thissen. Verder verleent ook de Seniorservice dit jaar haar mede werking bij de bewaking van de stal. Het bestuur van de Stichting itwikkelingssamen werking eerlo-Wanssum heeft besloten dat [vergaderingen voortaan openbaar jn. Dat betekent dat iedere inwo- r en andere geïnteresseerden de jeenkomst mogen bijwonen en •k de gelegenheid krijgen om zijn ening te geven. De eerste openbare bijeenkomst in de Stichting ntwikkelingssamenwerking vindt oensdag 20 december plaats in de ntine van het raadhuis te Meerlo. e vergadering begint om 20.00 ir. Tijdens deze bijeenkomst wordt >or de werkgroep Ethiopië ons ojekt in dit Afrikaanse land gepre- nteerd. Zoals bekend steunt eerlo-Wanssum daar de bouw van n leslokaal en de inrichting daar- n alsmede de aanschaf van twee eikkoeien voor een weeshuis in Jdis Abeba, de hoofdstad van hiopië. J Dc werkgroep heeft onder andere «I n eigen scholenmap samengesteld e aan alle zes de basisscholen ordt aangeboden. Tegelijk wordt ikend gemaakt op welke wijze vol- nd jaar in Meerlo-Wanssum aktie 60 wordt gevoerd voor dit projekt. Na de pauze geeft werkgroeplid Patrick Beterams uit Wanssum tekst en uitleg over zijn stageperiode van zes maanden op een van de eilanden van Indonesië. Hij studeert aan de universiteit van Nijmegen in de rich ting ontwikkelingssamenwerking. Hij heeft zich in Indonesië onder andere bezig gehouden met het meer betrekken van de lokale bevol king bij mogelijk toeristische ont wikkelingen. Auto tegen tuinmuurtje In de nacht van zaterdag op zon dag verloor een 21-jarige bestuurder van een personenauto uit Deume, in een bocht van de Oirloseweg, de kontrole over zijn auto. Die kwam tegen een tuinmuurtje van een woning tot stilstand. De bestuurder en de inzittenden liepen geen noe menswaardige verwondingen op maar de politie konstateerde dat de bestuurder teveel alkohol had genut tigd. Blaasproeven rechtvaardigden een rijverbod van zeven uur. De man kreeg proces-verbaal inzake het rijden onder invloed aangezegd. Kerstetalage van slagerij Verschuuren ±19.30 - 'De Drye Croonen daarna in 'De Drye Croonen' op vele potten bier getrakteerd. Een jaar later werd Jan Claes in deze herberg tot Schepen van Venray geïnstalleerd. Toen er in 1654 weer grensproble men waren tussen Bakel en Venray over de Peel bij de Gemertse paal, moest advocaat Lom met zijn knecht naar Venray komen. Zij logeerden in 'De Drye Croonen'. In die zelfde tijd verbleef de zoon van de Heer van Arcen twee keer per jaar in 'De Drye Croonen'. Hij studeerde in Leuven en reisde dan per koets via Venray onder begelei ding van zijn 'pedagoge' en knecht. Zijn vader, de kasteelheer van Arcen, kwam jaarlijks de lange jacht (met honden) in Venray beoefenen. De konsumpties, die door het jacht gezelschap werden genuttigd, bestonden voor het merendeel uit 'potten rijnse wijn'. De paarden en honden kregen haver en brood. Som ging het er ruig aan toe in deze herberg. Zeker toen Graaf kolonel van Anmaele twee maanden lang met een groep militaire daar verbleef. De weduwe Derijsken van Daell noteerde alle verteringen heel nauwkeurig, Ook de gebroken gla zen bracht zij intekening- Graaf-van Anmaele dineerde met zijn staf aan de 'Heerentafel' vóór één gulden per couvert. Kamerdienaars en trompet ters kregen aan de tweede tafel een diner voor vijftig cent en het gewo ne voetvolk nuttigde voor veertig cent een diner aan een derde tafel. Behalve deze groep van 27 personen waren er nog eens 23 paarden te verzorgen. De eindafrekening over het jaar 1668 was voor de gemeente Venray niet mis; een totaal bedrag van 5.525,- en zeventien stuivers! Daarbij kreeg het gemeentebestuur van de familie Van Daell het drin gende verzoek voortaan verschoond Mevrouw Van Kempen uit Venray kan met kerst nieuwe culinaire wegen bewandelen. Sinds een paar weken is ze namelijk eigenaar van een magnetron. Gewonnen in de actie van diepvriesproducent Iglo. electronicafabrikant Sharp en supermarktketen Albert Heijn. De deel nemers moesten een slagzin afmaken bij de aankoop van twee Iglo Thuismenu's. Mevrouw Van Kempen deed dut van de Venrayse inzen ders het beste. Ook in de 649 andere filialen van Alben Heijn viel een magnetron te winnen. Snelheidskontroles Vrijdagavond werden snelheids kontroles gehouden tussen 16.50 en 20.00 uur. Op de Peelweg (80 km per uur), tussen Ysselsteyn en Vredepeel, werden 200 voertuigen gekontro- leerd. Daarvan reden er 68 harder dan 91 km per uur. De hoogste snel heid bedroeg 121 km per uur. Op de Aïbionstraat (50 km per uur) werden 97 voertuigen gekon- troleerd; 34 reden harden dan de 61 km gemeten snelheid en de hoogste snelheid bedroeg 78 km per uur. Conradt van Daell serveerde in 10 zijn hoge gasten wildbraad 'De Drye Croonen', herberg inex bierbrouwerij. Een van de ide Venrayse herbergen waar in de huisnaam tot in onze tijd ikend is gebleven. Hoewel, de ensen die nu nog naam en plaats innen noemen zi jn op de vingers in een hand te tellen. I De naam herinnert ons aan de drie J iningen die vooral in de stad eulen bijzonder vereerd werden, jü 's-Hertogenbosch siert een plas- :k van drie kronen het huis. Ruim een eeuw bewoonde de milie Van Daell dit huis en ze left een stempel gedrukt op haar :schiedenis. De van Daell's hebben Venray gedurende de zestiende en e zeventiende eeuw een belangrij- rol vervuld op bestuurlijk en ker- :lijk terrein. Een invloedrijke posi- op maatschappelijk gebied stond kwijls garant voor een florerend 1 gen bedrijf. De tweede helft van de zeventien- :eeuw is ongetwijfeld de bloeitijd j weest voor deze herberg. In latere :uwen waren andere herbergen voriet voor het 'betere' publiek. In :t begin van de negentiende eeuw as dat bijvoorbeeld hotel De B iizer. heel wat gasten zullen in 'De Drye V oopen' vertoöfdtbühben en talloze estelijke gebeurtenissen zullen er jn gevierd, afitïtal Vvan deze sten en gebeurtenissen zullen we s voorbeeld de revue laten passe- n. Het geeft niet helemaal een ëel beeld van de toenmalige gas- n, hun verblijf kwam namelijk lor rekening van de gemeentelijke ■erheid. Ongetwijfeld zijn er ook Ifbetalende bezoekers geweest. De gildebroeders van het St. itrusgilde hebben in 1652 op de estdag van hun schutspatroon na mis in processie rond de kerk ilrokken. Vaandeldragers en dra- rs van het St. Petrusbeeld werden Wereldkinderen heeft dringend sponsors nodig voor hun projekt in de sloppenwijken van Manilla. Ruim 400 sponsorkinderen wachten op een sponsor, die hub delmoge^- lijkheid geeft voor een menswaardig bestaan. De toestancj \faarin deze mensen moeten leven is zeer slecht. Elke week stellen wij u één van de gezinnen voor. Voor slechts ƒ70,- per kwartaal biedt u de kans aan één van deze kinderen om naar school te gaan. te voorzien van kleding en voeding voor het hele gezin. Deze week stellen wij aan u voor; Joana Marie Paulo. Zij is 9 jaar. Haar vader Toribio is 34 jaar en ver dient ƒ360,- per maand als fabrieks arbeider. Haar moeder Loreta is 30 jaar en doet het huishouden. Joana Marie heeft nog drie broers van 10, 5 en 4 jaar. Joana Marie en haar familie wonen in een éénkamer woning gemaakt van plaatwerk. Hun inko men is zo laag dat zij niet regelma tig te eten hebben. Joana Marie is een intelligent meisje en zit in de derde klas. Zij wil graag haar studie afmaken en later onderwijzeres wor den. wilt u Joana Marie en haar familie daarbij helpen? Bel nu: 0478-586909, Elly of Luc Hageman. Zij verstrekken u graag meer inlichtingen over hun sponsor- projekt te Manilla. Tip: Wordt sponsor samen met uw familie, buren of vereniging. Op zaterdag 9 december vond de prijsuitreiking van de Spaarzegelaktie van Bakkerij 't Stoepje plaats. De winnaar, de fami lie J. Jansen uit Venray ontving een tegoedbon voor een verblijf in Eurodisney Parijs uit handen van marktkoopman A. Klaus. Deze fees telijke gebeurtenis vond plaats op de zaterdagmiddagmarkt op het Henseniusplein. Bakkerij 't Stoepje is een warme bakker uit Spakenburg die meer dan zestig marktkooplieden in geheel Nederland dagelijks van brood en banket voorziet. De Spaarzegelaktie van 't Stoepje houdt in dal de klanten zegeltjes sparen die op de verschillende pro dukten zijn afgebeeld. Volle spaar kaarten kunnen bij de kraam ingele verd worden en geven recht op ƒ2.50 korting op Bakkerij T Stoepje- produkten. Uit de volle spaarkaarten worden een per maand vijf prijswin naars getrokken. Deze keer viel de beurt onder andere aan dc familie J. Janssen uit Venray. Zij gaan binnenkort genie ten van een weekendje Eurodisney in Parijs.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 13