TAXATIERAPPORT Lobbyen en luisteren Boeren-cd voor burgemeesters En zoë was 't ien Venroj.... Meldpunt voor Hulp, Advies en Informatie Ad Hoogeveen ontving SLV- en BCL onderscheiding 'T VENROcJS LAEVE 6ETAEKEND telefoon 0478-512772 is 'n mooi Sinterklaaskado Verkrijgbaar in de boekhandel PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Mogelijk schaapachtig statig standbeeld van formaat op rotonde. i; gELEN MAAS Donderdag 23 november 1995 - Pagina 5 MAKELAARDIJ O.Z. SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING *ENUITERAARD DE VOORDELIGSTE TARIEVEN BEL VOOR MEER INFORMATIE Op 1 december gaat het Meldpunt voor Hulp, Advies en Informatie in Venray van start. Het meldpunt is gevestigd in het Aktiviteitencentrum voor Ouderen De Kemphaan, Kennedyplein 1 en bereikbaar via het telefoonnummer: 0478-584444. Het meldpunt is een initiatief van de Algemene Hulpdienst, van het ehandicaptenplatform en van de lichting RISC, afdeling uderenwerk, inclusief het al funk- ionerende Centraal Informatiepunt. Voor alle diensten van deze orga nisaties kan de klant nu op één adres terecht. Dat is ook de achterliggende ledachte van dit meldpunt; zorgen lat de klant snel en efficiënt gehol pen kan worden, de toegankelijk heid van de hulpmogelijkheden voor klanten verbreden en vereenvoudi gen. De deelnemende organisaties aan dit meldpunt staan open voor aansluiting van andere hulp- en dienstverlenende organisaties bij het meldpunt, met name waar het gaat dm vrijwilligerswerk en mantelzorg. I Het meldpunt zal voorlopig steeds tfc bereiken zijn van 09.00 tot 12.00 Uur. Een ieder kan zowel in persoon als telefonisch bij het meldpunt tprecht. Tevens zal éénmaal per week van 17.00 tot 19.00 uur net ijieldpun^emand zijn. Buiten deze lijden is het meldpunt alleen telefo nisch te bereiken middels een ant woordapparaat. De beller wordt ggarandeerd de volgende dag teruggebeld. In spoedgevallen zal ook^ avonds nog met de beller kon- takt opgenomen worden. Op 1 december zal op meer offi- Snel Betrouwbaar REINIGING VAN KLEDING EN WONINGTEXTIEL KLEDINGREPARATIES Julianasingel 3. 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Sinterklaas komt al sinds jaar en dag met de trein naar Oirlo. Een keer in het jaar stopt dan de trein op "station Oirlo" bij de overweg met de MeerlosewegOok zondag was dat het geval, alleen hadden Sint en Piet voor een ver rassing gezorgd. Tot ieders verbazing kwam niet de Goedheiligman uit de trein, maar een als Sinterklaas verkleedde Zwarte Piet. Maar waar was dan de echte Sint? Toen de trein langzaam weg reed, kwam vanaf de Meerloseweg Sinterklaas op een motor gezeten aange reden en kon hij zich, tot ieders opluchting, onder de Oirlose jeugd mengen. Inbraak in personenauto Maandagmiddag werd uit een aan de Merseloseweg geparkeerde per sonenauto van een 43-jarige Venraynaar de autotelefoon ter waarde van ƒ2.000,- ontvreemd. Ook een tas met een agenda en wat kleingeld was weg. Toegang was verkregen door het linkervoorpor- tier te forceren. Grote schade by inbraak Afgelopen weekend werd inge broken in een interieurzaak aan de Wilhelminastraat. Toegang werd verkregen via de Julianasingel. Met fors geweld werd een tussendeur §eforceerd. Daardoor kwam een ure kast te vallen die verschillende meubelstukken beschadigde. Er werd niets ontvreemd maar de totale schade bedraagt ƒ25.000,-. WAO VAN SOEST B.V. Taxaties Advies onroerend goed Kruitweg 13. 5801 XR Venray Telefoon 0478-586408 de Kleine Loef in Vredepeel van beide organisaties een bestuursaf- vaardiging gebroederlijk langs elkaar stond. Beide vice-voorzitters, Hugo Stappers uit Venray en Sjef Arts uit Oostrum, spraken lovende woorden en mochten de onderschei- Snelheidskontroies In het kader van 'Veilig werken aan de weg', werd vorige week woensdag door de politie Venray een snelheidskontrole gehouden op de in aanleg zijnde A73 tussen Venray en Horst (70 km). Van de 391 getelde passanten reden er 150 beduidend te snel. De femeten snelheden lagen tussen de 4 en 134 km per uur. De kontrole werd gehouden tussen 10.15 en 11.30 uur. In het kader van 'Veilig werken aan de weg' zullen er regelmatig dergelijke kontroles worden gehou den. dingen uitreiken. Ad Hoogeveen, die zich vanaf zaterdag bovendien erelid van de Vorstenraad mag noemen, wordt opgevolgd door Willy Lemmen, oud vorst van de Spurriemök uit Oirlo. fie, een wandeling. Soms is een lui sterend oor al voldoende. Dat zijn de voornaamste activiteiten van het bezoekwerk. Wat er precies gebeurt bepaalt de bezochte voor een groot deel zelf. Het eenvoudige werk geeft een enorme voldoening voor de vrijwil ligster, verklaart mevrouw Michels. "Er is veel verborgen eenzaamheid onder ouderen, zieken en gehandi capten. Ook in Venray en op de kerkdorpen", verzekert ze. In totaal staan zo'n 200 mensen op de hulpvragerslijst van de organisa tie. Allemaal mensen die (nog) thuis wonen. Daarmee hebben de mede werksters van de Zonnebloem het druk genoeg. En het wordt nog steeds drukker meent de Ysselsteynse, omdat mensen steeds langer thuis blijven wonen. Het grote verschil tussen de Zonnebloem en de Unie van Vrijwilligers, die twee weken gele den aan bod kwam, is dat de mensen van de Zonnebloem alleen bij men sen thuis komen, terwijl de UW'ers het bezoek in instellingen als spe cialisatie hebben. De stichting de Zonnebloem is een landelijk opererende organisa tie, die kort na de oorlog werd opge richt en in 1996 haar halve eeuw feest viert. De naam is ontleend aan het radioprogramma dat zich als eerste richtte op zieken en gehandi capten en waaruit de vereniging is voortgekomen. Behalve door het plaatselijke werk van de inmiddels 1300 lokale afdelingen is de Zonnebloem bekend door de dag boottochten voor zieken en ouderen. Dit jaar voeren schepen in opdracht van de vereniging 266 keer over het Nederlandse water, met aan boord in totaal 40.000 passagiers. De Zonnebloem verzorgt verder ont spanningsmiddagen en hele vakan ties. Het benodigde geld komt uit de opbrengst van loterijen, donaties, giften. De Zonnebloem krijgt geen subsidie en de vrijwilligers krijgen al evenmin een vergoeding. Gehandicaptenplatform en de Zonnebloem: twee verschillende vrijwilligersorganisaties De cd "Laot Den Haag mar schrieve" van de groep Tsjakkia is afgelopen maandag aangeboden aan de burgemeesters van Venray, Meerlo-Wanssum en Horst. Initiatiefnemers Wim Classens (en niet Jos Classens zoals wij vorige week per abuis schreven) en Ruud Leijssen maakten een rondje langs de betreffende gemeentehuizen om hun aktie te promoten. "De burgemeesters zijn voor ons zeer belangrijk. Zijn zijn een scha kel in de weg naar Den Haag", aldus Wim Classens. Eerder had het tweetal gepoogd om het eerste exemplaar aan minster van Aartzen persoonlijk aan te bie den. Die was donderdag in Venlo. Omdat de cd echter pas donderdag avond uit de fabriek kwam, mislukte dat helaas. Toch togen beiden afge lopen vrijdag naar Den Haag. De minister was helaas niet bereikbaar en de cd, met een petitie, werd aan de direktie van de persvoorlichting afgegeven. Burgemeester Waals kon de geste van het duo wel waarderen. "Ik denk dat een dergelijk cd ook wel aangeft dat de agrarishe sector in Venray in de problemen zit. Het is een signaal dat het moeilijk gaat in deze voor Venray, op economisch en sociaal belangrijke sector. Op de suggestie van Waals, dat deze cd mogelijk een gelijke weg zou bewandelen als het "busje" van Hollenboer, reageerde Classens dat dat wel mooi zou zijn maar dat dat absoluut niet de doelstelling is. "Wij boeren willen, kunnen en moeten veel. Maar het moet wel zo zijn dat we over 20 jaar nog boer kunnen zijn." Onder het motto "Geef ons ruimte en tijd, dan zijn we boer tot in eeuwigheid" overhandigde hij vervolgens de cd aan de Venrayse Het Gehandicaptenplatform irgt ervoor dat trottoirs en iden geen hindernisbanen zijn, odat e vrijwilligsters van de .[onnebloem de ouderen en u ehandicapten er zonder al teveel ioeite over kunnen voortduwen, 'eliswaar een versimpeld beeld jan de plaats van beide organisa- es in het universum van de vry- jllige zorg, maar de deelnemers jn er wel mee voorgesteld. Deze eek de derde aflevering van de ierdelige reeks als opmaat naar e Vrijwilligersdag 1995 op 7 ecember en de presentatie van iet Vry willigersplatform. i Wist u dat de zwarte straatmeu- els, door sommigen spottend ook el stadsverwarming genoemd, Dor slechtzienden hinderlijke jstakels vormen? En dat de hel- ingbaan bij de ingang van het zie- enhuis voor rolstoelers net zo'n uit- laging is als een bergwand voor een "mist? Wat heeft dat nou met vrijwilli- erswerk te maken, zult u zeggen, 'eel, want met met deze en andere iroblemen houdt zich het iehandicaptenplatform Venray lezig. Een koepel van patiëntenver- nigingen en kleinere organisaties ie opkomt voor de belangen van ehandicapten en waarin zo'n 25 nensen als vrijwilliger actief zijn. 'andaar. Lex van Winkel is secretaris van iet in april 1994 opgerichte 'latform. Die oprichtingsdatum leeft natuurlijk alles te maken met e Wet Voorzieningen iehandicapten, die op dezelfde itum in werking trad. Het werk roor betere voorzieningen voor ehandicapten heeft in Venray ech- ër al een langere traditie. Vanaf 981 bestond er tien jaar lang een /erkgroep die volgens Van Winkel jaanbrekend werk' heeft verricht, under leiding van de heer Van de liggelaar. Opgericht naar aanlei- ing van het Gehandicaptenjaar ooide de werkgroep na het tweede ustrum ietwat gedesillusioneerd de landdoek in de ring. Daarna kwam :r officieel gedurende drie jaar nie- nand op voor de algemene belan- ;en van gehandicapten. "In die tijd ajn helaas weer veel kennis en con- acten verloren gegaan", zegt Van Winkel, die veel waardering heeft voor het werk van de eerste groep, "egenwoordig wordt in de regel ing al veel meer rekening gehou- [n met gehandicapten. Ook een shandicaptenplatform maakt wctureel deel uit van besluitvor- pg. "Wij zijn de opponent van de rneente in zaken die gehandicap- p betreffen", aldus de secretaris, p onafhankelijke 'luis in de pels' fi de gemeente. WERKGROEPEN Het Venrayse Gehandicapten- latform vertegenwoordigt een aan- ll organisaties van mensen die op fcn of ander manier gehandicapt ïjn. Daartoe zijn samenwerkings- wereenkomsten afgesloten met de •anisaties van blinden, doven, Een luisterend oor is vaak al voldo eestelijk gehandicapten, de arkinsonvereniging, het Astmafonds, de Nierstichting en het Rheumafonds. Het platform zorgt voor de collectieve belangenbeharti ging, de verenigingen komen op voor de belangen van individuele leden. Bovendien vormen zij een achterban boordevol praktische ken nis en ervaring. "Niemand kan beter aangeven wat er gebeuren moet dan de gehandicapte zelf'. Het Gehandicaptenplatform pro beert haar werk zo praktisch moge lijk te doen. Daartoe heeft het plat form zichzelf opgedeeld in drie werkgroepen: wonen en aanpassin gen; vervoer, bereikbaarheid, toe gankelijkheid en bruikbaarheid (btb) en hulpmiddelen. De vrijwilli gers van het Gehandicaptenplatform voeren overleg met bijvoorbeeld ruimtelijke ordeningsmensen van de gemeente, met de gemeentelijke verkeersdeskundige, met de afde ling openbare werken, met architec ten en bouwers, de politie en ga zo maar door. Van Winkel noemt als voorbeeld de betrokkenheid van het platform bij de bouw van de nieuwe sporthal in Landweert. "De nooduit gang kwam oorspronkelijk in een plantsoen uit. Voor mensen met een rolstoel een onmogelijke situatie. Dat is nu verbeterd". Vrijwilligers aan ook op stap om slecht bereik- are plekken in kaart te brengen. Daarnaast heeft het platform natuur lijk een politieke lobby-functie. De uitvoering van de WVG is in handen van de gemeenten gelegd en die krijgen daar ook geld voor. Politiek speelt dat gemeenten de neiging vertonen om WVG-gelden die 'over' zijn toe te voegen aan de algemene middelen. Het Gehandicaptenform is daar vanzelfsprekend mordicus tegen en de vrijwilligers laten dat bij gelegenheid aan de politiek weten. De vrijwilliger als lobbyist. BEZOEKWERK VOOROP De Zonnebloem is een organisatie die veel meer beantwoordt aan het traditionele beeld van de vrijwilli ger. Mevrouw Mia Michels uit Ysselsteyn is één van de circa 70 mensen die zich Jn Venray en de Kerkdorpen inzetten voor langdurig zieken, dementerende ouderen, gehandicapten en-mensen die drei gen te vereenzamen. Het zijn nage noeg allemaal vrouwen, de meesten op de leeftijd dat de kinderen 'de deur uit zijn'. Mannen zijn echter uitdrukkelijk welkom. Het bezoeken van de mensen thuis vormt volgens Mia Michels de basis van het werk van een Zonnebloem-vrijwilligster. Een uurtje praten met een kop kof- ciële wijze het startschot worden gegeven voor het meldpunt in aan wezigheid van wethouder mevr. E.M.A.A. de Loo. De officiële start vindt plaats in het Aktiviteitencentrum voor Ouderen De Kemphaan, om 15.00 uur. Het komt niet elke dag voor dat personen in de carnavalswereld een onderscheiding krijgt van de twee verschillende overkoepelen de organisaties. Nog nooit eerder gebeurde dat op hetzelfde moment. Zaterdagavond had de Venrayse Vorstenraad de primeur in de vorm van secretaris/pen ningmeester Ad Hoogeveen, die na 22 jaar trouwe dienst afscheid nam. In Vredepeel waren bestuursdelegaties van de SLV (Samenwerkende Limburgse Vastelaovesvereniginge) en de BCL (Bond van Carnavalsverenigingen Limburg) aanwezig om Ad Hoogeveen de orde van verdienste om te hangen. De Vorstenraad is §en samenwer kingsverband tussen nagenoeg alle Venrayse vastelaovesverenigmgen (m.u.v. Heide). Binnen de carna valswereld is de Vorstenraad een uniek "instituut". Nergens anders wordt plaatselijk zo nauw samenge werkt als in Venray. Elk jaar wordt het zg. Vorstenraadsbal gehouden waar alle prinsen, vorsten en Raden van Elf van de aangesloten verenigingen present zijn. Afgelopen zaterdag werd op deze avond tevens het afscheid gevierd van Ad Hoogeveen. Hij heeft 22 jaar het penningmeesterschap en het secre tariaat van de Vorstenraad onder zijn hoede gehad. In al die periode heeft hij haast nooit een vergadering gemist en de zaken altijd perfect geregeld. Reden voor de Vorstenraad om zowel bij de BCL als bij de SLV de órde van Verdienste aan te vragen. En zo gebeurde het dat op het toneel van

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5