7 2999/ tvp© nar] Venray ziet af van vestiging asielzoekerscentrum Venray neemt proef met ondergrondse afvalcontainers j Boerenseptem berkaa s f j Roombrie van de mat BadKatper rosner Maatregelen tegen boeren vergeleken met jodenvervolging fónrays rijnhuis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Tweesporenbeleid gemeente kan doorgaan r_ J Stuntverkoop op de markt J j AANBIEDING GRATIS Uthkr/K' asteria NU!! De V a ioNDERDAG 26 OKTOBER 1995 Nr. 43 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG Tel. 0478-511510 PEEL EN MAAS IITGAVE: VAN DEN MUNCKHOF B.V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ rotestraat 68 - Postadres: Postbus 15800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 Kantoor Advertentieprijs: ƒ0,37 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per halfjaar ƒ15,50 Abonnementsprijs buiten de regio ƒ22,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De gemeente Venray heeft deze week in een brief een verzoek van het Centraal Orgaan Asielopvang (COA) afgewezen om in Venray een asielzoekerscentrum te vestigen. Dat verzoek werd enkele maanden geleden gedaan. Het college heeft diverse redenen om niet in te gaan op het verzoek van de COA. -De zorgsector is volgens het col lege op dit moment zeer sterk verte- enwoordigd fm.n. Vincent van iogh Instituut, Nieuw Spraeland en Beukenrode). Dat ngal eenzijdige beeld spoort niet geheel met de actuele ontwikkelingen in de werk gelegenheid die zich meer richten op een stereker accentuering van het industriële profiel van Venray. Het college heeft zich dan ook afge vraagd of de mogelijke komst van een ZAC in dat profiel past. -De gemeentelijke organisatie ondergaat verder op dit moment een externe lichting die moet leiden tot een efficiëntere, afgeslankte organi satie. Dit proces zal van nu tot en met 1998 een zware claim leggen op de organisatie, waardoor de capaci teit voor nieuw werk uiterst gering is. -Tegelijkertijd vindt er een herij- kin van het ruimtelijke-ordeningsbe- leid plaats. De capaciteit van de afdeling VROM is hierdoor zo belast dat het college gebonden is aan een zeer strikte prioritering. Het college schrijft in zijn brief zo nodig, over enkele jaren bereid te zijn nader met het COA in overleg te treden over de mogelijke vesti ging van een AZC in Venray. Primeur voor winkelcentrum Landweert Winkelcentrum Landweert krijgt de Venrayse primeur van een ondergrondse afvalcontainer. In de buurt van het in aanbouw zijnde centrum wordt een contai ner voor glas en mogelijk ook voor papier en textiel gereali seerd. Met de Landweertse onder grondse afvalcontainer wil de gemeente praktische ervaring opdoen. Daarna worden mogelijk op meer lokaties de containers ondergronds geplaatst. De proef in Landweert kost 30.000 gulden. Raad keurt begroting goed Het Venrayse college heeft de egroting 1996 zonder een schram- letje door de gemeenteraad Bloodst. Burgemeester en wethou- ers kregen in de algemene eschouwingen door de gemeente- aad de goedkeuring voor hun sobe- e financiële beleid dat via twee iporen moet leiden naar een op ter- nijn gezonde gemeente. Het college rond met name de fractie iamenwerking op haar weg. Deze lartij verwierp de begroting 1996. Samenwerking vindt dat het colle- ;e de politiek en de burgers een rad voor ogen draait met het tweespo- enbeleid. Formeel liggen de sporen chter elkaar: eerst de operatie iEERpunt en afhankelijk van de esultaten daarvan al dan niet een emieuwde aanvraag van een artikel 2-uitkering. In werkelijkheid staat Ie begroting volgens Samenwerking n het teken van potverteren en uit verkoop houden, om volgend jaar roldoende armlastig te zijn om bij iet ministerie van Binnenlandse laken aan te kloppen. Om met de mslag van de algemene beschou wingen te spreken: de operatie CEERpunt leidt via een omweg aar artikel -12. Ook de WD, Van de Vorle en D'66 hadden hun twijfels bij het tweesporenbeleid van het college. De VVD noemt de combinatie KEERpunt/artikel 12 principiëel verkeerd. Het zicht op artikel 12 vertroebelt een zuivere discussie in het kader van KEERpunt. Ook D'66 en Van de Vorle lezen uit de begro ting een onvermijdelijke ram(p)koers richting artikel 12, ter wijl dat volgens de democraten niet volgens afspraak is. Van de Vorle wijst artikel 12 vooralsnog van de hand. Alleen met de bezuinigingen van KEERpunt moet de gemeente weer gezond worden. Wethouder Jan Driessen van financiën deed dinsdag tijdens de eerste termijn z'n best om de oppo sitie te overtuigen van hun ongelijk. In de spoorwegterminologie blij vend sprak de wethouder: "Het spoor ligt er al, maar de artikel 12- trein rijdt pas verder na aankomst van de KEERpunt-trein. Die komt aan op een ander perron, maar op hetzelfde station. Artikel 12 is voor het college geen doel op zich. Aanvragen kan en mag alleen als de noodzaak onomstotelijk vast staat". Als de raad op voorhand aanvraag van artikel 12 uitsluit houdt de poli tiek zichzelf voor de gek. In de tweede termijn bleken de zwaarden tussen de oppositie en het college nog steeds even scherp. Samenwerking bleef bij het stand punt dat de uitleg van tweesporen beleid van het college een verkeerde is, maar zei erbij de weg naar artikel 12 op zich helemaal niet willen uit sluiten. De WD en D'66 handhaaf den eveneens hun standpunten. Het college kreeg steun van de beide coalitiefracties CDA en PvdA. Volgens mevrouw Kemmelings komt de kritiek van Samenwerking meer uit onbegrip dan uit visie voort. Uiteindelijk ging de raad zoals verwacht akkoord met de begroting 1996, met vijftien stem men voor en tien tegen. Tegen stem den D'66, Van de Vorle en Samenwerking. Alarm ging af Om het autoalarm uit te schakelen hadden onbekenden, van een perso nenauto die geparkeerd stonde in de Mgr. Nolensstraat, de accudraden doorgeknipt. Ook was al aan het kontaktslot 'gemorreld'. Kennelijk is of zijn de dader (s) gestoord want de 45-jarige eigenaar zit nu met de schade. Het alarm was vrijdagmor gen wel in werking gegaan. Huishoudelijk afval ondergronds verzamelen is momenteel een veel besproken thema. Een aantal fabri kanten in binnen- en buitenland bie den systemen aan. Allemaal bestaan ze uit een grote container of zak die in de bodem is ingegraven, met een vulopening bovengronds. De contai ner wordt geleegd of de zak eruit getild. Ondergrondse afvalcontainers hebben een aantal voordelen ten opzichte van de in gebruik zijnde bakken en bollen. Ze nemen geen plaats in, ontnemen niemand het uit zicht en zijn niet vandalismegevoe- lig. Ook hoeven er geen geluidbe- perkende maatregelen genomen te worden. Daar staat tegenover dat ondergrondse systemen duurder zijn. Volgens gemeentelijk afvalmede- werker Ger Josten is de aanleg van een ondergrondse afvalcontainer het goedkoopste als het werk gelijktij dig met een in aanbouw zijnd pro ject gedaan kan worden en is daar- (l mmmt miii I Mosterdkaas i romig pikant kilo 16,90 ƒ12,90» f euperromig kilo 14,90 ƒ11,90» 1100 gram 1,95 ƒ1,00» f ook bij u op de p rflwicca markt f iedere vrijdag op het I 4 Henseniusplein van 9.30 tot 18.30 j Vmmmmmmmmmm om gekozen voor de lokatie bij win kelcentrum Landweert. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Patersstraat 10,5801 AV Venray, tel. 0478-584485 Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray Hotel Restaurant nodigt u uit voor... brunch i /29,s0i Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN: TEL. 04780-1 1466 met wandkloset, duobad 180x80 en wastafel van Sphinx. Compleet met kranen. 4266,- Wit i Klassiek wit/Camee 3375,- I vele wond- en vloerteoels superlaas geprl|sd met 25% kortlnjl itaibom'pf it TEGELS SANITAIR WANSSUM. Beemdweg 13, tel. 0478-531674 dinsdag t/m zaterdag geopend nieuwe kollektieü Zeer mooi en... betaalbaar. Voor spijkerbroeken het beste adres. Voor hem en haar: ART OF FASHION Grotestraat 93 Venray Tydens het boerenprotest dins- lagavond in Venray sprak aktie- eider Toon van Hoof ferme taal. (reten als "stront aan de knik- ier" was iedereen wel gewend. Van Hoof ging echter verder. Hij 'ergeleek de maatregelen tegen de toeren met de vervolging van de oden in de tweede wereldoorlog. "De boeren krijgen nu overal de :huld van" aldus van Hoof dins- lagavond in zijn betoog tegenover burgemeester, raadsleden en igeveer 1500 sympathysanten. iorry voor de vergelijking maar in tweede wereldoorlog kregen de len overal de schuld van". dat het beleid van Rijk, Provincie en ook Gemeenten te veel wordt voor de boeren. "Al die regels maken de mensen murw" aldus van Hoof. "Daarom zijn we niet voor niets met zoveel mensen hier" Volgens van Hoof is er door de maatregelen geen sprake meer van eerlijke concurrentie. "De maatrege len zijn economisch niet haalbaar, daardoor kunnen de boeren die niet uitvoeren. En wie is er dan de dupe, juist, het milieu". STEUN Ook de gemeente Venray kreeg de nodige kritiek van de aktieleider. Waals krijgt de petitie overhandigd van aktieleider Toon van Hoof Ferme taal tijdens groots boerenprotest "Bij de afgifte van milieuvergunnin gen moet men niet zo ver achter de komma kijken. Andere omliggende gemeenten doen dit ook niet" aldus van Hoof. "Er wordt teveel gewerkt met de juridische bijbel in de hand. STEUN Toon van Hoof sprak de hoop uit dat het college de aktie zou steunen. Steun maar ook zorgd, die het colle ge ook daadwerkelijk toezegde. Volgens Waals moeten de gevolgen van de maatregelen in een open dia loog met de nationale politiek en de nationale overheid worden bespro ken op basis van feiten die voor alle Ongeveer vijfhonderd bulkauto's en tractoren zetten Venray vast. deelnemers aan die dialoog aan vaardbaar zijn" aldus Waals die aangaf de aangeboden petitie en het verzoek van een open dialoog door te geven aan Den Haag. Waals erkende het belang van de agribussines in deze streek en stelde dat die altijd wel prominent in Venray aanwezig zal blijven en een bijdrage zal blijven leveren aan de economie van Venray en aan de zorg voor de instandhouding van natuur, milieu en landschap in Venray en in de Peel. OVERWELDIGEND De aktie dinsdag was zeer geslaagd. Vanaf 18.00 uur trokken de boeren, maar ook mensen die werkzaam zijn in een aanverwante bedrijfstak, vanuit alle windstreken naar het centrum van Venray. De opkomst was enorm met ongeveer 500 voertuigen en 1500 mensen. Het verkeer kwam daardoor goed vast te zitten en het duurde tot na half tien voordat het centrum weer enigszins toegankelijk was voor automobilisten. Van Hoof was zeer content met de opkomst. Hij gaat er vanuit dat de akties succes hebben. "Al moeten we er drie jaar (tot de volgende ver kiezingen red.) voor vechten. "We hebben in het verleden teveel gemest, maar nu is dat niet meer hel geval" aldus Toon van Hoof. "De nitraatvervuiling in Nederland ligt ver onder het Europese gemiddelde. In stadsgebieden is dat in Nederland zelfs hoger dan op het platteland". A.s. vrijdag is er een protest bij het provinciehuis in Den Haag. Ook dan zullen van Hoof en vele andere boeren, weer present zijn om hun mening over de maatregelen van het kabinet te laten horen". Niet alleen boeren maar complete gezinnen, inclusief aspirant boeren en boerinnen demonstreerden mee.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 1