Politiek moet eerlijke handel met derdewereld mogelijk maken De dubbele bodem van een bouwplaat Raad Vierlingsbeek kiest voor Boxmeer Nieuw commissielid fraktie V.d. Vorle Verkeersmaat regelen i.v.m. aanleg R73 j peel en maas Donderdag 7 september 1995 - Pagin*$; Vrijdag 15 september houdt Amnesty International afd. Venray in Wijkcentrum 't Brukske een workshop waarin de schendingen van de rechten van vrouwen over de gehele wereld centraal staan. Deze workshop vindt plaats met het oog op de Wereldvrouwenconferentie van de Verenigde Naties, die dezer dagen in de Chinese hoofdstad Peking plaatsvindt. Peel en Maas besteedt vijf weken lang bijzondere aandacht aan het werk van Amnesty, de schendingen van mensenrechten, de vluchtelingenproblematiek, ontwikkelingssamenwerking en aan de Wereldwinkel in relatie tot de derde-wereldeconomie. Deze week het vierde in de reeks van vijf artikelen, over de Wereldwinkel. Cees Oostveen, medewerker van de Wereldwinkel, over verkoop en handel, over bewustmaking en politieke actie. Door Geert Geujen Het fenomeen Wereldwinkel in Nederland bestaat ongeveer 25 jaar. De vestiging in Venray vierde tij dens de manifestatie 'Venray Wereldwijs' van afgelopen zondag haar eerste lustrum. Hoewel de meeste mensen de huidige 382 Wereldwinkels vereenzelvigen met het verkopen van 'eerlijke produk- ten', doen zij veel meer. Volgens Cees Oostveen is bewustwording ten aanzien van de wereldwijde, economische Noord-Zuid-verhou- ding een andere, belangrijke doel stelling van de organisatie. Daarnaast vormt politieke actie de derde poot in het beleid van de Wereldwinkels. INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN Een voorbeeld van dit laatste zijn de gecombineerde activiteiten vorig jaar, waarin in samenwerking met grootgrutter Albert Heyn het kopen van Max-Havelaarkoffie werd gepromoot. Gelijktijdig werden in Europees verband de landelijke overheden bestookt met verzoeken om het systeem van invoerrechten en accijnzen voor voedingsmiddelen uit ontwikkelingslanden aan te pas sen. Volgens de huidige Nederlandse belastingwetgeving moeten handelaren, die kant-en- klare koffie en andere produkten uit de Derde Wereld importeren, hier over veel invoerrechten afdragen aan het rijk. Het omgekeerde is ech ter niet het geval: de in ons land gebrande en verpakte koffie kan zonder grote fiscale belastingen naar ontwikkelingslanden geëxporteerd worden. In de praktijk betekent dit dat de koffieboeren in Latijns- Amerika en Afrika slechts een mariginale prijs voor de geleverde grondstoffen ontvangen, terwijl de koffie in de winkels daar duur ver kocht wordt. Deels aan diezelfde boeren. Het lijkt er op alsof de linkerhand van de overheid niet weet wat de rechter doet. Cees Oostveen hier over: "Enerzijds geeft Nederland ontwikkelingsgelden aan Derde- Wereldlanden, anderzijds staat de overheid daadwerkelijke economi sche ontwikkeling in die landen in de weg door vast te houden aan het onrechtvaardige systeem van invoerrechten en accijnzen." Ondanks het onrechtvaardige fis cale systeem ontvangen de boeren in de coöperaties van elk verkocht pak Max-Havelaarkoffie nog altijd ongeveer 1,50 gulden. Van bij voor beeld elk halfpondspak Douwe Egberts van 4,50 gulden vloeit slechts 50 cent terug naar de koffie boeren. De producenten in ontwikkelings landen zouden veel meer kunnen verdienen door de verwerking van de bonen in eigen hand te houden. Maar door de hoge invoerrechten op pakken koffie is de export naar de rijke landen momenteel niet lonend. Het geïmporteerde produkt kan van wege de hogere winkelprijs niet concurreren met dat van de grote westerse koffiebranders. RIETSUIKER Een nog saillanter voorbeeld van het Nederlandse en Europese heffin gensysteem, bedoeld om de eigen bedrijven te beschermen, is de riet- Wereldwinkel is meer dan alleen maar koffie suiker. De invoerrechten op dit pro dukt bedragen 250%, terwijl de Nederlandse boeren voor het produ ceren van suikerbieten Europese subsidie ontvangen. 'REINHEITSGEBOT' EN CHOCOLA Iedereen herinnert zich nog wel de discussie over het Duitse Reinheitsgebot. Dit houdt in dat bij Oostveen: "De overheden maken met hun belasting- en invoerheffin gen eerlijke handel met boeren in de ontwikkelingslanden onmogelijk" de produktie van voor de Duitse markt bestemd bier, uitsluitend water, gerst en hop gebruikt mogen worden. Iedereen weet inmiddels dat deze regel niet in de laatste plaats in stand werd gehouden - ook al was hij in strijd met de E.G.-wet- geving - om de Duitse bierbrouwers tegen de buitenlandse concurrentie te beschermen. Iets vergelijkbaars speelde enige tijd geleden in Nederland ten aanzien van de cho- colaproduktie. In Engeland en Denemarken mag al jaren 5% van de cacaoboter vervangen worden door andere plantaardige vetten. Dit betekent wel dat 100 duizend cacao- boeren in Ghana een flinke terugval in hun inkomsten te verwerken had den. De Nederlandse overheid speelde met de gedachte ook hier surrogaat-cacaoboter toe te staan. Uiteindelijk ging de zaak niet door, omdat met name de havenwerkers in de Amsterdamse overslaghaven - hoe ironisch - zich uit angst voor verlies van werkgelegenheid daarte gen verzetten. Kennelijk is de over heid wel gevoelig, voor economische belangen dicht bij huis. De te noemen reeks Derde- Wereldprodukten, waarvan de vrije export naar het rijke noorden belem merd wordt door de fiscale regelge ving, is met gemak uit te breiden. Naast de genoemde voedselcatego- rieën, valt te denken aan textiel, speelgoed, sieraden, kunstvoorwer pen, enzovoorts. INKOMSTENDERVING Op deze wijze lopen de ontwikke lingslanden op jaarbasis 150 a 200 miljard gulden aan inkomsten mis. De omvang van de mondiale ont wikkelingshulp kan slechts 50 mil jard gulden in de schaduw hiervan staan. Aan de instandhouding van deze verhoudingen draagt niet alleen de Nederlandse staat of de Europese Gemeenschap bij. Ook wij burgers werken met ons koop- en consumptiegedrag vaak onbewust de armoede in de Derde Wereld in de hand. Maar goed, Nederlanders staan alom bekend als een handels bekwaam volkje. KLEINE STAPJES In schril contrast met deze duize lingwekkende sommen geld staat de financiële schaal, waarop de Wereldwinkels werken. Cees Oostveen verwacht dat de, overi gens snel stijgende, omzet van de Venrayse vestiging dit jaar ongeveer 1 ton zal belopen. Oostveen: "Ik moet een beetje gokken, maar ik schat dat hiervan toch zeker de helft in de ontwikkelingslanden terecht komt". Dit lijkt niet veel, maar als men bedenkt dat alleen al in Nederland 382 kleine en grote Wereldwinkels actief zijn, en dat er op Europese schaal duizenden Wereldwinkels opereren, dan komt deze vorm van ontwikkelingssa menwerking ineens in een ander licht te staan. Bovendien ziet Cees Oostveen het als een morele plicht ontwikkelingslanden te helpen zich zelf te helpen. "Je kunt wei zeggen, het is een druppel op een gloeiende plaat. Maar ik beschouw het als het einde van onze beschaving als we ons voorhouden: de hoge heren doen toch niets en dus doen wij ook maar niets." EERLIJKE HANDEL EN MENSENRECHTEN Oostveen denkt dat het streven naar eerlijke handel met Derde- Wereldlanden de mensenrechten aldaar ten goede komt. Het omge keerde geldt volgens hem ook. "Als het met de mensenrechten in een land vooruit gaat, verbetert tevens het klimaat voor eerlijke handel." Zo wordt ook meteen de relatie tus sen de Wereldwinkel en Amnesty International duidelijk. Oostveen: "In de wereldpolitiek hangen veel dingen met elkaar samen. Net als Amnesty is ook de Wereldwinkel een steentje in het mozaïek. Maar dat geldt net zo zeer voor bij voor beeld Greenpeace." Hij vindt het van groot belang om de Wereldwinkel niet als een geïsoleer de organisatie te beschouwen. "Het gaat mij niet om dat ene winkeltje in Venray. Het werk van de Wereldwinkel maakt deel uit van een groter bewustwordingsproces, dat moet uitstralen naar politiek en maatschappij. Maar ik ben echt niet naïef. Ik weet heus wel dat wij de wereld niet zo maar zullen verande ren. Maar als we bij de pakken gaan neerzitten, dan verandert er zéker niets." Volgende week in de Peel en Maas een interview met P.v.d.A.- wethouder Bert Kersten over gemeentelijke ontwikkelingssa menwerking. Kersten verricht 15 september om 19.00 uur in wijk centrum De Kiosk in Brukske de officiële opening van de works- hopbijeenkomst. Jos Verschaerens 'Romaanse brug' uithangbord Illusies '95 dit moment bezig is. Een serie van zes werkstukken volgens dezelfde gedachte: kastjes die niet open kun nen, of waarin zich heel andere zaken bevinden dan verwacht. Bij de ingang van het Odapark staat al weken een groot bord. Van een afstand lijkt het zo'n plakkaat waarmee projectontwik kelaars hun activiteiten plegen aan te kondigen. Bij het zien ervan zal menige Cfdaparkliefhebber de schrik om het hart zijn geslagen. Zou de pannemer binnenkort opnieuw met de verbouwing van het thee huis beginnen? Dichterbij geko men blijkt op het bord de afbeel ding van een bakstenen brug van het pittoreske type te staan. Van die bruggen die je alleen op vakantie in het buitenland tegen komt. 'Hier wordt niet gereali seerd: een Romaanse brug'. Opluchting. Natuurlijk, het is een illusie. Enkele weken later schuift Jos Verschaeren aan tafel in het theehuis van het Odapark. Witte tanden in een gezicht vol zwarte baardstop pels. Zwart krulhaar. Jos is extra voor het gesprek uit Arnhem geko men. In het park hoeft hij niet meer te zijn, tenminste niet meer om te werken aan 'de Romaanse brug', zijn bijdrage aan Illusies '95. Het bord staat er immers al weken om samen met enkele andere werken de tentoonstelling vooraf aan te kondi gen. 'De Romaanse brug' is een per fecte illusie: het bord kondigt op een realistische manier iets aan wat er helemaal niet is. Jos Verschaeren, oorspronkelijk uit Panningen, maar wonend en werkend in het Arnhemse Spijkerkwartier, houdt ervan om mensen met z'n werk op het ver keerde been te zetten. 'De Romaanse brug' past volgens Jos dan ook niet alleen goed bij het thema, maar ook bij z'n overige werk. "Ik maak ruimtelijk en plat werk, waarin ik vaak alledaagse voorwerpen een andere functie geef of de functie ervan ontken". Jos ver telt over het project waarmee hij op In het Spijkerkwartier werkte Verschaeren nog niet zo lang gele den mee aan een project waarbij kunstenaars de wijk op hun manier mochten verfraaien. De bijdrage van Jos Verschaeren was er ook hier een met een dubbele bodem. Hij maakte luiken voor een dakkapel, maar op zo'n manier dat het leek alsof de zaak ordinair was dichtgespijkerd. Verfraaiing vermomd als lelijkheid. Het is niet wat het lijkt. PLAT IS MOOIER In 'de Romaanse brug' komt ook de liefde van de Arnhemse kunste naar voor bouwplaten en de voor keur voor architectuur duidelijk naar voren. Architectuur is een beetje een familietrekje. Jos' vader was leraar houtbewerken en tekende in z'n vrije tijd wat voor verbouwinkjes. Een zus is architecte. De bouwpla ten dateren al uit z'n jeugd, al heb ben ze tegenwoordig meer dimensie dan vroeger. "Ik ben heel erg gecharmeerd van de esthetiek van de bouwplaat. Het is plat, maar toch denkt iedereen meteen aan iets ruimtelijks. In de fantasie van de kijker wordt de bouwplaat in elkaar gezet". Jos ontdekte de bouwplaat als kunstvorm enkele jaren geleden. Aanvankelijk maakte Verschaeren alleen maar beelden, meestal met verschillende materialen. Hout, steen, glas, lood, van alles kwam er aan te pas. Beelden waarin duidelijk referenties zitten aan de architec tuur. Tegenwoordig combineert hij z'n driedimensionaal werk met de platte vlakken van de bouwplaat: Jos Verschaeren 'verknipt' z'n beel den en voorziet ze van de bekende plakrandjes. Zo heeft hij van een aantal beelden zeefdrukken van 70 bij 100 cm gemaakt. "Het beeld wordt zo toegankelijk voor een breder publiek. Mensen kunnen nu een complete 'Jos Verschaeren Beeldentuin' thuis aan de muur hangen," zegt hij lachend. Uitknippen en ip^lkaar zette^ kan ook, want de bouwplaten zijn hauw- keurig berekend. "Maar dat moeten ze eigenlijk niet doen. Plat is een bouwplaat ze veel mooier. Plus dat je altijd nog de illusie kan koesteren dat je ooit de plaat in elkaar zult zet ten". ZEEFDRUK EN ZAKDOEK Een nog groter publiek bereikt Jos door van de zeefdrukken kleinere afdrukken op briefkaart te laten maken. Niet langer om in elkaar te zetten, maar puur illustratief. Zelfs zakdoeken werden al met bouwpla ten bedrukt. Z'n bouwplaatkunst bracht de Arnhemmer ook in contact met de mensen die van bouwplaten hun hobby hebben gemaakt. Hij expo seerde op een grote bijeenkomst van bouwplaatverzamelaars. Een vreem de gewaarwording voor Jos om te zien dat mensen op zo'n andere manier met hetzelfde materiaal bezig zijn. Omgekeerd gold natuur lijk hetzelfde. Dat een kunstenaar zich met bouwplaten bezighield kon niet elke verzamelaar even goed bevatten, aldus Jos. Z'n vakman schap, onder meer neergelegd in een bouwplaatbuste van zichzelf, over tuigde echter ook de kritische verza melaars, zowel in platte als in drie- mensionale toestand In dit titelloze werkstuk, met als aanduiding 'Venetiaans', verwerkte Jos Verschaeren naast hout onder meer ook glas-in-lood. De Fraktie V.d. Vorle draagt mevrouw L. Tromp-Brand voor als nieuw commissielid Culturele, Maatschappelijk en Sociale Zaken. Tromp-Brand wordt indien de gemeenteraad de voordracht accep teert opvolgster van mevrouw M. Janssen-Bauer. Zij kondigde onlangs vanwege persoonlijke omstandigheden haar vertrek als commissielid aan. Inbraak in pastorie Leunen Zaterdagmiddag kon de politie een man uit Vlodrop aanhouden, die getracht had in te breken in de pas torie van Leunen. De man had een ruit van de berging ingegooid en was op die manier binnen gekomen. Het inslaan van de ruit was echter gehoord en de gealarmeerde politie was in recordtijd ter plekke. De man werd in de kreeg gegrepen. Voorzover bekend wordt er niets vermist. MELEN MAAS 'n abonnement waard Vanwege de aanlegwerken van rijksweg 73 zijn de volgende werk zaamheden en verkeersbelemmerin- gen voorzien. Op de Venloseweg (SW1) tussen de Deurneseweg en de Meldersloseweg zijn vanwege zand- transporten diverse verkeerslichten geplaatst. Het doorgaande verkeer moet rekening houden met enige vertraging. In verband met het aanbrengen van Zeer Open Asfalt Beton worden van maandag 25 t/m vrijdag 29 sep tember a.s. de westelijke toe- en afritten ter plaatse van de kruising met de Deurneseweg afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid middels omleidingsroutes. Van maandag 2 tot vrijdag 6 okto ber a.s. worden de oostelijke toe- en afritten afgesloten. Naar verwach ting zullen op maandag 9 oktober a.s. beide rijbanen van de A73 tot aan het Texaco-tankstation in gebruik genomen worden door het verkeer. EEN ECHTE VENT BETAALT ZELF GEEN CENT Jij weet inmiddels hoe leuk het is om te dansen bij een modem danscentrum als het onze, wat voor knal-feesten we organiseren ennuh..... wat voor leuks er alle maal ronddanst. Aan jou de uitdaging om je vrienden óók te overtuigen. En daar wordt jezelf niet minder van, want voor elke vriend die je weet te overtuigen, vang je ƒ20,- en heb je er zeven, dan betaal je zelf helemaal niks.... dus een béétje vent Bel: 10500 Geen eensgezindheid over gemeentelijke herindeling Een toegevoegd agendapunt, dat overigens al uitvoerig bespro ken was in de commissie algemene en bestuurlijke zaken, zou een uit spraak moeten verkrijgen van de raad. Het college stelde voor de staatssekretaris van binnenlandse zaken te verzoeken het provinci aal bestuur van Noord-Brabant uit te nodigen een herindelings plan op te stellen waarbij de hui dige gemeenten Boxmeer en Vierlingsbeek worden samenge voegd tot één gemeente. Volgens het college heeft zich lan ger verzetten tegen de op handen zijnde opheffing van de gemeente Vierlingsbeek geen zin. Voor het college was er echter nog de moge lijkheid tot vorming van een grotere gemeente, door samen te gaan met de gemeenten Boxmeer en St. Anthonis, waardoor deze onstane §emeente een inwonertal zou heb- en van rond de 40.000 inwoners. Het gemeentebestuur van St. Anthonis, net een herindeling achter de rug, voelt daar echter niets voor. Daarom kwam het college met het voorstel, overigens in overleg met het college van Boxmeer tot vor ming van een gemeente Boxmeer- Vierlingsbeek. Voordat tot de behan deling van het agendapunt werd overgegaan werd door de Overloonse fraktie, bij monde van mevr. Friedericy-Otten een motie ingediend, waarin de gemeenteraad van St. Anthonis werd opgeroepen te heroverwegen mee te werken met de vorming van één grote gemeente in het zuiden van het Land van Cuijk. Het CDA stelde dat ontkoppeling van Overloon voorkomen diende te worden. De Vijf Dorpenfraktie sprak haar bezorgdheid erover uit dat toevoeging van Overloon aan St. Anthonis geen goede zaak was. Die fraktie stelde dat nog altijd een refe rendum meer duidelijkheid zou heb ben kunnen geven om tot een ver antwoorde besluitvorming te kunnen komen. De woordvoerder van de PK-fraktie wees nog eens op haar teleurstelling, toen het voorstel in de commissie ter sprake kwam, die commissie in beslotenheid ver gaderde en waar toen over verga derd werd al breed uitgemeten in een weekblad stond. Daaruit moes ten de commissieleden vernemen wat hen te wachten stond. De PK-fraktie is ook voorstander van het zelfstandig blijven van Vierlingsbeek, maar heeft haar standpunt al meerdere keren ver woord. Dorpen als Maashees, Holthees en Overloon moeten bij Venray worden gevoegd. Solidariteit met het Land van Cuijk is al lang achterhaald. De Overloonse fraktie: 'Wij komen voor onze inwoners op en als er opgedeeld moet worden dan streven wij ernaar dat Overloon bij St. Anthonis wordt gevoegd, omdat het dan Brabants zal blijven'. Toen het voorstel van het college in stemming gebracht werd bleek dat de fraktie PK en Vijf Dorpenfraktie, zijnde vier raadsle den, tegen dat voorstel waren. De door de fraktie Overloon inge diende motie om alsnog in overwe ging te nemen één grote gemeente te vormen van St. Anthonis, Boxmeer en Vierlingsbeek werd met hetzelfde aantal stemmen van dezelfde frak- ties tegen aanvaard. Van eensgezind heid in de raad was dus geen sprake. Rabobank De lekkerste worst is altijd maar tijdelijk in de aanbieding. Onze modernste betaalautomaat ook. Bij de Rabobank bestelt u tot 31 oktober 1995 voor maar ƒ1.450,-* een hypermoderne betaalautomaat. Die boven dien is voorbereid op de toekomstige manier van elektronisch betalen. Dat betekent een korting van maar liefst-500,- op de normale prijs van ƒ1.950,-*. Reden genoog om even bij ons langs te komen of te bellen voor moer informatie of een afspraak. Met de Rabobank sta je er niet alleen voor. Meerlo-Wanssum tel.nr. 04784-8240 Venray-Oostrum tel.nr. 04780-83000 Zevenrode tel.nr. 04780-30654

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5