Pater Jan de Boer viert 60-jarig priesterfeest Groeten uit Overloon Demonstratie Boekbinden REGIOKALENDER Galerie De Lochting Geslaagd Oud papier DOE MEE MET HET LITERAIR CAFE Jeugdfanfare BMB oogst veel lof in Luxemburg Nieuwe direkteur RIAGG Dubbeloptreden in OJC Merlin Bibliotheek- nieuws Alweer twee grote premières in Venray En de trein reed aan hun neus voorbij.. UW PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS In Het kader van de vakantierubriek 'Waar zitten de Venraynaren in de zomer' heeft de redactie diverse bijdragen binnengekregen. Opvallend is dat veel oud-Venraynaren, die nog een abonnement hebben op Peel en Maas, schijnbaar terugkeren naar deze regio. Vorige week hadden we de familie Arts uit Sneek die ons een kaartje vanuit Venray stuurde, deze week is de ansichtkaart afkomstig van de familie Stroucken uit Sittard. Hun kaartje komt uit Overloon, of, om precieser te zijn, vanaf het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum. De familie Stroucken houdt zich in ieder goed op de hoogte van datgene wat in Venray speelt, getuige bun "vakantiegroeten uit de misschien toekomstige wijk van Venray" Gaat U nog op vakantie, stuur ons dan een kaartje. Voor de leukste, lief ste, mooiste of anderszins originele kaart hebben we de na de vakantie een leuke prijs! Tot en met 13 augustus kunt u nog een bezoekje brengen aan galerie De Lochting, Laagheidseweg 16, Venray (richting Overloon), waar de volgende kunstenaars exposeren. Marlies van Zeben: schilderijen techniek); Tri ^Rijpkema: schilderijen (gemengde "techniek); Piet Siegers: schilderijen (gemengde techniek); Mien Paridaans: schilderijen (gemengde techniek), hardstenen beelden; Jos Beurskens: hardstenen beelden; Jeanne Panhuyzen: schilderijen, keramische objecten; Jaap Glandorff: design meubels; Harrie Vossen: schilderijen (gemengde techniek). De galerie is geopend op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.30 uur en na telefonische afspraak. Aan de Rijksuniversiteit Leiden is Pieter-Jan Moorrees afgestudeerd in sinologie, met als specialisatie management. Het komende college jaar verblijft hij met een beurs in de Volksrepubliek China. De stichting MAC gaat papier ophalen op 28 juli in de volgende woonwijken in Venray: omgeving ziekenhuis; omgeving Zuidsingel; omgeving Vlakwater. We komen graag bij u langs om 18.00 uur. U wordt verzocht de papieren/kranten niet in plastic zakken te deponeren. VELTUM Zaterdag 29 juli wordt er in Veltum wederom oud papier opge haald door leden van biljartvereni ging DOS. Dit betreft het gebied gelegen tussen Westsingel, Langstraat, Weg in den Berg en Kempweg. Graag vanaf 09.00 uur het papier goed gebundeld aan de straatkant gereed zetten. BRUKSKE Op zaterdag 29 juli wordt het oud papier weer opgehaald in het Brukske door mensen van het wijk- platform. Wilt u het papier voor 13.00 uur gebundeld aan de straat kant zetten. iDe juli-opgave zal nog meer hoofdbrekens geven dan die van juni. De opga ve van deze maand luidt: "Gooi hel roer om lieve dame ga in godsnaam niet voorbij ik heb hier de dood gevonden hem met huid en haar verslonden en mijn leven dat ben jij." Wie is de auteur van bovenstaand fragment en hoe luidt de titel van het gedicht, waaruit deze versregels afkomstig zijn? Inzendingen kunt u vóór vrijdag 18 augustus a.s. sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstr. 1, Venray. Het aantal inzendingen voor de juni-opgave was gering. Was de vakantie periode of misschien het warme weer nier debet aan? De goede inzenders waren mevrouw L. Colsen, mevrouw G. de Beyer-Cruels, mevrouw C. Pernot-de Wit en W. Nelissen-Wijnhoven. Waar bleven de heren?! Na de juni-opgave is de stand als volgt: mevrouw L. Colsen en mevrouw W. Nelissen-Wijnhoven ieder 60 punten; de heren A. Kroft en A. Leyssen met 50 punten; mevrouw1 T. Peters-ten Have 40 punten; mevrouw G. de Beyer- Creuels met 35 punten; mevrouw C. Pernot-de Wit met 20 punten. De rij wordt gesloten door mevrouw H. van Beek en mevrouw T. Smits, ieder met 10 punten. Het fragment van de vorige maand was afkomstig uit Hoorniks "Te Middelharnis is een kind verdronken". Het is het openingsgedicht uit de bundel "Requiem" van 1938. Temidden van andere onbenullige berichten in de krant treft de ik-figuur een sober bericht aan over een te Middelharnis verdronken kind. Het heeft een grote uitwerking op zijn gees-testoestand: hij kan het beeld van het verdron ken kind niet vergeten. Steeds weer houdt het hem bezig: voor dat kind zingt hij dit gedicht als requiem. Ed Hoornik: Te Middelharnis is een kind verdronken. Sober berichtje in het avondblad, onder een hooiberg die had vlam gevat nevens een zolderschuit, die was gezonken. Zes dagen heeft het in mij nageklonken. Op het kantoor vroeg men: zeg, heb je wat? Ik werkte door, maar steeds weer hoorde ik dat te Middelharnis is een kind verdronken. En kranten waaien weg en zijn verouderd, de dagen korten, nachten worden kouder, maar over 't water komt zijn kleine stem. Te Middelharnis, denk ik, 'k denk aan hem en bed zijn hoofdje tussen hart en schouder, en zing voor hem dit lichte requiem. Vanavond donderdag 27 juli zal de lokale Omroep Venray dit gedicht uitzen den, voorgedragen door Mevr. Rennie van Windt. Tussen 18.00 en 19.00 uur is het te beluisteren. Gedurende de komende maanden zal elke vierde donderdag van de maand een fragment uit een gedicht verschijnen in Peel en Maas. Per keer verdient men 10 punten: 5 voor de juiste titel van het gedicht; 5 voor de juiste naam van de dichter. Op vrijdag 22 september wordt het seizoen 1995-1996 van het Literair Café Venray-regio geopend met de schrijver Marcel Möring. Marcel Möring werd met de roman "Mendels Erfenis" bekroond met de GeertJan Lubberhuizen- prijs in 1990 en zijn roman "Het grote verlangen" kreeg in 1993 de Ako Literatuurprijs. Het volledige programma 1995-1996 van het Literair Café Venray-regio is verkrijgbaar bij het Secretariaat: Tel. 04780-82948. In tegenstelling tot het afgelopen seizoen zullen, tenzij anders wordt aange geven, de activiteiten van het Literair Café worden gehouden in "De Witte Hoeve", Gaststraat 5 te Venray. De Stichting Beheer Ge.schied- en Oudheidkundig Museum 't Freule- keshuus en de Brabantse Boekbin- dersgilde verzorgen op zaterdag 29 juli, in het kader van ae tentoonstel ling 'Focus op Boeken' wederom een demonstratie boekbinden en alles wat er mee te maken heeft. Op deze zaterdag is het museum geopend van tien tot vier uur en is toegankelijk tegen de geldende toe- ïgsprijzen. Tijdens deze demonstratiedag zal er aandacht besteed worden aan het inbinden van nieuwe boeken en albums, het herstellen van oude boe ken met name boeken met grote his torische waarden. De tentoonstelling 'Focus op Boekgn' loopt tot 29 oktober a.s. en gaat in op de geschiedenis van het boek maar geeft ook enige techni sche achtergrond. De tentoonstelling is normaal geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur; a.s. zaterdag dus van 10.00 tot 16.00 uur. Afgelopen week trok de Jeugdfanfare BMB, bestaande uit een vijftigtal jeugdige muzikanten uit Broekhuizen, Maashees en Broekhuizenvorst voor een acht daagse concertreis al musicerend door Luxemburg. Het is reeds voor de zestiende maal dat een jeugdorkest in steeds wisselende samenstelling naar Luxemburg afreist om de Luxemburgers en de vele toeristen te laten genieten van muziek van Limburgse en Brabantse muzikan ten. Het door dirigent John Gubbels samengestelde repertoire sloeg zeer goed aan bij het publiek in de ver schillende Luxemburgse toeristen plaatsen voor de grote variatie in repertoire. Ook het optreden van de diverse solisten in verschillende nummers werd bijzonder op prijs gesteld en dikwijls beloont met een hartelijk applaus. Er werd o.a. gespeeld in Luxemburg-stad, Echtemach, Vian- den, Ettelbruck, Clervaux, Trois- vierges, terwijl ook het in de nabij heid gelegen Duitse Bollendorf niet werd vergeten. Indien men bedenkt dat het merendeel van de leden van de Jeugdfanfare BMB tussen de tien en de veertien jaar jong zijn, is het voor deze jonge muzikanten een prachtige prestatie om in acht dagen elke dag een concert en op sommige dagen zelfs twee concerten te ver zorgen. Zeker als men bedenkt dat men pas sinds vorig jaar in deze samenstelling aan het repeteren is geslagen en men en passant ook nog mee heeft gedaan aan het afgelopen Peeltoernooi waar het predikaat goed werd behaald. Gelukkig bleef er nog voldoende tijd over om vanuit de jeugdherberg in Vianden, waar men een week ver bleef, zich heerlijk te ontspannen. Dankzij het prachtige weer kon er heerlijk worden gezwommen en werd er, heel avontuurlijk, een dag met kano's gevaren op de Sure. Verder werden er diverse heerlijke wandelingen gemaakt in Luxemburg terwijl op de heenreis de watervallen van Coo werden bezocht alwaar ook een concert werd gegeven. Al met al een onver getelijke reis die zowel muzikaal als voor de ontspanning voor herhaling vatbaar lijkt. Op 1 januari jl. heeft de heer drs. J.G.M. van Rossum, in verband met het aanvaarden van een funktie elders, zijn funktie algemeen direk teur bij de RIAGG (de Regionale Instelling voor Ambulante Geeste lijke Gezondheidszorg) Noord- Limburg beëindigd en werd in dezen tijdelijk opgevolgd door de heer drs. J.B. de Groot, algemeen direkteur a.i. Bestuur en direktie van de RIAGG Noord-Limburg delen mede een definitieve invulling voor de ontstane vakature gevonden te heb ben door de benoeming van de heer drs. W.J. de Cloe tot algemeen direkteur van de RIAGG Noord- Limburg. De heer De Cloe is geen onbeken de in de regio, zo heeft hij onder andere gewerkt als adjunkt-direk- teur patiëntenzorg, personeel organisatie in de Noordlimburgse ziekenhuizen en het Maaszieken huis in Boxmeer. De heer De Cloe is arbeids- en organisatiepsycholoog. De heer De Cloe treedt op 1 sep tember aanstaande in dienst. De heer De Groot blijft tot 1 oktober aanstaande werkzaam in de funktie algemeen direkteur a.i., waarna zijn taken zullen worden overgenomen door de heer De Cloe. Op zaterdag 29 juli zullen een tweetal bands het podium van OJC Merlin in Meerlo aandoen. Te weten: Die Nakse Bananen, een in deze buurt zeer bekende punkband en Right Direction. Deze uit Maastricht afkomstige hardcore band toerde als support reeds met Warzone door Europa en staan aan de vooravond van een twee maan den durende toer door Europa met Slapshot. Portemonnee 'gerold' Vrijdagmorgen tussen 10.00 en 10.30 uur liep een 28-jarige inwo ner van Venray in de Grotestraat en in een ogenblik dat hij werd afge leid werd uit zijn broekzak zijn por temonnee gerold. Daarin zaten een geldbedrag van ƒ750,-, zijn bank- pasje en zijn paspoort. Vervanging van het paspoort gaat de man ook nog ƒ90,- kosten. Verloren en gevonden voorwerpen In het tijdvak van 1 t/m 23 juli werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van de volgende goederen: VERLOREN OV-jaarkaart t.n.v. Hoefs; kinder armband, naam Porter en een sterre tje; bankpassen Rabo, Postbank, ABN/Amro; bril met goud/bruin montuur; damesbril met leesgedeel- te, getint randje op montuur; kinder- bril, Lee Towers model; zakcompu ter merk Dat Cal; bouwpakxet hordeur Imxl5cmxl5cm; vogel met rood kopje en geknipte vleugels; damesfiets Supersport; geldbedrag van ƒ300,-; div. bankbiljetten; herenhorloge, bruin Ieren bandje; dameshorloge, verloren op trekker- show in Oirlo; kater, bruin zwart tij gerstreepje, groen bandje met kokertje; tweepersoons luchtbed; froen/geel/zwarte parkiet, naam weety; bibliotheekpas en school pas, giromaatpas, paspoort, porte monnee met hoefijzer en enkele pas jes; portemonnee van leer; herenportemonnee Flap met daarin legitimatiebewijs PTT en kopie pas poort en geldbedrag van ƒ170,-; damesportemonnee met 2 ritsen inhoua ƒ201,10 en sleutel; Duchyportemonnee met wat geld, bankpas, biebpas en schoolpas; slaapzak; stoffen tas met kleding en bijbel; slavenarmband 14 karaats met 5 briljanten; armband; mapje met aantal cheques; portemonnee Duck; witgouden damesring met briljant; damesring met gouden safiertjes; gouden damesring met rode safiertjes; doorgeknipte gouden trouwring; gouden damesarmband; set gouden aames-oorringen. GEVONDEN Hartslagmeter, Polar Paces; zon nebril; bromfiets, Puch Maxi; zwart/witte poes; BSA herenfietsen; damesfietsen; Gazelle; Princes; ska- tebike, bovenstuk wit, gele spaken; handboek; zwart/grijze bouvier met zilveren halsband; spijkeijasje met houder met bril; tijgerkat, grijsge- streept met witte pootjes en witte buik; handelskentekenplaat 8737 HA; rok in tas M&S; groen wollen trui; sporttas; zwembroek in tas C1000; armband met dubbele platte schakel; bruin leren beurs Californian; Duits zangboek; bank biljetten; wit/bruine fox, reu; kat, grijsbruin met rood halsbandje; Perzische kat, grijs met iwtte staart; konijn, zwartbruin; portefeuille met kentekenbewijs en keuringsbewijs; fietstas. Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politieburo aan de Leunseweg. Een keuze uit de nieuwe romans en de nieuwe studieboeken. Eerste: De eerste mensen: ontstaan en ontwikkeling van de mensheid tot 10.000 voor Christus. Geheim: Met geheim van een goede sneeuwbal. In woord en beeld wor den zestig alledaagse onderwerpen uit de voeding, geneeskunde, biolo- tie en technologie chemisch ver- laard. Holt, Victoria: De zwarte opaal. Wanneer een dokter in zijn tuin een baby vindt en weet wie de vader is, neemt hij het kind in bescherming. Kupfer, Fern: Dodelijk overspel. De vrouw van een professor ontdekt dat haar man een relatie heeft met een studente; als hij kort daarop wordt vermoord, is zij een van de hoofdverdachten. Odijk, Ria: Cowboys indianen. Handleiding met voorbeelden voor het maken van karakterpoppen van cowboys en indianen met nun attri buten met behulp van o.a. Fimo- klei. Vluchtelingen: Bescherming op de tocht. Overzicht van de situatie van vluchtelingen in de wereld en in Nederland, de asielprocedures en de internationale wetgeving. Weijts, A.: De Limburgse mijn bouw: opkomst en ondergang in woord en beeld. Attentie: De zomersluiting is dit jaar van maandag 31 juli tot en met zondag 13 augustus. Mede omdat het bioscoopbezoek in Venray tot rekordhoogte is geste gen, krijgt Venray iedere gewenste première. Deze week starten Free Willy 2 en First Knight (de eerste ridder). FREE WILLY 2 is een grandioos vervolg op het eerste deel, dat even wel goed te volgen is, zonder dat men het eerste deel heeft gezien. Het is weer een prachtig gemaakte film die ontroert. FIRST KNIGHT is een grandioze avonturenfilm met topbezetting: Richard Gere, Sean Connery en Julia Ormond. De film over kruis vaarders is in Amerika een groot sukses. De film kent machtige opna mes en is zeer imposant. Geprolongeerd worden Flodder 3, Die Hard 3, Power Rangers The Movie en de familiefilm Casper. In de kermisweek start de fenomenale superproduktie Crimson Tide. Wat vorige week woensdagmor gen voor 55 kinderen van 4 tot 9 jaar 'de reis van hun leven zou worden' (het grootste gedeelte had nog nooit in een trein gezeten) begon op het station in Oostrum met enige teleur stelling. Het zal je maar overkomen dat je voor de eerste keer met de trein mee mag, dat de trein ook komt, maar datje niet mee mag. De Stichting Kinderopvang Venray had voor hun peuters, in het kader van de aktiviteiten in de vakantie, een reis gepland naar de dierentuin in Arnhem. De Stichting Kinderopvang zorgt niet alleen voor kinderen van Duimelot maar ook voor kinderen van de kinderdagver blijven van Horst, Sevenum, St. Anthonis, Bergen en Vierlingsbeek. Het was door de leiding van veer tien personen allemaal goed uitge stippeld. Men had ook informatie ingewonnen bij de NS. Maar of men daar de vraag niet goed heeft begre pen of dat de Venrayse leiding het antwoord niet goed had begrepen blijft onduidelijk. Van de verschillende kinderop vangverblijven waren de kinderen naar de stations in Venray, Vierlingsbeek en Boxmeer gebracht. De leiding had begrepen dat als men maar ruim tevoren bij het station was, de kaartjes direkt worden aan gemaakt. Een kwartier voor vertrek arriveerden de kinderen en leiding aan de respektievelijke stations. Ieder kind kreeg het lunchpakket voor de dag en de leiding vervoegde zich aan het loket van de NS in In de Peel en Maas Regiokalender vindt u een korte opsomming van evenementen en aktiviteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kannen schenken. Zondag 30 juli: 19e Internationale Sanicole Vliegshow van Aeroclub Sanicole te Hechtel (B) met o.a. de Harrier GR7 en de Sukhoi 22. Maandag 10 juli t/m zondag 3 september: Kinderen bouwen in Openluchtmuseum Arnhem. Kinderen kunnen onder begeleiding aan de stag met traditionele bouwtechnieken. Elke dag van 10.30 tot 12.30 uur instructie en van 14.00 tot 16.00 uur zelf doen. Voor info: 085-576100. Zaterdag 22 juli t/m zondag 6 september: Expositie 'Romantische tuinkamers' op Bei-Etage van Kasteel Arcen. Zeven kamers in het kasteel zijn ingericht als tuinkamer in Japanse, Engelse, Franse, Spaanse en Finse stijl. Daarnaast een boerentuinkamer en een moderne uitvoering. Openingstijden Kasteeltuinen van 10.00 tot 18.00 uur. Entreeprijs ƒ16,- voor volwassenen, ƒ8,- voor kinderen van 4 tot 14 jaar. Kinderen tot 4 jaar gratis toegang. Maandag 7 t/m /vrijdag 11 augustus: Jeugdvoetbalweek in Horst. Deelname van 1800 jeugdvoetballers. Donderdag 17 t/m zondag 20 augustus: Festiviteiten rondom Oogstcorso Kronenberg. Met optredens van De Nachroave, Sef Diederen. Zondag Oogstcorso, rodeo op Duitse stieren en uitreiking van Zilveren Vlegels aan Frits Spits en Ben Verdellen. Zaterdag 19 augustus: Kennedymars Melderslo. Start om 22.00 uur. Rondom de mars (80 km) worden verschillende andere activiteiten georganiseerd, onder meer fiets en wandeltochten. Voor info: W. Poels, Lochtstraat 21, Melderslo. tel. 04709-83877. Zaterdag 19 en zondag 20 augustus: Open Nederlandse Koi-dagen. Show in Kasteeltuinen Arcen van Japanse sierkarpers. I.s.m. Nishikigoivereniging Nederland. Openingstijden Kasteeltuinen van 10.00 tot 18.00 uur. Entreeprijs ƒ16,- voor volwassenen, 8,-voor kinderen van 4 tot 14 jaar. Kinderen tot 4 jaar gratis toegang. Oostrum. Nu bleek echter dat het treinkaartje gekoppeld was aan het entreebiljet van de dierentuin en de trolleybus in Arnhem. Daarom moest voor iedere deelnemer een apart kaartje via de computer wor den aangemaakt. Dat vergde veel tijd temeer daar die woensdagmor gen ook een groter aanbod van treinreizigers was, dan het loketper- soneel gewend was. Ook die konden de trein niet missen. Zo werd er besloten dat de kinde ren een trein later zouden gaan. Ook bleken de kosten (ƒ1.500,-) tegen te vallen en er moest door de leiding geld worden bijgepast. Zo zagen treinpersoneel en trein reizigers de gezichten van de kinde ren meer en meer betrekken en kwa men er zelfs 'waterlanders' tevoorschijn, omdat ze moesten wachten. Maar in de volgende trein, een half uur later dan gepland, ging het gezelschap, dat aanvulling kreeg in Vierlingsbeek en Boxmeer, richting Arnhem. Eind goed al goed, de kin deren hadden een fantastische dag en omdat de reis een half uur later was begonnen dan gepland, moch ten ze een half uur langer in de die rentuin verblijven. De leiding betreurde de gang van zaken maar het was voor hen allen een les om niet te vergeten. PEEL EN MAAS WEEKBLAD ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van M. van Tiel, R E. Gabeler, Th. Lankveld, H. Schraven en J. Wittgen: M. van TIEL Stationsweg 15a, tel. 81465 Weekenddienst voor de patiënten van P. Corver. G. van Loon, E. de Muinck Keizer, A. Cocnen, F. Schmectz, D. Vercauteren. J. de Vocht en M. v.d. Acker: M.v.d. ACKER Aronskelk 76, tel. 85900 Weekenddienst voor de patiënten van dkt. Keijzer cn dkt. Van Dongen: Dkt. Van DONGEN Past. Jeuckenstraat 6, America tel. 04764-1707 vrijdag 18.00 tot zondag 24.00 uur. Voor spoedeisende gevallen kunt u op dc genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKEN VERVOER Tel. 077-575757 ONGEVALLEN Tel. 06-11 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE BURGGRAAF Stationsweg 5, tel. 84877 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 lot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikjc) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: H. PETERS, tel. 83478 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSEN PRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 81336 of 86457 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Goedegebuure. V. Geurts, R. Eelderink en G. Gelling V. GEURTS en E. RUYMBEEK DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM W. LOON EN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 82690 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers, mevr. Van Eerten, mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren M. VERMAZEREN, tel. 04784- 2273 vanaf vrijdag 12 uur tot maandag 8 uur WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargeno men door: T. TIGGELOVEN Blauwververstraat 30, tel. 82411 Afspraken maken 's middags tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 13727 A.s. zondag zal in Ysselsteyn de 87-jarige pater Jan de Boer zijn 60-jarig priesterfeest vieren. Dat gebeurt tijdens een H. Mis in de parohiekerk van Ysselsteyn. Bij deze viering zullen ook twaalf van zijn broers en zusters aanwezig zijn, waaronder ook zijn broers Joop en Piet. Beiden zijn net als broer Jan, lid van de congregatie van de Paters van de H. Geest en tesamen hebben zij meer dan 100 jaar missiewerk verricht in Tanzania. Pater Jan de Boer verblijft momenteel in het rusthuis van de paters in Gennep. Ondanks zijn hoge leeftijd is pater de Boer nog volop aktief. Voordat hij met ons een gesprek aanging moest hij eerst nog even de Mis lezen. Dat doet hjj nog dagelijks. GROOT GEZIN Het gezin de Boer was met veer tien kinderen een, zeker voor deze tijden, groot gezin. Maar in die dagen was dat in katholieke gebie den "normaal". De familie de Boer leefde in Bennebroek, in de Haarlemmermeerpolder, waar zij een boerenbestaan had. Na zijn studie trad Jan de Boer toe tot de congreagie van de H. Geest in Gemert. In 1935 werd hij door Mgr. Diepen te Nijmegen tot priester gewijd, om vervolgens twee jaar later met een Duits vrachtschip naar Tanzania te varen. PRACHTIG WERK "Prachtig werk" noemt pater de Boer het werken in Tanzania alhoe wel het ook niet gemakkelijk was. "Lange voetmarsen en met enig geluk kon je de beschikking krijgen over een paard met wagen. Later kwam daar ook de fiets bij. Als ik nu alles de revu laat passeren, dan heb ben we toch veel gerealiseerd: scho len, missiestaties met ziekenhuizen, kerken. In totaal waren we in Tanzania met ongeveer 75 paters, broeders en zusters uit Nederland. Als je dat nu bekijkt dan zijn dat er nog maar een paar. Gelukkig wordt het werk door de mensen daar over genomen". Pater Jan de Boer heeft 43 jaar in Tanzania gewerkt: "maar ik werd bijna 75 en vond het eigenlijk wel welletjes. Ik wilde de jaren die mij nog restten, doorbrengen temidden van mijn familie in Nederland. YSSELSTEYN En zo kwam pater Jan de Boer uit Bennebroek in het Limburgse Ysselsteyn terecht. "Daar woonde een broer van mij die getrouwd was met een meisje uit Ysselsteyn. Gezamenlijk, met verder broer Piet, betrokken we een woning aan de Heidse Peclweg. Dat was in 1982." Pater Jan de Boer was echter nog vrij vitaal en de toenmalige pastoor van Ysselsteyn kon best was assis tentie gebruiken. "Dat heb ik met plezier gedaan, tot 1993. Een ziekte was er de oorzaak van dat ik naar het rusthuis in Gennep ging. In die jaren ben ik veel van Ysselsteyn gaan houden" Behalve dat Jan de Boer naar Gennep ging, moest broer Piet voor verzorging naar Beukenrode, alwaar nij nu nog steeds verblijft. OVER DOEN Drieënveertig jaar missiewerk in Tanzania is niet niks. "Maar als ik het mocht overdoen, dan zou ik dat zo weer doen" aldus Pater de Boer die absoluut niet over verloren jaren wil spreken. Van de twaalf klasgenoten die zestig jaar geleden ook tot priester werden gewijd, is er geen enkele meer in leven. Pater Jan de Boer is bovendien de eerste priester die 60 jaar verbonden is aan de congregatie van de H. Geest. Binnen de congre gatie is het feest afgelopen dinsdag al gevierd. Zondag gebeurt dat dus in Ysselsteyn waar men nog altijd goede herinneringen bewaard aan pater Jan dc Boer.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 3