Het rijk achter de zintuigen Wederom Leunse Heimat- Abend Evenementenkalender REGIOKALENDER Liedjesfestival Piëlhaas komt er aan Spellenkampioenen Veltum 1995 uw kleding is 't waard STOMERIJ Gimsel Natuurvoeding 'n winkel vol vers, gezond en lekker eten! Vrije markt Brukske PEEL EN MAAS Donderdag 6 juli 1995 - Pagina 3 Dankbaarheid voor water' uit 1993, i Egypte is gemaakt na een reis naar de rest, maar mijn werk heeft rust nodig". Daarom besteedt Riki Mijling altijd veel aandacht aan de plaats waar het werk komt te staan. Ze zoekt zorgvuldig de plek uit, maakt foto's en houdt daarmee in de uit eindelijke uitvoering rekening. "En dan zijn de bomen toch weer groter dan je dacht", verzucht ze. Een mooi voorbeeld van Mijlings 'kunst in de omgeving' is momenteel te zien in de tuin van slot Zeist. Daar exposeert Riki, samen met andere kunstenaars van het Amsterdams Beeldhouwers Kollektief, tot en met 3 september. Julianasingel 3, Venray Tel. 04780-82025 Juli: Venray, 7 8 en 9, Circuit de Peel, Internationaal jeugd-motorcross weekend. Leunen, 8 en 9, Cafe P. Martens, Heimatabend en Tiroler Matinee. Veulen, 9, de Vlies, 10.00-24.00, Zeskamp. Leunen, 16, gemeenschapshuis De Brink, 12.00-01.00, Iron-man: 1- dags wieler-evenement met muziek. Tot en met 11 juni exposeert in galerie Het Theehuis de Franse kunste naar Gilbert Portanier. Tot en met 30 juli in galerie De Lochting, Laagheidseweg 16, expositie diverse kunstenaars. Open zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.30 uur. Expositie in het Oorlogsmuseum in Overloon van 23 mei tot 20 sept. Kleding op de bon i.s.m. Libelle; bijzondere kleding, gemaakt en samenge steld met veel creativiteit, van particuliere bezitters. Half juni t/m sept. iedere woensdag Wandeling door de Peel met demon stratie turfsteken. Start 13.15 uur rotonde Heidsepeehveg in Ysselsteyn. Iedere maandag t/m zaterdag van 14.00-16.00 uur Openstelling Grote Kerk/St. Petrus Banden kerk. Vanaf 20 juni t/m 12 sept. iedere dinsdag 1330 uur stadswandeling o.l.v. een stadsgids. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard ONGEVALLEN Tel. 06-11 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE BURGGRAAF Stationsweg 5, tel. 84877 ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van M. van Tiel, R.E. Gabeler, Th. Lankveld, H. Schraven en J. Wittgcn: zat. Th. LANKVELD Langstraat 106, tel. 83558 zon. B.C.A.M. v. CASTEREN- v. GILS Langstraat 106, tel. 83558 Weekenddienst voor de patiënten van P. Corver, G. van Loon, E. de Muinck Keizer, A. Coencn, F. Schmectz, D. Vercauteren, J. de Vocht en M. v.d. Acker: P. CORVER Kennedyplein 8, tel. 81393 Weekenddienst voor de patiënten van dkt. Keyzer en dkt. Van Dongen: R KEIJZER Van Beurdenweg 10, Ysselsteyn tel. 04780-41777 vrijdag 18.00 tot zondag 24.00 uur. Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: s morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-575757 Stelt u zich 'ns voor dat u door 'n park loopt en plotseling staat daar een bouwwerk. Het lijkt een soort pyramide, maar dan zonder spits. In één van de wanden zit een opening. U gaat naar binnen en bent ineens buiten het bos, in een andere wereld. Alleen de lucht en de boomkruinen, zichtbaar door het open dak vormen het contact met de buitenwereld. Vóór u, mid den in de kale ruimte, staat een voorwerp Een beetje geheimzinnig? Wat mystiek? Dat kan. Het hierboven beschreven bouwwerkje zou name lijk de bijdrage van Riki Mijling aan Illusies '95 kunnen zijn. En deze kunstenares, geboren in Nijmegen, maar al sinds 1982 wonend en wer kend in Amsterdam, is niet vies van mystiek en spiritualeit. Kunst is namelijk niet alleen,inooi, maar het client een hoger doel. Het bereiken dat de mens zich bewust wordt van een andere da» de dagelijkse werke lijkheid; het rijk dat achter de zintui gen ligt. Dat is al eeuwen zo, in alle oude culturen. In het oude India, bij de Maya's en Azteken in Mexico en bij de Egyptenaren. Landen waar Riki Mijling op haar studiereizen naar toe trok. Óm uit te vinden op welke manier de mensen in die cul turen in contact probeerden te komen met de realiteit van het innerlijke. Om de mens anno nu een beetje in de juiste sfeer te brengen om eens bij zichzelf naar binnen te kijken is een verandering van omgeving nodig. Dat effect moet het werk dat Riki dit jaar in het Odapark gaat neerzetten hebben. Tussen vier vreemde muren, alleen met de bomen, de blauwe lucht en jezelf... Zaterdag 8 juli wordt op het gras veld aan de Beethovenstraat weer de jaarlijkse vrije markt gehouden, aanvang 10.00 uur. Op deze markt mogen alleen zelfgemaakte en twee dehands spullen worden verkocht. Tijdens de markt kunt u genieten van live muziek van een Venrays orkest. Ook kunt u een drankje of een hapje gebruiken. Voor de jeugd is er de ponywagen. De playbackshow gaat helaas niet door in verband met te weinig deel nemers. Wel staat het voertuig op de markt waarmee s.v. Lichtpuntje j.l. zaterdag de zevende plaats mee haalde tijdens de TV-opname van 'Ter Land Ter Zee en in de Lucht'. Voor inlichtingen en kraamhuur: tel. 04780-10008. Afgelopen zondag hebben bijna 70 kinderen deelgenomen aand e door de wijkvereniging Veltum georganiseerde spellenmiddag. Mede dankzij het goede weer, de leuke geste van het cafetaria, de muzikale klanken van Zuutjes An en niet in de laatste plaats dankzij de bereidwillige medewerking van vele spelleid(st)ers en andere vrijwilli gers werd het een bijzonder leuke happening, die zeker voor herhaling in aanmerking komt. Alle kinderen hebben vol ijver aan de twintig spel letjes kunnen deelnemen, zonder daarbij al te lang te moeten wachten. Bij elk spel konden de nodige pun ten verzameld worden. Aan net slot van de middag werden de punten bij elkaar opgeteld en konden de prijs winnaars bekend gemaakt worden. Tot de snellenkampioenen van Veltum 1995 werden uitgeroepen: Mike Weijs (4-5 jaar), Nicky Tönnisen (6-7 jaar), Wouter Poels (8-9 jaar) en Mirande van Hesteren (10-12 jaar). Telefooncel in brand Maandagavond omstreeks 22.45 uur moest de brandweer uitrukken voor een in brand staande telefoon cel aan de Kruidenlaan. De brand was gesticht. De brandweer bluste de brand, maar de telefooncel was tijdelijk buiten werking. Hoe groot de schade was kon nog niet worden medegedeeld. poi En In de Peel en Maas Regiokalender vindt u een korte opsomming van evenementen en aktiviteiten uit een wydere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Zaterdag 1 t/m woensdag 19 juli: Kasteeltuinen Arcen. Van 1 tot 19 juli tentoonstelling 'Rozen op het )dium'. Openingstijden Kasteeltuinen van 10.00 tot 18.00 uur. ntreeprijs ƒ16,- voor volwassenen, ƒ8,- voor kinderen van 4 tot 14 jaar. Kinderen tot 4 jaar gratis toegang. Vrijdag 7 t\m zondag 16 juli: Manifestatie 'Bloem Tuin' op landgoed Velder in Liempde. Ruim 8000 m2 modeltuinen, bloemen- en plantenshows. tuinaccessoires, bonsai demonstraties. Tevens expositie van antieke koetsen en rijtuigen en moder ne kunst. Landgoed Velder is bereikbaar met de auto via de A2 en er stopt een- trein voor de ingang. Voor inlichtingen: Bloem en Tuin Evenementenburo, Nuenen, teT. 040-831231 of 08383-6688. Zondag 9 juli: Optreden muziektheatergroep 'Orkater' met 'Jemand auf der Treppe 2'. Aanvang 22.00 uur, entree ƒ7,50 (jongeren onder 21 jaar 5,-). Jongerencentrum De Roos. Haageind 27, D»eume. Maandag 10 juli t/m zondag 3 september: Kinderen bouwen in Openluchtmuseum Arnhem. Kinderen kunnen onder begeleiding aan de slag met traditionele bouwtechnieken. Elke dag van 10.30 tot 1230 uur instructie en van 14.00 tot 16.00 uur zelf doen. Voor info: 085-576100. Zaterdag 15 en zondag 16 juli: Up- cn downhillwedstrijd voor mountainbikes op dc Wilhelmina Steenberg in Landgraaf. Aanvang zaterdag 09.00 uur, zondag vanaf 1030 uur. Voor info: ATB-club Discovery, tel. 045-318902, 325965of 326605. Zaterdag 19 augustus: Kennedymars Melderslo. Start om 22.00 uur. Rondom de mars (80 km) worden verschillende andere activiteiten georganiseerd, onder meer fiets en wandeltochten. Voor info: W. Poels, Locntstraat 21, Melderslo, tel. 04709-83877. Riki Mijling gunt bezoeker Illusies '95 kijkje in zichzelf van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende weck vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: H. PETERS, tel. 83478 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN Dl EREN ARTSEN PRAKTIJ K VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 81336 of 86457 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. Eelderink en G. Gelling S. de VREEDE en V. GEURTS DIERENARTSENPRAKTUK OOSTRUM W. LOON EN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 82690 zaterdag en zondag van 13.30 tot 14.(10 uur en van 18.00 lol 19.00 uur WEEKENDDIENST VERLOSMINPIOEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers, mevr. Van Eerten, mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren H. EERTEN Volen 2A, Heide tel. 04780-13727 vanaf vrijdag 12 uur tot maandag 8 uur WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargeno men door: H. EERTEN Volen 2A, Heide Afspraken maken (s middags tus- 18?00 en 19.00 uur, tel.04780- 82411 charmante zangeres Sandra Cornelissen. Enkele van de vocale nummers zijn door Leo Reintjes in het Leunse dialekt geschreven. Verder kenmerkt de kapel zich door de solo-nummers, die ver tolkt worden op de es-kiarinet en de trompet. De 'Klokkendorper Blaaskapel' uit Aarle-Rixtel zal als gastkapel op deze avond optreden. Deze kapel staat onder professionele muzikale leiding van Jos de Vos en bestaat uit veertien muzikanten, waronder drie vocalisten. De kapel, die in 1962 onststaan is als carnavalskapel, heeft zich al spoedig toegelegd op de karakteris tieke volksmuziek uit Tsjechoslowakije, Oostenrijk en Duitsland, aangevuld met diverse soorten dans- en amusementsmu ziek. De bekendheid van de kapel is onder andere te danken aancht grootse kapellenfestival dat sinds 1967 jaarlijks tijdens het Pinksterweekend door hen georga niseerd wordt. BLIKVANGERS Op deze avond zullen er verder twee bijzondere gebeurtenissen plaatsvinden! De dames van 'die Frölichen Rübensammler' zullen hun gedeeltelijk nieuwe outfit aan het publiek presenteren. De aan schaf van de nieuwe kleding is mogelijk gemaakt door de sponsor van de Leunse Kapel, vee- en var kenshandel Gebr. Thijssen CV uit Leunen. Riki Mijling aan het werk in het Odapark tijdens de voorbereiding van '93 Geheimen Inbraken Door het uit de hengsels lichten van een deur was toegang verkre gen tot een schuur bij een «bedrijf aande Horsterweg onder Castenray. De dader is inde schuur geweest, maar zover kon worden nagegaan werd er niets ontvreemd. Door een ruit van een tuinderskas aan de Hoef te vernielen was toe gang verkregen tot die kas. Voor een onbekend bedrag waren gereed schappen ontvreemd. Aan dezelfde weg was ingebroken bij een loods van een bedrijf. Ook hier was voor een onbekend bedrag gereedschap pen ontvreemd. Door forcering van de deur was toegang verkregen tot een bouwkeet van een bouwbedrijf op industrie terrein Keizersveld. Hier werden kantoorbenodigdheden ontvreemd ter waarde van 250,-. 'ER MOET MEER ZIJN' De belangstelling voor de geest is bij Riki Mijling (40) al sinds haar jeugd aanwezig. Voor haar is het vanzelfsprekend dat de wereld niet ophoudt bij datgene wat je kan voe len, horen, zien of ruiken. 'Is dat alles?' vroeg ze zich nog ver voor Hennie Vrienten af. "Als je over het leven 'nadenkt krijg je vanzelf met spiritualiteit en dat soort zaken te maken", verklaart ze. "Dat had ik al als jong meisje. Verwachtingen in het leven en de invulling ervan geven niet voldoende bevrediging, waardoor je gaat nadenken. Er moet toch meer zijn dan..., vul maar in". In het geval Mijling, zonder teveel in de psychologie van de koude grond te vervallen, betrof de invul oefening -het toekomstperspectief van een meisje uit een redelijk wel gestelde familie. Een tijdje bleef Riki Mijling in haar rol, maar een zoon en een opleiding aan de kunst academie gaven niet voldoende ant woorden op de vragen die ze zich zelf voortdurend stelde. ARCHITECTUUR EN OMGEVING Sinds 1982, na een reis naar India, woont en werkt Riki Mijling in Amsterdam. Ook in haar beeld houwwerk en installaties is Mijling op zoek naar de essentie. Overbodige franje wordt weggela ten, de vormen zijn universeel: rechthoek, cirkel, vierkant. De materialen zijn van alle eeuwen: steen en ijzer. U hebt ze vast wel gelezen, de advertenties in Peel en Maas met de oproem om op 17 september aan staande mee te dóen aan het liedjes festival van vateloavesvereniging 'de Piëlhaas'. Het jaargetijde heb ben we ogenschijnlijk tegen. Wie denkt er ind e zomer al aan carna val? Meer mensen dan u denkt. Dit blijkt elk jaar weer uit het aantal inzendingen. De liedjeskommissie moedigt oude bekenden en jong, nieuw talent uit om dit jaar mee te doen aan dit zo langzamerhand tra ditionele spektakel. U hebt nog tot uiterlijk 17 juli de tijd om een lied in te leveren. Als je mee doet, dan zijn er wel een aantal spelregels waaraan je lied moet voldoen. De belangrijk ste zijn: een VcnraySe tekèt, niet lan ger dan drie minuten en het moet een hgus jjjeuw lietjjsijn.Doe er als dat al mogelijk is een cassettebandje bij met zang en/of muziek. Maak er haast mee, het is zo 17 juli. De achttiende bent u echt te laat en dat zou jammer zijn! Uw liedje kunt u inlevern bij Anne Christine Liebrand, Geysterseweg 10, Oostrum. Ook kunt u bij haar terecht voor uitvoeri ge informatie. De dames, altijd al blikvangers van de kapel, zullen er nu nog fris ser en vrolijker uitzien. Een ander hoogtepunt van deze avond zal de huldiging zijn van twee muzikanten van 'die Frölichen Rübensammler' die reeds 25 jaar lid zijn van de kapel. Gerrit Jeuken is als trompettist als 25 jaar lid en ver zorgt daarnaast ook al vele jaren het sekr.etariaat vande kapel. Piet Liïjens heeff op verschillende ins trumenten al 25 jaar lang bij de il gespeeld. Beide heren verdier— nen het om na hun langdurige staat van dienst eens inhet zonnetje gezet te worden. Al met al hopen zowel 'die Frölichen Rübensammler' als de 'Klokkendorper Blaaskapel' er samen op 8 juli een gezellige, sfeer volle en luisterrijke twee-kapellen 'Heimat'Abend' van te maken. Op zondag 9 juli vindt er in de feesttent een Tiroler-Matinee plaats. Ook het Tiroler Matinee is van andere opzet als voorafgaande jaren. Deze middag zal opgeluisterd wor den door een vijftal kapellen, die allen in hoofdzaak Tsjechische en Egerlander volksmuziek ten gehore zullen brengen. De middag wordt geopend door 'Klein mer Neugter' uit Nederweert. Vervolgens zal de sterk vernieuwde kapel 'de Smelebloazers' uit Ysselsteyn hun programma vervolgen. De sinds februari 1993 uit tweekapellen, uit resp. Neerkant en Meyel, gefuseer de kapel met de toepasselijke naam 'Die Zwei Dörfer' is vervolgens aande beurt om haar kunnen te tonen. Als voorlaatste zullen 'de Sigboldhemer' uit Swolgen optre den. Als laatste zal de bekende kapel 'de Zwarte Fanfare' uit Aarle-Rixtel optreden. Zij zullen voor het vijfde achtereenvolgende jaar het Tiroler- Matinee met de hun kenmerkende bravoure en spontaniteit afsluiten. Naast de gezelligheid en de muzi kaliteit die door de kapellen voor de wat ouderen wordt geboden zal er door de organisatie ook weer aan de kinderen worden gedacht. Compleet biologisch assortiment Gimsel verkoopt niet alleen verse produkten. Bijna alle dagelijkse boodschappen zijn in biologische kwaliteit verkrijgbaar. Van jam tot chips, van pizzasaus tot wijn. Ook verkoopt Gimsel milieuvriendelijke schoonmaakmiddelen en dierproefvrije cosmetica. PATERSSTRAAT 4 VENRAY TEL. 87217 In haar werk klinkt ook haar belangstelling voor de architectuur door. Dat viel ook al in '93 op, toen Riki Mijling eveneens in het Odapark exposeerde. Eén van de weinige werkstukken die nog in het park staan is van haar. De klassieke wit-roze marmeren zuil priemt omhoog, glad gepolijst en onaange tast door de seizoenen. Haar bijdrage aan Illusies '95 wordt eveneens een bouwwerk. "De bedoeling is een mastaba te maken, een afgeknotte pyramide, met daarin een voorwerp. De buitenkant wordt waarschijnlijk van natuursteen. Mergel bijvoorbeeld. Ik ben nog op zoek naar een goede sponsor voor de materialen", maakt ze even recla me. De mastaba moet natuurlijk ter plekke gebouwd worden en dat is één van de aantrekkelijke kanten van de expositie in het Odapark. "De sfeer in het park, de mensen die er aan het werk zijn en het feit dat we de gelegenheid hebben om in zo'n mooie omgeving te werken. Dat bevalt me nog steeds. De omge ving is heel belangrijk in mijn werk. Omdat het werk van zichzelf sober is wordt de omgeving belangrijker. Een druk kunstwerk overschreeuwt Op zaterdag 8 juli vindt in de feesttent bij cafe-zaal Martens in Leunen de jaarlijkse Heimat- Abend plaats. In tegenstelling tot voorgaande jaren is er dit jaar weer eens sprake van een twee- kapelienshow. De avond zal om 20.30 uur muzikaal geopend wor den door de organiserende kapel 'die Frölichen Rübensammler'.Deze kapel, die onder leiding staat van Leo Reintjes, bestaat uit achtien muzi kanten, die allen aktief, dan wel passief lid zijn van de plaatselijke harmonie. Zij brengen voorname lijk Tsjechische en Egerlander nummers, waarbij de helft van het repertoire vocaal vertolkt wordt door de kapelleider en de

Peel en Maas | 1995 | | pagina 3