berden berden "Er vallen geen gedwongen ontslagen" Bomen langs Overloonseweg worden gekapt Compositiefoto van overvaller "Politiek moet met de billen bloot" A4 3,50 A3 5,00 Geen subsidie voor orgel, wel voor Petrusbeeld |Venray's rijnhuis u $00 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De nieuwe voorjaarskollektie is binnen voor het hele gezin! Dames - heren - kinderkleding. MODEHUIS kleurkopieën ini v.d. Leur Zaterdag Dag van het Wijkplatform :hoo'^^f3soo B juniorburger- menu 3NDERDAG 9 MAART 1995 Nr. 10 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG ■3oJ Tel. 04780-11510 PEEL EN MAAS ^MyiTGAVE: VAN DEN MUNCKHOF B.V. - DRUKKERIJ/UITGEVERIJ irotestraat 68 - Postadres: Postbus 15800 AA Venray - Tel. 04780-82727/Fax 10916 Deume Advertentieprijs: ƒ0,37 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per halfjaar ƒ15,50 Abonnementsprijs buiten de regio 22,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) VENRAY Burgemeester Waals geeft spijkerharde garantie: Operatie "Keerpunt", de herbe zinning op de gemeentelijke kern taken, zal in ieder geval niet lei den tot gedwongen ontslagen. Die garantie gaf burgemeester Waals maandagavond tijdens een gecombineerde commissieverga dering. Wel zal het aantal formatie plaatsen (dus het aantal funkties) verminderen. "Daarbij zal geen sprake zijn van gedwongen ont slagen. Voor deze mensen zullen we andere oplossingen moeten zoeken" aldus Waals die onder streepte dat deze ambtenaren recht op arbeid hebben. Waals deed deze uitspraak nadat wethouder Driessen in eer ste instantie aangaf dat het college "er in principe van uit gaat dat er geen gedwongen ontslagen val len", waarmee hij de wethouder dus "terugfloot". MILJOENENDANS Maandag werd een "magere" start gemaakt met de kerntakendiscussie. Alle partijen waren het eens over de noodzaak van deze kemtakendiscus- sie. Voor Venray is het de keuze arti kel 12 gemeente blijven en forse belastingverhogingen voor de bur gers of bijna 6 miljoen gulden bezuinigen en zelfstandig doorgaan, De gemeente Venray gaat de komende weken 86 bomen langs de westzijde van de Overloonseweg kappen. Het gaat hierbij om 82 essen en 4 eiken. In het najaar zullen hiervoor 86 nieuwe eiken herplant gaan wor den. De bomen worden om diverse redenen gekapt. De bomen stonden van de bomen het asfalt omhoog. De gemeente heeft eerst bekeken of de wortels gekapt konden wor den. Dat levert echter teveel gevaar op doordat de bomen minder stevig in de grond zitten en er bij storm een grotere kans op omwaaien bestaat. Daarom is uiteindelijk besloten om de bomen te kappen. Dat gaat de komende weken gebeuren, voordat de bladeren aan de bomen zitten. Hiermee wordt extra afval voorko men. Nadat de bomen gekapt zijn wordt begonnen met de reconstructie van het fietspad, dat nu tien cm. hoger komt te liggen. In het najaar zullen de bomen ver vangen worden door eiken. Deze bomen hebben minder last van het lage grondwater dan de essen, die er nu nog staan. al langs de Overloonseweg voordat m cr in dat gebied een ruilverkaveling plaatsvond. Door die ruilverkave- ling is het niveau van het grondwa- ter gaan dalen. Hierdoor is de toe stand van de bomen niet beter geworden. Ongeveer tien jaar geleden werd langs de Overloonseweg een fiets pad aangelegd. Dat fietspad blijkt nu achteraf te laag te hebben gele gen. Hierdoor drukten de wortels Spijkerbroek te lang? Lee alle lengtes Jonny Q alle lengtes Cars *r alle lengtes Garcia m- alle lengtes Zeer grote keuze!!! Ook voor uw winter- kollektie en betaalbaar. Vierlingsbeekseweg 18 Overloon 04781-41434 Dinsdags gesloten Naar aanleiding van de gewapen de overval op woensdag 1 maart tus sen 01.40 en 01.50 uur aan de Merseloseweg bij de ING bank, waarvan wij in onze vorige uitgave reeds berichtte, is door de techni sche dienst van de politie een zoge naamde 'compositiefoto' van een van de daders gemaakt. Het signalement van de daders (leeftijd tussen 20 en 25 jaar) luidt: vrij gezet postuur, ongeveer 1.70 lang, zijn gezicht min of meer ver borgen achter een rode en blauwe zakdoek. De man droeg zwarte kle ding en had ook een zakdoek om het hoofd. De tweede dader, waarvan de compositiefoto is gemaakt, heeft blond stekelhaar, stekelig ook aan de zijkanten, ongeveer 1.90 meter lang, vrij tenger postuur, beginnend baardje. Hij droeg een vrij lichte spijkerbroek en een half lang bruin jack. De man sprak algemeen beschaafd Nederlands zonder accent. De politie heeft de hoog gevestigd van eventuele getuigen. Mensen die aan de hand van de compositiefoto r menen een van de daders te herken nen worden DRINGEND verzocht kontakt op te nemen met de politie onder nummer 3111. Getuigen kunnen verzekerd zijn dat hun mededelingen met de groot ste diskretie en zorgvuldigheid zul len worden behandeld. foerval Venray,i/3/95 zonder dat de burger nog extra belast gaat worden. Over die hoogte van die bezuini gingen was overigens de nodige ver warring. Voor een sluitende begroting moet o.a. 3,3 miljoen bezuinigd worden op personeel, materieel en taken. Personeel neemt daarbij de grootste post in. Het CDA bij monde van dhr. Cees v.d. Ven, stelde al dat dit bedrag niet 100% zeker zou zijn en dat er de eerste jaren een extra dek king voor nodig zal zijn. Truus Kemmelings (PvdA) noemde deze taakstelling al "zeer fors". Dhr. Manders (v.d. Vorle) was van mening dat deze taakstelling abso luut gehaald moest worden omdat anders de burgers weer extra belast zouden worden. Samenwerking (Ike Busser) en de VVD (Leo Janssen), beperkten zich in eerste instantie tot de hoofdlijnen en stelden dat eerst fekeken moet worden welke kemta- en er uitgevoerd moeten worden, op welke wijze dat gaat gebeuren, en wat dat de gemeente uiteindelijk oplevert. Hans Teunissen (D66) ten slotte plaatste ook enige twijfels bij de financiële dekking van net ver haal. ONDUIDELIJK Wethouder Driessen van financiën maakte het er in zijn reaktie niet echt duidelijker op. Eerst stelde hij dat de "getallen niet heilig" zijn. "Het gaat om de vraag: wat doen we wel en wat doen we niet", aldus Driessen. Even later merkte hij ech ter op dat de taakstelling van 3,3 miljoen op personeel "een bedrag is waar we op uit moeten komen" Om boven deze taakstelling uit te komen noemde de wethouder "Wishfull Thinking". Een bezuiniging van 3,3 miljoen gulden noemde de wethou der al zeer fors. Deze uitspraken leidde direkt tot een reaktie van PvdA-er Twan Jansen. "Als we doe 3.3 miljoen gulden niet halen dan betekent dat belastingverhoging. U gaat hierbij te snel door de bocht. Dit moet een taakstelling zijn die hard is en die we niet uit het oog moeten verlie zen." Jansen voegde er aan toe dat hij het met een extra belastingverho ging principieel oneens is. Twan Jansen kreeg daarbij de steun van VVD-er Leo Janssen die eveneens duidelijk stelde dat wat hem betreft de 3,3 miljoen het mini male streefbedrag is. "U geeft al aan dat het moeilijker zal zijn om hoger uit te komen. U geeft nu al een oor deel, laten we eerst de resultaten afwachten. Deze cijfers zijn het minimum waar we niet van af mogen wijken", liet hij wethouder Driessen duidelijk weten. Wethouder Driessen sprak echter later in de discussie toch nog de "hoop uit" de 3,3 miljoen te halen. INCIDENTELE KOSTEN Het feit dat er, aldus Waals, geen gedwongen ontslagen zullen vallen, zal ook nog voor extra kosten zor gen. De andere oplossingen die gezocht moeten worden, zoals her plaatsing elders in het ambtelijk apparaat, outplacement, afvloeiings regelingen, wachtgeld, kosten de gemeente toch ook enkele tonnen. Het gaat daarbij om incidentele kos ten. Naast het CDA gaf ook PvdA-er Jansen aan dat er extra geld nodig zal zijn om de gaten te vullen, van de taakstellingen die in de eerste jaren nog niet gehaald worden. Volgens hem moet daar een "niet geringe" aandacht aan besteed wor den. Ook het CDA is van mening dat met deze financiële gevolgen rekening gehouden moet worden. De kerntakendiscussie, over wat de gemeente wel en wat de gemeen te in de toekomst niet meer gaat doen, is van start gegaan. In het komende halfjaar moet politiek Venray zich uitspreken over de toe komst van Venray. De toekomst van de gemeente, maar ook de toe komst van het ambtelijk apparaat. Welke taken blijven, welke taken worden afgestoten en mogelijk, welke taken worden toegevoegd. Het eindresultaat is in feite duidelijk. Venray moet uiteindelijk 5,9 miljoen bezuinigen/besparen om zo "artikel-12 gemeente" af te zijn. Dinsdagavond ontmoetten de Venrayse politici elkaar voor het eerst in de arena met betrekking tot de kerntakendiscussie. Iedereen was het er mee eens dat deze lang aangekondigde discussie nu noodzakelijk is geworden. Of iedereen zich al Bewust is dat hij of zij minder populaire kuezes zal moeten maken, is nog niet duidelijk. Er wordt nu al geschermd met "geen gedwongen ontslagen" en "forse taakstellingen" die 'moeilijk te halen zul len zijn". De feiten liggen echter dusdanig dat Venray nog maar twee kanten op kan. Blijven doordraaien op rijkssteun, en zo de burger extra zwaar gaan belasten, of, snoeien in de overheidstaken om zo zonder rijkssteun een slui tende begroting te krijgen. Overigens is een tussenvorm ook niet uit te slui ten. Voor de politici betekent de voorliggende discussie in ieder geval het nemen van zware beslissingen. Beslissingen die impopulair zijn; bij de ambtenaren, bij de burgers, maar mogelijk ook bij henzelf. Nu zal men moeten beslissen wat Venray in de toekomst wil. Mooie beloftes bij verkie zingen en het stellen van eisen bij begrotingsbehandelingen (zoals bij de begroting 1995L kunnen niet meer waargemaakt worden. Of daarbij het standpunt van geen gedwongen ontslagen" gehandhaafd kan blijven zal ook een van de keuzes moeten zijn. Immers, de besparingen op personeel en materieel, 3,3 miljoen gulden, zullen ergens vandaan moeten komen. Wat dat betreft had wethouder Driessen het bij het rechte eind toen hij zei dat de politiek met de billen bloot zal moetenmaar dat geldt evengoed voor burgemeester en wethouders. Rfoto I video Patersstraat 10, Venray. tel. 04780-84485 Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray Het Wijkplatform Brukske heeft de maand maart uitgeroepen tot 'Maand van het Wijkplatform'. De hele maand wil het platform extra ruchtbaarheid geven aan zichzelf en de activiteiten voor en in de wijk. Een serie artikelen in 'Peel en Maas' maakt hiervan deel uit. Zaterdag 11 maart wordt daarom in het centrum van Brukske de 'Dag van het Wijkplatform' gehouden. Van 10.00 tot 15.00 uur een programma voor groot en klein. Voor de kinderen is er onder andere een groot springkussen en rijdt een huifkar door de wijk. De jeugd kan ook meedoen aan een kleurwedstrijd. Voor de ouders wordt er koffie met koek geserveerd, terwijl ze zich kunnen laten informeren over het hoe en waarom van het wijkplatform en de voort gang in het proces vgn sociale vernieuwing in Brukske; Hotel Restaurant ASTERIA nodigt u uit voor... uil menu makt um HOTEL ASTERIA VENRAY MAASHESEWEG 80a, 5804 AD VENRAY INL EN RESERVERINGEN: TEL. 04780-11466 De gemeente Venray heeft een subsidie-aanvraag voor de restau ratie van het orgel van de Grote Kerk afgewezen. Daarentegen zal de subsidie-aanvraag van de res tauratie van het monumentale Petrus-beeld opgenomen worden in het meerjarenprogramma res tauratie rijksmonumenten. Dit houdt echter in dat hiervoor op z'n vroegst in 1999 geld voor vrij komt. ORGEL Het orgel van de Grote Kerk stamt uit 1955. Onlangs is gestart met de restauratie van dit orgel, dat in totaal bijna fl. 200.000,- gaat kosten. Het Kerkbestuur heeft hiervoor een sub sidie-aanvraag ingediend bij de gemeente Venray. Daarbij werd om een bijdrage van ongeveer 10-15% van de kosten gevraagd. B. en w. hebben afgelopen dinsdag besloten om voor het orgel geen subsidie toe te kennen. Het orgel is, in tegenstel ling tot het kerkgebouw, geen rijks monument. Daarvoor is het orgel "te jong". PETRUS B. en w. willen via de regeling restauratie rijksmonumenten wel een subsidie-aanvraag toekennen voor de restauratie van het monu mentale petrusbceld. Dit beeld stamt uit de 16e eeuw en is thans bruin achtig van kleur. Vroeger was dit beeld "gepolychromeerd" (gekleurd). De Stichting behoud en restauratie beeldenschad wil dit beeld nu in de oorspronkelijke staat terugbrengen. Daarvoor zal echter een atelier ingeschakeld moeten worden. Dit gaat ongeveer fl. 112.000,- kosten. De restauratie zal nu op het meerjarenprogramma van deze rijksregeling geplaatst worden. Zoals het er nu naar uitziet zal voor de restauratie pas in 1999 geld vrij gemaakt kunnen worden. Een voor financiering voor de restauratie is wel mogelijk. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard MEUBELEN VENRAY, GROTE MARKT 12 (juniorburger+friet+salade) natuurlijk bij Kruisstraat 2a tel. 10211 t/m 15 maart *95 PEEL EN MAAS 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1995 | | pagina 1