PEEL EN MAAS Bouw waterzuiveringsinstallatie in Gonzaga van start Uit de raadsvergadering van Meerlo-Wanssum Let op Let op Huldiging jubilarissen bij Industriebond FNV Filmmakers nog steeds op zoek naar materiaal over voetbal Lezing over Venrayse beeldende monumenten winter kollectie nu de HELFT van de HAU/E Groenlinks houdt politiek café in Brukske Wijkplatform zoekt nog 'koffie- adressen' MET CARNAVAL DE HELE WEEK GESLOTEN N KWESTIE VAN EEN BETERE SMAAK. Kortgeleden heeft het bestuur van I de Stichting Venray-Divinolandia via het in Gonzaga gevestigde watercomité, opdracht kunnen geven voor de eerste fase van het j waterzuiveringsprojekt. Deze eerste fase omvat de zg. 'winning': een aan te leggen dam (waardoor een opvangbekken ontstaat), de ruwwa- tertranssportleiding naar beneden en de wateroerging in het dorp zelf. Het startsein is met groot enthou- siasme ontvangen, temeer omdat men heel goed weet dat van de j regionale en nationale overheid niets te verwachten valt. De bevol- t king als ook de gemeente van Gonzaga tonen veel inzet en enthou siasme, zij leveren mankracht, zand, stenen en grint en het vervoer hier van. Het benodigde perceel heeft de gemeente geschonken aan het I watercomité. Inmiddels meldde zich een gedeputeerde die dit hoogst dringende projekt tenslotte $15.000,- toezegde. Van de Cenibra, een grote lokale werkgever op het gebied van eucalyptusteelt, krijgt men de grotere grondbewerkings machines te leen. EEN STUKJE HISTORIE De Stichting Venray-Divinolandia werd in 1991 via de Overloonse ont wikkelingswerkster Jacqueline Eibers geattendeerd op de gebrekki ge gezondheidsomstandigheden in Gonzaga (behorende tot het van het ziekenhuis van Divinolandia). Allereerst werd er een kleine gezondheidspost gebouwd, waar voor burgemeester Defesche inder tijd zijn jubileumgeschenk bestem de. Een verpleegster bemant er de post voor de kleinere klusjes en gezondheidsonderricht, en een arts houdt er drie maal per week een middag zitting. Deze laatste trok bij de Stichting aan de bel: het overgro te deel van zijn patiënten (80%) blijkt geplaagd te worden door worminfekties. Met name de zgn. Schistosomiasis blijkt een desas treuze uitwerking te hebben op de ingewanden waardoor zelf de levensduur ernstig verkort blijkt te kunnen worden. Oorzaak: het gebruik van ongezuiverd en besmet water! Ook besmetting door de huid (velen lopen op blote voeten) is mogelijk. De Stichting won advies in bij de Technische Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking, res sorterend onder de TU Delft. Na bestudering van de stukken vond men het ingenieursbureau DHV te Amersfoort bereid om een konkreet plan uit te werken aan de hand ook van de lokale gegevens. Tevens bleek DHV bereid om een deel van de kosten, verbonden aan deze uit werking, voor haar rekening te nemen. Ir. Wouters bezocht in sep tember 1992 Gonzaga, werkte de plannen uit en presenteerde de begroting: ƒ400.000,-... Inmiddels ontwikkelde de Stichting allerlei aktiviteiten om dit enorme bedrag op te gaan brengen. Het Ministerie van Ontwikkelingssamenwerking ver klaarde dat het projekt in principe in aanmerking komt voor de KPA-sub- sidieregeling (max. ƒ100.000,-). Simavi schonk ƒ25.000,-, Charite Mundiale ƒ10.000,- en samen met diverse andere weldoeners (waaron der niet te vergeten de jaarlijkse subsidies van de gemeente Venray!) en sponsorakties komen ze nu aan een bedrag van ƒ325.000,-! Er is In de raad van Mcerlp-Wanssum kwamen de volgende zaken aan, de orde. De heer Falize maakte van het spreekrecht gebruik om tegenover de raadsleden zijn ongenoegen te uiten omdat hij na een proefjaar zijn rekreatieve aktiviteiten aan de Maas bij Blitterswijck moet staken. Het college had hem voor een jaar een proefvergunning verleend om voor zieningen te treffen voor het te water laten van waterscooters en/of motorboten in de Maas bij Blitterswijck. De heer Falize had van Rijkswaterstaat een vergunning ver kregen voor een botenhelling, twee aanlegsteigers, een vlaggemast en een toiletgebouw. De proef was bui tengewoon verlopen en er waren geen klachten. Nu wordt die ged oogvergunning niet verlengd. Dat vond de heer Falize een oneerlijke zaak. Hij stelde duidelijk dat hij daar een broodwinning van had wil len maken. Nu was het proefjaar voor niets geweest. De GP-fraktie was van mening dat een vrije ondernemer hier een kans was gegeven om te starten op een plek waarvan toe al bekend was dat die ee hoge landschappelijke waarde heeft. Toch werd een tijdelij ke vrijstelling door het college ver leend met alle verwachtingen van dien. Op het moment dat het college de startende ondernemer een kans gaf waren daarna nog vier tijdelijke vergunningen verleend. De starten de ondernemer had er een gerecht vaardigd vertrouwen in dat de ged oogvergunning zou worden verlengd. Dat vertrouwen werd nu volgens de lokale overheid geweld aangedaan. Het zou de gemeente sieren als nu ook wat aan de crossmotoren zou worden gedaan die de sfeer in de bossen verpesten. Ook de PK-fraktie was van oor deel dat weliswaar een gedoogver gunning was verleend om de Maasoever te gebruiken terwijl men wist dat er problemen zouden kun nen komen, zo had het college toch verwachtingen verwekt. De PK- fraktie was er voor de gedoogver gunning te verlengen. Wethouder Rutten trok het boete kleed aan door duidelijk te stellen dat het college verwachtingen had gewekt met de gedoogvergunning. De strook langs de Maas was door personen gekocht die het plan had den om daar, net als in Maashees, bungalows te kunnen plaatsen. Dat laatste was niet doorgegaan omdat het college daar geen medewerking aan wilde verlenen.De heer Falize had zich volgens Rutten altijd keuri ge aan de regels gehouden op zijn terrein. Daarover waren nooit klach ten binnengekomen. 'Maar het streekplan had roet in het eten gegooid door dat gebied als een eco logische ontwikkelingszone vast te stellen. Ook het college vindt het jammer dat het zo is gelopen'. Het college wil nu toch bekijken of er mogelijkheden zijn om het bestemmingsplan aan te passen om zo voor dat gebied aktiviteiten op toeristisch terrein mogelijk te maken. De raad stelde zich verder achter het voorstel van het college de aktiviteiten van de heer Falize te laten beëindigen. SCOUTINGGEBOUW De verschillende frakties waren het met het voorstel van het college, om aan de Scoutinggroep in Blitterswijck een extra investering te geven van ƒ1.684,-, niet eens. Na veel woorden werd de viermansfr- aktie van GP94 geacht tegen het voorstel gestemd te hebben. Die fraktie stelde dat de verenigingen goed moeten afwegen wat ze doen. Het eerste plan van die scouting groep was politiek niet haalbaar en nu blijkt dat het derde verzoek een aanvulling is van het uitgeklede plan wat toen werd aanvaard. De fraktie. wilde geen precedent scheppen. Wethouder Beterams gaf duidelijk aan dat het college zich niet in vreemde kronkels begeeft want juist die groep heeft enorm aan zelfwerk zaamheid gedaan, die een voorbeeld voor anderen moeten zijn. WEIGERING SUBSIDIE Ook hier konden, nadat er veel woorden waren gebruikt, de frakties zich achter het voorstel van het col lege scharen om de subsidie-aanvra ge van de hengelsportvereniging De Schol voor de aanleg van dertig vis- steigers af te wijzen. Die vereniging had een bijdrage van 25% van de kosten van 6.850,- gevraagd. Wel werd door de verschillende woord voerders bepleit of er niet de moge lijkheid onderzocht diende te wor den of die vereniging niet in de subsidieverordening zou kunnen worden opgenomen De GP-fraktie stelde dat de aanleg geen luxe was en tevens diende als bescherming van de oevers. De PK- fraktie zou ook de mogelijkheid bekeken willen zien, of de vereni ging toch niet voor een éénmalige subsidie in aanmerking zou kunnen komen. De CDA-fraktie wilde perse geen precedent scheppen, maar ook die fraktie wilde de mogelijkheid onderzocht zien, of in de toekomst de hengelsport voor subsidie in aan merking zou kunnen komen. Wethouder Beterams zegde toe dat het college dat zou bekijken maar dan zouden daarin alle hengel sportverenigingen binnen de gemeente betrokken moeten wor den. De PK-fraktie wilde eerst het voorstel laten terugnemen maar toen wethouder Beterams verklaarde dat op een later tijdstip nog altijd een hernieuwde aanvraag zou kunnen worden gedaan, had geen der raads leden behoefte om tegen het voor stel te stemmen. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard dus nog ƒ75.000,- nodig om het feheel te kunnen realiseren, maar de tichting heeft goede hoop dat dit gaat lukken binnen de realisatie van fase 1. De laatste puntjes op de 'i' zijn december jl. aangebracht door een bezoek van een PUM-deskundi- ge (Project Uitzending Managers) van de Ned. Chr. Werkgeversvereniging. Zijn konklusie luidde: het water comité, zijnde een dwarsdoorsnede van de lokale bevolking, staat te trappelen om te beginnen, de des kundigheid is in principe aanwezig, dus starten maar! DE TWEEDE EN DERDE FASE De tweede fase betreft de geprefa briceerde zuiveringsinstallatie zelf - waarvoor inmiddels een keuze is gemaakt - de chemicaliënvoorzie- ning, de berging en het pompstation. Er kan tegelijkertijd een begin gemaakt worden met de opleiding van personeel, nodig voor de bedie ning van de installatie, alsook de administratieve en financiële organi satie ervan. De bevolkingsedukatie, door het watercomité aangekaart bij Unicef, kan dan eveneens van start gaan. In fase drie tenslotte komen het leidingnet en de distributie van het water aan de orde. Voor hen die ons willen helpen het resterende benodigde bedrag bij een te brengen vermelden wij gaar ne ons bankrekeningnummer: 44.19.96.906 ABN/Amro te Venray. Voor nadere informatie: mevr. M. Welschen-Burgman, tel. 88029 of dhr. W. Lammertink, tel. 10610. Op maandag 20 februari a.s. zal in de foyer van de schouwburg De Beejekurf van Venray een lezing worden gehouden over 'Venrayse beeldende monumenten' door mevr. Antoinette van Soest. Aanvang 20.00 uur. Voor haar lezing schreef zij de volgende inleiding: beelden zijn stille getuigen van ons bestaan. Aan beelden is een verhaal verbonden. Dat verhaal gaat over de beelden zelf; waar werden ze van gemaakt, welke nieuwe materialen worden er voor gebruikt; welke techniek was nodig; hoe werkte men in de kunsta teliers; wat bewoog de maker om ze te maken; wat was de aanleiding om de beelden ergens neer te zetten? Er staan beelden, die je bewust, onbewust waarneemt, die je pas mist, als ze er niet meer zijn. Beelden, die je niet ziet, tot je ze onverwachts tegenkomt. Er zijn beelden die een taal voor zich spre ken en beelden die niet uitgelegd willen worden, want men behoeft kunst niet altijd uit te leggen. Het verhaal van de beelden gaat ook over onszelf. Hoe leven we, waar gaan we naar school, welke godsdienst belijden we, waar zoe ken we ons vertier? Het maakt de beelden tot stille getuigen van ons bestaan. Mevr. Antoinette van Soest heeft van de Venrayse beelden een scrip tie gemaakt en met een ongelooflijk enthousiasme weet ze over die beel den te vertellen. Dia's zullen de beelden ook visueel maken. U bent van harte uitgenodigd om te komen luisteren naar wat beelden ons vertellen over de cultuurge schiedenis van het kleine plekje dat Venray heet. Vanzelfsprekend zijn voor deze bijzonder boeiende avond ook niet-leden van harte welkom De jaarvergadering zal niet op 29 maart 1995 worden gehouden, maar op maandag 3 april 1995 en wel in het gemeentehuis van Meerlo- Wanssum. Binnenkort hopen wij u daarover uitvoerig te berichten. Snorfietsbestuurster gaf geen voorrang Vrijdagmorgen verleende een 16- jarige snorfietsbestuurster uit Mer- selo op de kruising Hoenderstraat- Schoolstraat geen voorrang aan de voor haar van rechts komende per sonenauto, bestuurd door een 31-jari ge inwoner van Venray. Bij de bot sing werd de snorfietsbestuurster dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moest worden veryoerd en daar ter observatie moest worden opgenomen. DONDERDAG 16 FEBRUARI 1995 Nr. 7 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG Jac. Nooyen heeft speciaal voor de bruidegom een grootse kollektie trouwpakken met lange en kortere kolberts. Alle accessoires zijn aanwezig. Veranderingen vakkundig en gratis in eigen atelier. Venray Grotestraat 27 Tel 04780 83938 In de aanloop naar de verkie zingen voor Provinciale Staten houdt Groenlinks dinsdag 21 februari een politiek café in wijk centrum de Kiosk in Brukske. Er komen twee sprekers en er is ruimte voor vragen en discussie. Bij voldoende belangstelling wordt mogelijk een afdeling Venray-Horst-Maasdorpen opge richt. Sprekers in de Kiosk zijn Ben Bettinger, nummer twee van de kan didatenlijst van Groenlink^, en pro vinciaal voorzitter Cees Schroër. Bettinger licht het verkiezingpro gramma toe en spreekt over de speerpunten van komende jaren. Schroër geeft aan hoe het bestuur denkt over de positie en de kansen van Groenlinks, zowel in Limburg als landelijk. Daarna is er een forum-discussie gepland over de problematiek van de minima en het feit dat deze groep nog steeds groeit als gevolg van allerlei overheidsmaatregelen. Het politiek café begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. Wijkplatform Brukske is nog op zoek naar gastheren en -vrouwen voor het initiatief 'Op de koffie in Brukske'. Tot nu toe hebben zich na enkele oproepen slechts drie tot vier mensen zich aangemeld. Het wijkplatform wil acht tot tien koffie-gesprekken houden in de maand maart. Met het aantal aanmeldingen kan het wijkplatform aldus een woord voerster nog niet echt tevreden zijn. "Het is blijkbaar toch heel moeilijk. De mensen klagen wel, maar om recht in het gezicht van de wethou der kritiek te spuien is toch wat anders". Het is de bedoeling dat aan elk koffiekransje zo'n tien personen meedoen. Namens de gemeente zal wethouder De Loo deelnemen aan de bijeenkomsten. De koffiekransjes in maart geven bestuurders en bewoners de mogelijkheid om op informele wijze van gedachten te wisselen over zaken die in de wijk spelen. Er zijn middag- en avondbij eenkomsten, van 14.00 tot 16.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Mensen van het wijkplatform zorgen voor iets lekkers bij de koffie. Belangstellenden kunnen zich telefonisch melden bij Wim Marsman, Mozartstraat 20, tel. 10402; Frans van de Ven (Cl 000), tel. 86244 en Lyanne Wijnhoven, Pavanestraat 102, tel. 85740. Vernieler auto aangehouden Een 16-jarige Venraynaar werd door de politie aangehouden omdat hij vernielingen had gepleegd aan de personenauto van een 28-jarige plaatsgenoot die zijn auto aan de Kruidenlaan geparkeerd had. Onder zocht wordt nog of de jongeman ook vernielingen heeft gepleegd aan drie andere personenauto's. De schade bedraagt meerdere duizenden guldens Na verhoor en opmaking van proces-verbaal werd hij huiswaarts gezonden in afwachting op de staf die hij zal moeten ondergaan. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Vorige week donderdag werd in Overloon de Jo van Oers memorial uitgereikt. Deze wisselbeker was ook dit jaar weer inzet van een wedstrijd voor lagere scholen tijdens de vlakwatercross op 29 januari jl. De St. Jozefschool uit Overloon wist daarbij basisschool De Meent uit Leunen een puntje voor te blijven. De beker werd uitgereikt door mevr. Ans van Oers, weduwe van de oud-wethouder sportzaken, samen met Wiel Michiels van AV Venray Regio. WAO of aan de strengere eisen om in de WAO te kunnen komen. Of aan het feit dat veel WAO'ers weer uit de WAO gehaald worden, terwijl zij niet in staat zijn om weer aan het werk te gaan. of werk te vinden dus komen zij in de Bijstand want de meeste werkgevers nemen deze ex- WAO'ers niet in dienst. Uit het jaarverslag van de Industriebond FNV bleek dat de afdeling Venray weer een bijzonder aktief jaar achter de rug heeft. Zo groeide het aantal leden van 615 naar 630. Ook het wekelijkse spreekuur van het Infoteam/ledenservice werd goed bezocht. In totaal kwamen er 130 bezoekers op het spreekuur en werden er 210 telefonische adviezen verstrekt. Dit spreekuur wordt elke maandagavond gehouden in wijk centrum De Kiosk van 19.00 tot 20.00 uur. Het hoogtepunt van de jaarverga dering van de Industriebond afgelo pen dinsdagavond was ongetwijfeld de huldiging van de dertien jubila rissen. Tezamen zijn deze goed voor 450 vakbondsjaren. Het betreft de volgende leden: C. Luyckx, Ysselsteyn, 50 jaar; G. de Mooy, Venray, 50 jaar; J. Hendriks, Venray, 40 jaar; M. de Jongste, Venray, 40 jaar; A. Perree, Venray, 40 jaar; G. Voesten, Oirlo, 40 jaar; M. Vollenberg, Venray, 40 jaar; H. Cavis, Venray, 25 jaar; J. v. Dijk, Oostrum, 25 jaar; H. v. Egmond, Venray, 25 jaar; W. Hendriks. Leunen, 25 jaar; A. Kruysen, Venray, 25 jaar; J. Vogelsangs, Leunen, 25 jaar. Na de huldiging van de jubilaris sen hield de heer Van de Broek, hoofd van de Rechtskundige Dienst van de FNB in Limburg een inlei ding over de veranderingen m.b.t. de sociale wetten. De laatste jaren zijn er verschillende sociale wetten ver slechterd. Denk maar eens aan de financiële verslechteringen van de Al deze verslechteringen leiden er toe dat steeds meer leden bij de Rechtskundige Dienst aankloppen met hun (financiële) problemen. Zo melden zich veel leden, die uit de WAO zijn gehaald, omdat er op papier nog banen voor deze mensen zouden zijn, zoals b.v. bonsai-kwe ker of loempia-vouwer. Maar in de praktijk zijn deze funktics niet voor handen. Dus dan kom je van armoe in de WW en Bijstand. Ook de keu rende artsen van het GAK hebben soms moeite met het toepassen van de scherpere selektie-criteria. De inleiding leidde tot veel vra gen en discussie onder de aanwezi gen. Om half 11 sloot de voorzitter de vergadering. De jubilarissen die dinsdagavond gehuldigd werden. Wie was de man die de camera hanteerde bij de afscheidswed- strijd van Piet Philipsen? Die vraag stelde de werkgroep die bezig is met het maken van een videofilm over voetbal in Venray enkele weken geleden. De vraag is inmiddels beantwoord: zo goed als zeker was het de heer Van Batenburg, destijds directeur aan de Levensschool in Venray. Maar om een levendige film over de his torie en het huidige Venrayse voetbal te maken is meer materi aal nodig. De werkgroep is daar naar op zoek. Bij voorkeur bewe gende beelden, maar ook foto's of bijzonderheden die met voetbal len te maken hebben zijn welkom. Behalve de heer Van Batenburg hebben zich op de eerste oproep meer mensen uit Venray en omge ving gemeld. Jac van Sinten, die de film gaat maken, zal samen met de werkgroep al het materiaal dat al binnen is bekijken of het te gebrui ken is voor de film. Naar aanleiding van het gevonden materiaal en gebruik makend van diverse archie ven wordt op korte termijn een draaiboek samengesteld en zullen de eerste interviews en opnamen plaatsvinden. De makers zijn er ech ter van overtuigd dat er zich op zol ders, in albums en schoendozen nog materiaal bevindt dat waardevol kan zijn voor de film over het voetbal in Venray, zodat er in mei, als SV Venray het 50-jarig bestaan viert, een uniek document over de historie van het Venrayse voetbal ligt. Daarom willen zij u nogmaals vragen eens te kijken. Het gaat niet alleen om verschrikkelijk oud mate riaal. Ook foto's over jeugd-, vetera- nen- en damesvoetbal zijn welkom. Of goede video-opnamen van een voetbalkamp, een Sinterklaasavond of iets dergelijks. Heeft u iets of denkt u iets te hebben, aarzel niet en neem contact op met Jac van Sinten (tel. 81161) of Wim Janssen (tel. 84933V Doe het wel vóór Carnaval, want daarna wordt begonnen met de opnamen. De foto waarop de heer Van Batenburg het afscheid van Piet Philipsen vastlegt. VELTUMSE KLEFFEN 62 VENRAY TEL 047«)-11122

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11