fya&telti&vetid Ce*i 1/e*viO'j> w*f Jan Arts nieuwe prins bij de Piëlhaas Sittards geweld hoogtepunt van Prinseproclamasie Grandioos programma tijdens jeugdzitting Hazekeutel Dit jaar geen uitreiking van de Bronzen Piëlhaas. uw I Verkoop van vastelaoves CD van start. Videoband Aid Prinse Kompenej Jeanny's dans net niet in de finale A.s. zaterdag ondertrouwbal Henri Kessels Prins carnaval 1995 Hedsbuulen Heide De Piëlreuzen Ysselsteyn Zagewetters Merselo PEEL EN MAAS Donderdag 26 januari 1995 - Pagina 7 I Na een prinseprokJamatie die er weer eens mocht zijn, kwam zaterdagavond rond half twaalf Jan Arts uit als nieuwe prins van de Piëlhaas. Als adjudanten had Jan Arts zijn twee vrienden Karei van Daal en Arno Lucassen geko zen. Jan is de vijftigste prins van de Piëlhaas. Zijn motto is daarop dan ook afgestemd. Onder de leus "Vastelaovend is os laeve, same gon we 'n golde tied belaeve" zal Jan d'n vierde de Piëlhazen tij dens de vastelaovend voorgaan. VASTELAOVEND De spreuk van Jan d'n vierde zegt het al, Vastelaovend is zijn leven. In het dagelijksleven is Jan Arts werk zaam bij Thetru, het carnavalsbe- drijf van zijn schoonouders, Theo en Truus Janssen. Jan, getrouwd met dochter Anita, is 35 jaar en vader van twee zoons, Davy en Dion. Jan is geboren en getogen in Venray. Zijn hobby's zijn voetbal (Jan is keeper in het tiende van SV Venray, terwijl Jan ook nog regelmatig de Kennedymars heeft gelopen. Daarbij wist hij zelfs eenmaal als eerste Venraynaar vroeg in de och tend de tocht te volbrengen. In een ver verleden deed Jan ook nog aan paardrijden. Verder squasht hij eens per week met Ton Alders, enkele jaren geleden ook prins bij de Piëlhaas. Vastelaovend vieren is ook een van zijn hobby's. Door zijn werk heeft Jan het hele jaar door met de carnaval te maken, maar zelf laat hij zich tijdens de drie dolle dagen ook niet onbetuigd. Aan vele optochten en vorstenhallen is door Jan en zijn vriendenclub deelgenomen. Uit die vriendenclub komen de twee adjudanten. Karei van Daal (zoon van de bekende Ben van Daal) is 32 jaar, geboren en getogen in Venray en ook voor hem is voet bal zijn lust en zijn leven. Ook Karei is getrouwd en heeft twee kinderen. Karei is werkzaam bij de douane. Arno Lucassen komt uit de beken de muzikale familie Lucassen en heeft in het verleden ook veelvuldig tegen de bal getrapt. Arno Lucassen werkt als chemisch analist in Duitsland, is getrouwd maar heeft als enige van het trio geen kinderen. SAME. "Dat vastelaovend is os laeve in mijn motto terug komt, moge duide lijk zijn" laat Jan Arts weten. "Wat ik er ook in wilde hebbe is het woord samen. Je kunt niet alleen vastelaovend vieren. Dat doe je samen met de mensen, of je nu prins bent of anders aan het vastelaovend- feest deelneemt. Met de gouwe tied verwijzen we naar het feit dat ik als vijftigste prins de Piëlhaas vertegen woordig." Dat Jan prins zou worden wist hij overigens al zeer vroeg. Op 4 sep tember stond Ton Alders bij mij op de stoep. Niets vermoedend maakte ik de deur open en de rest van de prinsekeuzecommissie stond ook al binnen. "Of ik lid wilde worden van de Raad van Elf, maar daarvoor nog eerst even prins wilde zijn. Ik heb daar niet lang over na hoeven te denken. Ook niet over de keuze van mijn adjudanten, die overigens enkele weken later gevraagd wer den. Sindsdien hebben we van alles bij elkaar moeten liegen naar de bui tenwacht toe, om onze voorberei dingen te kunnen treffen. We wilde die voor de feestdagen afgerond hebben om in de periode dat het geruchtencircuit goed op gang kwam, zo min mogelijk op te vallen. Dat is ons gelukt. We hebben het voor nagenoeg iedereen geheim kunnen houden. Natuurlijk werd mijn naam veel genoemd maar dat waren alleen maar gissingen." In die laatste weken "wier Jan ^'r host nie goed van" toen men hem telkens vroeg of hij dit jaar prins werd. EEN LACH EN EEN TRAAN Dat ook in de vastelaovendtijd een lach en een traan dicht bij elkaar lig gen, ondervond het trio een week voor het uitkomen, toen de schoon vader van adjudant Arno overleed. "Dat geeft aan hoe dicht die zaken bij elkaar liggen" laat Jan weten. Bij Arno rees daarbij de vraag of hij wel als adjudant kon uitkomen. Arno weet zich echter gesteund door zijn familie die het volle begrip toonde voor de situatie. "Als Arno zich had teruggetrokken had ik dat gerespec teerd. Ik was dan uiteindelijk met een adjudant uitgekomen. "Op zo'n situatie kun je geen draaiboek op maken", aldus Jan. Ondanks dat de nieuwe Cd van de vastelaovesvereniging de Piëlhaas tijdens de Hazapaeper in november gepresenteerd is, en daarna ook te koop was, is de verkoop nu pas goe dop gnag gekomen. In de weken voor de carnaval begint het hier en daar te kriebelen. De nieuwe CD van de Piëlhaas kan daar in ieder geval goed bij helpen. Op de CD staan de winnende nummers zoals die in september door de jury tijdens het liedjesfesti val zijn gekozen. Ook dit jaar is Jeanny van Vegchel met twee liedjes te horen op deze schitterende CD. Het zijn de liedjes 'Dans d'n hiële aovend' en 'Vandaag'. Ook Mirjam Aerts en Frank Rateland zijn te horen met het liedje 'Is ut een...???'. Helemaal nieuw in het Roojse vaste- laoves-artiesten-circus zijn Marie Jose en Frans' muijsers met het lied 'Gen genöl'. Al met al een CD die de moeite waard is om te kopen. Voor slechts ƒ12,50 is de CD te koop bij: Poels fietsen, café Truus Hulsman, Tetru, Music World, Magnifique, café 't Upke, Sigarenmagazijn Janssen, Hugo Stappers keukens, Bakker Pijpers en vishandel Thielen. Daarnaast zullen tijdens het Joekskapellenfestival en alle avonden van Circus Mök Cd's verkocht worden. Dat gebeurt tesa- men met andere Piëlhaas-artikelen uit een ver en minder ver verleden. Ook zijn de mensen van de Piëlhaas regelmatig bij het ijswinkeltje van Thielenf om allerhande zaken te verkopen. PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Dat de Aid Prinse Kompenei van Venray weet wat Vastelaovend vie ren is en de gemoederen onder vas telaovend vierend Venray al lang voor de tijd bezig kan houden blijkt uit hun berichtgevng aangaande de televisieopnamen tijdens de Prinseproklamatie. Dat de NCRV niet echt naar Venray af zou reizen hadden een aantal Piëlhazen natuur lijk best in de gaten, maar dat er wel degelijke en videoband van de Aid Prinse Kompenej is verschenen is geen flauwekul. Dat de televisieop namen als publiciteitsstunt moesten dienen wordt door de Aid Prinsen onderschreven. De videoband is te koop voor ƒ5,- bij Life Style aan het Henseniusplein en Poels Rijwielen in de Grotestraat, bevat opnamen van alle Prinsen die Venray vanaf 1939 heeft gehad. Daarnaast brengt de Aid Prinse Kapel, genaamd De Prinse Neut, een drietal nummers ten gehoren waaronder het eigen 'APK ien Rooi' lied. De videoband geeft tevens informatie over de Vorsten die de Piëlhaas heeft gekend sinds 1939. De band heeft een speel- duur van 18 minuten. Al met al een videoband die in de kast dient te staan bij iedere Vastelaovesvierder van Venray, al is het alleen maar om later nog eens terug te kunnen kij ken in de tijd en herinneringen op te kunnen halen. De videoband is door de Aid Prinse Kompenej laten maken in verband met het feit dat dit jaar de vijftigste prins van Venray is uitgeroepen. Jeanny van Vegchel is met het liedje "Dans d'n niëele aovend" er niet in geslaagd om de finale te halen van het Limburgs Vastelaoves Leedjesconcours. Afgelopen vrijdag werd de uitslag van de eerste halve finale bekendgemaakt. Daaruit bleek dat Jeanny's dans net niet in de finale was gekomen. Ook dit liedje van Jeanny van Vegchel is enigszins in opspraak omdat ook voor dit nummer, een ander lied als basis diende. Door zowel tekst als melodie aan te pas sen, is door Jeanny een geheel ander nummer ontstaan. A.s. vrijdag gaat Jeanny van Vegchel "op herhaling". Met het liedje "Vandaag" zal zij een tweede poging doen om de finale te halen. De derde halve finale is vrijdag avond te beluisteren op Omroep Limburg. Een week later zal de uit slag bekend worden gemaakt. A.s. zaterdag zal in de schouw burg het ondertrouwbal van de Boerebrulluft plaatsvinden. Dat gebeurt na de jeugdzitting van de Hazekeutel. Het programma vangt om 21.49 uur aan met de installatie van de nieuwe senator van De Piëlhaas, dhr. Fred Welschen. De Boerebrulluft wordt dit jaar georganiseerd door de gemeente Venray. Die hebben overal al aange geven het dit jaar op z'n boereflötjes te willen doen. De avond zal muzi kaal worden opgeluisterd door ondermeer de Hofkapel. Hoogtepunt is natuurlijk het uitko men van het bruidspaar 1995. Programma Prinseproclamasie laat op gang Jan Arts is de vijftigste prins van de Piëlhaas. Zaterdagavond kwam een einde aan het gespecu leer toen zijn naam en die van z'n adjudanten Karei van Daal en Arno Lucassen bekend werden gemaakt. Dat gebeurde aan het eind van een Prinseproclamasie die pas na de pauze echt op gang kwam. De Prinseproclamasie kende een lang programma voor de pauze. Hoogtepunt voor de pauze was de act van de aftredende prins Tenny en z'n adjudanten Hans en Theo. Met een goochelact namen zij rustig en met subtiele humor afscheid van hoed en veren. De beide adjudanten bezongen a cappella het leven van een prinsehulpje voordat ze moch ten verdwijnen. Theo Duijkers werd door prins Tenny doorgezaagd en in twee stukken afgevoerd. "Het is zo'n druk baasje. Nu kan hij tenmin ste op twee plaatsen tegelijk zijn". Collega Hans Weijers ging als sil houet zwevend de schouwburg- hemel in, voordat vorst Hub de 49e prins van z'n versierselen ontdeed. Tenny, Hans en Theo kregen een staande ovatie van het publiek. Voordat het trio vertrok deelde Tenny de laatste prinsemedaille uit aan 'de megjes van de schouwburg', in de persoon van Willemien Alkim. Speelde bij de keuze de op handen zijnde privatisering van ae horeca van de schouwburg al mee? VIDEOBAND Het aftreden van het prinselijk trio vond al vrij vroeg in het programma plaats en werd alleen vooraf gegaan door de danseressen van de stichting Kunstzinnige Vorming met een Braziliaanse dansact en door het optreden van Martien Jeuken. Deze nieuwe Venrayse troubadour zong enkele chanson-achtige dialectlied jes, zichzelf begeleidend op de gitaar. Z'n debuut werd goed ont vangen, hoewel z'n liedjes veel beter tot hun recht zouden komen buiten de camavalsomgeving. De act van de Aid Prinse Kompeneej was goed qua idee, maar had een vlottere uitwerking verdiend. De oud-prinsen voerden een Venrayse epigoon van 'Klasgenoten' op en keerden terug naar het Lyceum aan de Leunseweg in de jaren '60, naar de klas van f»rins Tenny. De oud-prinsen onder eiding van Piet Hermans als Koos Postema bleven helaas steken bij het vertellen van een paar moppen en de fratsen van Peter Teeuwen. De APK revancheerde zich met haar video band, een achttien minuten durende prinsengalerij die tijdens de pauze en na afloop van het programma in de foyer te koop werd aangeboden. Na de première van de gelijkna mige dansgroep was de beurt aan buuttereedner Henk van Dooremalen. Als helderziende blin de chirurg Frits Manda -inderdaad de broer van Jo- legde hii de patiënt Venray op de ontleedtafel. Een echte politieke buut. Uit de lauwe reacties van het publiek bleek eens te meer dat burger en politiek ver van elkaar staan en dat woordgrappen door gaans geen dijenkletsers zijn. Een glimlachbuut voor de insiders. TROöT De vlam ging pas echt in de pan toen direct na de pauze de Sittardse Troöt ien de goöt' bezit nam van het podium. In kleurrijke nar renkostuums bracht het gezelschap een show die leek op een ongeregeld zootje, maar van het soort dat alleen na veel samen spelen op de planken gezet kan worden. Stampende feest muziek met een vette knipoog naar Rowwen Hèze en ae Blues Brothers. Het publiek was rond elf uur hele maal in de stemming om de nieuwe prins te ontvangen. Maar op het moment dat de door twee man bewaakte bul geopend kon worden, viel even het licht uit en een moment later was de bul verdwe nen. Wat volgde was een speurtocht door het detective-echtpaar Abraham en Sara (Geert Thomassen en Lilian Vollenberg). Ze wisten ook hun vijftigste opdracht tot een goed einde brengen door het boevenduo Snuf en Snuitje in te rekenen voor dat zij de kluis waarin de prins bewaard werd konden openen. Het hoogtepunt van het program ma, de Sittardse groep Troöt ien de Goöt, die met veel energie, rook en nog meer bier de zaal op z'n kop zette. alleen voor de jeugdzitting maar ook voor de kinderoptocht. Natuurlijk zal tijdens de jeugdzit ting de dansgarde van de Hazekeutel optreden. De bekende dansgroep Dizzy is ook aanwezig met zowel een jeugdgroep als een groep met oudere danseressen. Verder wordt er een dans verzorgd door de meiden groep van Jong Nederland. Maar er is meer. Sjoerd v.d. Coelen uit Well zal deze avond een echte jeugdbuut verzorgen. Sjoerd is onlangs uitgeroepen tot jeugdprins van Well, maar deze avond zal hij als "kweske" op het toneel staan. Bekend van de televisie. Dat mag Annelie Reijnders sinds vorig jaar zeggen toen zij een aflevering van de mini-play-back show wist te win nen met haar creatie van Four non Blondes. Ook zij ontbreekt niet op deze avond. Een van de hoogtepunten van de avond wordt de bekendmaking van het jeugdboerebruidspaar. Dit paar tje komt uit de toneelgroep Ventiel. Het spreekt voor zich dat deze toneelgroep alles uit de kast zal halen om er een mooie act van te maken. Twee bekende stripfiguren zijn Asterix en Obelix. Zij lopen de hele avond rond in de schouwburg en zullen aan het eind zeer nauw betrokken zijn bij het uitkomen van de nieuwe jeugdprins. Wie de Op zaterdag 28 januari is het weer zover. Dan kan ook de Venrayse jeugd alvast vastelao vend gaan vieren. Jeugdvastelaovend De Hazekeutel houdt dan haar traditionele jeugdzitting in de foyer van de schouwburg te Venray. De avond begint om 18.30 uur en hoogte punt is ongetwijfeld het uitkomen van de nieuwe jeugdprins. Iedereen is op deze zitting wel kom. Ook dit jaar heeft De Hazekeutel weer een programma in elkaar gezet voor de jeugd en door de jeugd. Rode draad in het programma zijn de stripfiguren. De Hazekeutel heeft voor vastelaovend 1995 stripfiguren als thema gekozen. Dit geldt niet T\ *i. De vastelaovesvereniging De Piëlhaas zal dit jaar niet overgaan tot het uitreiken van de Bronzen Piëlhaas. De Bronzen Piëlhaas is de hoogste onderscheiding van deze vereniging en wordt uitgereikt aan personen of instanties die zkh voor de Venrayse samenleving verdien stelijk hebben gemaakt. De Piëlhaas was voornemens om dit jaar de Bronzen Piëlhaas uft te rei ken aan de Winkel van Sinkel in Venray. De onderscheiding zou dan over handigd worden aan zuster Servaas, een van de drijvende krachten achter deze winkel. Zuster Servaas was echter van mening dat zij middels haar de vrijwilligers van de Winkel van Sinkel bleef zijn bij dit standpunt. Het bestuur van De Piëlhaas respecteen het besluit van zuster Servaas en de vrijwilligers van de Winkel van Sinkel. De vereniging heeft daarom ^besloten om dit jaar de Bronzen Piëlhaas niet uit te reiken. opvolger zal worden van jeugdprir Angelo, die deze avond afscheid neemt, is nog een van de best bewaarde Venrayse geheimen. Komt dus allemaal op zaterdag 28 januari naar de foyer van de schouwburg. Overigens start binnenkort de inschrijving voor de kinderoptocht op carnavaTszondag. Op de zonda gen 5, 12 en 19 februari kunnen de kinderen zich tussen 11.00 en 13.00 uur inschrijven voor deze optocht in café 't Upke aan de Grote Markt.. De jeugdprins van Well, in zijn creatie als "Kweske PEEL EN MAAS WEEKBLAD Na een jaar van feesten en veel plezier is in Oostrum zaterdagavond f»rins Jan III afgetreden. Met een ichtc trilling in zijn stem dankte hij alle Karklingels voor het welslagen van zijn heftige reageerperiode. Nadat hij van zijn prinselijke waar digheid was ontdaan, werd hij, gezeten op een stoel, door oud-prins Math II onder de klanken van dc Eikenhofkapel overgeschilderd, tot dat hij het uiterlijk had van een degelijke interieurverzorgster. Als laatste daad veegde hij met de 'Aid Prinse van Aostrum' de vloer aan. In de interimpcriode werd de inmiddels volgestroomde zaal opge warmd door het muziekgezelschap de Aces. Deze dricmansformatie bracht naast top-40 muziek ook de Aostrumse Carnavalskrakers van de laatste jaren. Alle ogen waren gericht op hel podium waar Vorst Bert het licht deed uitgaan. Uit een volstrekt donker, flitsten, onder het zingen van dc niwue schlager van dc Raad van Elf ('wecj zuuke enne prins') afbeeldingen uit het liedje op en onder een ondraaglijke spanning, sprong uit een grote witte wolk Henri Kessels te voorschijn. Onder een geweldig applaus kreeg Prins Henri I zijn prinselijke versier selen overhandigd. Zijn toekomstige bruid Kitty mocht hem als eerste feliciteren en samen dansten zij de traditionele prinscdans, echter pas nadat Prins Henri in zijn 'maiden speech' het motto van zijn regeerpe riode bekend maakte: 'An overvolle pistes en lang latte doen weej nie mit, want carnaval vicre dat is toch wat ien os bloed zit'. Tijdens de spontaan ontstane receptie bleek dat Prins Henri een uitstekende keuze is voor dc Oostrumse bevolking. Daarna werd het ouderwets gezellige en zeer druk bezochte prinsebal voortgeet tot in de kleine uurtjes. jeugdprinsenbal Op dit jeugdbal zal Jeugdprins Roy I afscheid nemen en zal de nieuwe jeugdprins bekend gemaakt worden. Het jeugdprinsebal wordt gehouden in zaal van Dijk, aanvang 18.30 uur. Zaterdag 28 januari wordt in Heide het jaarlijkse Aide Wieverbal gehouden. Eerst wordt afscheid genomen van Prins Martien 1 waar na de Prins 1995 bekend gemaakt zal worden. Het Aide Wieverbal wordt gehouden in de Gelderkoel en begint om 20.11 uur. Komend weekend staat bij dc Zagewetters in het teken van de prinsenbals. Vrijdag om 19.00 uur Jeugdprinsenbal in het jeugdhuis met om 20.00 uur aftreden van Prins Frank I (Zegersj.De bekendmaking van dc nieuwe jeugdprins 1995 zal om 21.00 uur plaatsvinden. Zsterdag om 20.45 uur prinscnbal in zaal 't Anker. Om 21.30 uur aftreden van Prins Jan VIII (Poels) die daarna opgenomen wordt bij de A.P.M. (Aid Prinse Mersele). En om 22.45 uur bekendmaking van de nieuwe prins van vastelaovens 1995 bij de Zagewetters. Jeugdprins Miel 1 (Hendriks) van de Piëlreuzen in Ysselsteyn zal dit jaar over dc jeugd regeren samen met de nieuwe leugdvorst Marijn (Arts). Miel zijn leus luidt: Mit deez daag doen wc nie deftig, want car naval vieren is heftig. Foto" Chris 1 uurs foto's

Peel en Maas | 1995 | | pagina 7