tya&teéaovetul ée*t t/em&f Grandioos programma tijdens jeugdzitting Hazekeutel Reuzekluut voor Sieb Nijssen Het wordt weer N vastelaovend Carnavalsavond van de Invaliden Sport- en belangenvereniging Nieuwe prins bij ut Dartele Veule Kloonstroppe bij de Piëlhaas 'Trommelkorps wint liedjesmiddag Karklingels Oostrum De Schanseknuppels Castenray Prinse- proklamatie Piëlhaas 1995 Nederlandse Vereniging voor Parapsychologie V Lezing over carnaval bij LVB APK op tv Vorsteraadsonderscheidingen bij 't Knölleke in Leunen PEEL EN MAAS Donderdag 19 januari 1995 - Pagina 9 Nieuwe prins bij 't Dartele Veule is Haijke Hendrikx die als Hayke d'n Niggende de Dartele veulens zal aanvoeren tijdens de vastelaovend, A.s. zaterdag, 21 januari houdt Hayke IX en zijn prinses receptie in de "Perdstal" te Veulen, Veulenseweg 49. De receptie is van 20.00 tot 22.30 uur. (foto dom mels- kens) m Sinds het seizoen 1991/1992 vindt op carnavalszondag in Venray het Kloonstroppe plaats. Na de Hoogmis en het zondagochtendkon- cert hét moment waarop iedereen zich op zijn/haar eigen wijze in het carnavalsgedruis stort. Het Kloonstroppe begint eigenlijk al op zondagmorgen als de dag begint. Lekker een makkelijk zittend kloonspak aan, een kleurtje op het gezicht en met de nodige goede zin en zonder zorgen aan een, naar het lijkt, eindeloze drie-daagse begin nen. Het aantal deelnemers aan het kloonstroppe groeit nog steeds en ofschoon het kloonengezelschap wel steeds wisselt moeten er in Rooy toch wel al enkele duizenden kloonkostuums in omloop zijn. Dit gegeven betekent dat er nog steeds groei zit in dit feest. Vandaar dat de kommissie kloonstroppe ook dit jaar w£er een beter kloonentreffen ver wacht. Z'n vrolijk feest mag je niet missen. Samen met de kinderoptocht van de Hazekeutel is eht Kloonstroppe een schitterende start van de drie dolle dagen. In een tot de nok gevuld en gezel lig gemeenschapshuis te Oostrum is ook deze liedjesmiddag een groot sukses geworden. Het programma werd weer prima gepresenteerd door Bèr en Jeu die zelf dachten in aanmerking te komen vor de 'Orde van verdiensten'. De zes deelnemers brachten hun liedje twee keer ten gehore. Liefst vijf deelnemers werden muzikaal ondersteund door de Eikenhofkapel. Het nivo van de liedjes was vol gens deskundigen hoog en dit maak te het voor de jury heel moeilijk om tot een winnaar te komen. Rond 17.44 u. kon Prins Jan III de uitspraak van de jury bekend maken. Winnaar werd 't Trommelkorps met als zanger Nöl Linders en de rest. De camavalssch- lager Drie Daagwerd na de uitreiking nogmaals door de heel enthousiaste groep ten gehore gebracht. Eén van de hoogtepunten van deze middag was ongetwijfeld het uitreiken van de Orde van Verdienste aan Toon van Soest. Door vorst Bert werden nogmaals zijn bestuurlijke kwaliteiten en inzet voor de Oostrumse gemeenschap gememoreerd. Uit de vele felicita ties die Toon en Nelly in ontvangst mochten nemen blijkt dat de 'Orde van Verdienste' op de goede plaats terecht is gekomen. Op zaterdag 21 januari wordt het Prinsenbal bij de Karklingels in het gemeenschapshuis gehouden. Aanvang 20.30 u. Op deze avond zal Prins Jan III (Verheijen) terugtreden en worden opgenomen in de A.A.P. (Aostrumse Aid Prinse). Om 22.30 u.is het uit komen van Prins Afgelopen zaterdag verscheen op een gezellig prinsenbat als 39e heer ser aer Schanseknuppels ten tonele Prins Ger V (Peters). Als lid van de raad van 11 en ook van de joekska- pel 'Op tied muuj' weet prins Ger wel dat de joeks en de lol met de carnavalsdaag voorop staan. Vandaar ook dat Prins Ger V de Schanseknuppels op zal zwiere met de leus: 'Mak veul joeks en lol en gut mar flink uut ouwe bol'. Het boerenbruidspaar 1995 bestaat uit bruidegom Mart van Wismans Küb (Mart Wismans) en de bruid Nel van Stijbose Pet (Nel Wismans). De Boerenbruiloft is op dinsdag avond 28 feb. in het gemeenschaps huis 'De Wis' in Castenray. Op zondag 15 januari werd tijdens een hypnoseshow waarin diverse tests werdengedaan, bepaald welke persoon het best geschikt is als Jeugdprins. Na een verrassend einde kwam Jeugdprins Martijn I (Deriks) als nieuwe heerser over de jeugd van De Schanseknuppels tevoor schijn. (Alle foto's: foto Hoedemaekers) De LVB en OVB Oostrum houden een gezamelijke avond met als onderwerp: 'Carnaval van 2000 vóór tot 2000 na Christus', welke wordt gegeven door drs. Theo Fransen. De spreker maakt een snelwande ling door meer dan 40 eeuwen. In diverse gebieden van de wereld blij ken vanaf het begin van de geschre ven geschiedenis der mensheid fees ten voor te komen, die opmerlijke overeenkomsten vertonen met onze hedendaagse carnaval. De Babyloniërs kenden het nieuwjaars feest met optochten en tijdelijke 'ruilkoningen', de Egypenaren ken den reeds een soort Blauwe Schuit. De Grieken vierden hun Anthesteris, de Romeinen doodden nog in het jaar 303 na Christus een van de sol daten van hun legioen, die tijdens de Saturnalia als plaatsvervangend koning was uitgeroepen. De Kerk had de nodige problemen met dit feest en vond een afstem ming op de vasten bij het Concilie van Benevento. Er ontstonden schit terende Narrenfeesten, met Ezelspausen en Narrenbisschoppen. De Reformatie had het er maar moeilijk mee. Het afschaffen van de vasten tastte het feest in zijn voegen aan en zorgde voor een bijna-onder- gang. Bijna, maar in 1823 begon in Keulen de georganiseerde Carnaval en vormde het begin van een sterke opbloei. Maastricht richtte zijn Momusgezelschap op in 1839/40, Venlo zijn Jocus in 1842, Den Bosch werd Oeteldonk in 1881/1882. Maar pas na de Tweede Op zaterdag 28 januari is het weer zover. Dan kan ook de Venrayse jeugd alvast vastelao vend gaan vieren. Jeugdvastelaovend De Hazekeutel houdt dan haar traditionele jeugdzitting in de foyer van de schouwburg te Venray. De avond begint om 18.30 uur en hoogte punt is ongetwijfeld het uitkomen van de nieuwe jeugdprins.Iedereen is op deze zit ting welkom. Ook dit jaar heeft De Hazekeutel weer een programma in elkaar gezet voor de jeugd en door de jeugd. Rode draad in het programma zijn de stripfiguren. De Hazekeutel heeft voor vastelaovend 1995 stripfiguren als thema gekozen. Dit geldt niet alleen voor de jeugdzitting maar ook voor de kinderoptocht. Natuurlijk zal tijdens de jeugdzit ting de dansgarde van de Hazekeutel optreden. De bekende dansgroep Dizzy is ook aanwezig met zowel een jeugdgroep als een groep met oudere danseressen. Verder wordt er een dans verzorgd door de meiden groep van Jong Nederland. Maar er is meer. Sjoerd v.d. Coelen uit Well zal deze avond een echte jeugdbuut verzorgen. Sjoerd is onlangs uitgeroepen tot jeugdprins van Well, maar deze avond zal hij als "kweske" op het toneel staan. Bekend van de televisie. Dat mag Annelie Reijnders sinds vorig jaar zeggen toen zij een aflevering van de mini-play-back show wist te win nen met haar creatie van Four non Blondes. Ook zij ontbreekt niet op deze avond. Een van de hoogtepunten van de Zoals u wellicht al uit eerdere berichten heeft vernomen staat de Venrodse Vastelaovesvereniging 'de Piëlhaas' aan de vooravond van het bekend worden van hun vijftigste Prins Carnaval. Met uitzondering van de oorlogs jaren en het jaar van de water snoodramp heeft de burgemeester van Venray in de vastelaovestijd zijn scepter overgedragen aan de Prins van de Piëlhazen. Wie deze eer dit jaar te beurt mag vlalen, zal bekend gemaakt worden tijdens de Prinsenproklamatie a.s. zaterdagavond 21 januari ind e schouwpurg. Dit jaarlijks terugkerende spekta kel mag zich ook dit iaar weerop een enorme belangstelling verheu- fen, gezien de grote toeloop bij de aartverkoop zaterdag j.l. Tot welke ludieke akties dit alles geleid heeft hebt u wellicht reeds vernomen. Geen wonder dat de belangstel ling zo groot is, want ook dit jaar is het de kommissie gelukt een schitte rend programma op de bühne te toveren met een keur aan, voorna melijk Venrayse, artiesten. Wilt u hiervan nog getuige zijn dan kunt u nog kaartjes krijgen voor de foyer van de Schouwburg. Hier kunt u op een groot scherm het gehele programma, dat zich in de zaal afspeelt, volgen en u bent ver zekerd van een plaats voor het* Prinsenbal na afloop van de zitting. Kaartjes zijn nog te krijgen aan de kassa van de schouwburg a.s. zater dag 21 jan. voorafgaand aan de Prinsenproklamatie. Omdat er niet meer dan 200 foyerplaatsen zijn geldt ook hier: Wie het eerst komt, het eerst maalt. Haast u dus, want op op. Wereldoorlog verbreedde het feest zich n de volle breedte (met name door de t.v.). Ons land telt zeker 2000 verenigingen. Hoe zal carnaval er in het jaar 2000 uitzien? Ook daar zal de spreker -die twee boeken en vele artikelen over dit feest schreef- op in gaan. De avond is op donderdag 26 januari om 20.00 u. in het gemeen schapshuis te Oostrum. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard avond wordt de bekendmaking van het jeugdboercbruidspaar. Dit paar tje komt uit de toneelgroep Ventiel. Het spreekt voor zich dat deze toneelgroep alles uit de kast zal halen om er een mooie act van te maken. Twee bekende stripfiguren zijn Asterix en Obelix. Zij lopen de hele avond rond in de schouwburg en zullen aan het eind zeer nauw betrokken zijn bij het uitkomen van de nieuwe jeugdprins. Wie de opvolger zal worden van jeugdprins Angelo, die deze avond afscheid neemt, is nog een van de best bewaarde Venrayse geheimen. Komt dus allemaal op zaterdag 28 januari naar de foyer van de schouwburg. Annelie Reijnders, vorig jaar in aktie tijdens de mini-play-back show. Op 27 januari organiseert de Nederlandse Vereniging voor Parapsychologie 'kernkring Limburg' een lezing. Spreker is Dr. Tisscher. Thema: 'Het ontgiftingsstelsel'. Deze lezing wordt gehouden in het gemeenschapshuis, Watermolenstraat 1 te Oostrum. Aanvang 20.00 u. Kaarten zijn vanaf 19.30 u. aan de zaal verkrijgbaar. Uiteraard is voor de leden/donateurs de toegang gratis. Bij klachten en ziektebeelden ver oorzaakt doorlevensmiddclen en milieuverontreinigingen werd in het verleden vaak over aÏÏergiën gespro ken en later over intoleranties. De intolerantie reaktiepatronen blijken regelmatig veroorzaakt te worden door stoornissen in het ontgiftings stelsel. Dit stelsel is afhankelijk van de aanwezigheid van voldoende vitaminen, mineralen, aminozuren en vetzuren enz. in het lichaam. Door de levensstijl van het individu ontstaat hierin vaak een onbalans omdat men aanneemt dat ieder lichaam op dezelfde wijze levens middelen verteerd en opneemt. Derhalve zou een gezonde voeding dus geen tekorten kunnen teweeg brengen. Dit blijkt niet zo te zijn, want ieder individu is uniek en heeft zijn eigen bijbehorende levensstijl en reaktiepatroon. Dit is soms aan gelaatstrekken, huidskwaliteit e.d. te zien. De tekorten aanbepaalde mine ralen horen bij paranormale perso nen. De paranormale kwaliteiten nemen vaak af naarmate de tekorten zich corrigeren. Over deze onder werpen kunt u tijdens de lezing van Dr. J.R. Tisscher meer kennis krij gen. Diefstal 'Amsterdammertjes' Door de gemeente werd aangif te gedaan van een wel zeer onge wone diefstal. Het afgelopen weekend werden er twee zgn. 'Amsterdammertjes', kompleet met grondplaat uit de van Meegenstraat in Leunen gehaald. De schade van die diefstal bedraagt ƒ1500,-. De politie is gestart met een buurtonderzoek, maar dat heeft nog geen resultaat opgeleverd. Personen die iets van de ongewo ne diefstal hebben gezien worden verzocht kontakt op te nemen met politie.j Evenals andere jaren heeft het bestuur van VV 'De Piëlreuzen' ook dit jaar weer besloten de Reuzekluut uit te reiken aan iemand die zich gedurende een lange reeks van jaren elangcloos verdienstelijk gemaakt. Dit jaar is de keus gevallen op Sieb Niissen. Een terechte keuze zoals zal blijken uit onderstaande aktivi- tcitcn waarin de Kluutendrager in spé aktief is geweest en/of nog aktief is. Foto Hoedemaekers De belangstelling om iets voor de gemeenschap te cfoen is bij Sieb begonnen dicht bij huis, n.l. in de buurt Puttenweg 1. Al 24 jaar is deze buurtvereniging voor een belangrijk stuk mede door zijn toe doen bijzonder aktief bij gebeurte nissen in de buurt maar vooral ook met de Vastelaovend. Zo doet de buurt al 24 jaar mee aand e optocht in Reuzensteyn. Ieder jaar weer wist hij zijn medebuurtbewoners op te peppen om toch maar weer mee te doen en met prachtige wagens en/of groepen voor de dag te komen. Sieb zouden we dan ook letterlijk een 'buurtopbouwwerker' kunnen noe men. Vanuit de buurt was de overstap naar de dorpsraad dan ook niet meer zo groot. Van dit kollege maakt hij dan ook inmiddels veertien jaar deel uit om de Ysselsteynse problemen en wensen te bespreken ener zorg voor te dragen dat er ook daadwer kelijk wat mee gedaan wordt. Sieb heeft ook zijn sporen ver diend in de Jera, de jeugdbeweging van Ysselsteyn, waarvan hij veertien jaar voorzitter was. In die tijd groei de 'de Koel' het jeugdgebouw van Ysselsteyn uit tot de bekendste disco in de regio voor de jeugd tot 18 jaar. Ondanks dat er wel eens problemen geweest zijn, mag gesteld worden dat desondanks zeer veel ouders blij zijn en waren dat hun kroost zich hier op gepaste wijze door de week, maar vooral 's zaterdags 's avonds zeer goed kon vermaken. Veel oudere Ysselsteyners van nu denken dan ook nog met plezier terug aan 'hun tijd' in-de Jera hetgeen medemoge- lijk was door Sieb zijn inzet. Vanuit de Jera had Sieb ook vele jaren zit ting als ondervoorzitter in de Stichting Jeugdcentrum, de eigenaar van het door de Jera gebruikte gebouw 'de Koel'. Sieb stond ook aan de wieg van eht zeer pupulaire Ysselsteynse jon gerenkoor 4 Enjoy Togetheer'. Vrij vertaald 'Samen schik maken', het geen mede door zijn toedoen dan ook bijzonder goed lukt gezien het enthousiasme wat dit koor uits- traald. Van dit koor is hij nog altijd bestuurslid en belast met het organi seren van de diverse aktiviteiten van dit koor. Sieb was ook aktief bij het inmid dels niet meer bestaande motorco- mite dat motorwegraces, auto crosswedstrijden en wielerwedstrijden organiseerde. Uit de opbrengsten van deze aktiviteiten is aan de kerk o.a. een nieuw altaar, een nieuwe preekstoel, het carillon en het uurwerk geschonken. Binnen de indertijd gehouden wielerzes- daagse was Sieb niet alleen aktief als deelnemer maar ook als kontakt- persoon voor de buurt, die de spon- sorgeldeninzamelde en de renners 'kon trakteerde'. Vanuit zijn aktiviteiten in de Jera en zijn lidmaatschap van het CDA heeft hij ook zitting in de kommissie samenleving en kriminaliteitspre- ventie. Hoewel het er op lijkt dal zo iemand tijd tekort moet komen was Sieb ook nog vele jaren aktief op tourwielersportgebied. 1984 Was voor Sieb een bijzonder jaar omdat hij toen regeerdeover het Piëlreuzenriek als Sieb I. Bovenstaande aktiviteiten waren voor het bestuur van VV de Piëlreuzen dan ook voldoende aan leiding dit jaar aan Sieb Nijssen de hoogste onderscheiding op Vastclaovesgebied in Reuzesteyn uit te reiken. Iemand die het Reuze ver diend heeft. Dit zal gebeuren op de liedjesmid dag 22 januari a.s. door Prins Wilbert I in gemeenschapshuis 'Smelehof'. Ongetwijfeld zullen velen welke in de loop der jaren met Sieb samengewerkt hebben, van de gelegenheid gebruik maken hem persoonlijk met deze onderschei ding te feliciteren. Op deze middag zal tevens het Boerebruidspaar 1995 bekend gemaakt worden. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Het wordt weer vastelaovend. Het bloed begint bij de meeste Piëlbaze, Piëlrenze, Schanseknuppels en andere Venrayse vastelaovesvierders al weer flink te kriebelen. Ook zijn inmiddels de eerste prinsen weer bekend. Voor Peel en Maas betekent dit weer extra berichten over alle vastelaovesaktiviteiten. Middels deze weg verzoeken wij de verenigingen de berichten tijdig aan te leveren. Ook vragen wij om zo snel mogelijk de vastelaovesprogramma's aan ons toe te doen komen, zodat wij dat tijdig kunnen berichten. Dit geldt ook voor het programma tijdens de carnavalsdagen, dat wij tra ditiegetrouw zo compleet mogelijk aan onze lezers willen pre senteren Ook dit jaar houdt de Invaliden Sport- en belangenvereniging haar jaarlijkse carnavalsavond. Deze zal worden gehouden in de Brink in Leunen. De avond begint om 20.00 u.. Wat er wordt geboden is nog een geheim. De evenementen-kommis sie heeft heel wat in de hoge hoed. In elk geval zal de prins en de raad van elf van Leunen deze avond opluisteren. Om in goede stemming te geraken verzoeken wij eenieder verkleed aan deze avond deel te nemen. Niets houdt u dus tegen weer eens lekker uitje bol te gaan. Wij hopen u met uw vriend- Winkeldiefstal Een 47-jarige inwoonster van Roermond werd door personeel van een warenhuis aan de Grotestraat betrapt toen zij damesondergoed ter waardevan ƒ46,45, zonder te betalen, wilde meenemen. Zij werd aan de politie overgegeven die haar, na verhoor en opmaking van proces verbaal, naar huis stuurde. De diefstal vond zaterdagmorgen omstreeks 10.00 u. plaats. vriendin, partner of uw familie deze avond van harte welkom te heten. Gezien de verenigings-verbanden zullen ook de LKIB uit Horst en de AAW-WAO groep aan deze avond deelnemen. r~ Zoals uit berichtetr van de Aid Prinse Kompenej wordt vernomen zal de NCRV komende zaterdag 21 jan. tijden de Prinseproklamatie in de schouwburg te Venray televisie opnamen komen maken van de act die de Aid Prinsen die avond op gaan voeren om Prins Tenny I in hun gelederen op te nemen. In het programma 'Paradijsvogels' zal de act vervolgens worden uitgezonden. De NCRV vond het idee dat door de Aid Prinsen was bedacht dermate ludiek en toepasselijk dat men ero ver denkt naar Venray af te reizen. Dat de Aid Prinse Kompenej in haar nopjes is met deze niet verwachte belangstelling moge duidelijk zijn. 'Wanneer alles meezit', deelde een woordvoerder van de Aid Prinse Kompenej ons mede, 'zullen er spe ciale videobanden worden vervaar digd en zullen deze aan Vastelaovend vierend Rooi worden aangeboden'. Afgelopen zaterd werd in danscentrum Janssen aan Piet Kienhuis de APK- plak uitgereikt. De APK-plak is een onderscheiding die door de Aid Prinse Komeneej is ingesteld om personen, die zich dienstbaar hebben gemaakt voor Venray, te huldigen. Piet Kienhuis kreeg deze onderscheiding voor de vele verdiensten in de afgelopen jaren. Meer dan 25 bestuursfunkties heeft Kienhuis bekleed, waar van hij een aantal thans nog bekleed. Kienhuis was en is o.a. betrokken bij het Oranjecomité, WD afde. Venray, Stichting Stadspark, Stichting Carillon, Museum 't Freulekeshuus en nog vele andere stichtingen en instellingen. Ook was Kienhuis, een rasechte Amsterdammer, aktief bij de vastelaovesvereni ging De Piëlhaas als voorzitter van de Raad van Elf en de commissie Ceremonie en Protocol. Piet Kienhuis wees er zaterdagavond nadrukkelijk op dat dit, zonder de medewerking van zijn thuisfrond en zijn inmiddels ex-werkgever Rank Xerox, niet mogelijk was geweest. Kienhuis voelde zich met deze onderscheiding danig in verlegenheid gebracht. Na een staande ovatie moest de anders praatgrage Kienhuis erken nen dat hem op dat moment "woorden tekort schoten". Iets wat Piet Kienhuis niet of nauwelijks overkomt. Onlangs werd bij 't Knölleke te Leunen tweemaal een Vorstenraadsonderscheiding uit gereikt. Voorzitter Lambert Classens vanwege zijn 11-jarig voorzitterschap bij de vereniging en Henk Meijers vanwege het feit dat hij 22 jaar lid is van de Raad van Elf. Eind jaren zeventig werd Lambert Classens betrokken bij de vastelao vesvereniging. Hij ging helpen bij |de wagenbouw en al snel werd hij 'voor een bestuursfunktie gevraagd. Vier jaar later, nu dus elf jaar gele den, werd hij unaniem gekozen tot voorzitter. In die elf jaar heeft hij de vereniging goed in handen gehad, heeft hij in het diepste geheim prin sen benaderd en begeleid naar hun uitkomen. In 1990 was dat niet zo moeilijk want toen werd hij zelf prins. Eveneens een oud-prins is Henk Meijers die in 1973 toe trad tot de Raad van Elf. Henk Meijers was toen al betrokken bij de organisatie van de boerenbruiloft en bij de wagenbouw. Later trad hij ook toe tot de krantencommissie. Daaruit vloeide vervolgens vijfjaar lang een bestursfunktie voort en werd hij in 1981 tot prins gekozen. Daarna bleef hij de Raad van Elf trouw en trad hij verder toe tot de zittings commissie van 't Knölleke. De twee jubilarissen van 't Knölleke

Peel en Maas | 1995 | | pagina 9