Overweldigend aantal inzendingen fotopuzzel HOUD DE VLAM BRANDEND Enkele wetenswaardigheden Oirlose kinderen op bezoek bij Walnoot Autoverhuurbedrij f Texcar De man die nooit fouten maakte Anderstalige kinderen in één klas Een modezaak met iets extra's St.-Petrus'Bandenkerk Zieken communie Bereikbaar heid dekenale pastorie Oecumene Het Vormsel Suppoosten Gedoopt Venraynaren op CD PEEL EN MAAS Donderdag 19 januari 1995 - Pagina 7 Berichten van onze kerkgemeenschap 1995-1 Op Pinksteren verwarmt goddelijk vuur de leerlingen van Jezus. Dit vuur moedigt hen aan om, rondtrekkend, het verhaal te doen van het rijk van God. De eerste christenen bouwen hun kathedraal om de vonk van het Christendom over te laten springen. Wij, mensen van 1995, moeten de vlam brandend houden. Om die warmte te kunnen blijven doorgeven, zijn ook materiële voorzieningen nodig. Denk bijv. aan het zo kostbare onder houd van de kerkelijke gebouwen en hun inventaris; de honorering van de priesters... De actie KERKBALANS,van 8 t/m. 22 januari gevoerd op TV en mid dels de media, herinnert ons aan de morele plicht een financiële bijdrage te leveren aan de plaatselijke geloofsgemeenschap. U kunt er mede zorg voor dragen, dat er genoeg olie is om het vuur van het begin brandend te houden! Heel dringend vragen wij u uw bijdrage aan de kerk te (blijven) geven.Het comité Kerkbijdrage Parochie St.-Petrus'Banden, onder voorzitterschap van Drs.W.H. Kremer,vergaart de geschonken gelden. Indien u nog niet deel neemt aan de Kerkbijdrage, kunt u uw bijdrage overmaken: ABN-AMRO 48.41.00.017, of postgiro 11.74.863, t.n.v. Adm.Kerkbijdrage Petrus'Banden. Passiespelen Van mei t.m. september worden in Tegelen voor de 16e keer de Passiespelen opgevoerd. Het is een indrukwekkende vertoning en uit beelding van leven, lijden, sterven, hopen en verrijzen van Christus. Samenstelling priesterteam Deken: J. Coenen, Eindstraat 6, tel. 81275 Kapelaan: H. de Wit OFM, Patersstraat 29, tel.82385, bgg 85855 Kapelaan: R. Woutering, Horsterweg 57, Castenray, tel. 71215 Kapelaan: H. Bouman, Dr. Poelsstraat 4, tel. 11664 Zoals U weet, bestaat de moge lijkheid voor langdurig zieken of thuiszittenden om de H. Communie thuis te ontvangen. U geeft dit even op aan een van de parochiepriesters; die maakt dan een afspraak over het tijdstip waarop en door wie de com munie gebracht wordt. Het opgeven van misintenties kunt U van maandag t/m vrijdag van 9.30-10.30 u., behalve op donder dag. Wilt U de deken zelf spreken, bel dan gerust op. Is hij er zelf niet, dan geeft U Uw telefoonnummer en hij belt U zo spoedig mogelijk terug. Woensdagmiddag hebben acht tien kinderen van groep 7 en 8 van de Mariaschool uit Oirlo een bezoek gebracht aan kampeer boerderij de Walnoot aan de Koepas. De Óirlose kinderen gin gen er kennis maken met de tijde lijke bewoners, een aantal asiel zoekers onder meer afkomstig uit Somalië. Aanleiding voor het bezoek was een spreekbeurt van leerlinge Madieke Eickmans. Het meisje had het gehad over asielzoekers, waar om zij uit hun eigen land zijn gevlucht, hoe zij hier zijn gekomen en wat er verder met de asielzoekers gebeurt. Om het onderwerp bij haar medeleerlingen tot leven te brengen had Madieke een bezoek aan de Walnoot georganiseerd. Daar ver blijven sinds eind vorig jaar asiel zoekers. Het bezoek van de Oirlose school kinderen vond op woensdag plaats om het lesprogramma van de kinde ren niet in de war te brengen. Ook de jeugdige asielzoekers, die in Stevensbeek naar school gaan, hoef den geen vrij te nemen. Nieuw in Venray Het autoverhuurbedrijf Texcar is gevestigd te Venlo en is reeds twaalf jaar aktief in de autoverhuurbran che. Texcar is uitgegroeid tot het grootste regionale autoverhuurbe drijf in Venlo en omgeving. Het bedrijf heeft in de loop der jaren zijn aktiviteiten uitgebreid. In de begin jaren werden er alleen personenbus- sen verhuurd, tegenwoordig zijn de aktiviteiten zeer divers: Verhuur van: personenbussen, bestelbussen, kleine vrachtwagens, campers, motoren, aanhangwagens. Diensten: snelvrachtdiensten, groepsvervoer, bezorgingen van huis aan huis bladen, verhuizingen. Om een totaal dienstverlenings pakket te kunnen aanbieden is er vanaf januari 1995 tevens de moge lijkheid personenauto's te huren. De keuze voor personenauto's zal bestaan uit: 1. Middenklasse auto (Renault 19), 1. Kleine auto (Renault Clio). Texcar is zowel aktief op de parti- kuliere- en bedrijvenmarkt. Als par- tikuliere personen een voertuig huren is dat meestal voor een vakan tie, verhuizing of uitstapje. Bedrijven en instellingen huren een voertuig om zeer diverse redenen, o.a. persooneelsuitstapje, goederen vervoer, snelvrachtdienst of om de vervoerspieken binnen het bedrijf op te vangen. Vanaf 1 januari 1995 wordt er in Venray een filiaal geopend waar alle hierboven genoemde diensten zullen worden aangeboden. De keuze als vestigingsplaats zou het industrieterrein Keizersveld zijn. Op deze plek is niet voor medio 1995 een bedrijfspand beschikbaar. Het beleidsplan van Texcar was erop gericht om per 1 januari het autoverhuur in Venray te starten. Er is nu tijdelijk vervangende ruimte gezocht en die is gevonden in het voormalige pand van schoon maakbedrijf 'de Lelie' aan de Hoenderstraat 83 te Venray, tel. 10576. Er zal op dit adres geen officiële opening plaatsvinden, dit zal te zij ner tijd gebeuren als het nieuwe bedrijfspand op het Keizersveld in gebruik wordt genomen. Kransleggingen op Duits soldatenkerkhof Vandaag, donderdag 19 januari om half vier worden op het Duits soldatenkerkhof in Ysselsteyn in eenkorte plechtigheid, georganiseerd door de Stichting Market Garden, kransen worden gelegd door de komissarisen van de koningin in Limburg, varon van Voorst tot Voorst, z'n Brabantse kollega Houben en de Duitse ambassadeur dhr.Wilhelm Haas. Aanleiding voor de kranslegging is de herdenking vna 50 jaar bevrijding van Nederland. Bij die plechtigheid zullen een dertig-tal personen uit Duitsland en Nederland aanwezig zijn. Het is de eerste keer dat op dit kerkhof kransen worden gelegd door zowel de Limburgse als de Brabantse komissaris van de Koningin. Het gezelschap zal vóór de kranslegging ontvangen worden in zaal Roelanzia, waar het gezelschap ook na afloop korte tijd zal verblijven. Orgelnieuws 'nfr ooo Op 16 januari is dc orgelbouwer gestart met de restauratic van het orgel. U zult aan de stei gers zien, hoe ingrijpend het werk is.Er wordt gepoogd om tijdens de diensten het orgel-ook tijdens de restauratie-te laten functioneren. Onze oproep om financiële steun voor de zeer kost- bare operatie wordt f3100 - gehonoreerd! Naast enkele zeer royale giften heeft de kerstcollecte als meeropbrengst voor het orgelfonds f1000,- opge leverd.U kunt op de ther mometer zien hoe groot de bijdragen zijn! Ons speciale num- mer:57.97.73701 t.n.v. Kerkbestuur, inz. Orgelfonds. In de week van 18-25 januari wordt weer de internationale bid week voor dè eenheid van alle chris tenen gehouden. Het laatste concilie noemde de zorg voor de oecumene als een van de zware verplichtingen van elke bisschop! Het verheugt ons te kunnen melden, dat in de St.- Petrus'Bandenkerk een oecumeni sche gebedsdienst gehouden zal worden en wel opzondag 22 januari om 17.00 u. U bent van harte wel kom!! J.Coenen, deken Op vrijdagavond 17 maart wordt het vormsel toegediend in onze parochie aan de leerlingen van groep 8 van onze basisscholen. Misschien zijn er jongens of meisjes die graag dit sacrament willen ont vangen of er meer over willen weten en die niet op een van "onze" scho len zitten; zij kunnen kontakt opne men met kapelaan Bouman, Dr.PoelSstraat 4, tel. 11664. Hij zal hen graag helpen! Namens de bis schop is deken Coenen dit jaar degene die het Vormsel aan de kan didaten toedient. Kerkradio Voor wie aan huis gebonden is, bestaat de mogelijkheid om alle vie ringen van de kerk thuis te volgen. Dit kan d.m.v. de kerkradio. De kos ten voor een PTT-aansluiting bedra- fen f75,-, excl. de eerste aansluit- osten. Inlichtingen: Dr .Bloemen, Stationsweg 15, tel.81465. In het jaar 1994 hebben 4400 bezoekers de Petrus'Bandenkerk kunnen bezichtigen, dank zij de medewerking van onze suppoosten! Via kaartverkoop en rondleidingen is f2300,- vergaard en geschonken aan de Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat St.Petrus'Banden. De rondleidingen en uitleg waren zo inspirerend, dat in het gastenboek spontane uitingen van dank zijn genoteerd! Het kerkbestuur is zeer ingeno men met het werk van de suppoos ten! Ik heb de oud-U NO-secretaris- generaal Oe Thant altijd voor een groot man gehouden, maar als het waar is, wat ik laatst over hem heb gelezen, dan moet ik mijn mening herzien. De Engelse journalist Edwin Roth vroeg eens aan Thant of hij meende in de acht jaar van ziin bewindvoering ooit fouten te heb ben gemaakt. Daar zou Thant zó boos over zijn geworden, dat hij alle mensen die hem van fouten ver dachten, zou hebben uitgescholden voor "uilskuikens" en "feitenver- draaiers". Toen zij de man zo boos zagen, heeft de vereniging van UNO-correspondenten haar veront schuldigingen aangeboden. Roth zelf werd zonder verdere vorm van proces door twee UNO-bewakers aan de deur gezet. Alle mensen maken fouten, ook de verstandigste. En nu meer dan ooit, nu velen inspraak hebben in problemen waar ze niet altijd ver stand van hebben. Als wij in een dis cussie of een gesprek niet bereid zijn van de anderen te leren, doen wij er misschien beter aan geen dis cussie te voeren. Denken, dat wij alleen de waarheid in pacht hebben, en dat onze inzichten de enige juiste zijn, is blijk geven van verregaande bekrompenheid en domheid. Als wij daarbij dan nog misbruik maken van ons gezag of aanzien om onze gesprekspartners belachelijk te maken, of bij gebrek aan betere argumenten zonder verdere plicht plegingen aan de deur te laten zet ten, doen wij onszelf meteen kennen als "kleine" mensen. Toen de farizeeërs al hun redene ringen hadden uitgeput om het waarheidsgetrouw getuigenis van de blindgeborene die door Jezus was genezen, te weerleggen, begonnen zij te schelden. Zij voegden Hem toe: "In zonden ben je geboren, zo groot als je bent, en jij wilt ons de les lezen?" Toen wierpen zij Hem buiten (Joh. 9,34). Geef ons voldoende nederigheid, Heer, opdat wij emiet op uit zijn ons steeds boven anderen te verheffen, maar dat wij de waarheid erkennen, hoe en waar ook deze zich aan ons openbaart. J.C.(naar L.Sterkens) Brian van Kol, Fagotstraat Kimberley Xhofleur,Hondsdraf (bij de overreiking van de doopkaars aan de ouders:) "Beste ouders, peter en meter; aan u de taak om dit licht van geloof brandend te houden. Zorg ervoor dat uw kind, dat door Christus is verlicht, blijft leven in dit licht en in zijn geloof volhardt. Dan zal hij bij de komst van de Heer met alle heiligen Hem tegemoet gaan en een plaats vinden in Gods woning". Dopelingen:proficiat! COLOFON INFO OVER DE ST. PETRUS BANDENKERK EN HET DEKE NAAT VERSCHIJNT OM DE VIER WEKEN. REDAKTIE-ADRES: N1ESSEN- STRAAT 9, 5801 RN VENRAY OF DEKEN COENEN, EIND- STRAAT 6 VENRAY OPDRACHTGEVER: KERKBE STUUR ST. PETRUS BANDEN «MUL Boutique Minishop"sluit na 25 jaar cfecfè >0nze redaktie heeft het nodige werk gehad om het overweldigend aantal inzendingen van de foto puzzel van 22 december jl. de con troleren. Meer dan 300 personen cq. gezinnen, hebben zich over de puzzel gebogen en hun oplossing ingèzonden. Daarbij stuitten velen op een fout je dat door ons was gemaakt en niet was ontdekt. De foto die gemaakt was van bakkerij Houben stond niet in de krant. Daarvoor in de plaats was een tweede foto geplaatst van Bamboesa uit Blitterswijck. De foto's nummer 3 en 117 waren dus beide van Bamboesa. Onze excuses hiervoor maar het heeft velen het puzzelplezier niet bedorven. Met de juiste uitslag hebben wij daarom rekening gehouden met deze fout. Door diverse inzenders werd soms op ludieke wijze op deze fout gewe zen. De mooiste was de kreet, dat men deze plant niet bij Bakkerij Houben had aangetroffen.... Anderen meenden meer kans te maken door meerdere oplossingen in te zenden. Een gezin schroomde daarbij niet om maar liefst 20 oplos singen in te sturen. Helaas voor hen, hun oplossing was niet goed. Zij vielen dus buiten de prijzen... Uiteindelijk hebben we uit de goede inzendingen zestien prijswin naars getrokken. De gelukkigen zijn: le prijs, waardebon van fl. 250,-: P. Pouwels Allegrostraat 18 Venray; 2e t.m. 4e prijs, waardebon van fl. 100,-: R. de Bruijn-Hofmans Oude Oostrumseweg 36 Venray; Sandra Hermans Cellostraat 10 Venray; Mevr. Poels-v. Asten Joh. v. Wittenhorstweg 6 Vredepeel; 5e t.m. 9e prijs, waardebon van fl. 50,-: J. Wismans Oude Oostrumseweg 5 Venray; M. Arts Hagelweg 19 Venray; B. Janssen Witzand 15 Venray; dhr. Janssen Kogeldistel 7 Venray; Erik v.d. Ven Burggraaf 39 Venray; 10e t.m. 16e prijs, waardebon van fl.25,-:Th. v.d. Hagen Pater Bleystraat 9 Overloon; J. Michels Kempweg 55 Venray; L. Hoex Stationsweg 152 Oostrum; I. OpHey-Manders Huvertusstr. 8 Venray; fam. L. v. Leeuwen Lenteklokje 7 Venray; M. Nabben Vicarieweg 42 Leunen en mevr. Piris-Rooijackers Knopkruid 9 Venray. De waardebonnen zijn voorzien van stempel en handtekening en uit sluitend te verzilveren bij de op de achterzijde vermelde bedrijven. Die bedrijven kunnen op hun beurt weer dit bedrag via de uitgever terugkrij gen. De prijswinnaars, met uit zondering van de eerste prijs, krqgen hun waardebon toegezon den. Alle kinderen die in Venray komen wonen, naar de basis school moeten en de Nederlandse taal niet spreken komen voortaan in één klas terecht. Dat heeft het college van B en W dinsdag beslo ten. De opvangklas voor de allochtone kinderen wordt inge richt in openbare basisschool de Flierefluit in Brukske. Per jaar komen tussen de vijftien en 25 kinderen in Venray aan die de Nederlandse taal helemaal niet beheersen. Het gaat om kinderen van buitenlandse ouders en asielzoe kers. De basisscholen hebben grote moeite met deze kinderen. Daarom worden in een toenemend aantal gemeenten deze kinderen in aparte klassen opgevangen. Daar krijgen ze één- tot anderhalf jaar voornamelijk les in het Nederlands om vervolgens verder te leren op de school in de eigen buurt. In Venray werkt sinds vorig jaar de Flierefluit al op deze manier. Volgens onderwijsmedewer- ker H. Loonen van de gemeente Venray met veel succes. De kinde ren leren in relatief korte tijd de Nederlandse taal voldoende om daarna op de basisschool mee te kunnen. Reden om het project uit te breiden naar andere scholen. De kosten van centrale opvang Deze week heeft de popgroep Terra Nova haar eerste CD-single gepresenteerd. De plaat, getiteld 'Love of my life', is goed ontvan gen en was al te horen op de radio in de programma's van Frits Spits Henk Westbroek. In Terra Nova zitten twee Venrayse muzi kanten, namelijk drummer Lars Beuving en bassist/zanger Fred Hendrix. Terra Nova is geen onbekende O in het Nederlandse circuit, r de vorige naam 'Nine lives' deed de groep al mee aan De Grote Prijs van Nederland, VARA's Popkrant en was in 1990 Popslagband bij de NCRV. In 1992 maakte de groep een single voor Red Bullet, de platenmaatschappij van Willem van Kooten, beter bekend als Joost den Draaijer. Sinds 1993 werkt de groep onder de naam Terra Nova en heeft zich sedertdien toegelegd op het opbou wen van een eigen repertoire. De songs worden geschreven door Fred Hendrix. De nieuwe single is opge nomen in de Galaxy-studio in het Belgische Mol en gemastered in de Londense AlR-studio. De CD-single is vanaf volgende week verkrijgbaar in de Nederlandse platenzaken. worden voor het grootste gedeelte door de rijksoverheid betaald. De gemeente hoeft alleen de kosten van extra vervoer op zich te nemen. Door het leerlingenvervoer van de allochtone kinderen te combineren met het vervoer van kinderen die naar het speciaal onderwijs worden gehaald en gebracht, blijven de kos ten beperkt. De Venrayse onderwijs- ambtenaar schat dat het vervoer op per jaar ongeveer 3200 gulden meer kost dan nu. De kinderen worden naar de school gebracht en weer opgehaald. gewonden Donderdagmiddag vond een aanrijding plaats met gewonden op de splitsing Venrayseweg- Oirlosedijk in Wanssum tussen een bestelauto en een bestelbusje, bestuurd door een 28-jarige Venraynaar. Die bestuurder wilde vanaf de Venrayseweg de Oirlosedijk oprijden maar gaf geen vrije doorgang aan een tegemoetkomende bestelauto, bestuurd door een 28-jarige inwoner uit Well. De bestuurder van het bestelbusje moest voor behandeling van hoofdwonden en kneuzingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ook zijn bijrijder en de bestuurder van de bestelauto moesten voor behandeling van frakturen naar het ziekenhuis worden overgebracht. euren De vaste klanten weten het al sinds vorige zomer, oplettende Maas'-" 'Peel en Maas'-lezers op z'n vroegst enkele weken: boutique Mini-Shop gaat vertrekken. Na bijna een kwart eeuw, waarvan 21 jaar in het pand in de Grotestraat, sluit Marianne Stramm de deur. Hoewel het runnen van een zaak met kwaliteitsdamesmode haar al die tijd enorm veel plezier heeft gegeven is ze "toe aan iets anders". Marianne Stramm kijkt dan ook terug op een aantal mooie jaren. Met ups en downs, met de voor- en nade len van een winkel, de leuke en de minder aantrekkelijke momenten van het ondernemerschap. Maar onder de streep met een gevoel van tevredenheid. "Een zaak die je alleen runt heeft iets aparts", zegt ze. "Het hangt allemaal van jou af. Er is altijd wat te doen en je moet altijd voor je klanten klaarstaan. Dat kan je met op iemand anders afschuiven. Maar dat betekent ook datje met je klanten een relatie kunt opbouwen. En dat is juist het aan trekkelijke ervan". Marianne Stramm begon haar zaak in 1970 in het pand waar tot dan haar vader een winkel in leder waren had gedreven. Na haar mid delbare schoolopleiding had Marianne daar al ervaring opgedaan op het gebied van in- en verkoop. Ze bouwde de zaak om tot een boutique voor kwaliteitsdamesmode. Toen in 1974 fotograaf Gerard Kruijsen uit de Grotestraat vertrok, verhuisde de Minishop naar het hartje van Venray-centrum. Persoonlijke aandacht was, naast de collectie van modieuze kwali teitsmode van topmodehuizen, het punt waarop boutique Minishop zich onderscheidde van andere modezaken. Daarmee bouwde mevrouw Stramm een grote kring vaste klanten op, voor wie Minishop dikwijls meer was dan een winkel. Veel dames, die inmiddels al vele jaren het karakteristieke pand bezochten, toonden zich dan ook teleurgesteld toen Marianne vorig jaar aankondigde te willen stoppen. Het besluit van de Venrayse stond echter vast. "Ondanks dat ik er zelf ook moeite mee heb gehad", zegt ze. "Maar ik wil iets anders. En wat meer tijd voor mezelf". Daarom gaat Marianne Stramm een deel van haar vrijgekomen tijd besteden in de zaak van haar man Willy. Hoewel die al ruim twintig jaar ook zakelijk gezien nagenoeg onder hetzelfde dak huist, nebben de beide echtelie den zich nauwelijks met eikaars zaken bemoeid. Daarom is het werk op een reclame-ontwerpbureau een nieuwe uitdaging. "Ik weet er na zoveel jaren natuurlijk wel een beet je van en vooral de klanten ken ik, maar het reclamevak heeft voor mij genoeg nieuwe aspecten". Bij recla me-ontwerpbureau Stramm gaat Marianne Stramm zich bezig hou den met administratieve en commer ciële ondersteuning. Voortaan is het echtpaar Stramm dus te vinden op het adres Wilhelminastraat 3, het pand aan de achterzijde van de huidige Minishqp. Helemaal uit het oog is de zaak dus nog niet. Helemaal uit het hart van Marianne en Willy Stramm (en van vele dames in Venray en verre omgeving) zal bou tique Minishop wel nooit verdwij-

Peel en Maas | 1995 | | pagina 7