Het zout van Sarajevo "Het resultaat was tegen Den Bosch heilig" Red Stars domineerden Noord-Limburgse kampioenschappen. 'Indianen' als thema bij Kindervakantiewerk UW W.A.O. VAN SOEST C. Bartels uit Vierlingsbeek onderscheiden Werkgroep 'Behoud de Peel' zoekt vrijwilligers Gewapende overval ging niet door PEEL EN MAAS Donderdag 19 januari 1995 - Pagina 5 Kees Brugman, de Venraynaar die voor Artsen zonder Grenzen naar Bosnië ging grenst aan de Servische wijk Grabavica. Dit stuk wordt de 'sluip schutterslaan' genoemd. Hier zitten de sluipschutters op de bevolking van Sarajevo te schieten. Maar gelukkig was ik druk bezig te rijden, waardoor ik over het gevaar met al te veel nadacht. OP DE KORREL Op een gegeven ogenblik zie ik een groepje mensen aande rechter kant van de weg op het trottoir staan. We trappen met het konvooi hard in de remmen en komen vlak voor dit groepje tot stilstand. Ik zie een grijs autobusje staan, met in grote, zwarte letters TV erop. Dit moet dus wel een of andere demon stratie zijn, denk ik eerst. Ik zie in de verte gepantserde wagens van de Franse Unprofor in het wilde weg rijden. Tegelijkertijd zie ik een man worden weggedragen. Het is een gewonde; hij heeft een wond aan zijn been. Meteen schiet door mijn huis gebracht. Zelf weet je niet wat je overkomt. Moet je helpen? Moet je maar in je kabine blijven zitten? Nee, het beste is zo snel mogelijk weg te komen. We kunnen hier toch niets meer doen. Als een gek rijden we weg. HEKTISCHE LOSSING Als we op kantoor aankomen weten we niet wat te doen. Moeten we blij zijn dat voor het eerst een konvooi van Artsen zonder Grenzen Sarajevo heeft bereikt? Nee, je kunt niet blij zijn als je net zoiets hebt meegemaakt. Het is een vreselijke domper op onze vreugde. Achteraf horen we dat er een tram door een sluipschutter is beschoten en dat er één dode en elf gewonden zijn fevallen. Door de stress heb ik die ele tram niet gezien. Mijn aandacht was helemaal gericht op die groep mensen. Veel tijd om te denken is er niet. We moeten vóór vijf uur Sierra-One ter de rug. We zijn Sierra-One gepasseerd en we rijden rustig terug naar Zenica. Het ziekenhuis van Sarajevo kan weer infuusvloeistof produceren. Ze kunnen weer jaren vooruit. Onderstaand verhaal is geschreven ter gelegenheid van de Internationale Dag voor Volken in Nood op 25 januari 1995. Sinds 1992 organiseert de hulporgani satie Artsen zonder Grenzen eens per jaar deze dag om aandacht te vragen voor het lot van volken in krisis- en oorlogsgebieden. Als onderdeel van taï van aktiviteiten op deze dag, hebben medewerkers van Artsen zonder Grenzen hun en'aringen op papier gezet en ter publikatie aangeboden aan ver schillende regionale kranten en weekbladen, waaronder Peel en l Maas. onskantoor in Kiseljak deden Artsen zonder Grenzen besluiten te verhuizen naar Zenica. Maar naast de talloze nare ervaringen zijn er óok die momenten waar je het toch allemaal voor doet. De bevolking in Centraal Bosnië is razend enthou siast als er weer een hulpkonvooi voorbij rijdt. Je ziet de blijde gezichten, toch weer een beetje meer hoop voor deze mensen. Vooral toen we in Tuzla en Zenica aankwamen werd je van alle kanten toegezwaaid; echt te gek. De groot ste en meest indrukwekkende erva ring die ik opdeed was tijdens de een-na-laatste week van mijn ver blijf. Gekkenwerk Het ziekenhuis van Sarajevo zat verlegen om zout. Het zout hadden ze nodig voor de produktie van infuusvloeistoffen. Artsen zonder Grenzen besloot haar konvooi naar Sarajevo te sturen om het benodigde zout te leveren. Omdat in de omge ving van Tuzla veel zoutmijnen zijn, gingen we daar eerst met de vracnt- Guus Brugman uit Venray werkte het afgelopen jaar in het voormalige Joegoslavië. Voor de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen bracht hij als chauffeur medicijnen en medische materia len naar tal van plaatsen in Bosnië. Een verslag van een vrachtwagen-konvooi dat dwars door het oorlogsgebied Sarajevo probeert te bereiken. Vanaf het begin van de oorlog in het voormalig Joegoslavië is Artsen zonder Grenzen aanwezig om de broodnodige hulp te bieden aan de bevolking. De laatste twee jaar is deze hulp gekoncentreerd op Bosnië. Daar hebben de mensen nu nog steeds te lijden van de oorlog tussen het Bosnische leger (wat voor het overgrote deel bestaat uit Moslims) en het Bosnisch- Servische leger. Vanaf januari 1994 rijdt Artsen zonder Grenzen met haar eigen konvooi vanuit Split in Kroatië naar haar veldkantoren in Tuzla en Zenica. Vanaf Zagreb rij den we nog op Banja Luka. Na mijn militaire dienstplicht besloot ik voor zes maanden naar het voormalig Joegoslavië te gaan, om daar als chauffeur op het kon vooi te rijden. Ik liep al langere tijd met de gedachte om iets te gaan doen waarmee ik de mensen aldaar van dienst kon zijn. Die kans deed zich nu voor en ik greep hem direkt aan. Ja, en zo kom je plotseling in een totaal andere wereld terecht. Vanuit je vrachtwagenkombinatie ben je betrokken bij een tragedie die een land kan treffen als het in een bloedige oorlog verzeild raakt. BEDREIGINGEN Ik reed voor het eerst door Bosnië toen het lente was, maar alles wat je ziet is somber en grauw. De mensen die in Centraal-Bosnië wonen heb ben een zwaar leven. Je ziet het aan alles: slechte kleren, bleke gezichten en huizen zonder water of verwar ming. De indrukken die je opdoet zal je van je leven nooit vergeten. De oorlog stond op een betrekke lijk laag pitje. In Sarajevo werden echter nog herhaaldelijk VN-vlieg- tuigen beschoten. De luchtbrug tus sen Sarajevo en Italië stond meer stil dan dat er gevlogen werd. Allemaal intimidaties van de Bosnische Serven, alhoewel de Moslims zelf ook niet vrijuit gingen. Ze provo ceerden soms de Serven, lokten hen uit de tent, en zo konden de Moslims weer de Serven de schuld geven. Zelf dacht ik al wat gewend te zijn. De intimidaties van de Bosnische Kroaten in Kiseljak waren niet van de lucht. Bedreigingen en twee overvallen op «ft» Verslag van een konvooi-tocht door Bosnië wagens elf ton zout ophalen. Het plan was om gelijk de volgende dag naar Sarajevo te rijden. Alles was geregeld. Van de Bosnische Serven hadden we toestemming om hun scheckpoints te passeren. Het zou het allereerste konvooi van Artsen zonder Grenzen worden naar Sarajevo. Zou, wamt de Serven trok ken hun toestemming weer in. Geen konvooi dus. De volgende week moesten we het opnieuw proberen. Door het vertrek van een chauffeur konden we nog maar twee vracht wagens inzetten. Al het zout op twee wagens. Het was haast gekkenwerk. Opnieuw hadden we toestemming om naar Sarajevo te rijden. Op de dag van vertrek hadden we nog steeds niets gehoord van de Serven, dus we konden op weg. We moesten in totaal vijd checkpoints passeren om in Sarajevo te komen. ADEMBENEMEND Het eerste Bosnisch-Servische checkpoint, Sierra-One, was het moeilijkste. Hier werd ter plekke bekeken of je doormocht. Als die Serviërs met hun verkeerde been uit bed waren gestapt, dan kon je het wel vergeten, dan kon je weer terug. Na lang wachten, omdat we zoge naamd niet de goede papieren had den, en nadat de lading en persoon lijke bagage grondig was onderzocht, mochten we door. De opluchting en blijdschap was groot. Maar in Sarajevo waren we nog lang niet. Nog drie checkpoints af te gaan. Van Sierra-One naar Ilidza- checkpoint. Van Ilidza naar het checkpoint op het vliegveld. Het vliegveld is de grens tussen het Bosnisch-Servisch grondgebied en Sarajevo. Gelukken kwamen we al die checkpoints goed door. Het is werkelijk een adembenemend gezicht als de de skyline van Sarajevo voor je ziet opdoemen. Op de rand van de stad passeerden we het Bosnische checkpoint. We wer den opgepikt door een wagen van het Artsen zonder Grenzen-team in Sarajrvo, om zodoende zo snel mogelijk naar het kantoor te rijden. Toen we langs het vliegveld reden, hoorden we al een mitrailleurschot: een sluipschutter. Zou het het op ons gemunt hebben? We moesten nu vol gas door het gevaarlijkste stukje weg van Bosnië. De hoofdweg dwars door Sarajevo Een van de konvooien waarmee Kees Brugman door Bosnië reed voor Artsen hoofd dat dit cht werk van een sluip schutter is geweest. En het is maar net gebeurd. Die gozer heeft ons nu misschien op de korrel zitten. De gewonde man wordt in onze kon vooiwagen gezet en naar het zieken- weer gepasseerd zijn, en dus moeten we als een gek het zout lossen bij het ziekenhuis; er zijn in eerste instantie bijna geen mensen om te helpen bij het lossen. Om half vijf hebben we alles ach- PEEL EN MAAS WEEKBLAD kwanseld de bal op het middenveld en Den Bosch-aanvaller Van Helmond staat plotseling oog in oog met de VVV-doelman. Van verre afstand deponeert hij de bal naast het doel. "Ik wachtte op de terug speelbal van Bert. Maar die kwam met. Ik stond op dat moment al bui ten de zestien. Van Helmond schoot de bal slecht in. Dat was ons geluk. Hij had de mogelijkheid en de ruim te om me uit te spelen. Dan sta je als keeper machteloos. Vooral omdat je al een gele kaart op zak hebt en dus in feite niets kunt doen". Als invaller Geert Braem vlak voor tijd 2-0 laat aantekenen is de winst een feit. Een hele opluchting aan Venlose zijde. Met een tevreden doelman Jacobs. "Ja, we hebben achterin de nul gehouden. En twee punten in eigen nuis gehouden. Dat was heilig. Het resultaat was het belangrijkste. Want we hebben een ontzettend zwakke periode achter de rug. Maar we heb ben het nieuwe jaar nu goed ingezet. Het is zaak die stijgende lijn vast te houden. Al kan er qua voetbal nog wel het een en ander verbeteren. Mijn eigen prestatie? Ik ben tevre den. Zeker als de nul op het score bord staat. Maar buiten die paar kansjes heeft Den Bosch natuurlijk ook maar heel weinig laten zien. En heb ik weinig te doen gehad". Toekomst Komende zaterdag wacht de uit wedstrijd tegen Helmond Sport. De tweede en mogelijk voorlopig laat ste wedstrijd van Wim Jacobs in VVV's hoofdmacht. John Roox neemt na zijn schorsing de plaats onder de lat weer in. Of niet? De in het veld luidruchtige Leunenaar laat zich niet verleiden tot grootspraak. Uit alles blijkt zijn respekt voor col lega Roox. Jacobs: "Iedereen weet wat John kan. Hij was ook een van de weinigen die in de afgelopen periode goed heeft gespeeld. Ondanks de slechte resultaten stond hij er elke week. De problemen lagen duidelijk niet bij hem". "Natuurlijk is dit een kans. Ik ben als tweede doelman naar VVV gehaald. Maar ook om de concur rentie met John aan te gaan. Dat is duidelijk. Ik beschouw dit ook als een kans om me in het elftal te spe len. Maar het is uiteindelijk toch de trainer die na deze twee duels beslist wie dan in het doel komt. Zo simpel is dat. De trainer weet wat hij aan John heeft. Die heeft, ik geloof in de veertien jaar dat hij nu bij VVV speelt, heel veel krediet opgebouwd. In al die jaren heeft hij maar enkele wedstrijden door blessures gemist". De Leunenaar verwacht ook vol gend seizoen voor de Koelclub uit te komen. Al is dat allerminst zeker. "Ik heb het naar mijn zin en door omstandigheden heb ik toch ai vrij veel wedstrijden gekeept, meer dan ik had verwacht. Mijn kontrakt loopt na dit seizoen af. Ik denk dat ik in februari, maart wel wat te overval niet doorgegaan. Wel bleven een 'pistool' en een handschoen in de zaak achter. Vrijdag omstreeks 18.30 u. zat de 61-jarige eigenaar in de naast zijn zaak gelegen woonkamer toen de bel van zijn winkel overing. In de winkel stond een hem onbekende jongeman, die iets uit zijn broekzak haalde. Vervolgens werd op de eige naar een 'pistool' gericht, of iets daarop gelijkend. De onbekende jongeman vroeg in het Engels 'Money, Money'. In een reflex pakte de eigenaar de rechterhand met het wapen waarbij het wapen op de grond viel. Vervolgens ont stond een worsteling waarbij de jon geman zich wist los te maken. De jongeman vertrok zonder dat hij iets heeft kunnen meenemen. Het pistool dat achterbleef bleek een op een echt pistool lijkend speelgoedpistool te zijn. Dat werd door de politie veilig gesteld, even als de handschoen. De jongeman vertrok in een bij de zaak staande personenauto, waarvan het kenteken (gedeeltelijk) kon wor den doorgegeven. Een zoekaktie van de politie, onmiddellijk na het alarm, had niet het gewenste resul taat. Het signalement van de jongeman luidt: geschatte leeftijd van even in de twintig, 1.65 m. groot, normaal postuur, blond haar, gekleed in een spijkerbroek en een trui. De jonge man had een litteken op zijn wang van ongeveer vijf cm. lang. De poli tie zou graag in kontakt komenmet eventuele getuigen. De auto is ver trokken in de richting van Venray en was bruin van kleur. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12. 5801 Venray Telefoon 04780-86408 horen zal krijgen. Maar normaal gesproken zit ik volgend jaar ook nog bij VVV. Al ligt dat voorname lijk aan de club. Of ik moet ergens anders de mogelijkheid krijgen om eerste keeper te worden". Wim Jacobs besluit het gesprek zoals iedereen hem kent. "Als Ajax mij vraagt dan ga ik, dat begrijp je wel. Maar die zullen me wel niet vra-. gen". De heer Cas Bartels (65) uit Vierlingsbeek is dinsdag 17 janu ari onderscheiden met de ereme daille in zilver, verbonden aan de Orde van Orapje Nassau. Burgemeester Dittner speldde z'n plaatsgenoot de onderscheiding op tijdens de jaarlijkse Boerengezinsdag van de NCB, de Nederlands Christelijke Boerenbond. Bartels dankt z'n onderscheiding onder meer aan het vele werk dat hij voor de NCB heeft verzet. Hij zat 25 jaar in het bestuur van de afdeling Vierlingsbeek-Groeningen, waarvan zestien jaar als voorzitter. Cas Bartels was één van de motoren ach ter de vorig jaar gerealiseerde fusie van de afdeling met die van Maashees-Holthees. Ook hield hij zich namens de Boerenbond bezig met de ruilverkaveling die tussen 1972 en 1992 in de Brabantse Maasgemeenten haar beslag kreeg. Van 1982 tot 1994 was hij ook por tiek actief. Tot 1990 bezette hij een zetel in de gemeenteraad van Vierlingsbeek en de jaren daarna was hij lid van de commissie ver keer, openbare werken en milieu. Buiten z'n bestuurswerk voor de boeren was en is Cas Bartels actief bij voetbalvereniging Volharding, waarvan elf jaar in het bestuur. Momenteel houdt hij zich nog elke zondag bezig met de ontvangst en begeleiding van de lagere elftallen in Vierlingsbeek. Op zaterdag 21 januari werkt Werkgroep 'Behoud de Peel' weer in de Deumese Peel. Zoals meestal worden er boompjes omgezaagd om het typische open veenlandscnap te handhaven. Hulp van vrijwilligers is hierbij onmisbaar! Hij oi zij die mee wil doen wordt opgewacht om 09.00 u. bij de kerk van Liessel. Er wordt gewerkt tot 14.00 u. Voor meer informatie: 04930-19610 of 04932- 9482. Drank in bestuurder Het rijgedrag van een bestuurder van een personenauto in de nacht van zondag op maandag omstreeks 02.00 u. op de Leunseweg was aanleiding dat de politie een onderzoek instelde. Het bleek, gezien de uitslag van de blaastest dat de bestuurder, een 23-jarige inwoner van Afferden, te in het glaasje had gekeken. Hij kreeg een rijverbod van acht uur en de aanzegging dat proces verbaal terzake rijden onder invloed zal worden opgemaakt. Wim Jacobs tevreden over zijn "debuut" Dankzij het kordaat optreden van de 61-jarige eigenaar van een elek- trozaak aan de Albionstraat is een "Het was een slechte wedstrijd. De eerste helft ging nog wel, maar de tweede werden we overrompeld door Den Bosch. Het enige wat op dit moment echter telt is de winst. Zijn de twee punten". VVV-doel- «ran Wim Jacobs kijkt realistisch terug op het duel VVV-Den Bosch (2-0) afgelopen zaterdag in Stadion De ICoel in Venlo. Het was de eerste wedstrijd waarin de Leunenaar eer ste doelman John Roox, die voor twee duels is geschorst naar aanlei ding van zijn rode kaart tegen Den Haag, verving. VVV-Den Bosch was niet echt een hartverwarmende pot voetbal. Beide partijen bakten er niet veel van in De Koel. Veel balverlies, wei nig doelrijpe kansen aan beide zij den, dus ook twee keepers die nau welijks aan het werk werden gezet. Wim Jacobs had pas na zeven minu ten het eerste balkontakt. Een doel trap. Veelbetekend. Jacobs behoefde in negentig minuten voetbal slechts sporadisch in aktie te komen. Uitgezonderd de doeltrappen had de 30-jarige Leunenaar slechts acht balkontakten in de eerste helft. Hij deed zeven keer iets goed. Een keer twijfelde hij bij een lage voorzet van rechts. Waar hij misschien beter de voorzet had kunnen onderscheppen, bleef hij op de doellijn vastgeplakt. Een twijfelgeval zonder gevolgen. In het tweede bedrijf eenzelfde beeld, alleen dringt Den Bosch wat meer aan op de gelijkmaker. VVV had immers al na 19 minuten de lei ding genomen door een perfekte kopbal van Dogan Comeille. Jacobs doorstaat twee hachelijke momen ten met dank aan de Bossche voor- waartsen. Na een te korte terug speelbal gaat Van Nistelrooy alleen op Jacobs af, die hem vervolgens bij de benen pakt. Strafschop en een uitgelezen mogelijkheid op de gelijkmaker. Oog in oog met Wim Jacobs presteert libero Laponder van Den Bosch het om de bal naast het doel te schieten. "Maurice Koenen kopte de bal te zacht terug", herinnert Jacobs zich de bewuste situatie. "De spits van Den Bosch komt vervolgens op mij af, tikt de bal onder mij door en valt over me heen. Een terechte strafschop? Ik weet het niet. In de meeste gevallen zijn dit onduidelijke situaties". Wim Jacobs komt er vanaf met een gele kaart. Waar hij veel moeite mee heeft. "Die nieuwe regel slaat in zo'n geval nergens op. Wat moetje anders als keeper. Kijk, als ik hem met opzet neerleg dan is een gele of rode kaart eerlijk. Maar in dit geval ben je als keeper een fraktie van een seconde te laat. En valt een spits over je heen. Ik vind het waardeloos datje daarvoor een kaart krijgt". Opluchting Een kleine tien minuten later krijgt Den Bosch opnieuw een uit gelezen mogelijkheid op de gelijk maker. Venraynaar Bert Spee ver Het afgelopen weekend werden in Maasbree de afdelingskam pioenschappen gespeeld. Red Stars deelde zoals verwacht de lakens uit. Senioren. De hoogste herenklassen werden alle gewonne door Red Stars spe lers. Bart Lefel won de A/B klasse waarna Ronald Bogaard revanche nam door de open klasse, de Senioren 1-klasse te winnen. Teamgenoot Patrick Zwiers maakte het succes compleet door eerste te worden in de C-klasse. Danielle Poels en Angele Wientjes wonnen het dubbel in de C-klasse. Poels en Zwiers pakten tevens het mixed- dubbel. Junioren. De volgende spelers behaalden ere-metaal. Meisjes: Jeugd 1 S. Larmene 2e; Jeugd 2 A. Schmidt le; Jun. A/B J. in 't Zand le; Asp. A/B A. Burhenne le. S. Larmene 2e; Jun. D. K. Hoedemakers le; Pup. A/B A. Schmidt le;Dub. Jun. J in't Zand/Chr. Duyf le; Dub. pup. A. Schmidt/S. Lenssen le Jongens: Jeugd 1 J. Renkens le; Jeugd 2 D. Oudenhoven le; Jun A/B R, Larmene le; Jun. C M. Arts le; Asp A/B J. Renkens le; Asp. C R.J. van Bree 2e; Welpen P. Zwiers; Dub jun J/Renkens/R. Larmene le; Dub asp M. Dehing/T. Coenen le. Het kindervakantiewerk was in 1994 voor allen zeer geslaagd. Om dit in 1995 te evenaren wordt een hele klus. We zijn echter weer vol goede moed begonnen aande voor bereidingen van het Kindervakantiewerk 1995. De week van het kindervakantiewerk 1995 zal zijn van maandag 3 tot en met vrijdag 7 juli 1995. Zoals in de afge lopen jaren hebben we dit jaar ook weer een thema, namelijk Indianen. In deze week zullen we wigwams bouwen etc. Een uitstapje, kreatief zijn, sportdag, zwemmen. Dit alles is weer aanwezig. Zeg al vast tegen je ouders dat ze met hun vakantie planning rekening houden met jouw deelname aan het Kindervakantiewerk. Misschien wel een van je ouders en/of broers of zusters etc. wel meedoen als leiding. Geef hun de data dat de week gehouden wordt ook vast door. Zijn er nog belangstellenden, die willen helpen in de organisatie, dan kunnen ze kontakt opnemen met WimLenssen, Gerbrandystr. 22, Venray, tel. 88606. De leiding van de week in 1994 weet dat er video-opnamen zijn gemaakt. Wij willen de leiding graag in de gelegenheid stellen om deze videobeelden te zien. Na onze maandelijkse vergadering op maan dag 6 februari a.s. willen wij jullie uitnodigen om de video te bekijken. We starten dan om 21.00 u. met de video. Dit zal zijn in het wijkcen trum van het Brukske, de Kiosk.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5