(fik fl. 1000,- voor droom N; Leo Pleysier gast bij Literair Café REGIOKALENDER N atuurhistorisch Genootschap Limburg Boeiend Winterkoncert in Venray uw Kinder- koncert in Theehuis Gimsel Natuurvoeding de smaak van de toekomst! Country- dansavond Gevonden en verloren goederen Leerlingen Muziekschool muciseren in De Bonte Koe Bevrijdingshow door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht IVVV-nieuws Bibliotheeknieuws IWOONHUISI PEEL EN MAAS Donderdag 19 januari 1995 - Pagina 3 In het kader van de aktie "maak de droom waar", die is ingezet om voor 130 kinderen en volwassenen van Nieuw Spraeland een reis naar Eurodisney te organiseren, hebben ook de Venrayse Automobiel- en Garagebedrijven gemeend hier een steentje aan bij te dragen. Hun jaarlijkse donatie, fl. 1000,- hebben zij daarom dit jaar geschonken aan dit doel. Met deze en vele andere bijdragen (o.a. fl. 10.000,-van Rowwen Heze) is de reis nagenoeg gefinancierd. Vorige week donderdag ontving direkteur Nauts van Nieuw Spraeland uit handen van dhr. Ebus de cheque van dui zend gulden. Vrijdagavond 20 januari in De Volle Maan De eerste schrijversavond van het Literair Café Vernay-Regio van dit jaar staat in het teken van de Belgische schrijver Leo Pleysier. Deze 49-jarige schrijven de boerenzoon uit Rijkevorsel (B) heeft de afgelopen jaren al heel wat literaire prijzen in de wacht gesleept. Zijn optreden vindt plaats op vrijdag 20 januari om 20.30 u. in 't zaaltje van café De Volle Maan aan de Merseloseweg in Venray. De Venrayse musicus Ad Haans zal op zijn bekende wijze deze literaire avond muzikaal opluiste ren. Aanvankelijk zou Tim Krabbé deze avond verzorgen. Krabbé is onverwacht op verzoek van de hulp verleningsorganisatie Artsen Zonder Grenzen naar Cambodja gestuurd voor het maken van enkele reporta ges. Hij verzorgt nu de schrijvers- avond op 12 mei. Leo Pleysier groeide op in een agrarisch milieu in de Belgische Kempen.Zijn vader was veehande laar en zijn moeder boerin. Tijdens zijn jeugdjaren verzette hij zich tegen het milieu van zijn ouders. Hij studeerde in Turnhout en werd onderwijzer. Lange tijd kombineer- de hij zijn baan als leraar met het schrijverschap. Vijf jaar geleden besloot hij te stoppen met lesgeven en alleen nog maar te schrijven. Pleysier is gehuwd en heeft drie kin deren en woont nog steeds in zijn geboorteplaats Rijkevorsel. Leo Pleysier In 1967 debuteerde hij met een verhaalfragment in het jongerentijd schrift Zenit. Daarvoor kreeg hij meteen de Stijn Streuvelsprijs. In de Razernij der winderige dagen (dat ook verscheen onder de titel Het jaar van het dorp), De weg naar Kralingen en Kop in kas behandelt Pleysier niet alleen zijn traumati sche jeugdervaringen, maar gaat hij ook op zoek naar de relatie tussen stad en platteland en de werkelijk heid achter de idyllische voorstellin gen van de negentiende-eeuwse Kempen. Hij probeert de emotionele afstand met zijn eigen achtergrond te overbruggen, maar door de litera tuur is hij te veel vervreemd van zijn oorspronkelijke milieu. Deze trilo gie is gebundeld onder de naam Waar was ik weer? HUMOR De opstandigheid uit het vroeger werk van de Belgische schrijver maakte later plaats voor ironie, mededogen en humor. Wat uiteinde lijk overblijft in 'Wit is altijd schoon' is hoorbaar gesproken taal. In zijn boek 'De Gele rivier is bevroren' komt een jongetje aan het woord dat gefascineerd raakt door de tante die non is en voor de missie in China werkt. Naar aanleiding van dit boek schreven kritici dat Pleysier al jaren gestaag bouwt aan een even eigen als eigenzinnig oeuvre, geschreven in een trefzeker en poë tisch taalgebruik dat blijk geeft van een grote gevoeligheid voor de zeg gingskracht van ook de allereenvou digste uitdrukkingen. Bovendien werd gemeld dat ernst en humor, sentiment, nostalgie, verwondering en bewondering elkaar subtiel in evenwicht houden. In Vrij Nederland noemde Cyrille Offermans dit boek 'een juweeltje'. Leo Pleysier won in 1990 de F. Bordewijk-prijs en werd twee jaar later genomineerd voor de AKO- prijs voor zijn boek 'Wit is altijd schoon'. In de Peel en Maas Regiokalender vindt u een korte opsomming van evenementen en aktiviteiteii uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redaktionele kolommen geen uitgebreide aandacht konnen schenken. Vrijdag 20 januari Bierestafette. Jongerencentrum Niks, Doolgaardstraat 34, Horst. Aanvang 21.00 uur, entreeprijs 10,-. V ry dag 20 januari Recital in Muziekschool Venio, Arsenaalpiem. Liederen van Mozart, Brahms en Schubert en 2Öe eeuwse muziek op Franse teksten door de sopraan Claudia Patacca. PianobegleidingMarien van Nietikerken. Aanvang concert 20.00 uur. Zondag 22 januari: Optreden BZN in veiling ZON Grubbenvorst. Speciaal concert voor ver standelijk gehandicapten en begeleiders. Aanvang 14.30 uur. Kaarten kos ten 20,- per stuk. Voor info: G. Peterink, tel. 04780-27243. Diersporen Kring Venray urnis van het Natuurhistorisch Genootschap Limburg organiseert op donderdag 26 jan. een dia-lezing over dierspo ren. De avond begint om 20.00 u. en vindt plaats in zaal van Dijk, Mgr. Hanssenstr. 29 in Oostrum (tegen over de Rabobank). De toegang is zoals gebruikelijk gratis. In de dagem met een dun laagje sneeuw blijkt ineens weer de aan wezigheid van vele dieren die zich ogenschijnlijk voor de mens verbor gen houden. Er is een ongelooflijk groot aantal sporen te vinden voor degenen die. weten waarop zij moe ten letten. Er zijn niet alleen voetaf drukken te vinden maar ook vraat sporen, uitwerpselen en braakballen. We hebben dhr. Jansen, geen onbekende binnen het genootscha, bereidt gevonden deze avond te ver zorgen. Door zijn ruime ervaringen in het veld zal hij deze avond op een goede en boeiende wijze weten te vullen. De kring Venray hoopt vele geïn teresseerden op deze maandelijkse avond (elke vierde donderdag van de maand) te verwelkomen. Meer informatie over deze avond of over de aktiviteiten van de Kring Venray kunt u verkrijgen bij het sekretari- aat: Henk Heijligers, tel. 04708- 87281. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Waspoeder Drentse blaadjes Het milieuvriendelijkste i< Wïntermengsel op basis j waspoeder. Voor ruim van de beste kwaliteit 1 ---I 26 wasbeurten./flit.»»?/ kruiden. Venray, Paterstraat 4. tel: 04780 - 87217 Zaterdag 21 januari houdt count- ry-danceclub 'Green River' uit Venray een Country Dansavond met medewerking van countryband 'Appaloosa' uit Dordrecht in zaal den Engel. Iedereen is hierbij van harte welkom en diegene die eens kennis willen maken met het count- ry-dansen en met de country- muziek moeten dan ook beslist eens komen kijken. De entree bedraagt ƒ5,-. De avond begint om 20.30 u. In het tijdvak van 9-14 januari 1995 zijn bij de politie de volgende aangiften binnengekomen. Verloren: Schakelarmband bestaande uit kleine schakels t.w.v. ƒ300,-; bank/giropasjes van ABN7AMRO, Postbank en Rabobank; lederen damesbeurs met knip, inh. ƒ90,- sleutel en bankpas; damesfiets merk Juncker; horloge merk Dugena; gebitje met één tand; gladde gouden oorring, doorsnede 3 cm. merk Creool; OV Jaarkaart; portemonnee met ƒ100,- en twee bankpassen; herenportemonnee met ongeveer ƒ30,-; herenportemonnee inhoudend 2 biljetten van ƒ250; drie bankbiljet ten van ƒ100,0; een aantal bankbil jetten van 25 en ƒ10 alsmede twee sleutels; herenportemonnee inh. OV Jaarkaart, bankpas Rabo en strip penkaart; gouden herenring met bruine steen erin; sleutelring van het merk Opel met twee autosleutels, één kastsleutel en één magneetsleu tel; plastic tas met een witte sport- broek, t-shirt en gymschoenen; pol stas Samsonite met zwarte portemonnee met naam erop. Gevonden Beurs met ƒ150; bromfiets merk Puch, afgesloten (verroest oud model); fietsen van de merken Ravenstein, Juncker Gazelle, kin derfiets Mustang, herenfiets zonder voorwiel merk Rembrandt; gehoor apparaat; integraal bromfietshelm aangetroffen bij een gestolen brom fiets; crossing kinderschoenen maat 27; huissleutel NEMEF cylinder- slot. Informatie omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kantoor uren op net politieburo aan de Leunseweg. Zondagmiddag 22 januari a.s. vanaf 14.00 u. spelen in de 'Bonte Koe' aan de Hoenderstraat in Venray diverse beginnende en gevorderde combo's en bands. Deze zijn of wor den opgeleid door de LM (Lichte Muziek)-afdeling van de Muziekschool Venray. Deze LM- afdeling bestaat uit de volgende docenten: Hans Kalberg (toetsen), Jan Voermans (slagwerk), Ad Weiten en Patrick van Gerven (gitaar en bas). Doel van de deze middag is om de verschillende combo's en bands te laten ervaren wat het is om op een podium te staan. Het leren omgaan met publiek, presentatie, planken koorts, geluid en repertoire-keuze staan voorop. De LM-Iessen weroden op dit moment gegeven in het 'Mannenhuis' op het terrein van de scholengemeenschap Jerusalem. Ondanks de slechte behuizing, onder andere te kleine ruimtes, geluidsoverlast en de gebrekkige bandapperatuur is het de docenten de laatste vier jaar toch gelukt om al enkele bands op het goede spoor te zetten. Denk onder meer aan de top- 40-band 'Wild-Voice', de blues band 'Wheels of Fire' en de rock band 'Ignition' die het avondprogramma van dit LM-festi- val voor hun rekening nemen. Het middagprogramma begint om 14.00 u. en naast diverse combo's zullen hier de volgende bands te beluisteren zijn: onder andere 'Unknown Religion' (Heavey), 'Subjugator (Heavy), 'Inside' (Rock), 'Two Worlds' (Rock) en 'Wheels of Fire (Blues). De docenten LM zullen de hele middag aanwezig zijn voor het vers trekken van informatie over onder andere de LM-lessen, combo-lessen en band-coaching. U bent van harte welkom! Op woensdag 8 februari om 20.00 u. verzorgt de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht in samenwerking met de zang- en dansgroep Jeans een luchtige, wervelende bevrijdingsshow. Het koncert vindt plaats in de grote sporthal op de Groep Geleide Wapens De Peel in Vredepeel en is toegankelijk voor de bewoners uit de omgeving. In de sporthal kunnen wij onge veer 800 bezoekers ontvangen. Belangstellenden kunnen -op werk dagen tussen 08,00 en 17.00 u.- vooraf plaatsen reserveren bij eht Buro Voorlichting van GGW de Peel,tel. 04939-8046 of 8047 of per fax via nummer 04939-8048. Voor deze gelegenheid wordt een kleine bijdrage gevraagd van ƒ3,- per plaats. Reserveer tijdig, want 'vol is vol'. Het programma bevat instrumen tale, vocale en dansante elementen, die een zo breed mogelijk publiek twee uur lang zullen boeien. Een groep die zang en dans op uitmun tende wijze beoefent, is de groep Jeans die bestaat uit tien jonge enthousiaste mensen. Hun profes sionalisme toonden zij reeds zes keer met een eigen show op tv. Met veel sukses treedt Jeans al meer dan vijfjaar op in het hele land.Zij trek ken met hun shows volle zalen. Voor de bevrijdingsshow heeft de KLu- Kapel zich verzekerd van de mede werking van de zang- en dansgroep Jeans. De rode draad door de hele show zal de radio zijn: de verboden radio die mensen met elkaar -verbond, hoop gaf en opbeurde met muziek. De associatie met de radio alsook met de luchtmacht krijgt gestalte door middel van de titel van de show 'On The Air', hetgeen zowel 'in de lucht' als 'in de ether' bete kent. Tijdens de show zullen pro grammaboekjes, cd's, foto's enz. te verkrijgen zijn. Zondag 22 januari om 15.00 uur geeft het H.O.N.L. een boeiend Winterkoncert in het Boschveldcollege te Venray. Het Harmonie-orkest dat in 1991 werd opgericht is een regionaal orkest waar muzikanten uit heel Noord-Limburg elkaar treffen. Dirigent en mede-oprichter Sjef Klinkers heeft weer een geweldig mooi programma voor u klaar. Samen met de bekende Horster sopraan Dorris van de Meerendonk zal het orkest u weer laten genieten van werken zoals van: Meyerbeer, Mozart, Handel, Grieg en Beethoven. Dorris zal u samen met het koortje van het orkest vergasten op een aria uit Porky en Bess en het 'Ave Maria' uit de opera 'Loreley'. Het H.N.O.L. nodigt u van harte uit dit koncert te komen beluisteren De toegangsprijs zal inklusief het programmaboekje ƒ7,50 bedragen, 65-plussers ƒ5,00. Donateurs en kinderen hebben zoals altijd gratis toegang. Als u het orkest een warm hart toedraagt kunt u voor ƒ15,00 per jaar donateur worden. U hebt dan gratis toegang tot al onze koncerten. Bij Ariaens Sport in de Grotestraat te Venray kunt u reeds terecht voor entree- en donateurskaarten. Graag tot ziens op zondag 22 januari om 15.00 uur in het Boschveldcollege inVenray. Ingang via de Zuidsingel. Hieronder volgt een greep uit de vele voorstellingen die u bij ons kunt boeken. Januari: 20 Golden Earring Arnhem 25 t/m 30 Carmen Rotterdam 27 Beat Cream Amsterdam 27 t/m 29 Still Crazy Amsterdam 27 t/m 29 Shirley Maclaine Amsterdam 30 Brian Ferry Den Haag Februari 1 Charlie Chaplin Amsterdam 3 Point of no return Arnhem 4 Ronald Brautigam Amsterdam 5,6,7,12,13,14,20,21,27,18 Brigitte Kaandorp Amsterdam 6 Black Crowes Rotterdam 8 André Rieu Rotterdam 10 Grace Jones Sex Drive Tour 1995 Weert 10 Beasty Boys Den Haag 11,12 The Soul's AwakenngBussum 15 t/m 25 Het dagboek van Anne Frank (behalve zo en ma) Amsterdam 21 t/m 25 Mini MaxiAmsterdam 25 Barry White Groningen 25 Carnaval Brasil Den Haag 28 Benny Neyman Utrecht Maart: 01 Jan Vayne Amsterdam 01 Joe Jackson Rotterdam 1 t/m 5 ABN Tennis Tournament Rotterdam 05 The Levellers Geleen 06 Shirley Bassey Amsterdam 07 André Rieu Amsterdam 8 t/m 25 The Best of Paul de Leeuw (beh. zo, ma, di) Amsterdam 9 t/m 19 Saltimbanco Amsterdam 11 Rijnmond Jazz Gala Rotterdam 11 BZN Druten 11 Tractor Pulling Rotterdam 14 André Rieu Den Haag 17 t/m 26 The Sound of Motown Amsterdam 21 Janet Jackson Rotterdam 25 t/m 28 My Fair Lady Den Haag April: 02 La Vie Parisienne Den Haag 05 The Chippendales Nijmegen 17 Fats Domino Eindhoven 23 James Last Genk PEEL EN MAAS WEEKBLAD Op zondag 22 januari geven Polo de Haas, pianist, en Ilonka Verdunnen, verteller, in het Theehuis in het St. Odapark aan de Merseloseweg in Venray om 15.50 uur een koncert spéciaal voor kinderen. Titel van het pro gramma is 'Wat doet die rat daar in die vleugel?'. De Venrayse basisscholen zijn aangeschreven met de vraag het koncert onder de aandacht van hun leerlingen te brengen. De entree voor kinderen is ƒ10,00. 'Wat doet die rat daar in die vleu gel', is een vrolijk griezelkoncert voor dappere grote mensen en moe dige kinderen die tegen een stootje kunnen. Bezoekers kunnen meewer ken aan de enige echte Griezel Top Tien en krijgen gratis tips tegen het bang zijn. Pianist Polo de Haas studeerde aan het Sweelinck Conservatorium en onderscheidingen en trad op met alle grote orkesten van Nederland. Over de hele wereld geeft hij solo recitals. Verder werd hij bekend van optredens voor radio en televisie. Polo de Haas speelt niet alleen klas sieke en moderne 'serieuze' muziek maar met zijn kwartet geeft hij regelmatig koncertenmet jazz en geïmproviseerde muziek. Presentatrjce Ilonka Verdurmen was een aantal jaren geleden als artistiek leidster verbonden aan de Theatergroep Poëzie Hardop waar mee zij o.a. het programma Poëzie hardop voor Kinderen organiseerde. Nu werkt zij als producente voor de Stichting ROER en als free-lance programma-maakster voor omroe pen als VARA (Het zout in de pap), NOS (De Verbeelding), AVRO (Mooizo!) en VPRO (Het Muziekjournaal). Verder treden dit seizoen in het Theehuis op: 12 maart: Jacob Vlijm, gitaar; 2 april: Midas Ensemble, piano, klarinet en sopraan; 4 juni: Abbie de Quant, fluit en Masumi Nagasawa, harp. Het St. Odapark is alleen toegan kelijk voor voetgangers en Fietsers. De paden zijn goed begaanbaar, ook voor rolstoelgebruikers. Het Theehuis is voor wie met de auto komt te bereiken via de ingang aan de parkeerplaats van het St. Elisabeth Ziekenhuis, aan de zuid zijde van de Merseloseweg. 'Koncerten in een kleine zaal' is een initiatiefg van Fred H. Reniric Concertorganisatie in samenwer king met de Stichting St. Odapark in Venray. Inlichtingen: Fred H. Renirie (Fred H. Renirie Concertorganisatie) 04780-82472 en Yvonne Wismans, 04780-13690 (Stichting St. Odapark). ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van M. van Tiel, R.E. óabeler, Th. Lankveld, H. Schraven en J. Witteen: Zaterdag 21 jan.:W. van TIEL Stationsweg 15a, tel. 81465 Zondag 22 jan.:H. SCHRAV EN Stationsweg 15a, tel. 81465 Weekenddienst voor de patiënten van P. Corver, G. van Loon, E. de Muinck Keizer, A. Coenen. F. Schmeetz, D. Vcrcauteren, J. de Vocht en M. v.d. Acker: Zaterdag 21 jan.: M. v.d. ACKER Aronskelk 76, tel. 85900 Zondag 22 jan.: F. SCHMEETZ Aronskelk 76, tel. 85900 Weekenddienst voor de patiënten van eiber i Don^ Dkt. Van DONGEN Past. Jeuckenstraat 6, America tel. 04764-1707 dkt. Keüzer en dkt. Van Dongen: vrijdag 18.00 tot zondag 24.00 uur. Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-575757 ONGEVALLEN Tel. 06-11 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE BURGGRAAF Stationsweg 5, tel. 84877 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: O. VERHAEGEN, tel. 82281 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTUK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 81336 of 86457 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden, W H. de Vocht, R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. Eelderink"ëa'G. Gelling Behandeling in het weekend vol gens telefonische afspraak R. EELDERINK en E. RUYMBEEK DIERENARTSENPRAKTUK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 82690 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers, mevr. Van Eerten, mevr. Tiggeloven en mevr. vermazeren A. RAAYMAKERS Horst, tel. 04709-86538 vanaf vrijdag 12 uur tot maandag 8 uur WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargeno men door: H.EERTEN Volen 2A, Heide tel. 04780-13727 Afspraken maken 's middags tus sen 18.00 en 19.00 uur, tel. 82411 Een keuze uit de nieuwe romans: Blackburn, Julia. Droomtijd. Romanbiografie van een Anglo- Ierse vrouw, die als weldoenster en amateurantropologe een kleine vijf tigjaar doorbracht onder de aborigi nals in de Zuid-Australische woe stijn. Deutermann, P.T, De jacht op de schorpioen. De kömmandant van een Amerikaanse torpedojager onder neemt op eigen houtje pogingen om een aanval van een Libische onder zeeër op een Amerikaans vlieg kampschip voor de kust van Florida te voorkomen. Fletcher, Jessica. Moord op een heilige. Tijdens een bezoek aan New York voor de promotie van haar nieuwste boek is de bekende detektiveschrijf- ster Jessica Fletcher getuige van de moord op een kerstman. Frye, Alexandra. Een ideale vrouw en moeder. Een Amerikaas echtpaar wordt gekonfronteerd met de ontvoering van hun vier-jarig zoontje. Hocke, Martin. Het verloren domein. In het levensverhaal van een aan tal uilenfamilies wordt een aantal aspekten uit het leven in de twintig ste eeuw neergezet. Maupin, Armistead. Beschuit met muisjes. De wonderlijke belevenissen van een groepje modieuze dertigers in San Francisco. Muns, Bert Verkeerde vrienden. Een politie-agente start een eigen onderzoek naar de oorzaak van het overlijden van een schoolgenoot. Quellette, Pierrre. Deus ex machina. Wanneer een parallelle supercom puter een groot neuraal netwerk bouwt, probeert een deel van dit zelfstandig denkende netwerk deze ontwikkeling te stoppen. Vervoort, Hans. Zonnige perio den. Door een zoektocht naar zijn jeugdliefde van 40 jaar geleden pro beert een man zichzelf beter te begrijpen. TE KOOP GEVRAAGD met tuin(tje) Prijs en aanvaarding in overleg: r 040-833300

Peel en Maas | 1995 | | pagina 3