Toch gaatje voor uitbreiding De Steeg? Groenkursus IVN Geysteren Grote belangstelling voor BZN koncert voor gehandicapten Thema-avond over Down's syndroom en integratie Onduidelijke vechtpartij PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Meer dan 25 jeudige vuurwerkafstekers naar Halt verwezen WOONHUIS Fiom start gespreksgroep voor moeders van slachtoffers van seksueel geweld Parkeerkontroleurs mogen verbaliseren 70's in OJC Gryphus Opleiding Handelskennis Horecabedrijf PEEL EN MAAS Donderdag 12 januari 1995 - Pagina 5 Venray, de kern Noord-Limburg van de Stichting Down's Syndroom (SDS) organiseert op woensdag avond 25 jan. een thema-avond over integratie. De nadruk zal liggen op integratie op een basisschool. Na een algemene introduktie zal een video getoond worden over een geslaagde vorm van integratie op een school in Australië. Leden van het leerkrachtenteam van 'Basisschool De Bongerd' zullen hun ervaringen met en de aanname van een kind met Down's syndroom op hun school toelichten. Een ouder vertelt over haar ervaringen met een school. De avond wordt gehouden in basisschool 'de Bongerd', Eikenlaan 1 in Venray, de aanvang is om 20.00 u., de kosten bedragen 5,00 per persoon. Ouders, verzorgers, leerkrachten en andere belangstellenden zijn van harte welkom. Opgave en nadere informatie bij René en franka Stevens, tel. 04780- 87889. In onze omgeving zien we een steeds groeiende belangstelling en zorg voor onze woon- en leefomge ving. De natuur is een overbrekelijk onderdeel van deze omgeving. Het behoud van mooie en waardevolle landschappen is on heel wat waard. Rondom Venray liggen nog prachti ge natuurgebieden, die het behoud meer dan waar zijn. Over deze natuurgebieden handelt onze groen kursus. De opzet van de kursus In een inleidende avond wordt een uiteenzetting gegeven over de geo logie en dan met name die geologie, die van belang is voor het begrijpen van de ontstaansgeschiedenis van de Landschappen. We bestuderen ver volgens vijf verschillende land schappen in onze omgeving. De kursisten gaan, aand e hand van een uitgezette wandelroute, allereerst een oriënterende verkenningstocht maken door het gebied. Hierop volgt een theorie-avond, waarbij het gebied goed onder de loep wordt genomen en vervolgens wordt dezelfde wandelroute nogmaals gelopen, maar dan onder leiding van een deskundige gids. Het programma: 1. Openingsavond, geologie, maan dag 13 maart; 2. Geysteren, theorie, maandag 27 maart; 3. Geysteren, exkursie, zondag 2 april; 4. Boshuizen, theorie, maandag 24 april; 5. Boshuizen, exkursie, zon dag 7 mei; 6. Vastenrayse vennen; theorie, maandag 22 mei; 7 Castenrayse vennen, exkursie, zon dag 28 mei; 8. De Peel, theorie, maandag 11 september; 9. De Peel, exkursie, zondag 24 september; 10. Maasheggen, theorie, maandag 2 oktober; 11. Maasheggen, exkursie, zondag 8 oktober; 12. Slotmorgen, exkursie, zaterdag 14 oktober. Waar en wanneer?De theorie avonden vinden plaats in de Biologische school, Eikenlaan 76 te Venray, aanvang 20.00 u. De exkursies starten steeds om 10.00 u. vanaf een vast vertrekpunt dat tijdens de kursus wordt bespro ken. Lesmateriaal: De kursisten ontvan gen een kursusmap waarin alle behandelde landschappen goed zijn uitgewerkt. Deelnamekosten ƒ50,-. Inlichtingen een aanmeldingen: dhr. J. Michels, tel. 04780-41563 en mw. A. Verheijen, tel. 04780-85693. Het maximum aantal deelnemers voor deze kursus bedraagt 30.1 Inschrijvingen geschieden naar de volgorde van binnenkomst. Meer dan 2000 verstandelijk gehandicapten uit Limburg en Brabant komen op zondag 22 janu ari ,naar de Bloemenveiling van Veiling Zon in Grubbenvorst voor een muzikaal programma waarin Wooden Chain optreedt, maar waar het koncert van BZN het hoogtepunt zal vormen. Zo'n 100 vrijwilligers van o.v. Concordia '62 uit Horst en van de Rotary Club Horst/Sevenum/Maasdorpen zetten zich in om het muzikaal programma tot een feest te maken. Verstandelijk gehandicapten die nog kaarten willen bestellen kunnen dat doen door een kaartje te sturen naar Stichting Koncert voor Gehandikapten, Postbus 5, 5800 AA Venray. Tegelijk moeten zij ƒ20,- per persoon overmaken op reke ningnummer 1236.66.465 van van Rabobank Maashorst. 'Zolang er plaats is worden er kaarten ver kocht', aldus Jan Lemmen voorzitter van de stichting koncerten gehandi- Zaterdagavond omstreeks 22.00 u. kwam bij de politie een melding binnen dat er veel lawaai kwam uit een woning aan de Edelweiss in Landweert. De politie ging ter plek ke kijken en konstateerde dat er een woordenwisseling was enig geweld gebruikt. Ze wilden dat TV-toestel meene- menals vereffening van een open staande schuld en speelden dus voor eigen rechter. De twee jongsten werden na ver hoor in vrijheid gesteld terwijl de oudste voomader onderzoek en ver hoor werd ingesloten. Het drietal krijgt in ieder geval proces verbaal terzake diefstal in vereniging. geweest tussen de bewoners en familie die daar aanwezig was. De politie konstateerde verder enige bloedvlekken, maar dat werd ver klaard doordat een familielid met een gebroken bierfles zijn hand zou hebben verwond. Omdat op dat moment alles rustig was en er geen aangifte werd gedaan, vertrok de politie. In die nacht kwam er vanuit de EHBO-afdeling van het ziekenhuis bij de politie een melding binnen dat daar een 32-jarige inwoner was bin nengebracht die behandeld moest worden voor een slagaderlijke bloe ding aan zijn hals. Die moest met twaalf hechtingen worden gedicht. Het bleek een familielid van de aan de Edelweiss wonende familie te zijn. (Het ging hierbij om een Vietnamese familie). De politie kon mede door taalproblemen geen dui delijk beeld vormen van wat er zich in die woning heeft afgespeeld. Of er een aanklacht terzake mishande ling wordt ingediend is eveneens onduidelijk. kapten die door de beide organise rende clubs speciaal in het leven is geroepen voor dit doel. De veilinghal wordt in het week end van 21 en 22 januari omge bouwd tot een grootse theaterzaal. Er komen 2000 zitplaatsen. Er is speciaal ruimte vol gemaakt voor rolstoelgebruikers. Voor de verster king van de inwendige mens worden er vier buffetten en twee speciale koffiebuffetten geplaatst. Een hal wordt speciaal vrijgehouden om de vijftig bussen die de bezoekers zul len brengen en halden de mogelijk heid te bieden de bezoekers over dekt te laten uit- en instappen. De organisatoren zijn bijzonder blij met de beschikbaarheid van de bloemenveiling, omdat nu alle voor zieningen optimaal kunnen worden afgestemd op de specifieke groep bezoekers. Gehandikapten hebben iets meer ruimte nodig om zich goed te kunnen bewegen. Dat zal zeker nodig zijn omdat de vorige keer bij het koncert met Rowwen Hèze al is gebleken hoe enthousiast de mensen reageren als ze de mogelijkheid daartoe hebben. En die mogelijkheid is er. Want ook dit is een muzikale happening waar bij de verstandelijk gehandicapte medemens centraal staat. TIMMERWERKEN voor: ramen, deuren, kozijnen isolatieglas. renovatie dakvernieuwing, verbouwing er- en onderhoudsbedrijf J. van de Ligt Wanssum, De Cuyperstraat 37 04784-2184 Voor horeca-ondernemer Van Dijck van uitgaanscen trum De Steeg in Leunen is uit breiding van z'n bedrijf wel licht wat dichterbij gekomen. Van Dijck wil graag uitbrei den, maar de gemeente heeft dat liever niet en wil daarom het bestemmingsplan wijzigen zodat uitbreiding van De Steeg onmogelijk wordt. Voor april van dit jaar moet de procedure daarvoor worden gestart, want dan loopt het april 1994 geno men voorbereidingsbgsluit af. Naar aanleiding van vragen van VVD-raadslid Van Hooft peilde wethouder Kersten maandag nog 'ns de stemming in de commissie ruimtelijke ordening en constateerde dat de plannen van Van Dijck op minder weerstand stuiten dan voorheen. door Bert A Ibers) Dat de kwestie als rondvraag in de commissie werd ingebracht geeft al aan dat college en poli tiek een beetje met de kwestie in haar maag zit. Horecabaas Van Dijck heeft eerder namelijk, met uitdrukkelijke medewerking van de gemeente, mogen uitbreiden zonder dat het geldende bestem mingsplan dat toestond. Met vol gens de gemeente daaraan TE KOOP GEVRAAGD met tuin(tje) Prijs en aanvaarding in overleg: •zs- 040-833300 gekoppeld de afspraak dat het de laatste uitbreiding zou zijn. Toen Van Dijck zich vorig jaar opnieuw meldde met een uitbrei dingsplan, was de gemeente dan ook minder bereidwillig. Een nog groter uitgaanscentrum in Leunen zou de overlast alleen maar doen toenemen. Bovendien zag de gemeente liever bejaar denwoningen in de buurt. In april 1994 nam de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit tot gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan. Met dat besluit in de hand kon de gemeente, in afwachting van de echte bestemmingsplanwijzi ging, alvast Van Dijck's uitbrei dingsplannen tegenhouden. Een besluit dat ondernemer Van Dijck uiteraard niet zinde. Die heeft in de loop der tijden van een buurtcafé een uitgaans centrum met een regionale uitstr aling gemaakt. In zijn branche moet je steeds met iets nieuws komen anders loopt het publiek naar een andere disco. Om de zaak te bespoedigen nodigde hij vertegenwoordigers van de poli tieke partijen uit om zelf eens te komen kijken wat de gevolgen van een eventuele uitbreiding zouden zijn. Die excursie heeft gedeeltelijk succes gehad, zo bleek maandag. De WD-fractie nam het op voor de ondernemer. Het weigeren van medewerking was destijds alleen gebeurd tegen de achter grond van de bouw van de bejaarden woningen. Die kunnen echter toch worden gerealiseerd. Bovendien vindt de uitbreiding op het reeds omheinde eigen (parkeer)terrein plaats en staat de wet Milieubeheer garant voor voldoende geluidisolatie. De Partij van de Arbeid wees erop dat WD-collega Van Hooft geen rekening hield met het ver dwijnen van parkeerplaatsen en het aantal extra bezoekers dat De Steeg ongetwijfeld wil gaan trek ken. Dat betekent meer mensen, meer auto's maar minder par keerplaatsen. Alleen als Van Dijck kan aantonen dat de over last na de verbouwing niet erger wordt, wil de PvdA eventueel akkoord gaan met stopzetting van bestemmingsplan-procedu re. Het CDA twijfelde tussen de belangen van omwonenden en de horecabaas en Samenwerking wil de formele weg bewandelen en wachten tot het college moge lijk een ander voorstel doet in deze kwestie. Dat is nu aan zet: blijven B en W vasthouden aan de eerder (ook door de gemeen teraad) gekozen lijn van geen verdere uitbreiding van de Steeg toestaan of toont het college zich, net als de politiek, gevoelig voor de argumenten van de hore ca-ondernemer. In dat geval moet het eerdere besluit worden herroepen en de procedure voor een gedeeltelijke aanpassing van het bestemmingsplan niet wor den gestart. Koeien op rijweg Vorige week dinsdagmiddag omstreeks 17.55 u. moest de politie in aktie komen om een koe, die op de Ysselsteynseweg tussen Heide en Ysselsteyn liep in een weide te drijven. Toen de politie die koe in een weide had gedreven kwam de eigenaar opdraven die zijn koe meenam en in de eigen weide zette. Dezelfde avond moest de politie voor de tweede maal in aktie komen om weer een koe die op dezelfde E laats liep in een weide te drijven, 'et was niet hetzelfde dier. De eigenaar kon nog niet worden achterhaald. Na bijna zeventig jaar mede het gezicht van het dorp Leunen bepaald te hebben gaan de gebouwen van de Boerenbond onder de slopershamer. De Boerenbond verkocht het complex vorig jaar om zelf nieuwbouw te plegen aan de Zuivelweg. De nieuwe eigenaren willen op de vrijgekomen grond zes woningen bou wen. PEEI_ EN MAAS 'n abonnement waard Diefstal schrikdraadapparaat Een inwoner van Castenray deed aangift van diefstal van een schrikdraadapparaat met accu vanaf een weide aan de Oosterbosweg. De waarde daarvan bedraagt ƒ650,- Begin 1995 start Fiom Noord- en Midaen-Limburg een gespreksgroep voor moeders van slachtoffers van seksueel geweld. Tijdens de bijeenkomsten krijgt elke deelneemster individueel tnd om te praten over de persoonlijke geschiedenis en kunnen zij hun pijn, angst, verdriet en woede uiten, de andere groepsleden kunnen haar daarbij vanuit herkenning en begrip ondersteunen en helpen. Daarnaast worden onderwerpen besproken die voor elke moeder in deze situatie herkenbaar zijn: macht en onmacht, schaamte en schuldge voelens, assertiviteit, verwerken van verlies, zelfvertrouwen en onzeker heid. De gespreksgroep zal wekelijks op een vast tijdstip bijeenkomen op het Fiom-buro te Venlo. aan deze gespreksgroep kunnen acht tot twaalf personen deelnemen. Twee ervaren maatschappelijk werksters van Fiom Noord- en Midden- Limburg zullen de groep begelei den. Als je moeder bent van een kind dat seksueel misbruikt is en je denkt dat praten met andere moeders die in dezelfde situatie zitten je verder kan helpen, dan kun je je opgeven bij Fiom Noord- en Midden- Limburg, Goltziusstraat 12, 5911 AV Venlo. tel. 077-548507. Je wordt dan uitgenodigd voor een informa tief gesprek om te kijken of de groep kan bieden wat jij ervan ver wacht. De deelname is gratis. Zoals eerder bericht neemt de gemeente Venray deel aan een proef met het verbaliseren van foutparkeerders door parkeerkontroleurs. Dit proickt is maandag 9 januari van start gegaan en duurt tot uiterlijk 1 januari 1996. Hl gegaan Dit betekent dat vanaf maandag parkeerkontroleurs van het bedrijf Parcon automobilisten mogen verbaliseren op fouten als: - voertuigen die geparkeerd staan buiten de parkeervakken - voertuigen die geparkeerd staan langs een parkeerverbod (gele marke- ring) Boney M, KC «Sc The Sunshine Band, Donna Summer, Sister Sledge en The Bee Gess. Een kleine greep namen van artiesten die een aantal jaren geleden furore maakten. De tweede helft van de jaren zeventig: Saturday Night Fever, Grease, de discobeat sloeg de klok. Het moment is daar om die tijden te doen herleven met een heuse 70's disco. In het Vierlingsbeekse jonge rencentrum Gryphus wordt op vrij dag 13 januari de dansvloer opge poetst en gaat de spiegelbol weer draaien. De plateauzolen kunnen uit de kast en swingen maar! De 70's disco begint om 21.00 u. en de entree bedraagt ƒ5,00. Op zondag 15 januari is er in Gryphus een Oudhollandsche spel- middag. Vanaf 14.00 u. kunnen er diverse Oudhollandsche spelen gespeeld worden. De entree is gra tis. Op zaterdag 28 januari geeft Van Dik Hout een koncert in Gryphus. Voor dit koncert zijn kaarten in de voorverkoop verkrijgbaar bij Tracks in Boxmeer, Music World in Venray en Gryphus in Vierlingsbeek. De kaarten kosten ƒ12,50. Op 1 januari 1996 vindt er een ingrijpende wetswijziging plaats. De specifieke opleiding Handelskennis Horecabedrijf ver valt dan en wordt vervangen door de opleiding Middenstandsdiploma Algemene Ondernemersvaardigheden. Deze opleiding is veel zwaarder/moeilij ker (3x1 en duurder dan de opleiding Handelskennis Horecabedrijf. Het Bedrijfschap Horeca, het Onderwijscentrum Horeca (SVH Examens) te Zoetermeer en alle andere betrokkenen voeren momen teel met het Ministerie van Economische Zaken gesprekken over de geldigheidstermijn van het diploma Handelskennis Horecabedrijf na 1 januari 1996. Cafébedrijf Na 1 januari 1996 is het wettelijk verplicht dat, wanneer men een horecabedrijf gaat beginnen, min stens één persoon in het bedrijf moet voldoen aan de nieuwe eisen van Sociale Hygiëne De Sociale Hygiëne omvat o.a. de ontwikkeling van alcoholgebruik, illegaal drugge bruik en gokken in Nederland; de werking van alcohol, illegale drugs en gokken op de mens; misbruik van Xwitserse Tegelkachels Antiek in l iken en /re C'opie Antiek fjeloocfd £/i l et- en Salontafels Stoelen Kasten Dressoirsj vu en I uutcials I Loom en kiel sim/ 13innen i er/icii 11 Spwijels Woon- e»i Tuim/ecorufies Auitenrerlichtinii Ikelsen en Hekwerk Stationsweg 80 5807 A( OnstruMi-YV»ir(ii/ tel. (U78C)-8lQ!()/8o.iÓl Open di t/m do 1330-1730 uur vrij. 13.30-21 00 uur za 900-1600 uur alcohol, illegale drugs en gokken; de hulpverlening aan verslaafden, behandelingsmethoden en reclasse ring; strafbepalingen uit de Drank en Horecawct, het Wetboek van Strafrecht, de Wet Personenvervoer, de Wegenverkeerswet, de Opiumwet en de Wet op Kansspelen; herken ning en preventie met betrekking tot misbruik van alcohol, illegale drugs en gokken. Onlangs is besloten, dat als men nu in het bezit is van het diploma Vakbekeaamheid Café-bedrijf of eht diploma op 7 juni 1995 behaalt, dit voldoet aan de nieuwe eisen van Sociale Hygiëne. Toekomst/Hobby Ook als hobby en voor het dage lijkse huishouden is de kursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf inte ressante en nuttige leerstof, omdat o.a. door de lessen over bedrijfs- en voedingsmiddelengygiëne ziekten via voedsel kunnen worden voorko men. De kursussen kunt u op twee manieren volgen: - mondeling bij u in de buurt; - schriftelijk thuis in uw eigen tempo. U studeert dan in de tijd die u het beste uitkomt. De meerkeuzevragen die u invult, stuurt u ter kokrrektie naar uw eigen leraar. Kursusta rieven Het Instituut Vakonderwijs heeft zeel lage kursustarieven. Zo is het mogelijk een schriftelijke kursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf te volgen voor 255,-. Het lesgeld voor de schriftelijk kursus Handelskennis Horecabedrijf bedraagt 295,-. Ook de kursussen Vakbekwaamheid Restaurantbedrijf en Vakbekwaamheid Slijtersbedrijf zijn schriftelijk te volgen. 100 Subsisie mogelijk Het Instituut Vakonderwijs is erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op erkenae onder wijsinstellingen. Door deze erken ning oefent ae overheid niet alleen een blijvend toezicht uit, maar kun nen kursisten die bij het Instituut Vakonderwijs staan ingeschreven, onder bepaalde voorwaarden in aan merking komen voor gehele of gedeeltelijke vergoeding van kur- suskosten. Voorlichtingsavond Iedere kursist(e) en oud-kursist(el van het Instituut Vakonderwijs heeft de mogelijkheid een gratis voorlich tingsavond voor startende onderne mers bij te wonen. De gratis voor lichtingsavond zal na de examens in juni 1995 in meerdere plaatsen wor den georganiseerd. Informatie Degenen die belangstelling heb ben voor een of meerdere kursussen kunnen geheel vrijblijvend de gratis studiegids aanvragen bij het Instituut Vakonderwijs, Postbus 1555. 5602 BN Eindhoven, tel. 040- 425526 (ook 's avonds) of 04750- 15440.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5