Sfuvit itt 1/etvuzty Gladheidsbestrij ding 1994/1995 Eric d'n Urste en Eric d'n Twedde Atletiek Vereniging Venray-Regio Lopersgroep Loopgroep de Barrier Lopersgroep Peelrunners Spio Triathlon Vereniging Regio Venray H.S.V. De Roerdomp Bridgeclub Venray Selektie sjoelen Sjoelclub Venray PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Schietvereniging De Roos Luchtbuks schietvereniging De Treffers Ruitersport St. Jan Merselo Springwedstrijd manege Seurenheide Winterwandeling Merselo Boerenbruids paar Leunen 1995 Wilbert I nieuwe prins bij Piëlreuzen PEEL EN MAAS Donderdag 12 januari 1995 Pagina 14 Scholieretacross Vlakwater Op zondag 29 ian. a.s. zal tijdens de jaarlijkse Vlakwatercross ook een scholierencross worden georgani seerd door AV Venray Regio. Aan deze scholierencross kan worden deelgenomen door leerlingen van de basisscholen en de eerste twee klas sen van het voortgezet onderwijs in Venray en de regio. De basisscholen strijden om de Jo van Oers Memoriaal, terwijl voor de winnende school voor voortgezet onderwijs de Lcx Biessels-trofee gereed staat. De diverse groepen starten op 29 jan. vanaf 09.45 u. De scholen kunnen zich aanmelden tot 24 jan. a.s. Aanmeldingen kun nen gestuurd worden naar Postbus 365, 5800 AJ Venray of worden ingeleverd op het adres Niessenstraat 5, Venray. Voorts zal om 11.15 u. een trimloop starten over 2-4-6 of 8 km/ Inlichtingen: tel. 04780-84449 of 82842. Uitslag: Zuid Ned. crosstitel voor atlete vao AV Venray. Afgelopen zondag 8 jan. is C- iuniore Katja Broers Zuid Nederlands kampioen cross gewor den in Someren. In de katagorie meisjes jun. C. kwamen 30 atletes aan de start die op een moeilijk parcours 2 km. te gaan hadden. Vanaf de start nam Katja en haar grootste konkurrente afstand van de groep. Op de laatste 200 m. zette de Venrayse atlete een tandje bij, die niet beantwoordt kon worden door haar medevluchtster. Met een voorsprong van 3 sec. ging Katja als Zuid Ned. Kampioene onder het finischdoek door, dit in een zeer snelle tijd van 6.51 min. Nationaal en internanonaal Voor de eer van de Lopersgroep Venray. In Boxmeer traden in alle vroegte 6 mensen van onze vereni ging aan om de strijd met de kon- kurrentie aan te gaan op de 5 of 10 km. Peter Bos deed op ae 10 km. dat wat verwacht mocht worden. Zijn tijd van 44.40 min. gaf aan dat hij uiterst behoedzaam maar onder de gegeven omstandigheden, zeer ver standig had gelopen. Op de 5 km. werd er wat meer met de krachten gesmeten. Egbert Knol verbeterde zich met een eindtijd van 21.23 min. duidelijk t.o.v. vorig jaar. Evenzo Maijo van Heijster, die in de eindsprint net 1 sec. tekort kwam om als eerste vrouw over de finish lijn te passeren: 22.30 min. Geert Comelissen en Jan Phillipson werden resp. geklokt op 22.10 en 22.59 min. Bij het ZNK in Someren gaven Herman Jacobs en Jan Kirkels acte de présence. Kou en gladheid ston den ook hier snelle tijden in de weg. Voor het 11,5 km. lange trajekt dat moest worden afgelegd had Hermand 45.23 min. en Jan 46.13 min. nodig. T\van Lensen wilde in Dortmund een keertje proeven aan een lange wedstrijd over 3 km. indoor. De onbekendheid met de lange wacht tijden bij dergelijke wedstrijden en de droge lucht in de hal tijdens zijn race leverden hem een ietwat teleur stellende tijd op: 9.49 min. Coopertest Donderdag26 januari is de vol gende Coopertest. Ook niet-leden mogen aan deze 12 min. durende konditietest meedoen. Aanvang van de gezamelijke warming-up is om 19.00 u. op de atletiekbaan. Afhankelijk van de grootte van de groep, zal er pas op deze avond zelf besloten worden of de test in één, dan wel in twee groepen wordt gelo pen. Kom dus allemaal om 19.00 u. Deelname aan de Coopertest is voor iedereen, ook voor met-leden, gratis. lYainingen: Basisgroep (nivo 1): Dinsdag en/of donderdag 19.00 uur, start vanaf de atletiekbaan Venray. Rekreatiegroep (nivo 2): Dinsdag en donderdag 19.00 uur, start vanaf de atletiekbaan Venray. Zaterdag 15.30 uur bostraining, start vanaf de Oude Barrier, Maasheseweg. Prestatielopers (nivo 3): Dinsdag 19.00 uur mtervaltraining op de atletiekbaan. Donderdag 19.00 uur kwaliteitstraining op de weg en/of bos, start vanaf de atletiekbaan. Zaterdag 15.30 uur bostraining vanaf de Oude Barrier, Maasheseweg. Wedstrydlopers (nivo 4): Dinsdag 19.00 uur intervaltraining op de baan. Verder individueel. Informatie: Gert Vermeulen, tel 80999, Frank Rijshouwer, tel. 86268 en Anja Gooren, tel. 82397. Goede voornemens? Ja, die nemen we allemaal voor het nieuwe jaar. Stoppen met roken, minder eten, gezonder leven en meer bewegen. Bij dat meer bewegen kan loop groep 'de Barrier' u verantwoordde wijze helpen. lederen week kunt u drie keer meetrainen, minder kan natuurlijk ook. Onze trainingstijden zijn: maandag van 19.15 tot 10.30 u, vanaf de Barrier aan de Maasheseweg; don derdag vn 09.30 tot 10.30 u. vanaf de Barrier; zaterdag van 16.00 tot 17.00 u. vanaf de Sprank aan de Kempweg. De trainingen staan onder begelei ding van een gediplomeerde trai neer. Kom gerust eens meedoen, de eerste maand is gratis. Voor meer informatie kunt u bellen met Piet Dupont, tel. Trainingen: Donderdag 12 jan.: Interval PHV Horst, 19.00 uur. Zaterdag 14 jan.:Voorbereiding Scopias Cross en overigen pyrami- deloop in de Schaakse bossen; ver trek 15.30 u. v.a. parkeerplaats. Dinsdag: Duurloop, Horst 18.50, Sevenum 19.30 uur. Wedstrijdprogramma: zondag 15 jan.: Scopias Cross in Tegelen, 5 en 9 km., starttijden resp. 11.00 en 11.45 u. zaterdag 21 jan.: Goed Beter Best Loop te Best, 3.2, 9.1 en 21.1 km., aanvang 11.00 u. Mededelingen: Vanaf 8 jan. bestaat de mogelijkheid om de uitslagen door te gev en aan J. H. Koene, Klompenmakerstraat 14, 5961 KE Horst, tel. 04709- 88184 Wedstrijdzwemmen Uitslag van de Limburgse Winterkampioenschappen die gehouden zijn in Blerick afgelopen weekend. 100 m. vrije slag jongens 1980: Paul Hermans in de tijd van 1.05,1. Hij behaalde hierdoor de tiende plaats. lYainingst(jden: Zaterdag: 08.00-09.00 Zwemmen in De Sprank; 09.15-10.45 u.: looptrai ning. Zondag: 09.00 uur Mountainbike. Dinsdag: 19.15-20.15 uur Zwemmen in De Sprank. Woensdag: 19.00-20.30 uur Baantraimng. Kasteelloop Horst Op tweede kerstdag was er alle gelegenheid om achter de kerst boom en het kerstdiner vandaan te komen en de onderste ledematen te strekken op het fraaie parcours bij de Kasteelse Bossen in Horst. Ondanks de slechte weersomstan digheden hedden enkele Venrayse atleten de weg naar Horst gevonden om daar wat ereplaatsen weg te sle pen. Op de 4800 m. werde Henk Raassens onbedreigd eerste in de tijd van 14.09 min. Mart van Rooy verzekerde zich van het brons op 15.43 min. en Jan Poel werd achtste op 17.23 min. Ook op de 9500 m. ging de eerst plaats naar een atleet van de Triathlon Vereniging Regio venray. Hennie Freriks liet iedereen achter zich in 31.10 min. Peter Scheres greep meteen vierde plaats net naast de bronzen plak en leit 32.26 min. afdrukken. Hein Hoeimakers werd vijfde in 33.35 min. en Gerrit Loonen (34.37 min.) schaarde zich met een zesde plaats nog ruim onder de eerste tien. Oudejaarsloop Blerick Hoewel op zondag 8 jan. de oliebol len al koud waren werd in Boekend bij Blerick nog de zg. Oudejaarsloop afgewerkt. IJzel en koude trotserend vonden we daar Mart v an Rooij en Jan Poels die de kleuren van de vereniging hoog hielden. Mart van Rooi] deed dat door middel van een eerste ülaats op de 5 km. in een tijd van 16.06 min. en Jan Poels eindigdè niet minder fraai op een vierde plaats ind e tijd van 17.18 min. Zaterdagl4 jan. koppel wedstrijd van de Meun Blerick in de haven van Blerick, van 12.00 tot 15.30 u. Voor vergunningen: H. v.d. Heuvel, Klaproos 1, tel. 11215 of bij Van Grootel Hengelsport, Stationsweg te Venray. Na een weekje rust hebben we afgelopen donderdag de draad weer opgepakt. Voor sommigen was het eventjes weer wennen, gezien de probleempjes met het noteren van de scrores. Maar ook dat, net als roken, lossenw e samen wel weer op. Het was een vrije avond dus was er wat minder druk op de ketel. Ondanks de kou was er een redelijke opkomst. De uitslagen: Groen: 1. Mw. Huisman-Hr. Vervuurt; 2. Hr. Keizers- Theunissen; 3. Ds. v.d. Brink en Blok. Rood: 1. Ds. Cals-Pocls; 2. Ep. v.d. Broek; 3. Ds. Akerboom- Gorree. Geel:l. Hr. Huys-Karagozyan; 2. Hr. v. Pelt-Zuur; 3. Ep. de Mooy en Hr. Maes en de Vos. Voor alle leden lag er het pro gramma voor de rest van het seizoen tot en met eind juni. Ook de komen de weken zal het nog op de inschrijftafel liggen voor nen die er nu niet waren. Op het mededelin genbord hing de eerste distriktsinfo. U vindt daar informatie over bridge, buiten de gemeentegrenzen. Wanneer u daarin geïnteresseerd bent kunt u een exemplaar daarvan meenemen. Voor de voorronde van het Ruitenboertoemooi hebben zich 18 paren opgegeven. Dat betekent dat er twee paren van de club door gaan naar de volgende ronde. Vanavond beginnen we met de interne kompetitie. Zes avonden waarin bepaald wordt welke paren over een aantal maanden gaan strij den om de clubkampioenschappen. Zet dus uw beste beentje voor. Op de derde selektiewedstrijd Sjoelen Individueel gehouden j.l. zaterdag in Landgraaf Is Mini v. Gerwen, Dempseystr., aangesloten bij sjoelclub Sevelo Venlo, eerste geworden in klasse C. Zij behaalde dit met een gemid delde van 127.45 en maakt een goede kans om afgevaardigd te wor den naar de Nederlandse Kampioenschappen in april in Bameveld. Tijdens de zaterdag gehouden derde md. Sel. Wed. van de Algem. Ned. Sjoelbond in Landgraag weer suc cessen voor SC Venray. Dames DB Anny v.d. Heyden, 9e, gem. 127.1 (nieuw red. Ie r, 134.2 gem.) DCToos Montyijn, 14e, gem. 114,8 DC Mien Classens, 13e, gem. 115.6 DD Jacqueline Rens, 2e, gem. 119,6 Heren HB Hans Montijn, 15e, gem. 127,0 HDTeng Ewalts, le, gem. 119,6 HE Bas Pastors, 2e, gem. 110,0 HE Frans v. Soest, 3e, gem. 107,7 Uitslagen: Helden 2-Leunen 1 1022-1037 Beste schutter: 270 p. Sevenum 3-Leunen 2 1026-985 Beste schutter: J. v. Ass met 261 p. Leunen 3-Kessel 2 1001-999 Beste schutter: Th. Janssen met 254 p. Uitslag: De Treffers-de Rangers: 1002-922 Hoogste schuttenTed Bom, 262 rin gen. Een goed begin is het halve werk. Ons team begon het nieuwe jaar zoals ze het oude was geëindigd; met een overwinning. Het jeugdige team van de Rangers (Swolgen) werd met een nederlaag naar huis gestuurd. Door deze over winning wist ons team de leiding in de vierde kalsse KLSB te behouden. Komend weekeind zal deze topposi tie verdedigd moeten worden in het thuisduel tegen het vierde team van EMS (Meerlo). Ook in 1995 doen wij een beroep op nieuwe leden. Heeft u interesse in de schietsport, kom kennis maken! WH trainen iedere maandagavond in cafe Hulsman. Afgelopen weekend werd in de manege van Roggel het Limburgs Kampieonschap springen voor ponyruiters verreden. Vier kombinaties van onze vereni ging hadden zich via een voorselek- tie weten te plaatsen voor dit kam pioenschap. Twee van onze ruiters reden in de prijzen en plaatsten zich rechtstreeks voor de Nationale Kampioenschappen in Wanroy. Petra v. Dijck met Beauty behaalde een mooie vierde plaats in de klasse CL en Paul v. Haeren met Gambler wist een negende plaats te behalen in de klasse DB. Proficiat! In Venzelderheide waar enkele grote ruiters een dressuurwedstrijd bezochten, reed Brigitte Janssen met Arinka in de hoogste dressuur klas se Z 2 wederom naar een prachtige eerste plaats met 397 p. Komend weekend staan de Limburgse Kampioenschappen dressuur voor ponyruiters in Beek (Z. Limburg) voor de deur. Van onze vereniging zal Karin Winnen met Cenade in de klasse DM 1 daar gaan strijden om de hoogste eer. Veel sukses. Zaterdag 14 jan. organiseert Manege Seurenheide weer de maan delijkse springwedstrijd. Pony's beginnen om 18.00 u., over de hoogtes 70, 80 en 90 cm. Te winnen prijs is een klokradio. Inschrijfgeld is ƒ6,00. Paarden beginnen omstreeks 19.30 u. over de hoogtes 80, 90, 100 cm. enz. Het inschrifgeld is ƒ7,50 en er zijn geldprijzen te verdienen. Iedere ruiter of amazone mag mee doen, ook kijkers zijn van harte wel kom in Manege Seurenheide te Well. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen met 04783-1204. Zondag 15 januari a.s. is de tweede winterwandeling, die de Natuurvrienden in Merselo organi seren. Er zijn routes van 5,10 en 20 km. Voor de 20 km. kan gestart wor den tussen 09.00 en 12.00 u. Voor de 5 en 10 km. tussen 09.00 en 14.00 u. Speciaal voor de gezinnen met kin deren is er een puzzeltocht van 5 km. en kunnen starten tussen 13.00 en 14.00 u. Voor de winnaars zijn er enkele prijsjes. De route's gaan door onze mooie bosrijke omgeving. Voor de 10 en 20 km. is er op de rustplaats soep, koffie, chocomel enz. te koop voor een redelijke prijs. Na afloop van de tocht ontvangen de deelnemers een herinneringsmedail le of cijfertje 2. De start is in café Den Tommes, Grootdorp 40, Merselo, tel. 04780- 46236. De derde winterwandeling is 12 maart. Voor inlichtingen kunt u terecht bij: 04780-86035 of 04780- 46496 Van overgewicht naar evenwicht Overgewicht is voor velen van ons een groot probleem, en we kennen maar één manier om hier mee om te gaan: Lijnen! Deze pogingen tot afvallen leiden vaak tot teleurstelling, een gevoel van onzekerheid of een minderwaar digheids komplex. Door weer een dieet proberen we deze gevoelens te onderdrukken. Om deze vicieuze cirkel van afval len en bijkomen te onderbreken, gaan we zoeken naar de oorzaak van overgewicht. Daarnaast wordt er gewerkt aan het vergroten van het zelfvertrouwen en een positiever zelfbeeld. Een goede manier hier mee om te gaan, is (tijdens deze cur sus) gebruik te maken van hypnoti sche oefeningen. Wat komt er aan bod: - ontspanning - verkrijgen van een beter zelf beeld -ontdekken van problemen achter dik-zijn - vergroten van zelfvertrouwen en zelfrespekt -bekijken van eetgewoonten De cursus is bedoeld voor alle mensen die te dik zijn, of zich te dik voelen. Met andere woorden: voor iedereen die problemen heeft met overgewicht. Er wordt gewerkt in kleine groepen van maximaal 8 per sonen, in een open en gezellige sfeer. Tijdens de cursus-bijeenkomsten wordt er geoefend dor middel van hypnotische oefeningen. Deze wor den van tevoren uitgelegd door de cursus-leiding. De ervaring die de cursisten door deze oefeningen opdoen, worden daarna in een werkschrift geschre ven, zodat een duidelijk beeld van de ontwikkelingen ontstaat. Deze cursus start op donderdag middag 26 januari in Venray bij de Volksuniversiteit, tel. 04780-10185. Elk jaar opnieuw besteedt de gemeente Venray aandacht aan de gladheidsbestrijding. De gemeen te Venray als wegbeheerder wordt voor de uitvoering van zijn taak veelal geholpen door de gemeente politie, die dankzij de surveillan cediensten extra aandacht aan de toestand van de wegen en de mate van gladheid van het wegdek besteedt. Gladheidsbestreiding richt zich met name op de glad heid van de openbare wegen met een hoge intensiteit. Dit betekent dat instellingen en partikuiieren voor hun 'partikuliere' terrein zelf de gladheidsbestr\jding ter hand dienen te nemen. Sneeuwruimen en gladheidsbe strijding op trottoirs dienen te geschieden door aanwonenden c.q. de eigenaren. Deze burgelijke plicht is vastgelegd in artikel 33 van de Algemene Politie Verordening Venray. Strooien en het milieu Om te voorkomen dat het milieu overmatig wordt belast met strooi- zout wordt zo beperkt mogelijk pre ventief gestrooid. In principe wordt gestrooid met zout. Afhankelijk van het weertype kan gekozen worden voor een mengsel van zand en zout. Voor het sneeuwvrij maken van wegenw ordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van een rolbezem omdat een schoongeveegd wegdek tot gevolg heeft dat er minder hoeft te worden gestrooid. De te strooien gemeentewegen De volgende gemeentewegen zijn in zeven verschillende strooiroutes opgenomen, en worden geheel of gedeeltelijk bestrooid. Indien uw straat hierin niet is opgenomen wordt hier dus ook nietgestrooid! AAcaciastraat, Akelei, Akkerweg BBeekweg, Bergweg, Blauwververstraat, Blekersveld, Breevennenweg, Brugpas, Brukske (rondweg), Burggraaf, Burgmanstraat Paul. CCastenrayseweg, Catharinastraat St., Christofelkruid, Coppelenberg. DDeskesven, Dunantstraat Henri, Drilweg Korte. EEindstraat, Ericaweg, Eijkenhofweg. FFluitekruid. GGerardsstraat Past., Geysterseweg, Gouden Leeuw de, Grootdorp, Grotestraat, Gunhoekweg. HHaag, Haammakerstraat, Hagelweg, Handrik, Hanssenstraat Mgr., Heidsepeelweg, Heidseweg, Hemelsleutel, Henseniusplein, Henseniusstraat, Hertekruid, Hoenderstraat, Hofstraat, Hoofdstraat, Hoogriebroekseweg, Hoogzand. Undustriestraat. JJozefweg St., Jozeflaan St., Julianasingel. KKarelweg Kzr., Karpatenlaan, Keizersveld, Kempkensberg, Kempweg, Kerkpad, Kiekweg, Kiosk, Klaproos, Kleindorp, Kruidenlaan, Kulutweg. LLandweertweg, Langeweg, Langstraat, Leeuwstraat, Leunseweg, Liene 't, Lisdodde, Loonsedijk, Lorbaan, Lovinckplein. MMaasheseweg, Maasheseweg nieuwe, Markt Grote, Marktstraat, Meerloseweg, Merseloseweg, Metaalweg, Meterikseweg. NNoordsingel. OOirlo klein, Oirloseweg, Oosterbosweg, Oude Oostrumseweg, Oostsingel, Op de Ries, Ossendijk, Overbroekseweg, Overloonseweg. PPaardekopweg, Pas, Passage, Paterslaan, Patersstraat, Pauwweg, Petersstraat Deputé, Plataanstraat, Poststraat, Pubbenstraat weth., Puttenweg. RRaadnuisstraat, Ringweg, Ripseweg, Rouwkuilenweg, Rozemarijn. SSchaapskuil, Schoolstraat, Schoutenstraatje, Sleutelbloem, Smakterweg, Sparrendreef, Spurkt, Spurkterdijk, Stalbergweg Johan van, Stationsweg, Steegse Peelweg. TThielenstraat Dkn., Timmermansweg, Twistweg. UUrsuIastraat. VVeldstraat, Veltumse Kleffen, Veulensewaterweg, Veulenseweg, Vliegert, Volen, Vredeweg. WWeg in den Berg, Westsingel, Weverslo, Wijnruit, Witte Vennenweg, Wyttenhorstweg Johan van. Y Y sselstey nseweg. ZZandhoek, Zeilbergseweg, Zuidsingel, Zuivelweg. Provinciale wegen binnen de gemeente Venray De volgende provinciale wegen vallen onder de provincie Limburg Wegendienst kring Noord:Horsterweg, Deurneseweg: Steunpunt Horst. Venloseweg, Wanssumseweg, Peelweg: Steunpunt Kessel. Indien u nog verdere vragen heeft kunt u kontakt opnemen met dhr. P. Schoenmakers, coördinator glad heidsbestrijding ('s morgens tussen 09.30 en 10.00 u. onder tel. nr. 04780-23401). In Leunen zijn Wim en Netty Hermans uitgeroepen tot boere- bruidspaar 1995. In een vol en gezellig gemeenschapshuis werden Wim en Netty afgelopen zondag door buurtvereniging 't Overbroek op toepasselijke wijze onthult en samen met de rest van het bruilofts gezelschap aan de Leunse Knöllekes en Knöllinnekes voorge steld. Wim en Netty, zelf aktieve leden van de buurtvereniging, zullen op carnavalsdinsdag in de onecht ver bonden worden. Foto Hoedemaekers Afgelopen weekeinde werd bij de Piëlreuzen in Ysselsteyn Wilbert van Dijck als nieuwe prins van het Piëlreuzenrijk uitgeroepen. Wilbert, die als Wilbert d'n Urste door het leven zal gaan, volgt daarmee prins Martien op. Wilbert van Dijck heeft een var kensbedrijf in Ysselsteyn en speelt tennis als hobby. Verder zegt men dat hij twee rechter handen heeft, iets wat met tennisspelen maar ook bij de carnavalsvereniging goed uit komt. Wilbert d'n Urste is de 42e prins van de Piëlreuzen. Onder het motto "Lot um mar 's lekker gaon, mit de carnaval kriedde toch niks gedaon" zal hij Ysselsteyn naar zijn hand gaan zetten. (foto Hoedemaekers) In de dorpen Smakt/Holthees en Maashees doet zich een zeer bijzonder vastelaovesfeit voor. Bij beide vastelaovesverenigingen heet de prins Eric Pingen. Bij de Bliekers in Maashees onder de naam Eric d'n Urste, bij de Keavers in Smakt/Holthees als Eric d'n Twedde. Beide Ericen zijn overigens neven van elkaar. Tijdens het prinsenbal van de P^sA - Kaevers werd afscheid genomen van prins Jan d'n Tweede en zijn prinses Marga. Tegen het middern- r achtelijk uur kwam de nieuwe prins. In het wassenbeeldenmuse um, alwaar de oud-prinsen van de Kaevers stonden, werd tijdens een schoonmaakbeurt een verdacht figuur aangetroffen. Die verdachte persoon bleek de nieuwe prins, de 19-jarige Eric Pingen te zijn. Als Eric d'n Tweede regeert hij dit jaar over het Keaversriek onder het motto "nie twiefele mar mit stief- ele". Eric d'n Urste De andere Eric Pingen kwam in Maashees uit als de 35e prins van de Bliekers. Deze Eric is het Maashese verenigingsleven geen onbekende: lid van de fanfare, lid van de joekskapel Net op tied en lid van het "dreamteam' van de volley balclub MVC '64. Eric Pingen kwam als Eric d'n Urste tevoor schijn na een prima prinsenbal met veel muziek dans en joeks. Eric d'n Twedde

Peel en Maas | 1995 | | pagina 14