99♦- PEEL EN MAAS Anselm Nelissen 40 jaar koster en organist Kritiek op bouwbeleid voor ouderen 100% OPRUIMING ATB- Toertocht Venray wegens sukses herhaald 12, 13, 14 januari uw kleding is 't waard EasyBoard. Uit de raad van Meerlo-Wanssum Op zondag 22 januari wordt in de parochiekerk van de H. Gertrudis in Oirlo om 10.00 u. een plechtige eucharistieviering opge dragen door pastoor H. te Plate, samen met de oud-pastoors Buschman en Gelissen. Medewerking en ter opluistering werken mee het ach tien man ster ke Mannenkoor, het Jonge Gardekoor (38 meisjes en acht jongens), het kinderkoor bestaan de uit twintig meisjes en één jon gen en het Dameskoor bestaande uit dertig vrouwen. Waarom half Oirlo in de kerk zingt? Ter ere van het feit dat de korster-orga- nist Anselm Nelissen 40 jaar met veel liefde het ambt van koster- organist van de parochie uitoe fent. In het kerkekijl archief van de parochie Oirlo komen wij in 1870 al de naam van koster Nelissen tegen. Die Hubertus Nelissen maakte tevens geschiedenis omdat vermeld werd dat het de eerste getrouwde koster was. Omdat dit zo expliciet vermeld staat in de boeken, had Oirlo daarvoor mogelijk ongehuwde kosters. Hij oefende z'n kosterschap uit gedurende een periode van onge veer 25 jaar en werd in 1894 opge volgd door zijn zoon Jacobus. Die vierde op donderdag 22 janu ari 1954 met veel pracht en praal het feit dat hij 60 jaar koster was van de H. Gertrudisparochie. Ongeveer een jaar later nam zijn zoon Anselm het kosterschap over, maar hij was toen al vele jaren hulpje geweest van zijn vader. Het was de toenmalige pas toor Gerards duidelijk dat ook met de nieuwe generatie Nelissen verder kon worden gegaan. Maar de pas toor vergat de officiële benoeming aan te vragen. Dat deed ook zijn opvolger pastoor Janssen niet, maar pastoor Vervoort pakte het in 1957 anders aan en vroeg de officiële benoeming aan, die in hetzelfde jaar werd verkregen. In z'n 40 jaar kos- lerschap was Anselm assistent van de pastoors Schoren, Gelissen, Busnman, Lempens en nu pastoor Te Plate. In die 40 jaar is er veel veranderd, ook in de parochie van Oirlo. Was het in de vijftiger jaren nog zo dat iedere dag een mis werd gelezen plus zaterdags en zondags en niet te vergeten het Lof op die zondagen. Daarvoor moest de koster zelfs het voetbalveld verlaten om te assiste ren. Nu zijn er alleen nog missen op zaterdag, zondag en door de week op woensdag en vrijdag. 's Zondags waren er vroeger twee missen, zo weet koster Nelissen ons te vertellen. 'En vergeet niet dat je ook zorg had met de Broederschappen van de H. Familie, die voor de mannen en de vrouwen apart werd gehouden'. Anselm Nelissen wist al vroeg dat hij zijn vader zou gaan opvolgen als koster-organist. Voor het bespelen van het orgel nam hij lessen bijMartien Kooien, iedere zaterdag en dat kwam hem later dan ook goed van pas. Vanwege zijn liefde voor de muziek en het ook in de vingers had, werd hij ook maar dirigent en dan komen wij aan het scala van de verschillende disciplines in de muziek. Begeleiden en dirigeren van het manenkoor, ook wel het ker kelijk zangkoor genoemd, bestaand uit achttien heren die hoofdzakelijk Gregoriaans zingen en daarmee nog een klein beetje het 'Rijke Roomsche leven' in stand houden. Het Jonge Gardenkoor bestaande uit dertig jongedames en acht jonge mannen, waarbinnen de sfeer zo goed is dat zelfs vier dames nadat ze getrouw waren toch in het koor zijn gebleven. Daarvan is Anselm de dirigent, terwijl de organiste zowel voor de diensten als voor de repeti ties vanuit Haps moet komen en dat zonder vergoeding. Dat tekent toch de sfeer. De dertig meisjes en een jongen van het Kinderkoor luisteren vooral de Gezinsmissen op. Niet vergeten mag worden het dertigkop- pige dameskoor. Dat die vier koren voor de gemeenschap bleek weer tijdens het traditionele kerstkoncert, toen zelf de kerk te klein bleek voor de vele inwoners en bezoekers van daarbuiten. Laatste vijf Van een koster wordt veel gevraagd. Niet alleen moeten de diensten worden aangevraagd en feeft hij het nieuws vanuit het pasto raat door aan de media,hij houdt ook het parochie-archief en de nieuwko mers bij. Was het vroeger zo dat de burgelijke stand de nieuwe bewo ners van Oirlo doorgaf, in verband met de wijziging van de wet op de privacy doet de gemeente dat niet meer. Maar ook het voorbereiden van de diensten is de taak van de koster. Overigens het aantal perso nen in Noord-Limburg dat officieel als koster werkt is op de vingers van één hand te tellen. Buiten het kerkelijk leven was Anselm al vroeg te vinden in de fan fare als baraton-saxefonist en dat al bijna 50 jaar lang. Hij is dan ook het oudste aktieve lid. Van de fanfare was hij bijna 45 jaar bestuurslid.Ook van de carnavals vereniging was hij vele jaren lang aktief lid. De Gregoriusvereniging eerde haar trouw lid met de zilveren en gouden speld, de Paus onder scheidde hem met de Pro Eclesia et Pontifice, om daarmee tot uitdruk king te brengen wat Anselm voor de kerk heeft betekend. Onvermeld willen wij zeker niet laten dat de jubilerende koster zijn werkzaam leven is begonnen met een kruide- niershandel annex textielhandel te runnen. Dat betekende de ene week met de fiets de bestellingen ophalen en later de kruidenierswaren bezor gen, de anderse week hetzelfde met de pak textiel langs de klanten in Oirlo en ver daarbuiten. Toen zich de kans voordeed om die handel aan de kant te doen ombij Rank Xeroxc te gaan werken greep hij die met beide handen aan. Na een hartinfarct kwam hij in de ziektewet terecht en bij de eerste ronde van de bezuini gingen bij het bedrijf kon hij van de VUT-regeling gebruik maken. Al hetgene wat Anselm heeft mogen doen, zo verklaart hij uit drukkelijk tegenover ons, was niet mogelijk geweest als hij niet de steun had gehad van zijn echtgenote en kinderen, want die moesten toch zoveel avonden haar man of hun vader missen, als hij zich weer eens een keer inzette voor de Oirlose tijdelijk op aüc damcsspjjkcfbroeken Seen 159.93 gemeenschap. Sinds enkele jaren is Anselm Nelissen trouwens ook organist in de Grote Kerk in Venray bij rouw- en trouwdiensten. Voorlopig wil de koster-organist nog blijven doorgaan. Balans Natuurlijk vroegen wij een balans op te maken van hoeveel begrafenis sen er in die veertig jaar in Oirlo zijn geweest en dan komen wij op een aantal van 400, dat er 280 huwe lijken werden gesloten en ongeveer 800 babies werden gedoopt. Het aantal diensten ter gelegenheid van jubilea is niet te tellen geweest. Maar zondag 22 januari zal blijken welke plaats Anselm Nelissen heeft ingenomen in de Oirlose gemeen schap. Pastoor Te Plate en anderen zullen tijdens de receptie in zaal 'de Ruif van 11.30 tot 13.30 u. onge twijfeld z'n verdiensten schetsen. Spijkerbroek te lang? Lee mr alle lengtes Jonny Q mr alle lengtes Cars m- alle lengtes Garcia mr alle lengtes Canoe mr alle lengtes enz. enz. Zeer grote keuze!!! Ook voor uw winter- kollektie en betaalbaar. Vierlingsbeekseweg 18 Overloon 04781-41434 Dinsdags gesloten Diefstal met geweld Maandagavond omstreeks 19.15 u. werden door de politie een 22-jarige en een 20-jarige inwoner evenals een 18-jarige inwoonster aangehouden. Zij hadden die avond met enig geweld in een woning aan de Luitstrat ten nadele van een inwoonster, haar televisietoestel meegenomen. Daarbij was door het drietal Afrekenen was te laat Woensdagmiddag werd een 39- jarige inwoner van Vortum-Mullum door personeel van een supermarkt in het Brukske betrapt toen hij voor een bedrag van 8,63 vleeswaren wilde meenemen zonder die te hebben afgerekend. Hij werd aan de politie overgegeven. Toen wilde hij die vleeswaren alsnog betalen, maar dat was te laat. Hij kreeg proces verbaal aangezegd. De rechter zal hem straks wel een boet opleggen die het veelvoud van ƒ8,63 zal bedragen. Winkeldiefstal Dinsdagmorgen omstreeks 11.15 u. werd door personeel van de Doe-het- zelf-zaak op het Gouden Leeuwterrein een 49-jarige inwoner van Holthees aangehouden omdat hij de zaak wilde verlaten zonder enkele 'benodigdheden' (ter waarde van ƒ35,-) te hebben afgerekend. Hij werd aan de politie overgegeven die hem na verhoor en aanbieding van een transaktie van 200,- huiswaarts stuurde. Diefstal uit horeca bedrijf Er werden geen sporen van braak aangetroffen in een horecazaak aan de Henseniusstraat. Wel werd tussen 02.00 en 11.15 u. uit die zaak de spaarkas en de pinda-automaat ontvreemd. Exacte inhoud kon niet worden meegedeeld maar het zal om enkele honderden guldens gaan. Een 49- jarige inwoonster heeft van die diefstal aangifte gedaan. STOM E RIJ ■V E N R A Yl Julianasingel 3, Venray Tel. 04780-82025 In 1994 werd er voor het eerst een ATB-toertocht georganiseerd in de bossen in de gemeentes Venray en Vierlingsbeek. Door de vele positie ve reakties van de ca. 250 deelne mers heeft Triathlon Vereniging Regio Venray besloten om i.s.m. TWC-Oostrum op 5 maart weer een veldtoertocht voor ATB-fietsen te organiseren. De tocht zal plaats vin den onder auspiciën van de Nederlandse Tour en Fiets Unie (NTFU). De tocht is GeVeVi ATB- Toertocht gedoopt. GeVeVi slaap op GEmeente VEnray Vlerlingsbeek, de beide gemeentes waardoor deze tocht voert. De tocht voert door de bosgebieden en langs de beekdalen van beide gemeentes. Deelname staat open voor iedereen. Er is een tocht van 40 km en van 60 km uitgezet die voor 90 over onverharde wegen voert. Met name voor een tocht van 60 km is dit vrij uniek. Start en finish zijn gelegen bij camping 'de Oude Barrier' aan de Maasheseweg 93 te Venray, war vanaf 08.00 u. tot 09.30 u. gestart kan worden. Hier bestaat beperkt de mogelijkheid om zich na afloop te douchen. De fietsen kunnen na afloop afgespoten worden. Kosten voor deelname is voor NTFU-leden ƒ4,- en voor de overige deelnemers ƒ5,50. Óp ca. 20 km is er een rust/stem pelpost waar een versnapering wordt verstrekt. Voor de 60 km tocht is er rond de 45 km' een verversings- post waar energiedrank en dorstles- ser vn Born Sportscare verstrekt wordt. Zoals u ziet, alle voorwaarden voor een mooie inspannende tocht op 5 maart 1995 zijn aanwezig. Voor meer informatie kunt u bel len met 04780-89615/12188. Modem: 04780-12484 (16 lijnen) Meer dan 120.000 bestanden in 12 gigabyte Jfc 24 allernieuwste CD Roms online abonnement slechts ƒ35,- per jaar Internet faciliteiten voor VIP abonnees Alle lijnen 28.800 bps V.Fast Class Jft Onbeperkt toegang via 06-91091084 (1 gpm) Niet voor niets "BBS van de maand" in Modem Magazine Lift bleef steken Maandagavond omstreeks 20.55 u. ging het alarm af dat een lift in een van de flatjes van de Gouden Leeuw was blijven steken en gedacht werd dat er een bejaarde dame in de lift zou zitten. Na bijna één uur wachten kwam de monteur vanuit Reuver om hulp te verlenen. Maar het bleek niet om een bejaarde dame te gaan, maar om een jongen en een meisje, die het volgens het politierapport niet erg hadden gevonden Personenauto gestolen Vorige week woensdagavond werd tussen 21.00 tn 22.30 u. de op de parkeerplaats bij de sporthal de Wetteling een geparkeerde personenauto een Volkswagen van een 34-jarige inwoner ontvreemd. Die auto vertegenwordigde een waarde van ƒ50.000,- DONDERDAG 12 JANUARI 1995 Nr. 2 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Woontoren Beukenlaan niet geschikt als woonzorgproject Ouderenwoningen die in Venray worden gebouwd voldoen lang niet allemaal aan de eisen van huisvesting voor ouderen. De 'woontoren' aan de Beukenlaan/Leunseweg is onge schikt, het complex Henseniusstraat voldoet niet meer als ouderen in een rolstoel terecht komen en twaalf van de 32 wonin gen in Brukske zijn qua indeling niet optimaal. Dat zegt een woordvoerder van de commissie huisvesting van de KBO (Katholieke Bond voor Ouderen) Venray. Het meeste kritiek heeft de commissie op de woontoren die woningstichting Noord-Limburg wil gaan bouwen op het terrein tegen over het politiebureau. Die is niet geschikt om ouderen te huisvesten. Veel ouderen worden bang in een toren van negen verdiepingen. "De woningen in zo'n toren zijn mis schien best verhuurbaar, maar als huisvesting voor ouderen wordt het een fiasco", zegt de heer Peeters namens de commissie. "De mensen worden er bang in. We horen al vaak geluiden van mensen die bang zijn in de Hoge Beek en dat is toch een massief gebouw vergeleken bij wat hier gepland is". De ouderen vinden een gebouw van vijf verdiepingen 'meer dan hoog genoeg'. Ook de indeling van de woningen voldoet niet aan de eisen van woningen voor ouderen. Als woonzorgprojëct noemt de commissie de huidige plannen niet geschikt. ELF Volgens de commissie voldeed het oorspronkelijke plan wel aan de eisen, maar is daar omwille van de financiële haalbaarheid van afgewe ken. Zelfs bij een flat van negen ver diepingen heeft de woningstichting moeite met de financiën. Reden voor de opdrachtgever om bij de gemeente een gewijzigd plan in te dienen, waarin de woontoren zelfs elf verdiepingen zou tellen. Dat plan heeft het niet gehaald omdat de afdeling ruimtelijke ordening vindt dat zo'n hoge flat teveel de omge ving domineert. De gemeente zoekt het meer in bezuinigingen bij de bouw, maar één extra verdieping is volgens-hoofd VROM P. Lucassen niet uitgesloten. ROLSTOEL Ook de woningen die momenteel gebouwd worden tussen Hensensiusstraat en Langstraat zijn slechts gedeeltelijk geschikt als huisvesting voor ouderen. "Ouderen kunnen er prima wonen, vlakbij de voorzieningen in het centrum, maar zodra iemand in een rolstoel terecht komt, zou hij of zij moeten verhui zen". Dat is volgens de commissie niet in overeenstemming mej het streven om ouderen zo lang moge lijk zelfstandig te laten wonen. "Mensen die naar een ouderenwo ning verhuizen willen dat maar één keer doen", aldus de woordvoerder van de commissie. De bouw van het complex is inmiddels al zover gevorderd dat aanpassingen nauwelijks nog moge lijk zijn. Als de commissie ouderen huisvesting in een eerder stadium om advies wordt gevraagd, kan dit in de toekomst worden voorkomen. Peeters pleit er ook voor het pro gramma van eisen voor de architect Bindend vast te stellen, zodat er niet meer van kan worden afgeweken. De commissie ouderenhuisvesting is beter te spreken over de woningen in Brukske. Daarvan zijn er 20 'uitermate geschikt' als woning voor ouderen. Twaalf voldoen met betrekking tot de inrichting niet aan de eisen. Hierover heeft de commis sie de gemeente een brief geschre ven. In een antwoord geeft de gemeente de briefschrijvers wel gelijk, maar zijn de plannen al in een stadium dat aanpassen te duur wordt. De woningstichting krijgt voor elk van deze woningen 2000 gulden subsidie voor de aanleg van extra voorzieningen voor ouderen. Maandagavond werden tijdens de raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum de volgende besluiten genomen. De beschikbaarstelling van een bedrag van ƒ43.050,-zijnde 60 van de werkelijke extra kosten voor de prijsaanpassing, de milieu vcr- §unning, aanvullend akoestischon- erzoek en bodemonderzoek voor de realisatie van het gemeenschaps huis in Tienray ondervond nogal wat tegenstand. Uiteindelijk werd het voorstel met de stemmen van de GP-fraktie tegen, toch aangenomen. De verschillende frakties hadden wel wat moeite met de aanvaarding van het voorstel, met uitzondering van de CDA-fraktie. de GP-fraktie had liever gezien dat even gewacht werd tot de uitspraak in het hoger beroep over het organiseren van bruiloften in gemeenschapshuizen. Daarop wilde met name de voorzit ter niet wachten, omdat dit niet shuis luizen geldt. Wel beloofde het kollege dat in de kommissie en de raad nog zal worden onderzocht in hoeverre de fondsvorming in de toekomst moet worden bekeken. Het is het kollege bekend dat voor die fondsverwer- ving vele instanties moeten worden geraadpleegd en het dikwijls lang kan duren eerdat een beslissing afkomt en dat dit zeker vertragend in de uitvoering kan werken, een termijnstelling ging het kollege te ver en daarmee was de meerderheid Wijkvereniging Landweert heeft zondag tijdens de Nieuwjaarsreceptie niet één maar twee Zilveren Bömkes uitgereikt. De onderscheiding, die jaarlijks wordt uitgereikt aan mensen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voorwijk, gingen naar Jody Curfs en Willemien Nooijen-van de Burgt. Mevrouw Nooijen kreeg het kleinood onder meer vanwege haar werk voor de activiteitencommis sie. Daarvan is zij coördinator en penningmeester. Het tweede Zilveren Bömke was voor voorzitter Jody Curfs. De voorzitter van de wijkvereniging mocht de onderscheiding in ont vangst nemen voor z'n werk en inzet speciaal tijdens de uitbreiding van het wijkcentrum en de periode daarvoor. Eind vorig jaar werd het vergrote Stekske heropend. Hans Thomassen heeft zondag de bondsonderscheiding van de Federatie Katholieke Muziekgezelschappen (FKM) gekregen. Voorzitter Rongen van de federatie speldde Thomassen de onderschei ding op bij diens 25-jarig jubileum als bestuurslid van harmonie Euterpe. Thomassen was onder meer enkele jaren vice-voorzitter en is sinds december 1994 president. Hans Thomassen zet zich al jaren in voor een beter onderkomen voor harmonie, jeugdorkest en drumband van Euterpe. van de raad het eens. Hetzelfde kon eigenlijk ook wor den gezegd over de verlening van een maximale subsidie van 60 van het gemeenschapshuis 'Den Aide SchóT' in Geysteren ten bedra ge van 282.894,-. Woordvoerder Camps was van mening dat die investering voor de kleine gemeen schap een hele opgave zou kunnen betekenen, maar met de inzet van die verenigingen zal het haalbaar blijven. De PK-fraktie had met het CDA er alle vertrouwen in. Wethouder Betcrams wist ook dat het een duur gebouw is, maar prees de inzet van de gemeenschap van Geysteren en had eveneens alle ver trouwen in de realisatie. Met de evaluatieverordening sub sidiëring peuterspeelzalen had de raad geen moeite en dat betekent dat de peuterspeelzalen een bedrag ont vangen van ƒ1000,- per jaar. Met de betalingen per groep en de huren in Blitterswijck en Swolgen betekent dat een jaarlijkse uitgaven van ƒ15.755,-. Een subsidie van ƒ5000,- aan Omroep Limburg ten behoeve van de uitvoering van het radio-spekta kel Mosa Vova in Wanssum ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van die omroep. De raad was erg geluk kig met het uitgangspunt van het kollege omtrent net standpunt voor de samenwerking Noord- en Midden Limburg. Nu er echter door het huidige kabinet een ander stand punt met betrekking tot de gewesten is ingenomen, is het een goede zaak zat het kollege haar standpunt had vastgelegd. Samenwerken met ande re gemeenten staat ook bij het kolle ge centraal, maar taken die in groter verband moeten worden aangepakt horen thuis in de gewesten. Wat de gemeenten zelfstandig kunen doen moeten ze blijven doen. Het CDA stelde deuidelijkheid dat niet altijd groter beter is en daarom kunnen wij beter de zelfstandigheid behou den. Tegen de vaststelling van de bouwverordening had de raad geen bezwaar, ook niet tegen de aange brachte wijzigingen. Ook had de raad geen moeite om medewerking te verlenen aan de uit breidingsplannen van J. Cox uit Swolgen voor zijn tuincentrum 'Vijverflora' en de daarvoor noodza- bestem- geen moeite. Dat had de raad ook niet tegen wijziging van het bestemmingsplan in Blitterswijck waardoor bouw van een woning van J. v. Kempen aan de Langstraat mogelijk werd gemaakt. En tegen onttrekking aan de open baarheid van een gedeelte van de Korteboszijweg had de raad even min bezwaren. Vuilniszakken Het was wethouder Rutten opge vallen dat langs de wegen in Wanssum nadat de vuilniswagen was geweest nog vele gevulde vuil niszakken stonden. Het bleek dat de inwoners niet goed de folder hadden gelezen. Daarin stond dat in verband met het gescheiden inzamelen van vuilniszakken en GFT de vuilniswa gen eerder zou kunnen komen en men verzocht werd de zakken voor 08.00 u. aan de straat te zetten. Omdat de vuilniswagen tot voor kort eerst omstreeks het middaguur in Wanssum langs kwam had een aantal bewoners de zakken te laat aan de straatkant gezet. Spreekrecht publiek De bewoners zullen worden inge licht omtrent het vellen van bomen aan de straten. Dat er bomen waren gekapt en de bewoners niet waren ingelicht vond de raad geen goede zaak en zeker niet klantgericht. Bomen worden echter zeker niet hergeplant in tuinen van bewoners maar in gemeentegrond. De wortels worden uitgefreesd. Jammer vond de raad dat bewoners die 20 jaar de lusten en lasten hadden gedragen de resten niet voor openhaardhout mochten gebruiken. Dat de bewo ners die informatie niet hadden gekregen werd door burgemeester Hahn betreurd en om herhaling in de toekomst te voorkomen, zullen de bewoners schriftelijk worden geïnformeerd. kefijke aanpassing van het bes mingsplan had de raad ook

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11