1994 IN VOGELVLUCHT Vervolg jaaroverzicht volgende week PEEL EN MAAS Donderdag 1 januari 1995 - Pagina 9 JANUARI Limburg wordt tijdens de feestda gen geteisterd door een ongekende watersnood. Venray houdt het droog, maar omliggende dorpen en gemeenten hebben minder geluk. Allerlei acties worden op touw gezet om de getroffen bevolking bij te staan. De voetbalelftallen van SV Venray en NEC uit Nijmegen spelen een benefietwedstrijd. De wedstrijd brengt 15.000 gulden op. In het veld langs de toekomstige A 73, tussen de Deumeseweg en Henri Dunanstraat, doen leden van de Archeologische Werkgroep een opmerkelijke vondst: het vrijwel ongeschonden graf van een Romeinse soldaat. In het graf wor den een aantal gebruiksvoorwerpen uit die periode gevonden. In 1993 vonden Venrayse amateur-archeolo gen in hetzelfde gebied al de eiken houten wanden van een waterput. Onderzoek van de resten wijst uit de put uit de 4e eeuw na Christus dateert. De paters Franciscanen zijn 350 jaar in Venray. De weinig nog over gebleven paters vieren dat in stilte. Het Vincent van Gogh Instituut kondigt aan een kliniek voor biolo gische psychiatrie te gaan stichten. De kliniek is één van de initiatieven van het instituut om vervangende werkgelegenheid naar Venray te halen ter compensatie van de banen die verloren gaan door de afgespro ken reorganisatie. Ook een nieuwe reorganisatie bij Rank Xerox. Het bedrijf schrapt 142 banen om de concurrentiepositie te verbeteren. De Venrayse fabriek werkt te duur in vergelijking met andere Europese zusterfabrieken. De directie wil gedwongen ontsla gen voorkomen. Burgervliegverkeer op 'de Peel' is definitief van de baan. Na de komst van de Geleide Wapen-eenheden uit Blomberg en Stolzenau wordt er zelfs helemaal niet meer gevlogen op de Peel. Dat laat staatssecretaris Frinking van Defensie weten. Tot ongenoegen van de Noordlimburgse Kamer van Koophandel, namens het bedrijfsleven een fel pleitbezorger van het plan om van 'de Peel' een vliegveld voor vrachtverkeer te maken. Dat pain kan nu definitief de prullenbak in. De Sylvesterparty 1993, een actie van de vriendenclub E.B., levert 12.500 gulden op. Dat geld is bestemd voor het waterproject in het Braziliaanse Gonzaga van de stich ting Venray-Divinolandia. De Sylvesterparty van oud op nieuw in de schouwburg werd door 1400 mensen bezocht. Tenny Tonen wordt prins Carnaval 1994 in Venray. Als prins Tenny I gaat de Venrays leraar en ras-camavalist z'n onderdanen voor. Tenny is, evenals z'n adjudanten Theo Duijkers en Hans Weijers, afkomstig uit joekskapel Moj Zat, de laatste jaren hofleverancier van Piëlhaas-prinsen. Het duo Grad en Petran is opnieuw het hoogtepunt van Circus Mök. De Oirlonaren, die hebben aangekondigd te stoppen, kregen het Venrayse wederom aan hun voeten. De muziekschool neemt afscheid van haar directeur Louis van den Hoonaard, die na een leven in de muziek gaat vutten. Van den Hoonaard (61) heeft de Venrayse muziekschool vanaf de oprichting in 1971 geleid. Bij z'n afscheid kreeg hij van het gemeentebestuur een zil veren bijtje aangeboden. Later in het jaar zou de in Geysteren woonachti ge musicus/directeur ook nog gerid derd worden. Nog meer afscheid. De parochie van de Paterskerk zwaait pater Pothof uit, die 32 jaar als Franciscaan in Venray werkzaam is geweest. Pater Pothof gaat rusten in het Franciscanenklooster in Vorden. FEBRUARI De gemeente verkoopt nog steeds te weinig grond op de industrieter reinen. Daarom worden de grond prijzen daar in 1994 niet verhoogd. Schrale troost voor de gemeente: ook in de buurgemeenten loopt het niet storm. De Noordtangent, de laatste jaren bekend onder de naam 'oost-west verbinding' komt er definitief niet. De weg die (globaal) Raadhuisstraat met Eindstraat en Langeweg moet verbinden en zo de ring van binnen singels sluiten, is niet nodig en lost de verkeersproblemen niet op, zo heeft een onderzoek uitgewezen. Met het besluit de weg niet aan te leggen wordt een discussie die een jaar of twintig heeft geduurd afge sloten. Venray maakt-in het jubileumjap van de Piëlhaas (5 x 11 jaar) een steenkoude carnaval door. Het was zo koud dat blaasinstrumenten bui ten niet te gebruiken waren. Van een straatcamaval was dan ook in 1994 helemaal geen sprake. Na pater Pothof neemt nog een Franscicaan afscheid van Venray: pastoor Bamhoom was bijna twintig jaar priester in Venray en noemt die periode 'de mooiste jaren van mijn priesterleven'. CDA-raadslid Wim Willems komt om het leven bij een tragisch ver keersongeval in z'n woonplaats Ysselsteyn. De 45-jarige agrariër reed met z'n auto op een met knip perlichten beveiligde overweg tegen een trein. Willems was in de gemeenteraad de CDA-milieuspe- cialist. Zakelijk was hij bezig met het opstarten van een mestverwer kingsfabriek aan de Steegse Peelweg. De gemeente heeft voor 1994 de bouw van een recordaantal wonin gen op stapel staan: 680. Alleen in 1973 en '75, toen Brukske I en II verrezen, werd er meer gebouwd. Venray is nog de enige kandidaat voor het grootschalige Aziatische themapark dat een Canadees- Nederlands consortium wil inrich ten. De inititiefnemers voor het pro ject dat tussen 150 en 200 miljoen gulden gaat kosten, hebben hun oog laten vallen op een gebied tussen de Stationsweg en Boschhuizen. De ondernemers meldden zich al eerder in 1992. De gemeente stelt nog steeds een globaal actieplan als voorwaarde om verder te praten. De kraamzorg in noord-Limburg viert haar 50-jarig bestaan. Negentien cursisten voltooien de eerste curslis 'Venrays lezen en schrijven' van Veldeke. De cursus is samengesteld door Frits Linssen en Willy Schols, die ook het Venrays woordenboek samenstelden. MAART Op 2 maart ging Nederland voor de eerste keer in 1994 naar de stem bus. Dit keer om nieuwe gemeente raden te kiezen. Het CDA werd de grote verliezer, ook in Venray. De 'christendemocraten gingen van 13 naar 9 zetels, terwijl de raad in z'n totaliteit groeide naar 25 zetels. Winnaars waren vooral Van de Vorle (van twee naar vier zetels), Samenwerking Venray (van twee naar drie) en natuurlijk D'66 (van nul naar drie zetels). Omdat de PvdA geen zetel verliest, behoudt de coalitie CDA-PvdA een nipte meer derheid van één zetel in de raad. Alom wordt een 'interessante gemeenteraadsperiode voorspeld. De wijkbewoners in Brukske brengen de sociale vernieuwing in de praktijk. Ze houden wederom een snoeiaktie om het groen te beteuge len en de sociale veiligheid te ver groten. Het verliesgevende zwem- en recreatiecentrum de Sprank wordt verkocht, onthult Peel en Maas in de editie van 10 maart. Nieuwe eige naar wordt het bedrijf LACO International uit Hilvarenbeek, dat al meer zwembaden en sporthallen in Zuid-Nederland exploiteert. LACO moet 100 gulden betalen en krijgt jaarlijks 300.000 gulden van de gemeente als bijdrage in de exploitatie. In ruil daarvoor moet het bedrijf het zwembad 22 jaar open houden. Met de verkoop aan LACO wordt een nieuwe pagina open geslagen in de korte maar hevige histerie van de Sprank. Tussen de 500 en 1000 mensen bezetten dinsdag 8 maart het kruis punt van de Deurneseweg met de Mgr Hanssenstraat/Witte Vennenweg in Oostrum. Zij demon streren tegen het uitblijven van maatregelen om het gevaarlijke kruispunt veiliger te maken. Op het kruispunt zijn sinds de zomer van 1991 al 30 ongelukken gebeurd. Daarbij kwamen twee scholieren om het leven. De Dorpsraad van Oostrum stelt voor onï met een fiets pad gebruik te maken van het spor- viaduct om de Deumesweg te krui sen. Wethouder Truijen laat weten met de provincie in gesprek te zijn over mogelijke oplossingen. Bij de in aanbouw zijnde fabriek van Nestlé gaat de vlag in top. Het hoogste punt van de bouw is bereikt. De fabriek moet in mei worden opgeleverd en in november draaien. De Nestlé-fabriek is overgeplaatst van Amsterdam naar Venray. Er komen ongeveer 120 mensen te werken, waarvan een deel uit Amsterdam is meegekomen. Bestuurscrisis binnen SV Venray. Voorzitter Wiel Michiels treedt af na een voor hem teleurstellende verkie zingsuitslag. Michiels ziet door het stemmenverlies van het CDA z'n politieke ambities gedwarsboomd en legt een directe relatie met z'n werk in het verenigingsleven. Z'n reactie wordt niet bepaald positief ontvangen. Ondertussen werken de politieke partijen aan een college. De win naars van de verkiezingen, D66 en de plaatselijke fracties Van de Vorle en Samenwerking, haken af. Daardoor blijft de huidige coalitie in het zadel. Met name het terugtrek ken van Samenwerking wordt de partij door Partij van de Arbeid en CDA niet in dank afgenomen. Binnen Samenwerking leidt dat tot een persoonlijk drama: Martinet Roling-Scholten wil wel wethouder worden, maar haar fractie wil de regeringsverantwoordelijkheid niet dragen. Daarop keert mevrouw Roling gedesillusioneerd de Venrayse politiek helemaal de rug toe. Wethouder Joos Truijen en z'n hoogste ambtenaar op financiën, Arie Teeuw, lanceren samen een plan om de Nederlandse economie weer gezond te maken. Als iedereen eenmalig 5% inlevert is dat volgens het duo mogelijk. Truijen (CDA) en Teeuw, die voor de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Nuenen zit, hebben hun plan in een open brief aan de de besturen van van hun beider partijen gestuurd. Hans Dierdorp uit Venray publi ceert z'n eerste boek. Onder de naam Joe Hendie verschijnt bij een Engelse uitgeverij de thriller "'Ginger ale', een verhaal over de ontvoering van een zakenman in Canada. Bij varkensonderzoekcentrum Nieuw Dalian in Merselo verdwij nen opnieuw dertig arbeidsplaatsen. Het eigen fokbedrijf 't Roosendaal gaat dicht. De slechte resultaten in de varkensfokkerij in Nederland zijn debet aan de maatregel. In 1993 gin gen bij Dalland twintig arbeids plaatsen verloren na een reorganisa tie. Na vijftien jaar neemt Bemhard Lunter afscheid van de notariële broederschap. De staatssecretaris benoemt tot z'n opvolger de heer Mathijsen, die al langer in het kan toor werkzaam is. Harriët Poels-Peters neemt, samen met tien collega's, afscheid van de Venrayse gemeenteraad. Mevrouw Poels maakte 24 jaar deel van Venrays hoogste politieke orgaan. Ze zat bovendien van 1974 tot 1982 in Provinciale Staten van Limburg en was wethouder van de gemeente van 1982 tot 1986. Goede tweede in dienstjaren bij de vertrek kende raadsleden is Toon Broeksteeg, die het 20 jaar in de raadszetel volhield. APRIL Venrayse taxibedrijven betichten de gemeente van broodroof omdat die het deeltaxi-project niet met hen, maar met het Horster taxibedrijf Pedi is gestart. De 60 chauffeurs bij drie van de bedrijven zijn bang voor hun baan. Een boer vindt in een weiland een plasti zak met daarin een menselijk hoofd. Het lichaamsdeel verkeert in zodanige staat van ontbinding dat niet meteen kan woirden vastgesteld of het om een man of een vrouw gaat. De politie vermoedt dat het hoofd nog een luguber souvenir van de overstroming rond de jaarwisse ling is. Venray heeft weer een nieuwe gemeentebestuur: CDA en PvdA regeren nog vier jaar verder, zij het met een mannetje minder. Als gevolg van het stemmenverlies bij de verkiezingen levert het CDA één van de drie wethouders in. 'Slachtoffer' wordt Jan Driessen. De Oirlonaar keert terug voor de klas en in de gemeenteraad. De overgeble ven wethouders en de burgemeester verdelen z'n portefeuille. Het aantal adviescommissies gaat van tien naar zeven. De provincie maakt het plan bekend om het kruispunt van Deumeseweg en Middenpeelweg te veranderen in een rotonde. Vooijaar 1995 moet de reconstructie plaats vinden. Omwonenden en de dorpsraad van Ysselsteyn tonen zich bezorgd. Vooral voor fietsers (en met name schoolkinderen) is een rotonde min der veilig dan een kruispunt met ver keerslichten. Het gaat steèds moeilijker met de intensieve veehouderij in Noord- Limburg. Als gevolg daarvan heeft de gemeente Venray in het eerste kwartaal ruim 800.000 gulden bij stand uitgekeerd aan agrariërs. MEI Het CDA krijgt bij de landelijke ver kiezingen opnieuw klappen. Grote winnaar wordt wederom D'66, ter wijl ook de WD goed scoort. In Venray ligt de opkomst met 70,1 ruim 8onder het landelijk gemid delde. Ex-Europarlementariër Eisso Woltjer (PvdA) uit Venray neemt plaats in de Tweede Kamer. Negen middelbare scholen uit Venray, Horst en Meerlo-Wanssum gaan in 1995 fuseren tot één grote regionale school. De nieuwe scho lengemeenschap wordt gehuisvest in Venray en Horst en telt ongeveer 2300 leerlingen. De fanfare van Maashees viert haar 75-jarig jubileum. Bij een brand in een loods in Ysselsteyn gaan negentien klassieke Opeis in vlammen op. Ook twee oude auto's van het merk Citroën en een oude Amerikaanse legertruck gaan verloren. De schade is moeiljk te schatten, maar bedraagt minstens een miljoen gulden. Het is twintig jaar geleden dat Venray een openbare basisschool kreeg. Op de Keg aan de Blauwververstraat is het daarom feest. Inmiddels telt Venray drie openbare basisscholen. 'Peel Maas'-verslaggever Frits Hovens, bij dit blad al meer dan 40 jaar verantwoordelijk voor politie berichten, jubilea en gouden huwe lijksfeesten, alsmede de berichten uit de gemeentraden van Meerlo- Wanssum en Vierlingsbeek, wordt onderscheiden. Bij de jaarlijkse lin tjesregen rond Koninginnedag krijgt Frits de eremedaille in goud, beho rende bij de Orde van Oranje- Nassau opgespeld. Voor Frits Hovens niet de eerste onderschei ding. Voor z'n werk voor het Duitse oorlogskerkhof in Ysselsteyn werd de Venraynaar al eerder onderschei den met het Bundesverdienstkreutz. Ook pater Falco Franken en ex- raadslid Toon Broeksteeg horen sinds 30 april bij de gedecoreerden. Een primeur voor pluimveehouder van Kempen uit Leunen. In zijn bedrijf wordt een droogtunnel in werking gesteld waarmee het volu me van het kippemest tot 25% wordt gereduceerd. De gemeente geeft het startsein voor de ontwikkeling en de uitvoering van het structuurplan. Dit plan moet een samenhangend toekomstper spectief voor Venray worden. Zo zal o.a. worden aangegeven waar in Venray in de toekomst nieuwe woonwijken gerealiseerd gaan wor den. Het Rondje Limburg dat door Joekskapel Zuutjes An werd gehou den op Koninginnedag heeft uitein delijk een bedrag van ƒ2583,- opge leverd. Dit bedrag werd geschonken aan de Beertjes, een groep geestelijk gehandicapte kinderen van Scouting Venray. In de wijk Landweert ontstaat beroering omdat het schoolgebouw van de openbare school te klein is geworden. Door de sterke groei in de wijk is het leerlingenaanbod dus danig gegroeid dat de school mét enkele klassen uit moet wijken naar lokalen in De Foekepot in Brukske. Gemeentesecretaris De Bever is van mening dat het gemeentelijk appa raat klaar is voor een betere, klant gerichtere dienstverlening. De gemeente kondigt ook aan dat zij via metingen de kwaliteit van de dienst verlening wil controleren en daar waar nodig wil verbeteren. De fanfare St. Cecilia uit Maashees mag zich voortaan Koninklijk noe men. Burgemeester Dittner overhan digde dit predikaat bij gelegenheid van het 75-jarig jubileum van deze fanfare. De Turkse gemeenschap in Venray is teleurgesteld in het CDA. Reden hiervoor is het feit dat de Christendemocraten bij de invulling van de raadscommissies geen plaats vrijmaakte voor dhr. E. Cadirci, ondanks de 176 voorkeurstemmen die Cadirci tijdens de gemeente raadsverkiezingen ontving. Na 75 jaar een centrale plek aan het Henseniusplein te hebben ingeno men valt het doek voor slagerij Coenders. Koster Harrie Nellen uit Smakt viert een dubbel jubileum: Nellen is 50 jaar koster en 30 jaar organist van de rectoraatskerk in Smakt. De gemeente Venray gaat het com- posteren promoten door een flinke korting te geven op de compostva- ten. Oud-Venraynaar Ed Clevers die werkzaam was in een vluchtelingen kamp in Jemen komt samen met zijn vriendin Cathy Verschoor bij van de overhaaste vlucht uit Jemen, nadat daar het oorlogsgeweld was losgebarsten. De gemeente staat relatief machte loos ten opzichte van het lokalen- probleem bij de openbare basis school Landweert omdat hier het rijksbeleid van toepassing is. De nieuwe wijk Antoniusveld zou op termijn wel mogelijkheden bieden om het aantal lokalen van de basis school uit te mogen breiden. De Venrayse kunstenaar Joop Wismans laat weten dat hij deze zomer mag exposeren in het mon daine Cannes. SV Venray, dat nog meende kam pioensaspiraties te hebben werd in de topper tegen SV Meerssen met de neus op de feiten gedrukt. Het werd maar liefst 1-6. JUNI Venray krijgt groen licht van het ministerie van justitie om op het ter rein van het Vincent van Gogh Instituut een TBS-kliniek op te star ten. De gemeente maakt békend dat nog dit jaar gestart zal worden met het gescheiden ophalen van GFT (Groente, Fruit en Tuin)afval. De bezuinigingen bij Rank Xerox wordt bij de werknemers ook merk baar tijdens het koffiedrinken. Dat moet voortaan in de eigen tijd gebeuren. De kinderen van de Kruisstraat en de Antoniusstraat kunnen in de toe komst blijven spelen op de speel veldjes aldaar. De gemeentelijke plannen om daar woningen op te bouwen zijn in de prullebak verd wenen. Projectontwikkelaars storten zich op de Venrayse grond. Daar waar de nieuwe wijk Antoniusveld komt werd door een projectontwikkelaar zeven hectare grond van een parti culier overgenomen. Het internationale judotoernooi in Venray kent weer een sterke bezet ting met klinkende namen zoals de zusjes Gal Nat, nat, nat, dat was de Kennedymars 1994. Pas in de loop van de zondag stopte het met rege nen. De elfde mars was de zwaarste met maar liefst 304 uitvallers. De Venrayse politici maken zich zorgen over hun invloed op het poli tiebeleid en willen de vinger aan de pols houden. Op de Zwarte Klef viert het bruid spaar Gerrit en Maria Winnen- Jacobs hun gouden huwelijksfeest. Antoinette van Soest heeft een inventarisatie gemaakt van alle kunstwerken die zich in de Venrayse open lucht bevinden. Haar wens is om deze kunstwerken in boekvorm, als toeristische route uit te laten brengen. Na bijna een jaar renoveren kan het Theehuis in het Odapark offi cieel geopend worden. De gemeente stelt meer geld beschikbaar voor het verwijderen van olietanks uit de grond, nu blijkt dat er meer tanks in de grond zaten dan vooraf werd aangenomen. Ongeveer duizend mensen hebben een bezoek gebracht aan de open dag die de gemeente Venray organi seerde. Verbeter de spoorlijn Roermond- Nijmegen. Dit is een van de reakties van de gemeente Venray op het ont werp streekplan van de Provincie. De horeca zal met de Venrayse kermis extra geld moeten gaan beta len voor het gebruik van gemeente grond als terras. Het blijkt uitermate moeilijk te zijn om geschikte kandidaten te vin den voor de Stadswachten in Brukske. "Op zijn vroegst in okto ber" is nu het streven. De verkiezingen voor het Europarlement zijn in Venray "his torisch slecht" verlopen. Slechts 31,27% van de stemgerechtigden nam moeite om een bezoek te bren gen aan de stemlokalen. Tontje Pouwels en Coba Muijsers uit Ysselsteyn gedenken het feit dat zij 50 jaar geleden in het huwelijks bootje stapten. De avondvierdaagse kende ook dit jaar weer een grote deelname met maar liefst 3200 wandelaars. Lang verwacht, toch gekomen. De eerste fase van de verhuizing van de groepen Geleide Wapens vanuit Duitsland wordt afgerond met de komst van drie konvooien met mate rieel en personeel van de Luchtmacht. De Servanna's, het patientenkoor van het Vincent van Gogh Instituut slaat na 32 jaar de zangbundel definitief dicht. Uit een onderzoek van het RISC blijkt dat de Kemphaan, het activi teitencentrum voor ouderen aan het Kennedyplein, eigenlijk helemaal geen geschikte ruimte hiervoor is. Dat zou het wel kunnen worden als het speelterreintje dat erachter ligt, erbij getrokken wordt. De VW Venray heeft een nieuwe voorzitter in de vorm van Erik Peters. Hij volgt Wim Schillings op die de voorafgaande vijf jaar de scepter zwaaide en de VVV (samen met de ANWB) een duw in de goede richting heeft gegeven. Merselo viert feest watn Sjeng en Truus Cox-Emonts zijn 50 jaar getrouwd. Het klinkt raar maar het personeel van het galvanisch bedrijf HFT was opgelucht dat hun bedrijf eindelijk failliet was verklaard. Daarmee kwam een eind aan een lange perio de van onzekerheid en kon achters tallig salaris worden uitbetaald. Hier ging wel een bedrijfsbezetting aan vooraf die zelfs in het programma Nova de aandacht kreeg. De gemeente heeft geen geld voor een sporthal van 28 x 48 meter. Sportend Venray zal met een hal van 24 x 44 meter uit de voeten moeten komen. Moet Venray nog artikel-12 gemeente blijven of zou de gemeen te vanaf 1997 zelfstandig vooruit kunnen. Over die vraag moet de politiek zich gaan buigen nu Den Haag de eisen met betrekking tot de Rijkssteun heeft verscherpt. De VW is met een nieuw initia tief gestart: de stadswandeling, die de toerist door het gebied rondom de Grote Kerk en Gemeentehuis voert. Aktievoerders maken zich sterk voor het behoud van de boerderij aan de Fluitekruid. Deze boerderij, die door de vele dieren en vogels een uniek karakter heeft, zou moe ten wijken voor bejaardenwoningen. De Venrayse brandweer krijgt de beschikking over een nieuwe lad derwagen. Politiechef Rob Hermans liet zien dat hij nog altijd goed uit de voeten komt bij het kogelstoten door bij de veteranen de nationale titel te beha len. De gemeente probeert bij de Europese Gemeenschap geld los te peuteren voor de revitalisering van industrieterrein Smakterheide. De bewoners van het plan Hardeweg proberen via de recht bank de btw, die zij aan de gemeente hebben moeten betalen toen zij de bouwkavels in het plan kochten, terug te krijgen. Daarbij staat het begrip "bouwrijp" ter diskussie. JULI De Venrayse ondernemers zijn over het algemeen negatief over het funktioneren van de gemeentelijke organisatie. Dat blijkt uit een onder zoek dat door een stagiaire van de Katholieke Universiteit Nijmeger» werd verricht. De dienstverlening moet verbeterd worden terwijl de gemeente een actiever acquisitie en promotiebeleid moet voeren. De gemeente gaat geld verdienen aan reclame door het toestaan van reclameboodschappen op lantaarn palen. In Landweert gaat de vlag in top bij de verbouwing cq. uitbreiding van het wijkcentrum. 0£ 1 juli vindt met veel ceremo nieel en vlagvertoon de officiële oprichting plaats van de Groep Geleide Wapens plaats. Het college van b. en w. besluit om de artikel-12 status los te laten. De verplichting om de onroerende zaak belasting de komende twee jaar met 40% te verhogen wordt als onacceptabel geacht. Nu moet beke ken worden op welke wijze de komende jaren vijf miljoen gulden bezuinigd kan worden. Het "krotpand" van de Schoolstraat wordt na vele jaren ein delijk gesloopt om plaats te maken voor winkels en woningen. De gemeente Venray wil zich niet meer bemoeien met de gasificatic van het buitengebied. Inwoners die op het aardgasnet aangesloten wil len worden moeten dat zelf bij Mega regelen. Ruim 5000 fietsers namen dit jaar deel aan de Fietsvierdaagse die dit keer voor de 9c maal georganiseerd werd. Volgend jaar, bij het tweede lustrum, wil de organisatie groots uitpakken om o.a. geld in te zame len voor de straatkinderen van Rio. Het kindervakantiewerk zit in de lift. Het aantal deelnemende kinde ren bedroeg dit jaar maar liefst 650. Een bijkomend probleem blijft ech ter het vinden van voldoende leiding voor deze kinderen. Steeds meer burgers worden bij het verwijderen van olietanks uit de grond, geconfronteerd met extra kosten omdat de tank gevuld is met water of zand. Die vulling moet dan als verontreingd materiaal worden afgevoerd. Saillant detail. De tanks werden destijds gevuld op advies van de gemeente. Boogschieter Annie Thijssen van HBS Diana wint voor de vijfde keer de nationale titel. Er komen tijdelijke maatregelen voor het kruispunt nabij Oostrum, alwaar eerder dit jaar een dodelijk ongeval plaatsvond. Ondertussen wordt gewerkt aan een definitieve oplossing. Veulen wordt verrast door de gemeente. Het plaatselijk voetbal- terrein wordt, onaangekondigd, door de gemeente al afgegraven voor de aanleg van een riolering. Harold Stevens uit Venray werd met zijn afstudeerproject aan de HTS winnaar van de JG Niestenprijs. Culturooy laat weten dat het de plannen van een groots spektakel rondom de viering van de bevrij ding, wegens geldgebrek niet door kan gaan. Jacqueline Eibers, werkzaam in Divinolandia, waarvoor de Venrayse gemeenschap diverse akties voert, brengt een bezoek aan Venray. Door een foutje bij de gemeente moet ruim een ton aan baatbelasting worden terugbetaald aan pandeige- naren aan de Grote Markt. De gemeente had nl. alle panden, behal ve de eigen panden, aangeslagen. De rechter verklaarde daarom dat de baatbelasting onterecht gehpven was. Burgemeester Waals is in een juri disch gevecht gewikkeld met de Venrayse brigadier, die betrokken was bij de arrestatie van Hoesyni Koksal. Koksal overleed kort na zijn aanhouding aan een hersenbloeding. De Stichting Promotion Venray gaat begin september een groots amusementsspectakcl organiseren op het industrieterrein Keizersveld. De parkeerwachters in Venray krijgen binnenkort de bevoegdheid om ook verbaliserend op te treden. Hierdoor kunnen zij ook verkeers overtredingen aanpakken. De gemeente Venray noemt de invoering van betaald parkeren "geslaagd". De langparkeerders zijn het centrum uit, ondanks het feit dat sommigen toch nog plekjes weten te vinden waar men lang onbetaald kan staan. Veldeke start opnieuw met een cursus Venrodse taal. Belangstellenden kunnen zich door Frits Linssen, een van de auteurs van het Venrays woordenboek, weg wijs laten maken in de Venrayse taal.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 9