"In 1994 heeft Rank Xerox Venray overduidelijk laten zien wat het waard is! Ambulante behandeling even effektief als klinische behandeling Ophalen GFT gestart met vallen en opstaan Fusie tussen Vincentiushuis en Vincent Van Gogh Instituut Deel van Venray urenlang zonder stroom IWOONHUISI Pauselijke onderscheiding voor mevr. van Weert-Bouten Weinig verschuivingen na portefeuilleverdeling b en w Themamiddag Verkeersveiligheid Kinderen vonden geldkistje Beheerswerk Deumese Peel PEEL EN MAAS Donderdag 1 januari 1995 Pagina 5 Onlangs overhandigde mevr. drs. A. van Minnen de onderzoeksresul taten van de vergelijking van klini sche en ambulante hulpverlening aan licht verstandelijk gehandicapte mensen die lijden aan ernstige psy chische en/of gedragsstoornissen, aan staatssekretaris Erica Terpstra en aan de heer Paul Bottelier, voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor Gehandicaptenzorg. De Ziekenfondsraad financierde het onderzoek, dat uitgevoerd werd in de regio Limburg en Noord- Brabant. Initiatiefnemer voor deze nieuwe vorm van behandelen is Nieuw Spraeland te Oostrum. Het onderzoek toont aan dat veel licht verstandelijk gehandicapten met ernstige psychische en/of gedragsstoornissen net zo goed in nun eigen leefomgeving behandeld kunnen worden als in een gespecia liseerde kliniek. Deze zogenaamde ambulante behandeling blijkt name lijk even effektief te zijn als klini sche behandeling en is stukken goedkoper. Per cliënt per behande ling scheelt dat zo'n ƒ28.000,-. Het is daarmee niet gezegd dat klinische behandeling niet meer nodig zou zijn. Het is nelaas zo dat niet alle cliënten in aanmerking komen voor ambulante behandeling. Omgevingsfaktoren in de woonsitu atie vormen criteria voor de ambu lante behandelvorm. Mevrouw Terpstra en de heer Bottelier namen verheugd de onder zoeksresultaten in ontvangst. De Ziekenfondsraad heeft inmiddels een positief advies uitgebracht over ambulante behandeling van sterk gedragsgestoorde verstandelijk gehandicapte mensen, aan de Minister van Volksgezondheid. Nieuw Spraeland past de ambu- PEEL EN MAAS 'n abonnemait waard Venray snoept produktie nieuwe machines weg voor Japanse neus Directeur Stollman van Rank Xerox Venray kykt met tevreden heid terug op het afgelopen jaar. "In 1994 heeft Rank Xerox Venray overduidelijk laten zien wat het waard is!" liet de direc teur in zyn nieuwjaarsspeech aan zijn personeel weten. De hele bezuinigingsoperatie van 1994 heeft er zelfs toe geleid dat Rank Xerox Venray de produktie van een nieuwe Rjn machines ter hand mag nemen. Een produktie die eerst zou worden uitbesteed aan een Japans bedrijf. "Dit is een rechtstreeks gevolg van onze kos tenverlagende akties" aldus Stollman. 25% Rank Xerox Venray heeft in 1994 de produktiekosten met 25% omlaag kunnen brengen. Ook de kosten van het materiaalpakket zijn met 10% gereduceerd. Stollman sprak daarbij zijn bijzondere dank uit richting medewerkers, onderne mingsraad en vakbonden. "Een en ander zal ertoe leiden dat wij in 1995 aan onze klanten (de R.X ver koopmaatschappijen) een prijsverla ging van 10% voor onze produkten kunnen aanbieden". Stollman wees er op dat de bespa- ringsakties in 1994 niet geheel zon der pijn tot stand zijn gekomen. 142 Werknemers hebben het bedrijf moeten verlaten. De meeste van hen via een vervroegde pensionering, een enkeling gedwongen. FOUT Stollman stelde echter dat de komende jaren kostenbeheersing op alle fronten essentieel zal zijn. "De grootste fout die we nu zouden kun nen maken, is onszelf te overschat ten. We moeten bezig blijven om iedere vorm van verspilling in onze organisatie en in onze werkproces sen uit te bannen en buiten de deur te houden. Ook in de loonkosten zullen we pas-op-de-plaats moeten maken. "Bereikte besparingen kun nen gemakkelijk weer te niet wor den gedaan door niet meer zo op de kleintjes te letten" aldus Stollman. OPTIMISME Directeur Stollman kijkt dan ook met aanzienlijk meer optimisme naar de toekomst dan een jaar gele den. Het bedrijf heeft de economi sche wind weer mee terwijl op de diverse afdelingen volgens Stollman goed gepresteerd wordt Stollman weet zich gesterkt door hel feit dat de produktie van een nieuwe serie machines naar Venray komt. Het concern wilde de produk tie hiervan aanvankelijk extern inko- Een bij een Japanse toeleverancier, •at Venray deze produktie onder zich krijgt is volgens Stollman een rechtstreeks gevolg van de kostprijs verlagende akties. Rank Xerox Venray zal er in 1995 wel verder aan moeten werken om een eigen koers te kunnen varen. "We moeten zelf het heft in handen houden om een zo perfect niveau van kwaliteit en produktiviteit te laten zien dat men niet meer om dit bedrijf heen kan. Omdat we daar in 1995 mee beginnen staan we op de drempel van alweer een belangrijk jaar". Vorige week vond de laatste prijsuitreiking plaats van sint- en kerstaktie van de Venrayse winkeliers. De laatste zes televisietoestellen werden overhandigd aan evenveel prijswinnaars. De gelukkigeren waren dhr. en mevr. Hendriks uit Langenboom, dhr. en mevr. Claessens uit Castenray, dhr. en mevr. Oome uit Venray, dhr. en mevr. Voesten uit Venray, dhr. en mevr. Schaeffers uit Venray en dhr. en mevr. Vlemmings, eveneens uit Venray. Het Winkelcentrum Venray kijkt terug op een geslaagde aktie met vele tienduizenden ingeleverde kaarten, (foto Hoedemaekers) Het ophalen van het Groente- Fruit- en Hiinafval in de gemeen te Yenray is is met vallen en opsitaan van start gegaan. Al na enkele dagen is al duidelijk dat er de oiodige praktische problemen zyn. Bovendien is er, ondanks een zeer uitgebreide voorlichtings campagne, bij menig burger onduidelijkheid over wanneer men welk afval aan de straat moet zetten. Het moge vreemd klinken maar bij menig burger is het begrip "evevn" en "oneven week" niet bekend. Hierdoor kon men deze week constateren dat er een groot aantal vuilniszakken tussen de groe ne emmers te vinden was. Die zak ken werden niet meegenomen en zulle n door de burgers nog een week bewaard moeten worden. In de com missie milieu werd hier dinsdag avond door diverse politici op gewe zen. Wethouder de Loo gaf daarbij aan d!at de gemeente een zeer uitge- breide campagne aan het voeren is. "Maiar wij zijn er nog niet. We heb ben gepoogd om voor 1 januari de informatie op zoveel mogelijke wijze: bij de burger te krijgen. De kom e:nde tijd gaan we daar ook mee door." Die gemeente is momenteel bezig met het ontwikkelen van een milieu- kalender waarbij aangegeven staat wanneer welk afval opgehaald wordt. Eem ander praktisch probleem blijk It de windgevoeligheid van de containers te zijn. Met name in het buitengebied, waar de wind vrij spel heeft, waaien de containers, nadat ze geleegd zijn, gemakkelijk om. Een probleem dat overigens in okto ber in de commissie milieu al aan de orde werd gesteld door D66 en nu bewaarheid werd. De oplossing is echter vrij eenvoudig doordat de vuilnisophalers de container plat op de grond leggen. Daardoor vormen ze geen gevaar voor het verkeer. ANDERE TUDEN Verder zijn er nogal wat ophaaltij- den veranderd. Daarbij gaat het meer om het tijdstip op de dag dat de ophaaldienst langs komt. De gemeente wijst er daarom ook op om de container zo vroeg mogelijk buiten te zetten. Het ophalen begint al om 7.30 uur en het is dus van belang dat de container dan al bui ten staat. Andere vragen die bij de gemeen te binnenkomen hebben betrekking op wat nu wel en wat nu niet in de bak mag. Zo behoort bijvoorbeeld de olie die U gebruikt voor bakken niet tot het GFT. Het is van groot belang dat U de aanwijzingen die bijvoorbeeld op de sticker op het vat staan, nauwkeurig volgt. Niet alles kan gecomposteerd worden. Het is dan ook niet uitgesloten dat partijen "GFT-afval" bij de compostfabnek geweigerd worden. Een veel gezien beeld in Venray. Een groot aantal groene bakken, afgewisseld met grijze zakken. Op 2e kerstdag is in de Vredeskerk de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt aan mevr. van Weert- Bouten. Mevr. van Weert kreeg deze onderscheiding vanwege haar grote inzet voor de maat schappij en de parochie Christus Koning in het bijzonder, geduren de ec:n periode van meer dan 40 jaar; In die periode heeft mevr. van Wee rt zich o.a. ingezet voor het kin dervakantiewerk en de jeugdinstuif. Zo was ze nauw betrokken bij de scoul ingbeweging, met name de gidsen en kabouters, alwaar zij leid ster, hoofdleidster en diocesaan mede werkster was. Imbraak in woning In de nacht van vrijdag op zaterdag is door vernieling van een raam toegang verkregen tot een woning aan de Burggraaf. Er werd een draag bare it adiocassetterekorder ontvreemd. Auto gestolen Eionderdagavond werd vanaf de park eerplaats bij het zwembad aan de Kempweg een rode Volkswagen Passat Variant gestolen. De benadeelde, een 32-jarige inwoner van Swolgen, zit met een schadepost van ƒ40.000,-. Bij de parochie van de Vredeskerk was mevr. van Weert o.a. betrokken bij de kruisplanting, de eerste steen legging en de inzegening van de kerk. Ze had zitting in de parochie raad en treedt daar thans als woord voerster voor op. Mevr. van Weert coördineert ver der het ziekenbezoek bij parochia nen, heeft zitting in het schoolbe stuur van Coninxhof en verzorgt incidenteel katechese aan basis school De Keg. Ook was zij lid van het comité "Kwartjesaktie" voor het herstel van de toren van de Grote Kerk, eind vijftiger jaren. Sleepdienst was in de buurt In de nacht van zondag op maan dag, omstreeks 01.15 uur, raakte een personenauto op de Peelweg tussen Vredepeel en Ysselsteyn, door de gladheid van het wegdek. De 27- jarige bestuurder uit Herne (Duitsland) kreeg de auto niet onder kontrole en kwam in een greppel tot stilstand. Terwijl de sleepdienst bezig was de gehavende auto te ber gen raakte een tweede auto, op on geveer dezelfde hoogte in de greppel. Die auto werd bestuurd door een in woner uit Uden. Een geluk bij een ongeluk dat de sleepdienst ter plekke was. In beidé gevallen bleef het bij materiële schade. Onderzoek op Nieuw Spraeland toont aan: lante behandelvorm reeds een paar jaar toe. Het ambulant team van Nieuw Spraeland bestaat uit een psychiater, sociaal psychiatrisch verpleegkundigen, orthopedagoog, een psycholoog en een maatschap pelijk werkende. Zij bezoeken de cliënt in de thuis- of woonsituatie. Bij ambulant behandelen worden ook de mensen betrokken die recht streeks met de cliënt te maken heb ben. Dat zijn in de thuissituatie de familieleden en in geval een cliënt verblijft in een andere instelling, de begeleiders. Op die manier wordt een blijvende verbeterde situatie voor de cliënt gerealiseerd hetgeen doorgaans inhoudt dat de gezond heidstoestand van de cliënt stabiel* blijft. Ook cliënten, die op de wachtlijst staan voor opname in de kliniek, worden bezocht door mensen van het ambulant team. Vaak blijkt dan dat ambulant behandelen ook pre ventief werkt. V.l.n.r. dhr. P. Bottelier, mevr. drs. A. van Minnen, mevr. drs. E. Terpstra Dit jaar gaan het Vincentiushuis en het Vincent van Gogh Instituut naar alle waarschijnlijkheid fuse ren. Dat deelde directeur Dorren van het Vincent van Gogh Instituut tijdens zijn nieuwjaar stoespraak mede. De verwachting is dat halverwege dit jaar de fusie gestalte krijgt. Het Vincentiushuis aan de Heuvelstraat zal dan een onderdeel gaan vormen van het WGI cn krijgt binnen deze organisatie een geheel eigen positie. Het personeel, 35 mensen, zal geen naaeel ondervin den met betrekking tot de reorgani satie. Beide instellingen werken nu reeds op een aantal terreinen nauw samen. De fusie kan leiden tot een nog berere afstemming op elkaar. Bovendien kan dan een nogere doel matigheid bereikt worden. •en dinsdag heelt het col lege van burgemeester en wethou ders opnieuw de portefeuilles ver deeld. Daarhy zyn slechts weinig verschuivingen waar te nemen. De nieuwe wethouder, Jan Driessen, neemt grotendeels de taken van zijn voorganger Truijjen over. Driessen krijgt Financiële zaken en Openbare werken. Verder wordt Driessen belast met de coör dinatie van de brede kemtakendis- cussie. De kerntakendiscussie gaat over het gemeentelijk takenpakket. Binnenkort wordt bekeken welke taken de gemeente wel dient uit te voeren en welke taken niet. Economische zaken en agrarische zaken, twee taken die eveneens bij wethouder Truijen in de portefeuille zaten, komen nu onder beheer van burgemeester Waals te liggen. Tenslotte is de afvalinzameling, dat tot 1 januari onder openbare werken viel, overgeheveld naar de portefeuille milieu van wethouder de Loo. Deze overheveling is gedaan om praktische redenen zodat de milieuwethouder het gehele afvalgebeuren in haar portefeuille heeft. Vrijdagmorgen rond 10.30 uur ontstond er een stroomstoring die tot gevolg had dat het gehele Brukske, een deel van Landweert, een groot gedeelte van Zuid en de dorpen Oirlo en Oostrum het zonder stroom moesten doen. De winkels in de wijken en dorpen moesten wor den gesloten omdat de kassa's niet meer werken en omdat de elektri sche deuren niet meer geopend kon den worden. Flatbewoners moesten het zonder lift doen en dus trappen klimmen. Dit was vooral voor oude ren een probleem. Het duurde lang voordat er duide lijkheid was omtrent de oorzaak. De stroomtoevoer- nabij de A73 was onderbroken waardoor de stroom toevoer naar 26 transformatorhuis jes uitviel. Personeel van Mega Limburg werd met verschillende ploegen ingezet omdat, nadat de stroomtoe voer weer hersteld was, ieder trans formatorhuisje apart moest worden aangesloten. Als gevolg van de storing waren ook verkeerslichten op verschillen de punten uitgevallen. Er hebben zich daardoor geen ongevallen voor gedaan. Omstreeks 14.00 uur was de stroomtóevoer in Landweert, Oirlo en Oostrum weer normaal. De wij ken Brukske en Zuid moesten nog een uur wachten. lerdagmiddag 12 januari organiseert de Stichting RISC in samen werking, met de KBO-Venray een themamiddag over veiligheid in het ver keer. Een medewerker van Veilh» Verkeer Nederland zal voorlichting geven over veilige deelname aan net verkeer door ouderen. Er zal vooral aandacht besteed worden aan waar u als voetganger en fietser op dient te letten. Deze middag vindt plaats in het Aktiviteitencentram voor Ouderen De Kemphaan, Kenncdyplein 1 te Venray. Aanvangstijd is 14.00 uur en het einde is rond 16.00 uur gepland. Donderdagmiddag kwamen drie meisjes een in de struiken aan de Isabellahof gevonden geldkist bij de politie brengen. De meisjes hadden goed geraden dat die geldkist van een inbraak afkomstig moest zijn, want het deksel was opengebroken en er zaten alleen nog maar enkele, voor de eigenaar, belangrijke papie ren in. De geldkist bleek tijdens afwezig heid van de bewoners, de dag daar voor tussen 11.00 en 20.30 uur, ont vreemd te zijn uit een woning aan de Tinnegieterstraat. Toegang was verkregen door forcering van de achterdeur. In de geldkist zat ook een bedrag van ƒ650,-, maar dat was verdwenen. Verder was uit de woning ook nog een lederen jas ont vreemd. Op zaterdag 7 jan. gaat Werkgroep Behoud de Peel weer aan de slag. Vrijwilligers worden opgewacht om negen uur bij de kerk van Liessel. In het centrum van de Deumese Peel zullen bomen wor den gezaagd. Dit gebeurt om typi sche veenplaatjes, zoals veenmos- sen, een kans te geven. Het is echter ook belangrijk voor vogels. In de Deumese Peel overnachten bijvoor beeld zeldzame kraanvogels en gan zen. Dat zijn schuwe vogels, die uit zicht om zich heen willen hebben. Als de Peel dicht zou groeien met bomen zouden ze er niet meer komen en een belangrijke pleister plaats kwijt zijn. Voor meer informatie: tel. 04930- 19610 of 04932-9482. TE KOOP GEVRAAGD met tuin(tje) I Prijs en aanvaarding I in overleg: r 040-833300 Auto schoof door Woensdagmorgen omstreeks 10.30 uur zag een 24-jarige bestuur der van een personenauto in een bocht van de Langeweg te laat dat een voor hem rijdende auto afremde. Ook hij moest, om een botsing te voorkomen afremmen maar zijn auto schoof door het natte wegdek door. Hij kreeg de auto niet onder kontrole en botste tegen een links van de weg staande boom. De be stuurder werd slechts lichtgewond maar zijn inzittende, een 25-jarige inwoonster van Boxmeer, liep verschillende verwondingen op. Zij werd voor behandeling naar het ziekenhuis vervoerd. De auto was rijp voor de sloop. Winkeldievegge betrapt Een 34-jarige Venrayse werd, nadat het alarm was afgegaan in een warenhuis in de Grotestraat, na een korte achtervolging door het per soneel aangehouden. Zij had een poloshirt ter waarde van ƒ49,95 meegenomen. Zij werd aan de politie overgegeven die haar, na op making van proces-verbaal, huis waarts stuurde. Brand in berging In de nacht van zaterdag op zondag werd er brand ontdekt in een berging bij een woning aan de Griegstraat. De brand werd om- streeks 02.55 uur ontdekt en buurtbewoners probeerden de brand te blussen. Toen de brandweer kam nam deze de taak over. De berging moet als verloren worden beschouwd

Peel en Maas | 1995 | | pagina 5