PEEL EN MAAS LIJST 2 Dierenarts W. Kreiner beëindigt na 42 jaar zijn praktijk 100%0PRUIMING Zusters onder de Bogen gaan Venray verlaten SV Venray mascotte heet Flip OP=OP EasyBoardL Ingezonden PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Meer dan 25 jeugdige vuurwerk- afstekers naar Halt verwezen W.A.O. VAN SOEST WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Het zal zeker de eerste tnd nog wennen zyn. De Venrayse dieren arts Wiel Kremer (69) oefent vanaf 1 januari geen praktijk meer uit. Kremer was een dieren arts die baanbrekend werk heeft verricht in een tyd dat Venray nog bezig was aan zijn herstel van de oorlogsschade en de opbouw van de agrarische sektor nog volop froeide. In 1952 slaagde de aalser boerenzoon W. Kremer aan de Rijksuniversiteit iö Utrecht voor dierenarts. Toen ging zijn wens om op zijn wijze iets te kunnen doen aan de bestrij ding van de ziekten onder de die ren. 'WAAROM VENRAY?' Dat vroegen wij aan deze Zuidlimburger, die zich nu wel een echte Venrayer vindt. 'Gefascineerd werd ik in Venray doordat er toen al enkele grote veebedrijven waren, maar vooral door de ontginningsbe- drijven. Toen Wiel Kremer de kans kreeg met dierenarts L. Sala te associëren deed hij dat graag. Dierenarts Sala had reeds een vertrouwde naam in het Peelgebied. Voor Kremer bleek het dan ook een goede keus te zijn. Als men kan beginnen, samen met iemand die het vertrouwen al heeft van de bewoners van de Peel, maakt dat voor een juist afgestudeerde die renarts alleen maar gemakkelijker. Na drie jaar werd dierenarts L. Sala inspekteur van de Veeartsenijkundige dienst inspektie Limburg. Kremer nam de kans met beide handen aan en nam de volledi ge praktijk van dr. Sala over. GROOT GEBIED Het werkgebied van dierenarts Kremer strekte zich niet alleen over de gemeente Venray uit. Ook de aangrenzende gebieden als Vierlingsbeek, Maashees, Holthees, delen van de gemeente Meerlo- Wanssum en zelfs delen van de gemeente Bergen behoorden daar toe. Een dierenarts beschikt nu over alle mogelijke communicatiemoge lijkheden, iedere landbouwer heeft telefoon en er zijn goede wegen. Veertig jaar geleden, en zeker in de winter, was dat anders. Als de die renarts geroepen werd moest hij veelvuldig langs ongebaande wegen gaan, er waren praktisch geen tele foons. Bij de weinigen die wel tele foon hadden werd op bijzondere wijze een beroep gedaan. Als de die renarts een spoedgeval had dan zette men een stoel buiten. De dierenarts wist zo dat hij met spoed kontakt moest opnemen met het thuisfront. Daarmee is tegelijk aangegeven dat het thuisfront van een dierenarts heel belangrijk is. PREVENTIE De eerste taak van een dierenarts was om zieke dieren te genezen. Voor Wiel Kremer was dit niet vol doende. Naast genezen was preven tie, het voorkomen van ziekten onder het vee, zelfs nog belangrij ker. Abortus Bang was in die dagen een veel voorkomende ziekte, het vee was nog niet tbc-vrij. Dat vorm de niet alleen een gevaar voor besmetting onder het vee maar ook onder de mensen. Ieder jaar kregen de dierenartsen wel te maken met de gevreesde ziekten als mond- en klauwzeer, varkenspest, pseudo vogelpest. Vaak stond ook een dierenarts machteloos als een komplete veestapel moest worden opgeruimd. Verloskunde was mede daarom een lievelingsvak van Wiel Kremer. Vooral toen de keizersnede zijn intrede deed kon den daardoor veel dieren worden gered, die anders als verloren moes ten worden beschouwd. Met name preventieve aktiviteiten zijn van grote invloed geweest op een gezondere veestapel in het Venrayse land. Tweemaal stond die renarts Kremer machteloos toen er miltvuur werd gekonstateerd, de meest besmettelijke ziekte die onder vee denkbaar is. De opkomst en het gebruik van de antibiotica heeft er veel toe bijgedragen dat veel ziekten onder het vee verdwenen zijn. In de gemeente Venray zijn momenteel veertien dierenartsen aktief. Was in 1952 de gemiddelde bezetting van de bedrijven acht tot tien stuks vee, nu is de gemiddelde bezetting 80 stuks vee, al zijn er wel veel minder bedrijven. VLEESKEURING Als dierenarts was Kremer ook hoofd van de Vleeskeuringsdienst in het distrikt Venray. Met enige trots vertelt hij dat twee onder zijn lei ding staande keurmeesters twee keer miltvuur bij geslacht vee hebben ontdekt. 'Indien dit niet tijdig ont dekt zou zijn, had dat schadelijke gevolgen voor consumenten kunnen hebben. Onder de vleeskeurings dienst stonden ook de noodslachtm- gen en het uitoefenen van kontrole bij de vleesverkoop. In 1985 is die gemeentelijke vleeskeuringsdienst opgegaan in de RW, die Rijksdienst die in Weert voor het distrikt Venray zetelt. HUISDIEREN Kremer was in Venray ook de eer ste dierenarts die veel zorg gaf aan zieke huisdieren. Een kind dat met veel liefde een huisdier verzorgde en tot de ontdekking kwam dat zijn of haar lievelingetje ziek was, kwam gaarne raad vragen bij de dierenarts. Daar was Kremer een juiste figuur voor om vaderlijke raadslagen te teven, hoe dat lievelingsdiertje weer eter kon worden gemaakt. Vanuit zijn vak vloeiden diverse andere funkties voort zoals beschermheer van de zang- en kleurkanarievereniging De Huisvriend, voorzitter van de afde ling Venray van de vereniging voor dierenbescherming; stond hij mede aan de wieg van de oprichting van het dierenasiel en was hij voorzitter van de ruiter- en ponyclub St. Isodorus. Andere maatschappelijke funkties van Wiel Kremer zijn: bescherm heer van de Koninklijke Harmonie Euterpe; kerkmeester van het kerk bestuur van de St. Petrus'Bandenparochie; lid van de parochieraad; lid van het Oudercomité van Jerusalem; voor zitter en ere-voorzitter van de MAVO. Na 42 Venrayse jaren blijkt hij de banden met Vaals nog niet te hebben verbroken want hij is ook nog beschermheer van het Camilluskoor uit Vaals. GEEN DAG ZIEK Trots vertelt Wiel Kremer Dat hij in die 42 jaar geen enkele dag door ziekte afwezig is geweest. Nu hij als oudste nog praktiserende dierenarts afscheid neemt, konstateert hij dat zijn idealen in vervulling zijn gegaan. Hij heeft het zieke dier kun nen helpen en vooral heeft hij er aan bijgedragen dat veel ziekten voorko men konden worden. De lijfspreuk van Wiel Kremer willen wij u niet onthouden. 'Een dag niet gelachen, is een dag niet geleefd'. Hij kan zichzelf niet herin neren een dag niet gelachen te heb ben. FAMILIE Bij het gesprek over het levens werk van Wiel Kremer was ook zijn echtgenote. Ooit schreef zij in haar dagboek op het Gymnasium 'ik hoop later met een dierenarts te trouwen'. Kremer bevestigt dat het voor hem zonder haar zeker niet zo gemakkelijk zou zijn geweest om zijn werk te kunnen doen. De liefde voor het vak van vader en moeder Kremer is overgewaaid naar hun vijf kinderen, die alle vijf een medische richting zijn uitge gaan. De oudste dochter is psycho therapeute geworden, de oudste .zoon dierenarts, de tweede zoon gynaecoloog, de tweede dochter kinderarts en de derde dochter is eveneens arts. Dat is zeker uniek te noemen. Al neemt dierenarts Kremer geen officieel afscheid, hij zal zeker zijn 'klanten' die hij meer dan 40 jaar raad en bijstand heeft gegeven, nog wel eens opzoeken. Daar zal hij de komende periode tijd voor nemen. Inbraak auto op parkeerplaats zwembad Vrijdagavond ontdekte een in woner van 's Herenberg, die zijn auto geparkeerd had bij het zwem bad. dat een ruit was ingeslagen. De schade aan de auto bedroeg ƒ1.000,-. Uit de auto was de radiocasset- tespeler ontvreemd. Ruiten ingegooid Namens het schoolbestuur van het Boschveldcollege werd aangifte gedaan van het kapotgooien van twee ruiten van een schoolgebouw aan de Zuidsingel. De schade bedraagt ongeveer ƒ1.000,-. De ver nielingen hebben in het weekend plaatsgevonden. SUEDE JACK wan 949r voor 175^- LEREN HEREN JACK van 349,- voor 279,- LEREN HEREN IACK van 649,- voor 499,- LEREN HEREN PARKA van 749,- voor 499,- SUEDC DAMES JAS van 349,- voor 249,- LEREN DAMES 1AS van 649,- voor 499,- DAMES TRUIEN nu 69,- AULE DAMESSPI1KERBROEKEN nu 99,- Hengels gestolen Een 28-jarige inwoner van Venray was zijn bij zijn woning gelegen schuur aan de Aronskelk aan het opruimen. Hij had verschillende spullen buiten gezet, waaronder twee hengels in een foedraal. De schoon- maakoperatie vond plaats maandag tussen 12.00 en 20.00 uur. Toen hij de hengels wilde binnen zetten bleken die verdwenen te zijn. Een schadepost van ƒ800,-. Portemonnee gestolen Op nieuwjaarsdag is in een horecagelegenheid aan de Kempweg de portemonnee van een 22-jarige inwoonster van Ysselsteyn gestolen. Daarin zaten enkele pasjes en een bedrag van ƒ50,-. Brand in garage In de nacht van zondag op maan dag hoorde een bewoner van een woning aan de Mambostraat een knal. Hij ging kijken en ontdekte dat er brand was ontstaan in zijn garage. De knal was vermoedelijk veroorzaakt doordat vuurwerk in de brievenbus was gegooid. Door de tij dige ontdekking lukte het hem de beginnende brand in de kiem te smoren. De schade bleefi&eperkt en de brandweer hoefde niet in aktie te Modem: 04780-12484 (16 lijnen) Meer dan 120.000 bestanden in 12 gigabyte 24 allernieuwste CD Roms online 3^ abonnement slechts ƒ35,- per jaar Internet faciliteiten voor VIP ntvinnooc Alle lijnen 28.800 bps V.Fast Class 3k Onbeperkt toegang via 06-91091084 (1 gpm) Niet voor niets "BBS van de maand" in Modem Magazine Brief naar aanleiding van het invoeren van het invoeren van de GFT-bak. In de Peel en Maas de tekening, Joos v.d. Vorle eet alles op. Zelf heb ik ook gevraagd of ze de biobak wil len terughalen, daar ik alleen ben, afval van voedsel breng ik naar de dieren bij het Schuttersveld. Belachelijk vond ik de gemeente raadsleden hoe ze al schuddenbui- kend begrip voor deze V.d. Vorle opbrachten, zo zullen er wel meer mensen denken. Ziet u het ook al voor zich? Je bewoont een flat, mis schien een balkon, daar staat de compostemmer, met vele om zich heen vliegende schepselen en krui pend ongedierte. Ik ken dat van vroeger als kind de composthoop in de tuin. Je bleef er vrij ver uit de buurt. De wespen, de stank, enz. Denk eens aan hen, die geen werk hebben of oud zijn, nergens heen kunnen vanwege geldgebrek, mogen we dan met meer van ons balkonnetje genieten, om zo frisse lucht binnen te halen? Moeten de omwonenden zo gefrustreerd raken van deze geuren, die het ongedierte zelfs in de woningen binnendringt? Mijn benedenburen hebben geen balkon, hebben hun vuilnisbak in de open kelder staan, de gehele zomer zit de openbare ruimte vol wespen en vliegen. Weet u wie de schuld krijgt? Ik die een hond en een vogel heen! Een oplossing: leer er mee te leven. Ik ken Nederlanders die geen bui tenlander naast zich willen hebben wonen. Die mensen verspreiden door hun voedsel vreemde geuren. Nou! Getroost u allen. Wij Nederlanders stinken straks nog harder. Moge u allen in staat zijn zo in de financiële voorspoed te zitten om u te beschermen met geurver- frissers, dan stijgt de economie in Venray, dat verlaagt misschien de gemeentelijke belastingen en de armlastigen kunnen dan eens een dag aan de Maas of aan zee gaan uitwaaien. Mevr. Wind De politie heeft in de periode voor de jaarwisseling meer dan 25 jonge ren doorverwezen naar het HALT bureau. Door de inzet van extra poli tiemensen heeft men accurraat kun nen optreden tegen jongeren die, buiten de bevoegde tijd, bezig waren met het afsteken van vuurwerk. Deze jongeren zullen via het HALT bureau een alternatieve straf opgelegd krijgen. Bij de politie kwamen in die periode veel klachten binnen, varië rend van het tot ontploffing brengen van brievenbussen tot het gooien naar verkeersdeelnemers. Zo betrapte de politie vrijdag avond drie jeugdigen die het leuk vonden om naar verkeersdeelnemers vuurwerk te gooien. Ook werd veelvuldig vuurwerk in beslag genomen dat in België of Duitsland was gekocht en in Nederland verboden is. De jaarwisseling verliep overi gens op een enkele melding na rede lijk rustig. Wel moesten bewoners van de Hondsdraf een "vreugde vuur" dat ze hadden gemaakt op last van de politie doven. Dat gebeurde rond 2.45 uur. In de loop van de ochtend laaide dat vuur weer op, gepaard met de nodige knallen. Vandalen hadden vuurwerk in de troshoop gehangen en weer aange stookt. Met behulp van de brand weer werd het vuur definitief gedoofd. DONDERDAG 5 JANUARI 1995, NR. 1 HONDERD ZESTIENDE JAARGANG beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12* 5801 Venray Telefoon 04780-86408 Na 25 jaar terug naar Maastricht Bijna 25 jaar zyn ze aktief geweest in verpleeghuis Beukenrode: De Zusters onder de Bogen. De meeste Venraynaren zullen by het horen van deze naam aan Maastricht denken. Toch hebben deze zusters ook in Venray een eigen "klooster". Weliswaar klein van opzet maar al sinds in dienst voor de ver pleegden in Beukenrode, voor heen De Kruuze. A.s. zondag wordt in de Paterskerk op gepaste wgze afscheid genomen van deze zusters, die zich terug gaan trek ken in Zuid Limburg. CONGREGATIE De Zusters onder de Bogen heb ben hun Modershuis in Maastricht. Over het land verspreid zijn er diverse kloosters alwaar de zusters zich bezig houden met diverse werkzaamheden zoals het verplegen van zieken, het geven van onderwijs en werken in keukens van zieken huizen. Terwijl in Nederland het aantal "roepingen" tot bijna nul is gedaald, leeft deze kloosterorde in net Buitenland nog volop. In 1970 kwam zusters Rafael op verzoek van de toenmalige direc teur, dr. Tans, naar Venray om in De Kruuze te helpen. Het feit dat zij naar Venray kwam, had te maken met het gegeven dat oudere Zusters van de orde in De Kruuze veroleegd werden. Met haar komst bleef er een band bestaan tussen de oudere zus ters en de congregatie. Haar werk zaamheden binnen De Kruuze waren veelzijdig, van hulp in de keuken tot begeleiden en opleiden Flip is de naam van de voetbal lende by die de mascotte vormt van het jubilerende SV Venray. De naam is gekozen uit de inzendin gen die binnenkwamen na een oproep in de media. Zondag 1 januari werd de naam bekend gemaakt tydens de drukbezochte nieuwjaarsreceptie van SV Venray. Gelyktydig met de naam ver scheen een meer dan levensgrote versie van Flip. De levende pop gaat op alle mogelyke manieren het jubileum van de Venrayse voet balvereniging luister byzetten. De jury koos voor de naam Flip vanwege de sportieve klank en uitstr aling en de vele toepassingsmoge lijkheden die de naam biedt. Bovendien sprak de motivatie van de inzender de juryleden bijzonder aan: Flip herinnert aan Philipsen, een naam die sterk verbonden is met de vijftigjarige historie van SV Venray. Het is de naam van een Venrayse voetbalfamilie, waarvan met name vader Piet z'n stempel op het Venrayse voetbal heeft gedrukt. Piet Philipsen was onder meer jarenlang speler en elftalleider van het eerste team van SV Venray tot hij vorig jaar plotseling overleed. De naam Philipsen en Flip staan voor gemeen schapszin, sportief doorzettingsver mogen en een voetbalfamilie. De naam is overigens bedacht door een inzender die anoniem wenste te blijven vanwege z'n nauwe relatie met de club. Omdat de jury de naam duidelijk boven de andere inzendin gen vond uitspringen, is het verzoek van de winnaar ingewilligd. De bedenker van de naam heeft de uitge loofde prijs geschonken aan de jeugdafdeling van SV Venray. Namens de jeugd mocht P. Rongen vijf leren trainingsballen in ont vangst neiien. De ballen zijn beschikbaar gesteld door de V#»nravo> «*v*r»Taalr AAQ Intrrcnnrl van nieuw verpleegkundig perso neel. Ook het verplegen zelfbehoor- de tot de taak van Zuster Rafael. BETROKKENHEID De zuster was ook zeer nauw betrokken bij de verpleegden en hun families. Behalve dat het de ver pleegden in hun laatste levensfase draaglijker gemaakt werd, was ook de begeleiding van de naaste familie een belangrijke taak! Als een fami lielid niet meer thuis verpleegd kon worden, betekende dat een hele ver andering. Om die begeleiding zo optimaal mogelijk te kunnen uitoe fenen, nam zij ook zitting in de familieraad. Zuster Rafael bekeek verder ook wat er extra voor de verpleegden gedaan kon worden. Een van de aktiviteiten die zij organiseerde was de bedevaart naar Banneux. TERUGKIJKEN Terugkijkend blijft Beukenrode bij zuster Rafael in herinnering als een mooi instituut waar met vrien delijkheid en hulpvaardigheid er alles aan gedaan wordt om net leven van de verpleegden zo draaglijk mogelijk te maken. Zelf heeft zij er bijna 25 jaar mogen werken. De laatste vijf jaar als vrijwilligster omdat de nu 65-jarige zuster Rafael de laatste jaren "in ae vut zat" In al die jaren heeft zij veel mede zusters veipleegd. Daarmee had zij een zeer speciale band. Ongeveer 50 medezusters heeft zij in hun laatste levensjaren mogen begeleiden Wat haar van Venray vooral bij zal blijven is het carnavalsfeest. Als ras echte Hollandse was zij niet bekend met dit feest. Dat dit een mooi feest was ondervond zij in Beukenrode waar jaarlijks veel aan carnaval wordt gedaan. "Ik ben van Venray gaan houden en daar schaam ik mij niet voor" aldus Zuster Rafael, die zich de laatste elf jaar gesteund weet door zuster Giovanni. Deze inmid dels 79-jarige medezuster heeft zich de afgelopen elf jaar als pastoraal medewerkster bij Beukenrode inge zet, nadat zij 38 jaar lang werkzaam was in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen. Ook zuster Giovanni gaat Venray verlaten. RUCKHOLT Zuster Rafael gaat met haar 65 jaar "niet op haar lauweren rusten". Het Moederhuis in Maastricht heeft inmiddels een andere taak voor haar en zuster Giovanni. Kwamen zij naar Venray om leden van de con gregatie te verzorgen. Om dezelfde reden gaat zij nu naar het St. Jozefklooster in Rijckholt (Zuid Limburg). Daar worden eveneens de oudere zusters van de congregatie verpleegd. Met hen gaat de laatste verpleegde zuster in Beukenrode mee naar het zuiden. A.s. zondag zal men in Beukenrode stilstaan bij het vertrek van de zusters. Na een plechtige eucharistieviering om 10.30 uur in de Paterskerk wordt eenieder in de gelegenheid gesteld om vanaf 11.30 de zusters uit te zwaaien tijdens een receptie in het restaurant van Beukenrode. Fraktie van de Vorle anders dan anderen en aktief Fraktie van de Vorle wenst alle inwoners van de gemeente Venray een voorspoedig 1995 'toe en dat' er in 1995 een einde komt aan alle lastenverzwaring.

Peel en Maas | 1995 | | pagina 11