PEEL EN MAAS Huisarts Wim Bloemen neemt afscheid Pro Ecclesia voor Lou Werson Raadsvergadering Igemeente Vierlingsbeek WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING E T u Afdeling Venray geCuütfifi Kerstfeest en een Voorspoedig 1995 DONDERDAG 22 DECEMBER 1994 Nr. 51 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG Einde van 66 jaar huisartsenpraktijk Bloemen hoogd, de woonforensenbelasting eveneens met 3%, terwijl de tarie ven van de rioolrechten ook werden aangepast. De afvalstoffen/reini gingsrechten zijn nu kostendekkend. Bij de rioolrechten ligt het dek kingspercentage nu op 42%. VOLHARDING Het college wil aan voetbalvereni ging Volharding een vaste jaarlijkse vergoeding verstrekken van ƒ60.000,- met als uitgangspunt dat de voetbalvereniging fungeert als opdrachtgever voor de beoogde nieuwbouw. Verder wordt aan de vereniging een lening verstrekt van ƒ647.984,-, een renteloze lening van ƒ100.000,- dient te worden afgelost in tien jaarlijkse termijnen. De Vijfdorpenfraktie vond dit een goede zaak, maar bij de PK-fraktie lag dat anders. Zij had geen inzicht in de hele investering, en er was geen rekening gehouden met de boekwaarde van de kantine. De ver strekking van een renteloze lening van ƒ100.000,- is bovendien in strijd met het gevoerde beleid, volgens de PK, maar wethouder Litjens zag dat anders en het was de wens van de raad om zoveel mogelijk velden en gebouwen te privatiseren. De com missie is steeds op de hoogte gebracht en op de hoogte gehouden omtrent de stand van zaken, aldus de wethouder. De gemeente heeft anders de verplichting om het nood zakelijke en achterstallig onderhoud uit te voeren, terwijl de leden ook nog ƒ100.000,- aan zelfwerkzaam heid zullen inbrengen. Maar ook na de uitleg van de wethouder ging de PK-fraktie niet akkoord en werd geacht te hebben tegengestemd. JEUGD- EN JONGERENWERKER Het college stelt voor, gedurende de periode van 1 januari 1995 tot 1 januari 1997 (als de gemeente ophoudt te bestaan) acht uur profes sionele ondersteuning in te huren bij de stichting RISC in Venray tegen een all in prijs van ƒ65,- per uur. Dat betekent voor het jaar 1995 een bedrag van ƒ20.800,-. Voordat dat voorstel in stemming werd gebracht waren er nog veel worden nodig van de woordvoerders van de verschillende frakties en zelfs tot tweemaal toe schorsing. Fel was Jan Koopmans die met name wethouder Litjens verweet te weinig betrokken te zijn bij het Jeugd- en Jongerenwerk. /Van een reikende hand van de wethouder naar de jeugd toe is weinig te merken, wel dat hij die helpende hand aan het Ouderenwerk geeft. Het is meten met twee maten. De PK-fraktie zal de wethouder niet de hand reiken als Lou Werson uit Venray heeft maandag de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pontifice in ontvangst mogen nemen. Hy kreeg de onderscheiding uitge reikt door deken Coenen. Werson, die maandag tevens zijn 63-jarige verjaardag vierde, kreeg de onderscheiding vanwege zyn vele verdiensten op een breed vlak. Zo was hy langdurig werkzaam met epilepsie-patienten. Verder was Lou Werson hoofdverpleger tydens de Limburgse bedevaart naar Lourdes, waaraan hij 59 keer deelnam. Werson maakte zich ook verdienstelijk bij de begeleiding van jeugd en jongeren in moeilyke omstandigheden, heeft veel gedaan aan stervensbe geleiding en hulp geboden bij dementerende ouderen. Verder geeft hy veel voorlichting over omgang met zieken, aan verpleeg kundigen. Deken Coenen speldt Lou Werson de Pauselijke onderscheiding op. het gaat om acht uur want het is een onjuiste voorstelling van zaken te doen als zou dat voldoende zijn. Het meerderheidsstandpunt van de raad is dat die professionele kracht twaalf uur beschikbaar moet zijn', aldus Koopmans. Wethouder Litjens verklaarde de opmerkingen van Jan Koopmans over zich heen te laten gaan, zeker als gesteld werd: het is slikken of stikken. 'Ik voel mij niet aangespro ken door die beschuldigingen, want ik kan die weerleggen. Die acht uur heeft het college bewust gekozen, onderbouwd na kontakten met de verenigingen. Het college draagt de jeugdverenigingen een warm hart toe'. Jan Koopmans verklaarde bewust voor de scherpe toonzetting van zijn woorden te hebben geko zen. Maar ook het college had behoef te aan schorsing, nu de meerderheid van de raad te kennen gaf te kiezen voor ondersteuning van twaalf uur. Daarna verklaarde het college het voorstel van twaalf uur over te nemen, in het derde kwartaal nog eens alles op een rijtje te zetten en over het inzetten dan die professio nele kracht voor het straathoekwerk in Overloon zal nog nader overleg, ook met de politie worden vervoerd. Ook na de derde schorsing was het de PK-fraktie nog niet duidelijk en werd het voorstel in stemming gebracht. De PK-fraktie, de Vijfdorpenfraktie en dhr. Bouten van de Maaskantfraktie stemden tegen. .1 In de vergadering van 28 april 1994 stelde de raad dén bedrag van ƒ335.000,- beschikbaar, ten behoeve van de aanleg van ciru^Violering bij 78 percelen in het gpBied van de Helderse Duinen. Nu stelde de raad de baatbelasting vast van 3.260,- fier aangesloten perceel. De baatbe- asting rioleripg' Groene Hoofdstruktuur werd vastgesteld op ƒ4.000,- per aangeslötetïe. ongebaande wegen in de winter of tijdens de droogte. Nu zijn vrijwel alle wegen geasfalteerd. Nu komen er nog dagelijks 35 patiënten op het spreekuur en er worden dagelijks nog een tiental visites afgelegd. Was het vroeger zo dat de huisarts door de weeg 24 uur beschikbaar en bereikbaar was, dat is door de samenwerking veel verbeterd en heeft iedere huisarts een avond- en nachtdienst terwijl in de weekenden om de beurt zondagdiensten worden gedraaid', zegt de scheidende huis arts'. VERANDERINGEN In de loop der jaren is de agrari sche gemeente veranderd door de komst van de industrie. Ook de mensen veranderden. Patiënten wer den mondiger, de pil deed z'n intre de, gewetensvragen rond abortus, euthanasie, het vraagstuk van her keuringen of adviezen voor bijstand. Al die vragen kwamen bij de huis arts terecht en of dat maar eens even kon worden geregeld. Terugblikkend is Bloemen er nog van overtuigd dat het beroep van huisarts een mooi beroep is; vele mooie zaken blijven in de herinne ring voortleven, de vele trieste din gen die ook aan een huisarts niet voorbij gaan, wil dkt. Bloemen het liefst achter zich laten. 'Aan het begin van een leven staan, was mooi maar hoe triest als je ook aan het einde van dat leven machteloos moet toezien dat je niet kunt hel pen'. Ziet Bloemen niet op tegen zijn afscheid? 'Ik denk aan mijn patiën ten, en dan zeker die families die ik 35 jaar lang heb mogen begeleiden, waarvan er velen zijn die ook daar voor ongeveer 30 jaar door mijn vader zijn begeleid. Natuurlijk zal het voor een 92-jarige patiënt, die ruim 60 jaar door een huisarts Bloemen begeleid is moeilijk zijn te wennen aan het afscheid en ik weet zeker', aldus Bloemen 'dat bij het afscheid traantjes zullen worden gelaten. Niet alleen door mij, maar ook door mijn echtgenote'. BIJBLIJVEN In telegramstijl de maatschappe lijke aktiviteiten van Wim Bloemen in Venray. Hij was jarenlang neu traal deskundige in de gemeentelij ke commissie voor sociale zaken; was aktief binnen het Ziekentridium, wat nu Ziekendag heet. Hij heeft aan de wieg gestaan van de Ziekenomroep en was in het bestuur aktief. Bloemen was jaren lang lid van het kerkbestuur van de St. Petrus'Bandenparochie en aktief binnen de kerktelefoon, waardoor het zieken en bejaarden mogelijk is de kerkdienst te volgen. Hij heeft veel gedaan in het begeleiden van in opleiding zijnde huisartsen. Bij te blijven met de apothekers en die van advies te dienen. Daarvoor zal hij ook, al zal hij niet meer in zijn prak tijk komen, zijn opvolger daar waar nodig en als er om gevraagd wordt van advies dienen. Daarnaast wil hij in de toekomst gaan wandelen om aktief te blijven, tennissen en bridgen en via de com puter bij blijven in de ontwikkelin gen van de medische wetenschap. Op 31 december 1994 zal Wim Bloemen zijn werkzaamheden als huisarts beëindigen. De huisartsen praktijk Bloemen-Schraven zal vanaf 1 januari 1995 worden voort gezet door H. Schraven in associatie met M. van Tiel. Het praktijkadres blijft Stationsweg 15a. Op vrijdag 6 januari 1995 van 16.00 tot 19.00 uur, zal op een receptie in Hotel Asteria afscheid kunnen worden genomen van Wim Bloemen en zal dkt. Schraven dkt. Van Tiel voorstellen. De Venray se literatuurprijs 'de Raadselige Roos' is gewonnen door Paul Crooijmans uit Lieshout (proza) en door Margreet Spoelstra uitDeurne (poezie). Riet Driessen uit Venray, die in 1993 de eerste literatuur prijs won, eindigde dit jaar met haar verhaal op de derde plaats. De tweede plaats was voor de Venrayse Andrea Schulz. In de categorie poezie ging de tweede prijs naar Wiek Lenssen uit Sevenum en de derde naar H. Michielsen-van Deurzen uit Deurne. Burgemeester Waals reikte vrijdag de prijzen uit. Vrachtauto tegen personenauto Woensdagavond omstreeks 17.00 uur verleende een 20-jarige bestuur der van een personenauto uit Meppel op de kruising Langstraat-Deurnese- weg geen voorrang aan een over de Deumeseweg rijdende vrachtauto be stuurd door een 34-jarige inwoner van Vinkeveen. De personenauto werd in de flank aangereden en was rijp voor de sloop. De bestuurder moest voor behanaeling naar het zie kenhuis worden vervoerd, uit het on derzoek bleek dat de personenauto niet was verzekerd en daarvoor kreeg de man proces-verbaal aangezegd. Inbraak in auto Een 21-jarige inwoner deed aangif te van inbraak in zijn aan de Pater- slaan geparkeerde personenauto. Door forcering was toegang verkre gen. Ontvreemd werd de radiocasset- tespeler ter waarde van ƒ299,-. Diefstal (snor)bromfïets Een 45-jarige Venrayse deed aan gifte van diefstal van haar witte (snor)bromfiets, een Gilera Citta, afgelopen zondag tussen 14.30 en 23.15 uur vanuit een stalling van een Instituut aan de Stationsweg. De dame is zeer gedupeerd. in 1930 aan de Stationsweg, in het huis waar hij nog zijn praktijk heeft, geboren. Hij vestigde zich daar als huisarts in 1959 en neemt na 35 jaar huisartsenpraktijk' afscheid. Zijn patiëntenbestarid bestond destijds ui 5.000 patiënten, of zoals dat toen heette 'zielen'. 'Het is ongetwijfeld mede aan mijn vrouw te danken geweest dat ik mijn praktijk zo heb kunnen uitoefenen, want haar aan wezigheid is een steun geweest die ik zeker niet onvermeld zal laten', zo verklaarde Wim Bloemen ons uit drukkelijk. 'Het is voor een Jhuisarts op het.platteland een hele geruststel ling dat het thuisfront niet alleen achter je staat, maar er ook is als er visites moesten worden afgelegd. Wij hebben het nu zo gemakkelijk met autotelefoon, piepers en derge lijke, iedereen heeft vrijwel tele foon, maar dat was in de beginjaren zeker niet het geval. Als je dan in de binnenlanden van de uitgestrekte gemeente Venray was, dan had je niets om een boodschap door te krij gen. Je moest dan thuis steeds laten weten hoe laat je bij een bepaalde patiënt was en dan moest die nog over een telefoon beschikken'. In 1963 kon hij, mede door de hulp en de deskundigheid van zijn echtgenote, een kaartsysteem opzet ten en dat was al een hele verbete ring dan de griffel en de lei voor de boodschappen. Nu staat alles in de computer en ook die is niet meer weg te denken bij een huisarts. MEER SPECIALISTEN De ziektes van de patiënten zijn veranderd. 'Wie spreekt en denkt nog aan tbc, destijds nog volksvij and nummer één? Mazelen, rood vonk en hoe de besmettelijke ziek ten ook mogen heten, komen nu nog maar sporadisch voor. Maar wat de dokters toen ook moesten doen waren de bevallingen en die worden nu door geen Venrayse huisarts meer gedaan. Waren er in de begin jaren nog maar enkele specialisten aan het ziekenhuis verbonden, nu is dat specialisme in het ziekenhuis dusdanig aanwezig dat het zieken huis kan wedijveren met een zieken huis van een grote stad. Astma is goed te reguleren, suikerziekte is door de patiënt goed onder kontrole te houden. In de vroegere jaren wer den er tweemaal per week in de cir kels visites afgelegd en dat beteken de 600 km per week en veelal langs Het zal zeker voor veel inwo- ïers van Venray en daarbuiten noeilyk zyn dat hun huisarts Noemen geen praktyk meer uit oefent. Zeker voor mensen die in ïun leven geen andere huisarts ïebben gehad dan Bloemen. Patiënten die hy mede ter wereld teeft geholpen en de kinderen, die du in zyn praktyk komen met ïun kinderen. Moeilyk vooral roor de bejaarden, die nu gekon- fronteerd worden met een huis- arts van de jongere generatie. Vim Bloemen was nog een huis- irts van de oude stempel, die >egonnen is in het juist weer her bouwde Venray en Venray kende een agrarisch dorp, als de Parel van de Peel'. Wy hadden :en gesprek met deze man die Venray hééft zien groeien in de faart der volkeren, maar die Venray ook heeft zien veranderen. De periode Bloemen begint met ie vestiging van de uit Venlo afkom stige vader van Wim Bloemen, die jn 1926 reeds als waarnemend huis- irts begon in de praktijk van de lenmalige gemeente-arts dokter itruben, die zijn praktijk had in de Totestraat. Als gemeente-arts was lij verplicht te wonen in 'n huis van Ie gemeente. Omdat Struben veel :iek was, werd het waarnemen in 9(28 definitief. Daaraan kwam een inde met de vestiging van dkt. Jprcauteren. Die trouwde met de (ochter van de grote Jan Poels en 'loest gemeente-arts worden toen iloemen in 1929 ging trouwen. Van |e familie Poels werd een huis aan ie Stationsweg gekocht, waar nu fiog de praktijk is gevestigd. Het Venray van toen telde iets leer dan 10.000 inwoners, maar de >atiënten waren niet alleen afkom- itig uit de gemeente Venray, maar uit de gemeente Meerlo- Wanssum en dan speciaal uit IVanssum, Geysteren en Blitterswijck en uit de naburige 'emeente Maashees-Overloon, toen log een zelfstandige gemeente. De ifstanden werden afgelegd per auto j-jdaar waar dat mogelijk was en anders met paard en wagen. Vader Bloemen had zelfs een chauffeur in vaste dienst. In 1951 werd met alle iracht en praal van die dagen het feit herdacht dat dkt. Bloemen 25 lar huisarts was. De inwerkingtreding van de liekenfondswet op 1 november 1941 betekende een hele omwente ling in de huisartsenpraktijken. Vanaf die datum was iedereen die in loondienst was wettelijk verzekerd in het ziekenfonds en dat betekende dat ook de kinderen van het gezin automatisch waren verzekerd. De huisartsen kregen het drukker. De vader van Wim Bloemen stierf op 55-jarige leeftijd in 1957, terwijl zijn zoon Wim nog niet klaar was voor huisarts. Het stond toen al vast dat hij de praktijk zou overnemen. Dkt. Bloemen was toen al geasso cieerd met dkt. Van de Meer die later over ging naar het psychia trisch centrum als psychiater. Dkt. Van Thiel, die ook vanuit de praktijk van dkt. Bloemen naar St. Anna was gegaan, keerde terug. Toen in 1959 Wim Bloemen klaar was als huis arts, werd de praktijk gedeeld. Van Thiel vestigde zich aan de Patersstraat als huisarts. Tot 1940 had Venray twee huisart sen: Bloemen en Vercauteren. In dat jaar vestigde zich aan de Patersstraat dkt. Hoying als vrije huisarts, een vestiging die zeker niet van een leien dakje ging en op veel verzet stuitte. Toch bleef de huisarts tot 1945, toen hij onder meer, na rod dels, verhuisde naar Groenlo. Het duurde tot 1949 eer zich weer een derde huisarts vestigde. In de Zweedse barak aan de Ch. Ruysstraat kwam dkt. Van den Homberg, die jaren laten naar Venlo verhuisde en opgevolgd'werd door dkt. Corver. Op dit moment heeft Venray vijf tien huisartsen, als men het Ysselsteynse artsenechtpaar mee telt, wan met de uitbreiding van Venray vestigde zich in Veltum dkt. Lankveld, in het Brukske Franken, later Gabeler en in Landweert Schmeetz. In het centrum vestigde zich in de loop der jaren ook nog dkt. Coenen - nu De Vocht. Dkt. Vercauteren volgde ook zijn vader op en heeft nog een zelfstandige praktijk. Er werden afspraken gemaakt dat niet iedere huisarts over dezelfde kerkdorpen z'n patiëntenbestand moest halen. De gemeente Venray werd in twee clusters opgedeeld ter wijl ook in Overloon en Meerlo zich huisartsen vestigden, waardoor de af te leggen afstanden minder werden. COMMUNICATIE VIA THUIS Terug naar de jubilaris. Die werd In de donderdag gehouden raads vergadering werden de geloofsbrie ven van Geert Jans door de commis- lie in orde bevondep. In de aadsvergadering van 19 januari zal lij als raadslid worden beëdigd. Dan r 'ordt tevens afscheid genomen van zijn voorganger Ton Weerts. Dan zal uitvoerig worden stilgestaan bij het werk en inzet van dit integer en des kundig raadslid. Zijn vertrek zal zeker een verlies zijn voor de gemeente Vierlingsbeek. HARRY VAN DAAL PLEIN De raad had geen moeite om aan het aan te leggen plein in het plan 't Helder de naam te geven van Harry van Daal om daarmee tot uitdruk king te brengen de vele verdiensten die Harry van Daal in zijn leven heeft gehad, niet alleen als ambte naar van de gemeente Vierlingsbeek, maar in het bijzonder zijn inzet voor de totstandkoming van zijn museum, wat later kon uit groeien tot het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum. Op het bedrijventerrein Schootsveld in Vierlingsbeek moest een naam worden gegeven aan een aan te leggen straat. Tegen die naamgeving van Schootsveld had de raad geen bezwaar. VERKOOP LANDBOUWGROND In Groeningen en Overloon waren drie percelen grond in een openbare inschrijving te koop gesteld. Voor een perceel van 1.34 ha iri Overloon en voor een perceel in Groeningen aan de Voortweg van 2.50 ha waren wel inschrijvingen binnengekomen maar de geboden prijs was te laag, waardoor de commissie voor Grond- en Pachtzaken die percelen niet wilde verkopen. Voor een per ceel van 5.34.90 ha, gelegen aan de Kevelaersedijk was wel een accepta bel bod binnengekomen van ƒ193.098,-. VERKEERSVEILIGHEIDSPLA N De raad voteerde een krediet van ƒ30.400,- voor verbetering van de verkeersveiligheid in de gemeente. Voor dat geld zal een plan worden opgezet door de Grontmij. De heer Bouten van de Maaskantfraktie vroeg wel of dat plan wel in uitvoe ring kan worden genomen. Het was verheugend te vernemen dat in de klankbordgroep niet alleen verte genwoordigers van de kerkdorpen vertegenwoordigd zijn, maar ook alle verenigingen. Namens de PK-fraktie werd nog geprobeerd om meer setjes voor ver vanging van leermeubilair voor de basisschool van Vierlingsbeek te verkrijgen. Nu zullen de leerlingen het nog moeten doen met oud meu bilair terwijl de leerlingen op goed meubilair onderwijs moeten krijgen. Maar de wethouder was het met het advies van de commissie eens dag 60 setjes voldoende waren. Ondanks het feit dat iedereen in de gemeente Vierlingsbeek ervan overtuigd is dat de gemeente binnen de twee jaar haar zelfstandigheid zal hebben verloren, had de raad geen moeite met verhoging van de ver schillende belastingen. Het reini gingsrecht werd met ƒ49,30 ver hoogd, de onroerend zaakbelasting met 3%. De toeristenbelasting werd met twee cent per overnachting ver

Peel en Maas | 1994 | | pagina 17