'Blauwhelm' Vervuurt na 'gijzeling' even met verlof De grote C is verdwenen Nood winkel Van Dijck achter Stekske Gemeente laat autochtoniteitsbeginsel deels los W.A.O. VAN SOEST EHBO-Vereniging Venray houdt lezing over sportletsels Jongerenprogramma Omroep Venray voor de 100e keer de lucht in Reünie Boschveldcollege verschoven naar 22 april 'agin eel en maas Donderdag 8 december 1994 - Pagina 5 loldaat Winston Vervuurt uit leunen is één van de 70 hauwhelmen van de luchtmobiele Brigade die vorige [eek werden vastgehouden door Je Bosnische Serviërs. De Leunse Kildaat die even met verlof is en let Kerst weer in Bosnië zit, lijkt Eet echt getroffen door deze Ijzeling. Het woord gijzeling Klde hij tegenover ons zelfs niet kbruiken. 'Natuurlijk dat lachten tot het sein kwam van ►orrijden naar Zagreb duurde jager dan wij eigenlijk hadden Irwacht, maar dat we angst jadden, nee dat is een te groot iord daarvoor. THUISFRONT Het ergste vonden wij dat uit de irichten die wij kregen via de /ereldomroep bleek, dat het thuis- ront zich zorgen maakten. Dat laakte ons het meest ongerust'. De 23-jarige Winston Vervuurt ad in 1991 in dienst als dienst- lichtig militair. Als vrijwilliger ►erd hij uitgezonden bij de Charlie lompagnie, een infanterie bataljon 61 at voor de vredestaiken was ingezet i de Sinaï woenstijm. Die inzet was em zo goed bevalllen dat, toen de proep kwam voor vrijwilligers oor de Luchtmobiele Brigade, hij ls een van de eersten een zg. kort- erband-akte voor (twee jaar teken- e. Hij wist dat dat zou inhouden: ij zou kunnen worden ingezet voor ie taken die Nederland kreeg opge- ragen voor de bewaring van de rede. Na een training kwam in juli 993 het bevel dat een groep van 70 ersonen, onder leiding van majoor bbelaar naar Sebrenica zou wor- en uitgezonden om de daar wonen- e Moslims te beschermen, ïeschermen is een te groot woord', De invulling is anders, de invloed van kerk en geloof is klei ner en ook het aantal boerinnen onder de leden is minder gewor den, maar in principe doet de Limburgse Vrouwenbond afde ling Heide nog ongeveer hetzelfde wat de Boerinnenbond bij de oprichting in 1934 deed: zorgen voor ontspanning en ontwikkeling van vrouwen op het platteland. Deze maand bestaat de Heidse LVB zestig jaar en dat wordt bescheiden gevierd. Bestuursleden van twee genera ties blikken terug De geschiedenis van de platte landsorganisatie voor vrouwen in Heide staat beschreven in twee handgeschreven jaarboeken, die elk ongeveer drie decennia bestrijken. Het eerste boek begint, uiteraard, bij de oprichtingsvergadering op 28 december 1934. Daarbij waren opvallend veel mannen aanwezig en valt ook de naam LLTB regelmatig. De Boerinnenbond is dan ook zestig jaar geleden 'door Roermond' tot leven gewekt. Met als voornaamste doel ontspanning en ontwikkeling van de boerinnen. In die tijd leefden veel boerinnen toch op een soort eiland, herinnert Nelly Willems-Janssen, secretaresse van 1962 tot '69, zich. Het gezin en de boerderij namen boerenvrouwen geheel in beslag. Hard werken en weinig ontspanning. "Er was toch niets te doen in die tijd. Zeker niet in zo'n dorp als Heide. En ergens naar toe gaan was een hele onderneming. Er waren nauwelijks auto's, geen openbaar vervoer en de wegen waren slecht", schetst mevrouw Willems. De geïsoleerde ligging van veel boerderijen zorgde er ook voor dat veel van wat er in de maatschappij gebeurde aan de boerenvrouwen voorbij ging. Hadden de mannen via de coöperatie contact met elkaar, de vrouwen zaten thuis bij de kinderen en kwamen alleen op zondag voor de kerk de deur uit. Geen ideale omgeving om je blikveld te verrui men en waarschijnlijk zagen de heren in Roermond ook wel in dat plattelandsvrouwen geen maat schappelijke onderlaag moesten gaan vormen. En dus zorgde de Boerenbond dat de vrouwen op de dorpen een beetje uit hun isolement werden gehaald. Er werden avonden met lezingen en demonstraties gegeven. De onder werpen lagen dicht bij huis: bedrijf, huishouden en gezin. Nieuwe inzichten op het gebied van zuivel bereiding en slacht, kookcursussen en dergelijke. "Die kookcursussen werden ook aan huis gegeven" her innert Nelly Willems zich. Wat er gemaakt werd? "Fijne gerechten en deftige puddingen". Daarnaast waren er de activiteiten rond feest- en hoogtijdagen. Jarenlang verzorgde de Boerinnenbond -sinds 1965 heet de bond Limburgse Vrouwenbond- het bezoek van Sinterklaas aan de lage re school in Heide. Voor de ontspannende activiteiten zorgden de boerinnen vaak zelf. Een zelf ingestudeerd toneelstuk, mode shows en de jaarlijkse feestavond van de Boerenbond waren toppers. VELTUM Een hele tijd hebben van de Heidse Boerinnenbond ook de dames van de buurtschap Veltum deel uit gemaakt. Veltum en Heide vormden op zich geen onlogische combinatie. Veel meer dan een paar boerderijen was Veltum niet rijk in die tijd en de rest van agrarisch Venray boerde helemaal aan de andere kant van het doip. Heide was dus het meest nabij. Van 1949, het jaar dat mevrouw Willems lid werd, tot 1953 kende de bond een Veltumse voorzitster, mevrouw Vollenberg. Ook Nelly Willems is in Veltum geboren en getogen. "Mijn vader was de Veltumse Bekker", zegt ze. Pas toen in Venray een afde ling werd opgericht sloten de Veltumse boerinnen zich daarbij aan. OUDE DAMES Ria Derikx-Van Helden, voorzit ster van het huidige bestuur, is in de geschiedboeken opgevallen welk stempel de katholieke waarden en normen op alle activiteiten in de beginjaren drukten. Stichtelijke lezingen over opvoeden en moeder schap. De contacten met de geeste lijkheid waren innig: in elk dorp was de pastoor geestelijk adviseur van de Boerinnenbond. In Heide was dat niet anders. Dat karakter is behoorlijk veran derd vindt Ria Derikx. Met de over gang naar de Limburgse Vrouwenbond verdween de associa tie met de agrarische wereld uit de naam. Tegenwoordig heeft ook het programma nauwelijks nog raak De dames van de Boerinnenbond Heide tijdens een uitstapje naar Schiphol in de jaren vijftig. vlakken met het leven op de boer derij. Van de ongeveer 80 leden heeft nog slechts één op de vijf een boerderij. Ook de sterke verweven heid met dé kerk is voorbij, al vormt het katholieke gedachtengoed nog steeds de basis voor de LVB. De grote C is echter verdwenen. "De doelstelling van de LVB is met z'n tijd meegegaan", zegt Ria Derikx. Er wordt gewerkt met thema-avon den waarin bijvoorbeeld de politiek, minderheden of het afvalprobleem aan de orde komen. Ook heeft de LVB emancipatorische thema's op het programma staan en doen de dames aan aerobic, yoga en volks dansen. Volgens de voorzitster hebben juist dat soort activiteiten ervoor gezorgd dat de LVB Heide zich tij dig heeft verjongd. Desondanks vindt ze dat de vereniging onterecht nog teveel wordt geassocieerd met 'oudere dames' en 'boeren'. NEGEN Omdat 60 jaar weliswaar een hele leeftijd is, maar niet staat in het rij tje van officiële jubilea, wordt het feest in Heide op bescheiden schaal gevierd. Vrijdag 16 december wordt eerst een mis opgedragen, waarna een feestavond volgt. Tijdens dat feest worden ook de negen jubila- ressen in het zonnetje gezet. Onder hen Nelly Willems, die 45 jaar lid is, en mevrouw Riek Claessens-Van Kempen, die over twee jaar haar gouden lidmaatschap hoopt te vie ren. De activiteiten vinden plaats in gemeenschapshuis de Gelderkoel. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 Venray Telefoon 04780-86408 kunnen vertrekken, als wij zelf ƒ21.000,- bij elkaar zouden leggen. Dat werd door ons geweigerd. Daarna werd gevraagd om de 70 slaapzakken maar ook dat werd door ons geweigerd. De commandant van de blauwhel men speelde vervolgens een grote troef uit. Hij zou deze vormen van chantage doorgeven aan de hoogste leiding. 'Toen ging alles in een snel treinvaart, wij konden vertrekken en kwamen na een reis van tien uur zonder hindemissen in Zagreb aan. THUIS Zaterdag om 17.20 uur kwam Winston Vervuurt op Schiphol aan. Daar stonden de familieleden al klaar, vader en moeder Vervuurt, zijn zus met haar vriend. Toen ging het linia recta naar het Schoor waar alles feestelijk was versierd, De telefoon stond daarna niet stil. Velen hadden meegeleefd en waren op de hoogte van de behouden thuiskomst. VEEL GELEERD Ondanks de ontwikkelingen van de laatste week heeft Winston Vervuurt er geen spijt van dat hij getekend heeft bij de Luchtmobiele Brigade. Hij heeft daar veel geleerd waar hij zeker in zijn verdere leven nog iets aan zal hebben. Bijtekenen zal hij niet doen. Dat is op het moment echter niet van belang want voor Kerstmis gaat hij weer terug naar Sebrenica om daar de vredesta ken voort te zetten. Prettige herinneringen heeft Winston Vervuurt aan de bezoeken van generaal Sraar Bastiaans, even eens afkomstig uit Venray. Als Venrayers onder elkaar hebben zij zich speciaal onderhouden. De gemeente Vemray heeft for- neel overeenstemming met pro- ictontwikkelaar Ruyters over de ►uw van sporthal en winkelcen- rum in Landweert. Ruyters nderhandelt nu met de ►erwergroep (eigenaar van de 1=6-winkel) over de verplaatsing "I I an de supermarlkt. De bouw kan (as beginnen als de supermarkt is :rplaatst. De gemeente heeft een jdelyke lokatie voor de noodwin- :I op het oog: achter de parkeer- laats van 't Stekske. Wethouder j ersten licht vam avond de com- I lissieleden in over de stand van ■I aken. De gemeente Venray en Ruijters jn het erover eeos dat de sporthal ordt uitgebreid met een horecage- genheid. Het oorspronkelijk eplande café in h.et winkelcentrum omt daarmee te vervallen. De hore- agelegenheid woirdt tegen de sport- al aangebouwd, maar krijgt een ►arte ingang en ii> ook te gebruiken s de sporthal is gesloten. Ruijters aat het horecagedeelte voor eigen :kening bouwen. Door de aanbouw van de horeca wat andere w ijizigingen schuift de plaats van de sporthal in de rich ting van het centrum en komt pre cies op de huidige supermarkt te lig gen. De Ijouw kan daarom pas starten als de supermarkt is ver plaatst. Wanneer dat is kon het hoofd van de afdeling VROM, P. Lucassen, nog niet zeggen. De bouw van het complex vergt naar schatting een maand of zeven. INFORMATIE Wanneer de plannen definitief zijn wil de gemeente de bewoners van Landweert informeren. Voor half januari staat een informatiebijeen komst gepland. De exacte datum en plaats zijn nog niet bekend. De gemeente presenteert dan schetsen van sporthal, winkelcentrum en de inrichting van de omgeving, zoals groen, parkeerplaatsen en de ont sluiting. Het nieuwe winkelcentrum in Landweert wordt 1450 m2 groot, waarvan het grootste deel, 800 m2 netto verkoopruimte, wordt ingeno men door de nieuwe supermarkt. De rest van het centrum wordt gebruikt voor kantoren, magazijn en enkele kleine winkeltjes. Winnen, verlie2.cn, een kampioen- :hap of degrada'tie. Wie betrokken bij sport weet hoeveel er op het pel kan staan. H et kan geen kwaad ij al dat plezier (dat sport verschaft, ok eens stil te staan bij de ongeval- in, want er gebeuren er nog al wat! Per dag doen ziich gemiddeld zo'n .000 ongevallen voor. Kleine en rote - bij trainingen en wedstrijden. Jevolg: van de Itiien sporters raken r jaarlijks gemiddeld zes gebles- eerd. En twee daarvan moeten zich nder medische behandeling stellen. )it zijn cijfers die wij ontlenen aan et rapport 'Ongevallen in (lederland' van de Stichting onsument en Veiligheid. Dat met laatregelen in preventie-sfeer Porsche in beslag genomen In de nacht van dinsdag op 'oensdag kwam een personenauto mstreeks 01.00 uur de surveillan- eauto van de politie met hoge snel- eid tegen. De politie zette de ach- irvolging in omdat ze wel eens teer wilden wisten. De personen- uto reed sneller: dan de politieauto, ifel konden ze In et kenteken van de uto noteren. Dat bleek afgegeven te ijn aan een 25 - jarige inwoner van lelden. In de ouderlijke woning 'erd de bestuur der aangehouden en net de Porsche: overgebracht naar et Venrayse politiebureau. Na verhoor en opmaking van pro- es-verbaal en de mededeling dat de uto in beslag was genomen kon de leldenaar huiswaarts keren. De fficier van Jusitiitie zal uitmaken of n wanneer de auto aan de eigenaar al worden terujggegeven. U koml; toch ook? Zondag 111 dec., naar onze gro ot opgezette meubelsliiow. Geopend van 10 tot 5 uur Complete Woninginrichting Van Hout en Janssen BV t.o. de Molen, in Liessel menig ongeval niet zou hoeven plaatsvinden, lijdt geen twijfel. Maar een groot aantal sportbles sures is niet te voorkomen. De vraag is: hoe gaan we daar als sportvereni ging mee om? Hoes is het bijvoorbeeld gesteld met de EHBO-voorzieningen? Is bij iedere sportaktiviteit een gediplo meerde EHBO-er aanwezig? Laat ook de inhoud van de verbandtrom- mel niets te wensen over? Het lijkt er vanzelfsprekend. Temeer daar we toch weteji wat eerste hulp kan voorkomen, nl.: a. verergeren van blessures; b. verblijf in een zieken huis; c. soms zelfs invaliditeit of overlijden. Indien u geïnteresseerd bent, indi vidueel, als vereniging of sporter, u allen bent van harte welkom op dinsdag 13 december om 20.00 uur in de schouwburg op de lokatie Noordsingel van het Vincent van Gogh Instituut voor onze lezing inzake sportletsels. Voor meer informatie kunt u te allen tijde kontakt opnemen met de voorzitter van de EHBO-vereniging Venray, de heer Jules Kessels, tel. 85068. Oorlogstuig gevonden Tijdens landbouwwerkzaamheden aan het Volen kwam een nog intakt zijnde granaat naar boven. Het oor logstuig werd in afwachting van de komst van de mannen van de EOD veilig gesteld. In een weiland aan de Beek in Merselo werd een 30 centimeter lange granaat aangetroffen. Dat nog gevaarlijke explosief werd eveneens in afwachting van de EOD veilig gesteld. Ingebroken in loods Tussen maandagavond 23.00 uur en dinsdagmorgen 07.30 uur is in gebroken m een loods op een be drijfsterrein aan de Castenrayseweg in Oirlo. Uit de loods werden een C02 lasapparaat en een gereed: schapswagen met inhoud ontvreemd, de kantine werden eveneens goe- Uit deren meegenomen. De gemeente Venray Iaat het. autochtoniteitsbeginsel voor de kerdorpen gedeeltelijk los. Dat betekent dat ook mensen die niet uit het dorp afkomstig zijn er een huis kunnen huren. Bij de ver koop van gemeentelijke bouw grond op de dorpen blijven autochtonen wel voorrang hou den. Het gedeeltelijk loslaten van het principe dat dorpsbewoners voor rang krijgen bij de woningtoewij zing is een gevolg van de nieuwe Huisvestingswet, die per 1 juli van dit jaar in werking is getreden. Die wet verbiedt het stellen van bin- dingseisen in de volkshuisvesting. Alleen als er sprake is van woning- schaarste mogen bindingseisen wor den gesteld. Het autochtoniteitsbe ginsel, dat in 1973 werd ingevoerd om te garanderen dat mensen in hun eigen dorp kunnen blijven wonen, is zo'n bindmgseis. De gevolgen van het loslaten van het autochtoniteitsbeginsel zullen in de praktijk beperkt zijn. De nieuwe Huisvestingswet geldt in principe alleen voor de goedkopere wonin gen in de huur- en koopsector en die zijn er op de kerkdorpen weinig. Niet-autochtonen die op een dorp willen wonen, hebben voor dit soort woningen doorgaans weinig belang stelling. In z'n algemeenheid is de vraag naar goedkope huurwoningen op de kerkdorpen kleiner dan het aanbod. Alleen de vraag naar oude renwoningen overstijgt net aanbod. EXPERIMENT Wat er moet gebeuren met regels ten aanzien van woningtoewijzing in het buitengebied wordt komende tijd besproken in regionaal verband. Uit de discussie tot nu toe komen vier mogelijke varianten naar voren. Het helemaal loslaten van autochto- niteitseisen is er één van. Daarnaast kan autochtoniteit beperkt worden tot één dorp of juist gelden voor een heel gebied, bijvoorbeeld alle Venrayse kerkdorpen. Ook een tus senvorm is mogelijk: dorpsbewo ners kunnen binnen bepaalde dor pen 'wisselen'. De gemeente heeft over deze varianten advies ingewonnen bij onder meer woningstichting Noord- Limburg en bij het Dorpsradenoverleg. De wonings tichting is voorstander van de beperkte autochtoniteit, het Dorpsradenoverleg wil juist dat dor pelingen tussen afie dorpen kunnen wisselen. Het voorstel om het autochtoni teitsbeginsel gedeeltelijk los te laten wordt maandag 12 december besproken in de commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuis vesting. Zondag 11 december wordt Yovel, het jongerenprogramma van Omroep Venray, voor de 100e keer uitgezonden. Dat wordt gevierd met een party-uitzending, 's avonds van zes tot acht uur, vanuit de nieuwe studio van Omroep Venray in de Sint Antoniusstraat. De uitzending zal onder andere bestaan uit de Yovel Award-wedstrijd, waarvan de winnaar degene is die op de leukste manier vijt minuten zendtijd kan vullen. De winnaar zal gekozen worden door een deskundige jury. Gedurende de uitzending zal de Ysselsteynse formatie What's in a Name enkele nummers ten gehore brengen. Ook zal in de 100e Yovel bekend worden gemaakt wie de Yovel-kerstboom gewonnen heeft. Vanuit het huis van de winnaar zal dan op zondag 18 december een live-uitzending van Yovel verzorgd worden, waarbij de kerstboom wordt geïnstalleerd. Yovel heeft in de twee jaar van bestaan de meest uiteenlopende onderwerpen aan bod laten komen, van sex tot kindervakantiewerk, van drugs tot het HALT-bureau en van jeugdsozen tot live-bands. Na veel wisselingen in de redaktionele bezetting is de redaktie nu vier man sterk. Presentator en eindredakteur is al vanaf het begin Nico Broers. Hij presenteert naast Yovel ook gedeeltelijk het andere jongerenpro gramma van Omroep Venray, Takkeherrie. In verband met het samenvallen van enkele grote evenementen in Venray op zaterdag 13 mei is de reü nie van net Boschveldcollege ver plaatst naar zaterdag 22 apnl 1995. Bij gelegenheid van het zilveren bestaansjubileum van de school in dit jaar, dat tevens als gevolg van de fusie het laatste jaar van het Boschveldcollege zal zijn, zijn er grootse plannen om samen met alle oud-leerlingen een feest te vieren. Het totale aantal leerlingen, dat in deze 25 jaar de school Bezocht, is bijna 8000. Voor de reüniecommis sie is het dan ook een onmogelijke opgave om iedereen persoonlijk uit te nodigen. Daarom zal op alle mogelijke manieren de aandacht op dit feest gericht worden: via adver tenties, kabel-tv, radio en posters. Juist het ontmoeten van vele vrien den uit de jaren van toen maakt een reünie tot een feest voor iedereen. Daarom een oproep aan alle oud[leerlingen: spoor vrienden en jaargenoten aan op deze dag naar het Boschveldcollege te gaan en zich in te schrijven voor de reünie. Men kan zich aanmelden door ƒ10,- over te maken op rekeningnr. 17.39.41.222 van Rabobank Venray (of gironr. 1068514) t.n.v. Reüniecommissie met vermelding van: naam, adres en examenjaar. JUBILEUMBOEK Hoe het programma van deze reü nie op 22 april zal zijn, is nog niet tot in detail bekend. Wel kan men reeds nu het jubileumboek '25 Jaar Boschveldcollege' bestellen door bij de aanmelding 37,50 inclusief de aanmelding voor de reüniel over te maken op bovengenoemd oank- of gironummer. LVB Heide bestaat zestig jaar aldus Vervuurt, 'maar wel is dat iedere soldaat er van overtuigd is dat wanneer daar geen blauwhelmen zouden zijn geweest, de strijd op leven en dood gewoon was doorge gaan. TAAK De taak van de Nederlandse blauwhelmen was om de grens tus sen de enclaves van Moslims en Serven te scheiden. De taak bestond hoofdzakelijk uit observatie. Als er iets verdachts werd waargenomen dan werd dat doorgegeven aan de leiding. In het bergachtige gebied zijn de uitkijkposten op het hoogste fiunt aangebracht. Als het geen oor- og zou zijn dan was het een prachti ge blik in de schoonheid van dit landschap. Nu was het anders. Daarnaast moest er veel gepatrouil leerd worden in de enclave. Het meest beangstigend was het patrouille-lopen. 'Overal konden mijnen liggen en twee van mijn kameraden werden door een mijn getroffen, terwijl ook enkelen door een gewoon ongeval gewond raak ten'. RUSTIG Al moorden de Serven, de Moslims en de Kroaten zichzelf uit, in het gebied waar Winston Vervuurt zit is het al die tijd erg rustig geweest. Alleen bevoorrading ging nog wel eens mis. Als de konvooien met voedsel en brandstof niet door kwamen, om welke reden dan ook, dan werd er veel geïmproviseerd. Er kon bij de Serven ook nog wel eens wat worden gekocht. De post is een hoofdstuk apart. Als de konvooien niet door. konden komen, dan kreeg men ook geen post. Zo hebben ze een keer vijf weken zonder post gezeten. VERLOF Op zaterdag 26 november vertrok een konvooi met 70 personen naar Zagreb. Daar zou men zondag op het vliegtuig naar Nederland gaan Winston Vervuurt weer thuis bij zijn ouders. voor een verlof van drie weken. Na enkele kilometers werd dat konvooi aangehouden door een klein groepje Servische soldaten. De militairen dachten dat het om een routinekon- trole ging maar dat bleek niet het geval. Ze werden veiplicht om naar de steengroeve bij het plaatsje Svomik te rijden en uit te stappen. De gedachte om die zeven man te overmeesteren werd snel verwor pen. Volgens Winston Vervuurt geen goed idee want hoe ver zou men kunnen komen. 'Het gebied is bezaaid met kontroleposten'. De bagage werd onderzocht, maar er werd niets in beslaggenomen. 'De eerste nacht die was het ergste. De volgende dag werden er matrassen aangevoerd door het Rode Kruis en konden wij slapen in het kantoor van de steengroeve. Het wachten duurde lang en via de Wereldomroep hoorden wij dat er onderhandeld werd. Dat was voor ons een morele opkikker'. De trainingen bij de Luchtmobiele Brigade bleken ook effekt te heb ben. 'De stemming was goed ondanks dat er geen bewegingsvrij heid werd gegeven. De dag werd doorgebracht met kaarten, lezen, puzzelen, hout snijden, verder de persoonlijke verzorging, het onder houd van de kleding en ook het schoenen poetsen. Met de regelmaat van de klok werden er appèls gehouden. Wij wisten dat er onder handeld werd maar de commandant van de groep stelde dat wij alleen dan konden vertrekken als er een schriftelijke lastgeving kwam. Maar die kwam maar niet'. 'Vrijdag 2 december zouden wij

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5