PEEL EN MAAS Zingende zusters door de Kanaaltunnel Bestemmingsplan voor agrarisch bedrijventerrein Demax Technics kan doorstarten na surceance DECEMBER FEESTMAAND DECEMBER KORTINGSMAAND Belangrijkere rol voor grondbedrijf Nog steeds weinig vrouwen in politiek WOONHUIS De Zingende Zusters Bridgedrive levert ƒ7.000,- op LLTB Leunen 75 jaar WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING onze totale wintermode is nu sterk afgeprijsd 10-50% »mub«ll« kassakorting dat voordeel nu! Dronken man lag op straat EasyBoard. Sfeervolle kerstmarkt bij Nieuw Spraeland Gestolen computers in Oirlo teruggevonden 'Wens ging in vervulling' de lat ook religieuzen, wereldse isen hebben, hebben de kijkers i de Surpriseshow afgelopen iderdag kunnen zien. In dat igramma, waarin alle mogely- wensen werkelijkheid kunnen rden stonden twee Venrayse iters in de belangstelling. Dat ren de zusters Laetitia de eek en Anne José Billekens, er bekend als de Zingende sters van St. Anna. Toen deze ters in april van dit jaar in geland waren, werd by hen het e geboren om per fiets door de naaltunnel te gaan, vanaf lais in Frankrijk naar geland. pontaan werd in een impulsie- bui een brief aan Henny isman van de Surpriseshow chreven waarin deze wens ver- örd werd. NIET GEDACHT Vat beiden niet hadden gedacht d toch werkelijkheid. In alle stil- iverd door het team van Henny isman gewerkt aan de voorberei- gen. Omdat het een verrassing est blijven konden slechts enkele sonen worden ingewijd over de nnen. Zo moest er om toestem- worden gevraagd aan de ivinciale Overste van de ngregatie van de Zusters van fde van Jezus en Maria, geves- 1 in Eindhoven. londerdag 24 november zaten de zusters, die in het bestuur van het Provincialaat van de Zusters van Liefde zitting hebben, in Eindhoven in vergadering bijeen om de voorbe reidingen te bespreken voor een Ontspanningsweekend in Den Bosch. Tijdens die vergadering kre gen ze via een anoniem telefoontje te horen dat ze na afloop van die vergadering moesten wachten tot 19.00 uur. Beiden maakten zich daar kwaad over, maar omdat het om een anoniem telefoontje ging, op aan drang van de nieuwe Provinciale Overste - de uit Venray afkomstige geboren en getogen Ans Snijders - bleef men morrend wachten. Achteraf bleek het anonieme tele foontje van Henny Huisman te zijn geweest. Die was op zoek geweest naar de aan de Pavanestraat wonen de zusters, maar moest uiteindelijk naar Eindhoven reizen. Zodoende moesten de zusters in Eindhoven worden vastgehouden. 'BOEKDELEN' De spontane en spraakmakende uitroep van zuster Anne José, toen haar gevraagd werd om even te komen omdat Henny Huisman aan de deur stond sprak boekdelen. Het team van de Surpriseshow had alles tot in de perfektie geregeld. Zelfs de door de zusters gemaakte afspraken waren geannuleerd. FIETSEN En zo ging het gezelschap naar Calais. Ze kwamen daar laat aan en ze overnachtte in een 5-sterren hotel, waar het beide zusters aan niets ontbrak. Na het ontbijt gingen ze op naar de tunnel. Daar stonden twee fietsen klaar en al fietsende gingen ze de trein in. In verband met het camera werk moesten er wel extra rondjes worden gefietst. Op verzoek van Henny Huisman moesten de twee zusters wel in habijt op de fiets. Dat hadden ze niet bij zich. Maar ook daar had Henny Huisman voor gezorgd. Waar niet aan gedacht was is dat het habijt van de Zusters Urselinen anders is dan het habijt van de Zusters van Liefde. En zo kon kijkend Nederland tijdens de show zien dat de Venrayse Zusters van Liefde gekleed waren in het habijt van de Zusters Urselinen. Beide zusters fietsten vervolgens het Wilhelmus zingend de trein in om met 'God save the Queen' hun aan komst in Engeland te bevestigen.. De trein reed overigens extra voor de beide zusters, waaruit blijkt wat een programma als de Surpriseshow allemaal met zich meebrengt. De ontvangst op Engelse bodem was ook tot in de perfektie geregeld en om 17.00 uur werd de terugreis gemaakt. Vrijdagavond om 20.00 uur arriveerden beiden in Eindhoven. Hun wens was in ver vulling gegaan. Een belevenis die aan hun rijk geschakeerde léven als Zingende Zusters met gouden letters zou worden aangetekend. iaetitiae de Boeck (71) is in 1946 ingetreden in de congregatie van de Zusters van Liefde van Jezus en Maria en ft vele jaren gewerkt in de verpleging van de zieke evenmens op St. Anna en was aktief betrokken bij het ont- nningswerk van die zieken. Anne José is tien jaar jonger en trad in 1956 in bij de Zusters van Liefde van Jezus en Maria. Zij was eerst werk- am in de verpleging en ging later ook werken aan de ontspanning van de zieken. Omdat ze beiden zeer muzikaal waren traden zij jarenlang, met de inmiddels overleden zusters Jovita, op als de ngende Zusters. Ze hadden zich ten doel gesteld om door hun muzikaal optreden, geld bijeen te brengen voor hun edezusters in de missie. Verschillende landbouwprojekten konden dank zij die inkomsten worden gerealiseerd. Een optreden voor de televisie, zoals vorige week, is niets nieuws voor de zuster. Al tellende kwamen wij tot de jtdekking dat ze meer dan tien keer op tv zijn geweest; twee maal traden zij op bij Willem Duys; twee keer bij idi Carrel en verder ook in België en Duitsland. Vele platen werden geperst met liedjes die veelal door hen zelf ;rden geschreven en op muziek werden gezet. Ook nu nog worden single >cht. Het habijt van de zusters werd in 1968 vervangen door gewone kleding, maar hun doel en inzet is nog hetzelfde ibleven. Beiden zijn nog zeer vitaal en aktief, vooral binnen de Stichting Maria Meijnen. Die stichting heeft op ch genomen om de Ouders van Drugsverslaafden bij te staan. Daarnaast is het niet vreemd dat één avond in de week gereserveerd is voor de repetities van het Annakoor. Ze verzorgen nog optredens voor kerstconcerten voor o.a. de oud-medewerkers van St. Anna. Ook luisteren ze H. issen op ter gelegenheid van begrafenissen, huwelijken en andere feestelijke gelegenheden. Hun repertoire is dan >k niet alleen Gregoriaans maar bevat ook werken van Beethoven en Bach. Het Annakoor heeft vooral een sociale nktie, mede bedoeld om de binding met de huidige bewoners van St. Anna te versterken. ;les en verzamelplaten van de zusters ver- Gemeente wacht niet langer op mestfabriek )e gemeente gaat een bestem- ngsplan voorbereiden om de nleg van een agrarisch bedry- ïterrein in Ysselsteyn mogelijk maken. Daardóor komt de adwerkelijke aanleg een stap :hterbij. De gemeente wil de 'ichting van een agrarisch drijventerrein niet langer af en hangen van de komst van 1 mestfabriek. De initiatiefne- :rs hebben onlangs laten weten t realisatie van een mestfabriek Ysselsteyn op de lange baan is ichoven. In het nieuwe bestem- ngsplan wordt wel rekening louden met een eventuele mest- iriek det het voorstel komt een einde een periode van drie jaar waarin e initiatieven afhankelijk waren i de mestfabriek. In december 91 nam de gemeenteraad een orbereidingsluit voor een wijzi ng van het bestemmingsplan op zoek van de initiatiefnemers, ver- in de Carom. Die wilden in selsteyn een mestfabriek bouwen or de verwerking van varkens- en limveemest. Omdat de plannen g niet voldoende concreet waren ook de milieu-effectrapportage g uitgevoerd diende te worden, ig de gemeente nog niet over tot bestemmingsplanwijziging, lar bleef het bij een voorberei- igsbesluit. Zo'n besluit is één jaar geldig en dus werd in 1992 opnieuw een voorbereidingsbesluit genomen en het jaar daarna weer een. Dat laatste geldt tot januari 1995-en nog steeds liggen er geen concrete plan nen voor de mestfabriek op tafel. De initiatiefnemers hebben laten weten dat die er, zeker de eerste paar jaren, niet zal komen. VERPLAATSING De gemeente wil een bestem mingsplan voorbereiden omdat dit 'wervend kan werken voor initia tiefnemers'. Ook -en dat is waar schijnlijk een belangrijker reden- is een bedrijventerrein de plaats waar Vernielingen aan auto Een 47-jarige inwoner deed aangif te dat zijn aan de Cellostraat gepar keerde personenauto met een scherp voorwerp was bewerkt. Diepe kras sen waren in het lakwerk aan-ge- bracht. Inbraak in bedrijf Het afgelopen weekend werd ing ebroken in een aan de Witte Venne- weg in Oostrum gelegen bedrijf. Door forcering was toegang verkre gen en een aantal gereedschappen, waaronder kettingzagen, werden ont vreemd. De waarde kon ons niet worden medegedeeld. bedrijven terecht komen die uit de kerkdorpen en het buitengebied ver plaatst worden. Het voorbereidings besluit geldt voor hetzelfde gebied als de voorgaande besluiten; globaal begrensd door de Middenpeelweg, Ysselsteynseweg, Deurneseweg en het sportpark. Volgens het voorstel van het colle ge is er concrete belangstelling van één bedrijf voor vestiging op het ter rein. In het verleden ketsten ver-, schillende initiatieven af omdat de mestfabriek voor de nodige onze kerheid zorgde. Zo liep Venray de komst van de eerste Nederlandse varkensveiling mis. Logo ontvreemd Van een op de parkeerplaats aan het Gouden Leeuwterrein staande Rover van een inwoonster van Ven ray bleek een logo te zijn ont vreemd. Dat was nogal ruw gedaan waardoor ook schade aan het lakwerk was ontstaan. Auto gestolen In de nacht van zaterdag op zon dag is een bij een woning aan de Rorfert te Castenray geparkeerde per sonenauto, type Ford Escort, ont vreemd. De waarde van de auto kon niet worden medegedeeld. De op 11 november jl. in Danscentrum Janssen gehouden bridgedrive ten behoeve van de Stichting Venray-Divinolandia is een groot sukses geworden. Deze drive werd dit jaar voor de derde maal in suksessie gehouden. De opbrengst van de drive, bestaande uit inschrijfgelden en sponsorbijdragen, is bestemd voor de bouw van een waterzuiveringsin stallatie in Gonzaga, Brazilië. Bridgers en sponsors brachten een bedrag bijeen van ca. ƒ7.000,-. Heden, donderdag 8 december zal de afdeling Leunen-Veulen-Heide van de LLTB het feit herdenken dat ruim 75 jaar geleden Boerenbond Leunen werd opgericht. Het jubi leum begint met een H. Mis in de parochiekerk van Leunen met o.a. medewerking van de zangkoren uit de drie dorpen. Vervolgens is de feestvergadering in het gemeen schapshuis De Brink te Leunen waar o.a. de sekretaris van de LLTB dhr. C. van Rooy en dhr. Waals, bur gemeester van Venray het woord zullen voeren. Ook zullen enkele leden enige gebeurtenissen uit de voorbije periode op een kluchtvorm presenteren. Het einde van de feest vergadering is gepland rond half vijf. Om 20.00 uur begint in zaal Roelanzia te Ysselsteyn een feest avond voor alle leden en meewer kende kinderen met hun partners. Hiervoor hebben zich inmiddels meer dan 300 mensen aangemeld. Het avondprogramma omvat muziek en kleinkunst van diverse artiesten. Het feest wordt besloten met een gezamenlijk koud buffet rond 24.00 uur. Deze maand komt in Leunen de nieuwe Boerenbondswinkel gereed. Meer hierover kunt u binnenkort in dit blad lezen. DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 Nr. 49 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG Met dank aan de inzet van de medewerkers Voor Demax Technics was het woensdag een heuglijke dag. De surceance van betaling werd opgeheven en het bedrijf heeft een gezonde basis om door te gaan. Medio juni moest voor het bedrijf sureance van betaling worden aangevraagd. De nieuwe direc teur/aandeelhouder Gerrit Schuit spreekt van een uitzonderlijke situatie. "De meeste bedryven komen na surceance in een faillis sement terecht. Mede dankzij onze medewerkers is Demax weer gezond geworden." LOVEND Lovende woorden voor het perso neel dus. "Het personeel heeft part noch deel gehad aan de situatie die in juni ontstond" laat Schuit weten. "Demax was in het verleden onder deel van de Begeman groep. Die deed Demax toen over aan een parti culier. Daarbij zijn fouten gemaakt. Er was te weinig contact met de bank, er lag geen bedrijfsplan en er was niet gekeken naar de capaciteit en de financiële achtergrond van de overnemer. Hierdoor ontstond een situatie waarin uiteindelijk de bank het vertrouwen opzegde in het management" Het personeel heeft toen in over leg met de vakbonden besloten om door te gaan. Men wilde de klanten die kwaliteit blijven leveren waar ze recht op hadden. Orders had Demax in principe genoeg. "Dat zijn ze blij ven doen, en doen dat nu nog", aldus Schuit. Volgens Schuit heeft Demax hierdoor in de periode van surceance geen klanten verloren. "De klanten hebben daarmee aange toond dat het vertrouwen in de Ltder- en Houtupu mode1 C7 s\ Sc*ooisl-aa' 2" 5801 BP ve"-ay /V r-\ Te. 04780 83500 Cl K PK raadslid neemt afscheid Tijdens de raadsvergadering van 15 december zal Antoon Weerts afscheid nemen als raadslid van de gemeente Vierlingsbeek, nadat hij ruim vijf jaar de belangen van de inwoners van de gemeente onder de vlag van de PK-fraktie heeft behar tigd. Tijdens dat afscheid zal de voor zitter burgemeester Dittner uitvoerig stil staan bij de vele kwaliteiten van dit deskundig raadslid. Middels een schrijven aan de voorzitter van de raad heeft hij te kennen gegeven zijn ontslag te willen nemen omdat hij met zijn werkzaamheden bij Artis te Amsterdam en zijn verhuizing naar die stad zijn werkzaamheden als raadslid niet meer voldoende kan waarnemen. Tevens deelde hij mee dat hij ook verder niet meer zal funktiöneren binnen de fraktie van PK 85. Als zijn opvolger zal worden aan gewezen Geert Jans die bij de laatste verkiezingen zijn zetel moest afstaan. In de nacht van zaterdag op zon dag werd de ambulance gealarmeerd voor een man die gewond op het plaveisel lag in de Hoenderstraat. Het bleek een 29-jarige Horstemaar te zijn, die in dronken toestand was gevallen en daarbij behoorlijk gewond was geraakt. De ambulance bracht hem naar het ziekenhuis. Na behandeling weigerde de man het ziekenhuis weer te verlaten. De politie moest er aan te pas komen en zette hem in een taxi richting Horst. Modem: 04780-12484 (16 lijnen) Meer dan 120.000 bestanden in 12 gigabyte 24 allernieuwste CD Roms online 3^ abonnement slechts ƒ35,- per jaar Internet faciliteiten voor VIP abonnees Alle lijnen 28.800 bps V.Fast •èk Onbeperkt toegang via 06-91091084 (1 gpm) Niet voor niets "BBS van de maand" in Modem Magazine Nieuw Spraeland, centrum voor mensen met een verstandelijke han dicap, organiseert op 12 december een sfeervolle kerstmarkt. In aktivi- teitencentrum De Kunst, aan de Wanssumseweg 14 te Oostrum, worden talloze kerstartikelèn te koop aangeboden in vrolijk versier de kraampjes. Vanaf 14.00 uur is de markt geopend tot 's avonds 21.00 uur. Ieder jaar wordt er bij Nieuw Spraeland een kerstmarkt gehouden, waar ambachtelijk gemaakte kerst- versieringeh, wenskaarten, kaarsen, kerststallen, etc. te koop zijn. De markt krijgt een feestelijke tint door sfeervolle versieringen, de aanwe zigheid van de kerstman, een levensechte kerststal, een zangkoor en nog veel meer. Hongerige magen en dorstige kelen worden gestreeld door verse oliebollen en appelbeig nets, erwtensoep, wafels en glüh wein. De markt is voor iedereen toegan kelijk. Belangstellenden zijn van harte welkom. Bromfietser nam bocht te ruim Maandagmiddag omstreeks 14.25 uur nam een 46-jarige bromfietser de bocht van de Oude Oostrumseweg- Lindenstraat te ruim. Daardoor kwam zijn linkerpedaal tegen de trot toirband waardoor de bromfietser ten val kjvam. Bij die val liep hij ver schillende verwondingen op. De man moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd en daar worden opgeno men. Damhert naar de kerk? Een loslopend damhert werd bij de kerk in Oostrum aangetroffen. Omdat het dier zich niet liet vangen moest er een verdovingsgeweer aan te pas komen voordat het damhert naar een opvangplaats kon worden vervoerd in afwachting van de eige naar. Die is nog steeds niet bekend en sinds donderdagmorgen geniet het damhert al gastvrijheid. De eigenaar van het tamme damhert wordt ver zocht zich bij de politie te melden. medewerkers en dus de produkten van Demax groot is". OVERNAME In de periode van surceance ging bewindvoerder Boekelman op zoek naar een ovemamepartner. Die werd fevonden in de persoon van Gerrit chuit. Schuit is aandeelhouder/ directeur van het fijnmechanisch bedrijf B&B in Emmen. Dit bedrijf was voorheen eveneens dochter van Begeman. Schuit zag de overname van Demax wel zitten. De beide bedrijven vullen elkaar wat aktivi- teiten betreft goed aan. Door een synergie van aktiviteiten (manage ment, administratie, acquisitie) is de samenwerking voor beide bedrijven kostenbesparend. De overname door Schuit heeft voor het personeel minimale conse- kwenties gehad. Voor slechts drie van de veertig medewerkers moest ontslag worden aangevraagd. Schuit streeft verder naar een open communicatiestructuur binnen de organisatie. "Het management steunt en stuurt. Door meer verant woording op de werkvloer te leggen zal de betrokkenheid door het perso neel groter worden". Verder wil Schuit gaan investeren in personeel, machines en gereedschappen. "De medewerkers zullen verplicht oplei dingen volgen zodat er straks een team van vakkundige mensen staat, die nog beter toegewijd zijn om hun taken te vervullen. Dit moet leiden tot efficiënter werke en dus een betere prestatie." 1995 Zal dan ook een jaar van consolidatie worden. Het handhaven van de huidige posi tie, met daarbij het op niveau bren gen van de organisatie staan voorop. In de periode daarna zullen de vruchten geplukt moeten worden door een hogere omzet. Schuit wil daar verder nog niet op ingaan: "Ik wil niet vooruit lopen op iets wat nog niet is gerealiseerd. Demax was een gezond bedrijf en is nu weer een gezond bedrijf. Maar dat wil nog niet zeggen dat we er al zijn. We moeten nu goed doorstarten". Een actieve grondpolitiek met daarin een centrale rol voor het gemeentelyk grondbedrijf. Dat is de kern van de nota Grondbedrijf, die maandag wordt besproken in de commissie ruimtelijke orde ning en grondzaken. De nota moet onder meer een ant woord geven op de roep vanuit bestuur en politiek om een actiever en krachtiger grondbedrijf, dat zich niet door commerciële marktpartij en de kaas van het brood laat eten en bij ruimtelijke ontwikkelingen in de gemeente in een vroegtijdig stadium wordt betrokken. Dat betekent dat het grondbedrijf een eigen budget krijgt en tot op zekere hoogte financiële risico's mag lopen. Bij ruimtelijke ontwik kelingen waarbij grondexploitatie een rol speelt, fungeert het grondbe drijf als centraal financieel orgaan en geeft bijvoorbeeld opdrachten aan de afdelingen openbare werken of ruimtelijke ordening. Het grond bedrijf beschikt over de budgetten en bewaakt de kosten. Het bedrijf is verantwoordelijk voor de aanvraag van kredieten bij de gemeenteraad. Binnen de gemeentelijke organi satie dient het Grondbedrijf ook een duidelijker plaats te krijgen. Nu is het bedrijf een administratief onder deel van de afdeling Grond en Eigendommen (GE) binnen de sec tor Gemeentewerken. In de nota wordt voorgesteld die afdeling te. hernoemen in Grondbedrijf en Vastgoed. Achtergrond van het streven naar een sterker grondbedrijf zijn lande lijke en internationale ontwikkelin gen. Grond wordt steeds schaarser en dus steeds duurder. Om verder te kunnen grpeien heeft de gemeente vaker en meer grond nodig van der den. De gemeenten worden door het Rijk ook min of meer tot marktge richt handelen gedwongen door de afnemende financiële steun. In de toekomst wordt het bovendien moeilijker om de benodigde grond te onteigenen, waardoor het ook belangrijker wordt om snel en in een vroeg stadium te handelen. De nota urondbedrijf wordt maandag 12 december besproken in de commissie volkshuisvesting en grondzaken. De vergadering begint om 19.00 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis. Het percentage vrouwen dat in Limburg zitting heeft in de gemeenteraden, is na de verkie zingen van dit jaar beneden de verwachtingen gebleven. Vurore, het instituut voor emancipatie ontwikkeling in Limburg had voor de verluezingen middels het landelyke projekt "Vrouwen kie zen in de politiek" gemikt op een "vrouwelijke inbreng" van 25%. Na de verkiezingen blijkt dat het aantal vrouwen in de gemeentera den slechts 15,7% bedraagt. Een lichte styging overigens want voor de verkiezingen was dat 14,4%. De Venrayse cijfers spelen binnen dit verhaal een "gemiddelde rol". Venray telt momenteel vier vrouwe lijke raadsleden (binnenkort ver moedelijk vijf). Met 16% zitten de Venrayse dajnes daarmee net boven het provinciaal gemiddelde. "Extremen" in Limburg zijn Stramproy, waar 6 van de elf raads leden een vrouw zijn. Tegenhanger hiervan is de gemeente Haelen met 13 raadsleden, echter zonder een enkele vrouw. Het aantal vrouwelijke wethou ders in in Nederland ligt op 17,6%. In Limburg is dat echter slechts 8,4%. Venray steekt daar wel zeer positief bij uit. Met een college van drie wethouders, is de score in Venray 33,3%. Nu er nog geen ver vanger is voor wethouder Truijen bedraagt het percentage zelfs 50%. Afgelopen weekeinde heeft de Colitie na een anonieme tip op een edryfsterrein in Oirlo een opleg ger met daarin voor een half mil joen gulden aan computers terug gevonden. De oplegger was eerder by een bedryf in Tegelen gestolen. Na deze diefstal loofde een exper tisebureau een flinke beloning uit voor die tip die aanleiding zou geven tot het terugvinden van de gestolen goederen. Een tot nu toe onbekende man, die schijnbaar geen interesse in deze beloning had, tipte telefonisch het expertisebureau. Men moest maar eens op het bedrijfsterrein in Oirlo gaan kijken. Afgelopen zaterdag trof de Venrayse politie daar inderdaad de gestolen oplegger met alle goederen aan. In overleg met de Officier van Justitie werd de oplegger veilig TE KOOP GEVRAAGD met tuin(tje) I Prijs en aanvaarding I in overleg: r 040-833300 gesteld. Het onderzoek is in handen van de politie in Tegelen. De eigenaar van het terrein heeft overigens niets met deze zaak te maken. Inbraak in Boerenbondswinkel Nog net voor de verhuizing van de Boerenbondswinkel van Leunen naar de Zuivelweg, werd er in de nacht van maandag op dinsdag ing ebroken in deze winkel aan de St. Apolloniastraat in Leunen. Toegang was verkregen door het doorknippen van de ketting van de toegangspoort. Vervolgens werd een ruit ingeslagen en werden enkele slo ten vernield. Uit de winkel werd kle ding ontvreemd en een groot aantal gereedschappen. De totale waarde van de buit wordt geschat op ƒ30.000,-. De goederen zijn vermoedelijk met een gestolen bestelbus vervoerd. Op de binnenplaats werden gipspla ten, bouwlampen en gereedschap aangetroffen die kennelijk uit de ge stolen auto zijn gegooid om meer bergruimte te krijgen. Indien er getuigen zijn die in die nacht iets verdachts hebben gezien, dan worden zij dringend verzocht kontakt op te nemen met de politie.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 13