Streekgenoten winnen Arctic Challenge 1994 Zaterdag 10 december open huis bij medisch kleuterdagverblijf Kleuterhof 'Ze maken het wel spannend' >T VENROJS LAEVE GETAEKEND En zoë was 't ien Venroj.... is 'n welkom verjaardagskado Nieuw gebed in gemeenteraad. Donderdag 1 december 1994 - Pagina 5 Moeder van Leunense militair hoopt zoon zondag thuis te hebben Bij de 70 Nederlandse VN-mili- tairen die vastzitten 20 km buiten de Bosnische stad Srebrenica zit ook een militair uit Leunen. De familie van de 23-jarige Winston Vervuurt zit al sinds zondag in zorgen. Toen kregen ze te horen dat het transport van verlofgan gers uit Bosnië door Serviërs was tegengehouden. Woensdagmiddag was aan de onzekerheid nog geen einde gekomen. "Ze maken het wel spannend, hè", zegt z'n moe der. Mevrouw Vervuurt heeft woens dag niets meer te melden dan dat minister Van Mierlo zich ernstig zorgen maakt en dat het konvooi die dag 's ochtends niet vertrokken. Dat was het laatste nieuws dat de Leunense familie via de radio heeft vernomen. Het speciale telefoon nummer in Den Haag hebben ze maar niet meer gebeld. "Daar krijg je toch hetzelfde te horen. Met dat bellen schiet je ook niets op", aldus een berustende moeder via de tele foon. Ze houdt de moed er nog steeds in en hoopt haar zoon zondag weer thuis te hebben. "We hebben toevallig vanmorgen nog een brief van hem gehad. Hj schrijft dat hij vooral de zondagen thuis zo knus vindt", zegt mevrouw Vervuurt. Wil dat nog lukken dan zal het konvooi zich snel in beweging moe ten zetten, want door de slechte wegen duurt de reis van Srebrenica naar Zagreb wel 40 uur volgens mevrouw Vervuurt. "En ze zijn pas 20 km op weg", voegt ze er aan toe. LAATSTE VERLOF De Leunense militair zit sinds juli van dit jaar als VN-militair in het voormalige Joegoslavië. Daarvoor was Winston Vervuurt al voor de Verenigde Naties actief in het Midden-Oosten. In Bosnië is het bataljon van Vervuurt gelegerd in de buurt van Srebrenica. Zaterdag 25 november begaf Vervuurt zich met andere verlofgangers naar het vlieg veld van Zagreb. Dinsdag werden de Nederlandse militairen thuis ver wacht. Voor de 23-jarige Winston is dit z'n laatste verlof, voordat hij in januari van het volgend jaar z'n diensttijd erop heeft zitten. Kerst en Nieuwjaar moet hij nog in Bosnië doorbrengen. Of de soldaten na de ervaring van deze dagen evengoed op 20 december weer terug moeten is niet duidelijk. Eerst moeten ze maar eens terug zijn in Nederland. FEDEX. EN MAAS 'n abonnement waard 3X Illegale telefoonapparatuur Vrijdagmiddag omstreeks 16.00 uur werd door de politie in samen werking met de Radio Controle dienst, huiszoeking gedaan in een woning in de Griegstraat. Daar werd illegale telefoonapparatuur aangetrof fen die in beslag werd genomen. Te vens werd de bewoner, een 35-jarige Venraynaar aangehouden als verdacht van oplichting. Later op de avond werd een 36-jarige inwoner uit Cuyk aangehouden. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Het gaat daarbij om fraude met 0-6 nummers in Duitsland. Met niet geregistreerde telefoons worden in Duitsland 06- nummers gebeld. De 06-exploitant verdiende zo een mooie som geld via Telekom in Duitsland. Verkrijgbaar in de boekhandel die op dat moment in het klassement voor ons lagen waren nog niet gefi nisht, dus nog goede hoop voor ons. Het definitieve klassement wordt pas later bekend gemaakt omdat eerst alle tachograafschijven van de deelnemers gekontroleerd moeten worden. In ieder geval staat <m dat moment vast dat wij in het eindklas sement bij de eerste drie zitten. WINST Enkele dagen na onze thuiskomst in Nederland werden wij gebeld door de organisatie in Engeland over de definitieve uitslag van het klassement. Wij zijn met ons Subaru team nummer één geworden en dus Overall Winner van de Arctic Challenge 1994. DANK Een ding staat voor ons vast: onze sponsors hebben voor ons de deel name aan de Arctic Challenge niet alleen mogelijk gemaakt, maar heb ben ook in belangrijke mate bijge dragen aan onze overwinning van de Arctic Challenge 1994 en deze sponsors willen wij hierbij toch graag vermelden. Subaru Importeur Aalsmeer, Subaru Dealervereniging Holland, JAP Parts Autodemontagebedrijf Oss, Autocentrum Hendrix Vënlo, Gislaved Autobanden, Van Kappel Automaterialen Venlo, Arkel Telecommunicatie Wanssum en vele anderen! Hartelijk dank namens ons gehele team. Het was voor ons een geweldige ervaring. Scandinavië heeft op ons een grote indruk achtergelaten. De wegen daar zijn goed en je komt buiten de steden vrijwel geen ver keer tegen. Van files in de ochtend spits hebben ze daar nog nooit gehoord. Wij hebben uren gereden zonder ook maar één auto tegen te komen. De mensen daar zijn bijzon der behulpzaam en vriendelijk. Een ding staat voor ons vast: Scandinavië met zijn schoonheid en nog veel, veel ruimte heeft ons vast gepakt. Wij gaan zeker nog een keer terug! Het Team, Walter Fischer, Leunen Geert Versleijen, Horst Peter Hagelaar, Schaijk nog in de sfeer van nazorg toege past worden, als het kind de Kleuterhof weer heeft verlaten. GESLOTEN Behalve voor ouders en kinderen is de Kleuterhof een vrij gesloten gemeenschap. De kinderen kunnen dikwijls maar moeilijk met onver wachte gebeurtenissen omgaan. Pottekijkers verstoren de normale patronen en daarmee het behande lingsproces. Het medisch kleuter dagverblijf geeft op gezette tijden familie en vriendjes de gelegenheid om te komen kijken. In verband met de nieuwe Venrayse vestiging is de open dag van zaterdag 10 december bedoeld om alle belangstellenden uit de omgeving eens te laten kijken in de Kleuterhof. "We willen laten zien wat we doen en de mensen kunnen eens rond kijken. Dat is het eigenlijk", aldus Groot Zwaaftink. Het open huis is volgens hem niet speciaal bedoeld als kennismaking voor ouders van mogelijke Kleuterhof-klantjes. Het open huis in de Kleuterhof wordt zaterdag 10 december gehouden en duurt van 11.00 tot 15.00 uur. Gevonden en verloren voorwerpen In het tijdvak van 21 tot 27 no vember werd aangifte gedaan van het vinden van een OV-jaarkaart t.n.v. L. v.d. Laar die geldig is tot 10-95. Er werd in dat tijdvak aangifte ge daan van verlies van de volgende goederen: verlies van een O v-jaar kaart; en slavenarmband, 14 karaats geel goud, breed 6 mm; bankpas Ra- bo; leesbril, halve maantjes; das speld met schuine streepjes; linnen rugtas inhoudende schoolspullen; tennisracket. Gedupeerden kunnen tijdens de kantooruren op het politiebureau aan de Leunseweg terecht voor nadere informatie. Walter Fischer uiit Leunen is samen met Geert Versleijen uit Horst en Peter Hagelaar uit Schaijk de verrassende winnaar geworden van de Arctic Challenge 1994. Afgélopen maandag werd Fischer door de wedstrijdleiding geïnformeerd over d e einduitslag. Op 9 december kan het drietal in Londen de gouden beker op komen halen. Voor Fischer was het uiteinde lijk toch een verrsissing dat de overwinning bij zyn team terecht is gekomen. "Ik wislt dat we conti nu bij de eerste drie zaten. Na de finish heeft de jury zich gebogen over de tachograve n en bekeken wie waar over wellke afstand te hard heeft gereden. Wij hebben ons goed aan de sne lheden gehou den, anderen schijnbaar niet" aldus Fischer. Hieronder volgt een reisverslag van de ruim 6000 kna lange rit van het drietal door Scandinavië, waar het voor de tijd van het jaar nog redelijk warm was. Hoven de pool cirkel was het slechts -25 graden, waar het normaal -50 was... START Op zondagochtend 13 november om 10.30 uur viel de startvlag voor onze equipe in Oslo. Mooi weer en - 8 graden celsius. Onze Subaru [Legacy hebben wij zaterdag al voor men van vier winterhanden met [spikes, van het merk Gislaved. De [eerste etappe moest non-stop wor KERSTMAN Dinsdag 15 november was een vrije dag en zijn we in konvooi naar de (echte) kerstman van de poolcir kel in Lapland gereden en hebben hem daar bezocht, 's Avonds wer den alle deelnemers in het hotel bij elkaar geroepen voor enkele belang rijke mededelingen en voor het uit reiken van de route met checkpoints voor de tweede etappe. Deze etappe zou vanuit Lapland via St. Petersburg (Rusland) en Helsinki weer naar de finish in Lapland gaan. De organisatie deelde ons mee, dat de route door Rusland werd geneutraliseerd en de keuze werd vrijgesteld om naar Rusland te rijden, want dit stuk moest 's nachts gereden worden. De reden van deze vrije keuze was, dat de wegen in Rusland in zeer slechte staat verke ren en voor de Russische maffia werd gewaarschuwd, omdat in Rusland overvallen en berovingen op buitenlandse auto's aan de orde van de dag zijn. Ook de grensover schrijdingen Finland/Rusland kon den problemen opleveren. Voor het klassement van de Challenge heeft dit stukje van de etappe geen invloed meer. Ca. elf equipes gingen wel naar Rusland, maar de meerder heid van de deelnemers heeft dus van dit risiko afgezien. Ook in ons team hebben wij eenstemmig beslo ten niet naar Rusland te gaan, wat achteraf een verstandige keuze is geweest. 'DUTCH DOERS' Dus woensdagochtend 17 novem ber, na ca. 26 uur non-stop rijden, weer aan de finish in Rovaniemi en in het puntenklassement na twee etappes nog steeds op een derde Het succesvolle team op bezoek bij de kerstman. plaats! Vanaf dat mbment werden wij dan ook volledig door de Engelse deelnemers geaccepteerd, want zij konden het in het begin niet begrijpen en maakten daar zelfs grappen over ons, dat wij, die voor de eerste keer aan de Challenge meedoen en dit in een privé ingezet te Legacy, en ook nog met een auto matische versnellingsbak, tegen deze zware konkurrentie waren opgewassen. Vanaf dit moment noemde iedereen (ook de organisa tie) ons team de DUTCH DOERS ('de Hollandse doordouwers')! SNEEUWSTORM Op vrijdag 18 november om 07.00 uur werd gestart voor de zwaarste etappe van deze monsterrally. Deze rit ging vanuit Rovaniemi richting noorden naar Tromsö en Alta (Noord-Noorwegen, ca. 400 km boven de poolcirkel) via Karasjok (Noord-Finland) langs de Russische grens weer naar de finish in Rovaniemi. Deze etappe was ver schrikkelijk zwaar! Alle wegen vol met ijs en sneeuw en in Noord- Noorwegen een zware sneeuwstorm met een zicht van minder dan tien meter en dit over verschillende zware bergpassen en de meeste tijd in het donker rijden, want boven de poolcirkel wordt het 's ochtends rond 09.00 uur licht en is het 's mid dags om 14.00 uur alweer donker. De temperatuur zakte daar tot zo'n - 25 graden celcius. Zaterdagmiddag 19 november waren we zeer vermoeid weer terug aan de finish in Ravaniemi en ston den na deze zeer zware etappe in het klassement op de tweed plaats. Deze prestatie hebben wij dan ook voor namelijk te danken aan onze abso luut probleemloos rijdende Legacy en aan onze winterhanden met spik es, waarmee wij op de besneeuwde en met ijs bedekte wegen geen enkele keer in de problemen zijn geraakt. Haast onvoorstelbaar, dat je met deze auto en banden, zonder grote risiko's makkelijk met 100 km per uur over de ijs- en sneeuwvlak tes kunt blijven rijden. Op zondagochtend 20 november om 07.30 uur werd gestart in Lapland voor de laatste en langste etappe naar de finish in Stavanger (zuid-west Noorwegen), met een lengte van 2400 km non-stop. Ondertussen waren er al diverse teams uitgevallen. Enkele door tech nische problemen en andere met zwaar beschadigde auto's, ten dele als gevolg van slippartijen en aanrij dingen met rendieren. Na deze zware laatste etappe met veel sneeuw en ijs op de wegen zijn we gefinisht in Stavanger op maandag middag 21 november. Omdat wij meteen door moesten rijden naar Kristansand 250 km verder) om onze veerboot naar Denemarken te halen, konden wij de uitslag van deze laatste etappe niet meer afwachten, maar de equipes Sinds enkele maanden huizen in 4e voormalige kleuterschool naast de Vredeskerk weer kinderen. De school, die enkele: jaren als tijde lijk onderkomen voor Jong Nederland heeft gediend, is in voorjaar en zomer verbouwd tot medisch kleuterdagverblijf (mkd). 'De Kleuterhof' is een dependance van het gelijknamige mkd in Venlo en maakt deel uit van Mutsaersstic hting. Dankzij de Venrayse vestiging hoeven de kin deren uit Venray en omgeving die een medisch kleuterdagverblijf bezoeken niet m eer elke dag met de taxi naar Veiale. Zaterdag 10 december houdt 'Kleuterhof' open huis. Dat een tweejarige peuter een periode kent waarin hij op alles automatisch 'nee' zegt en vreselijk koppig is, is een bekend gegeven. Het is een fase in de ontwikkling van een kind. Wanneer zo'n peuter echter categorisch eten weigert of ander gedrag vertoont waarmee de ouders absoluut iniiet uit de voeten kunnen, dan is er misschien meer aan de hand. Het peutertje vertoont afwijkend gedrag, ontwikkelt zich anders dan gewoonlijk. Voor dergelijke kinderen is medisch kleuterdagverblijf De Kleuterhof opgericht. Een medisch kleuterdagverblijf biedt dagbehan deling voor kinderen van 0 tot 7 jaar, waarvan d<; ontwikkeling niet verloopt zoals bij hun leeftijdge nootjes. Kinderen die hyperactief zijn, kinderen die nauwelijks con tact maken met anderen, kleuters die problemen hebben met hun moto riek of die niet goed kunnen horen of zien. Komen deze en/of andere stoornissen gecombineerd voor, dan is het medisch LJeuterdagverblijf de aangewezen plaats om een oplos sing te bieden. Niet alleen bij medi sche problemen dus, maar ook sociale, emotionele en psychische moeilijkheden die tot gevolg hebben dat een kind in z'n ontwikkeling achterblijft. MULTIDISCIPLINAIR Volgens Ton Groot Zwaaftink, manager van zowel De Kleuterhof in Venlo en Venray, is de naam "medisch kleute rdagverblijf dan ook niet meer van deze tijd. "De eerste medische kleuterdagverblijven zijn ontstaan in de jaren twintig. Het waren plaatsen waar lichamelijk zwakke kinderen werden verpleegd. Kinderen met luchtwegaandoenin gen en andere gezondheidsproble men". Tegenwoordig omvatten de problemen meer terreinen en is ook net werk van medische kleuterdag verblijven heel anders. Volgens Groot Zwaaftink past de benaming 'multidisciplinair kleuterdagver blijf' veel beter bij de huidige werk zaamheden. In het kleuterdagverblijf wordt door specialisten uit verschillende disciplines aan oplossingen voor complexe ontwikkelingsproblemen bij jonge kinderen gewerkt. Die complexiteit is. zelfs een voorwaarde Voor behandel ing in de Kleuterhof. "Wanneer een kind niet wil eten, maar verder zijn er geen tekenen dat er iets mis is en het kind wordt niet in z'n ontwikkeling belemmerd, noemen we dat een geïsoleerd pro bleem. Die kunnen beter door ande re hulpverleners behandeld wor den", aldus Groot Zwaaftink. Een kind dat moeite heeft met spreken heeft aan een logopediste voldoen de, zolang de spraak het enige pro bleem vormt. "Plaatsing in een ldeu- terdagverblijf is voor de kinderen en de omgeving een ingrijpende gebeurtenis. Daarom moet je niet te snel plaatsen". ZEVENTIEN MAANDEN Het bezoeken van een medische kleuterdagverblijf moet om dezelfde reden zo kort mogelijk duren. Momenteel is de gemiddelde tijd dat een kind de KJeuterhof bezoekt zeventien maanden. Dat was langer, maar door er een traject van voor- en nazorg aan te koppelen is de behandelingstijd bekort. Door voor af al te beginnen met ambulante hulpverlening thuis wordt boven dien de wachttijd nuttig gebruikt. Ook de intake is een zorgvuldige procedure om te voorkomen dat kin deren op Kleuterhof komen voor wie andere vormen van hulpverle ning beter waxen geweest. Na een verwijzing, meestal door de (huis)arts of door mensen uit het onderwijs of maatschappelijk werk, volgt een onderzoek. Ongeveer een derde van de kinderen die worden onderzocht komt uiteindelijk niet op de Klenterhof terecht. "We begelei den kinderen en ouders dan wel naar andere hulpverleningsinstanties", zegt manager Groot Zwaaftink. HOMETRAINER Voor kinderen die wel worden toegelaten wordt een individueel behandelplan gemaakt. Centraal daarin staat de groep waarin het kind terechtkomt. De Kleuterhof telt drie groepen, elk met maximaal acht kinderen. Elke groep wordt begeleid door twee leid(st)ers, die veel aan dacht aan het individuele kind kun nen besteden. Daarnaast kan het behandelprogramma nog andere therapieën bevatten, zoals logope die, spel- en fysiotherapie. In alle gevallen worden de ouders nadrukkelijk bij de behandeling betrokken. "Als een kind gedrag vertoont waarmee de ouders niet weten om te gaan wordt geprobeerd om dat te veranderen, zowel op het MKD als thuis. Het zou natuurlijk niet slim zijn om de ouders daar bui ten te laten". Deelname van ouders kan op de Kleuterhof zelf of thuis gebeuren. Oplossingen die ze aangereikt krij gen op het kleuterdagverblijf kun nen ze thuis in praktijk brengen. Maar het kan ook dat een gezin de bestaande situatie 'voorspeelt' op de Kleuterhof. De hulpverleners) kijkt(en) vanachter een doorkijk- spiegel toe. Dit gebeurt met mede weten van ouders en kind. Een andere variant is de hometrainer, een hulpverlener die in de eigen thuisomgeving met het gezin situ aties oefent. Hometraining kan ook Kinderen aan het spelen in de zandbak van de Kleuterhof. den afgelegd tot Rovaniemi (Lapland), 1600 km. De wegen waren reaelijk goed te berijden, wel gedeeltelijk met een vaste sneeuw en ijslaag bedekt. Onze aankomst in Rovaniemi was op maandag 14 november om ca. 05.00 uur in de vroege ochtend, dus 18,5 uur aan een stuk doorgereden (met drie chauffeurs wel te verstaan). Na het eerste tussenklassement stonden wij op de derde plaats alge meen! Dus hebben wij het buitenge woon goed gedaan, want de konkur rentie was zeer sterk! Voor vele deelnemers was dit al de vierde keer dat ze deze rally meereden en zij hadden dus meer ervaring dan wij! De meeste deelnemers hadden dan ook gekozen voor zeer goed uitge ruste jeeps en vierwielaangedreven personenauto's van diverse merken, meestal beschikbaar gesteld door auto-importeurs. Maar onze (privé ingezette) Subaru Legacy met per manente vierwielaandrijving deed onder die zware winterse omstan digheden zeker niet onder, want ook wij hadden ons uitstekend voorbe reid! Iedereen was dus verbaasd dat wij al na de eerste etappe op de derde plaats stonden. Bij de Poólcikel

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5