PEEL EN MAAS ar gravecou raised Diamanten paar in de Patersstraat enrays echtpaar verzorgt al 50 jaar graf Engelse soldaat COI\l>AINT Onderzoek naar overgangsklachten Voorlichtingsavond voor pleeggezinnen iV family MA BELLE LEDERMODE armer wonen met de juiste kleur EasyBoardL WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Wereldwinkel Venray "Aktiegroep Theuws" wil milieuvergunning aanvechten ontdek gordijnstoffen bij COI\ l'ÜIIMT Heeft deze week enkele spectaculaire aanbiedingen! Lucas VERT 6* WAND de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7. Venray, Tel. 04780-82810 Modem: 04780-12484 (16 lijnen) Meer dan 120.000 bestanden in 12 gigabyte 24 allernieuwste CD Roms online abonnement slechts 35,- per jaar Internet faciliteiten voor VIP AMelIjnen 28.800 bps V.Fast Class Onbeperkt toegang via 06-91091084 (1 gpm) Niet voor niets "BBS van de maand" In Modem Magazine DONDERDAG 24 NOVEMBER 1994 Nr. 47 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG In het kader van een landelijk onderzoek gaat binnenkort in het St. Elisabethziekenhuis in Venray een onderzoek naar overgangsklachten van start. In dit onderzoek wordt een nieuwe hormoonpleister getest. In de regio Venray worden vrouwen gezocht die aan het onderzoek mee willen doen. Het gaat daarbij om vrouwen van 35 tot 65 jaar die last hebben van opvliegers en/of nacht- zweten. De laatste spontane onge steldheid moet langer dan acht maan den geleden zjjn. Ook vrouwen by wie de baarmoeder operatief is verwij derd, komen in aanmerking voor het onderzoek. Belangstellende vrouwen kunnen zich voor 29 nov. aanmelden via telefoonnummer 06-0223262. Dit gratis nummer is tijdens kantooruren bereikbaar van maandag tot en met vrijdag. Verminderen overgangsklachten Ongeveer 70 van de vrouwen tussen 35 en 65 jaar heeft in zekere mate last van overgangsklachten. Daarbij denken we meestal aan de bekende opvliegers of aan nachtzweten. Maar ook geprik keldheid, wisselende stemmingen, pijn bij het vrijen en problemen met de blaas kunnen in deze periode voorkomen. Al deze klachten worden veroorzaakt door veranderingen in de hormoonhuishou ding. In de puberteit bereidt het lichaam zich op voor de vruchtbare periode, in de overgang sluit het lichaam deze periode af. Voor veel vrouwen komen de overgangsklachten op een lastig moment: hun carrière is vaak op en hoogtepunt en de tijd die vrijkomt door dat de kinderen het huis uit zijn wordt met nieuwe bezigheden op een zinvolle manier gevuld. De vrouw van nu wacht niet meer gelaten af tot de ergste onge makken voorbij zijn, maar vindt dat er iets aan gedaan moet worden. Door mee te doen aan het onderzoek kunnen vrou wen uit deze regio een bijdrage leveren aan het verminderen van overgangspro blemen voor een grote groep vrouwen. Nieuwe hormoonpleister Het toedienen van oestrogenen helpt bij veel vrouwen om de klachten te vermin deren. De oestrogenen kunnen door middel van tabletten worden ingeno men, maar veel vrouwen geven de voor keur aan een hormoonpleister waarbij de werkzame stoffen via de huid worden opgenomen. Omdat de hormonen zo direkt in de bloedbaan komen, kan met een lagere dosis hormonen worden vol staan. Bovendien hoeft de pleister maar twee maal per week vervangen te wor den. In het onderzoek dat binnenkort van start gaat wordt een nieuwe hormoon pleister getest. Daarbij staan de werk zaamheid van de lage dosering hormo nen en de nieuwe klceflaag centraal. Het onderzoek duurt in totaal 17 weken. Na een zorgvuldige selektie volgt een behandeling met pleisters gedurende drie maanden. Er worden verschillende medische kontroles uitgevoerd. De vrouwen die deelnemen aan het onder zoek krijgen dus een intensieve en des kundige begeleiding. A.s. zaterdag zal met alle pracht en praal een diamanten huwelijks feest worden gevierd van Johanna SCHAAREMAN (84) en Harrie GOOREN (89). Die hoogtijdag zal begonnen worden met een plechtige Eucharistieviering in de Paterskerk. Die viering zal worden opgeluisterd door het gemengde koor Crescendo, waarvan de diamanten bruid jaren lang lid is geweest. Het verdere feest wordt gevierd in het evene mentencentrum 'de Witte Hoeve' waar het paar met familie, iedereen de gelegenheid zal geven hen tussen 16.30 en 18.00 te feliciteren. DE DIAMANTEN BRUIDEG OM heeft een zwaar leven achter de rug, waarvan nu nog de sporen zijn te herkennen. Hij is geboren en getogen in Venray, beter gezegd 'op' de Boschhuizen. Na het lagere onderwijs -'wat was het een beroer de tijd'- zei mijn vader tegen mij, 'ja jongen, ju zult toch wat moeten gaan doen, want voor niets gaat de zon op'. Via zijn vader kwam hij bij aannemer Martens op kantoor. Dat dacht hij, maar dat werd anders, de eerste en tevens zijn laatste werkdag was stenen poetsen. Dat was nu niet het werk wat Harrie zocht. Hij gaf zich op als beroeps voor de KNIL, het Koninklijk Nederlands Indisch Leger, en werd aangenomen. Na de opleiding in Nijmegen in 1927, werd hij als sergeant naar het toen malige Nederlands Indië gestuurd. Harrie Gooren verbleef daar op ver schillende posten maar kon zijn ver lof van zes maanden door gaan brengen in zijn woonplaats Venray, dat was in 1934. In die verlofperiode leerde hij in Helden zijn huidige echtgenote ken nen. Het klikte meteen tussen hem en Johanna Schaareman. Johanna SCHAAREMAN was geboren en getogen in Delft. Het gezin Schaareman moest om gezondheidsredenen naar het platte land verhuizen, dat werd Helden. Omdat het paar zich tijdens het ver lof van zes maanden leerde kennen, was er eigenlijk haast geboden om te trouwen. Het paar moest perse getrouwd naar Nederlands Indië terugkeren. De verkeringstijd was dus maar kort, na drie maanden werd getrouwd. Totdat er kon wor den ingescheept verbleef het jonge paar wisselend bij de respektievelij- ke ouders. De reis naar Nederlands Indië bleek een droomreis, op een luxe boot met alle pracht en praal. Een huwelijksreis van ongeveer een maand. Oorlog Het mooie leven in Nederlands Indië werd in 1942 ruw verstoord door de inval van de Jappen. Dat was het begin van een lange lijdens weg. Het paar werd gescheiden, Johanna moest naar een gevangen kamp, en maakte zich verdienstelijk in de keuken. Zt zag er velen omko men en bezwijken aan de vernede ringen van de Jappen. Onbeschrijfelijk waren de toe standen in de kampen. Nog steeds hebben wij beiden dit nog niet ver werkt. Met ons komende feest in het vooruitzicht komen de herinnerin gen nog steeds boven. Harrie werd tewerkgesteld bij de aanleg van de Birma-spoorlijn. Van de 800 militairen keerden er slechts vier terug. Die terugkeer op oude jaar 1945 was het einde van een onbeschrijfelijke tijd. Uitgeteerd keerde hij terug, een levend wrak van nog maar 35 kilo. Maar op die oudejaarsavond werd het paar weer verenigd. Moeizaam kwam ook het leven voor deze KNIL militairen weer op gang en het duurde tot juli 1945 voordat ze naar Nederland konden worden gerepatrieerd. Venray Het echtpaar Gooren kwam weer in Venray terecht waar echter geen woonruimte te krijgen was. Na eerst op kamers te hebben gewoond kon den zij een lege woonwagen van een bouwbedrijf huren. Daarin verble ven zij veertien maanden. Ze kregen toen een nieuw gebouwde woning op het Desselke (Wit Desselke) toe gewezen. Het is dan april 1950. Die woning werd later vervangen door een woning aan de Beukenlaan. 9 Jaar geleden werd dit verruild voor hun huidige woning aan de Patersstraat. Na de KNIL, kon Harrie werk krijgen als materiaalbeheerder bij het Limagas, die toen met de aanleg van gas in Venray was begonnen. Later kwam hij bij de gemeente terecht op de afdeling Interne Zaken. Van zijn kennis van het Maleis maakte de gemeente dank baar gebruik, Venray kreeg toen vele Molukkers toegewezen die de Nederlandse taal niet machtig waren. Aan die begeleiding en aan passing van deze mensen heeft ook Johanna zich zeer verdienstelijk gemaakt. Ongeveer twee jaar was Harrie ook de huurophaler van de wonin gen die de gemeente Venray toen nog in beheer had. Ook met de oprichting van de Bescherming Burgerbevolking heeft Harrie zich ook op voortreffelijke wijze ver dienstelijk gemaakt. Emoties Emoties komen bij beiden op, omdat ze maar niet kunnen begrij pen dat de Nederlandse regering weinig heeft gedaan, en nog doet, voor de KNIL-leden. Reden voor Harrie om zijn zo verdiende onder scheidingen nooit meer op te spel den. Hij gooide ze weg als een stil proces tegen die onderwaardering. 59 Dienstjaren bij de Overheid (want de Indië-jaren tellen dubbel) heeft deze rasechte Venraynaar er op zitten. Een erkenning van H.M. de Koningin heeft hij nooit gekregen. Ook geen vergoeding voor vier jaar dwangarbeid aan de Birma-spoor- weg. Die werden door de Overheid niet erkend. Desondanks ziet het paar met ver langen uit naar hun hoogtijdag, die zij vieren met hun drie kinderen en zes kleinkinderen. Even vergeten ze dan de kwaaltjes die beiden hebben en die weer bij de ouder wordende mens schijnen te behoren. 'Wij zijn de zwaarste klappen teboven geko men en wij genieten nu extra van de dagen die ons nog resten. Wij weten ons daarbij omringd van de goede zorgen van kinderen en kleinkinde ren', aldus het diamanten paar. In Noord-Limburg is een aanzien lijk tekort aan pleegadressen. Om meer gezinnen bereid te vinden zich als pleegouders aan te melden wordt er door de Voorziening voor Pleegzorg Limburg een tweetal voorlichtingsavonden georgani seerd. In Venray op dinsdag 29 nov. in gemeenschapshuis Den Hoender, St. Ursulastraat 2 en in Venlo op donderdag 1 dec. bij het Buro Jeugdbescherming op de van Cleefstraat 54. Een van de vormen van pleegzorg waar aan die avonden aandacht wordt besteed is het kort- verblijfadres. Een vorm van pleeg zorg waarbij u een kind voor een korte tijd opvangt. Verder zal onder andere informatie worden gegeven over wat pleeggezinnen en pleeg kinderen zijn en wie pleegouder kan worden. Belangstellenden in pleeg zorg zijn deze avonden vanaf 20.00 van harte welkom. Pleegadressen zijn bedoeld voor kinderen die tijdelijk niet thuis kun nen wonen., Momenteel is er in Venlo en Venray een groot aantal kinderen, dat in een pleeggezin geplaatst zou moeten worden, omdat hun thuissituatie wegens omstandigheden van de ouders niet meer optimaal is voor deze kinderen die in de leeftijd variëren van 0 tot 18 jaar. Op de voorlichtingsavonden wordt onder andere uitleg gegeven over de diverse vormen van pleeg zorg. Pleegzorg varieert van week- end/kontakt opvang, tot langdurige opvang voor enkele jaren. De keuze of men en kind voor korte of langere tijd wil opvangen, wordt geheel bepaald door de voorkeur van de pleegouders. De Voorziening voor Pleegzorg Limburg houdt zich bezig met het werven, voorbereiden en begeleiden van kinderen in pleeggezinnen. Dat nieuwe pleegouders nodig zijn, blijkt uit het groot aantal aan vragen om een kind in een pleegge zin te plaatsen, maar waar geen pleeggezin voorhanden is. Hier pro beert e voorziening voor Pleegzorg Limburg verandering in te brengen. Hebt u interesse in pleegzorg, dan kunt u de voorlichtingsavond zonder verdere verplichtingen bijwonen. U kunt natuurlijk ook kontakt opne men met de Voorziening voor Pleegzorg, tel. 04750-11717. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Het zijn de kleine dingen die it doen', en aan dit gezegde oesten wij denken toen wij ikeie kranteknipsels zagen van igelse bladen, die gewag maak- d vaneen ongewone vriendschap e nu al 50 jaar duurt. Een iendschap die ertoe leidde dat it Venrayse echtpaar 'ynhoven-Akkermans centraal ond tijdens een grote reünie in ishop's Castle. Bishop's Castle was de woon- aats van sergeant Bill Licas, die 12 oktober 1944 sneuvelde bij de ivrijding van Overloon. Lucas ;ht begraven in Overloon op het gelegen 'P m de Vierlingsbeekseweg gele ;els kerkhof. familie Lucas heeft al het ogelijke óm op de dag dat het 50 ar geleden was een reünie te hou- !n voor de hele familie. Die reünie gon met een dankdienst in de the hurch Barn in Bishop's Castle, èntraal tijdends die reünie stond ;t Venrayse echtpaar Wijnhoven- ldcermans. Een ontmoeting die op ;t Venrayse echtpaar een diepe idruk had achtergelaten. Hoe het begon Nadat de strijd om de bevrijding rond Overloon was gestreden, was van Overloon niet veel meer over. Op de puinhopen van dat 'tweede Caen' werden de handen uit de mouwen gestoken om uit de as toch iets moois op te bouwen. Ook de gevallen bevrijders werden niet ver geten en zo werd het Engels solda- tenkerkhof aangelegd, temidden van de bossen waar een strijd van man tot man had gewoed. Tussen de daar begraven soldaten was ook de 28-jarige sergeant Bill Lucas van het Coldstream Guards regiment. Toon Schrader, ambtenaar van de gemeente Vierlingsbeek was nauw betrokken bij de aanleg van dat Engels soldatenkerkhof in Overloon. Hij vroeg aan zijn buur meisje Nelly Akkermans, toen een 13-jarige leerlinge aan de Venrayse Mulo, of zij niet een of twee graven wilde adopteren, én of ze niet een briefwisseling wilde aangaan met de nabestaanden van de soldaten. Zo begon Nelly Akkermans al vroeg te corresponderen met de weduwe Lucas. In 1950 reisde de weduwe in gezelschap van haar zoon Keith Lucas naar Maashees. Ze was daar te gast bij de familie Akkermans. Vanaf dat moment zijn beide families vrienden gebleven. Bezoeken In de loop van de bijna 50 jaar is de familie Wijnhoven, want Nelly Akkermans was inmiddels getrouwd met Harrie Wijnhoven, drie keer naar Bischop's Castle geweest ter wijl weduwe Lucas ook al drie maal op bezoek is geweest; eerst in Maashees en later bij de familie Wijnhoven in Venray. De keren dat Nelly en Harrie Wijnhoven in Overloon een bezoek hebben gebracht aan het graf van Bill Lucas zijn niet te tellen, hetzelfde geldt voor de uren dat ze aan de verzor ging van dat graf hebben besteed. Trots het echtpaar Het was voor Wijnhoven een hele eer om het mid delpunt te zijn van een reünie, als beloning voor de zorg die beiden hebben gehad. Trots waren zij voral op de aangeboden oorkonde, die met goud was omlijst, die de grote dankbaarheid tot uitdrukking bracht. De Engelse familie Lucas gaf daarbij ook aan dat deze vriend schap het lijden van het gebrachtte offer draaglijker heeft gemaakt. anniversary, a Mrs The dedication mneu u Scn5M^CiaE^ns.hla»n 5T K3f WstJK ïï'Snrf SeC°°d World War killed in Sergeant Vol verwachting klopt ons hart Voelt u zich betrokken bij de Derde Wereld of het Zuiden, zoals tegen woordig dat deel van de wereld wordt genoemd dat op een laag wel vaartspeil staat, en heeft u nog wat probleempjes met het kopen van sinterklaaskadootjes? Misschien kunt u iemand blij maken met een mooi beeldje van Kisii-steen uit Kenia, een kerststalletje uit Peru, een vriendschapsbandje of wierrook uit India, honing uit Mexico, koffie uit T anzania, wijn uit Algerije, prachtige handdoeken of theedoe ken uit India, speelgoed uit Sri- Lanka, een schaal uit Thailand, oor bellen gemaakt door straatkinderen van Rio de Janeiro? Bovendien geeft u dan een kado met een ekstra dimensie. Alle produkten zijn immers gekocht bij kleinschalige bedrijfjes of coöperaties in het Zuiden via alternatieve handelsorga nisaties als Fair Trade, Hasla, Goed Werk, de Evenaar, Cusco etc., en er is een eerlijke prijs voor betaald. De Wereldwinkel kan sinterklaas en kerstpakketten verzorgen, op voor waarde van de verkrijgbaarheid van de verkrijgbaarheid van de verlang de produkten. Op 27 nov. is het ook koopzondag in de Wereldwinkel van 12.00 tot 17.00. Verder is de winkel open op de volgende koopavonden voor sinterklaas: 29 en 30 nov. en 1 en 2 dec. tot 21.00. Kom vrijblij vend eens kijken, er is voor elk wat wils, voor klein en groot! Sinds oktober is Wereldwinkel Venray langer open en wel: ma van 12.00 tot 18.00, di t/m do van 13.30 tot 18.00, vrijdag van 13.30 tot 21.00 en zaterdag van 10.00 tot 17.00. Het adres is Henseniusstraat 3a. Voor meer informatie tijdens openingsuren: tel. 88571. U kunt ook terecht bij An Wondergem, tel. 84545 of Karla Menger, tel. 88005. De verontruste burgers van de Aubadestraat, Serenadestraat, Etudestraat en de Ouverturestraat, verenigd in de aktiegroep Theuws, wil de milieu vergunning die aan dit bedrijf is verleend, bij de Raad van State gaan aanvechten. Dat is het resul taat van een vorige week gehou den bijeenkomst in het wijkcen trum van Brukske. Om deze stap te kunnen zetten zijn nu alle bewoners aangeschreven om financieel bij te dragen in de procedure. Het Buro Rechtshulp te Roermond zal de aktiegroep gratis bijstaan maar er zijn toch nog diver se kosten zoals de griffie- en porto kosten. Dit is een bedrag van onge veer 800 gulden. De aktiegroep rekent op een bijdrage van tien gul den per gezin. Omdat het beroep medio december moet zijn aangete kend, wordt aan de bewoners gevraagd om dit bedrag voor 1 december over te maken op bank- rek. nr. 64.28.95.678. i aparte stoffencollecties met actuele dessins bijpassende stoffen in onze behangboeken gordijnen eventueel op maat gemaakt compleet kleur-advies voor behang, verf en raamdecoratie En verder Alle truien 20% korting Alle blouses 20% korting Alle spijkerbroeken 20% korting Handschoenen dames en heren 10% korting LtdtT

Peel en Maas | 1994 | | pagina 13