L ~n Penningkruid moeilijke bevalling Reünie Barakschool Patersstraat Basisschool herdacht ook bevrijding Extra groen voor bewoners Brukske Kleindierententoonstelling in Leunen REGIOKALENDER Chris Cuppen ere-dirigent van fanfare Dorpsklank Ët. U In yvsn KSV Venray e.o. Camaval- zittingsavond Leunen Kruispunt Ysselsteyn definitief rotonde Opening peuterspeelzaal De Blokkendoos Donderdag 17 november! 994 - Pagina 7 ondagmiddag vond in de foyer van de Schouwburg de uitreiking van de <akkere Piëlhaas plaats. Deze onderscheiding van de vastelaovesvereniging e Piëlhaas werd dit jaar toegekend aan StefPeeters. Stefis de grote anima- ir geweest van een van Venrays grootste evenementen, de Kennedymars. In i gezellige ambiance kregen verder enkele leden van De Piëlhaas een ver- igingsmedaille uitgereikt en werd joekskapel ZuutjesAn in het zonnetje ezel. Is rode draad door deze middag liep de presentatie van de mini-cd van De 'iëlhaas door het programma heen. De ca is voor 12,50 te koop in een aan- jl Venrayse winkels. J Dit weekeinde, op 19 en 20 {november, houdt de Kleindieren jSportfokkers Vereniging Venray en omstreken (KSV) haar jaar- [Hjkse clubtentoonstelling. Dit jaar gebeurt dat samen met de vereni- Onder Ons uit Helden, tats van deze tentoonstellling is [de loods by Gebr. Thijssen aan de gse Peelweg 37 te Leunen. Tijdens de tentoonstelling wordt n groot aantal dieren aan het ïbliek getoond. Hieronder o.a. mijnen, cavia's, kleine knagers, Juiven, hoenders, dwerghoenders, hier- en watervogels, kalkoenen etc. L Voorafgaand aan deze tentoon- itelling vmdt vrijdag al een keuring ■laats. De dieren worden beoor- Heeld op algemene gezondheidstoe stand, formaat en gewicht, kleur, tekening van de vacht of veren. Deze en andere faktoren bepalen welk dier het mooiste in haar cate gorie is. Tijdens de tentoonstelling wordt tevens veel informatie verstrekt over het houden, verzorgen en voederen van allerlei kleindieren. Een interes sant onderdeel op deze tentoonstel ling is het verwerken van wol van het angorakonijn. Ook is er aan de kinderen gedacht in de vorm van een knuffelhoekje met konijnen, cavia's en kuikentjes. Verder is er een tombola met diverse prijzen De tentoonstelling is op zaterdag 19 november van 10.00 tot 22.00 uur geopend en zondag 20 novem ber van 10.00 tot 17.00 uur. In de Peel en Maas Regiokalender, vindt u een korte opsomming van eve nementen en aktiviteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redak- tionele kolommen geen uit gebreide aandacht kunnen schenken. 25-26-27 november. 'Paard en Koets'. Internationale paardesport- en rijtuigenbeurs. Brabanthallen 's Hertogenbosch. Openingstijden: vrijdag 14.00-22.00 uur; zaterdag 10.00-22.00 uur; zondag 10.00-18.00 uur. Entreeprijs 17,50 p.p.; Pas 65+ 15,-; kinderen 10-14 jaar 7,50. 19 november. Middeleeuws eetfestijn in jongerencentrum Gryphus, Grotestraat 18a, Vierlingsbeek. Deelname kost 10,-. 'Gepaste kleding' gewenst, t/m 31-12. 'Kind van twee werelden', Afrika Museum Berg en Dal. Tentoonstelling over zwangerschap en geboorte in Afrika. )eze oude schoolfoto is van cama- ral 1961 en toont een aantal leerlin- ;en van de Barakschool aan de •atersstraat te Venray. n willekeurige volgorde zijn het de folgende leerlingen: Leny Heidens, toinie Mommen, Leny IJzendoorn, darlies Arts, Genny Gijsbers, Harry acobs, Bert v.d. Broek (overleden), rhea v.d. Broek, Marlien v.d. koek, Lot Hout, Lucie Slits, Annie Arts, Annemie Straatman, Nico 'hilipsen, Frans de Wit, Paul op 't Veld, Henk van Schijndel (overle- len), Jan van Osch, José Aben, larry?, Thea v.d. Bekerom, Jackie ansen, Wim v.d. Vorle, Dientje Linders, Annemie Vollenberg, Jacinta v.d. Berg, Marlies?, Bert Claessens, Hay Arts, Gerda Thijssen, Tiny Rongen, Jopie Knapen, Liesbeth Knapen, Ton Rijbroek, Arno Loonen, Martien Druiven. De juffrouw is Jeanette Spreeuwenberg-Moorrees. Of dit de juiste namen zijn weten we niet. Enkelen van hen willen een reünie organiseren, velen hebben zich al gemeld, maar een aantal missen we' nog. Het kontaktadres is: Harry Jacobs, Helfrichstraat 48, 5801 ZN Venray of Tiny Fita-Rongen, Vicarieweg 74, 5809 BN Leunen, tel. 80620. Tijdens het afgelopen zondag gehouden Donateursconcert is dirigent Chris Cuppen uit America benoemd tot ere-dirigent van de Castenrayse fanfare. Voorzitter Piet van Wegberg memoreerde in zijn toespraak de vele ver diensten en grote inzet van Chris voor Dorpsklank. Het korps behaalde onder zij'n leiding diverse kampioenswimpels waaronder de hoogste natio nale en internationale onderscheiding in de afd. uitmuntendheid, tijdens het Wereld Muziek Concours te Kerkrade in 1993. Dorpsklank promoveerde o.l.v. Chris Cuppen van de tweede afdeling naar de ere-afdeling. Zichtbaar onder de indruk nam Chris de bijbehorende oorkonde in ont vangst. In een korte toespraak bedankt hij bestuur en leden voor zijn benoeming tot ere-dirigent en deelde mee dat 'uit het oog niet uit het hart is, we zullen nog vaak samen een pilske drinken'. Met het dirigeren van een mars nam hij vervolgens afscheid van zijn muzikanten en droeg de dirigeerstok over aan zijn opvolger René Lebens uit Buchten, waarna de fanfare o.l.v. haar nieuwe dirigent een kort concert verzorgde. Met de dodenherdenking op het Duitse oorlogskerkhof zitten de herdenkingsbijeenkomsten van de tweede wereldoorlog er op. Dit {"aar was het een bijzonder jaar: iet vijftigste bevrydingsjaar. Dat werd ook herdacht door de Venrayse basisschool De Kemp. De leerlingen van de school kregen op verschillende manieren iets mee van wat hun opa's en oma's vijftig jaar geleden hebben meegemaakt. Zo werd de kerktoren beklommen om een indruk te krijgen van het belang van de toren als uitkijkpost, wat weer voor de Duitsers reden vormde om 'de wachter van de Peel' de lucht in te laten vliegen. In de geschiedenisles werd ingegaan op de namen van de straten rondom de school. Die dragen de namen van geallieerde krijgsheren als Montgomery, Dempsey en Roosevelt. De Vredeskerk, voor een belangrijk deel met geld van de bevrijders tot stand gekomen, werd eveneens besproken. Ook brachten de kinderen een bezoek aan het Engels soldatenkerk- hof, waar de heer Van den Heuvel, zelf oud-onderwijzer, vertelde over zijn ervaringen als 17-jarige jongen in de herfst van 1944. Op het kerk hof ontmoette de schooljeugd toe vallig een Britse oud-strijder. De 70- jarige 'Tommy' was ontroerd door de aandacht van de kinderen, die met bloemen, tekeningen en gebe den de gevallen soldaten herdach ten. SPONSORLOOP Ook de link met de moderne tijd ontbrak niet in het lesprogrammaat- je rondom oorlog en bevrijding. Hoogtepunt van de activiteiten vormde een sponsorloop, waarvan de opbrengst was bestemd voor kin deren die nu in het voormalige Joegoslavië lijden onder oorlogsge weld. De kinderen renden, gespon sord door familie, kennissen en buurtbewoners, rondjes rond de school. Ze haalden voor de stichting Mensen in Nood het mooie bedrag van 1857,25 bij elkaar. De stich ting koopt van dat geld schoolspul len voor leeftijdgenoten van de Venrayse kinderen in Bosnië. Daarnaast gaf elk kind nog een schrift, met daarin een zelfgeschre ven boodschap in de taal van de ont vanger. Het brieQe van Janine dat ze schreef aan 'een Engelse soldaat in de hemel'. De tekening is van Katrijn Lenssen. Uo-a-L yodlu cUtematf- Uo-<rz- cU. esnpzstlZ. vinJi oUt. <U cwou $u*Jl isvsyv fu/rn ■ho-uoLz/K - Bij van Oorschot Mode in de Grotestraat te Venray vond zaterdag jl. de prijs uitreiking plaats van een quiz, die het modehuis in de maand oktober onder zijn klanten heeft gehouden. Bij aankopen boven f250,- kreeg men een reiswekker cadeau, die vergezeld ging van een quizkaart met daarop enkele vragen over Parijs Modestad. Uit de vele goede inzendingen werd de kaart van de heer en mevrouw Schings uit Venray getrokken. Zij ontvingen uit handen van de heer Kirkels, filiaalmanager, een reischeque voor een weekend Parijs voor twee personen ter waarde van f750,-. Alle andere inzenders ontvingen een waardebon Op onderstaande tentoonstellingen werden door onze leden goede tot uitmuntende resultaten behaald. In de Kasteelpark Show te Limburicht werd H. Bonants uit Venray kampioen met een Bahama pijlstaart (watervogel. Op Omitnophilla te Utrecht werd P. Botden uit Vredepeel kampioen met een Crollwitzer kalkoen. Bij BPSV Horst werd M. Botden uit de Vredepeel met een rode slobeend kampioen (watervogel). Tijdens de Peellandsnow te Asten werd H. Verrijdt uit Sambeek reser ve-kampioen met een Rijnlander (konijn). Op Gallinova te Bameveld behaalde onze leden zeer goede resultaten bij alle diersoorten. P. Claessen uit Ysselsteyn was zowel bij de Brahma's en Faverolles de beste van onze vereniging. Op vrijdag en zaterdagavond a.s. worden de jaarlijkse zittingsavon den gehouden van carnavalsvereni ging 't Knölleke te Leunen Ook deze 22e zittingsavond kent weer een gevarieerd aanbod van buuts, wazel en zang. De muzikale omlijsting is in handen van joekska pel Nöet Tuus. Voor beide avonden, die om elf voor acht in De Brink van start gaan, zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij H. Meyers, Hooipas 8 te Leunen, tel. 10542. Ondanks dat deze week de pro vincie het licht op groen heeft gezet, lykt het vlaggeschip van Landweert 3 nog niet onder een goed gesternte te staan. De fraaie witte patiobungalows zijn niet echt welkom by de bewoners van Penningkruid. De achtergronden op een rytje. (door Bert Albers) Waar gaat het om in de discussie Penningkruid? Om een strook van een paar honderd meter lang en 40 meter breed. Aan weerszijden begrensd door twee straten, die aan een kant zijn bebouwd. Een opval lend stukje ruimtelijke vc dat blijkt ook uit de kaart van de wijk. En uit de ambtelijke stukken. Een citaat uit het veelgeroemde Beeldkwaliteitsplan Landweert III uit 1992. Daarin heet Penningkruid nog 'de secundaire ruimtelijke ver bindingsas. Een lineaire stedelijke strook met een duidelijk strakke vormgeving middels een forse laan- structuur aan weerszijden van een middels bijzondere bebouwing bebouwbare strook. Deze bebou wing moet qua karakter (hoger of lager) afwijken van de overige bebouwing'. Tussen de woningen staan 'bomen van de derde orde' gepland, hetgeen betekent dat ze maximaal tien meter hoog en breed mogen zijn. Aan weerszijden van de as verrijzen groepjes nog hogere bomen. De voorkeur voor bebouwing gaat uit naar patiowoningen. Qua opper vlakte schrijft het globale bestem mingsplan voor dat maximaal 30% bebouwd mag worden. Een architect met wat in z'n mars moet de teke ningen maken, een bouwer met dezelfde kwaliteiten mag daarna het karwei afmaken. PLAATJES Aldus de ideeën van de mensen van de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente Venray. Ideeën die in de fraaie brochure Een wijk krijgt vorm' ogenschijnlijk nog eens dui delijk op papier worden gezet. Met deze en andere brochures gaat de gemeente Venray Duitsland in, want daar is het goeddeels allemaal om begonnen: de verwachte komst van de Nederlandse militairen uit Blomberg en Stolzenau naar de Peel. In die plaatjes ligt de basis voor de huidige stroeve gang van zaken rond het Penningkruid. Want in de begeleidende teksten staat overal keurig vermeld dat in de ruimtelijke verbindingsas gebouwd mag worden en hoeveel. Wie de plaatjes bij de tekst bekijkt kan ech ter heel gemakkelijk een andere conclusie trekken: wat later Penningkruid gaat heten is op diver se tekeningen maagdelijk blank of aanlokkelijk groen gekleurd. Een aantrekkelijke lokatie om te gaan wonen dus. Dat vinden ook de huidige bewo ners, waarvan de meesten in 1993 hun huizen kopen. Op dat moment zijn ze op de hoogte van de bepalin gen in het bestemmingsplan, maar door plaatjes en maquettes op ver schillende informatieavonden ont staat verwarring. Ook de bouwers en makelaars dragen niet aan een duidelijker beeld bij. Een woning met 40 meter vrij uitzicht verkoopt zich nu eenmaal beter. GEEN DUIDELIJKHEID De bewoners van het Penningkruid voelen zich lichtelijk misleid door de voorlichting van de gemeente en de makelaars, hoewel ze op het moment van koop van de mogelijke bebouwing wisten. Hun bezwaren richten zich dan ook op mate waarin de as bebouwd wordt. Tijdens een informatieavond in mei van dit jaar werden schetsen getoond van het bouwplan. "We kregen daar de indruk dat er veel meer dan 30% bebouwd gaat worden", zegt woord voerder Jan Vink van de bewoners. "Wat is bebouwing. Horen daar de opritten bij? En de voortuintjes? Wat gebeurt er als de bewoners die bijvoorbeeld bestraten? Het bezwaar richt zich verder tegen de lange witte muren die volgens hen het nieuwe uitzicht van de Penningkruidbewoners gaan vor men. De bomen die de gevels aan het zicht moeten onttrekken zijn pas over een jaar of tien volgroeid, zo stellen ze. Woordvoerder Vink en z'n medebe zwaarmakers zijn verder teleurge steld over het uitblijven van een fat soenlijk antwoord op brieven en vragen die ze op voorlichtingsavon den hebben gesteld. Z'n rechtsbij standverzekering heeft de gemeente gevraagd om toelichting van de kadastrale gegevens, zodat er duide lijkheid is over de exacte oppervlak te van de kavels. "Daarop zitten we nog steeds te wachten", zegt Vink. Ook de toezegging van wethouder Kersten dat er oudere bomen geplant worden om de witte gevels te camoufleren is nog niet schrifte lijk bevestigd, net zo min als de toe zegging dat uniforme carports con tractueel verplicht zouden worden. Dat was enkele weken geleden. Inmiddels is gebleken dat de provin cie niet zo zwaar tilt aan de bezwa ren van de bewoners van Penningkruid. In principe wordt de middenstrook bebouwd, tenzij de rechter anders beslist. FOTO De nu nog ruimtelijke verbindingas zal worden ingevuld met patio-bun galows. In alle tekeningen was daar weinig van te zien. Gemeente neemt standpunt provincie over "Het Venrayse college staat volle dig achter de aanpak van de pro vincie". Met die woorden lichtte wethouder Truyen van openbare werken het definitieve advies van de gemeente met betrekking tot de reconstructie van het kruis punt in Ysselsteyn toe. Na een 5aar retourtjes Maastricht luidt at advies nog steeds: een rotonde aanleggen. Er komen geen ver keerslichten voor het langzaam verkeer, wel een soort sluizen. Het kruispunt wordt veranderd in een verkeersplein, waarbij de toe- en afritten slechts uit één rijstrook bestaan. Die maatregel moet vol doende snelheidsremmend werken voor auto's. De poortjes, volgens Truijen vergelijkbaar met die op de Afgelopen zondag 13 november werd de nieuwe ruimte in wijkcen trum 't Stekske officieel geopend. Vijf peuters (van iedere groep één) onthulden een wandkleed met het nieuwe logo. De belangstelling was groot: ouders, broertjes, zusjes, opa's, oma's van bezoekende peu ters, maar ook andere belangstellen de wijkbewoners. Na de onthulling werden de vele vrijwilligers bedankt voor hun inzet. Ongeveer 30 mensen werkten veelal in ae avonduren aan het schilderwerk, het buitenterrein, de verhuizing, etc. Ook de open dag die aansluitend gehouden werd (binnen het hele wijkgebouw) was druk bezocht. De ouders dronken een kopje koffie, terwijl de peuters, kleuters en grote re kinderen zich vermaakten met tekenen, schmincken, glijen en but tons maken. Om 16.15 uur gingen de laatste bezoekers weg en konden leidsters en oudercommissie terug kijken op een geslaagde opening. kruising Deurneseweg-Heidseweg, moeten er voor zorgen dat de voet gangers en fietsers goed opletten bij het oversteken. De smalle rijstrook betekent een korter verblijf op de weg voor de overstekende verkeers deelnemer. Het advies van het college is teleur stellend voor de dorpsraad en de bewoners van Ysselsteyn. De dorps raad had geadviseerd om de situatie ongewijzigd te laten of op z'n minst verkeerslichten voor het langzaam verkeer te behouden. Dorpsraadvoorzitter Harrie Philipsen: "De provincie stelt dat niet te bewijzen is dat oversteken zonder verkeerslichten onveiliger is dan met. Wij kunnen het omgekeer de niet aantonen, dus ons argument is weg. Gevoelsmatig zeggen we dat het oversteken van een rotonde voor voetgangers en fietsers gevaarlijker is dan een met verkeerslichten beveiligd kruispunt". Volgens Philipsen heeft de provincie ook niet willen afstappen van het plan voor een rotonde. Wethouder Truijen is daarentegen kan het advies wel verdedigen. "De provincie heeft ons ervan overtuigd dat deze oplossing de maximaal haalbare veiligheid biedt", zegt hij. Bij het advies is rekening gehouden met het aantal gebruikers van het kruispunt. Dat zijn er dagelijks ongeveer 17.000, waarvan 400 fiet- EXPERIMENT Na aanleg van de rotonde start de provincie, via het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Limburg (ROVL), met een voorlichtingsactie aan de gebruikers van het kruispunt, lees de dorpsbewoners. De voorlich tingscampagne is een experiment, waarvoor maximaal 50.000 gulden beschikbaar is. Het kruispunt in Ysselsteyn dient daarbij als model voor anderen. De provincie wil in heel Limburg kruispunten door rotondes vervangen. Hei college van B en W beeft dinsdag besloten om in de wyk Brukske toch extra groenst rookjes uit te geven aan de bewoners van langs de centrale groenstrook in de wyk. Het college volgt bij haar besluit het advies van de directeur Gemeentewerken. Die oordeelde dat de wen sen van de bewoners om het groen by bun tuinen te krygen reëel zyn en de groenstructuur in de wyk niet te zwaar aantasten. De vakafde- fing had, op grond van een in juni van dit jaar genomen coilegebe- sluit, geadviseerd de groenstroolsjes niet uit te geven. Behalve met de realiteit van de wensen is ook rekening gehouden met het feit dat aan bewoners aan de andere kant van de centrale groenstrook in een eerder stadium wel stukjes zijn uitgegeven. Hoewel de situatie voor vakmensen niet helemaal vergelijkbaar is, is dat in de beleving van de bewoners wel het geval, zo oordeelde het college. Het gaat om kleine strookjes van 2 tot 2,5 meter diep, gelegen tussen de achtertuinen en een

Peel en Maas | 1994 | | pagina 7