PEEL EN MAAS U Uitbreiding kabelnet 1 juli 1995 gerealiseerd Stijlvolle herdenking op Volkstrauertag Twee Venrayse schutters worden onderscheiden PvdA fraktie wil optimalisering spoorlijn Veulen 50jaarbevryd Sint- en Kerstaktie van Winkelcentrum Venray Leerlingen van de basisscholen zwemmen voor Divinolandia vloerbedekking CMll'AlfcVT COI\l»IUMT MA BELLE LEDERMODE Veiling en vlooienmarkt in Veulen PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS ontdek warmer wonen met de juiste kleur 7etondagmorgen vond op het Duits erkhof in Ysselsteyn de jaarlijkse 44 lodenherdenking plaats. Voor het erst was de herdenking in tijd inge- ;0rt, wat door de ongeveer 500 iabestaanden en genodigden als :eer prettig werd ervaren. Burgemeester Waals herinnerde eraan dat Venray in de laatste maan den drie maal de doden heeft her dacht. Eerst op het Engels kerkhof, later op 17 oktober toen Venray 50 aar geleden werd bevrijd, en nu op iet Duits kerkhof. Waals stelde ladrukkelijk de vraag of de tijd niet gekomen was, zonder te vergeten wat er is gebeurd in de laatste oor log, om als goede buren samen te werken aan het verenigd Europa. 'Anders is het gevaar aanwezig dat de offers tevergeefs zijn gebracht'. Een vertegenwoordiger van de Duitse school in Brunssum, spre- cend namens de leerlingen van die school, stelde vooraf dat hij 32 jaar ia de afloop van de Tweede Wereldoorlog was geboren. Het jezoek aan dit soldatenkerkhof, waar veel jeugdigen begraven lie ren, bevestigde voor hem dat ae êugd de plicht heeft om waakzaam e zijn en te blijven en zich in moet ïtten voor deze goede zaak. ie heer Adamowitsch, vertegen woordiger van de Volksbund eutsche Kriegsgraberfürsorgen gaf in dat de Duitsers niet de waanzin iijn vergeten van het 'Dritte Reich' en wat anderen is aangedaan. 'Wij Duitsers vragen om vergeving en hopen dat wij bevrijd mogen wor den van die schuldenlast. Het is de plicht van de Duitsers van u, om ook hun soldaten in te zetten voor de vrede, dat zijn wij de doden die hier begraven liggen verschuldigd, want anders zijn alle gebrachte offers, waar ook ter wereld en onder welke omstandigheden dan ook, vergeefs gewest. Het soldatenkerkhof moet altijd een monument van waarschu wing blijven'. De Duitse Ambassadeur Wilhelm Haas sprak voor de eerste keer op deze herdenkingsplechtigheid namens de Duitse Regering. Hij bracht in het Nederlands dank aan de woorden die burgemeester Waals gesproken had tijdens de herden king van 50 jaar bevrijding van Venray. Woorden die bij hem diepe indruk hebben achtergelaten: Tedere dode waar ook en onder welke omstandigheden, terecht of onterecht zijn offers van hen die hun leven hebben gegeven en de doden zijn voor God gelijk'. De ambassa deur wilde daarom alle doden van het oorlogsgeweld, van vervolging en van rassehaat waar ook ter wereld herdenken en daar bij inslui tend ook de offers gebracht in con centratiekampen en bij luchtaanval len.' De bevolking van Ysselsteyn en Venray hebben de moed gehad de hand tot verzoening te reiken en die hand hebben wij gaarne aanvaard'. 1 Zaterdag 19 november 1994 is Ie dag dat de Venrayse Schutterij ivederom twee leden kent, die inderscheiden worden in de «Jobele Orde van de Papegay. Dit lijn de voorzitter en keizer der chutterij Joep Krijnen en Piet ran Lierop, de sekretaris van de chutterij. Beide heren zullen in anwezigheid van vele leden der fenrayse schutterij onderschei den worden tijdens het plechtige ivestituurskapitel in het ilgische Antwerpen. De Nobele Orde van de Papegay te vergelijken met de Orde van de tode Leeuw, het ere-teken van ver- iensten, ingesteld door het :hutters- en Gildewezen in lederlands Limburg. De Nobele Orde van de Papegay 'erd in 1975 ingesteld. Het is een oort culturele prijs, die uitgereikt vordt aan personen die zich op cul- ireel gebied zeer verdienstelijk lebben gemaakt. In deze orde zijn indermeer opgenomen diverse uteurs en acteurs van hooggeplaat- ten, zowel van Belgische als Nederlandse schutterijen en gilden, fot de Nederlandse leden behoren inder andere Eug. Bouwdijk- lastiaanse (officier), voorzitter van Ie Brabantse Federatie van ichutterijen en Leo Jans (comman- leur), oud-voorzitter van de Oud- -imourgse Schuttersfederatie en iresident van de Europese Jchuttersfederatie. Tijdens het Kapittel der Kanselary de Zetel van de Orde te Wilrijk op donderdag 29 september jl. hechtte jrootmeester Philippe Prins de Ihimay zijn goedkeuring aan het verzoek deze twee leden in de Nobele Orde van de Papegay op te nemen. De medaille zal worden uit gereikt door drs. Mare de Schrijver, secretaris-generaal van de Conventie der Schuttersgilden uit Antwerpen. JOEP KRUNEN Joep Krijnen is vanaf 1976 voor zitter van de Venrayse schutterij. Toen hij aan het roer kwam, was de schutterij net heropgericht. Samen roet Piet Lenssen en Hay Volleberg bracht hij de schutterij naar boven. Joep Krijnen is een zeer aktief lid, ^naast zijn voorzitterschap van de ■Venrayse schutterij is hij de vice- Hroorzitter van de Bond van Noord en Middenlimburgse Schutterijen - Broederschappen en Gilden 'Juliana'. Joep is eveneens lid van de commissie carnaval van de Venrayse schutterij, die elk jaar weer garant staan voor een goede organisatie van de carnaval in Venray. Hiernaast was Joep ook een van de steunpilaren van de komst van het gildehuis, het 'Schutskempke' aan de Loonsedijk, een gebouw waar wij nog immer trots op zijn. Ook is Joep elk jaar een van de vaste medewerkers aan de opbouw van de kerststal. Vanaf 1988 gaat Joep Krijnen door het leven als het keizerspaar van Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan Venray samen met zijn vrouw, Jeanne Krijnen-Gooijer. Naast zijn vrouw is ook zijn zoon, Giel Krijnen, al vanaf 1976 lid van de Venrayse Schutterij. Zijn dochter, Jeannet Krijnen was ook jarenlang lid van de schutterij maar momen teel is zij geen aktief lid meer. PIET VAN LIEROP Piet van Lierop is vanaf 1980 aktief lid van de Venrayse schutterij. In het begin fungeerde Piet, toen er nog geen 'vaste' sekretaris was, als notulist bij de vergaderingen. Met de jaarvergadering werd hij benoemd tot sekretaris van de schut terij, hetgeen hij nog steeds is. Naast het sekretariaat van de schutterij maakt Piet ook deel uit van de schietcommissie van de Schutterskombinatie Noord- Limburg en bezoekt hij, samen met Joep Knjnen,veelvuldig recepties en vergaderingen. Ook maakt Piet deel uit van de commissie carnaval van de schutterij. Ook is hij een van de steunpilaren bij de realisering van het Schutskempke en dan vooral op elektrisch gebied en hij verzorgde de materialen. Ook bij de opbouw van de kerststal neemt Piet van Lierop de elektrische afdeling voor zijn rekening. Ook Piet van Lierop is met zijn gehele gezin lid van de schutterij. Zijn vrouw, Marian van Lierop- Rooyackers is vanaf 1986 lid en vanaf 1993 is zij één der marketen- stes. Zijn zoon, Stefan van Lierop is lid vanaf 1986 en is momenteel schutten Zijn andere zoon, Bemie is lid vanaf 1981 en behaalde tot 1992 vele suksessen als bordjesdrager, daarna trad hij toe tot de schutters- colonne. De gemeenteraadsfraktie van de PvdA heeft bij haar partijgenoten in de Tweede Kamer aandacht evraagd voor de spoorlijn ijmegen-Roermond. Daarmee schaart de Venrayse fraktie zich achter de PvdA-fraktie van Nijmegen, die in een brief van 14 juli aan de Kamerleden dezelfde )ezorgdheid hebben uitgespro ken. Sinds mei van dit jaar is er geen halfuurdienst meer tussen Nijmegen en Roermond. Vanuit Nijmegen rijdt er nog welk elk half uur een trein naar het zuiden maar Venray is daar bij eindpunt. Vanuit Venray gaat het buiten de spitsuren om het uur rich ting Venlo. Nu blijkt dat de NS voorstellen heeft gedaan om met ingang van 1998 een uurdienst Boxmeer- Roermond te realiseren. Dit houdt in dat de halfuurdienst vanuit Venray naar Nijmegen ook komt te verval len. 'In het kader van hoogwaardig openbaar vervoer en terugdringen de automobiliteit zijn wij van mening dat electrificatie en verdub- ling van de lijn Nijmegen- iOermond het verbeteren van sta- ions zoals bijvoorbeeld Heyendaal :n te volgen strategie zou moeten 7|v; zijn. Nu kiest de NS voor het afbrokkelen van de lijn" aldus de fraktie in haar brief aan de Tweede Kamerfraktie. "Wij vragen U als volksvertegenwoordigers deze pro blematiek daar waar mogelijk de nodige aandacht te geven. Wij vra gen U ernaar te streven dat de strate gie van de NS omgebogen wordt van een verslechtering naar een optimalisering van het betreffende openbaar vervoer.". PEEL EN MAAS 'n abonnement waard niet de grootste wel de goedkoopste grote keuze en beste kwaliteit zeer scherp geprijsd DONDERDAG 15 NOVEMBER 1994 Nr. 46 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG ..mu tartte" Ltder en "Boutique mode Sctioo«yaat 24 580' BP Ve^ay re 04780 83500 leren dames- en herenjassen v.a. 199.- leren Gilets v.a. 59.95 NIEUW LEREN DAMES EN HEREN HANDSCHOENEN College Nu Joos Truijen het college van b. en w. gaat verlaten, ontstaat er weer eenzelfde situatie als in het voorjaar 1994. Hoe zal de nieuwe samenstelling van het college eruit gaan zien? Worden het drie of vier wethouders? Wie wordt de opvolger van Joos? Wordt het Jan Driessen en wat wordt de portefeuille-verdeling onder de drie wethouders? En wat, als de raad akkoord gaat met weer vier wethouders, zoals burgemeester Waals wil? Welke par tijen) levert dan de vierde wethou der? Laten de kleine partijen zich wéér naar de slachtbank voeren? Wat is belangrijker, de wens van de kiezer of het partij-belang? Kan er eindelijk eens eenheid komen in de oppositie of vangt men weer vliegen en valt dan van zijn bureau. Er zijn diverse varianten denkbaar, die genoegdoening geven aan het kiezersgedrag 1994. Maar men moet wel durven en niet elkaar de bal toe spelen. Een goed samenspel kan ook voor de komende jaren voor de burgers van Venray goede vruchten afwer pen. En vooral niet te lang wachten, het is zó 1 december. B. Roeien Gebed BIDDEN is om steun te vragen bij ons werk of ander leven, dat vergroot de kans van slagen of kan kracht en inspiratie geven. BIDDEN kun je voor ieder doel en tegenover ieder opperwezen. Aan HEM danken we een boel, als we de Bijbel of Koran lezen. BIDDEN doe je voor 'n goede zaak, daarom kan ik goèdfbegrijpen, waarom het uit de mode raakt, Politiek is alleen degens slijpen. BIDDEN is niet voor 'n gevecht tussen 't college en de raad Het BURGER-belang wordt geslecht, BID NIET, maar stel een DAAD. BIDDEN is een vorm van wensen, laat die wens zekerheid worden, zonder gebed werken voor alle men sen is beter dan met gebed voor CDA, SV en V.d. Vorle. nov. 1994, BRo En het gebed verdween... Na lang nadenken, heeft de gemeen te Venray dan tóch maar besloten, met de landelijke tendens mee te doen. En die tendens is: het christe lijk element in onze samenleving zoveel mogelijk naar de marge te verdringen. Het gebed verdwijnt uit de raadsver gaderingen, maar aan het eind komt er dan nog wel een 'verklaring', waarvan de slotzin luidt: 'Velen ver trouwen daarbij op Gods zegen'. Wanneer in deze verklaring het woordje 'velen' vervangen zou zijn door het woordje 'wij', dan zou het nog iets gezegd hebben over het Christen-zijn. Nu is het een niets zeggend slotwoord geworden. Misschien is men bij het besluit, om het gebed voortaan achterwege te laten, uitgegaan van de nobele gedachte, dat men andersdenkenden niet voor het hoofd mag stoten. Maar hiermee ontneemt men die andersdenkenden ook de kans, te zien, hóe een Christen op zijn God vertrouwt. Het gebed is immers een zichtbare getuigenis van dat vertrou wen? En tegelijk met het besluit van de gemeente Venray, zegt de nieuwe voorzitter van het CDA, dat hii wil, dat de C van het CDA duidelijker naar voren komt... Waar zijn we eigenlijk mee bezig? Zij we het 'getuigen-van-ons-fr geloof' ineens yergeten, en gaan we alvast maar ondergronds, terwijl er nog geen geloofsvervolging is? Op woensdag 23 november is het precies 50 jaar geleden dat Veulen door de 11e Britse Pantserdivisie en de 3e Britse Infanteriedivisie werd bevrijd. Hieraan ging een zware strijd vooraf die aan heel veel soldaten het leven gekost heeft. Van alle Venrayse dorpen werd het Veulen relatief het zwaarste getroffen. Van de buizen bleef er maar één onbeschadigd, de rest van licht beschadigd tot helemaal verwoest. De Dorpsraad Veulen wil, in samenwerking met de KPJ hieraan op woensdag 23 november de nodige aandacht schenken. De avond wordt om 19.00 uur begonnen met een Herdenkingsdienst in de kerk, ter nagedachtenis aan hen die het leven lieten en uit dankbaarheid aan de bevrijders. Daarna wordt de avond voortgezet in zaal 't Veule. Een kort gedeelte van de videofilm 'De vergeten slag' vormt de inleiding op de persoonlijke oorlogsherinneringen die vijf Veulense mensen aan de hand van hun dagboeken en aantekeningen nog eens ophalen. Het geheel zal aan de hand van oude landkaarten en originele luchtopnamen van het Veulen van 1944 verduidelijkt worden. Verder zijn er foto's van kapot geschoten boerderijen en diverse voorwerpen uit de oorlog te zijn. Het belooft een interessante avond te worden. De avond is gratis en voor iedere belangstellende toegankelijk. 24 Kleurentelevisies te winnen Onder het motto 'Stempel mee voor een kleuren TV' vindt vanaf donderdag 17 november tot en met zaterdag 3 december de door de Winkeliersvereniging Winkelcentrum Venray georgani seerde Sinterklaasaktie plaats. By aankoop van tien gulden bij de deelnemende winkeliers krygt de konsument een stempel op een speciale stempelkaart. Deelnemers maken kans op een van de 24 kleurentelevisies die het Winkelcentrum Venray beschik baar heeft gesteld. Op één kaart kunnen 20 stempels. Als de kaart vol is dient erop naam en telefoonnummer te worden ver meld. Volle kaarten kunnen worden ingeleverd bij de deelnemende win keliers of in de bussen worden gede poneerd bij Edah, Albert Heijn of bij de Hema. De Kerstaktie start op 12 decem ber en loopt tot en met 24 december. Ook dan krijgt de konsument bij aankoop van tien gulden bij de deel nemende winkeliers een stempel. In totaal organiseren de winke liers dus vier aktieweken. Elke aktieweek worden er 6 ktv's verloot onder de volle ingeleverde stempel kaarten. De trekkingen van de win naars worden verricht door notaris Kooien en vinden plaats op vrijdag 25 november, zaterdag 3 december, vrijdag 16 december en dinsdag 27 december. KOOPAVONDEN Dinsdag 29, woensdag 30 novem ber, donderdag 1 en vrijdag 2 december zijn de winkels in Venray geopend tot 21.00 uur. Verder vindt op zondag 27 november van 12.00 tot 17.00 uur weer een koopzondag plaats die geheel in het teken staat van Sinterklaas. Er wordt gezorgd voor achtergrondmuziek en ae sfeerverlichting brandt dan. Vlak voor Kerstmis zijn er ook enkele koopavonden en wel op woensdag 21, donderdag 22 en vrij dag 23 december. De traditionele vlooienmarkt in Veulen wordt dit jaar op zondag 20 november gehouden. Op deze van oudsher eerste en bekendste spullenmarkt van Noord-Limburg is van alles te koop. Allerhande goederen zijn van heinde en verre bijeengebracht en liggen breed uitgestald op tafels met prijzen vanaf ƒ0,25. Voor elk wat wils. Ook is er een echte ouderwetse veiling waar een heuse veilingmeester bij opbod veilt. Iedere bezoeker krijgt bij binnenkomst een gratis lot en dingt mee naar een levensmiddelenmand t.w.v. ƒ75,-. De loting vindt na de veiling plaats. Wilt u een gezellige middag, kom dan zondag 20 november naar Veulen. De toegang is gratis. Aanvang 13.00 uur. Verkoop bij opbod aanvang 13.30 uur. Einde markt 17.00 uur. Waar? Café-zaal Het Veulen, Veulenseweg 49. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De uitbreiding van het Venrayse kabelnet, waardoor de ontvangst van meer zenders in de huiska mers mogelyk wordt, zal op 1 juli van het volgend jaar gerealiseerd zijn. Afgelopen week is het Venrayse kabelnet officieel over gedragen aan MEGA Limburg Telediensten. MEGA zal nu zorg gaan dragen voor de modernisering van het Venrayse kabelnet. Met de Stichting CAI, de oude beheerder van het kabelnet, is afgesproken dat dit voor 1 juli gerealiseerd zal zijn. De modernisering houdt in dat er vanaf het kopstation in de Hoge Beek, glasvezelkabels worden gelegd naar de zg. wiikstations. Omdat het werk gefaseerd aangepakt wordt zal het in de praktijk betekenen dat rond 1 mei de eerste woningen al kunnen pro fiteren van deze modernisering. 30 ZENDERS Het aantal door te geven tv-zen- ders zal, in tegenstelling tot eerdere berichten, geen 28 maar 30 bedra gen. Het aantal radiostations, nu eveneens 30, blijft hetzelfde. Momenteel wordt nog gewerkt aan de samenstelling van het zen derpakket. Zeker is dat alle tv-zen- ders, die in het verleden van het net zijn gehaald (Super Channel, SWF, RTBF1 en TV5) weer doorgegeven zullen worden. Ook BBC 1 en 2 zul len doorgegeven worden. Voor de "allochtone zenders" (TRT en TVE), zullen waarschijn lijk twee kanalen beschikbaar komen. Wel zal er ook een station voor de Marokkaanse gemeenschap doorgegeven gaan worden. Deze drie zenders zullen dus over twee kanalen verdeeld gaan worden. TARIEF Het tarief voor een abonnement zal niet extra verhoogd worden. Dat zijn beide partijen in de verkoop overeengekomen. De Venrayse burgers zullen bin nenkort door MEGA Limburg Telediensten verder geïnformeerd worden over deze overname. Deze week en volgende week zullen een aantal lessen op De Hommel en De Kruudwis in het teken van WATER staan. De leerlingen zullen gaan werken met het lespakket 'Water om te leven'. Daarbij wordt op een heel gevarieerde wijze in diverse groepen aandacht besteed aan het onderwerp water. In de hoogste groepen zal de relatie met en de betekenis van water in ontwikkelingslanden een belangrijk gegeven zijn. In de week van 21 november zullen de diverse kinde ren bij u aankloppen met de vraag hen te sponsoren voor een aantal te zwemmen baantjes in De Sprank. Zwitserse Tegel kachels Jlntiek in Ciken en grenen Gopie Llntiek geloogd f/renen Cet- en Salontafels Stoelen it Kusten 'Dressoirs en C ommodes Slaapkamers Babykamers Banken en fauteuils Loyd Loom en Biet Messing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Tuindecoraties Buitenverlichting Bielsen I'M Hek werk Stationsweg 80 5807 LIG Oostrum-Venray tel. 04780-85Q5Ó/803Ó/ Open: di t/m do 13.30-17.30 uur vrij. 13.30-21 00 uur za. 9.00-16.00 uur Kinderen in de omgeving van Divinolandia zijn zeer geholpen met de waterzuiveringsinstallatie. De leiding van het zwembad De Sprank staat overigens zeer positief ten aanzien van deze aktie en heeft alle medewerking toegezegd. Dit alles gebeurt uiteraard niet zom aar. Het is nog maar het begin van een aantal aktiviteiten in Venray die doorgaan tot in 1995 en die te maken hebben met een waterzuive ring in Gonzaga (bij Divinolandia) die de Stichting Venray- Divinolandia gaat bouwen in de loop van 1995. Daar is veel geld voor nodig. De Stichting hoopt de laatste ƒ100.000,- (de totale kosten zijn ƒ400.000,-) bij elkaar te krijgen door het voeren van een aantal akti viteiten. De kinderen van beide basisscholen zullen hun steentje bijdragen. Zij zullen bewust stil staan bij water, dat voor ons zo gewoon is; trek in een fris glaasje water? even lekker onder de douche? Tegelijkertijd sterven er jaarlijks anderhalf mil joen kinderen in ontwikkelingslan den aan ziekten als gevolg van besmet water. Uw geld kan water worden, schoon water voor Gonzaga. U kunt dit doen door de kinderen van De Hommel en De Kruudwis te sponsoren bij hun baantjes zwem men in De Sprank voor de waterzui vering in Gonzaga. Parallel hieraan is er een tentoon stelling in de Bibliotheek ingericht over het thema water. EasyBoard. Modem: 04780-12484 (16 lijnen) Meer dan 120.000 bestanden in 12 gigabyte 24 allernieuwste CD Roms online abonnement slechts ƒ35,- per jaar dfc Internet faciliteiten voor VIP abonnees ifk Alle lijnen 28.800 bps V.Fast Class ilk Onbeperkt toegang via 06-91091084 (1 gpm) Niet voor niets "BBS van de maand" in Modem Magazine een seleolife van de meest praktische kwaliteiten in eigentijdse kleuren en dessins op één adres te combineren met gordijnstof, behang, verf en raamdecoratie VERP& WAND de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray. Tel. 04780-82810

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11