PEEL EN MAAS Peuterspeelzalen ontslaan vijf leidsters Het Emerging Markets Fund van de Robeco Groep Hart van Heide jubileert i:oi\paimt KORTING KORTING KORTING voor naleving bouwvergunning Fondsvoor durvers. warmer wonen met de juiste kleur Cafés: 50 m2 tent met carnaval Ook "winkeldief es" worden voortaan naar HALT verwezen Meer aandacht leren heren- .„nrtuLttiiii jacks 279.- jassen 399.- BUNUtWJAU 111 NlWkMUkH lUt)4 Mr. 4!> wordt gekontroleerd. Het gevaar bestaat immers dat beleid dan ver wordt tot een zinloze 'papieren tij ger', waarbij willekeur en rechtson gelijkheid kunnen ontstaan. B. en w. willen daarom verandering in de huidige situatie gaan aanbren gen. Vooruitlopend daarop is vanaf mei 1994 de bezetting van de bui tendienst weer op sterkte. Drie kon- troleurs zijn aanwezig, die elk een eigen rayon hebben toegewezen gekregen. De afgelopen maanden hebben in het teken gestaan van een inwerkperiode van de kontroleurs. De handhavingsnota, die het college gisteren heeft goedgekeurd, moet een verdere bijdrage leveren aan een betere naleving van vergunningen en toestemmingen. In de nota zijn hoofdstukken gewijd aan o.a.: - de rubrieken waarop toezicht dient plaats te vinden; - de bevoegdheden en de werkwijze van de kontroleurs en hulpmiddelen bij de kontrole; - afwegingen die dienen plaats te vinden bij het al dan niet gelasten tot optreden van gemeentewege; - de mogelijkheden van bezwaar en beroep; - het feitelijk optreden door de gemeente. In de nota staat te lezen dat er bij nieuwe cq. aktuele bestemmings plannen minder beleidsvrijheid zal zijn voor afwijkingen daarvan. Alle bouwvergunningen cq. bouwtoe- stemmingen zullen worden gekon- troleerd. Op handelen zonder vereis- I te vergunning zal gericht worden toegezien. Doel van de maatregelen is niet om allerlei kleine zaken op te blazen. Wel wordt middels kontrole vooral beoogd klandestiene uitvoering te voorkomen waarbij het accent ook in de toekomst blijft liggen op de mogelijkheden van overleg en advies. De Handhavingsnota zal op 14 november a.s. aan de commissie VROG worden voorgelegd en zal per 1 december a.s. in werking tre den. De gemeente zal na behande ling in de commissie VROG ruime bekendheid geven aan de uitgangs punten van de nota. Overigens zijn in de afgelopen periode reeds een aantal gevallen van klandestiene bouw gekonsta- teerd, waarover thans overleg met overtreders plaatsvindt en waarover zonodig de beslissing van burge meester en wethouders zal worden gevraagd. De Robeco Groep intro duceert een nieuw aandelen fonds: het Emerging Markets Fund. Daarmee belegt u wereldwijd in opkomende markten die aan het begin staan van een perio de van snelle ontwikkeling. Landen als Maleisië, Thailand, Brazilië, Mexico, Polen en India bie den met hun hoge groei forse rendementskansen. Maar ook de nodige risico's. Een tonds voor durvers dus. Wilt u meer informatie? Ga dan even langs bij de Rabobank. Dan gaat er een wereld open voor beleggers die durven te investeren in opkomende markten. Tot 25 november '94, 1 5.00 uur be taalt u géén aankoopkosten. Uw eerste winst is daar mee al binnen! Rabobank Q Rabobank. Aangenaam. VERTS' WAND de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray, Tel. 04780-82810 aparte stoffencollecties met actuele dessins bijpassende stoffen in onze behangboeken gordijnen eventueel op maat gemaakt compleet kleur-advies voor behang, verf en raamdecoratie Inbraak tijdens kerkdienst Toen een 82-jarige inwoner van Ysselsteyn zondagmiddag van de kerkdienst in zijn woning aan de Rouwkuilenweg terugkeerde, ontdek te hij dat de achterdeur geforceerd was. De woning was doorzocht en ontvreemd bleek een geldbedrag van ongeveer ƒ100,-. De dader heeft kennelijk alleen gezocht naar geld maar meer was niet aanwezig. Cafés in de gemeente Venray mogen voortaan met carnaval hun bedrijf uitbreiden met een tentje van maximaal 50 m2. Uitbreiding is alleen toegestaan mits de zoge naamde twaalf-dagenregeling niet wordt overschreden. Het aanbou wen van tenten mag ook niet als de openbare orde of de (ver- keers)veiligheid in het gedrang komt. Bovendien stelt de gemeen te extra eisen ter voorkoming van overmatige hinder. Dat staat in een ambtelijk advies van de afdeling Burgerzaken dat gisteren door het college is goedge keurd. De afdeling stelt voor om de bedrijven ontheffing te verlenen voor zover de activiteiten passen in de zogenaamde twaaf-dagenrege ling. Die bepaalt dat horecabedrij ven in de gemeente maximaal twaalf dagen per jaar de geluidnormen mogen overschrijden. Van die twaalf dagen mag elk café er vier invullen; de andere acht moeten collectief gebruikt worden door de gezamen lijke horeca voor feesten als kermis en carnaval. De regeling rondom de aanbouw met carnaval is opgesteld naar aan leiding van een vergunningaanvraag van café de Bonte Koe. Kroegbaas W. Jeuken had de gemeente gevraagd om met carnaval drie par tytentjes te mogen plaatsen voor z'n café in de Hoenderstraat. In het ver leden heeft Jeuken al vaker extra tentjes op de straat voor het café opgericht. Ook andere cafés breiden bij verschillende gelegenheden hun bedrijf met een tentje uit. Voortaan zullen jongeren die voor het eerst met de politie in aanra king komen, omdat ze winkeldief stal gepleegd hebben, ook door verwezen worden naar het HALT-bureau. Dat meldde Annelies Smits, HALT medewerk ster in Venray, maandagavond tij dens de commissievergadering algemene zaken. Hiermee ontstaat volgens Annelies Smits ook een heel ander beeld wat betreft de achtergrond en samenstel ling van de jongeren, die naar HALT worden doorverwezen. Uit de eerste evaluatie bleek dat het merendeel van de jongeren onderwijs volgde aan het LBO. Bovendien ging het in bijna alle gevallen om jongens. Met de toevoeging van winkeldief stallen, zal dit beeld op beide gebie den wijzigen. Meisjes zijn meer bij winkeldiefstallen betrokken dan bij vernielingen. Ook het onderwijsni veau zal hierdoor een ander beeld krijgen. Tasjesroof Zondagmiddag omstreeks 15.30 uur liep een 64-jarige inwoonster van Blerick in de Prinses Irenestraat toen zij werd ingehaald door een fiet ser. Die fietser, waarvan zij slechts een vaag signalement kon geven, griste haar handtas uit haar hand en fietste daarmee weg. De vrouw schrok hevig. De buit was voor de dader nauwelijks de moeite waard, slechts een bedrag van 20 gulden. Van die beroving zijn enkele da mes getuige geweest. De politie ver zoekt die getuigen, die zich nog niet hebben gemeld, dit alsnog te doen voor het geven van een signalement van de dader. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Een historische foto van de Gelderkoel. Het linkergedeelte met torentje) deed dienst als kerk, in het rechter stuk waren enkele klasloka- Het bestuur van de stichting Peuterspeelzalen Venray ontslaat per 1 december vijf van de acht tien leidsters. Het ontslag is nodig om ernstige financiële problemen binnen de stichting op te lossen. De ontslagen treffen vooral peu terspeelzaal de Mierenhoop in Veltum. Daar moeten drie leid sters weg. Op 1 december wordt ook de bijdrage van de ouders met 5% opgetrokken. Het bestuur van de stichting Peuterspeelzalen Venray, dat behal ve de Mierenhoop de peuterspeelza len de Paddestoel, de Blokkendoos en Hummeltjeshoek beheert, heeft dat deze week de ouders van de peu ters laten weten Volgens bestuursvoorzitter M. Achten is ontslag onvermijdelijk gezien de financiële situatie van de stichting. "We teren ieder jaar 40.000 gulden in op onze reserve. De Venrayse peuterspeelzalen heb ben in twintig jaar een reserve van ongeveer 100.000 gulden opge bouwd. Bij ongewijzigd beleid zou den we in 1996 het failissement kunnen aanvragen", aldus Achten. Achtergrond van de inkrimping bij de peuterspeelzalen is de vorig jaar ingevoerde arbeidsverhouding. In september 1993 verklaarde de gemeente Venray zich bereid om de loonkosten van de leidsters te sub- siëren. Daardoor konden de peuter speelzalen leidsters CAO-loon beta len. De jaren daarvoor hadden peuterspeelzaalleidsters als vrijwil ligers gewerkt. De gemeentelijke subsidie werd echter begrensd op maximaal 25 uur per peuterspeelzaal, in totaal dus 100 uur. Elke peuterspeelzaal kon in principe één leidster in loondienst nemen. Het toenmalige bestuur van de stichting koos ervoor om leid sters voor meer uren in dienst te nemen. Die keuze was volgens hui dig voorzitter Achten gebaseerd op de kwaliteit van de peuterzorg en de verwachting dat de gemeente met meer geld over de brug zou komen. Dat gebeurde echter met en daarom moet de stichting na een jaar de koers drastisch bijstellen. LAST IN FIRST OUT Drie van de vijf leidsters voor wie ontslag is aangevraagd werkt op de Mierenhoop in Veltum. Volgens de bestuursbrief aan de ouders is dat toeval. 'Omdat we vonden dat alle leidsters kwalitatief even goed zijn, is de keus gevallen op die leidsters die als laatste in dienst zijn geko men'. Last in, first out heet dat prin cipe. De plaatsen van de vertrekken de leidsters zullen worden ingenomen door leidsters die op ander speelzalen uren over hebben. De operatie heeft geen gevolgen voor de kwaliteit van het werk op de Mierenhoop, aldus de voorzitter. "We streven ernaar om een nieuwe vaste leidster te krijgen", aldus Achten. Hij erkent dat de wisseling Er is weinig reden tot juichen van de vertrouwde juf voor wat ver warring bij de kinderen zou kunnen zorgen. SPOREN Gelijktijdig met de ontslagen gaat op 1 december de ouderbijdrage omhoog met 5%. Ook die verhoging heeft te maken met de financiële situatie van de Venrayse peuter speelzalen. "Deze verhoging is nodig willen we gezond blijven en kwaliteit kunnen blijven leveren", stelt de bestuursvoorzitter. "We had den de verhoging eigenlijk al per 1 september willen invoeren, maar we hebben bewust gewacht tot 1 december om te laten zien dat we niet alleen inkrimpen. Het is een tweesporenbeleid: we werken ook aan kwaliteit". De extra inkomsten worden onder meer gebruikt voor de aanschaf van nieuw speelgoed voor de peuterspeelzalen. Het college van b. en w. van Venray heeft gisteren besloten in de toekomst meer aandacht te gaan besteden aan de buitenkontrole op de naleving van bouwvergunningen en toestemmingen. In de zogeheten handhavingsnota ruimtelijke ordening en volkshuis vesting wordt gekonstateerd dat het ontwikkelen van beleid, het uitvoe ren van dat beleid mede via toetsing van aanvragen en de kontrole ter plekke op de naleving daarvan een drie-eenheid vormen. Kernuitgangspunt in de nota is het op goede wijze overeind houden van het nagestreefde gemeentelijk beleid. Het ontwikkelen van beleid vindt plaats met inachtneming van het rijksbeleid en zoveel mogelijk in samenspraak met de direkte omge ving cq. andere belanghebbenden. De daarop volgende stap is een gedegen toetsing van aanvragen aan de hand van onder meer bestem mingsplannen. De wettelijke termij nen worden in acht genomen waar bij het streven is de termijnen zo kort mogelijk te houden. Derde onderdeel van de drie-een heid is de buitenkontrole op de nale ving. Deze is de laatste jaren echter minimaal geweest als gevolg van een krappe bezetting. B. en w. wil len echter voortaan voorkomen dat beleid wel wordt ontwikkeld en getoetst, maar in de praktijk niet Gemeenschapshuis Gelderkoel bestaat 25 jaar [omend weekend is het feest in de ielderkoel in Heide. Feestvarken is het gemeenschapshuis zelf. m leide viert dat 25 jaar geleden het voormalig kerk- en schoolge- iouw als gemeenschapshuis in ebruik werd genomen. De gelderkoel is in de meeste Ietter- ijke zin van het woord een emeenschapshuis. Zeker sinds in 1975 het laatste café in Heide de deuren sloot speelt het maat schappelijk leven van het dorp zich af in de Gelderkoel. Dat betekent bijvoorbeeld dat elke lereniging die het dorp rijk is wel :o'n beetje huurder is van de stich- ing Gelderkoel: de vrouwenbond, Ie volksdansgroep, aerobic, de car- lavalsvereniging en natuurlijk de lorpsraad, die er vergadert. Ook als een Heidse familie iets te vieren leeft of bij een begrafenis is de ielderkoel vaak ontmoetingsplaats. De jeugd heeft een bijzondere plek n het gemeenschapshuis. Voor hen verd in 1969 het voormalige kerk- jebouw, dat deels ook als school lad dienst gedaan, verbouwd, larrie Nellen bracht het balletje aan het rollen bij onder meer het kerkbe stuur. In de herfst van 1969 werd hij jekozen tot voorzitter van de stich ting Gelderkoel, een functie die hij lot 1990 zou blijven bekleden, iecretaris/penningmeester werd Herman Janssen en in het eerste lestuur zaten verder Nol Evers, M. lanssen en Sef Michels. Het jeugdhuis begon met een start kapitaal van 1200 gulden, afkomstig van de motorcrosses op circuit lanslust, waar geassisteerd werd bij het parkeren. Met dit bedrag en de hulp van vele ouders werd het gebouw van binnen opgeknapt en ;everfd om te dienen als honk voor le Heidse jeugd. Ze konden er kaar ten, tafeltennissen, biljarten, tafel voetballen en darten: het tijdperk van de computergames lag nog ver van ons. Voor begeleiding en toe zicht zorgden ouders bij toerbeurt. DORPSHUIS In vroeger jaren telde Heide een stuk of vier cafés. De Nachtegaal op de Deumeseweg, zaal Rongen op de splitsing Heidseweg/Groeneweg, Nellen op de hoek van oe Heidseweg/Begijnhofweg en nog een café op de Deurneseweg. Die sloten vroeg of laat allemaal totdat alleen zaal Rongen overbleef. Maar in de herfst van 1975 ging ook bij Rongen de knip definitief op de deur. Dat luidde een nieuwe periode in voor de Gelderkoel. De Heidse ver enigingen zaten zonder vergader- en feestzaal en de heren konden ner gens meer terecht voor een potje kaarten na de zondagse hoogmis. Het bestuur toog aan het werk, geholpen door velen uit de gemeen schap en in samenwerking met de gemeente. Om van het jeugdhuis een dorpshuis te maken moest er een buffet komen, een tap en nieuwe stoelen en tafels. Daarvoor zorgde de Grolsche bierbrouwerij, waarmee een langjarig contract werd afgeslo ten. De Heidenaren brachten zelf geld bijeen voor een vouwwand. Op 27 maart 1976 ging de ver nieuwde Gelderkoel open. Voorzitter, spil en motor van de stichting, Harrie Nellen, werd ook beheerder van het gemeenschaps huis. Een zestal vrijwilligers ston den hem in de horeca terzijde. KUULKE Ook als gemeenschapshuis ging het goed met de Gelderkoel. Steeds meer verenigingen vonden er onder dak en al snel kreeg het gemeen schapshuis te kampem met ruimte gebrek. Het bestuur en de vrijwilligers staken leterlijk en figuurlijk de handen uit de mouwen en in 1980 werd een uitbreiding gerealiseerd: de hobbyclub kreeg een eigen aangebouwde ruimte, het Kuulke. Onder de vroegere ruimte van de hobbyclub werd een kelder De Gelderkoel anno 1994. foto boven) egraven. De ruimte zelf werd als euken ingericht. Het Kuulke biedt inmiddels ook plaats aan de peuter speelzaal. Sinds die tijd is er eigenlijk niet zoveel meer veranderd in en rondom de Gelderkoel. Enkele jaren geleden herstelde de gemeente, eigenaar van de Gelderkoel, het dak en zorgde de stichting zelf voor een nieuw pla fond en een verfje. In 1982 stopte Harrie Nellen als beheerder en werd opgevolgd door Joost Janssen. Die heeft inmiddels het stokje op zijn beurt vorig jaar overgegeven aan Wim Gielen. In 1990 stopte Harrie Nellen ook als voorzitter van de stichting. Met z'n vrouw Magda woont hij tegenwoor dig in Venray. Door ziekte kan hij tot ieders spijt het jubileum van 'zijn' Gelderkoel niet meemaken. FEESTPROGRAMMA Wel aanwezig is collega van het eer ste uur Herman Janssen. Hij beheert al een kwart eeuw het secretariaat en de kas van de stichting Gelderkoel. Mede dankzij zijn ver antwoord financieel beleid gaat het de stichting nog steeds voor de wind. Herman Janssen wordt dan ook tijdens het jubileum in het zon netje gezet. Zaterdagavond wordt de jubilaris een receptie aangeboden. Dat gebeurt na afloop van de mis, die wordt opgeluisterd door het zangkoor en joekskapel Heisa. De mis begint om 19.30 uur en na afloop van de receptie wordt een dansavond gehouden met muziek van de Sunshines. De jubileumfesti viteiten beginnen een dag eerder om 13.30 uur met een programma voor de basisschooljeugd. 's Avonds van 19.30 tot 23.00 uur verzorgt disco theek Atlantico een swingende avond voor de jeugd tot en met 16 jaar. Alleen donderdag, vrijdag en zaterdag Alle spijkerbroeken 20% korting Alle truien 20% korting jeren dames.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 13