1595,- 1995,- 2195, DE TOP DRIE UIT ONZE K0LLEKTIE NU TEGELIJKERTIJD IN DE AANBIEDING 'Allemens-toernooien' bij jarig SV Venray f>R£Mr£X St. Petrus Banden Kerk Het grote hart en de kleine vos De beeldenschat van de Grote Kerk TOTAALPRIJS NU TOTAALPRIJS NU U BENT WELKOM DE SCHOONHEID VAN LIMBURG Weet U, wat er gebeurt als U NIET 'adverteert PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 3 november1994 Pagiis PEE Berichten van onze kerkgemeenschap 1994-2 'Gij hebt de geheimen van uw Rijk aan kinderen geopenbaard'. Bedoelt Jezus dat een gelovig mens infantiel is of moet worden? Bedoelt Jezus dat je om te geloven je verstand het zwijgen moet opleggen? Maar waar om hebben wij, tweebenige wezens die rechtop kunnen lopen, dan een verstand, en waarom maken wij in de loop van ons leven een redelijke ontwikkeling door? Het zal dus niet de bedoeling zijn om te blijven ste ken of om terug te kruipen in de moederschoot. Het zal om iets anders gaan. Om wat? Afgelopen maandag zag ik een kindje dat binnenkort in onze Grote Kerk het doopsel zal ontvangen. Een baby van bijna twee maanden. Bereikbaarheid dekenale pastorie Het opgeven van misintenties kunt u van maandag tot en met vrijdag vap 9.30 tot 10.30, behalve op don derdag. Wilt u de deken zelf spre ken, bel dan gerust op. Is hij er zelf niet, dan geeft u uw telefoonnum mer en hij belt u zo spoedig moge lijk terug. Kerkradio: Voor wie aan huis gebonden zijn bestaat demogelijkheid om alles wat in de kerk gevierd wordt thuis te volgen. Dit noemt men de kerkra dio: het werkt via een P.T.T.-lijn en woerdt op de radio aangesloten. Behalve aansluitingskosten betaalt men voor deze service ƒ75,00 per jaar. Het heeft maar één nadeel: als het het eenmaal hebt wil jer er niet meer vanaf, zo leert de ervaring! Meer inlichtingen krijgt u van dr. Bloemen, Stationsweg 15, tel. 81465 Samenstelling Priesterteam: Deken: J. Coenen, Eindstraat 6, tel.81275. Kapelaan: H. de Wit OFM, Patersstraat 29, tel. 82385, b.g.g. 85855. Kapelaan: R. Woutering, Horsterweg 57, Castenray, tel. 71215. Kapelaan: H. Bouwman, Dr. Poelsstraat 4, tel. 11664. N.B. Deze week is kapelaan Bouwman naar Venray verhuisd. Wij wensen hem van harte welkom! Wij hopen, dat hij veel vreugde aan zijn priesterlijke weg zal beleven. Doopsel: CQLOFQN INFO OVER DE ST. PETRUS BANDENKERK EN HET DEKE NAAT VERSCHIJNT OM DE VIER WEKEN. REDAKTIE-ADRES: NIESSEN- STRAAT 9, 5801 RN VENRAY OF DEKEN COENEN, EIND- STRAAT 6 VENRAY OPDRACHTGEVER: KERKBE STUUR ST. PETRUS BANDEN Denny Janssen, Hoenderstraat 36; Naud Swinkels, Kogeldistel 38; Lisa van Duijnhoven van buiten onze parochie; Tim Bergmans, Hoefblad 7; Jeremy Arts, Herderstasje 10; Marlou de Wijs, Hoefblad 5; Jantine Rongen van buiten onze parochie; Jeroen Bierens, Klaproos 2a; Nandy Engels, Kruidenlaan 10; Nino Hendriks, Tolstraat 2 werden in de maand oktober in onze geloofsgemeen schap opgenomen. Door het doopsel mogen we God op een bijzondere manier 'Vader' noemen; dat houdt in dat we broers en zussen zijn van elkaar. We hebben dus de opgave voor mekaar te zorgen als broer en zus, elkaar te dragen en te steunen als broer en zus: zo wor den we één groot gezin rond de verre zen Heer. Welkom bij deze zorg- gemeenschap, en PROFICIAT! Dat kindje had niet alleen prachtige, grote ogen - dat kindje keek ook mooi. Je vroeg je af: wat ziet hij? Want dat mooie, dat diepe kijken leek niet alleen veroorzaakt te wor den door de wereld om haar heen. Die ogen leken vervuld van een weten dat ze van binnenuit, van haar diepste zelf uit heeft meegebracht. Van een heilig weten, om met onze grote romancier Couperus te spre ken. Ik zal u een van mijn diepste roerselen meedelen. Ik geloof dat, voordat wij ter wereld komen, ons lichaam in het donker van de moederschoot wordt gevormd; en voor zover onze psy chische aspekten met onze lichame lijke kondities samenhangen, zijn die van die vorming afhankelijk. Maar ons diepste zelf, ons wezen, onze ziel, komt niet uit het donker maar uit het Licht, en verlangt naar dat Licht terug. Hierin ligt, naar mijn overtuiging, de grond van het eeuwige geheim waarmee wij ter wereld komen, en van het niet te stillen verlangen dat iedere naden kende en diepvoelende mens drijft. In de ogeh van dat te dopen kindje zag ik dat diepste zelf weerspiegeld zonder het waas dan menselijk geschieden over mensenogen trekt. En ik dacht: 'Daarom zegt Jezus dat een kind de geheimen Gods hart begrijpt; en een volwassene niet. Een kind wordt niet afgeleid door veel weten. De ogen van een kind zijn nog niet verzadigd met wereld wijsheid. De ogen van een kind zijn nog onomwonden de ogen van zijn hart'. Dus, grootgegroeide mensen, vol wassene die met zijn kennis zijn smart heeft vermeerderd: pas als je ogen weer de onbewaasde spiegels van je ziel zijn, zul je een blik kun nen werpen in de ruimte van Gods hart. En in die ruimte draait de wereld niet om inzicht, maar om innerlijk, innig zien. In die ruimte moet iedere theoloog, links en rechts, zijn godgeleerde bril afzet ten, en lange tijd met zijn bijziende ogen knipperen tot hij het oog van zijn begin, zijn kind-zijn heeft her vonden. Hoe dat in zijn werk gaat? Misschien kan dit verhaal over Mozes, de stichter van Israels gods dienst daarover iets verhelderen: 'In de woestijn ontmoette Mozes een herder. Een dag lang trokken ze samen op en Mozes hielp de herder met het melken van zijn geiten. Aan het einde van de dag zag Mozes dat de herder zijn beste melk in een houten kom gooit en die vervolgens op een platte steen plaatste, een eindje verderop. Mozes vroeg de herder waarom hij dat deed, en de herder antwoordde: 'Deze melk is voor God'. 'Dat begrijp ik niet goed', zei Mozes, 'zou je mij dat kunnen uitleggen?' De herder zei: 'Ik neem altijd het beste deel van de melk als geschenk voor God". Mozes, wiens geloof veel meer gevormd en ontwikkeld was dan dat van de naïeve herder, vroeg: 'En drinkt God de melk ook op?' 'Ja', gaf de herder ten antwoord, 'Hij drinkt de melk'. Mozes zag zich genoodzaakt de herder enig onder richt te geven en hij legde uit dat God louter Geest is en dus geen melk drinkt. De herder verstopte zich in het struikgewas, de avond daalde, het werd nacht, en in het licht van maan en sterren zag de herder hoe een kleine vos uit het duister te voorschijn kwam, naar rechts en links keek, en regelrecht naar de melk liep die hij opdronk, om vervolgens weer in de woestijn te verdwijnen. De volgende morgen ontmoetten Mozes en de herder elkaar weer. De herder was bedroefd en teneergeslagen. 'Wat is er met je?' vroeg Mozes. 'Je had gelijk", zei de herder. 'God is louter geest en Hij wil mijn melk helemaal niet. Langzamerhand dringt het tot ons door welk een rijkdom aan beelden onze voorouders ons hebben nagelaten in de Grote Kerk. Het zijn vooral kenners van buiten Venray die ons er in het verleden voort durend op hebben geattendeerd dat wij zo rijk zijn en er zuinig mee moeten omspringen. In de eerste helft van de vorige eeuw 'Mozes was verbaasd. Hij zei: 'Ik begrijp niet waarom je daar zo bedroefd over bent. Je moest juist blij zijn, want je weet nu meer over God dan je vroeger wist. 'Ja, dat is wel zo', zei de herder, 'maar het enige dat ik had om God mijn liefde te betonen, is nu van me afgepakt'. Mozes begreep het. Hij trok zich terug in de woestijn en bad vol over gave. Die nacht zag hij een visioen. God sprak tot hem en zei: 'Mozes, het was niet goed wat je deed. Het is zeker waar dat ik louter geest ben. Niettemin aanvaardde ik steeds met dankbaarheid de melk die de herder mij schonk om mij zijn liefde te betonen. Maar omdat ik louter Geest ben en dus geen voedsel nodig heb, deelde ik de melk graag met die kleine vos, die er zo dol op is'. Denk dus niet te gauw dat je iets van God weet. Zijn hart is altijd groter dan het onze. En het zou heel goed kunnen dat de poort tot dat Hart eer der wordt gevonden en geopend door de naïeve herder en de kleine vos, die nauwelijks meer is dan zijn honger en dorst, dan door Mozes, Paulus en alle pastores van velerlei confessies. Wat zei Jezus ook weer over de voorrang die God geeft aan hoeren en tollenaars? hebben opkopers de Grote Kerk "ont dekt" (Venray is toen ondermeer twee heel kostbare altaren en een beeld kwijt geraakt), op het eind van de vorige eeuw heeft de architect P.H. Cuypers wel de laatste middeleeuwse altaren laten opruimen maar de beelden waren voor hem gelukkig te waardevol om er neogotisch materiaal voor in de plaats te zetten. Hij heeft ze in grote lijnen de plaatsen gegeven, waar ze nu groten deels nog staan in de kerk. In 1914 heeft Pascal Schmeits, pastoor van de Grote Kerk, als eerste een lans gebroken voor de "zeldzaam rijke beel denschat, die ondanks vele godsdienst- stormen, roof- en verkoopzucht", in Venray bewaard was gebleven. In 1937 zijn ze opgenomen in de lijst van de verzameling van J.H.A. Mialaret in "De Nederlandsche monumenten van Geschiedenis-nis en Kunst", (deel V :de Provincie Limburg). Wonder boven wonder hebben ze de tweede wereldoorlog, ondanks dat ze niet in veiligheid waren gebracht, over leefd, weliswaar in honderden stukken en brokken, maar door persoonlijk ingrijpen van Pater Beda Verbeek O.F.M. zijn alle brokstukken uit het puin verzameld en in handen gesteld van de Restaurateur Piet van Dongen die ze alle weer keurig in elkaar heeft gezet. Kunstkenners als J.J.M. Timmers en Fr. Gorissen hebben er na de oorlog voor het eerst wetenschappelijke artikelen aan gewijd en verschillende ervan opge nomen in tentoonstellingen. In 1985 zijn de beelden officieel op de Rijksmonumentenlijst geplaatst. Mevrouw Lydia Beerkens uit Maastricht heeft er in 1989 haar doctoraalscriptie aan gewijd en zij heeft ook, samen met de afdeling Kunstgeschiedenis van de Universiteit van Nijmegen, de noodklok geluid over de deplorabele toestand waarin de beelden verkeren. Zij is het dan ook geweest die "Venray" uiteindelijk wakker heeft geschud en de stimulans is geweest tot de oprichting van de "Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat St. Petrus' Banden Kerk Venray". Deze stichting heeft het Restauratie Atelier Limburg in de arm genomen, dat een eerste inventarisatie heeft gemaakt en een voorlopig restauratieplan voor 5 jaar heeft opgesteld. De eerste "conserverings"werkzaamhe- den zijn verricht in november van het afgelopen jaar en in juni van dit jaar in de vorm van het vastzetten van de poly chromie, een soort "eerste hulp". De beelden van St. Lucia, St. Catharina, St. Jacobus Maior, en St. Petrus Paus zijn momenteel in het restauratieatelier voor onderzoek. De eerste twee worden gerestaureerd in de zin van blootlegging van wat er nog aan oorspronkelijke polychromie aanwezig is. Er zijn honderdduizenden guldens nodig voor de algehele conservering en restau ratie. We denken dan ook minstens in een tienjarenplan om achterstallig werk in te halen. Het Rijk subsidieert 60% van de kosten van de conserverings-werkzaamheden. Voor de echte restauratiewerkzaamhe den (d.w.z. het herstel in de oorspronke lijke kleurenpracht!) stelt het Rijk (voor lopig) géén geld beschikbaar. Daarvoor zijn we aangewezen op steun uit andere bronnen. Onze kerk kan wat zijn interieur betreft vergeleken worden met die van o.a. Kalkar, Xanten, Zoutleeuw, maar onze beelden zijn tot nu toe helaas schrome lijk verwaarloosd. Als wij onze beelden een verantwoorde behandeling kunnen geven dan kan Venray met recht gerekend worden tot de top-tien van de mooiste kerken van West Europa. Dat zou Venray-promotion betekenen!! Het zou zo mooi zijn als mensen of instellingen of bedrijven een beeld zou den willen adopteren. Er kan voor vele bedrijven, beroepen of instellingen een mooie en betekenisvolle relatie worden gelegd met vele Heiligen uit onze Kerk. Elke heilige werd en wordt nog vereerd om een bepaalde kwaliteit of funktie in het leven van de mensen. Zo zouden goudsmeden het beeld van de H. Eligius kunnen adopteren, want hij is de patroon van de goudsmeden. De diergeneeskun digen kunnen St Antonius en/of Cornelius voor hun rekening kunnen nemen, want zij beschermen het vee tegen allerlei ziekten. Voor de oogartsen hebben we het prachtige beeld van de H. Lucia, voor het Ziekenhuis de H. Elisabeth, voor de docenten van de mid delbare scholen de H. Margarctha, voor de schoenwinkeliers de HH. Crispinus en Crispinianus, voor het gemeentebe stuur de H. Petrus Paus, wiens mijter en sleutels in het wapen van Venray prijken en dank zij wiens feest de gemeente elk jaar zo'n twee a drie ton aan kermisgel den toucheert. Kortom voor elke groep of beroep in Venray is in de Grote Kerk wel een ver antwoorde Heilige te vinden...! Foto: A.F. Den Brok. Een door z'n eenvoud zeer karaktervol ontwerp. Past zowel in het moderne als meer klassieke interieur. Eén nachtkastje is uitgevoerd als toiletmeubel. De indirekte verlich ting zorgt voor warme aksenten. De uitvoering is in heel fraai alpine wit laqué. Deze slaapkamer bieden wij u aan geheel compleet inclusief: twee hoofd- voeteneind verstelbare lattenbodems twee matrassen S.G.40 met schapewollen comfortlaag de bedmaat is 160 x 200 cm. Inclusief gratis bezorgen monteren. Afwijkende maten leverbaar. Meer betalen hoeft niet! Deze slaapkamer biedt u tal van aantrekkelijke details Een gemakkelijke instap door de in drie standen verstelbare hoogte van de zijden. De verrijdbare nachtkastjes met elk twee ruime laden, de sfeervolle indirekte verlichting en de stijlvolle vormgeving. Het geheel is uitgevoerd in wit laqué. Deze slaapkamer bieden wij u aan geheel compleet inclusief: twee hoofd- voeteneind verstelbare lattenbodems twee matrassen S.G.40 met schapewollen comfortlaag de bedmaat is 160x200 cm. Inclusief gratis bezorgen monteren. Afwijkende maten leverbaar, ook extra lang. Meer betalen hoeft niet! BINNENVERINGSMATRAS Bonnel I veersysteem Verankerde schuifvrije damast Schapewollen afdeklaag Ca.17cmdik 120x190cm 80x190 cm 130x190 cm 90x190 cm 140x190 cm 90x200 cm 140 x200 cm ALLE EEN- ALLE TWEE PERSOONS PERSOONS MATEN ^gg MATEN339 Attentie: onze openingstijden Maandag gesloten Dinsdag 11.00 tot 18.00 uur Woensdag 11.00 tot 18.00 uur Donderdag11.00 tot 18.00 uur Vrijdag 11.00 tot 21.00 uur (koopavond) Zaterdag9.00 tot 17.00 uur Een magnifieke slaapkamer met een vleugje Italiaans esprit. Uitgevoerd in fraai alpine laqué. Het romantische karakter wordt benadrukt door de fraaie hoekafwerkingen. In de bedomranding zijn kasten met verstelbare legborden opgenomen. De nachtkastjes zijn verrijdbaar. Het exclusief vormgegeven toiletmeubel is als extra verkrijgbaar. T/%T*AAI DDI 16 All Deze slaapkamer bieden wij u aan geheel I w I AALrKIJw llV compleet inclusief: twee hoofd- voeteneind verstelbare lat tenbodems twee matrassen S.G.40 met schapewol len comfortlaag de bedmaat is 160 x 200 cm. Inclusief gratis bezorgen monteren. Afwijkende maten leverbaar, ook extra lang. I U I HHLrnlJo n Meer betalen hoeft niet! SLAAPCOMFORT Merseloseweg 7 - 5801 CA Venray Telefoon 04780-87771 De hellingen langs rivieren als de Maas, de I Geul en wat noordelijker de Roer vormen een landschap dat elders in Nederland niet gevonden wordt. Het toneel van een rijke culturele en sociale geschiedenis, waarvan de vele tussen hoge bomen verscholen kastelen en de in onbruik geraakte mijnen nog getuigen. Beschre ven in een van kennis getuigende tekst, gevolgd door een sublieme fotoreportage. ïoonheid •ecfal.imburg Gebonden met stofomslag, 23 x 30 cm., geheel in kleuren en toch maar 25 00 boekhandel van den munckhof grotestraat 68 venray In maart 1995 is het 50 jaar gele den. dat SV Venray, toen nog RKSV Venray geheten, uit de puinhoop van de Tweede Wereldoorlog werd opgericht. Voetbal was in die dagen het sportieve cement van de Ven- rayse samenleving. Andere sporten bestonden in Venray nauwelijks. In de loop der jaren is daarin verande ring gekomen. De sportieve alterna tieven namen toe en andere vrije tijds bestedingen werden populair der. Na een halve eeuw is SV Venray nog steeds de grootste vereniging van Venray. maar de banden van de Venrayse gemeenschap zijn losser geworden. In het kader van het 50-jarig be staan gaat de club proberen om die banden weer wat strakker aan te halen. De Venrayse gemeenschap moet weer massaal in aktie komen op de voetbalvelden van SV Venray. Dat moet gebeuren door een tweetal grote toernooien, bedoeld voor alle Venrayse mensen. Toernooien waar de gezelligheid voorop staat. Het moet een feest van en voor de aktie- ve Venrayse mensen worden, waar bij het voetbaltoernooi eigenlijk alleen maar de aanleiding moet vor men om naar De Wieën te komen. Beiden gaan plaatsvinden in mei 1995. Het eerste toernooi is bedoeld voor elftallen die bestaan uit leden van één familie. Thnte Truus met haar drie zonen: ome Bèr, wat ouder al, maar technisch zeer be gaafd en ook de inbreng van de twee nichten van de familie kan op zo'n dag heel vruchtbaar zijn. Ook voor familiieleden die (nog) geen belangstelling hebben voor voetbal, zyn er voldoende aktiviteiten. Kort om. het moet een familiaire happe- ning wordeq. STRATEN Voor de sportievelingen - van het mannelijk en vrouwelijk geslacht - die moeite hebben om uit de famili aire kring een team te rekruteren wordt, naast het toernooi voor fami lies. op dezelfde dag nog een voet baltoernooi gehouden. Hieraan kunnen teams in wijk- of straatver- band deelnemen. Daarbij vormt het geen enkel probleem, dat er uit één wijk/straat meerdere elftallen ko men, b.v. Landweert 1 en Land- weert fcuid... En ook voor dit toernooi geldt, dat het open staat voor vrouwen. Sterker nog, het deelnemen van vrouwen wil de or ganisatie bevorderen, door een team met vrouwen extra te belonen. Beide toernooien moeten evene menten worden, waarover, in posi tieve zin. nog lang zal worden nagepraat en die vragen om een vervolg. Sportieve Venrayse mensen die in mei 1995 aan beide toernooien willen deelnemen kunnen voor in schrijving of meer informatie kon- takt opnemen met één van de volgende mensen.- Henk Arts, Vel- tumse Kleffen 77, tel. 84680; Peter Kooien, Hoedenmakerstraat 19, tel. 85269 of Sijf Roos, Serenadestraat 12, tel. 86526, allemaal in Venray. Compressor ontvreemd Uit een schuur bij een woning aan de Haag in Merselo werd een com pressor ontvreemd. Van die diefstal werd zondagmorgen door een 22- jarige inwoonster van Merselo aan gifte gedaan. voor kleine en grote drukwerken van den munckhof b.v. grotestraat 68 venray natuurlijk mag u bellen: 82727

Peel en Maas | 1994 | | pagina 14