PEEL EN MAAS Diamanten bruidspaar in het Veulen COI\MINT Bedrijvenverzamelgebouw op Keizersveld EasyBoardl 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Opheffen wijkvereniging niet eenvoudig UW UW Inval in bedrijf en woningen FNV gaat thuiswerkster s helpen Onderzoek naar mening Peelbewoners over leefbaarheid warmer wonen met de juiste kleur IJ gelooft uw ogen niet! Julianasingel 3, Venray Tel. 04780-82025 OPENINGS AANBIEDING! De hele maand november 20% korting DONDERDAG 3 NOVEMBER 1994 Nr. 44 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG Modem: 04780-12484 (16 lijnen) Meer dan 120.000 bestanden in 12 gigabyte 24 allernieuwste CD Roms online abonnement slechts 35,- per jaar Internet faciliteiten voor VIP abonnees Alle lijnen 28.800 bps V.Fast Class Onbeperkt toegang via 06-91091084 (1 gpm) Niet voor niets "BBS van de maand" in Modem Magazine WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Begin november kunt u in Venray terecht voor uw kerstinkopen, begin december wordt het dan tijd voor..... Vervolg van pagina 1 Op zondag 13 nov. is het dan 'einde- 6l lijk zover' dat het aande Veulenseweg wonende echtpaar Mathieu DERKX (91) en Agnes St( AARTS (86) hun diamanten huwe- lijksfeest hopen te vieren. Dit 'i temidden van hun negen kinderen, •j. achtentwintig kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen met hun aan- hang. rïl De dag zal naar goed gebruik wor den begonnen met een plechtige Eucharistieviering, opgedragen in de Rectoraatskerk. Een kerk die een speciale rol heeft vervuld in hun langdurig huwelijksleven. Tien jaar geleden, toen zij hun gou den huwelijksfeest vierden mocht daar in ons blad geen ruchtbaarheid aan worden gegeven. Nu was het diamanten paar graag bereid om hun levensverhal aan ons te vertellen. Want trots zijn ze er zeker op dat ze 60 jaar lief en leed letterlijk met elkaar hebben gedeeld, ondanks het harde werken wat beiden hebben gedaan. Het lief en leed werd overigens al die jaren aan de Veulenseweg gedeeld, eerst in de bij de molen aan de Veulenseweg naast de steenfa- briek, en later in de ouderlijke boer derij van de diamanten bruid. Rosmolen Diamanten bruidegom, Mathieu 'Derkx is geboren en getogen aan de Rosmolen. Na de school in Oostrum te hebben bezocht werd hij 'uitbe steed' als boerenknecht. Dat beviel hem eigenlijk niet zo, want hij wilde graag molenaar worden. Niet onbe grijpelijk omdat hij was opgegroeis aan de watermolen van de Rosmolen. Zo kwam Mathieu als leerling-molenaar terecht in Beugen en ging zich verder bekwamen bij molenaar Michels in Merselo. Maar hij wilde meer. Omdat er in het Veulen nog geen molenaar was, verstigde hij zich in 1929 als mole naar aan de Veulenseweg in het Veulen. Hij is er nu nog trots op, dat hij de eerste zakenman was in wat toen uit een handjevol boerderijen bestaande gehuchtje Veulen was. De klanten waren dan ook niet alleen die paar boeren, maar kwamen ook uit America en Heide. De molen was een hele onderneming. De ste nen om te malen werden aangedre ven door een dieselmotor. Dat was in die dagen al revolutionair. Toen hij kennis kreeg met de aan de Veulenseweg wonende 'boeren meid' (wat klinkt dat oneerbiedig) Agnes Arts (dochter van een klant) bouwde hij eerst een woning bij de molen. In 1934 was het zover dat er getrouwd werd met alle pracht en praal van die dagen. Wij schrijven 1934. Het zou maar vijf jaar duren toen er stoflongen bij de molenaar werd gekonstateerd. Mathieu mocht -zijn beroep niet meer uitoefenen. De molen werd verkocht aan de uit Midden- Limburg afkomstige Nijssen. Veulen breidde zich inmiddels uit en er verstigden zich de smid, een bak ker, de school werd gesticht en later de kerk. Voor Mathieu Derkx was het belangrijk dat hij toch wat moest gaan doen. Die kans kreeg hij toen hij de boerderij van zijn schoonou ders kon overnemen. Met sukses PEEL EN MAAS WEEKBLAD werd met kippen begonnen. Voor het onderdak van die dieren bouwde hij zelf nog de hokken. Daarnaast ging hij zich toeleggen op het kwe ken van fruitbomen voor de aanleg van een boomgaard. Ondenkbaar Wij schakelen even over naar de DIAMANTEN BRUID Agnes AARTS, die haar schooljaren 'door liep' via de lange weg die ze dage lijks moest gaan van de Veulenseweg naar de school in Leunen. Als boerendochter werd haar al vroeg geleerd om aan te pak ken. Na haar schooljaren moest zij gaan werken bij andere boeren en kwam zij terecht bij de familie Fleurkens. Eerst als kindermeisje, later als 'boerenmeid'. Ondanks dat harde werken op die boerderij leer- dij zij daar veel wat haar later goed van pas kwam. De oorlogsjaren waren voor het gezin Derkx, om van de crisisjaren maar niet te spreken. De dagen rondom de bevrijding waren toch wel het zwaarst, mede omdat tijdens het granaatvuur zich gezinsuitbrei ding aandiende. Wat niet door granaten werd ver nield tijdens die bevrijding ging later wel verloren door een brand die de boerderij geheel verwoestte, nadat een kar met munitie de lüxfht inging. De boerderij werd echter in al haar glorie hersteld. Ondanks het grote gezin was dit toch een tijd die voor hen beiden onvergetelijk zal blijven. Zij hebben het Veulen zien uitgroeien tot wat het nu is en ze denken er geen dag aan om naar het bejaardenhuis te gaan verhuizen. Al blijven beiden de ouderdomskwaal- tjes niet bespaard, ze genieten nog iedere dag van het leven. Rijbewijs Zeer vermeldenswaardig is het feit dat de diamanten bruidegom op zijn 65e jaar nog bij het eerste examen slaagde voor zijn rijbewijs. Nu ruim 25 jaar later zit hij nog steeds achter het stuur om zijn kinderen te bezoe ken die her en der verspreid wonen. De diamanten bruid heeft nog een goed geheugen en legt nog graag een kaartje. Iets dat de diamanten bruidegom niet doet. Hij houdt lie ver de tuin perfekt in orde. Na de Eucharistie-viering op 13 nov. wordt het verdere feest voortgezet in zaal 't Veule. In verband met de hoge leeftijd zal er geen receptie worden gegeven. Degene die het diamanten paar willen gelukwensen weten toch wel een weg te vinden om dit te doen. Trouwens, er komen nu al reeds de eerste gelukwensen aan de Veulenseweg binnen, waaruit blijkt dat dit diamanten paar toch een speciale plaats heeft weten in te nemen binnen de gemeenschap van Veulen. PEEL EN MAAS WEEKBLAD In de vroege avond vin woensdag 26 okt. j.l. heeft de politie van het distrikt Venray, onder leiding van de Rechter Kommissaris en de Officier van Justitie, op een viertal plaatsen huiszoeking verricht in verband met een fraude-onderzoek. De huiszoeking is het gevolg van een fraude-onderzoek tegen een bedrijf uit Molenhoek (gemeente Mooie en Middelaar). Op 26 okt. zijn in de woningen van arie perso nen, en in een zakenpand en een bedrijfspand, door vijftien politie ambtenaren van de regio Noord- Limburg huiszoeking gedaan. Een woning in Molenhoek, de andere panden liggen allemaal in Venray. Tijdens de huiszoekingen werd een verdachte, een 54-jarige inwoner van Molenhoek, aangehouden en in verzekering gesteld. Tevens werd de bedrijfsadministratie in beslag genomen, alsmede een aantal waar devolle goederen waaronder twee personenauto's. Of je nu telewerksrer bent, thuis but tons stampt of cd-doosjes monteert voor een bedrijf, als thuiswerkster sta je er letterlijk en figuurlijk alleen voor. De meeste van de naar schat ting 200.000 thuiswerksters in Nederland weten niet waar ze recht op hebben als het om loon, verzeke ring, onkostenvergoeding en fat soenlijke werkomstandigheden gaat. De FNV Limburg gaat thuiswerk sters daarom helpen. Aanleiding is de wijziging van de Arbeidsomstandighedenwet (Arbowet) die op 1 ovember ingaat. Die houtft o.a. in dat een werkgever verplicht is aan zijn thuiswerksters uit te leggen met welke stoffen zij werken. Ook moet hij informatie geven over materiaal en apperatuur waarmee gewerkt wordt en of deze gevaar oplevert voor de gezondheid. De werkgever is tevens verantwoor delijk voor onderhoud en reparatie van machines en hulpmiddelen die thuiswerksters bij het werk gebrui ken. Verder is de werkgever verant woordelijk voor de werkomstandig heden thuis. Zo moet hij zorgen voor een goede inrichting van de werkplek met een goede stoel, tafel en lamp. Over al die zaken ligt op het FNV- distriktskantoor aan de Valkstraat 14 te Sittard vanaf vandaag een uitge breid informatiepakket klaar. Dat kan door thuiswerksters telefonisch (046-599111) besteld worden. Het wordt dan geheel gratis toegestuurd. Ook werkgevers, die korrekt met hun thuiswerksters willen omgaan, kunnen een informatiepakket bestèl- len. Het pakket bevat o.a. de FNCV- brochure 'Thuiswerk pluis werk?', die alle kanten van thuiswerk belicht. Maar ook folders over de nieuwe Arbowet en thuiswerk van het ministerie van Sociale Zaken. Thuiswerksters kunnen telefonisch uiteraard ook met vragen terecht bij het FNV-distriktskantoor voor kort advies. Nadere informatie bij: Mat Janssen, sekretaris FNV-Limburg, tel. 046- 599111. Half november valt er bij ruim 2000 bewoners in de Peelregio een enquete in de bus met als onderwerp de leefbaarheid in hun dorp. De enquete is opgesteld door het PBW, onderzoeksburo voor beleid en bestuur van de Provicie Limburg. Het buro wordt bij het onderzoek begeleid door een kommissie uit de Peel, onder leiding van burgemees ter Smeets van Deume. Achtergrond van het onder zoek. De laatste jaren hebben de grote ste den veel aandacht en geld gekregen voor hun problemen. De overheid is zich er echter meer en meer van bewust dat allerlei ontwikkelingen op het platteland (de agrarisch sek- tor, het milieu, de woningbouw) minstens zo belangrijk zijn. Projekten Daarom stelt zij sinds kort geld beschikbaar aan een aantal platte landsgebieden, waaronder de Peel. Met dat geld worden projekten opgezet op het gebied van winen, verkeersveiligheid, openbaar ver voer en dergelijke. Enquete Wil dit soort projekten goed van de grond komen dan is het van wezen lijk belang dat de bewoners van de dorpen hun mening kunnen geven over de leefbaarheid in hun dorp. In de projekten kan met die mening verder rekening worden gehouden. Vandaar de enquete. De uitkomsten van de enquete zullen eind van dit jaar worden gepubliceerd. Autobrand Een 29-jarige inwoner werd door omwonenden gewaarscchuwd toen zijn personenauto voor zijn woning in de Sambastraat in brand stond. De eigenaar heeft nog getracht de brand zelf té blussen. Een karwei dat later door de brandweer werd overgenomen. De auto was echter behoorlijk beschadigd. Eerder die dag was'de auto betrok ken geweest bij een ongeval. De eigenaar is er toen mee naar een garage geweest alwaar men conclu deerde dat er nog wel met de auto gereden kon worden. Toch moet er ergens kortsluiting zijn ontstaan, waardoor de wagen in brand vloog. TWEEDERDE MEERDERHEID Het blijft overigens de vraag of het in de praktijk veel verschil zal uit maken. Voor een geldig besluit over opheffing van de vereniging zijn volgens de statuten minimaal de helft van het aantal leden nodig. Dat zijn er ongeveer 400, want over betalende leden en donateurs heeft wijkvereniging Veltum niet te kla gen. Deze mensen moeten dan met tweederde meerderheid het bestuursvoorstel steunen. In Veltum laten de bewoners het echter de laat ste jaren helemaal afweten als het gaat om wijkactiviteiten. Voorgaande ledenvergaderingen werden uitsluitend bezocht door het bestuur en het handjevol vrijwilli gers. Als dat bij de eerstvolgende vergadering weer gebeurt kan vol gens de statuten op een tweede ver gadering volstaan worden met een De BV Bedrijvencentra Limburg (BCL) gaat op industrieterrein Keizersveld een bedrij venverza melgebouw realiseren. In het gebouw is plaats voor acht (door)startende bedrijven. De totale stichtingskosten voor het bedrijvenverzamelgebouw (bvg) bedragen bijna 1,5 miljoen gul den. De gemeente draagt twee ton bij uit de pot voor bedrij fsver- plaatsingen. De verkoop van de grond op het industrieterrein heeft de gemeente ruim drie ton opgeleverd. Het Venrayse bvg wordt gebouwd op een perceel van 4280 m2, gele gen naast autobedrijf Venjato. Het ontwerp, van de Venrayse architect Colsen, voorziet in een gebouw bestaande uit acht halletjes met een oppervlakte van 150 tot 200 m2. Elke bedrijfshal krijgt een eigen ingang en beschikt over een entree, toilet, keukentje en rolpoort. Bovendien heeft elke unit een ver dieping met daarop een kantoor van 25 m2. Het bedrijvenverzamelgebouw wordt gebouwd door aannemer Bouwmij Janssen. Met de bouw kan worden begonnen wanneer formeel de subsidie van de Europese Gemeenschap wordt toegezegd. De EG is met 2,5 ton één van de finan ciers van het project. Het fiat van Brussel wordt eind dit jaar ver wacht. Vermoedelijke datum van oplevering is dan medio 1995. Volgens directeur Lambriex van de BV Bedrijvencentra is van de acht units er momenteel een zo goed als zeker verhuurd. Ongeveer vijftien bedrijven hebben belangstelling voor een unit. De BV Bedrijvencentra, een initiatief van onder meer het LIOF en de provin cie, bouwt in heel Limburg gebou wen waar jonge, kleine bedrijven enkele jaren onderdak kunnen krij gen. DOORSTARTERS Het Venrayse bedrijvenverzamelge bouw is voornamelijk bedoeld voor bedrijven die technisch hoogwaardi ge of ambachtelijke produkten maken, passend in de voorschriften voor Keizersveld. Het gaat dan om bedrijven die starten of momenteel vanuit een thuissituatie werken. Het bvg biedt de mogelijkheid om tegen relatief lage kosten op een goede lokatie tijdelijk een aantrekkelijke bedrijfsruimte te betrekken. De bedrijven krijgen een contract voor maximaal vijf jaar. Daarna moeten tweederde meerderheid van het aan tal aanwezigen. Hetgeen betekent dat het bestuur uiteindelijk toch zelf over de kwestie zou beslissen. WIND TEGEN Los van de formele procedure staan de intenties van de betrokkenen. Die zijn ongetwijfeld goed, maar Veltum heeft de wind tegen: geen betrok kenheid van de bewoners in een wijk die de laatste jaren is vergrijsd. Daar komt nu het verlies van de eigen accommodatie bij als 't Schöpke dicht gaat. De enige activi teit die goed loopt, de wekelijkse knutselclub voor de kleintjes, waar elke week zo'n 80 kinderen present zijn, moet haar onderkomen in basisschool Coninxhof afstaan aan de de Vrije Universiteit. Een andere accommodatie huren is veel te duur en dat betekent mogelijk ook het einde van de knutselclub. Overigens de starters doorstromen en plaats maken voor andere jonge bedrijven. De gemeente Venray hoopt de ver trekkende bedrijven daarna op een andere plaats op Keizersveld te huisvesten. Voor zware industrie, slopers of chemische bedrijven is bijvoorbeeld geen plaats. Voor deze bedrijfjes is kampt deze club met hetzelfde gebrek aan interesse van de ouders dan de rest van de wijkvereniging. En dat in een tijd dat de gemeente op privatiseringspad is. De wijkver eniging heeft al te horen gekregen alleen op steun van de gemeente te kunnen rekenen als ze de exploitatie van het wijkgebouw overneemt. Tegen die achtergrond wekt het wei nig verbazing dat het bestuur het voor gezien houdt. De wijkvereni ging heeft er in de afgelopen jaren alles aan gedaan om de activiteiten op peil te houden en vrijwilligers te werven, maar ze zien aankomen dat het niet meer verder gaat. Voorzitter Litjens en andere bestuursleden deden dat dinsdag nog eens uit de doeken. De aankondiging om te stoppen is een ultieme poging om toch de Veltummers te bewegen tot meer dan financiële ftefrokkenheid. de gemeente, in samenwerking met een particuliere projectontwikke laar, bezig met een verzamelgebouw op industrieterrein Smakterheide. In dit gebouw komen vier tot zes wat grotere bedrijfsunits, maar zonder verdere voorzieningen. Volgens medewerker P. Vosbeek van de gemeente is ook hiervoor veel belangstelling. t veen selectie van de meest praktische kwaliteiten in eigentijdse kleuren en dessins op één adres te combineren met gordijnstof, behang, verf en raamdecoratie de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray, Tel. 04780-82810 Leren herenparka^êGS^tijdelijk 598,- Leren herenjack tijdelijk 498,- Leren herenjack SDST-'tjjdelijk 279,- ..mulxrik" Leder- en Hounqiu mode Scóoisl'aai 24 5001 BP Ver»ay VOORHEEN STOMERIJ VELTUM op alle kleding (behalve op leder en suéde) Waarschijnlijk tweede gebouw op Smakterheide

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11