Rechter stelt gemeente in gelijk Ysselsteyn reageert fel, Oirlo gelaten "Ze hadden al een bus vol klaar staan" OOI\PAINT Schouwburgnieuws Begroting Meerlo- Wanssum niet volledig goedgekeurd gordijnstoffen bij COI\ PAINT De ontwikkelingen op een rij warmer wonen met de juiste kleur zondag ochtend koncert ontdek PEEL EN MAAS Donderdag 27 oktober 1994 - Pagina 5 aparte stoffencollecties met actuele dessins bijpassende stoffen in onze behangboeken gordijnen eventueel op maat gemaakt compleet kleur-advies voor behang, verf en raamdecoratie VBRFS* WAND de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray, Tel. 04780-82810 Schooljeugd durft niet meer met fiets naar school Geen terugbetaling BTW aan bewoners Op zondag 30 oktober a.s. verzor gen fanfare O.L.Vr. Holthees- Smakt, o.l.v. dhr. Lemmens i.s.m. Close Harmony Group Confetti, o.l.v. mevr. Sires het zondagoch- tendkoncert in de schouwburg in Venray. Het koncert begint om 11.30 en duurt tot ongeveer 12.30. Geslaagd Voor het eindexamen HBO-V slaagde te Nijmegen onze plaatsge- note Christel Jenneskens. Promotie De gemeente Venray heeft terecht omzetbelasting geheven over ver kochte bouwgrond in het plan Hardeweg. De rechtbank in Roermond heeft in haar uitspraak 43 bewoners van het plan in het ongelyk gesteld. Die hadden teruggave geëist van omzetbelas ting omdat zy de heffing onterecht vonden. De gemeente hoeft de kla gers geen BTW terug te betalen. In totaal gaat het om een bedrag van ongeveer 350.000 gulden. De bewoners van het plan Hardeweg (en een bewoner van Westeinde) wilden de BTW terug omdat zij vin den dat de gemeente niets aan de grond heeft gedaan waardoor in waarde is vermeerderd. Dientengevolge is een BTW-heffing (belasting toegevoegde waarde) dan ook niet op z'n plaats. Welke werkzaamheden nou precies iets toevoegen aan grond is een kwestie waarover al jarenlang in diverse plaatsen in Nederland proce dures worden gevoerd. Ook de Hoge Raad heeft zich er al over uitgespro ken. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft de Roermond^e rechtbank zich aan de uitspraak van de Hoge Raad gehouden en geoor deeld dat het treffen van voorzienin gen als een hoofdriool horen bij het bouwrijp maken van de grond en derhalve de grond in waarde toe neemt. De BTW-heffing is daarmee terecht. Op vrijdag 28 oktober zal Anneke cC.G. Fleurkens (geboren te Ysselsteyn) aan de Universiteit van Amsterdam, studierichting Nederlands, promoveren op het proefschrift met de titel 'Stichtelijke lust', de toneelspelen an D.V. Coornhert (1522-1590) als midde len tot het geven van merele instruk- tie. Een woordvoerder van de gemeente zegt de uitspraak wel te hebben ver wacht. "We dachten van begin af aan dat we de regels goed hebben geïn terpreteerd. We zijn uiteraard tevre den dat de rechtbank dit ook vindt. Het is wel jammer voor de bewo ners, die hadden natuurlijk een leuk bedrag terug kunnen krijgen". Met de stemmen van de fraktie GP 94 op onderdelen tegen, keurde de merderheid van de raad van de gemeente Meerlo-Wansum in de maandagavond gehouden vergade ring de begroting goed en had het kollege geen moeite met het voor stel van zowel de CDA als de PK- fraktie om de Onroerend Goed Zaken belasting niet met 7,5 procent te verhogen maar met slechts drie procent. De vier man sterke GP 94 fraktie stemde tegend ie verlaging omdat die fraktie zoveel op andere zaken wilde beuzinigen dat zeld de drie procent verhoging niet nodig zou zijn. Bij de algemene beschouwin gen hadden echter alle drie de frak- ties laten weten een verhoging van 7,5 procent niet te zien zitten omdat de gemeente nog teveel financiële ruimte heeft in reserves en renten om met minder belastingverhoging toch de begroting sluitend te kunnen maken. De Gp-fraktie wilde geen belastingverhoging en het tekort van 75.000 opvangen door openbare aanbestedingen te houden of bezui nigingen op kunstzinnige vorming, kinderopvang en bibliotheekvoor ziening. Wat betreft de lasten voor de gemeente voor de water snoodramp moest een bedrag van 369.000 uit de algemene reserve worden gehaald. De GP-fraktie had vragen gesteld over de toegerekende ambtelijke uren en dus kosten, maar het kollege vond dat dergelijke vragen het beste konden worden gesteld in een voor lichtingsavond voor de raadsleden, omdat er nogal wat onduidelijkheid kan ontstaat hoe die uren het beste en naar welke taak en afdeling moe ten worden toegerekend. Het schrappen van uren zal geen direkte besparing opleveren. De kerntakendiskussie zal zeker door het kollege niet uit de weg worden gegaan, maar in het voorjaar komt het kollege met een plan van aanpak en dat zal de basis vormen voor de verdere diskussie. De ambtswoning van de burgemees ter zal door Bremen Bouwadviseurs worden onderzocht en er zal dan een onderhoudsplan worden opgesteld. Het kollege is voorstander van het aanhalen van kontakten met Wasosz in Polen, maar er zal voordat de raad daarover zal moeten beslissen nog eerst kontakt worden gezocht met het bestuur van die Poolse stad. Er zal meer worden gedaan aan voorlichting naar de inwoners toe. Het kollege deelt de mening niet dat de gemeente financieel zal moeten bijdragen om meer politie op straat te krijgen. De regionalisatie van de brandweer heeft geen doorgang gevonden, maar de plaatselijk brandweerkorp sen blijven nagenoeg dezelfde funk- tie vervullen. Om de brandweer optimaal te laten funktioneren is men reeds begonnen met het Piter projekt, een verbindingsnet voor de Ram penbestrij ding. Het wegenbeheersplan geeft aan welke wegen een onderhoudsbeurt krijgen. Wegkanten en bermen wor den regelmatig gemaaid al blijft de frequentie per weg verschillend. Verkeersveiligheid zal zo hoog mogelijk worden opgevoerd. Op het verkeersveiligheidsplan voor wat betreft de Venrayseweg en Brugstraat kan niet nader worden ingegaan, omdat dit min of meer samenhangt met de geplande tracé verlegging. De zorg voor de waterkeringen is sinds 1994 in handen van het Waterschap Peel en Maasvallei. Voor de knelpunten zal het kollege overleg voeren met het Waterschap. Voor de ontwikkeling van haven- en indrustrieterrein in Wanssum is voorwaarde om te komen tot de rondweg over Wanssum en het kol lege zal daar waar mogelijk die realisatie bepleiten. Op schoolzwemmen moet worden bezuinigd. Of de leerlingen maar Bijna onderkoeld Een Venrayse jongeman kan van geluk spreken dat een andere knaap hem in de nacht van vrijdag op zaterdag in een greppel aan de Scheiweg aantrof. In eerste instantie werd aangenomen dat de jongeman onwel was geworden. Toen de poli tie arriveerde kon al snel worden vastgesteld dat de knaap te diep in het glaasje had gekeken. De jongeman was al licht onder koeld. Later werd deze door zijn vader opgehaald, waarna hij thuis "warm werd onthaald". twee jaar in plaats van drie jaar daarvan gebruik kunnen maken is nog onderwerk van studie. Tweede termijn En dan waren er nog vele verlan gens die niet door het kollege waren gehonoreerd maar het door het kol lege gegeven schriftelijk antwoord was voor de frakties de aanleiding om in tweede termijn op te kwestie terug te komen. Omtrent de sportstichting waren het diverse frakties eens. Maar het CDA wilde nog eerst een gedegen onder zoek met de voors en tegens. Die fraktie had er ook nog wat geld voor over om die sportzaal te realiseren. De inzameling van oud papier zal opnieuw bekeken moeten worden, want voor de ophalers moet het nooit een strop gaan worden. Het kollege heeft zeker geen koud watervrees zoals de GP-fraktie ver onderstelde. Het grootste gedeelte van de Diepeling ligt op het grond gebied van de gemeente Venray en het kollege zal zeker niet bevorderen dat het een tweede Schaartven gaat worden. Ook vond het kollege het geen goede vergelijking van de fraktie van de GP dat scheve verhoudingen bestaan in de arbeidsuren van amb tenaren tussen de zorg voor de zes tien asielzoekers en die voor oude ren. In tweede termijn kwam het tot een botsing tussen de fraktievoorzit- ster van de PK, mevr. Minke, en de fraktievoorzitter van de GP, dhr. Henk Janssen. Mevr. Minke plaatste een weloverwogen opmerking welke inspeelt op sluimerende gevoelens van vreemdelingenhaat en betichtte de GP-fraktie in te spe len op gevoelens van vreemdelin genhaat. Janssen reageerde furieus op die beweringen. Janssen had even tevoren gesteld dat in de gestelde vraag geen bijbedoelingen gezocht moesten worden. Ook de CDA-fraktie accepteerde de uitleg maar gaf Janssen te verstaan zijn woorkeus in het vervolg beter te for muleren. Ook burgemeester Hahn noemde de relatie tussen zowel het asielzoe- kerswerk en het ouderenwerk niet gelukkig gekozen. "Die relatie is er niet maar nu het misverstand is opgelost, is het ook voor ons afgedaan". De avondopenstelling van het gemeentehuis zal op 1 december ingaan en het is de bedoeling dat dan op donderdagavond burgers terecht kunnen voor het afhandelen van hun zaken. De toekomst zal moeten bewijzen of dat noodzake lijk zal zijn. Een toeristisch fietspad langs de Maas is te duur, maar wel zal een fietspad van Oyen naar Maashees worden aangelegd, c.q. worden ver beterd. Wethouder Rutten was niet overtuigd dat openbare aanbestedin gen zoveel zouden kunnen bezuini gen. De sportzaal kan mogelijk geprivati seerd worden, middels de verenigin gen maar de raad, die daar het laat ste woord over zal moeten uitspreken, moet er wel van over tuigd zijn dat ook privatisering de gemeente jaarlijks geld zal gaan kosten. Derde Termyn Daarna was de raad die in derde ter mijn de gelegenheid kreeg in te gaan op het antwoord van het kollege. Kinderdagverblijf en kinderopvang blijven voor het CDA bespreekbaar. Voor wat betreft de afvalverwijde ring zal de gemeente de inwoners optimaal moeten inlichten. Het komplex Zonnehof in Tienray moet een kwaliteitsimpuls krijgen, terwijl ook onderzocht moet gaan worden naar de mogelijkheid tot realisering van een woonzorgpro- jekt.En toen was het inmiddels bij de klok van 23.00 uur dat voorzitter Hahn de vergadering kon sluiten en de raad en ambtenaren voor het jaar lijkse hapje kon uitnodigen. Auto tegen gevel Zondagavond verleende een 38-jari- ge bestuurder van een personenauto, toen hij vanaf de Mgr. Nolensstraat de Stationsweg op wilde rijden, geen voorrang aan een personenauto van een 37-jarige Venray naar. Bij de botsing die ontstond schoof de auto door tegen de gevel van een woning aan de Stationsweg. De 38-jarige bestuurder liep een zware hoofd wond op en moest naar het zieken huis worden overgebracht. De gevel vertoonde flinke schade. Opvallend is het grote verschil in reaktie tussen de bewoners van Oirlo en die van Ysselsteyn, nadat bekend werd dat beide gemeen schappen ieder een groep asiel zoekers te gast zou krygen. In Oirlo reageerde men gelaten en was men na uitleg vol begrip. In Ysselsteyn daarentegen waren de reakties veel feller. OIRLO Zondagmiddag in Oirlo. De Oirlonaren die in de omgeving van de Koepas wonen hebben zich veza- meld in het gemeenschapshuis. De sfeer is rustig. De asielzoekers zijn op dat moment al bijna 24 uur in De Walnoot. Waals legt uit hoe het een r en ander, voor zover bij hem bekend is, is verlopen. De bewoners lijken e tevreden met de uitleg. Ook het gegeven dat de mensen maximaal 2,5 week blijven, geeft een zekere geruststelling. Zorg blijft er natuur lijk altijd wel maar de bewoners denken mee door het aangeven van praktische tips. Een bezoek brengen aan de Walnoot om daar eens kennis te maken met de 40 asielzoekers gaat hen echter nog wel iets te ver. YSSELSTEYN Vrijdagmiddag. Hier ligt de situatie anders. Er zijn nog geen asielzoe kers en de informatie die de mensen hebben is nihil. De reakties zijn dan ook feller. "Logisch" meent dorps- raadvoorzitter Harrie Philipsen. "De onwetendheid veroorzaakte de wild ste zaken. Hoeveel er zouden komen en voor hoelang was toen nog niet bekend en het duurde tot maandag voordat daar wel duidelijkheid in was. Nu bekend is dat ze maximaal een maand blijven, kan men er mee leven. In Oirlo zaten de mensen er al en was er snel duidelijkheid over de termijn dat die mensen er zullen zit ten". Volgens Philipsen is de Ysselsteynse reaktie niets anders dan fel ageren op een grote fout van de overheid. "Die hebben dat besloten zonder er iemand in te kennen. Dit kan en mag niet meer gebeuren. Daar zullen we in ieder geval nog fel tegen moeten protesteren". In Ysselsteyn deden zich overigens al de eerste "problemen" voor. Volgens dorpsraadvoorzitter Philipsen zijn de asielzoekers op de eerste avond (maandagavond) al gaan zwerven. "Op de Tïmmermannsweg is het erg donker en een paar dorpsgenoten hebben al gemeld dat ze bijna enkele mensen Ballet Folklorico De Mexico Het Ballet Folklorico De Mexico is een uniek gezelschap dat al jaren lang in Mexico en over de gehele wereld furore maakt. Met haar kleurrijke programma van muziek en dans weet het Ballet Folklorico haar vele enthousiaste toeschouwers keer op keer weer te verrassen. Het ballet, dat in de loop van haar bestaan is uitgegroeid tot een van Mexico's meest bekende visitekaart jes, werd in 1952 opgericht door Amalia Hernandez. Deze danseres, zelf jarenlang een van de prima bal lerina's van het gezelschap, voert tegenwoordig samen met haar doch ter Norma Lopez Hernandez de direktie. In dertig jaar is het gezel schap uitgegroeidtot een organisatie van ongeveer 400 mensen, waaron der dansers, muzikanten, dekor- en kostuumontwerpers, kleedsters en technici. Een deel van de groep reist vrijwel konstant om de wereld, andere deel speelt twee keer per week in het imposante Palacio de Belles Artes in Mexico City. In deze wereldstad is ook de school geves tigd waar de dansers en danseressen worden opgeleid. Het repertoire van het Ballet Folklorico varieert van dansen die geënt zijn op duizend jaar oude ritu elen tot en met moderne vertolkin gen van Mexicaanse Revolutie. Amalia Hernandez maakt haar cho reografieën aan de hand van nauw keurig historisch onderzoek (o.a. in het Nationaal Antropologisch Museum van Mexico) en bestude ring van dans en muziek zoals dat tegenwoordig nog voorkomt in ver schillende Mexicaanse dorpjes, ont staan uit pure overlevering van generatie op generatie. Een voorstelling van het Ballet Folklorico De Mexico neemt de toe schouwers ademloos mee door de rijke historie van Mexico. De kleu renpracht van de kostuums, de vir tuoze techniek van de dansers en de originele muziek garanderen een theateravond van hoog niveau. op de motorkap hadden. Die lopen daar, zelf ook onverlicht, midden op de weg" Dinsdagmiddag deed zich een inci dent voor met twee achtjarige schooljongens. Toen zij van school naar huis fietsten werden zij op een gegeven moment achterna gerend door een van de asielzoekers. Nadat de jongens het op een spurt hadden gezet, stopte de man zijn achtervol ging. Thuisgekomen lieten de jon gens weten niet meer met de fiets naar school of naar de sportvereni ging te durven gaan. "Het is toch belachelijk dat wij nu onze kinderen met de auto naar school moeten brengen" liet een van de bezorgde ouders weten. Het incident is inmid dels gemeld bij de gemeente, de politie en bij de beheerder van De Peelhaas. Vanuit het COA is toege zegd hier met de mensen over te praten. Philipsen noemt het "zwerven" van de asielzoekers begrijpelijk. "In De Peelhaas is geen gemeenschappelij ke ruimte. Er zijn ook geen recre atiemogelijkheden. De mensen kun nen niets anders dan eten en slapen. Ik kan mij voorstellen dat ze óp stap gaan". Donderdagavond 20 oktober: Burgemeester Waals wordt door collega Meijer van Sevenum ingelicht over de komst van 50 asielzoekers naar Ysselsteyn, vermoedelijk vrijdag al. Meijer had het nieuws bij toeval vernomen. Waals licht Harrie Philipsen, voorzitter van de dorpsraad in, die het nieuws op een feestavond van de LLTB bekend maakt. Die nacht nog besluiten omwonenden om als protest een barricade rondom jeugdvakantieverblijf De Peelhaas op te zetten. Vrijdagmiddag 21 oktober is er een spoedvergadering van de dorpsraad in Ysselsteyn. Waals geeft aan net zo verrast te zijn als de bewoners van Ysselsteyn. De bewoners uitten nogal wat kritiek, niet alleen tegen de gang van zaken, maar ook tegen de komst op zich. Zaterdagmiddag 22 oktober. Tijdens een spoedoverleg in het gemeentehuis laat korpschef Rob Hermans aan Waals weten dat er inmiddels 40 asielzoe kers in de Walnoot in Oirlo zijn gearriveerd. Opnieuw wordt er een spoedvergadering belegd, nu met de dorpsraad van Oirlo. De brandweer controleert inmiddels beide gebouwen welke op enkele details na goedgekeurd worden. Zondag 23 oktober. De dorpsraad van Oirlo overlegt met de burgemeester over de ontwikkelingen. Het wordt een constructieve besprekingen waarin Waals duidelijk maakt dat hij echt niets wist. De blokkade m Ysselsteyn is inmiddels opgeheven. Maandag 24 oktober. Op het gemeentehuis is tussen 8.00 en 18.00 uur een informatielijn ingesteld onder nummer 23448. Die middag arriveren in alle rust 50 mannelijke asielzoekers bij De Peelhaas aan de Timmermannsweg. Burgemeester Waals is bij de aankomst aanwezig. Het NOS/Vara programma Nova maakt opnames in Ysselsteyn. Burgers win den er geen doekjes om dat ze niet blij zijn met de komst van de asielzoekers. Inmiddels heeft de commissaris van de Koningin in Den Haag bezwaar gemaakt tegen de gang van zaken. Dinsdag 25 oktober. Burgemeester Waals bekritiseert in een brief aan de staatssecretaris van Justitie de gang van zaken en wijst op een eerder gemaakte afspraak. 's Avonds na de raadsvérgadering praat Waals bij met de fractievoorzitters van de Venrayse politieke partijen. Eigenaar van De Walnoot ook verrast: Iedereen was verrast over de ont wikkelingen van afgelopen week. Niet alleen de wyze waarop Justitie Venray overviel met het aanwijzen van noodopvangloak- ties, ook de snelheid waarmee een en ander gepaard ging. Wie daar over mee kan vertellen is dhr. Gort, eigenaar van de kampeer boerderij De Walnoot aan de Koepas te Oirlo. TELEFOON "De eerste contacten zijn van don derdag. Ik werd toen gebeld met de vraag of ik voor een maand lang asielzoe kers kon onderbrengen op de boerderij. Ik heb toen gezegd dat ik maximaal ruimte had voor 2,5 week. Ik verwachtte daarna eigen lijk niet nog iets te horen van Justitie". De werkelijkheid was anders. Vrijdagmorgen werd Gort opnieuw gebeld met de vraag of hij voor die 2,5 week asielzoekers onder kon brengen. Gort is toen direkt met de voorbereidingen gestart. Voordat hij daar goed en wel mee bezig was kwam er opnieuw een telefoontje. "Ze hadden ai een bus vol met asiel zoekers klaarstaan" laat Gort weten. Dhr. Gort heeft toen uitstel gevraagd De eerste asielzoekers die zaterdag jl. in Oirlo arriveerden. omdat hij gewoonweg nog niet zo ver was. "Het is immers geen kwes tie van wat deuren openzetten. Het geeft wel aan hoe hoog de nood is". Zaterdagmiddag is er uiteindelijk een andere groep gekomen. AFSPRAKEN Gort is van mening dat deze mensen eigenlijk niet thuis horen op zijn kampeerboerderij. "Ik had er zelfs wel 60 kunnen krijgen. Mijn accom modatie is daar echter niet op inge richt. Je creeert dan een onleefbare situatie voor die mensen." Gort ontkent niet dat er een com mercieel aspekt aan de opvang van asielzoekers zit. "Als ik geen boe kingen heb dan is dat welkom. Over 2,5 week (nu anderhalve week), heb ik echter reserveringen van andere Inbraak in woning In de nacht van vrijdag op zaterdag was door forcering toegang verkre gen tot een aan de Castenrayseweg gelegen woning. Ontvreemd werden sieraden en een geldbedrag. mensen. De asielzoekers zullen dan weer verdwenen zijn." Toch vindt Gort het menselijk aspect niet min der belangrijk. "De opvang vindt ik ook een morele verplichting". Dader zat nog in auto Vrijdagmorgen rond 5.30 uur ont dekte een 28-jarige Venraynaar dat van zijn aan de Scnakel geparkeerde auto de portierruit was vernield. Nader onderzoek deed hem ontdek ken dat er zich een onbekende man in de auto bevonden. Deze werd vastgehouden totdat de politie arri veerde. Voor hen was de man, een 31-jarige Hagenaar, geen onbeken de. Hij wordt nog vastgehouden in verband met mogelijke betrokken heid bij andere auto-inbraken. Inbraak in Vredepeel Zondagavond bemerkte bewoners van een huis aan de Twistweg dat er ongewenst bezoek was geweest. Door vernieling van een ruit was toegang tot de woning verkregen. Twee kleuren televisie's, enkele sie raden en een aantal zilveren guldens en rijksdaalders werden ontvreemd.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5