i Venray herdacht bevrijding Mini-expositie over bevrijding bij Albert Heijn 4v V® Venrays bedrijf geeft medewerkers videoband van De Vergeten Slag Kijk uw ogen uit bij Optiek Verhoeven Speel mee en win een TV!* OPTIEK VERHOEVEfl Ysselsteyn herdenkt zondag haar bevrijding J)n Ie PEEL EN MAAS EXCLUSIEVE DAMESMODE Diabetes Fonds zoekt kollektanten 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND PEEL EN MAAS PULLOVERS natuurlijk bij PEEL EN MAAS Donderdag 20 oktober 1994 - Pagina 5 Matige opkomst genodigden Afgelopen dinsdag was het precies 50 jaar geleden dat Venray cen trum bevrijd werd van de Duitsers. Al op 17 oktober trok ken de eerste Britse militairen 's morgens rond half elf Venray bin nen. Pas een dag later waren alle Duitsers, op een enkele scherp schutter na, richting Maas ver dreven. Van een viering van dit feit is in Venray helaas nauwelijks sprake. Maandagmiddag werd tydens een bijeenkomst in de burger zaal van het gemeentehuis de bevrijding herdacht. Een herdenking die in het teken van waakzaamheid en verzoening stond. Een herdenking die ook gekenmerkt werd door een groot aantal afwezi gen. GENODIGDEN Slechts een kleine groep van veertig mensen woonde de bijeenkomst bij. 'Velen van de ongeveer honderd [genodigden lieten het zonder tegen- [bericht afweten. Onder hen ook tien ;emeente raadsleden, die in wezen lun funktie te danken hebben aan de verworven vrijheid. De frakties v.d. Vorle en de VVD waren zelfs in zijn geheel afwezig. Ook het onderwijs was slecht vertegen woordigd. Van |I de 23 uitgenodigde scholen hadden 1 slechts vijf scholen een afgevaardig- I de gestuurd. VERZOENING In zijn toespraak ging burge meester Waals met name in op de vraag of onze vijand van weleer nog onze vijand is, of dat het onze vrienden zijn. "De wonden die de bezetting heeft geslagen zijn nog niet geheel geheeld. Wij mogen niet vergeten wat het nationaal- socialisme destijds heeft aangericht" aldus Waals. "Maar wij moeten, zoals Koningin Beatrix het eens uitdrukte, niet de gevangenen van het verleden worden. De kinderen en kleinkinde ren van de Duitsers, die in de ban raakten van Hitier en zijn nationaal-socialisme, hebben het recht beoordeeld te worden op hun eigen daden en op hun eigen instelling, en niet op de daden die van hun ouders en grootouders." ONVRIJHEID Waals stond ook stil bij onze bevrij ders die met doodsverachting en doodsnood hebben gevochten. "Met name die doodsnood heeft velen voor de rest van hun leven getekend. De vrijheid die zij voor ons hebben bevochten, heeft voor velen van hen geleid tot levenslange onvrijheid. Zij zijn voor hun leven lang de gevangene van hun oorlogservarin gen, die zij opdeden tussen El Alamein en Berlijn. Hun prijs voor onze vrijheid is, naar menselijke maat gemeten, onbetaalbaar". PLICHT Volgens Waals brengt de verworven vrijheid echter ook een verplichting mee. Vrijheid is immers geen vast gegeven maar dient volgens Waals elke dag opnieuw bevochten te wor den en vergt elke dag haar prijs. "Onze prijs voor die vrijheid is voortdurende waakzaamheid". Waals ging in op de hernieuwde opkomst van extreem rechts en van extreem nationalisme. "Verschijnselen die zich niet alleen slecht verdragen met onze democra tische traditie maar die ook een gevaar vormen voor de continuering van veiligheid en vrede." Waals ver wees daarbij naar Joegoslavië. EXPOSITIE De rede van burgemeester Waals sloot naadloos aan op het onderwerp van de expositie die tot 17 novem ber in de burger zaal van het gemeentehuis te zien is. "Gelijk in een wereld van verschil" is de expo sitie van de Anne Frank Stichting die bij gelegenheid van de viering van de 50e verjaardag van de bevrij ding naar Venray is gehaald. Een expositie die zich met name richt op de oudere jeugd en bijdraagt aan de bewustwording van gelijkheid. Aan het eind van de herdenking werd de expositie geopend door burgemees ter Waals, tezamen met kolonel De Vries van De Peel, en afgevaardig den van de gemeenteraad, de dorps raden en het oranjecomité. Bij supermarkt Albert Heijn in Venray is een kleinschalige exposi tie te zien in het kader van '18 okto ber 50 jaar bevrijding Venray'. In een drietal taferelen wordt het feit herdacht dat Venray precies 50 jaar geleden van de Duitse overheersers werd bevrijd. Bij de entree van de supermarkt is een tafereel te zien waarin een oude omafiets wordt geflankeerd door twee etalagepop pen aangekleed met originele Britse uniformen. Een tweede tafereel laat verschillen de foto's zien van Venray vlak na de bevrijding in 1944. De foto's zijn direkt na de bevrijding gemaakt door fotograaf H. Hoedemaekers van de gelijknamige fotozaak in Venray. Tevens is een pop in een ori gineel Schots uniform te zien. Via een televisie is de film De Vergeten Slag te volgen die dinsdagavond op het kanaal van de Kabelkrant Venray te zien was. Het laatste tafereel laat verschillen de uitrustingsstukken zien die met de oorlog en bevrijding te maken hebben. "De expositie is een initia tief van enkele mensen van de afde ling houdbaar. Op die manier wilden ze inspelen op het thema 50 jaar bevrijding in Venray," zegt super marktmanager Verhaegh over de expositie. "De reakties van de klan ten zijn tot nu toe leuk. Het wordt op prijs gesteld dat op die manier de bevrijding toch een beetje wordt herdacht." De expositie is nog tot zaterdag te zien. Dader snel gepakt Een 15-jarige scholiere kwam tot de minder aangename ontdekking dat haar damesfiets uit de stalling van een scholengemeenschap aan de Leunseweg verdwenen was. Op de fiets zal ook nog een tas met spul len van school, etc. Van die diefstal deed zij aangifte. Enkele uren later zag een politiepatrouille een man op die fiets rijden in het centrum. Hij werd aangehouden en bekende de diefstal. Na verhoor en opmaking van proces-verbaal werd hij huis waarts gezonden. elke week nieuws Grotestraat 7 Winkelcentrum Venray Telefoon 04780-84263 Diabetes is een (nog) ongeneeslijke ziekte waar veel onderzoek naar wordt gedaan, wat veel geld kost. De opgehaalde gelden van de lande lijke kollekte komen allen ten goede aan deze onderzoeken. Het Diabetes Fonds Nederland houdt in de week van 13 t/m 19 november haar jaarlijkse landelijke kollekte. Voor onze regio willen we deze kollekte dit jaar nog groter opzetten en daarom zoeken we nog enkele vrijwilligers/sters, die 1 a 2 uur zouden willen helpen met kol iekteren. Ook zoeken wij nog enkele mensen die de kollekte mee willen organise ren in hun dorp, buurt of wijk (Venray, Castenray, Oirlo, Veulen, Merselo en Oostrum). Wilt u helpen of hebt u vragen over de kollekte? Graag een telefoontje naar: Jan Westhoeve, Pavanestraat 104, 5802 LN Venray, tel. 11438, kollekteleider of naar Diabetes Fonds Nederland, Regentesselaan 39, 3818 HH Amersfoort, tel. 033- 622055, Centraalbureau. C. en nu stop de pas erin Venraynaar beweert dat hij de pincode kan kraken Feestelijke heropening Bij aankoop van een komplete bril en/of contactlenzen kunt u meedoen aan ons speciale openingsspel, waarbij u kans maakt op een schitterende kleuren-TV! Tevens ontvangt u op onze nieuwe collectie brilmonturen 10% korting en verder is ervoor iedere cliënt een leuke attentie. Grotestraat 48, Venray, telefoon 04780-82409 Contactlens-specialist ANVO 's maandags geopend vanaf 13.00 uur. Ook de Ysselsteynse gemeenschap zal a.s. zondag herdenken dat het 50 jaar geleden werd bevrijd. De dorpsraad heeft hun oud-kape laan pater Lommen svd, die in de oorlogsjaren kapelaan was te Ysselsteyn uitgenodigd om de her denking bij te wonen. Pater Lemmen, die na de oorlog als mis sionaris werd uitgezonden naar het toenmalige Nederlands-Indië is bereid gevonden de plechtige eucha ristieviering op te dragen in de parochiekerk. In zijn toespraak zal de nu 81-jarige missionaris vertellen over zijn bele venissen in de Ysselsteynse tijd. Tijdens de dienst zullen alle oor logsslachtoffers worden herdacht door hun namen te vermelden. Bij de dorpsraad leeft de wens om in Ysselsteyn een oorlogsmonument op te richten ter nagedachtenis van de slachtoffers van de oorlog. Het is de bedoeling dat monument tijdens de feestelijldieden rond het 75-jarig bestaan van Ysselsteyn te onthullen. Aanvang van de dienst is 09.30 uur. elke week nieuws Anti-rimpel behandelingen Plaatselijk afslanken Uitgebreide make-up adviezen make-up met het 'Oog' op de toekomst SCHOUfENSTRAATJE 16 VENRAY IEL. 04780-89295 1 Inbraken Tafeltennisvereniging Red Stars kan van geluk spreken dat een in braak in hun centrum aan de Kiosk niet is gelukt. Aan de buitenkant waren enkele metalen platen verwij derd en was er een gat van 30 cm doorsnede ontstaan. Omdat ook de binnenkant was afgedekt heeft de dader zijn poging moeten staken. De schade bleef daardoor beperkt. In de nacht van donderdag op vrij dag was ingebroken in een bedrijf aan de Ysselsteynse weg onder Heide. Door forcering van een deur was toe gang verkregen. De gehele ruimte werd op ruwe wijze doorzocht, laden en kasten werden opengebroken. Het was de dader kennelijk om geld te doen. Een bedrag van enkele honder den guldens wordt vermist. Kantoor- benodigheden en apparatuur bleven onaangeroerd. "Wij leven in vrijheid en dat mag best weieens gevierd worden. Leven in vrijheid lykt zo normaal, maar het is belang rijk stil te staan by dit feit en by de omstan digheden, waaron der wij deze vrijheid herkregen hebben. Dat is de reden van deze geste". Met deze woorden legt Nelipak direc teur Frank Nelissen uit waarom hij zijn 170 werknemers op dins dag 18 oktober, de dag dat het 50 jaar geleden was dat Venray werd bevrijd, de videoband van De Vergeten Slag mee naar huis gaf. Frank Nelissen is een van de onder nemers die met enig onbegrip heeft geconstateerd dat er in Venray rond om de bevrij ding niets of nauwe lijks iets gebeurt. Dat onbegrip is bovendien zeer begrijpelijk vanwe ge het feit dat het bedrijf Nelipak, evenals het bouwbedrijf Nelissen Van Egteren, juist door deze oorlog in Venray terecht is gekomen. Direkt na de oorlog kwam de aktie "Haarlem helpt Venray" van de grond. Vanuit Haarlem en omgeving kwamen goederen en mensen naar het verwoeste Venray om bij de wederopbouw mee te helpen. Onder hen de familie Nelissen van het gelijknamige bouwbedrijf. Uit dat bouwbedrijf is later het huidige Nelipak Thermoforming ontstaan. Voor de werknemers is de film tevens als een overweging bedoeld. "Men zegt weieens dat elke toe komst is gebaseerd op historie. Dat is zeker vandaag, 18 oktober, een overweging waard." aldus Frank Nelissen. OF SCÖTLANDj '1/tCj SCOTLAND J O D A M O D E SCHOUTENSTRAATJE 16 5801 BS VENRAY TEL. 04780-83422 Diefstal elektronica Een 16-jarige scholier deed een wel heel ongewone ontdekking. Toen hij donderdagmiddag bij zijn bij een scholengemeenschap aan de Leunseweg gestalde bromfiets terug keerde zag hij dat het zadel op ruwe wijze er vanaf was gehaald en dat het daar onder zittende kastje met elek tronica verdwenen was.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 5