berden Js™pZ2:r/29'3j 18.95 Gemeente gaat voorbereidingskosten bouwplannen in rekening brengen Leges fors omhoog in 1995 Venraynaar beweert dat hij de pincode kan kraken Peter de Neef nieuwe directeur Schouwburg Politie komt thuis aangifte opnemen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING PARTTIME VERKOOPSTER ini v.d. Leur Asteria f27 Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 Nr. 41 HONDERD VIJFTIENDE JAATIGANG nge Jenever Smeets forET1 UTERÜÏPWIJNHANDEL Henseniusstraat 1 PEEL EN MAAS UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY Grotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 Advertentieprijs: 36 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar f15,00 Abonnementsprijs buiten de regio f22,00 uitsluitend bij vooruitbetaling Wij vragen voor direkt: afd. dameskonfektie Leeftijd 25-35 jaar. Wij denken aan een enthousiaste medewerk ster, die in ons verkoopteam past. Het liefst met ervaring in de mode-branche. Hebt u interesse? Solliciteer dan schriftelijk. Brief graag voorzien van recente pasfoto aan: GROTESTRAAT 23 5801 BE VENRAY B en W-besluit nog dit jaar verwacht Kosten die de gemeente maakt in de voorbereidende fasen van bouwplannen worden voortaan aan de aanvragers van de vergun ningen doorberekend. Het gaat daarby om alle kosten die ambte lijk gemaakt worden voordat B en W tot medewerking besluiten. Als de plannen niet doorgaan wil de gemeente de voorbereidineskos- ten omslaan over de overige pro jecten. Een voorstel van die strekking wordt op dit ambtelijk voorbereid. Volgens het hoofd van de afdeling VROM, P. Lucasssen, is het de bedoeling dat het college nog dit jaar een besluit neemt over het door berekenen van de voorbereidings kosten. Voor elk verzoek van burgers of bedrijven naar de mogelijkheden om ergens een bouwplan te realise ren moet de afdeling volgens Lucassen een hoop werk verrichten. Alle bestaande gegevens over het gebied moeten bijvoorbeeld verza meld worden. Met de voorbereiden de werkzaamheden op het gemeen tehuis zijn volgens het hoofd VROM zijn gemiddeld al gauw enkele duizenden guldens aan kos ten gemoeid. Als de plannen in dat stadium afketsen heeft de gemeente in feite kosteloos diensten verleend aan een burger of onderneming. De kosten komen ten laste van de alge mene middelen en worden dus over alle inwoners van Venray omgesla gen. VOORSCHOT Daaraan wil de afdeling in het kader van het marktgericht werken een einde maken. Als B en W in de toe komst medewerking verlenen aan een bouwplan, dient de aanvrager eerst een voorschot te betalen, waar in de voorbereidende kosten zijn opgenomen. Als dit bedrag is gestort gaat de afdeling verder met de behandeling van de aanvraag. In gevallen dat het college niet wenst mee te werken, worden de voorbe reidende kosten waarschijnlijk omgeslagen over alle projecten die wel zijn doorgegaan. Volgens Lucassen is het juridisch toegestaan dat de gemeente een voorschot vraagt, temeer daar het eigenlijk gaat om werk dat al is ver richt. Ook past het in het bestaande beleid om te streven naar kostendek kende tarieven. Geringe stijging van OZB Zoals aangekondigd wil de gemeente de onroerend zaakbe lasting (OZB) niet laten stygen volgens de eisen die het ministerie van Binnenlandse Zaken aan arti kel 12-gemeenten stelt. Die opstel ling resulteert in een geringe tariefstijging voor de OZB voor 1995 van circa 4%. "Ook andere belastingen en heffingen stijgen slechts met geringe percentages. Daar staat tegenover dat de mees te leges voor gemeentelijke dien sten fors worden opgetrokken. Dat blijkt uit het voorstel 'belasting tarieven 1995' dat het college deze week heeft goedgekeurd en dat komende woensdag in een extra commissievergadering aan de Venrayse politiek wordt voorgelegd. In de vergadering van 25 oktober wordt de raad gevraagd om goed keuring van het voorstel. Het tarief OZB komt voor 1995 op 12,60 voor elke 3000 gulden waarde van een woning. De bewoner betaalt daarvan 5,60, de eigenaar 7,-. Voor bewoners/eigenaren geldt uiteraard het hele bedrag. Dit jaar was het tarief 12,12. De afvalstoffenheffing, een ander belangrijke component van de lasten die de gemeente de burger oplegt, gaat met 9,- (3%) omhoog voor meerpersoonshuishoudens en met 3,- (1,5%) voor huishoudens bestaande uit één persoon. De tarie ven per jaar komen daarmee op respectievelijk 222,-en 318,-. De rioolrechten gaan ook in 1995 volgens eerder gemaakte afspraken omhoog met 10%. Rioolrecht brengt komend jaar ruim 2 miljoen in de gemeentekas. Hondenbelasting, begrafenisrech ten, marktgelden en precariorechten worden volgend jaar 1,5% duurder, gelijk aan de landelijke prijsstijging. Bij de hondenbelasting wordt voor gesteld het tarief extra te verhogen met 96 cent om de kosten van kwijt schelding hondenbelasting te dek ken. Verdachte auto... Zondagavond kwam er bij de poli tie een melding binnen van een ver ontruste bewoner van de Vliegert in Castenray die een verdachte auto had gesignaleerd. Omdat er in het verleden juist in de afgelegen gebie den inbraken zijn gepleegd deelde hij zijn bezorgdheid aan de politie mee. De politiemannen gingen met de nodige voorzichtigheid naar de Vliegert en ontdekten daar inderdaad een auto die zij ook verdacht von den. Maar bij kontrole was er van verdachte personen geen sprake meer, maar een paartje dat bezig was met het liefdesspel... De Venraynaar Ben Roeien beweert dat hy de pincode van bankpasjes middels enkele wis kundige formules kan kraken. Eind vorig jaar heeft hij, na enke lejaren onderzoeken, de formules afgerond en uitgetest bij de ING bank in Eindhoven. Vreemd genoeg krijgt hij bij de banken nul op rekest. Zij geloven hem niet en beweren dat de code niet te kraken is. Het automatise ringsbedrijf Borsu Systema uit Lelystad is er wel van overtuigd dat Roeien de code kan kraken. 19 MILJOEN Roeien is enkele jaren bezig geweest naar het zoeken van wis kundige formules die ten grondslag liggen aan de pincode. Hij is er altijd van overtuigd geweest dat de pin niet veilig was. Volgens Roeien zouden bankrekeninghouders vorig jaar voor een totaal van 19 miljoen gedupeerd zijn geworden als gevolg van misbruik van pincodes. Ook zit er volgens hem een sociaal aspect aan. "Huwelijken gaan kapot omdat men bij misbruik van pincodes elkaar niet meer gaat vertrouwen", aldus Roeien. De 19 miljoen wordt door de ban ken tegengesproken. Wat ook ont kend wordt is dat Roeien in decem ber vorig jaar op het kantoor van de ING bank te Eindhoven, in bijzijn van getuigen, de pincode heeft gekraakt in vier minuten tijd. Wel wordt Roeien sindsdien geweigerd e^n bankrekening te mogen openen bij die bank. INTERESSE Het is echter niet zo dat de banken geen interesse meer hebben in de formules van Roeien. Zij willen graag die formules hebben zodat ze AUTOBEDRIJF REPKES BOXMEER Uw Volvo dealer voor Boxmeer e.o. Via A73 15 min. van Venray Repkes staat voor: alle Volvo modellen nieuw 100% betrouwbare occasions optimale service schade herstel LPG inbouw I Op 300 meter vanaf station VOLVO Valendries 14 Boxmeer 08855-76565 ze zelf kunnen doorrekenen. Roeien weigert echter om de formules zom aar af te geven. Het bedrijf Borsu Systema, dat veel zaken doet met banken op het gebied van geautomatiseerd bet alingsverkeer, is er wel van over tuigd dat Roeien de pincode kan kraken. Om juridische redenen wil het echter aan een demonstratie niet meewerken. Wel heeft Roeien, samen met Borsu, een restauratie van de pincode uitgedokterd. Dat zou de banken 42 miljoen gulden gaan kosten. Op 26 oktober is er een gesprek tussen Borsu, de werkgroep coïrdi- natie informatiebeveiliging van de Nederlandse Vereniging van Banken en Roeien. Hoewel een woordvoer der van de NVB het als een beleefd- heidsgesprek af doet, hecht men, gezien de zware delegatie daar aan wezig zal zijn, toch wel enige waar de aan de ontdekking van Roeien. ZIE ONZE DIAPRINT AKTIE OP PAGINA 4 UUR FOTO SERVICE Ifoto I video Patersstraat 10 Venray Tel. 04780-84485 HUWELIJKEN Tegenover de rust aan het lokale belastingfront staan forse bewegin gen op het gebied van de leges. Al veel langer is er sprake van dat de vergoeding die de burger moet beta len voor diensten van de gemeente lijke overheid ook de kosten die de overheid daarvoor maakt moeten dekken. De gemeenteraad heeft bij de vaststelling van de begroting het college de bevoegdheid gegeven kostendekkende tarieven in te voe ren. De uitwerking daarvan heeft voor tal van tarieven behoorlijke gevolgen. In het oog springt het tarief voor een huwelijksvoltrekking. Is het bruid spaar daarvoor nu 111 gulden kwijt, paren die volgend jaar elkaar eeuwi ge trouw beloven op het gemeente huis doen dat raison van 250 gul den. Bij ruim 140 huwelijkssluitingen per jaar een extra opbrengst van 20.000 gulden. De gemeente is overigens van plan om trouwen buiten de kantooruren (maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 16.00 uur) mogelijk te maken. Dat gaat dan wel wat extra kosten. Buiten de genoemde uren in het huwelijk treden kost 900 gulden. In de nota belastingtarieven wordt verdere voorstellen voor dit najaar aangekondigd. Ook de kosten voor het aanvragen van een vergunning Drank- en Horecawet hakt er aardig in. Het tarief gaat hier liefst van 41,85 omhoog naar 500,-. De horeca- exploitant krijgt er dan wel een ver gunning in het kader van de Overlastverordening bij. Apart zo'n vergunning aanvragen kost voortaan 250,-. Het optrekken van beide tarieven levert de gemeente naar schatting 14.000 gulden per jaar extra op. PROJECTEAM De oplossing voor deze ongunsti ge ontwikkeling is niet eenvoudig erkent ook De Jong. Maar er zijn wel middelen om het probleem bin nen de perken te houden. De instel ling van een projectteam bijvoor beeld. In een vroeg stadium een Daders mishandeling aangehouden Dankzij de medewerking van getui gen heeft de politie een ernstige mis handeling kunnen oplossen. In de nacht van 24 op 25 september werden bij een uitgaanscentrum te Leunen een 17-jarige jongeman en zijn vriendin ernstig mishandeld. De vriendin werd lastig gevallen door een onbekende man. De 17-jarige vriend verdedigde zijn vriendin, maar de onbekende man kreeg assistentie van vijf anderen. De 17-jarige en zijn vriendin werden geslagen en ge schopt en met name de jongeman liep ernstige verwondingen op onder andere een gebroken neus en flink wat kneuzingen. Verder had hij zes gebroken tanden en moest daarvoor door een tandarts behandeld worden. Dankzij de medewerking van getui gen kon de politie maandagavond een 20-jarige man en dinsdagmorgen een 19-jarige man, beiden uit Ven ray, aanhouden. Het tweetal heeft een volledige bekentenis afgelegd en werd na opmaking van proces-ver baal in de loop van dinsdag, in af wachting van de rechtszaak, in vrij heid gesteld. aantal belanghebbenden selecteren en daarmee een gebied aanwijzen en afpalen. In het team zou de gemeen te de regie moeten voeren en verder zou de club moeten bestaan uit bou wers en de woningstichting. Ook projectontwikkelaars, die overigens vaak aan bouwbedrijven zijn geliaerd, zijn welkom. "Op die manier voorkom je grondspeculatie en prijsopdrijving", zegt Rudy De Jong. Daarnaast moet de gemeente in een vroeg stadium zelf grond gaan verwerven. Een vereiste is daarbij dat zoiets in relatieve stilte gebeurt en dat betekent weer dat de politiek het college en ambtenaren vergaand carte blanche moet geven om gron den aan te kopen. Met de gevaren van een (te) zelfstandig grondbedrijf dat bovendien marktrisico's loopt. Met de artikel 12-status in het ach terhoofd zal de gemeenteraad daar de nodige moeite mee hebben. Een harde opstelling van de gemeente ten opzichte van project ontwikkelaars blijft ondanks het beperkte effect ervan en de overige middelen noodzakelijk: wie niet meewerkt volgens de Venrayse regels kan het voor de toekomst ver geten. "En dan niet alleen hard roe pen, maar ook het lef hebben om er naar te handelen", zegt De Jong. "Als je dat één of twee keer doet kiezen de meesten eieren voor hun geld", voorspelt hij. Hij heeft voor beelden van andere gemeenten waar die opstelling succesvol is geble ken. Tenslotte herhaalt de directeur van 'Noord-Limburg' z'n pleidooi voor niet-commerciale projectont wikkeling, waarbij hij voor zijn organisatie een rol ziet weggelegd: als de woningstichting een gebied kan ontwikkelen, kan ze er voor zorgen dat uit de opbrengsten van de duurdere woningen sociale woningbouw betaald kan worden. Receptioniste met pistool bedreigd Maandagavond omstreeks 22.15 uur kreeg de receptioniste van De Sprank de schrik van haar leven toen ze bedreigd werd met een pistool of een voorwerp wat daar op leek. Er liepen drie haar onbekende mannen naar haar toe, waarvan er één het pistool te voorschijn haalde en dat op haar richtte. Onderwijl werd niets gevraagd en er werd niet gesproken. Eén van de beide andere mannen pakte het pistool af en stak het in zijn zak. Het kan natuurlijk als een geintje bedoeld zijn maar zo kwam het zeker niet bij de receptioniste over. Het drietal verliet de ont vangstruimte en verdween in het duister. De receptioniste was behoorlijk overstuur en van de bedreiging werd aangifte gedaan bij de politie. Die is onmiddellijk gestart met het onder zoek. Tijdens de bedreiging waren nog meerdere personen in de ont vangsthal, die ongewild getuige zijn geweest. Om duidelijkheid te krijgen en mogelijk tot aanhouding van het drietal over te gaan heeft de politie de hulp nodig van getuigen en daar om verzoekt zij dringend voor het onderzoek, indien de personalia nog niet bij de politie bekend zijn, zich met haar in verbinding te stellen. Dat kan ook telefonisch onder num mer 31111. Dhr. P. Tacken van de Eikenlaan is winnaar geworden van de derde prijs van eenpuzzelaktie in het blad "Stel". "Stel" is het blad van de Nederlandse Brandwonden Stichting dat twee keer per jaar verschijnt. Afgelopen maan dag kreeg dhr Tacken zijn prijs, een magnetron, thuis overhandigd. De Nederlandse Brandwonden Stichting heeft tussen 30 oktober en 5 november haar jaarlijkse collecte. Voor deze collecte worden nog vrijwilli gers gezocht die zich een uurtje in willen zetten voor de Brandwonden Stichting. Wie dat wil doen, kan telefonisch contact op nemen met de Venrayse vertegenwoordigster van de Stichting, tel. 11461. Hotel Restaurant nodigt u uit voor... P^BRVNCH Hotel Asteria venray MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN: TEL. 04780-1 1466 Met ingang van 1 maart vol gendjaar treedt Peter de Neef in dienst van Cultureel Centrum De Beejekurf te Venray. De Neef volgt daarmee Romain Cattoir op die op 1 mei 1995 afscheid neemt als directeur. Peter de Neef is momenteel directeur van Theater Bommersheuf in Zevenaar. Zowel de oude als de nieuwe directeur zullen de komende periode nauw betrokken worden by de samen stelling van de programma's voor het theaterseizoen 1995- 1996. Peter de Neef staat in de theaterwe reld bekend als een schouwburgdi recteur die goed luistert naar "de markt". Van 1981 tot 1992 is hij manager geweest van het Sociaal Cultureel entrum De Goote in Brielle. Hij heeft ruime ervaring met het. programme ren van voorstellin gen en onderhoudt uitstekende rela ties met impresariaten. Verwacht wordt dat hij voortvarend te werk zal gaan in het onderhouden van en het leggen van nieuwe contacten met bestaande en potentiate relaties van de Venrayse schouwburg. Het bestuur van de Stichting! Cultureel Centrum meent in De Neef een persoon te hebben gevon den die het beleid, dat door Cattoir is uitgezet, zal continueren, uitbou wen en verdiepen. De Neef zal ver der belast worden met het aantrek ken van nieuwe grootschalige re sociaalculturele evenementen in de schouwburg. De Beejekurf moet zich zo meer en meer gaan manifes teren als een belangrijk centrum voor dergelijke aktiviteiten. Een andere, en zeker niet minder belangrijke taak voor de nieuwe directeur is, in samenwerking met stichtings- en gemeentebestuur, het verbeteren van de accommodatie van de schouwburg om deze aan trekkelijker te maken voor gebruik door bedrijven en andere organisa ties. Op dit moment onderzoeken bestuur en gemeente gezamenlijk de mogelijkheden om op korte termijn de schouwburg uit te breiden, mede als bijdrage in de versterking van de regiofunktie van Venray. Experiment start komende week Het district Venray van de regio politie Limburg-Noord gaat komende drie maanden experi menteren met het aan huis opne men van aangiften. Dat gaat gebeuren met behulp van draag bare computers, die in verbinding staan met een landelijke compu ter in Bilthoven. De politie beschikt waarschijnlijk volgende week over de benodigde appara tuur. Als de proef slaagt, gaan ook andere districten by mensen thuis aangifte opnemen. De nieuwe service is bedoeld voor mensen die moeilijk naar het poli tiebureau kunnen komen voor het doen van aangifte. Bovendien Gemakkelijke diefstal bromfiets Van een 45-jarige inwoonster van Ysselsteyn is haar bromfiets, die zij maandagavond om 20.00 uur tegen de muur van de sporthal aan de Zuid singel neerzette, ontvreemd. Toen zij om 22.00 uur op die plek terug keerde was de bromfiets verdwenen. De bromfiets was niet afgesloten. Winkeldief wist zich los te rukken Dinsdagmiddag omstreeks 17.30 uur werd een winkeldief door personeel betrapt in een warenhuis aan de Gro testraat. Hij gooide de spullen weg maar werd toch door personeel gegre pen. Tijdens een worsteling met het personeel, dat hulp kreeg van het publiek, wist de man zich los te ruk ken. De politie heeft een vaag signa lement van de man, die naar schat ting 25 jaar oud moet zijn, donker haar heeft en een zwarte jas droeg. Hij reed weg op een lichtblauwe da mesfiets. Ondanks het feit dat de politie direkt startte met haar onder zoek kon de man nog niet worden aangehouden en daarom verzoekt de politie om eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. i scheelt het de politiemensen tija, omdat ze slechts één bezoek hoeven brengen en maar eenmaal gegevens hoeven in te voeren. De politiemensen hebben voortaan een draagbare computer in de auto. Die is voorzien van een modem, waarmee via de telefoonlijn contact kan worden gelegd met de centrale computer van de politie in Bilthoven. Daar worden de gege vens opgeslagen en weer doorges eind naar de computer in Venray. De draagbare computer beschikt ook over een printer. Daarmee kan de aangifte ter plekke worden uitge draaid. Afgelopen week heeft de regiopoli tie deze nieuwe vorm van dienstver lening gedemonstreerd op de huis houdbeurs Hiltho. Grotestraat 76 Venray Inbraak in café In de nacht van maandag op dinsdag is door het inslaan van een ruit toe gang verkregen tot een aan de Hoofd straat in Oirlo gelegen café. De ge hele lokaliteit was doorzocht. De 'dader is kennelijk op zoek geweest naar geld, dat niet aanwezig was en heeft geen belangstelling gehad voor drank en sigaretten. Hij is zonder buit vertrokken. De inbraak werd dinsdagmorgen om 06.30 uur ont dekt. De schade bedraagt ƒ150,-.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 1