BEET! Venray dit weekend weer de straat op 'Blijven investeren in kwaliteit' Meer Venrayers vinden weg naar het CAD 20% Groene Kruis houdt 'ophefflngsvergadering' Wethouder geeft startsein 'wooncursus voor ouderen' 50.000 Zaterdag en zondag Straatfestival en winkels open CultuRooy, organisatie achter Straatfestival Venray: nmrcHMAH I WOONHUIS I mettuin(tje) rrijjeiuimrtin biretct - I4M3J3M Vandalen richten voor ruim anderhalve ton schade aan ZONDAG 18 SEPTEMBER KOOPZONDAG open van 12-17 uur Zondag 18 september: Castelijn en Beerens Lederwaren PEEL EN MAAS Donderdag 15 september 1994 - Pagina 9 De stichting CultuRooy en het Winkeleentrem Venray nodigen Venray naren en ander volk uit om zaterdag 17 en zondag 18 septem ber het centrum te bezoeken. Dan vindt het jaarlijkse Straatfestival weer plaats. Een feest met veel muziek, nog meer straattheater, behoorlyk wat kinderattrakties, winkels die geopend zijn -ook op de zondag- en erg veel bezoekers. Tenminste dat mag verwacht wor den na een blik op het programma en gezien de ervaring van voorgaan de festivals. Tien- tot twintigdui zend liefhebbers van het kolderieke en creatieve trok het festival de af gelopen jaren steevast naar de Ven- rayse straten en pleinen. Dat dit jaar het festival over twee dagen is 'uitgesmeerd biedt alleen nog maar meer mogelijkheden. Twee dagen Straatfestival bete kent dat er ook programmatische accenten aangebracht zijn. Zater dag heet de dag te zyn voor de kin deren en de muziekliefhebbers, terwijl zondag de straattheaterma kers bezit nemen van de pleinen. Na het lezen van de onderstaande globale vlucht door het programma ziüt u beseffen dat dit ook geen wet ran Meden en Perzen is. De afsluiter vormt zondag de Zin gende Freesia's. Een uit Arnhem af komstig smartlappenorkest dat het begrip smartlap van een geheel nieuwe inhoud voorziet. 'Een waar dige afsluiter...als ze zich weten te gedragen tenminste', zo schrijft CultuRooy in de speciale Festival krant die deze week huis aan huis in Noord-Limburg en Zuidoost- Brabant is verspreid. Daarvóór een mengsel dat is sa mengesteld volgens het 'elk wat wils-principe'. Op zaterdag bijvoor beeld een open podium. Iedereen die iets te berde te brengen heeft kan op de Grote Markt terecht In elk geval zal de groep Ignition zich dan presenteren. Meer muziek komt die dag van 'local hero' Peter Verbeme, die zondag met z'n broer Pierre onder de naam 'Mon Frère' chansons brengt. Werelds slagwerk brengt Moiwasda, close harmony Confetti en 's avonds wordt de dag besloten op het podium voor de Schouwburg met de optredens van Instead of Peanuts en Power Sup ply. Beide bands uit de buurt ver zorgen de opwarmronde voor The Bob Color, een groep die niet in vier hokjes te plaatsen is. Straattheater voor klein en groot is er meer dan voldoende ook op za terdag. De Familie Raap is bijvoor beeld terug van weggeweest, T G parkeert haar bus en programma Transit op het Henseniusplein. Zelfs aan de huisvaders die een za terdag zonder auto wassen een ver loren dag vinden is gedacht: zij kunnen voor een alternatieve was beurt terecht in de Wasstraat,. Zondag gaat het verder met vooral veel straattheater, maar ook nu wordt de muziek niet vergeten. Pre sent is van eigen bodem bijvoor beeld Octet Nog. Kindertheater met een Ven rays randje komt van Ranja met 'n rietje. Speciale aandacht, op beide dagen, voor de artiesten die echt op de bonnefooi naar Rooi zijn gekomen: de artiesten die hebben gereageerd op de oproep van Cultu Rooy in een landelijk dagblad. De organisatie heeft hen een 'gul ge vend publiek' beloofd. Hopelijk maakt het Venrayse publiek die be lofte waar. Zondagmiddag zijn de winkels ge opend en hoewel dan eigenlijk voor parkeren betaald moet worden, heeft de gemeente Venray de me ters dan uitgezet. Een goede ge woonte. Een goede suggestie is om de uitgespaarde guldens en kwart jes te besteden aan de hierboven ge noemde artiesten of bij de ingang van het centrum. Daar vragen le den van twee Venrayse toneelver enigingen op een speelse manier om een bijdrage. Niet voor henzelf, maar om in 1995 een nog beter Straatfestival te kunnen realiseren. Familie Raap Close Act Na vier keer Straatfestival op de Venrayse pleinen - als we de feesten ter gelegenheid van de opening van de heringerichte pleinen tenminste meerekenen - heeft het feest zichzelf bewezen. Datzelfde geldt voor de organisa tie achter het Straatfestival, de Venrayse stichting CultuRooy. Het Straatfestival is een evenement met een progressieve en positieve uitstraling en bovendien een pu bliekstrekker. Dat beseft ook de Venrayse middenstand, die dit jaar opnieuw als hoofdsponsor optreedt. Ondanks hun steun - en die van de andere sponsors - en de medewerking van veel vrijwilli gers, blijft het ook bij het vijfde Straatfestival een hele toer om al les financieel rond te krijgen. Maar daaraan komt een einde. CultuRooy heeft dit jaar voor de eerste keer alles in eigen beheer genomen. Vooral de horeca rond om Schouwburg- en Hensenius plein moet voor inkomsten zorgen. Daarnaast wordt er van de bezoekers - op een speelse manier - een vrijwillige bijdrage ver wacht. Op die manier wil de stich ting een financiële bodem leggen voor de komende jaren. Het Straatfestival heeft zeker toe komst, als de organisatie elk jaar kan blijven investeren. Maar Cul tuRooy wil niet alleen te boek blij ven staan als de organisatie achter dit festival. 'Ik noem CultuRooy tegenwoor dig in onze correspondentie 'een stichting die patroondoorbrekende culturele manifestaties organi seert", declameert Leo Creemers, secretaris van de stichting. Om er aan toe te voegen: 'voor Venrayse begrippen dan'. 'Dat is niet om op te scheppen of eigenwijs te klinken', vervolgt hij, 'maar meer om Cultu Rooy te plaatsen tussen de rest van het culturele aanbod in het Venray se. Alle aktiviteiten van CultuRooy hebben de bedoeling om iets toe te voegen. Kyk, Venray wordt nooit de culturele hoofdstad van Limburg, maar het kan allemaal wat wereld ser en daarvoor willen wij zorgen'. Creemers roept een paar voorbeel den te hulp: de voorstelling door geestelijk gehandicapten onder de titel 'Het verschil van 1'. De infor- matiebeurs voor en door (wereld) reizigers. 'Niet wereldschokkend, maar voor Venray voegt het wel iets toe. Wat wij doen maakt het cultu rele aanbod breder'. SPLITSING Wat geldt voor de kleinere evene menten moet ook gelden voor het Straatfestival, vindt Creemers. Het moet kwalitatief van niveau zijn en blijven. Daarvoor is het nodig dat CultuRooy kan blijven investeren in het programma. 'Dat is de laatste jaren eigenlijk niet meer gebeurd', stelt hij vast. 'Sinds de start in 1990 is ons budget nauwelijks gegroeid, terwijl de prijzen van de artiesten flink zijn gestegen. Er is veel be langstelling voor straattheater, de artiesten kunnen zichzelf goed be druipen en daarom geeft de over heid er geen subsidie meer voor'. Creemers signaleert verder een trend van het pure Straattheater, dat z'n wortels eigenlyk nog in de middeleeuwse traditie heeft, naar 'bewegende beeldende kunst op lo- katie'. Voorstellingen als van de Dogtroep, Trajekt. of een gezelschap als Cirque Plume. Veel decors, veel bouwwerken, kostuums, licht, mu ziek en effekten. 'Maar te duur om nog voor één optreden en ook nog gratis te laten komen'. Daarentegen komen de vernieuwende impulsen wel uit deze hoek. Leo Creemers voorspelt dat komende jaren de de straattheaterfestivals programma tisch een mix zullen worden van duurdere voorstellingen, waarvoor de echte liefhebbers een kaartje moeten kopen, met de kleinere straattheateracts, die op de terras sen gratis hun kunsten vertonen. IN EIGEN HAND Om met die ontwikkeling mee te kunnen gaan is geld nodig om ko mende jaren het budget te verrui- 't was weer raak bij Jansen proficiat met de Een van onze klanten ving onlangs f50.000,- netto! Recentelijk werd bij ons een Staatslot verkocht waarop een prijs van maar liefst f50.000,- netto viel! Maken we binnenkort iemand miljonair? Voor uw Staatsloten bent u altijd van harte welkom op onderstaand adres. GROTE MARKT VENRAY Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. -3^ men. CultuRooy is meer dan tevreden over de steun van de Ven rayse winkeliers, de gemeente en wegenbouwer Heymans. 'Met name by de winkeliers is het besef door gedrongen dat het Straatfestival het winkelcentrum een brede, positie ve uitstraling bezorgd. Commer cieel gezien is het misschien voor de individuele ondernemer minder interessant, maar het Straatfestival is goed voor het imago van Venray in z'n geheel', zegt Leo Creemers. Meer geld hoeft de organisatie van de winkeliers echter niet te ver wachten. En wil ze ook niet, want CultuRooy staat liever op eigen be nen. Daarom wil de stichting dit jaar liefst 25.000 gulden verdienen. Als basis voor de begroting ran 1995 of om andere aansprekende evenementen te organiseren. Dat geld moet verdiend worden door de horeca, die de stichting dit jaar he lemaal in eigen beheer houdt. Een stap die gedeeltelyk voortkomt uit onvrede over de weinig coöperatie ve opstelling van de horecabedrij ven bij eerdere CultuRooy-manifes- taties. Des te opmerkelijker is het dat t^ee Venrayse kroegbazen, op persoonlijke titel en als vrijwilliger, het horecagedeelte van het Straat festival op zich hebben genomen. 'Het kan dus wel', zegt Leo Cree mers veelbetekenend over deze sa- menwerking. TONEEL Door het inrichten van grote ter rassen op het Schouwburg- en Hen seniusplein hoopt de stichting ongeveer 25.000 gulden binnen te halen. Dat geld - als het er al komt - wordt niet per definitie aange wend voor het programma 1995. 'Misschien wel, misschien ook niet', deelt de CultuRooy-sekretaris cryptisch mee. "Een financiële basis is ook nodig om andere cultu rele aktiviteiten te kunnen organi seren". Creemers denkt bijvoor beeld aan een jazz- of bluesroute of een festival met muziek uit alle windstreken. Behalve de horeca heeft CultuRooy nog een 'geldgene- rerend' programma-onderdeel: voor het eerst wordt de bezoeker zondag 18 september een geldelijke bijdrage gevraagd. Vrijwillig welis waar, maar de toegangswegen wor den zodanig ingericht dat het publiek de alternatieve kassa's nau welijks kan mislopen. De culturele stadspoorten worden bemenst door leden van de twee Venrayse toneel verenigingen, die op een speelse manier de bezoekers aanzetten tot een greep in de portemonnee. Ook de opbrengst hiervan is bestemd voor de financiële basis van Cultu Rooy in de komende jaren. Anderhalf jaar geleden leek het festival ten dode opgeschreven. Cul tuRooy en Winkelcentrum zijn toch weer tot elkaar gekomen. Onbekenden hebben zondagmi- daag op het terrein van Amstel- land Materieel Service aan de Stationsweg huisgehouden. Ge bouwen en materieel werden be klad en met een heftruck werden vernielingen aangericht Er wordt niets vermist De totale schade wordt geschat op 150.000 gulden. De politie zoekt naar getuigen. De vandalen verschaften zich met geweld toegang tot het terrein en gingen vervolgens aan de slag met spuitbussen verf. In de aanwe zige bouwketen werden vernielin gen aangericht. De indringers hebben waterkranen opengedraaid, waardoor een deel van de bedrijfs gebouwen schade opliep. De politie is een onderzoek gestart. Getuigen zeggen omstreeks 16.00 uur een drietal jongens van naar schatting 13 tot 18 jaar op het terrein te hebben gezien. De politie zoekt naar meer getuigen. Ook mensen die jongens gezien hebben die met verf besmeurde handen of kleding hadden, kunnen dat bij de politie melden. Het telefoonnum mer van het distriktsbureau is 04780-31111. Café gesloten na geluidoverlast In opdracht van de gemeente heeft de politie woensdag café Pigs aan het Henseniusplein gesloten. Het café dat sinds enkele maanden open is voldoet niet aan de eisen in het kader van de milieuwetgeving. Sinds de opening zijn bij politie en gemeente klachten over geluidover last binnen gekomen. Het café blijft dicht totdat aan de eisen ran de wet milieubeheer, wordt voldaan. Het CAD, Consultatieburo voor Al cohol en andere Drugs, kent een toenemend aantal cliënten uit Ven ray. Dat liet dhr. Gillissen, alge meen direkteur van het CAD, dinsdagavond weten tydens een commissievergadering waarin het jaarverslag van het CAD werd be handeld. Het aantal Venrayse cliën ten steeg in 1993 van 109 naar 133. De voorlopige cijfers over 1994 la ten een verdere sty ging zien. CLIËNTEN De cliënten bij het CAD zijn on der te verdelen in drie groepen, de alcoholverslaafden, de opiaat(heroi- ne)verslaafden en de gokverslaaf den. Van de 133 Venrayse cliënten is het meerendeel in de categorie al coholverslaafde in te delen. Het gaat hier om 54 personen (in 1992 nog 47), een stijging van 15%. Een grotere stijging is te zien bij het aantal heroineverslaafden. Het CAD had in 1992 25 mensen als cliënt. In 1993 liep dit aantal op tot 41 (een styging van maar liefst 64%). Volgens Gillissen betekent dat echter niet dat het aantal drugs verslaafden in Venray fors is toege nomen. 'Omdat we in 1993 zijn gestart met de methadonverst rek king in Venray zijn de kontakten met de verslaafden verbeterd. Hier door vinden zij gemakkelijker de weg naar het CAD', aldus Gillissen. Het aantal gokverslaafden kent eveneens een forse styging. In 1992 waren er 13 Venrayse gokkers on der behandeling van het CAD. Dat aantal steeg in 1993 tot 18. 1994 De eerste cijfers over 1994 (tot september) laten een verdere sty ging zien. Het aantal alcohol verslaafden onder behandeling bij het CAD bedraagt nu al 42, het aan tal heroineverslaafden 34 en gok verslaafden 15. Zet deze tendens zich door dan komen de jaarcijfers van 1994 op respektievelijk 63. 51 en 22. Een ontwikkeling die by het CAD ook voor problemen zorgt. Voor alcohol- en gokverslaafden is er in middels al een wachtlijst. Cliënten moeten nu al 4 tot 6 weken wach ten voordat behandeling plaats kan vinden. Bovendien neemt het aan tal cliënten toe terwy 1 de financiële middelen afnemen. 'We proberen, het aanbod intern zo groot mogelyk te maken maar het mag niet ten koste gaan van de kwaliteit van de behandeling'. Om met name het toenemend aantal gokverslaafden te kunnen behandelen zal het CAD vermoede lijk al in november starten met een 'gokcursus', waarbij gokverslaafden in groepsverband behandeld wor den. Deze 'cursus' zal waarsehyn- lijk in Venlo worden gehouden. De Grootplaatselijke Vereniging Het Groene Kruis Venray en Om streken, waartoe behoren de ge meente Venray (en kerkdorpen) en de gemeente Meerlo-Wanssum (en kerkdorpen) nodigt haar leden uit voor een algemene ledenvergade ring op dinsdag 4 oktober 1994 om 20.00 uur in De Clockert. Bergweg 4 te Venray. Deze vergadering wordt uitge schreven in verband met de voorge nomen opheffing van de Groot- plaatselijke Vereniging Het Groene Kruis Venray en Omstreken en overheveling van de leden naar de distriktsvereniging Groene Kruis Noord-Limburg, alsmede de be stemming van het batig saldo. De betreffende papieren zullen ter in zage worden gelegd in De Clockert. Het bestuur Wethouder M. de Loo geeft maan dag het officiële startsein voor de eerste cursus 'Over wonen voor ouderen gesproken'. De cursus maakt deel uit van een groot onder zoek naar de huisvesting van oude ren in de gemeente Venray. Am de cursus doen 145 ouderen uit Ven ray en de kerkdorpen mee. De cur sus wordt gegeven in het ontmoe tingspunt voor ouderen 'de Kemp haan' aan het Kennedyplein. De 145 aangemelde ouderen zijn verdeeld over zes groepen. Er is een groep uit Ysselsteyn, Merselo en Vredepeel en een groep samen gesteld uit ouderen uit Oostrum, Oirlo, Castenray en Smakt. Op de kerkdorpen Leunen, Veulen en Hei de was onvoldoende belangstelling om een groep te kunnen starten. In de andere cursusgroepen zitten ouderen uit Brukske, uit Schutters veld, Hoge Beek en Joriskwartier. Verder is er een groep bestaande uit ouderen uit de rest van Venray en een groep eigen huisbezitters, af komstig uit de hele gemeente. De cursus geeft de ouderen infor matie over de verschillende beken de en minder bekende vormen van wonen voor ouderen en zet de voor- en nadelen ervan op een rij. Daar naast wordt een inventarisatie ge maakt van de huidige woonsitua ties van ouderen in de gemeente. Hoe wonen ouderen, waar wonen ze. welke eisen stellen ze aan hun woning, wat zijn de knelpunten in de kern of op de dorpen. De informatie uit de cursus wordt gebruikt bij het totaal-onderzoek naar ouderenhuisvesting in de ge meente. Concrete knelpunten kun nen direkt worden opgelost In 1995 gaat de gemeente een groot kwantitatief onderzoek doen naar de huisvestingssituatie van oude ren in Venray. Het totale onderzoek moet een bouwsteen vormen voor het te formuleren ouderenhuis- vestingsbeleid ran de gemeente. Vernielingen in maïsveld Een landbouwer uit Smakt deed bij de politie aangifte van het ver nielen van een oppervlakte van tien bij zeven meter in zijn aan de Spurkterdijk gelegen maïsveld. De gedupeerde landbouwer verklaarde aan de politie dat die vernielingen waren gepleegd door enkele jon gens waarvan hij de namen aan de politie doorgaf. Maar uit het door de politie ingestelde onderzoek is ko men vast te staan dat die jongens het niet kunnen hebben gedaan. De politie gaat door met het on derzoek. Mogelijk zijn er nog perso nen die weten wie de vernielers wel zyn geweest. Die worden dringen verzocht kontakt op te nemen met de politie. Ltder en Qoutujiu modeI Scoost-aa- 2i 580' BP ver-av kassakorting Dodelijk verkeersongeval op de Midden Peelweg Woensdagmorgen omstreeks 06.00 uur wilde een 22-jarige Pool se bestuurder van een personen auto vanaf de Zwarte Plakweg in Anerica de Midden Peelweg over steken. Hij verleende echter geen voorrang aan een uit de richting Evertsoord komende personenauto bestuurd door een 45-jarige inwo ner van Grashoek. By de botsing werd een inzettende van de Poolse auto, een 30-jarige vrouw, vry wel op slag gedood. De Poolse bestuurder moest met zeer ernstige verwon dingen naar het Venrayse zieken huis worden vervoerd. De bestuurder uit Grashoek moest eveneens naar het Venrayse zieken huis worden vervoerd. Zijn verwon dingen waren minder ernstig. Diefstal uit sportcomplex Een 29-jarige inwoner ran Nijme gen was wezen sporten in het sport complex aan de Stationsweg. Even had hij zijn portemonnee op een bank gelegd en in dit tijdsbestek was de portemonnee met daarin een geldbedrag ran ƒ230,- en een gi romaatpas verdwenen. De diefstal vond vorige week donderdagavond plaats. Ruiten kapot gegooid Namens het schoolbestuur van de basisschool Den Bongerd werd aan gifte gedaan van vernieling van drie ruiten van de school. De vernielin gen hebben het afgelopen weckend plaats gevonden.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 9