PEEL EN MAAS Organisatie verwacht grote belangstelling bij herdenking Commissie akkoord met sloop pand Broekweg Dingus gaat alternatieven bekijken Medisch kleuterdagverblijf Kleuterhof open Pauselijke onderscheiding voor Truus Huys-v. Enckevort in de Grotestraat Nr.l Gemeente op de markt Ï>EEL EN MAAS rob van dijk optiek Zondag op Engels kerkhof W.A.O. VAN SOEST Olifant of mensenwerk? Venraynaar voert aktie voor mismaakt kind Tevreden met uitleg wethouder Na een besloten vergadering, waarin wethouder Kersten en z'n ambtenaren extra toelichting ga ven, is de commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting (VROG) maandagavond alsnog ak koord gegaan met de sloop van het pand Broekweg 19. Vorige maand wilde de commissie sloop niet goedkeuren. Het pand Broekweg 19 heeft de laatste maanden herhaaldelijk op de politieke agenda te staan. De ge meente wil het pand slopen, maar de gemeenteraad hield dat tegen. Het bevreemdde de raadsfrakties dat de plannen van het college met het pand binnen korte tijd 180 gra den waren omgedraaid. Toen de raad in 1993 haar fiat gaf aan de aankoop, was de bedoeling dat grond en woning gescheiden zou den worden en de woning ingepast in het nieuwe plan Brabander. En kele maanden later wilde het colle- het pand slopen, maar daar wilde de politiek niet zonder meer aan meewerken. Nadat de gemeen teraad eerst de kwestie terugver wees naar de commissie, kwam die er vorige maand ook niet uit. Daar op zegde wethouder Kersten toe de politiek in een volgende vergade ring uitleg te geven. Om de konkur- renten op de onroerend goedmarkt niet teveel informatie te geven over I de planvorming rond de Brabander was dit gedeelte van de vergadering maandag besloten. STRATEGISCH De uitleg van de wethouder en z'n ambtenaren kwam op het volgende neer: Op het moment dat het pand voor 350.000 gulden werd aange kocht, was de planologische infor matie nog onvoldoende gedetail leerd om sloop te rechtvaardigen. Op grond van de beschikbare gege vens, met name bedrijfsecono misch, werd tot aankoop besloten, waarbij werd uitgegaan van de goedkoopste toekomstvariant, in passen. Later bij de planologische invuUing bleek het pand op een cruciale plek in het plan Brabander te liggen. Op die plaats kan alleen een woning gehandhaafd blijven, die architectonische waarde heeft. Dat is niet het geval bij het pand Broekweg 19 en dus wordt het gesloopt. Dat doet echter niets af aan de strategische waarde van het perceel voor de ontwikkeling van plan Brabander, zo legden Kersten en z'n ambtenaren uit. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 Nr. 37 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG Jongerensoos Dingus blijft stre ven naar een milieuvergunning die het toestaat om live-optredens te organiseren in de zaal. De soos aanpassen aan de normen voor zo'n vergunning kost enkele ton nen, als de politiek dat geld er al aan uit wil geven. Totdat die mi lieuvergunning er is blyft de zaal van Dingus gesloten voor muziek- akti vilei ten. Het bestuur gaat op zoek naar tijdelijke aktiviteiten die geen geluidsoverlast veroorza ken. Gedacht wordt aan weeken den rondom een thema. Dat heeft een lid van het Dingus- bestuur desgevraagd laten weten. Officieel moet het bestuur nog een besluit nemen over de nabye toe komst, nadat vorige week vrijdag de politie op last van de burgemeester de zaal sloot. Tbtdat de milieuver gunning is verstrekt mag in de zaal geen muziek meer gemaakt worden. Dingus-bestuurslid F. Schaeffers reageert met gemengde gevoelens op de sluiting van de zaal. 'We wil den toch al meer thema's zoals de hippie-conventie of een tattooshow in de programmering opnemen als alternatief voor de concerten. Daar voor liep de belangstelling terug'. De houseparties noemt hy een heel ander verhaal. Die zijn belangrijk, zowel voor de baromzet als voor de doelstelling van de jongerensoos. Ofschoon de houseparty-bezoekers verder weinig betrokkenheid tonen met de soos, vormen ze toch een doelgroep van Dingus. Daarnaast wordt elke house-avond bezocht door zo'n 150 tot 200 jongeren. Dingus wil ook in de toekomst dus graag houseparties blyven or ganiseren. Daarvoor moet de soos echter aan alle milieu-eisen vol doen en dat betekent dat de zaal he lemaal opnieuw geïsoleerd moet worden. De rekening van die opera tie loopt gauw in de tonnen. De Ven- rayse politiek moet zich komende maanden uitspreken of ze de wen sen van het jongerencentrum wil honoreren. Vrijdag 16 september wordt de Venrayse dependance van me disch kleuterdagverblijf Kleuter hof in gebruik genomen. Die dag verhuizen de kinderen vanuit hun tijdelijke accommodatie in Brukske naar de voormalige kleu terschool St. Anna aan de Whist- Ierstraat. De school, die van 1991 tot dit voo ij aar gediend als tijdelijk onder komen voor Jong Nederland, is de afgelopen maanden verbouwd tot medisch kleuterdagverblijf. Het gebouw biedt plaats aan circa 20 kinderen. 'Kleuterhof is een de pendance van het gelijknamige kleuterdagverblijf in Venlo. Daar werden ook veel kinderen uit de re gio Ven ray behandeld. Voor hen is de nevenvestiging gerealiseerd. De Kleuterhof wordt bezocht door kinderen van 0 tot 7 jaar die op een of andere manier zich niet goed ontwikkelen. Dat kunnen kinderen zyn met emotionele storingen, kin deren met concentratieproblemen of hyperaktieve kinderen. Bij de be handeling, die gemiddeld ander halfjaar duurt, worden ook ouders en gezinsleden betrokken. OPEN HUIS Manager Groot Zwaaftink van de Kleuterhof benadrukt dat het gaat om 'gewone' kinderen, die tijdelyk in nood zitten. 'Het gaat absoluut niet om 'gekke' kinderen', aldus Groot Zwaaftink. 'Een medisch kleuterdagverblijf is iets nieuws voor Ven ray en we willen ons graag aan de bevolking hier voorstellen'. Over enkele maanden wordt de Kleuterhof officeel geopend, waar bij ook een open huis wordt gehou den voor de omwonenden en mensen uit Ven ray en omgeving De verbouwing van de voormalige kleuterschool heeft ongeveer vier maanden geduurd en kost, inclu sief inrichting ongeveer een half miljoen gulden. De Mutsaersstich- ting waaronder Kleuterhof valt, kocht het pand van de gemeente, maar de kinderen konden er niet meteen in. Omdat de school tyde- lijk gebruikt werd door Jong Neder land, betrok de Kleuterhof in juni 1993 een vijftal lokalen van basis school de Foekepot in Brukske. De bedoeling was om voor de bouwvak vakantie dit jaar klaar te zijn, maar door vertraging bij de werkzaamhe den aan het nieuwe gebouw van Jong Nederland, kon de verbou wing pas in mei starten. Vernielingen Een 27-jarige inwoonster van Oostrum deed aangifte dat vrijdag avond omstreeks 21.35 uur twee jongens haar fiets aan het vernie len waren. De fiets stond nabij de Zuidooster. Bij haar komst gingen de twee jongens, waarvan zij de po litie een signalement kon geven, er vandoor, de fiets achterlatend. De gemeente Venray staat in ok tober drie keer met een kraam op de Venrayse weekmarkt. In de stand kunnen de bezoekers aan de markt informatie krijgen over afval, inzameling en hergebruik in het algemeen en in Venray in het byzonder. Bovendien ont vangt elke bezoeker een milieu- vriendely'ke attentie. De gemeen telijke voorlichtingskraan staat aop de maandagen 3, 10 en 17 ok tober op de markt Dat werd maandag bekend ge maakt by de opening van de ten toonstelling 'Scheiden aan de bron'. 5958Het standje op de weekmarkt maakt deel uit van de voorlichtings- ■■aktiviteiten op afvalgebied van de gemeente Venray. De gemeente wil I jde burgers een beter 'afvalgedrag' aanleren. Aanleiding is de invoe ring van gescheiden inzameling van groente-, tuin en fruitafval. De Venrayse marktkraam komt te staan in de Grotestraat bij het voor malige raadhuis. Winkeldiefstallen Vrydag werden drie winkeldief stallen gepleegd waarvan de daders konden worden aangehouden. In een warenhuis aan de Gro- testraat werd een 28-jarige in woonster van Casten ray betrapt toen zy> twee scharen en naaibeno- digheden, zonder te betalen wilde meenemen. De waarde bedroeg ƒ39,50. In hetzelfde warenhuis werd een 21-jarige inwoonster van Rotterdam aangehouden omdat zy een haar speld ter waarde van 5,95 zonder af te rekenen meenam. In een supermarkt in het Bruk ske werd een 32-jarige Venrayse vrouw betrapt toen zy boodschap pen voor een bedrag van 54,- wilde meenemen zonder die te betalen. Zy had wel een bedrag van ƒ13,- af gerekend. "1 Na verhoor en opmaking van i proces-verbaal werden de drie da mes huiswaarts gezonden. uw weekblad WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING In het kader van de 50e herden king van de Bevrijding van Zuid- Nederland, wordt a.s. zondag 18 september om 11.00 uur op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat te Venray de tradi tionele herdenkingsbijeenkomst gehouden. Omdat de 50e herden kingsaktivi- teiten in het zuiden van Nederland (Eindhoven, Veghel. Nijmegen en Arnhem) komende week veel be langstelling trekt verwachten de organisatoren, de Bond van Wapen broeders Afdeling Venray en Omge ving, ook in Venray veel belang stelling. BEVRIJDINGSLICHT Op alle 700 oorlogsgraven zullen graflampjes worden ontstoken door de kinderen van Venray. als sym bool dat Venray het feit niet verge ten is dat in 1944 de geallieerden de donkere bezettingsjaren beëin digden. Onder de vele aanwezigen zijn o.a. drs. J.F.A.B. Waals, burgemeester van Venray. die een 'In Memoriam' zal uitspreken en aalmoezenier H. Leers van de Koninklijke Lucht macht die een korte preek zal uit spreken. De herdenkingsbijeen komst wordt muzikaal opgeluisterd door het Venrayse dameskoor Ven rode en door de harmonie Sub Ma tris Tutela uit Oostrum. Als solisten treden op de heer Pieter van de Vor- le uit Neer, die 'Flowers of the Fo rest' op doedelzak zal spelen, terwijl de heer Nico Verstegen de 'Last Post' en 'het Reveille' op trom pet ten gehore zal brengen. De kin deren van Scouting Venray zullen ook dit jaar weer bloemen aanrei ken. terwijl zij tevens de graflam pen zullen ontsteken. BRITSE GASTEN De organiserende Bond van Wa penbroeders heeft een gezelschap van 40 Britse gasten laten overko men voor een vakantieweek in Ven ray en omgeving. Deze herdenking zal ongetwijfeld het hoogtepunt zijn tijdens hun verblijf in Neder land. Onder deze gasten bevinden zich voormalige bevrijders, die tij dens de gevechten gewond of invali de zijn geraakt alsmede enige oorlogsweduwen en nabestaanden. Het Britse Rynleger zal worden vertegenwoordigd door de brigade generaal, Collin, die het op prijs stelt om samen met zyn echtgenote in Venray deze bijzondere bijeen komst by te wonen. AFGEVAARDIGDEN De Nederlandse krijgsmacht zal worden vertegenwoordigd door een afvaardiging van de Groep Geleide Wapens De Peel. terwijl het Gewest van de Bond van Wapenbroeders vertegenwoordigd zal zijn door voorzitter Jonge samen met afde lingen uit Gennep. Ospel en Venray. De zusterverenigingen 'Kontakt Oud-Mariniers' en de Vereniging Oud-Marine Personeel AVOM zullen ook acte de presence geven. Als speciale gast zal de heer Bur- kunk bloemen leggen op het monu ment De heer Burkunk redde in juni 1945 in Limburg zijn ploeg me- beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 Venray Telefoon 04780-86408 Zondagmorgen tijdens de hoog mis in de rectoraatskerk van Vrede- peel werd mevr. Truus Huys-van Enckevort aangenaam verrast met de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Mevr. Huys die vorige week 60 jaar werd, kreeg de ze onderscheiding voor al haar in zet voor de Vredepeelse gemeen schap. De familie Huys was een van de eerste bewoners van Vredepeel. Zy hebben de gehele ontginning van het gebied meegemaakt Daardoor is het niet verwonderlijk dat mevr. Huys o.a. betrokken is geweest by de oprichting van de plaatselijke LVB. Daarvan is zij verschillende ja ren voorzitster geweest terwijl zij nu nog een plaatsje in het bestuur heeft. Datzelfde geldt eigenlijk voor het kerkbestuur, waarin zij al zestien jaar zitting heeft. De laatste acht jaar is zy sekretaresse van het bestuur. Al met al heeft zij een we zenlijke bijdrage geleverd bij de vorming van de huidige Vredepeel se gemeenschap. Bovendien heeft Truus Huys ook nog een aantal ja ren de belangen van Vredepeel ver tegenwoordigd in de Venrayse gemeenteraad. dewerkers van de Mynopruimings- dienst het leven, door op een plotseling tot ontploffing komende springmyn te gaan staan, ten koste van enige honderden verwondin gen waaronder het verlies van een been. Voor deze zelfopofferende hel dendaad ontving hy de hoge dap perheidsonderscheiding de Bron zen Leeuw. De organiserende Wapenbroeders verwachten dan ook dat vele Ven rayse inwoners deze bijzondere her denking zullen bijwonen. Het zal voor de politie een moeilijk klus worden om uit te vissen wie verantwoordelijk is voor de gepleegde vernielingen aan een Porsche sportauto van een 30-jarige Venraynaar. Die had zyn sportauto (bouwjaar 1980) met een waarde van ƒ20.000,- in de nacht van vry dag op zaterdag onbeschadigd op de parkeerplaats op het Gou den Leeuwterrein geparkeerd. Tben hij in de vroege zaterdag morgen omstreeks 03.20 uur by zijn auto terugkeerde bleek deze zwaar beschadigd te zijn. Volgens het dagrapport van de politie leek het wel of een oli fant over de auto was gelopen. Getuigen meenden zeker te weten dat een 17-jarige die ver nielingen zou hebben gepleegd, maar die ontkende elke betrok kenheid. Wel gaf hy toe tegen enkele op die parkeerplaats ge parkeerde auto's te hebben ge schopt, maar zeker niet tegen de sportwagen. De 17-jarige kon na verhoor en het afleggen van zyn verkla ring weer naar huis. Er waren bij de politie geen andere mel dingen van beschadigde auto's binnengekomen. Het zal de po litie daarom heel wat moeite kosten om deze vernieling op te lossen. De Venraynaar J. Sm etsers is een aktie begonnen om een drie jaar oud jongetje uit de FOipynen te la ten opereren. Het jongetje is mismaakt geboren waardoor mond en neusholte een geheel vormen. Eten en drinken zyn daardoor zeer moeilyk voor het kind, om over het estetische aangezicht maar niet te spreken. Smetsers ontmoette het kind en diens ouders op de Filipynen. Het aangezicht trof hem zeer en terug gekomen in Venray nam hy kon- takt op met medisch specialisten van de Venlose ziekenhuis. Deze specialisten, de plastisch chirurg Giedrojc Juralia en kinderarts Haa- gen wilden de aktie van Smetsers wel ondersteunen. Er is echter nog al wat geld nodig Geld voor ten minste twee operaties. Geld dat de familie van het jongetje, Biloy Kho, niet heeft.. Daarom is er voor deze aktie. die behalve door de beide ge noemde artsen, ook door burge meester Waals wordt ondersteund, een bankrekeningnr. geopend. Op het nummer 153518022 kunt u uw bydrage storten. Voor meer infor matie over deze aktie: J. Smeters. Akelei 98. tel. 81993.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 13