PEEL EN MAAS Dubbel zilver op Jerusalem Confrontatie met verleden VANAF WOENSDAG 7 SEPTEMBER FEEST BIJ PARFUMERIE COCON ArbeidsbureauStart breekt baanrecords Jubileum wandeltocht voor politiemensen VOOR DE HALVE PRIJS Vierlingsbeek wil drinkpoelen beschermen Geen vertegen woordigers werknemers in Klankbordgroep Venray toen en nu in beeld tijdens Monumentendag WEGENS INBRAAK! - Idétu pRFI. FN MAAS DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 Nr. 36 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Afgelopen zaterdag werd voor de 48e keer de wandeltocht georgani seerd die bekend staat als de Air- bomemars, ter herdenking van de gevallenen om de slag om Arnhem, die 50 jaar geleden plaats vond. Dit jaar werd door 30.000 wandelaars aan die tocht deelgenomen. Daar onder was ook een afvaardiging van het dist rikt Venray van de regiopoli tie. Dit jaar bestond de Venrayse groep - voor de 24e keer - uit zestien deelnemers waaronder vier leden van de reservepolitie. Zoals dat al vele jaren gebruike lijk is. waren ook nu weer oud adjudant Wim Keysers met de huis meester Jan van 't Hoen de perfekte verzorgers, waardoor het de Venray se deelnemers aan niets ontbrak. Vermeldenswaard is dat. Herman Kramer en Anne Beuving voor de 25e keer aan de tocht deelnamen, die dit jaar in de stromende regen plaats vond. 0p vrijdag 9 september viert de scholengemeenschap Jerusalem in kleine kring het feit dat mevrouw G. Vorst en de heer G. de Vries 25 jaar werkzaam zijn op de school. Beiden zijn van de generatie (1969) die het schooljaar nog begon met een grootse Heilige Mis in de Grote Kerk. Jerusalem had toen al enkele jongensleerlingen, maar het inter naat bloeide nog volop. De toenma lige rectrix, zuster Dorothée, wees in die dagen de docenten raad nog hoogstpersoonlijk aan. G. DE VRIES De heer de Vries doceert natuur kunde en vindt de vriendelijke om gang met elkaar en ook met de leerlingen in de voorbije jaren het zelfde is gebleven. Eigenlijk begin nen de leerlingen de laatste jaren weer een beetje te lijken op die van 1969: ijverig en ambitieus. De ver anderingen die het onderwijsveld en ook Jerusalem hebben onder gaan, zijn toch voor een groot deel aan het klaslokaal voorbijgegaan. De heer De Vries ziet zich in de eer ste plaats als leraar en daarna komt het vak, maar hij geeft wel aan dat dit iii het begin van zyn loopbaan zeker niet zo was. De waarde van het moeilijke vak natuurkunde wordt met name bepaald door de mogelijkheden tot allerlei geliefde vervolgstudies. Hij is nog steeds dankbaar voor het feit dat hij in 1969 meteen een kostbaar prakti- Zaterdag 10 september zal me vrouw mr. E.M.A.A. de Loo. wethou der van culturele zaken c.a. van de gemeente Venray, in verpleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan te Venray de achtste Open Monumen tendag in Venray officieel openen. Mevrouw De Loo zal bij die gelegen heid tevens een uitgebreide foto tentoonstelling openen. Jaarlijks kiest het Venrayse comi té ter gelegenheid van de Open Mo numentendag een thema waarom heen diverse aktiviteiten worden georganiseerd. In 1994 staat met name een uitgebreide foto-tentoon stelling in het voetlicht onder de noemer 'beeldige monumenten'. De foto's komen allemaal uit het ar chief van de heer J. v.d. Putten en geven een goede indruk hoe Venray in de afgelopen kleine honderd jaar veranderde van agrarisch dorp naar een kleine industriële stad, van katholiek en kloosterleven naar commercieel en koopstad. Er worden foto's van oude en wat- minder oude situaties naast elkaar weergegeven, genomen vanaf onge veer dezelfde plaatsen in het gebied gelegen tussen het voormalige pa- tersklooster met Paterskerk en de crypte van het voormalige Ursuli- nenklooster Jeruzalem. Monumenten, oude panden, mar kante dorpsgezichten, cultuurhis torische elementen en karakte ristieke plekjes hebben vaak plaats moeten maken voor parkeerplaat sen, hoge gebouwen en meer wegen in het centrum van Venray. Ook de oorlog heeft door zyn verwoestende werking veel sporen nagelaten. Hoe dit alles hersteld is en hoe er meer of minder geslaagde bouwkundige invullingen in de loop der jaren hebben plaatsgevonden, wordt aan de hand van deze overzichtsten toonstelling weergegeven. WANDELING EN FOTO'S De ontvangst van de genodigden en belangstellenden is vanaf 10.45 uur in het restaurant van verpleeg huis Beukenrode. Na enkele toe spraken volgt de opening.van Open Monumentendag 1994 alsmede van de uitgebreide foto-tentoonstelling. De opening zal muzikaal begeleid en ondersteund worden door het strijkkwartet Adagio uit Venray. Ook heeft het comité een wande ling uitgezet in het centrum van Venray, waarbij men kan kennis maken met een gebied van grote cultuurhistorische waarde. De rou te loopt van het verpleeghuis Beu kenrode aan de Beukenlaan via Leunseweg, Patersstraat. Korte- straat, Henseniusstraat, Leeuw straat, Henseniusplein, Grotestraat, Grote Markt en Raadhuisstraat. De wandeling geschiedt om 12.00 uur, 14.00 uur en 16.00 uur onder des- kunidge leiding. Er is een boekje ter gelegenheid van Open Munumentendag uitgege ven met een uitgebreide beschrij ving van de in de route opgenomen objekten. voorzien van enkele mooie foto's uit Venrays' historie en huidige situatie. Dit boekje is te vens verkrijgbaar by de VVV- Venray aan de Grote Markt. VVV- Venray is speciaal voor Open Monu mentendag geopend tot 17.00 uur. Verder is er de openstelling en be zichtiging van de Paterskerk en van de Grote Kerk. Sint Petrus' Banden, waar deskundigen aanwezig zijn kum kon aanschaffen, dat in al die jaren zijn diensten bewezen heeft. De heer De Vries is de coördinator voor MSA (Minder Schoolse Aktivi teiten) op Jerusalem. Binnen het clubwerk letten de leerlingen te genwoordig vooral op nuttige akti viteiten en in het regelen van diverse buitenlandse reizen heeft de jubilaris een naam hoog te hou den. Dit schooljaar gaat de bus rich ting Barcelona. De kombinatie van vorming, pret en spanning maakt dit reizen tot een dankbaar MSA- onderdeel. Wat betreft de toekomst vindt de heer De Vries dat de fusie, die nu in de steigers staat, noodza kelijk is. De gezelligheid van het huidige gebouw zal hy zeker gaan missen, hoewel hij in de nieuwe si tuatie nog voldoende uitdaging ziet om zijn talenten te gebruiken. Wat houd je op de been in dit zeker niet gemakkelijke werk? Je moet van kinderen houden en je moet flexi bel blijven zonder daarby van links naar rechts te zwalken. G. VORST Docente, lichamelijke oefening mevrouw Vorst herinnert zich haar rolwisseling van oud-leerlinge naar full-time docente in 1969 nog heel goed. De leerlingen zijn tegenwoor dig veel mondiger dan vroeger, maar eigenlijk is de relatie docent leerling in al die jaren niet wezen lijk veranderd. De rol van het na school sporten is duidelijk minder om tussen 11.00 en 17.00 uur tekst en uitleg te geven. Overigens is de uitgebreide foto tentoonstelling ook na Open Monu mentendag nog te bezichtigen. Dankzij de medewerking van ver pleeghuis Beukenrode bestaat de mogelykheid voor alle belangstel lenden om tot 24 september dage lijks van 09.00 tot 21.00 uur aan de Beukenlaan de uitgebreide kollek- tie uit het archief van J. v.d. Putten te bewonderen. Open Monumentendag wordt voor de achtste keer in het hele land gehouden. In meer dan 400 gemeenten worden dan zo'n 3400 monumenten opengesteld voor het publiek. Het totaal aantal bezoekers lag vorig jaar rond de 700.000; de Open Monumentendag begint een begrip te worden in Nederland. De doelstelling is om mensen in kon- takt te brengen met de monumen ten m eigen plaats en streek. Winkeldiefstal Een 51-jarige inwoonster van Ven ray werd in een supermarkt aan het Henseniusplein betrapt, toen zij zonder af te rekenen een fles zwak alkoholische drank ter waar de van ƒ8.75 mee wilde nemen. Zij werd aan de politie overgegeven die haar na opmaking van proces verbaal naar huis stuurde. geworden. De kleine school van vroeger met zyn sportkampen, wandelweekenden en buiten schoolse sporttoernooien is er niet meer. Leerlingen hebben veel meer dan vroeger andere aktiviteiten naast de school gekregen. Het vak L.O. is in de loop van de afgelopen jaren veel doordachter geworden. De leerling moet in dit vak in zijn waarde worden gelaten en moet zich veilig voelen. Je moet je lichaam groter durven maken dan het is en daardoor zelfvertrou wen krijgen. Het gaat meer om een pedagogische dan om een prestatie- ve invulling. Gedurende een behoorlyk aantal jaren heeft mevrouw Vorst met veel plezier coördinerend werk gedaan in wat nu het middenmanagement heet. Eind zeventiger jaren kwam er op Jerusalem een andere struk- tuur, waardoor haar baan verviel. Op de vraag naar haar verwachtin gen wat betreft de toekomst geeft zij toe nog wat vraagtekens te hebben: kan de huidige gestruktureerde manier van werken in de sektie zo blijven? Hoe gaat de voor het vak zo belangryke accommodatie eruit zien? Hoe gaat de nieuwe inpassing van de teams verlopen? Om in het vak L.O. met plezier je werk te blijven doen is naast een goede lichamelijke konditie vooral veel geduld een noodzaak. Met het vorderen der jaren wordt het verto nen van eigen sportieve hoogstand jes noodzakelijkerwijs wat minder. Je laat de leerlingen vaker de oefe ningen voordoen en het grote voor deel van het wat meer afstand nemen is dat je veel beter kunt ob serveren hoe de ontwikkeling per leerling en in de groep verloopt. Het allerbelangrijkste is de leerlingen enthousiast te houden. Met een feestavond op de school zullen de twee zilveren jubi larissen terugblikken en vooruitzien temid den van hun colle ga's. De gemeente Vicrlingsbeek wil in haar nieuwe bestemmingsplan bui tengebied. welk in voorbereiding is. bepalingen op gaan nemen om de diverse drinkpoelen in het buiten gebied te beschermen, burge meester en wethouders van Vier lingsbeek schrijven dit in een brief aan de Progressieve Kombinatie, een van de partijen in de Vierlings- beekse gemeenteraad. B. en w. reageren daarmee op een schrijven van de PK waarin gecon stateerd werd dat op een perceel in het Maasheggengebied nabij Vier lingsbeek een drinkpoel voor die ren was vernield. De PK eiste dat de eigenaar van dat perceel de ver plichting kreeg opgelegd om deze drinkpoel te herstellen. De betref fende eigenaar heeft overigens de grond in pacht van de gemeente. Naar mening van de PK is het ver nielen van de drinkpoel zelfs aan leiding genoeg om de pachtverbin- tenis onmiddelijk te beëindigen en de betreffende pachter in de toe komst geen grond meer in pacht te geven. Verder maakte de PK zich be zorgd over het kappen van redelijk jonge populieren in dit natuurge bied. Iets wat door de huidige kap- verordening in Vierlingsbeek is toegestaan omdat deze bomen op vroege leeftijd kap rijp zijn. In hun reaktie stellen b. en w. dat de drinkpoelen momenteel geen speciale status hebben waardoor beschermende maatregelen in het thans nog ter plaatse geldende bestemmingsplan ontbreken. Die bepalingen zullen in ieder geval in het nieuwe bestemmingsplan wor den opgenomen om zo handhaving en bescherming van deze drinkpoe len te waarborgen. B. en w. van Vierlingsbeek willen verder voorstellen ontwikkelen om het kappen zonder vergunning te gaan beperken. Inbraak in bedrijf Door het inslaan van een ruit was toegang verkregen tot een bedrijf aan de Maasheseweg. Uit een kast op het kantoor werd een geldkistje met vermoedelijke rond de 2.000,- ontvreemd. De inbraak heeft in het weekend plaats gevonden. Burgemeester Waals gaf afgelopen zaterdag in de Wereldwinkel het startsein van de aktie 'Europa voor eerlijke koffie'. Waals deed dat door zijn handtekening te zette.n in het zg. 'bonenboek'. De Wereldwinkel Venray zal deze hele maand stil staan hij deze aktie. Wil de schrijver van het briefje zich melden? Dinsdagmiddag parkeerde een 52-jarige inwoonster van Leunen haar personenauto, een beige/brui ne Rover, omstreeks 14.15 uur op de parkeerplaats op het Gouden Leeuwterrein. Tben zij om 16.30 uur bij haar auto terugkwam was deze aan de flank linksachter flink gedeukt. Achter de ruitenwisser werd een restant van een briefje aangetroffen waarop vermoedelijk de gegevens van de tegenpartij hebben gestaan. Door de slechte weersomstandighe den was dit papier echter zo verre gend dat het niet meer leesbaar was. Daar de veroorzaker van goede wil is geweest, zal cüe zich bij het le zen van deze oproep alsnog willen melden. De dame uit Leunen zal dankbaar zyn. Poging tot inbraak auto Een 44-jarige inwoner ven Venray ontdekte dat gepoogd was in te bre ken in zyn op het Mgr. Gou- mansplein geparkeerde personen auto. Uit de sporen viel op te maken dat de dader kennelijk in zijn werk is gestoord. De schade bleef beperkt tot de braakschade. Bromfietser verleende geen voorrang Een 17-jarige bromfietser kwam dinsdagmiddag omstreeks 14.50 uur uit een zijweg van de Gasstraat en verleende geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 29-jarige Venrayse. Bij de bot sing liep de bromfietsbestuurder di verse verwondingen op en werd voor behandeling naar het zieken huis vervoerd. De bromfiets werd totaal vernield, terwijl de auto lichte schade opliep. VERP& Sinds 1 september presenteren Arbeidsvoorziening Noord- en Mid den-Limburg en Uitzendbureau Start zich onder één paraplu: Ar beidsbureauStart. Volgens regio naal direkteur Arbeidsvoorziening H. Droppert en distriktsmanager W. Altena van Start een logische stap. 'Beide organisaties hebben een maatschappelijke doelstelling, bei den willen kansarmen aan een baan helpen. Door een uitstekende service te bieden aan onze klanten kunnen we dat realiseren'. Samen zyn Arbeidsvoorziening en Start in staat een fullservice- pakket te bieden aan hun klanten, werkgevers én werkzoekenden. Dat totaalpakket bestaat uit bemidde ling en scholing door uitzend- en vaste vakatures in alle soorten en maten. Maar ook: outplacement werving en selektie, assessment personeelsadvies, training, evene mentenbemiddeling. etc. FILOSOFIE Arbeidsvoorziening en Start ope reren vanuit dezelfde maatschappe lijke filosofie. De wortels van Start liggen by Arbeidsvoorziening. Ook Start maakt zich sterk voor de men sen die moeilyk bemiddelbaar zijn. Beide organisaties streven naar rea lisering van de draaggolfgedachte. Dat wil zeggen dat hoe meer werk zoekenden ArbeidsbureauStart plaatst des te beter worden de kan sen van kansarmen. EFFICIENCY Ook intern biedt de samenwer king voordelen. Door gezamenlijk accountmanagement kan namelijk efficiënter worden gewerkt. Kon- kurrentie by bemiddeling van de zelfde vakature behoort tot het verleden. Samenwerking biedt ook extra rendement Immers, het ver kopen van eikaars produkten levert meerwaarde op voor de klant en be tekent dus meer omzet voor Start en meer plaatsingen voor Arbeids voorziening. CAMPAGNE 'ArbiedsbureauStart breekt baan records' is de slogan waarmee ArbeidsbureauStart zich sinds 1 september aan de buitenwacht pre senteert Doel van de campagne is werkzoekenden en werkgevers zo snel en goed mogelijk over de sa menwerking en de voordelen daar van te informeren. In de klankbordgroep die het op stellen van het Structuurplan voor het Venrayse buitengebied gaat be geleiden hoeft geen vertegenwoor diging van werknemers te zitten. Een vakbondsman in die groep voegt niets toe aan de groep. In de klankbordgroep wordt vooral be sproken over ruimtelyke aspekten en de belangen op dit gebied voor de werknemers worden door de overige leden voldoende behartigd. Dat adviseert de afdeling VROM aan het college over de instelling van de klankbordgroep Structuur plan. In de commissie voor ruimte lijke ordening was door raadslid Lemmens (fraktie V.d. Vorle) aange drongen om ook een werknemers vertegenwoordiging in de groep op te nemen. Werkgevers zyn wel ver tegenwoordigd. dus waarom de werknemers niet?, was de redene ring van Lemmens. Volgens het ambtelyk advies wor den de aspekten die van belang zijn voor de werknemers (economie, woon-werkverkeer, lokatiebeleid) door de andere klankbordleden vol doende behartigd. In de klankbord groep zitten onder meer leden namens de LOZO, LTTB en Land bouwschap. Medewerkers van de NUBL (Nadere Uitwerking Brabant Limburg, een verlengstuk van de Vierde Nota Ruimtelyke Ordening) hebben laten weten niet mee te doen. De Noordlimburgse architec ten. ook uitgenodigd, hebben nog niet gereageerd. LICHT BESCHADIGDE ARTIKELEN KIJK IN ONZE SPECIALE ETALAGE GROTE MARKT 22 VENRAY Zoals in elke cocon heeft zich ook bij ons een wore metomorfose voltrokken. Parfumerie COCON is volledig oangepost aan de normen van deze moderne tijd. Interieur, exterieur en assortiment werden grondig vernieuwd en verbeterd. De hele maand september viert parfumerie COCON don ook feest met haar cliënten. En feest bij COCON betekent: Feestelijk verwend worden! Parfumerie Cocon Passage 12 Venray 04780 83877 Vaak set u bij u in uw omgeving een smaakvol kleurenkombinatie van buitenverf. Toch betekent niet automatisch, dat dezelfde kleuren het op üw huis ook goed doen. De Verf Wand-adviseur helpt u beter bij uw strikt persoonlijke kleurkeuze. Schilderwerk kost geld, dus doe 't goed. Ons advies: kies een professionele verf, die ook door de vakschtlder wordt gebruikt. Die zeer goede merken zijn ook bij Verf Wand te koop. Ze kosten w in aanschaf, maar u hebt er jaren langer geen omkijken m de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7. Venray. Tel. 04780-82810

Peel en Maas | 1994 | | pagina 13