\o Van Aspirine tot aspirientje Het wonderlijke verhaal van een pijnstiller Welke medicijnen neemt u mee op vakantie? Oorzaken van pijn Ontstaan van pijn Bestrijden van pijn Werkzame stoffen Toekomst 1994 - Pagina 2( 1IE Alleen diegene die pijn heeft, kan voelen wat het is. Pijn is subjectief, wat de ene mens als pijn voelt, vindt de ander onbelangrijk. Of ie mand pijn voelt of niet hangt ook af van de omstandigheden: een voet baller die flink tegen zijn schenen wordt geschopt op het moment dat hij een doelpunt maakt, zal de pijn niet voelen, maar alleen blij zijn. Pas later, als de vreugde wat is weg geëbd, wordt hij zich bewust van de pijn. Hoe je het ook bekijkt, pijn is on aangenaam en vooral, pijn is een signaal: er is iets niet in orde. Pijn kan verschillende oorzaken hebben. Die oorzaak is lang niet Als u op vakantie gaat, is het raadzaam om voor de eerste hulp onderweg en op de plaats van bestem ming wat medicijnen mee te nemen. Tot de reisapo theek behoren in ieder ge val de middelen die uw arts u voorschrijft. Ga op tijd naar uw huisarts voor een recept, zodat u genoeg ge neesmiddelen heeft om de vakantie door te komen. Gaat u naar de tropen, ga dan altijd even langs bij uw huisarts, apotheker of GG&GD. Die kun nen u vertellen of u vaccins no dig heeft en of het nodig is om malariatabletten te slikken. Raadzaam om als vaste bagage mee te nemen: - middel tegen lucht-, zee- en wagenziekte, - pijnstillende tevens koortsverla- gende middelen (zoals Aspiri ne), - middel tegen diarree, - laxeermiddel, - hoestsiroop tegen kriebelhoest, - hoestsiroop tegen vastzittend slijm, - crème tegen jeuk, veroorzaakt door insektenbeten, - flesje neusdruppels, - rol wondpleisters, - rolletje hechtpleister, - desinfectant voor wondjes en schrammen, - verbandschaar, - rolletje snelverband, - doosje gaasjes 1/16, - Hydrofiel windsel 6 en 8 cm, - Cambric windsel 6 en 8 cm, - Ideaal windsel (bijvoorbeeld 2 stuks van 8 cm), - thermometer, - pincet, - anti-muggenmiddel. Daarnaast kan de apotheker u desgevraagd advies geven over medicijnen die u het beste mee kunt nemen op vakantie. altijd gemakkelijk te achterhalen. Wie een been breekt of zich ver wondt, weet waar de pijn vandaan komt. Maar wie spanningen heeft in zijn werk of relatie, brengt zijn dage lijks terugkerende zeurderige hoofd- of rugpijn daar lang niet altijd mee in verband. Wanneer ergens in het lichaam een weefselbeschadiging optreedt - of dat nu komt door een brandwond, een ontstoken blindedarm of een rotte kies - dan komen op die plek stoffen vrij, die de uiteinden van de zenuwen prikkelen. De zenuwen sei nen dat signaal door naar de ze nuwcellen van het ruggemerg. Daar vindt dan een eerste reactie op de pijn plaats. Dit kan een motorische reflex zijn, bijvoorbeeld: de hand die de brandende kachel aanraakt, wordt haastig teruggetrokken. Ver volgens worden de signalen naar de hersenen doorgestuurd, waar de in formatie verder wordt verwerkt. Het resultaat: je voelt de pijn en je weet waar het zit. Om aspirine wijd en zijd bij het publiek bekend te maken, reden destijds deze moderne reclame auto's door het land Pijnbestrijding moet gericht zijn op het wegnemen van de oorzaak. Als de oorzaak niet snel is weg te ne men, en de pijn toch gestild moet worden, biedt een pijnstiller vaak uitkomst. Er zijn twee groepen pijnstillers. Een groep geneesmiddelen die de pijn bestrijdt op de plek waar zij ont staan is. Deze middelen remmen het vrijkomen van de genoemde chemi sche stoffen, de pijn ontstaat niet. De tweede groep werkt in het infor matiecentrum van de hersenen en blokkeert daar als het ware de pijn. Met andere woorden de pijn is er wel, maar je voelt hem niet. Niet elke pijnstiller is geschikt om iedere pijn te behandelen. Daarom zijn er verschillende pijnstillers, waarin verschillende werkzame stof fen zitten. Er zijn pijnstillers met als werkzaam bestanddeel acetosal, zoals Aspiri ne. Dit werkt pijnstillend, koortsver- lagend en ontstekingsremmend. Acetosal werkt goed bij kiespijn, hoofdpijn, spierpijn, menstruatiepijn, reumatische pijn, spit, koorts en pijn bij griep en verkoudheid. Acetosal vermindert ook de pijn die wordt veroorzaakt door een ontsteking. Een ander middel, paracetamol, werkt pijnstillend en koortsverla- gend, dus niet ontstekingsremmend. Deze pijnstiller kan worden toege past bij: hoofdpijn, kiespijn, men struatiepijn, spierpijn, pijn bij griep en bij koorts. Pijnstillers met ibuprofen werken pijnstillend, koortsverlagend en ont stekingsremmend.' Ibroprofen is te gebruiken bij hoofdpijn, kiespijn, spierpijn, menstruatiepijn, bij koorts en bij griep. Aspirine is een pijnstiller, die onder deze merknaam door Bayer op de markt wordt gebracht „Neem maar een aspirientje," zeggen we vaak als iemand over hoofdpijn klaagt. Wat we dan ook slikken, of het nu Bayer Aspirines zijn of een andere pijnstiller, we zullen het - meestal witte - tabletje, dat de hoofdpijn verjaagt, vaak 'een aspirientje' noemen. Het merk is zo'n begrip geworden dat we de merknaam gebruiken als algemene naam. In 1899 verkreeg de firma Bayer het patent op Aspirine. Maar de geschiedenis van de werkzame stof acetylsalicylzuur gaat veel verder terug. De Griekse geleerde Hippocrates, de 'oervader van alle artsen', kende het effect van deze stof al in de vierde eeuw voor Christus. Hij won het zuur uit de schors van wilgen. In de Midde leeuwen ontdekten kruidenvrouw tjes dezelfde stof in de moerasspi rea. Aan het eind van de vorige eeuw kon men het zuur kunstma tig samenstellen. Dat zuur had echter een verschrikkelijke smaak, het veroorzaakte braakneigingen en werd slecht verdragen door de maag. Felix Hoffmann, een jonge Duitse scheikundige in dienst van de Verffabrieken Bayer Co, was om persoonlijke redenen erg geïn teresseerd in de problemen rond het pijnstillend zuur. Zijn vader leed namelijk aan reumatoïde arth ritis (gewrichtsontsteking). In 1897 slaagt Hoffmann erin een zuur te ontwikkelen dat naast pijnstillend ook koortswerend werkt en goed verdragen wordt door de maag. In 1899 is Aspirine voor het eerst te koop. Nu bijna een eeuw later wordt het wereldverbruik geschat op bijna veertig miljoen kilo per jaar. gelanceerd. Als we ons realiseren dat er tegenwoordig iedere minuut een nieuwe chemische formule wordt uitgewerkt, en om de vijf minuten zelfs een nieuwe medi sche ontdekking wordt gedaan, dan is een geneesmiddel dat zich in die 'revolutie' al bijna 100 jaar, en met veel succes, staande houdt op z'n zachtst gezegd op merkelijk. Sinds ontdekt werd dat de werk zame stof van Aspirine niet alleen tegen pijn maar ook preventief te gen hartinfarcten, herseninfarcten en verschillende aanverwante hart en vaatziekten werkzaam is, is dui delijk dat het succesverhaal van dit geneesmiddel nog geen einde heeft. Veel geneesmiddelen is slechts een kort leven beschoren, omdat door de niet aflatende research telkens nieuwe middelen worden PEEL EN MAAS Donderdag 1 september Vroeger werd aspirine verkocht in zulke kunstzinnig versierde flessen. ledereen heeft wel iets in huis tegen pijn. Een pijnstiller. Maar pijn is niet altijd hetzelfde. Wat moet er geslikt worden bij welke soort pijn? Daarvoor is het interessant om eerst te kijken naar wat pijn eigenlijk is.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 20