berden WEEK Venray staat stil Lasten burger stijgen minder 16.95 >ted'JeS^ Vriendengroep stopt met organisatie Silvesterparty! Formatiestop op gemeentehuis VOLGENDE J DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1994 Nr. 35 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG ITÏÏftefMr ini v.d. Leur College schrapt stevig in bestedingsprogramma Oproep! College bij begroting 1995: 'Jaar van bezinning' VOLVO WHISKY-STUNT Dougherty'» Whisky 40H COViNET sluteruWwunhandel PEEL EN MAAS JumSAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY lAfCEISDI Art l/AAD VEMD AY EU A||^E|/||J^ Advertentieprijs: 36 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar f15,00 11 Grotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 WEEIVDLA%I# VWIi VEIlliAT EFI w 1^1 \J E V I Pl\J Abonnementsprijs buiten de regio f22,00 uitsluitend bij vooruitbetaling Hotel. Restaurant ASTERIA nodigt u uit voor... f 27 Ta I afcureuhTJrJZE^ENV HOTEL ASTERIA VENRAY MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAY INL. EN RESERVERINGEN: TEL. 04780-1 1466 MODEHUIS VENRAY Spijkerbroek te lang? Lee m- alle lengtes Jonny Q m- alle lengtes Cars m- alle lengtes Garcia v alle lengtes Canoe m- alle lengtes enz. enz. Zeer grote keuze!!! Ook voor uw winter- kollektie en betaalbaar. ZIE ONZE VERGROTINGSAKTIE OP PAGINA 4 I UUR FOTO SERVICE Rfoto I video Patersstraat 10 Venray Tel. 04780-84485 ijjf speciale \Z- openingsweek hofstraat 14 VENRAY 04780-13290 Na twee zeer suksesvolle jaren, stopt vriendenclub EB met de orga nisatie van de Silvesterparty. Als voornaamste reden wordt gegeven dat de vriendengroep na twee jaar eindelijk zelf eens wil genieten van het oud op nieuw feest De samenwerking tussen de vriendengroep, schouwburgdirek- tie, politie, gemeente en het Venray- se bedrijfsleven, heeft er toe geleid dat de Silvesterparty is uitgegroeid tot een fantastisch Ven rays evene ment Het organiseren van het feest was daarom voor de vriendengroep het probleem ook niet meer. Echter het feit om zelf pro deo een hele nacht te moeten werken, terwijl heel Venray uit zijn dak ging heeft de motivatie aardig doen dalen. Na twee suksesvolle jaren is het mooi geweest. De vrienden zijn van mening dat de Silvesterparty nog steeds een jaarlijks terugkerend evenement voor Venray kan en moet blijven. De kans wordt nu aan andere vrien dengroepen, verenigingen of even tueel aan samenwerkenden horeca gelegenheden geboden om de organisatie op te pakken en de voorgaande Silverêterparty's te overtreffen. Met zo'n enthousiast publiek als de laatste twee jaar kan dit niet misgaan. Tbt slot bedankt vriendengroep EB iedereen die heeft meegewerkt aan de voorgaande party's en na tuurlijk last but not least alle party- gangers voor hun geweldige op komst en hun enthousiasme. Nog een hint voor de volgende organisa- toeren: De vriendengroep is altijd bereid om advies inzake de organi satie te verstrekken. Het draaiboek van de vorige party's ligt klaar. Kon- taktpersoon is P. Bos, tel. 04780- 13620. langrijkste daarvan is dat de ge meentelijke belastingen (ozb) opnieuw fors omhoog zouden moeten. Per woning ongeveer 70 gulden. Daar willen het college en de Venrayse politiek niet aan. maar de consequentie van die opstelling is dat de komende ja ren de broekriem opnieuw moet worden aangehaald. Het college heeft het mes moeten zetten in het lijstje met prioriteiten en wensen. Daarvan is ruim één mil joen geschrapt. Van de prioriteitenlijst is ruim de helft gesneuveld. Overgebleven is een bestedingsprogramma dat qua soberheid z'n evenknie niet kent. De aanschaf van een paar auto's, een busje voor het landmeten, de verkeerslichtinstallatie op het kruispunt Stationsweg-Oostsingel. Verder de uitgaven die nodig zijn vanwege de groei van de gemeente: meer mensen vragen om meer wo ningen, meer wegen, meer hulpver lening enzovoort. Met een moeilijk woord noemt de gemeente dat volume-accres. Maar zelfs bestedin gen nodig voor de groei zyn in 1995 niet helemaal veilig: noodgedwon gen heeft het college het mes moe ten zetten in net volume-accres van de welzijnsinstellingen. De instel lingen hadden 120.000 gulden no dig, maar ze krijgen slechts 20 mille. ATLETIEKBAAN Opvallend in het bescheiden rij tje van prioriteiten die wel door gaan is de renovatie van de atletiekbaan. Dat gaat liefst zes ton kosten. Gevraagd naar de noodzaak hiervan, in relatie tot de krappe middelen en de discussie over kerntaken en privatisering in het achterhoofd, deelde wethouder Truijen maandag mee dat ook deze investering niet keihard is. 'In het verleden zijn hierover afspraken gemaakt, daarom is dit bedrag gere serveerd. Maar een nieuwe ijking moet mogelijk blyven', aldus Truijen. De gemeente houdt boven dien een slag om de arm door reali satie pas mogelijk te maken als sportpark 'de Wieëen' definitief niet als woningbouwlocatie wordt aangewezen. De Nierstichting heeft gebrek aan kollektanten met name in de wij ken Brukske, Landweert, Desselke en de kerkdorpen. Wy koliekteren van 25 sept, tot 1 okt. Hebt u enkele uurtjes vrij en wilt u wat doen voor uw medemen sen, sluit u dan by ons aan. Bel a.u.b. na 18.00 uur naar: Franka van Gerven, "touwslagerstraat 16, 5801 RD Venray, tel. 86620. Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray Veel niet, maar dit wel: de atletiek baan wordt volgend jaar gereno veerd volgens de begroting 1995. Volgens wethouder Truijen kan ech ter ook deze prioriteit nog 'herijkt' worden. De overige investeringen worden allemaal doorgeschoven naar ko mende jaren. Dus wat volgend jaar niet wordt uitgevoerd gaat naar 1996, wat voor 1996 stond gepland schuift door naar 1997 en zo verder. Opvallende items op deze lijst -die aanmerkelijk langer is dan de lijst met voornemens waarvoor wel geld is- zijn de verbetering van het kruispunt in Oostrum. Andere pro- jekten die niet van de grond komen zijn de aanpassing van de ANWB- bewegwijzering (35.000 gulden) en de plaatsing van meer straatmeubi- lair in het centrum (200.000 gul den. Ook de aanleg van brandput ten in de bossen is doorgeschoven. Opvallend hieraan is dat het in vesteringen zijn die al op de begro ting 1994 stonden. SCHOUWBURG In de begroting 1995 is de ge meente wat vaag over de renovatie van de schouwburg. Op de lijst van nieuwe investeringen staat achter het bedrag van 1.25 mihoen gulden het jaartal 1997. De verklarende tekst bij de begroting vermeldt dat "beoogd wordt tot definitieve besluitvorming te komen over re novatie en uitbreiding in 1996'. Die uitleg zegt echter niets over het mo ment dat de werkzaamheden begin nen en de kredieten worden gevoteerd. Dat doet wel een andere post onder het kopje 'uitgestelde wensen': ook de kosten voor de in ventaris van het cultureel centrum worden pas vanaf 1997 opgevoerd. Volgens een woordvoerster van de gemeente is het echter stellig de be doeling dat in 1996 wordt begon nen met de werkzaamheden. De financiële consequenties van de re novatie en uitbreiding drukken pas op de begroting van 1997. MINDER MEER Tegenover de voomemens-die- dat-voorlopig-ook-blijven staat voor elke burger de geringere styging van de onroerend zaakbelasting. Die gaat niet van 430 naar 500 gul den, zoals voorgeschreven door het rijk. In de begroting stelt het colle ge een bescheiden verhoging van 4%, zynde gemiddeld 15 gulden per woning voor. Daarmee komt de ozb op 445 gulden. De afvalstoffenheffing gaat om hoog met byna 20 gulden (van ƒ219,- naar ƒ318,80) voor eenper soons huishouden en met ongeveer eenzelfde bedrag voor de huishou dens bestaande uit meerdere perso nen (was ƒ309,-, wordt ƒ328.80). Achtergrond van die styging is de invoering van gescheiden inzame len van groente-, fruit- en tuinafval per 1 januari en het feit dat de ge meente volgend jaar voortaan be lasting moet betalen over de stortkosten. Het rioolrecht wordt net als voorgaande jaren opnieuw met 10% verhoogd. Meterkastje vernield Bij de politie kwam een melding binnen dat vandalen het aan de Pla taanstraat geplaatste meterkastje van de MEGA hadden vernield. Het kastje stond open. het deksel was er vanaf en de draden lagen bloot Personeel van MEGA zorgde dat het meterkastje geen gevaar meer kon opleveren. De financiële situatie noopt de gemeente Venray tot drastische bezuinigingen binnen de eigen organisatie. Om in 1997 het te kort van vijf miljoen gulden op te kunnen vangen wil de gemeente ongeveer 2,5 miljoen gulden kor ten op personeel en materieel. In de begroting voor 1995 wordt een formatiestop aangekondigd. Als er mensen weggaan mogen ver vangers worden aangenomen, maar er komt geen uitbreiding van personeel. Gedwongen ont slagen zijn in principe niet aan de orde. Op dit moment telt het ge meentehuis 258 formatieplaat sen. Dat aantal mag tot nader order niet hoger worden. 'Op geen enkele wijze mag het eerder goedgekeurde aantal formatieplaatsen worden overschreden', zo stelt het college in de begroting. Ook als er de betref fende afdeling er in slaagt om el ders geld over te houden, mag dat niet besteed worden aan een extra collega. Deze beperking geldt alleen voor het personeelsbeleid. Andere afde- Hond bracht fietsers ten val Vorige week dinsdag omstreeks 19.30 uur reden een tiental tourren ners. komende vanaf Heide over Janslust richting Weverslo toen plotseling een grote Doberman de weg overstak. De eerste fietser, een 34-jarige inwoner van Rips, kon de hond niet meer ontwijken en in zijn val kwamen nog enkele andere renners ten val waaronder een 34-jarige, eveneens uit Rips. Hij liep bij de val een hersenschudding en schaafwonden op. Een 26-jarige tourrenner uit Beek en Donk liep een sleutelbeenfraktuur op. Beiden moesten voor behandeling naar het ziekenuis worden vervoerd. De eige naar van de Doberman zal de scha de vergoeden. Geen politie in Arcen Een 27-jarige inwoner van Zoeter- meer had een bezoek gebracht aan de Kasteeltuinen in Arcen. toen hij terugkeerde bij zijn auto, kwam hij tot de ontdekking dat er was inge broken. Hij ging op zoek naar het politiebureau, maar die post is sinds de reorganisatie van de poli tie niet meer bezet. Al zoekende kwam hij uiteindelijk op het Ven rayse politiebureau terecht waar hij wel aangifte van de inbraak kon doen. Uit zijn auto werden een foto camera met twee lenzen, een klop- boomiachine, een accuboormachi ne, een decoupeerzaag, een verf- stripper en vier palyes sigaretten ontvreemd. De inbraak vond zater dagmiddag plaats. lingen kunnen, indien zij vinden dat hun wensen de kwalificatie 'on- uitstelbaar' of 'onontkoombaar' ver dienen, wel zelf een financiële dekking voor hun voorstellen zoe ken. Die dekking kan bijvoorbeeld gehaald worden door nog niet uit gevoerde prioriteiten van de begro ting 1994 te schrappen. ONTSLAG Gedwongen ontslagen sloot wet houder Truyen bij de presentatie van de begroting jongstleden maan dag uit. Wel voorspelde hij. ook in het kader van de discusssie over de gemeentelijke kerntaken, dat funk- ties zullen vervallen en ambtena ren bereid moeten zijn tot over plaatsing en omscholing. Gemeen- tesekretaris De Bever, hoogste baas van de ambtenaren, sloot in de besloten raadsvergadering van dinsdag 23 augustus ontslagen niet uit als medewerkers daartoe niet bereid zyn. By de bezuinigingsronde van ruim 2 miljoen voor 1997 wordt verwacht dat het personeelsbe stand met ongeveer 15 tot 20 amb tenaren wordt ingekrompen. Het jaar 1997 werpt een ferme schaduw over de begroting 1995. De keuze om in dat jaar de artikel 12-status te verlaten, betekent dat er nu al flinke aanpassingen no dig zijn. Om over driejaar in aan merking te komen voor her nieuwde rijkssteun moet de ge meente komend jaar al voldoen aan enkele pittige eisen. De be- (door Bert Albers) De koers die in de begroting 1995 wordt uitgezet gaat in de richting van een financieel zelfstandige ge meente na 1997. Dat voornemen, door het college in juli al uitgespro ken en voor de verkiezingen al door diverse politici geopperd, wordt nu in beleid omgezet. Venray treft al vast voorbereidingen om in 1997 een gat van 5 miljoen op de begro ting te kunnen dichten, want dat is de consequentie van het loslaten van de artikel 12-status. Zoals eer der aangekondigd wil het college dat gat te lijf gaan door ongeveer 2,5 miljoen te bezuinigen op personeel en materiaal, door zes ton extra binnen te halen aan belastingen, ruim een miljoen te verdienen aan het grondbedrijf en eenzelfde be drag door een boekhoudkundige truc op het onderhoud van de wegen. Voor de begroting 1995 betekent die keuze dat er geen ruimte is voor nieuw beleid. Alleen voor de aller noodzakelijkste investeringen is geld. Wat er komend jaar aan grote re werken wordt uitgevoerd is me rendeels -afkomstig van de begro- HOp S* VOL Zwitserse 'Tegelkachels Jlntiek in Liken en grenen Bopie Jlntiek geloogd grenen Cet- en Salontafels Stoelen Kasten 'Dressoirs en (PonnnoJes Slaapkamers Babykamers Banken en fauteuils Loyd Loom en Biet Messing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Tumdecoraties Buitenverlichting Bielsen enjieku erk Stationsweg 80 5807 IlL Qostruin - Venray tel. O-478O-85Q5Ó/80JÓ/ Open di t/m do. 13.30-17.30 uur vrij. 1330-21.00 uur za. 9.00-16,00 uur ting 1993 en 1994. Werk waarvoor dus eerder geld is gereserveerd, maar dat nog niet is uitgevoerd. Al le andere investeringen worden op geschoven naar 1996 en verder. KIERTJE Geen geld voor nieuw beleid, Imaar ook beperkte verhogingen van de lasten voor de burgers. Dat zijn de twee zwaartepunten in de gemeentebegroting 1995. Venray maakt volgend jaar voor de bui tenwacht een pas op de plaats. In tern wordt het jaar gebruikt om de nabije toekomst beter in beeld te krijgen. Dat is de eenvoudige conclusie die is te trekken uit de begroting 1995, die dinsdagavond aan de gemeenteraad werd gepresen teerd. Het jaar 1995 wordt een overgangsjaar voor Venray, waar in moet blijken of de keuze van politiek Venray - na 1997 verder zonder Rijkssteun - de juiste is of dat het misschien toch voordeli ger is om artikel 12-gemeente te blijven. AUTOBEDRIJF REPKES BOXMEER Uw Volvo dealer voor Boxmeer e.o. Via A73 15 min. van Venray Repkes staat voor: alle Volvo modellen nieuw 100% betrouwbare occasions optimale service schade herstel LPG inbouw leasing Op 300 meter vanaf station Valendries 14 Boxmeer 08855-76565 Daar staat tegenover dat er een einde komt aan de jaarlijkse forse styging van de lasten voor de bur ger. De belasting op onroerende za ken is de afgelopen jaren elk jaar behoorlijk verhoogd. In 1995 komt er een bescheiden verhoging van het ozb-tarief met ongeveer 4%, in geld uitgedrukt gemiddeld vijftien gulden per woonhuis. Daarmee komt de ozb gemiddeld per woning op ƒ445.- gulden. In het geval Venray ook na 1997 nog artikel 12-gemeente had willen blijven, had het ozb-tarief voor ko mendjaar op ƒ500,- moeten liggen. Voor het jaar daarna eiste Binnen landse Zaken zelfs ƒ600,- van de Venrayse burger. De begroting 1995 is het rechtstreekse gevolg van de beslissing van bestuurlijk en poli tiek Venray om daarin niet mee te gaan en te kiezen voor een zelfstan dige koers. Blijkens de toelichting op de begroting 1995 wordt de deur naar het rijk echter niet helemaal dichtgeslagen. Venray hoopt dat de protesten van de diverse artikel 12-gemeenten leiden tot een ver soepeling van de eisen. Wethouder Truijen liet maandag weten best nog in te zijn voor rykssteun, maar dan moeten in de komende tijd de eisen van de overheid ten aanzien van het belastingniveau in Venray - het 'redelyk peil', red.) drastisch omlaag. Mocht dat gebeuren dan heeft Venray de tyd in de begrotin gen van 1996 en 1997 de nu geko zen marsroute weer bij te stellen. Aan een voorspelling over de groot te van de kans dat zulks gebeurt, wilde de wethouder zich evenwel niet wagen.

Peel en Maas | 1994 | | pagina 1