Het 'heileg huuske' van 't 'Ellendige Gilde' (1646) Turkije, Bulgarije en Zweden op podium schouwburg Venray Molukse gemeenschap Venray viert feest Fiscaal in zicht 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND PEEL EN MAAS Huis op naam van de kinderen en de premie-A voor de alleenverdiener; heilige huisjes Gimsel Natuurvoeding de smaak van de toekomst! CultuRooy zoekt artiesten VERSLEIJEN C.V. - OIRLO Donderdag 18 augustus 1994 - Pagina 15 Folklorefestival Venray 1994 Venray gaat. zich donderdag 25 augustus opnieuw opmaken voor j het Folklore Festival. Al twee keer I eerder heeft Volksdansvereniging Opanka buitenlandse groepen I naar Venray gehaald om de Ven- raynaren kennis te laten maken J met de cult uur, gebruiken en dan sen in andere landen. De vereniging hoopt daarmee 1 begrip te kweken voor de cultuur van deze landen. Opanka hoopt de bevolking in Nederland deelge- Inoot te maken van de schoonheid van de dansen en klederdrachten in die landen en belangstelling te kweken voor volksdansen in het algemeen. Het ligt in de bedoeling van Opanka dit Folklore Festival te la ten uitgroeien tot een geregeld weerkerend evenement. Dank zij de steun van de ondernemers in de regio en vooral ook de gemeen te Venray is het dit jaar gelukt groepen uit Turkije, Bulgarije en Zweden over te laten komen. TURKIJE Dansgroep Bahcelievler Floklor I Demegi komt uit de meest westelij ke stad van Turkijke, Istanbul. Daar staat een universiteit, waarvan hon derdvijftig studenten zijn aangeslo ten bij de dansgroep. Bahcelievler Floklor Demegi probeert de Turkse dansen overal in de wereld te laten zien. De dansers brengen dansen uit alle delen van Turkye, van de Zwarte Zee tot Anatolia, van het noordoosten tot het zuidwesten van het land. Daarby wordt veel aan dacht geschonken aan de volksge bruiken en volksfeesten. De groep die naar Venray komt is, inclusief het orkest, 35 personen sterk. ZWEDEN Norra Rade Bygdelag is de naam van de dansgroep uit de stad Hag- ford, dat in de Middenzweedse streek Varmland ligt. De groep doet de typisch Zweedse dansen die her en der nog gangbaar zijn. Het optre den van de groep is dan ook in eer ste instantie bedoeld voor manifes taties voor de eigen bevolking en pas daarna voor de toeristen. Een enkele keer trekt de groep naar het buitenland om deel te nemen aan folklorefestivals. zoals nu in Venray. De kleding die Norra Rada Bygdelag draagt komt uit alle,delen van Zwe den. De leden maken bovendien Zweedse handvaardigheidsproduk- ten van hout en textiel. BULGARIJE Pastrina komt uit Montana, Bul garije, honderd kilometer ten noordwesten van Sofia, de hoofd stad van Bulgarije. Het is een be roemde Bulgaarse dansgroep, die bij festivals en folkloristische mani festaties in landen als Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije. Griekenland en Frankrijk naam heeft gemaakt. In eigen land wonnen ze twee maal een gouden medaille voor hun prestaties, de 28 dansers zullen op de wervelende muziek van de vier orkestleden een show brengen met een opmerkelijke precizie en maat gevoel. NEDERLAND Volksdansvereniging Opanka neemt deel met Nederlandse dan sen brengen. Twee jaar geleden richtte de vereniging een eigen or kest op om tijdens festivals en uit voeringen goed voor de dag te komen. Opanka streeft normaal het inter nationale repertoire na om de le den kennis te laten maken met de vele culturen in alle delen van de wereld. Deze avond echter laat Opanka die eer aan de buitenlandse gasten. Zelf danst Opanka twee Ne derlandse series met oud-Neder landse en moderne dansen, naar een choreografie van de eigen dansleiding. De voorstelling op 25 augustus begint om 20.00 uur in schouwburg De Beejekurf. Toegangskaarten ad ƒ15,- per persoon zijn nu al ver krijgbaar bij: schouwburg De Beeje kurf, Schouwburgplein 1; Jolanda van Dalen, Walstro 21, tel. 10995; Joke Postma, Klaproos 25, tel. 81131; Gerry Penris. Zandakker 10, tel. 85364. De Molukse gemeenschap in Venray viert 24 september feest De Molukkers vieren dan in één dag liefst drie jubilea: het 15-jarig bestaan van de stichting voor sa menlevingsopbouw Batu Badaun; het 25-jarig bestaan van de Hou ten Hoek, de wijk waar voorname lijk Molukse Venraynaren wonen, en tot slot het feit dat de Moluk kers veertig jaar in Venray zijn. Op het feestprogramma staan ak- tiviteiten voor alle leeftijden, 's Morgens wordt op basisschool de Hommel een kindeiprogramma af- Verkeersongeval met gewonden Maandagavond omstreeks 22.00 uur verloor een 22-jarige bestuur der van een personenauto, komen de vanaf de Lollebeekweg op de kruising Oosterbosweg-De Vliegert de kontrole over zijn auto en kwam in een greppel tot stilstand. De bestuurder, van Poolse afkomst en tijdelijk in Nederland verblijvend, en een 25-jarige inzittende, even eens van Poolse afkomst, liepen ver schillende verwondingen op en werden voor behandeling per am bulance naar het ziekenhuis ver voerd. De auto bleek niet verzekerd te zijn. Het kentekenbewijs werd in gevorderd en de auto werd in beslag genomen. Weer bosbrand bij Ballonzuil Maandagavond omstreeks 20.00 uur werd weer brand ontdekt in de bossen naby de Ballonzuil. Geluk kig werd de brand tijdig ontdekt en was het vrijwel windstil. Daardoor kon worden verhinderd dat de brand zich uitbreidde. De schade bleef nu beperkt tot een zwart ver brande vlakte van ongeveer 120 m2. Het is zeker dat de brand opzettelijk is aangestoken omdat op verschil lende plaatsen brand was uitgebro ken. Reeds eerder werd in dat zelfde gebied brand gesticht. Tben ontdekte de piloot van het brand- bestrijdingsvliegtuig van Staatsbos beheer het vuur. gewerkt Om 15.00 uur begint het officiële gedeelte dat plaatsvindt in het gebouw van Batu Badaun aan het Kiriwennopad. Dan wordt ook het boek '40 jaar Molukkers in Ven ray' gepresenteerd. Tevens zijn er foto's, dia's en videofilms te zien. Van 18.00 tot 20.00 uur wordt een gezameplij k-M oluks avondeten ge nuttigd in danscentrum Jeanne en Paul Janssen, waarna in hetzelfde complex het feest verder gaat met onder meer live muziek, een dans groep en een tae kwon do-demon stratie. Stenen beeld gestolen Uit een tuin van een woning aan het Nassauplein werd een stenen leeuw gestolen. Wat de waarde van dit beeld is kon niet worden mede gedeeld. elke week nieuws Een maandelijkse rubriek over fiscale aktualiteiten Vorig jaar september en oktober schreef ik over twee onderwerpen die nu weer in het. nieuws staan. Beide hebben betrekking op de eigen woning. Het al jaren aangekondigde wets ontwerp over de belastingheffing bij tijdelyke genotsrechten op za ken heeft vorig jaar veel stof doen opwaaien. Dit wetsontwerp zou de waarde-aangroei gaan belasten bij kinderen van ouders die het huis op naam van de kinderen hebben staan. Op zich was de gedachten- gang achter het wetsontwerp nog te volgen. Belastingheffing over datge ne dat economisch als inkomen wordt gevoeld. Ook was duidelijk dat de zogenaamde sfeerovergang constructies met de eigen B.V. of een ondernemer bestreden dien den te worden. Bij particulieren treedt een dubbele heffing op, be lastingheffing over hef forfait bij de ouders, belastingheffing over de aangroei bij de kinderen. Het verve lende van dit wetsontwerp was dat bijna alle oude contracten tot be lastingheffing zouden leiden, ter- wyl nieuwe constructies, mits de ouders maar jonger dan 65 jaar zouden zijn aan heffing zouden kunnen ontsnappen. De construc ties met B.V.'s en ondernemers von den sowieso niet of nauwelijks meer plaats. Het wetsontwerp trof dus de groep die niet beoogd was. Het probleem is nu opgelost door oude en nieuwe transacties tussen ouders en kinderen vrij te stellen. De motivering hiervan is onduide lijk. Wat rest is een papieren tijger. Drie vreselijk ingewikkelde anti- misbruikbepalingen die niet of nauwelijks toegepast zullen wor den. Men kan dus weer opgelucht adem halen en desgewenst con structies weer toepassen zodra de wetsgewijziging perfect is. Ook in het nieuws was vorig jaar de mogelijkheid voor de gehuwde alleenverdiener om bij tenaamstel ling van de woning op beide echte lieden de helft van de premie op premie-A woningen feitelijk buiten de heffing te laten door deze op te geven by de echtgenote. Door de in- vorderingsvrystelling en over dracht van de vrije som bleef' de halve premie zo onbelast. Dit werd door een Gerechtshof bevestigd. De Staatssecretaris heeft de zaak voor gelegd aan de Hoge Raad en alle in specteurs opgedragen het oude beleid voort te zetten. Veel mensen hebben mij gebeld toen de Inspec tie alsnog de aangifte corrigeerde. Bezwaar en venvijzen naar de Hoge Raad procedure was het standaard advies. De Hoge Raad heeft nu uit spraak gedaan en de Belasting dienst in het ongelijk gesteld. Alle aangiften die gecorrigeerd zijn en waartegen geen bezwaar is gemaakt zal de Belastingdienst niet herstel len. Ook niet als het de aangifte 1993 betreft die dus van latere da tum is dan de Hofuitspraak. De In spectie willigt wel alsnog alle bezwaren in of herroept ambtshal ve negatieve beschikkingen op be zwaarschriften. Hieruit mag blijken dat het volgen van procedures en het voorbehouden ran rechten door indiening ran een bezwaar schrift echt de moeite loont. Uit beide onderwerpen blijkt dat we in Nederland nog steeds een hei lig huisje hebben; de eigen woning. Mr. T.C. van Zwieten Rühl/Haegens/Van Aar Accountants en Belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer. Venray en Reuver, tel. 08855-76464 Brooddrank Café Noir I Pro Green] Venray, Paterstraat 4, ld: 04780 - 87217 De stichting CultuRooy. de or ganisatie achter het zaterdag 17 en zondag 18 september te hou den Venrayse Straatfestival, zoekt straatartiesten en -muzi kanten ter aanvulling van het programma. De artiesten wor den niet betaald, maar kunnen volgens CultuRooy rekenen op 'een dankbaar publiek met veel kleingeld'. De stichting zorgt wel voor een warme maaltijd. CultuRooy heeft om artiesten naar Venray te lokken vorige week een kleine advertentie ge plaatst in de Telegraaf. Een aan tal artiesten heeft zich daarop gemeld, maar er is uiteraard nog plaats voor straatmuzikan ten en theatermakers uit Ven ray en omgeving. Wie denkt een creatieve, kunstzinnige en/of ludieke bijdrage te kun nen leveren aan het Straatfesti val in Venray, Iran zich schrif telijk melden via Postbus 350, 5800 AJ Venray. De stichting is telefonisch te bereiken via de volgende telefoonnummers: 04780-10401/89526/88854. Het faxnummer is 04780-89656. Gestolen bromfietsen aangetroffen In Overloon werd een Puch Maxi bromfiets onbeheerd aangetroffen. Bij kontrole bleek dat de bromfiets op 5 juli jl. aan de Veltumse Kleffen van een 22-jarige inwoner was ont vreemd. De benadeelde heeft zijn bromfiets inmiddels terug. Vrywel zeker is dat de langs de beek by de ove rstortvij ve r in Brukske onder stro gelegen brom fiets van het merk Puch Maxi ook van diefstal afkomstig is. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen of van de diefstal aangifte is gedaan. Dus gedupeerde bromfietsbezitters: doe in ieder geval aangifte, dat ver gemakkelijkt het als de gestolen bromfietsen worden terugge vonden. Meisje van paard geworpen Het is nog onduidelijk hoe een 11-jarige amazone vrijdagavond omstreeks 19.45 uur van haar paard werd geworpen in de buurt van Kleindorp. Ze kwam ongelukkig te vallen, waarbij ook haar paard haar niet meer geheel kon ontwijken, en ze daarvan een trap moest inkasse- ren. Ze werd voor behandeling naan het ziekenhuis vervoerd. Zy liep een lichte hersenschudding op maar kon na behandeling het zie kenhuis weer verlaten. Castenrayseweg 14 - 5808 AG Oirlo-Venray - Telefoon tijdens kantooruren 04780-71941 (3 lijnen) Telefoon voor storingen buiten kantooruren 04780-71266 H.R Venlo 7886 - Beherende vennote. Versleijen beheer BV. Fax 04780-71995 Landelijk erkerd installatiebureau voor gas - water - sanitair. Gereedschappen - Tuinartikelen - Automatisering pluimvee- en varkenshouderij - Bedrijfsbenodigdheden Versleijen C.V. is een onderneming die aktief is als: a: installatiebedrijf voor varkens- en kippenbedrijven b: installatiebedrijf voor centrale verwarmingen en sanitair c: winkel in o.a. grasmaaiers, tuinartikelen en gereedschappen Wij zijn op zoek naar: - all-round technisch personeel voor de AGRO - centrale verwarmings monteurs - monteurs voor grasmaaiers/winkel-medewerkers Wij bieden een zelfstandige baan met goede arbeidsvoor waarden. Bent u geïnteresseerd, stuur dan een schriftelijke sollicitatie met alle studie-, werkervarings- en persoonlijke gegevens aan: Versleijen C.V. Castenrayseweg 14, 5808 AG Oirlo-Venray, tel.: 04780-71941 fax: 04780-71995 Als wij het "Reeekenboeek' van de penningmeester van het Ellendige Gilde Armenzorg) in 1646 door lopen, valt ons een passage op. die wel heel bijzonder onze aandacht vraagt. 'Noch betaelt aan Willem Dire ar zijn quitantie van metsele op de GHdehojfe (boerderijen van de ar- memory) en van stenen en van het heilig huyske tol Overbroeck te maliën'. Helaas hebben wij nergens de kwitantie van Willem Direex kun nen vinden, want daarin had beslist gestaan, welke materialen hij gebruikt en hoeveel manuren hij gewerkt had. Nu moeten wij ons tevreden stel len met het totaal bedrag van 17 gulden. 10 stuivers en 2 ort. Verge leken met het kwartaalsalaris van een schoolmeester uit die tijd (ƒ30,-) lijkt ons de hoogte van deze rekdifihg een voorzichtige veron- derrtélliilg te rechtvaardigen, dat ■wij hüer te maken-hebben met de bouw van een 'heileg huuske'. zoals er wel meer in het Venrayse land staan. PLAATS EN OUDERDOM VAN HET 'HELLIG HUUSKE' Van maar weinige van deze oud kapelletjes weten wij echter iets van hun oorsprong en de reden van hun plaatsing. Meestal was het par ticulier initiatief, dat leidde tot de oprichting van zulk een kapelletje en het komt maar weinig voor, dat een vereniging zoals het Armengil- de zich daarmee belastte. Dank zy deze gelukkige omstandigheid kwam de oprichting van dit kapel letje in het archief van het Armen- gilde terecht Daardoor weten wy niet alleen, wanneer het 'heileg huuske' gebouwd is. maar ook waar. namelijk aan het O verb roek. daar, waar het Ellendige Gilde zijn gilde- hof (ook wel Loonenhof of Loonen- plats genoemd) had liggen. DRIE ONDER ÉÉN DAK Eeuwenlang hebben de pachters ran deze hoeve de heilige van het eerste uur 'begroet', totdat deze ge zelschap kreeg van nog twee ande re. Samen met z'n drieën zagen ze de pachters hun jaarlijkse malders rogge naar de zolder van het 'raet- huijs' brengen of hun 'torf en bot ter' naar het 'gasthuijs'. Dit gezelschap bestond uit de volgende Hieligen: ANTONIUS-ABT, BARBARA OF ANTONIUS VAN PADUA Jammer genoeg hebben wij niet in de archieven kunnen vinden aan wie het kapelletje oorspronke lijk toegewijd was. Was het Anto nius-abt, Barbara of Antonius van Padua? Van de laatst genoemde kunnen wij rustig stellen, dat hij niet de eerste was. die in het kapelletje stond, omdat hij een patroonheilige is. die typisch bij de orde van de Franciscanen hoon en die komen pas rond 1650 naar Venray. Het ligt dus voor de hand, dat hij pas na dit jaar in het kapelletje is 'bjjgezet'. Blijven nog over Barbara en Antonius-abt) ook wel Tun nis mit het vèrke of iet oneerbiediger Vèr- kes Tóén genoemd). Bij het vaststellen van de eerste heilige 'bewoner' van dit kapelletje gaat onze voorkeur uit naar Anto nius-abt en wel om de volgende re denen. Antonius-abt. is één ran de Heiligen, die men ook wel de Pest heiligen noemt, zoals Sebastiaan. Rochus en Christoffel. Vooral Ro- chus en Antonius-abt waren in on ze streek erg in trek. Het werd in sommige tijden in bepaalde stre ken zelfs mode om kapelletjes met zulk een Heilige te stichten. Dit was met Antonius-abt vooral in de 17e eeuw het geval. Bovendien past de ze Pestheilige heel erg goed bij het tijdsbeeld van die tijd. In 1646 was het nog maar enkele jaren geleden, dat de pest Venrav in zijn greep had (1635-1636). De pest was een verradelijke 'gast', die snel toesloeg en daarom ook de 'haestige, schouwelijeke' ziekte genoemd. Mug moesten testamenten gemaakt worden om nog tot 'laefenisse der siele" of tot "verkoeling in het vagevuur' een be paald bedrag aan het Ellendige Gil de te schenken. Gezien tegen deze tijdsachter- grond lijkt het ons zeer aanneme lijk. dat Antonius-abt er aanspraak op kon maken, dat hij als eerste in het 'heileg huuske' geplaatst werd. Hierbij speelt ook een rol. dat Antonius-abt tegen besmettelijk veeziekten aangeroepen werd. zoals op het bordje in het kapelletje nog te lezen is, iets wat door Tonia Loo- nen als bewoonster van Loonen- plats nog in 1939 als reden voor de stichting van dit kapelletje gezien werd. Antonius-abt dus en niet Barba ra? Een pleidooi voor Barbara zou ons heel moeilijk vallen, ook al be schermt zij tegen de bliksem £11 moet zij zorgen voor een zalige dood. Een zalige dood voor een pest lijder? Wij denken, dat Barbara beter past bij een ander tijdsbeeld, waar ieder mens zijn leven 'normaal' kan afwikkelen met een zalige dood. DE OFFERSTOCK Een verschijnsel dat onlosmake lijk verbonden is met de heiligen verering van die tyd is de 'of ferstock'. Ook bij dit kapelletje was er een aanwezig. Misschien waren de verwachtingen dienaangaande wel wat hoog gespannen, toen het kapelletje in 1646 werd opgericht. Pas in 1664 lezen we in het Ree ekenboeek van het Armengilde: noch ontfangen van 't offer van 't hel gen h uesken te Oierbroeck. 4 stuuvers'. Daarna blijft het jarenlang stil en lezen we niets meer over de op brengsten. Ook is niet bekend of in 1861 inbrekers meer sukses had den dan de penningmeester van het Armengilde. Antoon Millen, de veldwachter, doet in de buurt nog navraag, maar niemand heeft iets van de inbraak gezien. HET KADASTER VAN 1840 Ook anderszins blijft het stil om het 'heileg huuske', pas rond 1840 Willems, zyn huusvrouw, huis en hofstede overdmgén. Dit huis ligt vinden wij enkele gegevens over het kapelletje in het gemeentelijk kadaster. Wij lezen daar: RK Ar menbestuur, sectie D nr. 769. kapel en bouwland. In 1908 wordt het perceel verkocht aan Godefridus Likens. Het kapelletje blijft van de ze verk<x>p uitgesloten en krijgt een nieuw sectienummer D 3345 met als bijschrift: onbelast. Momenteel is het kapelletje in on derhoud by de Stichting Kruisen en Kapellen. Natuurlijk is dit kapelletje niet het oudste van de vele kapelletjes die ons Ilooyse land sieren. Het Oda-kapellctje bijvoorbeeld wordt al in een kroniek van Jerusalem (1422-1537) genoemd: 'De omsiende berch. daer noch een heilig star- ken(huuske) ter memorie steel'. Maar er is nog sprake van een tweede Oda-kapelletje, dat in een overdracht van 1662 genoemd wordt, als Johan Gisberts en Peerke zijn hui overd'rag 'Aen den Eijndt' en ligt aan de voor kant 'tcgensover St.. Oda's heiligen Stocksken ofte huysken'. Dit is in de buurt van het Freulekesliuus. ongeveer tegenover de meubel beurs van de familie Peeters. Dit kapelletje moet van 1635 zijn, volgens de schrijvers van het boek Jerusalem (1422-1802 en 1838-1938): L. Verschueren O.F.M. en C. Ibelings. Toen beloofde de ree tor Paulus Reineri een kapelltje te bouwen, als het klooster van de pest. gespaard bleef. De tekst is echter in dit opzicht enigszins verwarrend. Enerzijds wordt er gesproken over een 'te bouwen kapelletje op de Bosch Mo len' anderzijds vennelden de schrijvers, dat Paulus Reineri dit kapelletje, ondanks verzet ran schepenen en geestelijken, 'onder de grote Lind. daar waar St. Oda ge woond zou hebben" liet bouwen. Wij nemen aan dat dit laatste dich ter bij de waarheid ligt. omdat er even later nog sprake is van een restauratie van het kapelletje op de Boschmolen. Ook de Smakt had al aan 't eind ran de 16e eeuw 'een heijlig huis ken'. Het wordt in 1592 en 1593 in de sehatcedulen belasting- lijsten) als zodanig vernield. L.M. Rutten liet SL Antonius-abt II. Barham kajtellelje aan de Veulenseiveg in Leunen 1980. In 1982 gerestaureerd. (foto-,Gemeentearchief Venray)

Peel en Maas | 1994 | | pagina 15