PEEL EN MAAS Brits bezoek bij 50e herdenking in Venray 'Peelwapens' naar Keizersveld Plan voor opkrikken verkoop industrieterreinen Rijk moet veel geld stoppen in Peelregio f5,- korting Buutkursus Venray gaat van start 30-70% Weer ouderen-uitvoering in schouwburg Venray Harmonie-orkest uit Israël te gast bij Euterpe LAATSTE FINALE RONDE kortingen van bup'-iiü^^üJ Tweede lustrum Wapenbroeders 'Anders is Streekplan papieren tijger' CHRIS FOTO'S W Koetsentocht voor gehandicapten Wat past het beste bij mijn huis? Vaak ziet u bij u in uw omgeving een smaakvol kleuienkombinatie van buitenverf. Toch betekent dit met automatisch, dat dezelfde kleuren het op Uw huis ook goed doen De Verf Wand-adviseur helpt u beter bi) uw strikt persoonlijke kleurkeuze WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Komende week zal het Jerusalem Youth Orchestra uit Israël te gast zyn bij Ven ray's Koninklijke Harmonie Euterpe. Na een be zoek aan Essen en aan het Brabantse Gemert, waar men gast is by de jubilerende harmonie Excelsior, komen de jonge muzikan ten op 24 augustus naar Venray. Daar worden zy ondergebracht bij een aantal gastgezinnen en wordt hen een programma aangeboden met een variëteit aan cultu rele, historische, rekreatieve en - uiteraard - muzikale onderdelen. Zo staat onder andere een informele avond met muzikanten van Eu terpe op het programma en bezoekt men op donderdag 25 augustus het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum te Overloon. Op donder dagavond verzorgt het Jerusalem Youth Orchestra een concertuit voering in rekreatiecentrum Het Meerdal in America. Ook zullen de jonge Israëli's worden ontvangen op het Venrayse gemeentehuis, waar zij zullen worden toegesproken door wethouder De Loo. Het Jerusalem Youth Orchestra is gevestigd in het Alpert Music Center in Jerusalem. Het werd opgericht door de in Israël zeer be kende componist Yohanan Bohm. De band die Venray bezoekt is het hoogst gekwalificeerde orkest die het opleidingsinstituut kent. Het orkest heeft de bijnaam 'Lavi', Hebreeuws voor 'jonge moedige leeuw', tevens het symbool van de gemeente Jerusalem. Reeds eerder leidde professor Avitsur zyn orkest in een tweetal toemees naar Europa en Amerika. Beide keren vonden er optredens plaats voor diverse radio- en tv-stations en kreeg men lovende.kritie ken, met name ten aanzien van het hoge muzikale niveau van alle instrumentgroepen. Aan dit niveau wordt voortdurend hard ge werkt, niet alleen tydens repetities, maar ook door workshops in vakantiepe rioden Het orkest streeft allereerst naar vertolkingen en originele Israëli sche composities, maar daarnaast speelt men ook goed in het ge hoor liggende muziek van ook by ons bekende namen als Trevor Ford, Jacques Offenbach, Henri Mancini en Duke Ellington. Met de ontvangst van haar Israëlische gasten werkt Harmonie Euterpe verder aan de uitbouw van haar internationale muzikale kontakten. Op zondag 18 september zal een groep van 43 Britse genodigden aanwezig zijn op de traditionele herdenkingsbijeenkomst op het Britse Oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat te Venray. Deze groep waaronder de voormalige bevryders, komt op uitnodiging van de jubilerende Bond van Wa penbroeders afdeling Venray en omgeving, in het kader van de 50e herdenking van de bevrijding van Zuid-Nederland in 1944. De Venrayse Wapenbroeders zijn er voor de zesde keer in geslaagd een groep voormalige invalide be vrijders te kunnen uitnodigen voor een week vakantie in Nederland (van 14 t/m 22 september). Enige stichtingen, bedrijven en een aan tal particulieren, cüeriietzijn vérga- ten wat deze bevrijders zich moesten getroosten teneinde Ne derland de verloren vrijheid te her geven, brachten gezamenlijk de financiële middelen op om dit va- kantieprojekt voor de zesde keer te financieren. Eerder, van 1986 tot en met 1988, voerden de Venrayse Wapenbroe ders drie jaar lang aktie om Britse oorlogsweduwen de mogelijkheid te geven het graf van hun gesneu velde echtgenoot te kunnen laten bezoeken. GRAFLAMP TWEEDE LUSTRUM De Venrayse Wapenbroeders, tot 1986 Veteranen Legioen Nederland (VLN) geheten, werd opgericht in september 1984. Het initiatief tot een oprichtings vergadering werd destijds genomen door Henny Meijer, die hiervoor was gevraagd door de vindingrijke gewestelijke voorzitter van het VLN-Gewest Limburg, de heer Jac ques Brouwer, lt. kol. b.d. Van het voorlopige bestuur, dat in 1984 werd samengesteld zyn de heren Nico van Hoek (thans voorzitter) en Henny Meyer (penningmeester/PR- funktionaris) nog steeds in funktie. Was het in 1984 aanvankelijk een clubje van ongeveer 2() persoden, js het ledenbestand in tie$ jaar hjjqa •vertienvoudigd Het besrtiur bestaat in 1994 uit zeven leden, die voor een periode van vier jaar worden gekozen. De afdeling Venray en om geving. heeft leden uit de gehele re gio (Venray-Horst, doch ook uit Overloon, Maashees, Grubbenvorst, Well, Bergen. Broekhuizen, Tien- ray, Meerlo, Lottum, Griendtsveen, Baarlo, etc.). Het VLN-ledenbestand (sinds 1986 is de naam 'Bond van Wapen broeders') bestond uit diverse oud st rijders te weten van 1940-1945. in clusief verzet en koopvaardij. Indo nesië 1945-1950, Korea 1950-1953, Nieuw-Guinea 1956-1962 Libanon UUR SCHOOLSTRAAT 5 5801 BN VENRAY bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilms (tegen inlevering van deze advertentie, geldig in de maand augustus 1994) De Groep Geleide Wapens (GGW) de Peel is prominent aan wezig tydens de eerste manifesta tie Venray Promotion, zaterdag 3 en zondag 4 september op in- dustrieterrien Keizersveld. De ba sis toont en demonstreert een zogenaamde Triad, een luchtaf- weereenheid bestaande uit onder meer twee Hawk- en een Patriot- raket Het is de eerste keer in de geschiedenis van De Peel dat de basis zich buiten presenteert. Dat meldt woordvoerder P. Bol van de stichting Venray Promoti on die verantwoordelijk is voor de organisatie van het gelijknamige evenement De stichting is blij met de medewerking van de mili tairen. De aanwezigheid van de Hawk- en Patriot-raketten zal on getwijfeld extra bezoekers naar liet terrein op Keizersveld trek ken, meent Bol. Al tegenprestatie biedt de organisatie - samen met bowlingrestaurant Venray - de be trokken militairen een brunch aan. Die is overigens ook voor an dere bezoekers toegankelijk. De Triad-eenheid (de afkorting voor TRIple Air Defense) is te bekij ken zaterdag 3 september tussen 13.00 en 18.30 uur. Die middag is bedienend personeel aanewzig voor tekst en uitleg. Mensen die graag zien hoe een dergelijke installatie wordt opgebouwd wordt aangera den 's morgens te komen kijken. In alle gevallen is de toegang tot het terrein gratis. RESERVEREN De presentatie door de GGW De Peel maakt deel uit van een totaal programma onder de titel Venray Promotion. Andere onderdelen zijn ballonvaarten, helikoptervluchten, bungy-jumping en -shooting en op- De gemeente komt binnenkort met een plan van aanpak om de te genvallende verkoop van industrie- j gronden een impuls te geven. Nog deze maand gaan de afdelingen die betrokken zijn bij industrieterrei nen om de tafel zitten. De verkoop van industriegrond is ook het eer- 1 ste halfjaar niet beter geworden. In totaal is er voor 185.600 gulden ver- j kocht, terwijl voor 1994 in totaal voor 1 miljoen verkocht moet gorden. j In het plan om de verkoop te sti muleren zal vooral aandacht ge- ■j Schonken worden aan zaken als promotie, reklame en public relati- ons. By het opstellen van het plan zal de ondememersenquete, die on- I langs is gehouden door de student D. de Lauw, één van de leidraden j vormen. In de vergadering van maandag- avond werden vragen gesteld naar aanleiding van het resultatenover- De agrarische sektor in de Peel regio staat voor een koude sane ring als het paarse kabinet niet op korte termyn met geld voor de herstrukturering van de land bouw in die regio over de brug komt. Herstrukturering kost de komende 15 tot 20 jaar miljarden guldens. 'Als het ryk geen geld wil geven zal de markt het regelen en dat betekent onherroepelijk koude sanering'. Die sombere voorspelling uitte wethouder Kersten maandag avond in de commissie ruimtelij ke ordening. Hy reageerde op opmerkingen van commissielie- den. Maandag werd onder meer de gemeentel yke reaktie op het provinciaal ontwerp Streekplan voor Noord- en Midden-Limburg besproken. Meerdere frakties sneden de fi nanciële paragraaf, of beter het goeddeels ontbreken ervan, in het ontwerp-streekplan aan. Uitvoe ring van het plan, waarin wordt aangegeven welke aktiviteiten waar in de streek door de provin cie worden toegestaan, kost kapi talen. CDA'er Frans Janssen vroeg zich af of Venray, als ryk en pro vincie geld beschikbaar stellen, haar bijdrage wel kan levereen, gezien de deplorabele financiële situatie. Collega Twan Jansen (PvdA) drong er op aan dal de ge meente snel duidelijkheid moet zien te krijgen bij de provincie over de financiële dekking van het hele verhaal. Wethouder Kersten verzekerde dat er in de regio perspectief blijft voor een (hergestruktiireerde) agrarische sektor. Voor de finan ciering van die operatie is in eer ste instantie het rijk verantwoor delijk. De gemeente komt niet verder dan een paar ton op jaarba sis, terwijl een beetje bedryfsver- plaatsing al gauw een mihoen kost 'Als er geen geld komt rest de gemeente niets anders dan wat fröbelen in de marge en is het ontwerp-streekplan inderdaad een papieren tijger'. tredens van muzikale gasten. Wie mee wil met een heteluchtballon voor een vlucht die in totaal onge veer twee uur duurt, kan reserve ren. Een vlucht meemaken kost 300 gulden per persoon. Reserve ring is eveneens gewenst voor een helikoptervlucht, die 60 gulden kost. Bungy-jumpen en de nieuwe variant bungy-shooting. waarbij het slachtoffer met een soort katapult naar boven wordt geschoten, kost 100 gulden. De toegang tot het ter rein is gratis. Inmiddels is de voorverkoop van het muziekprogramma ook begon nen. Kaarten kosten in de voorver koop ƒ15,- per avond, een passepar tout voor drie avonden kost ƒ35,-. Aan de avondkassa kost een kaartje ƒ17,50. Op het programma staat vrij dag een zogenaamde sehuim- houseparty. Zaterdag treedt de Ven rayse band Design en de volumi neuze disco-ster Big John Russel op. Zondag tenslotte verzorgen het orkest Rendez Vous en de zangers Dries Roelvink en Willem Duijn het muzikale vuurwerk. De avond wordt besloten met een echt vuur- werkspektakel. Zondag staat ook een brunch gepland. Aanzitten kost 25.- voor volwassenen en ƒ12.50 voor kinderen van 5 tot 12 jaar. Kinderen tot 5 jaar mogen gra tis meebrunchen. Reservering voor de brunch is mogelijk bij Bowling Restaurant Venray. tel. 04780- 82223. Kaartjes voor het muziekpro gramma zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij het VW-kantoor in Venray, bij Musicworld in de Passa ge, bij videotheek A la carte, by de Hento Bar (tel. 04780-82964) en bij Emobo in Vierlingsbeek (04781- 36507). zicht van het grondbedrijf. Daaruit bleek eens te meer dat Venray voldoende grond verkoopt voor wo ningbouw, maar dat industrieter rein nog steeds slechts mondjes maat verkocht wordt. CDA-er F. Janssen vroeg zich af of de gemeen te er wel voldoende aan doet. Hij herinnerde nogmaals aan de toe zegging dat er na het gereedkomen van de A73 langs deze autosnelweg borden geplaatst zouden worden waarop de Venrayse industriegron- den worden aangeprezen. Gelukkig worden de tegenvallen de resultaten bij de industriegrond ruimschoots gecompenseerd door de extra-opbrengsten van de grond voor woningbouw. De gemeente heeft dit jaar al voor 5,8 miljoen gul den bouwgrond verkocht, terwijl het jaardoel staat op 10 miljoen. In Venray en op de kerkdorpen ligt het grondbedrijf 3,3 miljoen boven de taakstelling. KEUZES Over het algemeen waren de po litieke frakties tevreden met de reactie van het college. Alleen het CDA vond dat de reaktie van B en W wat te ver door is geslagen naar natuur en milieu, ten koste van de agrarische- sektor. 'Wordt er niet teveel aandacht gegeven aan het natuurgebeuren', vroeg Jans sen zich af en noemde de belang stelling- voor natuur en milieu een 'welvaartsverschynsel*. 'Wil len we welvaart hebben, zal er economie moeten zijn'. Wethouder Kersten verdedigde de reaktie van de gemeente Ven ray, waarin bij de provincie wordt Ze zijn weer volop bezig, de ouderen uit de regio noordelijk Limburg. Voor de dertiende keer wordt in de schouwburg van Ven ray een culturele middag georga niseerd. Gezien de grote belang stelling wordt het programma twee keer uitgevoerd: op woens dag 21 en woensdag 28 septem ber. Het gevarieerd en afwisse lend programma wordt ingeleid door het seniorenorkest uit Horst Burgemeester drs. A.H. Meyer van Seven um heeft zich bereid verklaard de krasse generatie uit de regio met een kort welkomst woord te begroeten. Het programma biedt voor elk wat wils. De afdeling Hegelsom brengt enkele zangnummers ten gehore, terwijl de afdelingen Ven ray en Grubbenvorst enkele volks dansen demonstreren. Horst komt met het romantische toneelstuk 'Piet op vrijersvoeten'. De ouderen- toneelgroep uit Seven um leeft zich uit in het kolderstuk 'Hoe ouder aangedrongen om keuzes te ma ken. 'In de gemeente is niet meer alles mogeiyk. Het zou een ge miste kans zyn voor de regio als we niet kiezen'. Volgens Kersten zyn de huidige spanningen tus sen economie (landbouw, toe risme) enerzijds en natuur en milieu anderzijds, deels juist ver oorzaakt doordat er de afgelopen jaren geen keuzes zyn gemaakt. Kersten waarschuwde dat de Peel regio en een gemeente als Venray by de ontwikkelingen een aktieve rol moeten spelen. 'Nu kunnen we zelf de gang van zaken mee be palen. Als we afwachten, wordt er straks voor ons gekozen" aldus de wethouder. hoe gekker'. Een amusante playback-groep van de LVB-dames uit Bergen ver maakt de bezoekers met een vrolyk optreden. Tussen de bedrijven door komen de geestige commentatoren Mart Wisuians uit Horst en Jos Aben uit Bergen voor het voetlicht. Zy presenteren ook de verschillen de groepen, die op de bühne ver schijnen. Er worden geen entreekaartjes gebruikt. De programma's gelden tevens als entreebewijs. Dus zonder programma geen toegang. De pro gramma's zyn uitgevoerd in ver schillende kleuren: oranje voor 21 september en groen voor 28 sep tember. De entree bedraagt ƒ6,- per persoon-. De programma's zijn van af de laatste week van augustus ver krijgbaar by de plaatselijke KBO-afdelingen. Voor Venray zyn de programma's verkrijgbaar op woensdag 31 augustus tussen 10.00 en 12.00 uur in de Kemphaan. legging van f20,- voor f10,- blouses van f189.- voor f99.- zomerjurkjes van f99.- voor f39.95 rokjes strak van f149,- voor f 75.- blouses van f245.- voor f99,- zomerjassen van f229,- voor f99.- truien van f159.- voor f99,- T-shirts van f119,- voor f49.95 suede bodywarmers van f129,- voor f89.- leren dames broeken van f325.- voor f199.- leren jassen uitzoeken van 199.- tot 499.- enz. enz. OP=PECH HEBBEN Op zondag 21 augustus houdt ma nege Seuren heide in samenwer king met de Noordlimburgse Aanspanning een picknicktocht voor gehandicapten en hun fami lieleden. Om 11.00 uur vertrekken de koet sen vanaf de manege. Om 13.00 uur wordt de picknick gehouden op het evenemententerrein 't Knikkerven. Om 16.00 uur wordt het gezelschap terugverwacht op de manege. DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1994 Nr. 33 De Brits gasten worden onderge bracht in gastgezinnen, die zich vrijwillig hebben aangemeld. Zon der deze gastvrijheid zou het pro- jekt onmogelijk zijn. Het programma bestaat uit twee dagtochten, een feestavond, een ontvangst op het gemeentehuis en de eerder genoemde herdenkings bijeenkomst. Na afloop hiervan zal een lunch worden aangeboden door metaalwarenfabriek Inalfa, die deze traditie sinds 1986 onafgebro ken heeft volgehouden. Tydens deze 50e herdenking zal voor het eerst op alle 800 oorlogs graven een speciale graflamp wor den ontstoken door de Venrayse jeugd. De kinderen van Scouting Venray De Peelspeurders, die ieder jaar medewerking verlenen aan de herdenking, zullen de handen vol hebben om dit vrijheidslicht te ont steken. Een Nederlands bedrijf heeft deze lampen belangeloos be schikbaar gesteld. De Venrayse jeugd zal tevens de bloemen aanreiken, die jaarlijks door diverse instanties en perso nen op het monument worden ge legd. Deze betrokkenheid met de jeugd is erg hoopgevend voor de toekomst wanneer de Venrayse Wa penbroeders de herdenkingslakkei moeten overhandigen aan de vol gende generatie. Aan deze herdenkingsbijeen komst zullen diverse personen hun medewerking verlenen zoals de burgemeester van Venray drs. J.F.A.B. Waals, aalmoezenier van de Koninklijke Luchtmacht N. Mor- peij, terwijl het geheel muzikaal wordt ondersteund door het dames koor Venrode (dit jaar voor de tien de keer!) en harmonie Sub Matris Tutela uit Oost rum. Ook zal weer de doedelzakspeler R v.d. Vorle uit Neer medewerking verlenen en ook de eerder genoemde leden van Scouting Venray. Het geheel wordt geleid door cere moniemeester Henny Meyer van de Venrayse Wapenbroeders, die vele vertegenwoordigers van gemeente besturen, van defensie, van vereni gingen en van oud-strijdersorgani saties, uit binnen en buitenland, zal welkom heten. Op dinsdag 6 september gaat in Venray de eerste kursus buutte- reednen van start. In zes avonden proberen de Venrayse buuttereed- ners Henk van Dooremalen en Jac ques Penris de deelnemers de grondbeginselen by te brengen van het buuttereednen: het schrijven van de teksten, het zoeken van het type voor de buut, het opkomen en het afgaan en alles wat daar tussen ligt. Beide buuttereedners kunnen putten uit eigen ervaringen, maar steunen ook op ervaringen van col lega's uit de provincie. Zo zal de tweevoudige buuttekampioen Pier re van Helden uit Melderslo een avond zyn manier van werken ko men uitleggen aan de kursisten. Verder wordt uitgebreid aandacht besteed aan de grime, de kleding en de attributen. De deelnemers ont- Een aantal Wapenbroeders met hun Britse gasten voor het gemeen- tehuis. De foto is van 1993. 1979-1985. De meerderheid van de bondsleden bestaat thans uit zoge naamde indië-gangers', die voor het grootste deel bestaan uit ex- dienstplichtigen en oorlogsvrijwil ligers. De Venrayse afdeling komt iedere maand bijeen, waarbij de gezellig heid voorop staat en de onderlinge band wordt verstevigd. Wapenbroe ders, in het ziekenhuis opgenomen, worden niet vergeten en vooral de Kerst-in is jaarlijks een bijzonder populaire happening. Ook worden excursies jen leziji- gen tfffi.nd onderwer pen georganiseerd voor de leden, waarbij overige belangstellenden al- tyd welkom zijn. FEEST De Venrayse Wapenbroeders zul len op 7 oktober hun tweede lustrum vieren met een feestavond - diner en een muziek- en dansop- treden in Indië-styl - in café restaurant 't Brugeind te Meerlo. In november zullen tijdens een grote receptie in Venray hopelijk vele handen worden geschud met al die personen, die de Venrayse Wapenbroeders gedurende de afge lopen tien jaar gesteund hebben. vangen bovendien een uitvoerig kursusboek, waarin het behandel de nog eens uitvoerig uit de doeken worth gedaan. Voor de introduktie-avond had den zich vijftien belangstellenden gemeld. Omdat enkelen daarna besloten hebben de kursus niet te volgen is er nog plaats voor een viertal kursisten. De kursus omvat zes avonden (de drie eerste dins dagen in september en In oktober) in het home van MMSK SL Petrus Banden aan de Oude Oostrumse- weg. De kosten bedragen 66 gulden per persoon of zoveel minder als mogelijk is. Zij die nu een late roeping heb ben. kunnen zich alsnog melden by: Jacques Penris. Zandakker 10. tel. 85364 of Henk van Dooremalen. Rochusstraat 5. tel. 84192. Uiterlijk tot 31 augustus!

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11