PEEL EN MAAS De Batavieren jubileren Drie buitenlandse volksdansgroepen in Venray Tentoonstelling over orgaan- en weefseldonatie coi\i>aint Voor zevende maal KNVB-jeugdvoetbalweek SPECTACULAIRE OPRUIMING bij kortingen van 30 tot 70% En zoë was 't ien Venroj is 'n welkom verjaardagskado Verkrijgbaar in de boekhandel Woningen op plaats Boerenbond Leunen 21e Bevrij dingsrit in Overloon Informatiewagen over geloof weer in Venray MA BELLE Folklorefestival volksdansvereniging Opanka Venray staat over drie weken een avond in het teken van inter nationale volksdansen. Drie volksdansgroepen uit het buiten land treden qp 25 augustus in de Venrayse schouwburg De Beeje- kurf op, samen met de organise rende gastvereniging Opanka uit Venray. Het is voor het eerst dat in Venray een uitvoering op deze schaal wordt gegeven. In een drie uur durend programma kan het Noordlimburg- publiek kennismaken met dan sen, volksgebruiken en culturen uit Turkije, Zweden en Bulgarije. Opanka zelf zorgt voor de Neder landse inbreng. Uit Turkije komt een groep dan sers van de universiteit van Istan- boel. Al jaren brengt. Bahcelievler Folklor Demegi een keur aan dan sen uit alle delen van het land. Zwe den wordt vertegenwoordigd door Norra Rada Bygdelag uit het Mid- denzweedse stadje Hagfors. Deze groep toont deze avond kleurrijke kostuums uit diverse provincies. Als derde buitenlandse groep treedt in Venray de Bulgaarse dans groep Pastrina op uit de stad Monta na, het vroegere Mihailovgrad. Elke dansgroep heeft een eigen orkest voor de muzikale begeleiding. Ook volksdansvereniging Opanka be schikt sinds twee jaar over een or kest dat zich deze avond niet onbetuigd zal laten. De voorstelling op 25 augustus begint om 20.00 uur in schouwburg de Beejekurf. Toegangskaarten ad ƒ15,- p.p. zijn nu reeds verkrijgbaar bij: Jolanda van Dalen, Walstro 21, tel. 10995; Joke Postma, Klaproos 25, tel. 81131 en Gerry Penris, Zan- dakker 10, tel. 85364. In het St. Maartens Gasthuis in Venlo en in het St. Elisabeth Zie kenhuis in Venray is in twee opeen volgende weken gedurende een week de tentoonstelling over orgaan- en weefseldonatie, 'Donor worden, dat doe je voor elkaar', van de Stichting Orgaan- en Weefsel donorvoorlichting te zien. De tentoonstelling geeft op een il lustratieve manier informatie over donatie van weefsels en organen na overlijden. Deze weefsels en orga nen worden dan bij de overledene uitgenomen ten behoeve van trans plantatie bij ontvangers, die daar door een sterke verbetering en soms zelfs redding van hun leven krijgen. De tentoonstelling is voor ieder een vrij toegankelijk en dagelijks te bezichtigen. Van maandag 8 tot maandag 15 augustus in het St. Maartens Gasthuis te Venlo in de middenstraat. Van maandag 15 tot maandag 21 augustus in het St. Eli sabeth Ziekenhuis te Venray in de centrale wachtruimte van de poli kliniek. Informatiebijeenkomsten Naast de tentoonstelling worden er ook informatiebijeenkomsten georganiseerd. Tijdens deze bijeen komsten wordt een videofilm vertoond en zal iemand van de Stichting Orgaan- en Weefseldonor voorlichting uitleg geven over de werkzaamheden van de stichting. Een medewerker van de Ziekenhui zen Noord-Limburg geeft informa tie over de gang van zaken met betrekking tot orgaan- en weefsel donatie binnen de ziekenhuizen. Ook zal er een transplantatie coördinator van de 'stichting Euro- transplant aanwezig zijn voor even tuele toelichting. Deze bijeenkomsten vinden plaats op donderdag 11 augustus in het auditorium van het St. Maar tens Gasthuis en op donderdag 18 augustus in de voormalige biblio theek van het St. Elisabeth Zieken huis te Venray. Op beide dagen vinden de bijeenkomsten plaats om 11.00 uur, 15.00 uur en 16.00 uur. Deze informatiebijeenkomsten zijn voor iedereen vrij toegankelijk. Voor vragen kunt u kontakt opne men met het patiëntenservicebu reau in Venlo, tel. 077-552445 of Venray 04780-22241. De gemeente Venray wil mee werken aan de bouw van zes wo- j ningen op het terrein op de hoek van de St Catharina- en de St. Ap- polloniastraat in Leunen. Op deze plaats is nu nog de Boerenbonds winkel van de LLTB gevestigd, maar de Boerenbond is bezig met nieuwbouw achter de voormalige melkfabriek. I De gebroeders Voermans uit Leu- jnen hebben het Boerenbondscom plex gekocht en willen na vertrek van de LLTB het pand slopen en er zes woningen bouwen. Een rij van vier woningen is gepland met de voorzijde aan de St. Cathari- nastraat, aan de St. Appolloni- astraat komen twee vrijstaande woningen. Die ontwikkeling past volgens de gemeente goed in de ste- debouwkundige visie voor het dorp. Ook qua architectuur, details en keuze van het materiaal is volgens de gemeente goed rekening gehou den met het dorpse karakter van Leunen. Op termijn zijn wellicht enkele aanpassingen in de Cathari- nastraat nodig om het karakter van een woonstraat met veel woningen dicht aan de weg te benadrukken. Het voorstel -om Tfiëe te werken aan de bouwplannen van de gebroe ders Voermans wordt maandag 15 augustus besproken in de commis sie ruimtelijke ordening. De verga dering begint om 19.00 uur en is openbaar. Paarden op rijbaan In de nacht van maandag op dins- ig kwam er bij de politie een mel ding binnen dat op de rijbaan van de Muurpeper in Landweert enkele paarden zouden lopen. De politie kon de eigenaar achterhalen en die werd uit zijn bed gebeld om zijn paarden in de wei te plaatsen. Het is niet de eerste keer dat die paarden aan de wandel zijn gegaan. Winkeldiefstal Een 30-jarige Venrayse werd maandagmiddag door personeel van een warenhuis in de Gro testraat op heterdaad betrapt toen zij een portemonnee ter waarde van 29,95 wilde meenemen zonder te betalen. Zij werd aan de politie overgegeven, die haar na verhoor en opmaking van proces-verbaal naar huis stuurde. Tas weggehaald Een 14-jarige scholier uit Oostrum was bezig met vakantie werk op een terrein aan de Spurk- terdijk. Hy legde zijn rugzak met daarin een tas met persoonlijke Spullen, zijn thermosfles en boter hammen aan de kant van het per- Ceel. Tussen 09.00 en 10.00 uur maandagmorgen heeft de dader toegeslagen en uit de rugzak de tas meegenomen. Vernielingen aan auto's Een 51-jarige inwoner deed aan gifte van vernielingen aan zijn per sonenauto die hij geparkeerd had aan de Deken Berdenstraat. Met een scherp voorwerp waren kras sen in het lakwerk aangebracht. De vernielingen vonden plaats in de nacht van vrijdag op zaterdag. In de nacht van zaterdag op zon dag werden de twee rechter banden van de personenauto van een 66- jarige inwoner met een scherp voorwerp lek gestoken. De auto stond geparkeerd in de Pastoor v.d. Gaetstraat. W inkeldiefstallen Vrijdag werd in de Grotestraat een Pools echtpaar aangehouden inzake winkeldiefstal. Beiden, 30 en 32 jaar oud. werden ingesloten. De politie bleek een goede vangst te hebben gedaan, want het tweetal had diverse zaken in het centrum bezocht om daar - proletarisch - te winkelen. De artikelen die zè op de ze wijze hadden verkregen hadden een waarde van enkele honderden guldens. In de loop van zaterdag werd het tweetal over de grens gezet. Nu heeft de politie nog een hele puzzel op te lossen om het gestolen goed aan de winkeliers terug te geven. Wat past het beste bij mijn huis? Vaak ziel u bij u in uw omgeving een smaakvol ogende kleurenkombinatie van buitenverf. Toch betekent dit niet automatisch, dat dezelfde kleuren het op üw huis ook goed doen. De Verf Wand-adviseur helpt u beter bij uw strikt persoonlijke kleurkeuze. Schilderwerk kost geld, dus doe 't goed. Ons advies: kies een professionele verf, die ook door de vakschilder wordt gebruikt Die zeer goede merken zijn ook bij Verf Wand te koop Ze kosten wat meer in aanschaf, maar u hebt er jaren langer geen omkijken n. VEKFfr WAND de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray, Tel 04780-82810 DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 Nr. 31 HONDERD VIJFTIENDE JAARGANG Voor de zevende maal in sukses- sie vinden in Limburg op acht ver schillende plaatsen jeugdvoetbal- weken plaats. Een der plaatsen is Horst, alwaar de KNVB nauw sa men werkt met de jeugdafdeling van Wittenhorst en de scheidsrech- tersvereniging Horst-Ven ray. Met bijna 300 kinderen is Horst andermaal de grootste plaats. Aan het Horster kamp nemen o.a. voet ballers deel van DIS Oirlo, W Oostrum, SV Ysselsteyn, SV Leunen en SV Merselo. Totaal over alle plaatsen nemen bijna 1675 kinde ren deel. De wederom geheel belangeloze bereidheid van totaal ongeveer 350 vrijwilligers maken deze interes sante voetbalweek betaalbaar voor de spelertjes. Alleen in Horst al zijn ruim 50 spontane medewerkers de hele week aktief. Tijdens de week De Toerklub Overloon organi seert dit jaar voor de 21 maal de Be- vrijdingsrit. Deze tocht is een toertocht en een gezinsrit. Na het grote sukses van de Fiets vierdaagse verwacht de TKO weder om een grote belangstelling voor de gezinsrit. De afstanden van 25 en 40 km zijn uitermate geschikt voor een gezinstocht, terwijl de 101 km meer voor de toerryders zijn. Voor elke afstand is er een rust en kontroleplaats, welke dan tevens gebruikt worden om de deelnemers een versnapering aan te bieden. De ze prachtige fietstocht waar ieder een aan kan deelnemen, voert de fietsliefliebbers door de mooiste plekjes in onze omgeving. De gehe le route is aangegeven met bordjes terwijl u tevens bij de start een rou tebeschrijving in ontvangst kunt nemen. Na goed volbrengen van de ze Bevrydingsrit is er voor die deel nemers een prachtige herinnering. Enkele motieven om aan de be vrydingsrit deel te nemen zijn: Er is keuze uit drie verschillende af standen. zodat ook het gehele gezin kan deelnemen; zowel met de echte rekreatieve fietsers als met de meer geoefende toerryders is rekening gehouden; u komt en ziet delen uit deze mooie omgeving, die u mis schien nog nooit eerder gezien heeft; er is een rustplaats waar u een versnapering aangeboden zal worden. De inschrijving voor de Bevry dingsrit is bij 't Hof van Loon. Voor de 101 km kan men inschrijven van 07.00 tot 09.30 uur; voor de ove rige afstanden van 07.00 tot 11.00 uur. Het inschrijfgeld is: volwassenen met herinnering ƒ7,-; volwassenen zonder herinnering ƒ4,-; kinderen met herinnering ƒ4,-. Voor meer informatie: tel. 04781-41488 of 42049. Inbraak in woning Tydens afwezigheid van de bewo ners, tussen vrijdagavond en zater dagmiddag, zijn onbekenden door forcering van de toegangsdeur de woning van een 49-jarige aan het Gemmadal binnen gekomen. Uit de woning werden een cd-speler, een kleurentelevisie, een draagbare te lefoon met oplader, een creditcard en 16 cd's ontvreemd. Kindje viel uit kinderzitje Donderdagmiddag omstreeks 14.00 uur viel door een ongelukkig toeval de fiets van de vader van een 9 maanden oud kindje om, toen hij de achterdeur wilde afsluiten. Bij de val liep het kindje waarschijn lijk een sleutelbeen fralctuur op en werd per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd. Het ongeval vond plaats aan de Koningskaars. worden vele aspekten van het voet bal afgewerkt, onder meer oefenvor men van verschillende positie spelen, penalty's nemen en wed- strijdvorm 4:4 en 8:8. Ook zijn er spelregels en een kvvis. De officiële opening is maandag 8 augustus om 09.45 uur bij de kanti ne van Wittenhorst. Dinsdagmor gen vanaf 11.00 uur is een deel van de VW-selektie tot ongeveer 12.30 uur aanwezig. Vrijdagmorgen om 11.30 uur is de altijd spannende finale van de penaltybokaal met als gastkeeper Ger Custers (Wilhelmina'08). Om 14.30 uur wordt de voetbalweek besloten met de diverse prijsuitrei kingen. Belangstellenden zyn uiteraard gedurende de gehele week welkom op het Horster sportpark. De informatiewagen van de ka tholieke stichting 'Koningin van de Vrede', ook wel bekend als de Maria le wagen, brengt zaterdag 13 augus tus een bezoek aan Venray. Op de Grote Markt, voor de muziekschool, staat de wagen van 09.30 tot 17.00 uur. Via de Mariale wagen wil de stichting het katholieke geloof en de vrede bevorderen. Dat gebeurt onder meer door het verstrekken van cassettebandjes met Marialie- deren, rozenkransen, bijbels en een gebedsfolder met dagelijkse ge beden en oefeningen. Bezoekers aan de Maiiale wagen ontvangen gratis een gezegende medaille en het boekje 'Het worde licht'. Ook wordt tweemaal het rozenkransge bed gebeden, tussen 11.30 en 12.00 uur en tussen 15.00 en 15.30 uur. Politie schakelde traktor uit Dinsdagavond kwamen er klach ten bij de politie over een waterka non dat over de St. Jozeflaan in Smakt naar een akkerland spoot en wel dusdanig dat het verkeer daar van overlast had. De politie kon de eigenaar niet opsporen en daarom werd besloten om de motor van de traktor, die het water oppompte, uit te zetten. De sleutels nam de politie mee naar het bureau en daar kan de eigenaar ze ophalen. Geen voorrang Donderdagmorgen omstreeks 11.30 uur verleende een 29-jarige bestuurster van een personenauto uit Utrecht op de kruising Lem- menweg-Heidseweg geen voorrang aan een van rechts komende perso nenauto, bestuurd door een 34- jarige Venraynaar. De Venrayse bestuurder moest voor behande ling van de opgelopen verwondin gen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De beide auto's werden zwaar beschadigd. Bromfietser verleende geen voorrang Maandagmiddag omstreeks 15.15 uur verleende een 17-jarige brom fietser, toen hij vanaf de Kenne- dystraat de Langstraat wilde inrijden, geen voorrang aan een van links komende personenauto bestuurd door een 31-jarige in woonster. Die kon de bromfiets niet meer ontwijken. Bij de botsing kwam de bromfietsbestuurder ten val en liep verschillende verwon dingen op. Daarvoor moest hij zich onder medische behandeling stellen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Dit jaar is het 75 jaar geleden dat in Castenray handboogschiet vereniging De Batavieren werd opgericht Het hele jaar hebben de Castenrayse handboogschut ters extra aktiviteiten op het pro gramma staan. Het hoogtepunt van het jubileum valt in het week end van 19-20 en 21 augustus. Dan wordt een receptie en een open dag gehouden. Eerder dit jaar tekenden de Bata vieren, ook al in het kader van hun jubileunyaar, voor de organisatie van de eerste uitgave van de wedstrijden om de Gemeente Cup, een kompetitie tussen alle hand boogsportverenigingen in de ge meente. De Casten raynaren wisten de cup overigens thuis te houden. Bij een andere gelegenheid, in juli, werd intern gefeest, waarbij meteen enkele jubilarissen gehuldigd wer den. Oud- en ere-voorzitter II. Cre- mers werd by die gelegenheid gefeteerd omdat hy al 60 jaar lid is, waarvan 28 jaar als voorzitter. Ook werden G. Weijs en J. Houwen ge huldigd. Zij zijn 25 jaar lid van de Batavieren. HISTORIE Iben de Eerste Wereldoorlog 1914-1918 ten einde was werd in Castenray de burgerwacht opge richt, maar al spoedig bleek dat de ze gelukkig overbodig was. Daarom besloten enkele mensen die daarin dienst hadden gedaan om over te gaan tot oprichting van een of ande re vereniging om zodoende de daar in ontstane vriendschappelijke banden te kunnen handhaven. Maar ook om, voor zover er vroeger sprake van vrije tijd kon zyn, deze op een aangename wijze te verdry- ven. Over wat voor vereniging dit moest worden liepen de meningen nogal uiteen; enkele personen spra ken zich uit voor een geweerschut terij, weer andere waren voor een fanfare, terwijl er ook voorstanders waren voor een handboogschutte rij. Na het een en ander tegen el kaar afgewogen te hebben, en waarvan de eerste twee mogelijkhe den te zwaar werden bevonden (fi nancieel) werd er gekozen voor 'den doel'. Zelfs enkele personen uit Venray, te weten Antoon Poels en Johan Claessen hadden hierbij een vinger in de pap gehad en zij waren zelfs bereid om hun materiaal uit te le nen. Na hiermee wat geoefend te hebben ging op 28 juni 1919 de ko gel door de kerk en werd de vereni ging definitief opgericht. 25 Personen hadden zich opgegeven en het eerste bestuur bestond uit H. Philipsen (voorzitter), P. Philipsen (sekretaris). Als lid van het bestuur werden gekozen Grad Dinghs, L. Philipsen en Johan Rambags. Als clublokaal werd gekozen voor café Van Rhee, dat zich toen juist vanuit Oirlo in Castenray vestigde. Het. schuttersbloed stroomde nog vers door de aderen, zodat er vele uren aan het oefenen werden besteed. In het begin gebeurde dit zomaar in de wei en dit was niet geheel van geva ren ontbloot, want men kon er geen pijl op trekken waar of deze terecht kwamen. Dat men voor de naam De Bata vieren goed gekozen had mocht ook al spoedig blijken, want weldra liep er in de wei nogal wat aangeschoten wild rond. Zo kon het ook wel eens gebeuren dat er een konijn 't haasje werd. EERSTE BEKER Had men in het. begin slechts de beschikking over twee geleende bo gen, na korte tijd waren er al enke len bij die zich zelf een boog aanschaften. De prijs was voor die tijd niet mis, ƒ25,-. Dat men om beurten van dezelfde boog gebruik moest maken was eigenlijk niet zo'n probleem, want men schoot toen nog met zogenaamde Turkse eiken. Deze bogen waren niet van een vizier voorzien. Wel had ieder zyn eigen pylen. Al in het eerste jaar trok men de stoute klompen aan en ging men op concours in Oploo. Al viel men dan ook buiten de prijzen, men was in ieder geval toch ingezegend. Maar na enkele jaren intensief trai nen konden de prestaties ook hier niet uitblijven. Een stille getuige hiervan zou de pryzenkast kunnen zyn, ware het niet dat tijdens de oorlogsjaren alles verloren is ge gaan, zelfs gouden medailles waren er by. Maar wat niet verloren is gegaan, dat zijn vele prettige herinneringen zoals bijvoorbeeld het jaar 1928. Toen waren het De Batavieren die als eerste vereniging uit Venray een beker in de wacht wisten te slepen en wel op een concours in Mel- derslo. In 1929 verhuisde men met den doel naar café Kuipers (thans café Hesen-Kuijpere) waar men ook nu nog, na precies 65 jaar, tot ieders te vredenheid zyn onderkomen vindt. Grote gloriejaren beleefde men zo ongeveer tussen 1930 en 1938 en van 1979 tot 1986. De Batavieren waren toen bekend als een stel 'kwaaie' schutters en waren niet al leen in hun distrikt, maar ook ver daarbuiten byna niet te kloppen. Vooral de laatste periode ligt ons nog vera in 't geheugen. Was er, zoals reeds eerder ver meld. tijdens de laatste wereldoor log alles verloren gegaan, dan is dit niet geheel juist, want de liefde voor de handboogsport was toch geble ven. Zo werd er direkt na de oorlog onder leiden van meester Vollen- bergh (hij was voorzitter van 1921- 1951) 'Den Doel' weer heropgericht en men begon weer te trainen dat de stukken er soms aiVlogen. Ieder vry uurtje werd benut, zoals zondag voor en na de Hoogmis en voor en na het Lof. Onder deze diensten mocht er niet geschoten worden van mijnheer pastoor. Dankzy de geweldige inzet raakte de pryzen kast ook al weer spoedig overvol, ja het is zelfs zo, dat. diverse bekers en lauwertakken naar de zolder ver huisden wegens plaatsgebrek. De receptie ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum wordt vrij dag 19 augustus gehouden van 19.30 tot 21.30 uur en. vindt plaats in het doelhuis van de ver eniging aan de Horsterweg 70 in Castenray. In hetzelfde weekend wordt zondag 21 augustus van 14.00 tot 18.00 uur een open dag gehouden. Iedereen die belang stelling heeft voor de hand boogsport kan dan terecht bij het doelhuis om zelf de sport te be oefenen. Op de foto van de jarige hand boogsportvereniging op de voorste rij v.l.n.r. erevoorzitter H. Creniers (2e van links), vice-voorzitter J. Toe ken, voorzitter G. Creniers. sekreta- ris/penningmeester M. Synulders en de bestuursleden J. Vollenberg en B. Emonts. -■MllMtlht" LtxUr- en Houtufut mode Schooisl'aai 24 5801 BP Venray Tei 0478083500 leder- en boutique mode Vandalen aangehouden In de vroege zondagmorgen wer den door de politie twee Engelsen, afkomstig uit Laarbruch, aangehou den.- Ze hadden vernielingen ge pleegd aan personenauto's van inwoners uit Wellerlooi en Venray die geparkeerd stonden öp het Gou den Leeuwpad. Zij hadden met een scherp voorwerp krassen aange bracht op de kofïerdeksels van de auto's. Aan de hand van de verkla ringen van getuigen kon het twee tal worden aangehouden. De vandalen zijn 18 en 24 jaar oud. Zij werden ingesloten en later na ver hoor en opmaking van proces verbaal op vrije voeten gesteld. Auto over de kop Donderdagmorgen omstreeks 06.40 uur verloor een 20-jarige bestuurster van een personenauto uit. Ysselsteyn op de Puttenweg door onbekende oorzaak de kontro- le over de auto. Zy wilde korrigeren. maar haar auto raakte in een slip en kwam via het fietspad en de weg berm in een tuin van een woning tot stilstand. De auto sloeg by de ca priolen enkele malen over de kop. De bestuurster moest voor behan deling van enkele verwondingen naar het ziekenhuis worden ver voerd. De auto was rijp voor de sloop. Oplettende buurman Vrijdagavond omstreeks 23.00 uur bemerkte een bewoner van de Vennenweg in Oostrum dat er in de woning van zijn buurman - die niet thuis was - werd ingebroken. De gealarmeerde politie was snel ter plaatse en kon één van de ver dachten aanhouden. De politie kreeg direkt assistentie van de poli tie van de basiseenheid uit Horst en samen konden ze op de Deurnese- weg een tweede verdachte aan houden. Twee verdachten wisten te ontko men. mede door de ingevallen duis ternis. De snelle aktie en de ontdekking van de buurman had wel tot resul taat dat een groot aantal goederen die de daders reeds klaar gezet had den, waaronder kleding en een filmcamera achterbleven. Ook de door de daders gebruikte personen auto werd achtergelaten en door de politie veilig gesteld. De daders waren binnengekomen door forcering van een deur. De twee aangehoudenen, beiden Roe menen, van 24 en 25 jaar waarvan er één woonachtig is in Venlo, zyn in verzekering gesteld. Uit het on derzoek bleek nu reeds dat zy zich op grote schaal hadden schuldig ge maakt aan diefstallen. Het onder zoek naar de twee gevluchte verdachten wordt voortgezet

Peel en Maas | 1994 | | pagina 9