Vrijdag start van kermis De kermis door de eeuwen heen Kermisexploitant: moderne ondernemer die weet van aanpakken Kermis in 't Podium OOK PEEL EN MAAS Oude foto Bovak-Kermisstad van het jaar -S Hi'., L/Oiiufc/oaj 4 auydolub lai»^ - Pagma 11 De kenniswereld is een wereld op zich. Een wereld met eigen normen en waarden welke in acht genomen worden. Hoewel het be roep van kermisexploitant voor iedereen open staat, blijkt dat maar weinigen welke niet uit het kermisbedryf voortkomen het vol kunnen houden op de kermis. De onregelmatige werktyden, de stress, het reizen en trekken van de ene naar de andere kermis, het verantwoord kunnen pachten en dergeiyke maakt dat zij die niet bekend zijn met het traditionele kermisbedrijf vaak na een ker- misseizoen, of zelfs korter, het vak van kermisexploitant nood gedwongen moeten opgeven. Het beroep van kermisexploi tant gaat veelal over van vader op zoon of van moeder op dochter en wordt derhalve met de paplepel ingegoten. Immers: een kermisexploitant moet alles kunnen en alles weten: Hij/zij moet kunnen pachten, zyn haar attrakties kunnen onderhou den en exploiteren, kennis hebben van de verschillende verpachtings systemen - niet alleen binnen Ne derland, maar steeds vaker ook daar buiten - zakelijk zyn en openstaan voor nieuwe ontwikke lingen. Dit is maar weinigen buiten het traditionele kermisbedrijf gege ven. Zoals reeds opgemerkt: de eisen die aan de gemiddelde ker misexploitant gesteld worden, wor den steeds groter. De gemiddelde kermisexploitant kan zyn/haar zaak/zaken in Neder land maar van Pasen tot november exploiteren. In deze periode dient verdiend te worden voor een heel jaar en dient er ook nog een reserve te worden opgebouwd om te in vesteren en om te kunnen pachten voor het daaropvolgende kermis- seizoen. Gezien de steeds hogere bedrijfs kosten is het verklaarbaar dat steeds meer kermisexploitanten hun werkterrein gaan uitbreiden middels tournees in de winter maanden in het buitenland, mid dels het organiseren van winter kermissen in overdekte hallen, middels het organiseren van kerst markten, etc. Een ding is zeker: een kermisexploitant houdt niet van stilzitten en weet van aanpakken! Ieder jaar moeten de kermisex ploitanten vanaf half december tot en met maart daaropvolgend in schrijven voor kermissen waarop men zijn/haar zaken wil exploite ren. Het behoeft geen betoog dat de belangstelling voor de grote(re) en goede kermissen zoals bijvoorbeeld Amsterdam, Tilburg, Hoorn en Eindhoven groot is en dat er derhal ve hoge bedragen - noodgedwongen - dienen te worden aangeboden om een standplaats te kunnen ver krijgen. Hierbij stelt de Bovak, de nationa le bond van kermisbedrij fhouders. zich op het standpunt dat eigenlijk niet aan kermissen verdiend zou mogen worden door gemeenten en overige verpachters en dat de orga nisatie van een kermis eigenlijk kostendekkend zou moeten zijn. Bij hoge pachtsommen moet het publiek - noodgedwongen - het ge lag betalen en draagt de Grondwet de Overheid niet op om voorwaar den te scheppen voor de maat schappelijke en culturele ont plooiing van haar burgers; dus ook voor kermissen en circussen? voor uw KETTING FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 Wethouder Bert Kersten opent vrijdag 5 augustus om 16.00 uur officieel de Venrayse kermis 1994. Gelijktijdig gaan dan de ballonnen van de kinderen de lucht in en begint een zesdaags programma dat in Venray traditio- neel het hoogtepunt van de zomerf vormt voor de eigen inwoners en in de regio verblyvende toeristen. Het startschot wordt dit jaar gege ven op het Schouwburgplein, bij de Turbo Polyp, één van de attrakties die jaar in jaar uit terugkomen op de Venrayse kermis. Kinderen die willen meedoen aan de ballon- wedstryd, kunnen by het gemeen tehuis of het VW-kantoor aan de Grote Markt een deelnameformu lier gaan halen. Tegen inlevering van dat formulier krygen de deel nemers vanaf 14.30 uur op het Schouwburgplein gratis een ballon. Tot 16 september kunnen deelne mers terugontvangen ballon kaar ten inleveren by het gemeentehuis. In oktober worden in dit blad de prijswinnaars bekend gemaakt. Wethouder Kersten maakt als de attrakties goed en wel draaien met een aantal genodigden een rond gang over de kermisterreinen. Gasten die 's avonds hetzelfde doen maken kans een stripfiguur tegen het lijf te lopen en getrakteerd te worden. Onderdeel van de kermis 1994 is natuurlyk ook de kennismarkt. Die vindt maandag plaats óp het voor verkeer afgesloten deel van de Juli- anasingel. Vorig jaar was deze markt zeer geslaagd en dat sukses hopen gemeente en marktkooplui te continueren. Daarvoor is onder meer de medewerking van de clown Meneer Malloot gevraagd. Hy zal het marktpubliek vermaken met zyn grappen en grollen. Dinsdagavond, rond de klok van tien, een ander inmiddels traditio neel onderdeel van de Venrayse kermis: het vuurwerk. Vanaf de ter rassen heeft het publiek een goed uitzicht op het kleurrijke en knal lende schouwspel. Het vuurwerk wordt aangeboden door de geza menlijke kermisexploitanten. LOTERIJ Woensdag, omstreeks 21.00 uur, vindt de trekking plaats van de lote rij. Vorig jaar was die een groot suk ses en stonden honderden mensen met hun lootjes in de hand op het Wilhelminaplein. Nu daar een win kelcomplex in aanbouw is, wordt de prysuitreiking verplaatst naar de hoofdingang van het gemeentehuis. De hoofdprijs van de loterij wordt gevormd door _een -tiendaagse Van Ham-busreis voor twee personen naar de Spaanse badplaats Beni- dorm. Daarnaast wordt een groot aantal prijzen onthuld. Bezoekers aan de Venrayse ker mis maken \§m vrijdag tot en met woensdag bij alle vermaakzaken kans op een gratis lot De loten kun nen woensdag tussen 18.00 en 20.30 uur worden ingeleverd bij de autoscooter op de Grote Markt Burlesk weer op de planken Café 't Podium heeft met de ker misdagen in Venray van 5 t/m 10 augustus weer een uitgebreid en verrassend muziekprogramma sa mengesteld. Vrijdag 5 augustus: VHZ de kerk uit De acht-mansformatie uit Venlo bestaande uit ex-leden van Mad Habbis is niet in een bepaald holye te stoppen. En dat willen ze ook niet! Dol en dwaas noemen ze zichzelf. Eigen nummers en bewer kingen van uiteenlopende compo nisten en groepen zoals Willem Breuker. Rowwen Heze, Zappa, Mad ness, Verdi, de gebroeders Brouwer. Stones, etc. Aanvang 22.30 uur. Zaterdag 6 augustus: Madford Slim. Blues-rock band met Niels v. Hoorn, Hans Waterman en Madford Slim zelf. De band was reeds eerder in 't Podium met een swingende show, waar het publiek geen genoeg van kon krygen. Aanvang 22.30 uur. Zondag 7 augustus: Burlesk. Vemrays bekendste band van de laatste jaren nog één keer, gewoon Uit 1958 dateert, deze vrolijke prent Vertier in het Lunapark, één van de onverwoestbare, attrakties van de kermis. (Foto-, Kotlektie J. v.d. Putten). omdat ze er zin in hebben. In sep tember geven ze nog hun medewer king aan de 'Night of the Proms' in de schouwburg en wat bühnegevol en een generale repetitie kan dus geen kwaad. Aanvang 19.00 uur. Maandag 8 augustus: Clemens v.d. Ven. Blues, rock en roll en bal lads. Wie kent hem niet in Venray. Altijd swingend en met aparte stem brengt hy samen met één a twee andere muzikanten een spetterend optreden. Aanvang 19.00 uur. Dinsdag 9 augustus: Amster damse Avond. Traditie met carna val en kennis. Kroegbaas Geert zingt samen met Dorothé Cox en Judith vanachter de bar Nederland se en Engelstalige nummers. Aan vang 21.30 uur. Woensdag 10 augustus: Power Supply. Aanstormend talent uit de regio. Waren reeds aktief op talen tenjachten en in kroegen. De band brengt stevige soul. blues en rock met knallende blazers, een pom pende bas en een stevige beat. Aan vang 21.30 uur. Slecht is het dorpje, waar en wis, Waar het niet eens kermis is. Kermis, kermis moet er wezen, Kermis moet ook z{jn geprezen, Want de ware kermisvreugd Maakt den menscb eerst regt verheugd!' Over de oorsprong van de ker mis bestaan diverse versies. Een versie houdt het erop, dat de ker mis in de Romeinse tyd ontstaan is. Een andere versie wil, dat de eertyds met veel luister gevierde sterfdag van de patroon van een parochie, derhalve een zuiver ker- kelyk feest, de voorloper is van de huidige kermis. Zonder ons in de vraag te verdiepen welke de juiste versie is, geloven wy dat voor bei de versies veel te zeggen valt De Romeinen gaven de in onze streken wonende stammen toe stemming om een soort jaarmarkt te organiseren. Het Romeinse woord voor dit evenement: 'forum' is duidelyk stamverwant met het Franse 'foire' of het Engelse 'fair' voor kermis. Tal van mensen uit een bepaalde streek kwamen naar het forum om elkaar te ontmoeten en om inko pen te doen. Ambulante handela ren boden hier hun waren aan. Zo'n jaarmarkt trok ook standwer kers en niet te vergeten straatar tiesten aan. Hierin valt dus het element jaarmarkt/kermis te ont dekken. Dit is ook het geval bij de middel eeuwse feesten ten gunste van ver jaardagen van patroonheiligen of bij de wijding van een kerk. De plechtigheden gingen vaak gepaard met handelsaktiviteiten rond het kerkgebouw en optredens van to neelspelers, zang- en muziekgroe pen en dergelijke. Niet zelden kwamen er ook pro cessies aan te pas. De kerkmis werd een kerkelyk en wereldlijk feest. Van de kermismis naar kermis was tenslotte maar een stap... In het zuiden van Nederland, met name in Limburg, leeft de oor sprong van de kermis nog voort in tal van zomerkermissen welke ge paard gaan met processies. Zodra de processie is uitgetrokken, begint de kermis. PER SCHIP In de jaren 1820-1870 was er ran bestrate wegen nog geen sprake. Dit bemoeilykte het transport van ker- miszaken over de weg. De toenmali ge kermisondernemers wisten daar overigens wel raad mee. want de vaarwegen boden uitkomst. Het ver voer geschiedde toen in hoofdzaak over het water per schuit en per schip. Na de verbetering van de we gen in de jaren na 1870 konden de kermiszaken over de weg vervoerd gaan worden. Met paard en wagen uiteraard. Afgaande op geschiedkundige ge gevens bestonden de eerste kermis zaken uit rondreizende menage- riën, kijkwerken met exotische dieren, waaronder slangen en ar- tiestenshows van muzikanten, die rentemmers en niet te vergeten de magische slangenbezweerders. DRAAIMOLEN Aan de basis ran de eerste mega- nische vermaakzaak op de kermis heefl zeker de draaimolen gestaan: Op het principe van de draaimolen berusten nog steeds de high-tech at trakties van nu. De grote evolutie die de draaimolen heeft doorge maakt is waard om nader bekeken te worden. Aangenomen wordt dat. de carrousel ontstaan is uit de tol. Samen met de schommel was dit speeltuig de enige vorm van ver maak bij onze voorraderen. De om vorming van tol naar draaimolen bleek mogelyk door middel van en kele kruisbalken waaraan touwen zaten en waardoor het genot van een carrousel binnen handbereik lag. De draaimolen, zij het erg pri mitief, was hiermee geboren. Veel liefhebbers van dit vermaak pakten touwen beet en liepen snel in het rond totdat zij in de lucht zweefden. Door de mast later te overkruisen met meerdere balken trad een ver betering van de eerste amuse mentsinrichting in. Tben door de toeloop van het pu bliek verandering dringend nodig was, en het publiek minder krachtsinspanning eiste, was het logisch, dat aan de afhangende tou wen een vloer werd vastgemaakt. Later liet men paarden deze volgela den molen (de bezoekers stonden toen nog op de vloer) in beweging brengen door tegen een balk te duwen. In de 19e eeuw ontstonden steeds mooiere draaimolens met prachtig dekorwerk. Enkele van deze ju weeltjes kan men nog steeds op de kermis aantreffen. CONEY ISLAND Het moet een Amerikaanse uit vinder geweest zyn, namelijk La- marcus A. Thompson, die in Orle ans de ontwerper is geweest van de eerste primitieve achtbaan. In 1844 pachtte Thompson een stuk grond in New York in de wijk Coney Is land en exploiteerde daar zijn acht baan. Later werd dit het wereld beroemde lunapark Coney Island. Vaak kwamen de suggesties voor nieuwe kermiszaken overwaaien van Amerika naar Europa, zoals by- voorbeeld de Caterpillar Ride, ofte wel de Rupsbaan. In de jaren 1900 kwam ook de eerste reizende bioscoop op de ker mis met .een locomobiel voor de stroomvoorziening waarbij het Attrakties als het Lunapark wer den in vroege r ja ren vaak per spoor vervoerd. De kermiswagens van J. Janvier staan hier op het emplace ment klaar voor vertrek. (FotoKol- lektie J. v.d. Putten). filmapparaat nog steeds met de hand gedraaid werd. Niet verwon- derlyk dan ook dat als de operator eens moe begon te worden ook de filmbeelden gingen vervlakken. De uitvinding van de elektriciteit leidde niet alleen in de maatschap pij maar ook op de kermis tot een grote omwenteling. Hierbij willen wy niet onvermeld laten dat het fe nomeen 'elektriciteit' eerder op de kennis werd gepresenteerd voordat dit gemeengoed was geworden. Zoals reeds opgemerkt, de uitvin ding van de elektriciteit leidde tot een grote omwenteling op de ker mis zodat er ook andere attrakties gingen verschynen, zoals o.a. de autoscooter en de stoomcarrousel. Gespecialiseerde fabrieken gingen zich richten op de bouw van ker- misattrakties welke door de stijging van de techniek steeds attraktiever en sensationeler werden. Ook de computer deed zijn intre de op de kermis en vandaag de dag zyn de meeste attrakties computer gestuurd teneinde onder andere een zo hoog mogelijk veiligheids niveau te kunnen waarborgen. Gezien het feit dat de kermis zich aanpast aan de tand des tijds mo gen we gerust konkluderen dat de kermis zal bij ven bestaan tot in lengte van jaren! elke week nieuws Nog niet zo lang geleden ging aan de kermis ook in Venray nog een processie vooraf. Hier trekt de stoet langs de Gouden Lee uw en de. rups. Deze. foto is waarschijnlijk eind ja- ten vijftig gemaakt. (Foto-. Kollektie J. v.d. Putten) Zo nu en dan wordt men plotse ling weer eens voor de voltooid ver leden tyd geplaatst. Dan duikt een oude foto, een oude herinnering op, die onwillekeurig onze gedachten weer terug doet gaan aan vervlogen tyden, en aan die vervlogen tijden zullen velen nog met een zekere weemoed terug denken. We herinneren ons nog de grote kermisprocessie, die vooraf ging aan het grote kermisgebeuren, en dat weldra hierna de draaimolen, de schommels, snoepkramen enz. zich van hun omhulsel ontdeden en voor de reeds met ongeduld wachtende jeugd al hun schatten toonden. Het 'percyesspeuT begon te draai en, het volk zet zich in beweging, de muziek zet overal in, en de kermis is geopend. In 1899 stond voor het eerst op de Venrayse kermis de stoomcarrousel van L. v. Bergen uit Roermond. In 1921 kon men voor het eerst ken nismaken met het Lunapark (ook wel Cakewalk genoemd) van L. Janvier. Op de kermis van 1934 zien we voor het eerst de prachtige salon- stoomcarrousel van Janvier naast ook weer na een afwezigheid van enkele jaren het Lunapark en nog steeds kan met in deze laatste at- traktie anno 1994 zijn kermiscen- ten kwijt, maar... de historische stoomcarrousel van Jamier is van af 1955 verleden tijd. Maar toch is die vergane glorie in ere hersteld, want in 1956 ging deze oude getrou we op de Efteling in Kaatsheuvel een nieuwe toekomst tegemoet. Met de aankoop van deze stoomcarrou sel heeft de Efteling voor het na geslacht een typisch voorbeeld van negentiende eeuwse kermisroman tiek aan de vergetelheid onttrok ken. De kermisbedrij ven hebben zich in de loop der tijden natuur lyk aangepast aan de moderne smaak van de kermisvierder. en zo lang er jeugd is, zal er kermis zijn. Naast alle vormen van rekreatie trekt de kermis als een bijzonder amusement. Het wezen van de ker mis is onveranderd, doch het utter ly k is vergeleken bij vroeger grondig gewyzigd. De foto van de 'stoomcarrousel' van Janvier die we hierbij plaatsen zal wel van net voor de oorlog zijn want de entree van 15 cent voor de groten en 10 cent voor kinderen, te zien by de ingang van de attraktie, lijkt voor-oorlogs. Nog even ter herinnering: In 1975 heerste er tydens de kermisdagen een zodanige hittegolf dat het pu bliek massaal verstek liet gaan. Mocht het weer anno kermis 1994 dezelfde hoge warmtewaarden heb ben als 1975 dan hebben we in ieder geval al een voorproefje van enkele weken gehad. Prettig kermisdagen. Jan v.d. Putten De Bovak is als eerste Neder landse kermisbranche-organi- satie gestart met het uitver kiezen van een bepaalde ge meente tot Bovak-Kermisstad van het jaar. De afgelopen jaren hebben achtereenvolgens Hel mond, Echt, Missingen, Ge leen, Zwolle, Utrecht en Weert deze felbegeerde 'Nationale Ker- misprijs' in de wacht kunnen slepen. Voor de betrokken ge meenten was en is dit een extra stimulans om op de ingeslagen weg door te gaan. Eén van de beweegredenen van het Bovak-bestuur om een kermisprys in te stellen was een betere organisatie van het kermisgebeuren en een betere ontvangst en begeleiding van de betrokken kermisexploitan ten en Bovak-vertegenwoordi- gers door gemeenten en overige verpachters. Hierbij gelden de volgende criteria: - de opvang ran de kermisex ploitanten bij aankomst in de betrokken gemeente, tijdens de kermis en na afloop ran de kermis, - de kwaliteit van de toegewezen standplaats. - de totale kermisopzet kermis- organisatie en ligging van het kermisterrein; liefst in het centrum ran de betrokken ge meente of dicht bij dichtbe volkte stadsdelen. - de plaats(en) voor de salon- en pakwagens, - de kwaliteit van de facilitaire voorzieningen, - of er in de betrokken gemeen te voldoende reklame is ge maakt voor de kemiis(sen). - de betrokkenheid van de voor de kermis verantwoordelijke ambtenaren, wethouder(s) en óverige bij de kermisorganisa- tie betrokken personen, - de wyze waarop men met eventuele inspraak en advise ring door Bovak-vertegen- woordigers omgaat, en zeker niet op de laatste plaats: - de wijze waarop men omgaat met de zorg voor het milieu. Ook de komende jaren zal de Bovak de organisatie van ker missen door gemeenten, orga nisatiebureau's en overige verpachters kritisch op de voet bly ven volgen in het belang van alle by de Bovak aangesloten kerm isexploitan ten

Peel en Maas | 1994 | | pagina 11