van den munckhof bv bu^oW^vieLl 'Ben ik hier aan het goede adres?' Friese stockcars te gast in Venray Duitse jongeren door burgemeester ontvangen OOK Het onderduikrelaas van een Joodse vrouw Wij zijn met vakantie maar blijven voor u klaar staan. Tentoonstelling over onderduikers in Overloon Concert voor Ruanda Venraynaren betrokken bij busongeval Vreemdelingen dienst if COI\l>l4hVT Donderdag 28 juli 1994 - Pagina 7 BIJ DE BOEKHANDEL BENT U GOED UIT grotestraat 68 - ven ray telefoon 04780-82727 In een van de zalen van het doku- mentatiecentrum van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon is een huiskamer nage bouwd in de stijl van de jaren veer tig. In deze huiskamer bevindt zich een boekenkast die door middel van een draaideur toegang ver schaft naar een onderduikruimte waar de bezoeker aan den lijve kan ondervinden onder welke omstan digheden een onderduiker verkeer de als er gevaar dreigde. Vanaf eind vorige week is in het museum een tentoonstelling ge opend onder het motto 'Ben ik hier aan het goede adres'. Onderduiken speelt daarin een centrale rol. Vorige week donderdagmorgen troffen zich in die huiskamer een zestal onderduikers die tijdens de bezetting korte of langere tijd in Overloon en omgeving onderdak hadden gevonden. Daaronder een nog krasse 81-jarige dame die graag door haar aanwezigheid nog eens wilde benadrukken hoe dankbaar zij was voor al diegenen, die haar tijdens de bange dagen hadden we ten te vrijwaren, zodat ze niet werd opgepakt door de Duitsers. i Ieder van dat zestal had een eigen verhaal. Wij zullen trachten in en kele regels hun verhaal te weergeven. ZUSTERS De 80-jarige P. van den Hurk was vanuit Tilburg via Vierlingsbeek in een schuilplaats in de bossen van Overloon terecht gekomen. Hij liep daar pardoes in de armen van een Duitse soldaat, maar die heeft hem geen strobreed in de weg gelegd. Vanuit de bossen van Overloon moest hij ook wel eens naar het dorp Overloon, en kwam zo in kon- takt met de 'Zusters van Overloon'. Daar in dat klooster leerde hij zijn latere vrouw kennen. TE HEET Frans Vissers werd het te heet in Vught en hij kon in 1943 onderdui ken in Overloon. Hij kwam via de koster in Vierlingsbeek in kontakt met de mensen die in Overloon veel deden voor onderduikers. Hij kreeg zelfs werk bij de familie Goemans. Zijn schuilgelegenheid was in het hooi op de zolder van de boerderij. Daar heeft hij menig keer zijn toe vlucht gezocht, gelukkig zonder ge volgen. Henk Alders (70) moest onderdui ken vanuit Santpoort-Haarlem en kwam met hulp van de gemeente in 1943 in Overloon terecht. Hij kreeg zelfs papieren als was hij de zoon van de familie in het Loons Vlak. Ook hij kon ongehinderd de bevrij ding afwachten. De heer Hofman (76) moest on derduiken omdat hij geen gevolg gaf aan de oproep voor de Arbeids- einzatz. Datzelfde was het geval met de jongste van het zestal, de 69- jarige Len Welbers. BOEREN Zo waren het vele honderden, meest boeren, die op dikwijls ver nuftige wijze schuilgelegenheden hadden gemaakt die door onbeken den moeilijk gevonden konden worden. Velen hebben daaraan te danken dat ze niet werden ontdekt en de bevrijding konden mee maken. HEDEN Juist in deze dagen, dat er nog in vele landen geen vrede is en dat duizenden mensen worden opge jaagd en moeten vluchten, is het een zinvolle gedachte geweest, om in het Nationaal Oorlogs- en Ver zetsmuseum een tentoonstelling in te richten die niet alleen een gehei me kast laat zien. Er wordt een dui delijke relatie gelegd met de vluchtelingen van heden. Voor de jeugd is dit een kans om eens te er varen hoe moeilijk het voor velen was tijdens de bezetting. Aan de buitenkant van de huiska mer wordt een serie gefotografeer de en geschreven portretten getoond van hedendaagse vluchte lingen, die tydelijk gehuisvest wa* ren op de cruiseschepen in d* Nijmeegse waalhaven, tussen no vember 1993 en april 1994. Tegelijkertijd kan ook een au thentieke onderaardse schuilhut worden bezichtigd zoals die er was in het voormalige geheime doip bij Nunspeet op de Veluwe. De tentoonstelling loopt nog tot eind oktober. In en bij dit artikel de herinne ringen van een Joodse onderduik ster, zoals zij die op papier heeft gezet Wij vonden dat dit verhaal de juiste sfeer weergeeft zoals die ivas in de bange dagen van de bezetting bij Nederlanders die toevallig Joods waren. Ilarrie en de Rest, een bekende band van weleer, zal a.s. vrijdag een concert houden op het Schouw burgplein. De opbrengst van dit concert zal geheel ten goede komen aan de aktie voor Ruanda. 'Afgelo pen dinsdag hebben we dit idee op gepikt en zyn we naar de gemeente gestapt. Daar was alles zo geregeld. Vrijdag treden we op van half acht tot. tien uur op het Schouwburg plein' laat Jos Paessen weten. Hij sluit niet uit dat er nog een band zal optreden. Bij het ter perse gaan was dit nog niet duidelijk. Ilarrie en de Rest heeft inmiddels een aardige reputatie opgebouwd als het om 'benefietconcerten' gaat. De band was o.a. betrokken bij 'Een voor Afrika' en 'Vijf piek voor Mo zambique'. De meest bekende aktie was die voor de Venrayse ontwikke lingswerkster Gerdie Muijsers, die werkzaam is bij zuster Lemmens in Pakistan. Deze aktie leverde meer dan tienduizend gulden op. Ilarrie en de Rest bestaat uit Jos en Mart PaessenPeter Bonants en Harrie Janssen. De band heeft inmiddels al de be langenloze medewerking toegezegd gekregen van PWA verhuur uit Oir- lo die voor de geluidsapparatuur zal zorgen. Tijdens en na het concert zal er 'met de pet worden rondge gaan'. Natuurlijk wordt het giro nummer 555 door de heren 'warm aanbevolen'. 'We hopen in ieder geval dat ons initiatief navolging zal krijgen' laat Jos Paessen weten. Bij het busongeval in Zuid-Duits- land, afgelopen maandag, waarbij een bus van het bedrijf Ghielen uit Beringe betrokken was, zijn negen Nederlanders gewond geraakt. Ón der de passagiers zaten ook twee personen uit Leunen en twee uit Venray. Zij waren allen ongedeerd en kwamen met de schrik vrij. Het ongeval vond plaats nabij de plaats Spiegelau in het Beierse Woud en werd veroorzaakt, door een Duitser die een geslaagde zelf moordpoging ondernam. Met een overdosis slaaptabletten en door gesneden polsen nam hij plaats achter het stuur van zijn auto en reed vervolgens frontaal in op de autobus. De vijftig, voornamelijk oudere inzittenden, kwamen gro tendeels met de schrik vrij. De reis wordt daarom normaal voortgezet, met. een andere autobus. Woordvoerder Peters van Ghielen liet desgevraagd weten dat ze er bij het ongeval 'goed van af waren ge komen'. 'Het had veel erger kunnen zijn'. Inbraken in auto's Dinsdag kwamen er verschillen de meldingen binnen van inbraken in auto's die geparkeerd stonden aan zandafgravingen. Uit de auto van een 26-jarige in woner ran Wanssum, die bij de Die- peling geparkeerd stond, werden de autopapieren en zijn rugzak met daarin kleding ontvreemd. Een inwoonster van Oirlo, een in woonster van Ysselsteyn en een in woner van Well deden bij de Venrayse politie aangifte van in braak in hun auto's die bij het Schaartven in Overloon stonden ge- parkeer. Door forcering was toe gang verkregen en de radio-appara- tuur werd ontvreemd. Nog een aantal andere benadeel den zullen hun aangifte doen bij de Regiopolitie in Boxmeer. Ook zijn er bij de Regiopolitie in Horst enke le aangiften gedaan voor inbraken in hun bij de Diepeling geparkeer de personenauto. Wederom is de organiserende vereniging SMC De Peel er in geslaagd om een nieuwe klasse van het autospeedway te presenteren aan het publiek. Nadat onlangs al de 2 CV's hun debuut op circuit De Peel vierden, komt tijdens de wed strijden van zondag 31 juli a.s. de stockcar-formule-1 klasse Friesland voor het eerst in Venray aan de start. Het programma van deze dag staat dan ook bijna geheel in het te ken van deze zware auto's, die door hun manier van rijden altijd voor veel spektakel zorgen. De stockcar-formule-1 klasse Friesland is bijna geheel te vergelij ken met de alom bekende interna tionale stockcar-formule-1's, met dien verstande dat de reglementen minder vrijheid bieden bij het. tu- nen van de auto. Dit uit zich bij voorbeeld in het feit dat er bij de Friese klasse maar één soort ban den is toegestaan, in tegenstelling tot bij de internationale stockcars waar een absolute vrijheid voor wat betreft het te gebruiken rubber Tijdens de vakantieperiode - de maanden juli en augustus - zul len alleen dringende zaken bij de Vreemdelingendienst in be handeling worden genomen omdat de dienst dan maar een minimale bezetting heeft. Tijdens de kermisdagen, 8, 9 en 10 augustus zal er geen spreekuur worden gehouden. Degenen die hun vergunning verlengd moeten hebben die nen daar rekening mee te houden. Woensdagmiddag, nadat jonge ren afkomstig uit Oberkochen een krans hadden gelegd bij het monu ment van de Venrayse gevallenen aan het Kerkpad, ontving burge meester Waals, die zijn vakantie hiervoor had onderbroken, die jon geren in de burgerzaal van het ge meentehuis. Burgemeester Waals wilde na mens het gemeentebestuur uit drukkelijk zijn waardering uitspre ken dat jongeren in deze tijd nog bereid zijn om hun vakantie op te offeren en te werken op een solda- tenkerkhof, om zo een bijdrage te willen leveren aan de vrede. Burge meester Waals herinnerde er aan dat het op de dag af precies 50 jaar geleden was dat hoge officieren van de Duitse Wehrmacht onder leiding van generaal Von Stauffenberg een aanslag hadden gepleegd op Hitler, om zo een einde te maken aan de zinloze oorlog. Jammergenoeg mislukte die aanslag en zou het nog maanden duren voor er een einde kwam aan die oorlog. 'Als men bekijkt dat er jeugd is die de wereldpers haalt door vele j aanslagen op buitenlanders, dan is het een verademing dat er jeugd is. die de wereldpers niet haalt, maar bestaat. Dankzij deze starre regle menten en het gegeven dat deze klasse in beginsel alleen in Noord- Nederland rijdt, blijven de kosten voor de rijders redelijk betaalbaar. Tevens zijn de onderlinge verschil len by de Friese stockcars niet groot, waardoor de wedstrijden al tijd volop spanning en sensatie bie den. Deze elementen zullen zeker aanwezig zijn bij hun races op cir cuit De Peel en aangezien de noor derlingen immers zelden buiten hun eigen gebied rijden, zijn de coureurs er extra op gebrand om hun bezoek aan het. Limburgse land onvergetelijk te maken. Dit voornemen wordt nog eens verste vigd door het feit dat de stockcar- formule-1 klasse Friesland liefst vier maal aan de start verschijnt, zodat de toeschouwers volop kun nen genieten. Natuurlijk rijden op deze auto- speeldwav-dag ook de vermaarde internationale stockcar-fonnule-l's. Deze klasse strijdt wederom om punten voor het Open Internatio naal Nederlands Kampioenschap en voor de Baan kampioenschap pen van het circuit De Peel. Het is hierbij opvallend dat dit seizoen geen echte toppers kent. Bijna iede re race leverde een andere winnaar op, hetgeen de spanning in de strijd om de kampioenschappen hoog houdt. Ook deze groep van auto's komt vier maal aan de beurt, waar door het publiek kan smullen van spektakulaire wedstrijden met deze tonnenzware, maar tevens onge kend snelle wagens. Het vereist im mers zeer veel van een coureur om aan wedstrijden te kunnen deelne men met auto's met meer dan vier honderd paardekrachten, die tevoorschijn getoverd worden uit grote motoren van Amerikaanse makelij. Als favorieten gelden hier bij vooral Piet Keijzer uit Helmond die een geheel nieuwe auto heeft ge- zich wel inzet voor de vredesge- dachte', aldus Waals. De jongeren werken op en tussen de graven heen op een veld van meer dan 30.000 kruisen, waar ze gekonfronteerd worden met leef tijdgenoten die hun jonge leven moesten laten. Naast het werk op het kerkhof is er ook gelegenheid kontakten te leggen, o.a. met de be volking en dan met name de bevol king van Ysselsteyn, zoals dat al meer dan 30 jaar plaats vindt. Namens de jeugd sprak de leider van de groep, de heer Daumer woor den van dank. Niet alleen aan het gemeentebestuur voor de ontvangst maar vooral voor de mogelijkheid om de bevolking van Ysselsteyn en Venray te leren kennen. De groep bestaat uit ongeveer 30 .jonge mannen en vrouwen en zyn allen leerling ran de bedrijfsschool van de firma Carl Zeiss in Ober kochen. Op het Duitse soldatenkerkhof werd door de jongeren eveneens een kruis gelegd bij het centrale kruis. Daarna werden de gasten onthaald op een koud buffet, ver zorgd door de koks van het Duitse leger in Budel. V bouwd, de gebroeders Arie en Mar tin Verhoef uit Pijnacker en Henk- Jan Rönitz uit Assendelft. Daarnaast komen deze dag ook de populaire saloon-stockcars aan de start. In deze klasse is alles toege staan, mits de rijder zich niet in de tegenovergestelde richting begeeft. Aangezien de saloon-stockcars vol ledig bepantserd zijn, levert, deze manier van rijden steeds vele bot singen en koprollen op. Tevens ryden deze autosportdag de snelle minirods, de felle kleine stockrods met de regionale favorie ten Ger Trines uit Helden en Huub Litjens uit Panningen. de deur-aan- deur strijdende hotrods en de ra ken formule-Toyota's. De wedstryden op circuit De Peel beginnen om 13.00 uur. Het circuit is gelegen aan de N277 (Midden- peelweg) tussen Ysselsteyn en Rips in de gemeente Venray ter hoogte van vliegbasis De Peel. voor uw KETTING FORMULIEREN w drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 Diefstallen bij de Schaapskooi Dinsdag werd door de 63-jarige eigenaar van de aan de Overloonse- weg gelegen Schaapskooi aangifte gedaan van diefstal. Ontvreemd werden de waterpomp met motor, een stroomapparaat en drie rollen dakisolatie. Tbtale waarde ƒ9.250,-. Fietser aangereden Een 20-jarige automobilist reed zaterdagmiddag op de Kempkens- berg een 19-jarige stilstaande fiet ser aan, die vervolgens met verwondingen naar het ziekenhuis werd overgebracht. De man passeerde de fietsers al eerder en kon er maar ternauwer nood langs. Nadat hij iemand had afgezet bij een boerdery keerde hij over dezelfde weg terug. Hij dacht er toen ook langs te kunnen, maar raakte toch een van de fietsers, die bij de botsing enkele meters werd meegesleurd. Ook twee andere jon gens werden geraakt maar liepen slechts lichte verwondingen op. De auto kwam tegen een boom tot stilstand en raakte zwaar bescha digd. De chauffeur raakte licht gewond. Diefstal waterpomp Een 27-jarige inwoonster van Ven ray deed aangifte van diefstal van een pomp vanaf een waterput aan de Steegse Peelweg. De dader heeft de pomp losgeschroefd en mee genomen. De diefstal moet zondag tussen 15.00 en 20.00 uur hebben plaatsge vonden. Mogelijk dat er getuigen zijn die de politie kunnen inlichten omtrent de identiteit van de dader. De waarde van de pomp bedraagt 350,-. Inbraak in auto Een 25-jarige inwoner van Venray deed aangifte van inbraak in zyn op 't Liene geparkeerde personenauto. Ontvreemd werd de radiocasset- tespeler. Sproeiverbod Een 30-jarige inwoner van Venray werd maandagmiddag omstreeks 14.00 uur door de politie bekeurd omdat hy vanuit, de waterlozing Smakterveld - zynde oppervlakte water - bezig was met het beregenen van zijn veld aardappelen in de Spurkt, Daarbij maakte hy gebruik van een haspel. Met ingang van 22 juli jl. is een algeheel onttrekkings verbod op oppervlaktewater van kracht en wel tussen 11.00 en 17.00 uur. Dit in verband met de aanhou dende droogte en de daardoor ont stane geringe wateraanvoer. Diefstal van bh's Donderdag werd door personeel van een textielzaak in de Grote straat gekonstateerd dat van een rek in de winkel een 15-tal bh's wa ren ontvreemd. De waarde van de kledingstukken bedraagt ƒ750,-. Dode das aangetroffen Langs de Maasheseweg werd een dode das aangetroffen. De vereni ging Das en Boom in Ubbergen werd hiervan in kennis gesteld en die zullen de dode das komen ophalen. Ik ben Amsterdamse van geboorte en Jodin, en woonde nog thuis bij mijn ouders. Op een dag, op weg naar kantoor, zag ik hoe de 'Jood se Invalide' werd leeggehaald. Overvalwagens stonden er voor de deur. De patiënten, die daar verbleven, werden door de ramen aan elkaar - Duitsers en NSB-ers - aangegeven en in de overvalwagens gestopt. Hun lot bleek later de dood op de één of andere gruwelyke wijze. Uit huizen, tegenover het kantoor waar ik werkte, werden mensen gehaald. Ook mijn ouders werden opgepakt. Gelukkig kreeg ik ze vrij door naar de Euterp est raat, waar de Joden o.a. verzameld wer den, op te bellen en stomweg te vertellen, dat dit op een vergissing moest berusten. Toen doken wij onder. Na korte tijd kwam er een "betrouwbaar' be richt: er zouden genoeg arbeidskrachten zijn; wij kwamen tevoor schijn. Helaas was dit loos alann en hadden we geluk weer te kunnen onderduiken. Ik zat in mijn eentje bij prima mensen, maar van 07.00 tot 21.00 uur op een onverwarmde kamer. Daarom, en omdat niet bekend was hoe de bovenburen waren, had men by familie van deze mensen een andere onderduikplaats voor my gevraagd. En daarna begonnen de vele moeilijkheden. Een jonge vrouw, zelf ooit dienstbode, voegde me toe: 'ik ben blij dat ik nu de mevrouw kan spelen en jou, de mevrouw-én Jodin, voor mij kan laten werken. En werken zul je!' Haar kinderen van 3 en 5 jaar stookte ze op: 'jullie mogen haar trappen zoveel je wilt, maar zij mag niets terug doen'. Het werd héél moeilijk. Behalve dat de Duitsers je niet mochten vinden, moest je je vaak de mannen van het lijf proberen te houden. Die dachten dat ze zich alles konden permitteren, want jij hield je mond wel, anders konden ze je verraden. De ene keer was het een 'broeder', dan weer een 'pater', zelfs een 'eerzaam huisvader', nog wel met behulp van zijn eigen vrouw! En meerdere stiekeme pro beersels. In Overloon - op het zestiende onderduikadres - kreeg ik eindelijk rust, dacht ik. Ik kwam by de familie C. Zij wilden echter, dat is 's zondags mee ging naar de kerk. Daar werd ik herkend als 'dat Jo" dinnetje, dat in Stevensbeek had gezeten'. Dus hier moest ik wéér weg en werd naar Venray gebracht, waar ik o.a. bij de familie De H. in huis kwam. Daar moest ik weer weg, omdat hun zoon, die in Oss woonde en er ingenieur van Waterstaat was, thuis kwam onderdui ken, nadat, de NSB-burgemeester van Oss vermoord was. Deze zoon was bang voor represailles. Hierna kwam ik weer bij de familie C. in Overloon en vervolgens in Vortum-Mullem bij de familie B., buiten gewoon goede mensen. Daar waren diverse onderduikers, waarvan één Joodse jongeman, 'Cor', mijn latere echtgenoot. Ik dacht wéér: eindelijk rust! Maar met hen kwam een evacuatie: langs de Maas, Maashees, via drie verschillende onderduikadressen, daarna in een door B. en anderen gegraven kuil in het bos. Daar moesten we weg van de Duitsers. Inmiddels waren we met vieren, werden opgepakt en in Geyste- ren, onder bedreiging, opgesloten onder de watermolen. Hier wer den we weer vrijgelaten. We moesten (we konden niet anders) richting Wanssum lopen, eerst naar Tienray, daarna naar Meerlo: het 23e onderduikadres. Eindelijk - we wisten dat Duitsers bruggen opbliezen - kwam op 24 november 1944 voor ons de bevryding. We werden naar Venray ge bracht, dat bevrijd was; vandaar - nadat men met moeite wilde gelo ven, wie we werkelijk waren, we hadden namelyk valse identi teitspapieren, maar 'Cor' werd gelukkig door iemand herkend - wer den we naar Bakel gebracht en vervolgens haar Heeze by Eindhoven. Tenslotte ben ik met 'Cor' mee naar Oss gegaan. Er was geen opvang. Mijn ouders waren weg, myn grote familie was weg (ze bleken later allemaal in concentratiekampen vermoord te zijn). Gelukkig was er een Joodse familie in Oss zo vriendelijk om mij in huis te nemen. Nu 50 jaar later, werd ontdekt dat de betrokken vrouw, nu 81 jaar oud, nog als vermist was vermeld in het register van de Oor logsgravenstichting, zoals dat in Overloon aanwezig is. Tussen 7 en 28 augustus zijn wij alleen op donderdag, vrijdag en zaterdag normaal open. De andere dagen van de week vieren wij vakantie. Wij wensen u een prettige vakantie. 7 S pk V (V i Henk en Henny Drabbels en medewerkers Stationsweg 45 - tel. 81326 Wat past het beste bij mijn huis? Vaak ziet u bij u in uw omgeving een smaakvol ogende kleuxenkombinatie van buitenverf. Toch betekent dit met automatisch, dat dezelfde kleuren het op üw huis ook goed doen. De Verf Wand-adviseur helpt u beter bij uw strikt persoonlijke kleurkeuze. sigma»! Schilderwerk kost geld, dus doe 't goed. Ons advies: kies een professionele verf, die ook door de vakschilder wordt gebruikt. Die zeer goede merken zijn ook bij Verf Wand te koop. Ze kosten w meer in aanschaf, maar u hebt er jaren langer geen omkijken naar. VERFfr WAND de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray, Tel. 04780-82810

Peel en Maas | 1994 | | pagina 7